lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

444400.jpg

محمود بهشتی لنگرودی با اعتصاب‌ غذای خشک به بیمارستان رفت

صبح امروز یکشنبه 19اردیبهشت، زندانی سیاسی محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی که در اعتصاب‌غذای خشک به‌سر می‌برد، به‌دلیل وخامت حالش و خونریزی معده‌اش به بیمارستان منتقل شد.

این زندانی سیاسی پیشتر در نامه‌یی اعلام کرده بود که هم‌چنان بر ادامه اعتصاب‌غذای خود مصمم است و تا دستیابی به خواسته‌های قانونی‌اش به اعتصاب ادامه می‌دهد.

لازم به یادآوری است: ”محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی پیشین کانون صنفی معلمان در اعتراض به حکم ۱۴ سال زندان خود از روز اول اردیبهشت 95اعتصاب غذای‌تر خود را در واکنش به بی‌توجهی

دژخیمان زندان به خواسته‌هایش از روز سیزدهم اردیبهشت تبدیل به اعتصاب‌غذای خشک شده است.

دانشجو آنلاین

MahmoodBeheshtiLangeroodi300.jpg

حسین رونقی ملکی: وضعیت جسمی «بهشتی لنگرودی» نگران کننده است/ او به استقبال مرگ رفته است

در پنجمین روز از اعتصاب غذای خشک محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، حال وی «نامساعد» توصیف شده است.

به گزارش «سحام»، «حسین رونقی ملکی» زندانی سیاسی که روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه پس از ۴۱ روز اعتصاب غذا از زندان اوین موقتا آزاد شده، درباره «محمود بهشتی لنگرودی» سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران می‌نویسد: با آقای محمود بهشتی لنگرودی از معلمان شریف و نیک ایران زمین هم بند بودم و تقریبا طی اعتصاب غذا هر لحظه که مریض و ناخوش می‌شدم و نای راه رفتن نداشتم، من را همراهی می‌کرد و از نگاهش نگرانی را می‌خواندم. او چون پدری دلسوز هر لحظه جویای حال من می‌شد و وضعیت جسمی من او را نگران می‌کرد.

او چند هفته است که اعتصاب غذا است و چند روز است که اعتصاب غذایش خشک است، یعنی آب هم نمی‌خورد. خواسته‌اش اجرای قانون است و آن‌گونه که او در حق من پدری کرد و نگرانم بود، هم‌چون پسرش نگران حالش هستم و می‌دانم وقتی می‌گوید اعتصاب است یعنی چه! آن‌گونه که دیده‌ام می‌گویم اعتصاب غذا چه می‌کند:

شروع اعتصاب غذا سخت است، چند روز اول به شدت گشنگی آزارت می‌دهد و بی حس و حال می‌شوی. چند روز که می‌گذرد مثل قبل واضح نمی‌بینی و تاری دید پیدا می‌کنی، دست به موهایت که می‌کشی می‌بینی موهایت می‌ریزد، کلمات را فراموش می‌کنی و در گفتار نیز با مشکل مواجه می‌شوی، هر روز این وضعیت تشدید پیدا می‌کند. سنگینی روی قفسه سینه، تنگی نفس، درد کلیه و معده و… که در اکثر موارد با خون‌ریزی همراه می‌شود امان تو را می‌برد. شب‌ها خواب نداری هر لحظه که چشم‌هایت را می‌بندی به خودت می‌گویی نکند آخرین بار باشد که به خواب بروم و خوابم همیشگی شود. کمی ترس وجود آدم را می‌گیرد اما نیروی درونی بسیار قوی با تمام این خطرها و دردها، تو را مصمم پیش می‌برد.

اعتصاب غذای تر و خشک هر کدام داستانی جدا دارند، اما اعتصاب غذای خشک داستانش فرق می‌کند، لبان و دهانت خشک می‌شود، و هر چه تلاش می‌کنی کمی فقط کمی گلویت را با آب دهانت تر کنی بی‌فایده است. پوستت چروکیده و خشک می‌شود و هر لحظه حس می‌کنی جثه ات را با فشار کوچک می‌کنند. استخوان‌هایت انگار مچاله شده‌اند و درد می‌کنند. دیگر خنده‌ات هم غم دارد می‌خندی اما گویی لحظه لحظه اشک می‌ریزی، مدام نفس عمیق می‌کشی که آن‌گاه انگار جان از بدن آدمی خارج می‌شود. نای سخن گفتن هم نداری. تصاویری را تار در ذهنت مرور می‌کنی از خاطرات تلخ و شیرین زندگیت که انگار آن‌ها هم رنگ باخته‌اند و سیاه و سفید شده‌اند. اعتصاب غذای خشک که می‌کنی یعنی با آغوش باز به سوی مرگ می‌روی و این تلخ‌ترین و غم انگیزترین داستان اعتصاب غذا است.

اعتصاب غذا در هر صورت رنج‌آور است هم برای کسی که اعتصاب می‌کند و هم برای او که ناظر وضعیت اعتصاب کننده است بخصوص کسی که در کنار شخص اعتصاب کننده است و هر روز او را می‌بیند. او را می‌بیند که بدنش و توانش تحلیل می رود، لاغر می‌شود و جانش را در خطر جدی قرار می دهد. من نگران معلمی شریف و پدری عزیز و بزرگوار هستم!

سحام

beheshti.jpg

آغاز اعتصاب غذای خشک محمود بهشتی لنگرودی

آدینه بیگی، همسر محمود بهشتی لنگرودی، معلم زندانی است که از اول اردیبهشت ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد. بر اساس گفته‌های خانم بیگی، بهشتی لنگرودی به شدت بر ادامه اعتصاب خود تا رسیدن به خواسته‌های قانونی تاکید دارد.

محمود بهشتی لنگرودی، معلم و فعال صنفی زندانی، که از پانزده روز پیش دست به اعتصاب غذا زده بود، از روز دوشنبه، سیزدهم اردیبهشت وارد اعتصاب غذای خشک مطلق (بدون آب و غذا) شده است.

متن مصاحبه حقوق معلم و کارگر را با هم می‌خوانیم:

- لطفا ما را در جریان آخرین وضعیت آقای بهشتی قرار دهید چرا ایشان وارد مرحله اعتصاب خشک شده‌اند؟

بعد از رایزنی‌های مکرر با مسئولین در هر سه قوه، و بعد از سه مرحله اعتصاب غذا، از آنجا که هیچ توجه اساسی به موضوع و خواسته‌های قانونی ایشان نشد، دور جدید اعتصاب غذا را از ابتدای اردیبهشت آغاز کردند و در نهایت، به دلیل بی‌توجهی مسئولین، متاسفانه از روز دوشنبه سیزدهم اردیبهشت، این اعتراض را تبدیل به اعتصاب خشک مطلق کردند.

- ایشان در دوران مرخصی و پیش از اعتصاب در حال درمان بودند وضعیت پزشکی ایشان به چه صورت است؟

وضعیت بیماری ایشان، به دلیل فرصت کم مرخصی، عملا در حال حاضر به عفونت شدید و خطرناک تبدیل شده است و با وجود نیاز جدی به مصرف داروهای آنتی بیوتیک قوی، به خاطر اعتصاب غذا نمی‌توانند دارو را مصرف کنند.

- به نظر شما آقای بهشتی در چه صورت اعتصاب خود را خواهد شکست؟

ایشان در نامه شروع به اعتصاب غذا، ضمن شرح کامل روند فعالیت های صنفی معلمان و وضعیت فعلی خود، خواسته خود را، توقف اجرای حکم تا زمان اعاده دادرسی در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه، طبق نص صریح اصل ۱۶۸ قانون اساسی عنوان کرده اند و به شدت بر ادامه اعتصاب خود تا رسیدن به خواسته های قانونی تاکید دارند.

- دوستان و همکاران ایشان چه قدمهایی در راستای برآورده شدن مطالبات ایشان می توانند انجام دهند؟

قطعا مهم‌ترین قدمهای دوستان و همکاران، اطلاع رسانی، پشتیبانی از خواسته‌های به حق ایشان و پشتیبانی از این اعتصاب تا رسیدن به اهداف خواهد بود. مسئولین باید صدای تظلم خواهی معلمان زندانی را بشنوند. باید اضافه کنم امنیتی کردن فضا برای فعالیت صنفی معلمان ووارد کردن اتهامات بی اساس و بدون ارایه مستندات، با عناوین امنیتی، برای معلمان و فعالین دلسوز صنفی قابل تحمل نخواهد بود.

سحام

Soltani401.jpg

خانواده عبدالفتاح سلطانی:

تا دیر نشده شرایط درمان آقای سلطانی را فراهم کنید

در پی انتشار خبر انتقال عبدالفتاح سلطانی به بهداری زندان اوین، خانواده این وکیل زندانی با ابراز نگرانی از وضعیت سلامت او، خواستار ایجاد امکان برقراری تماس تلفنی با آقای سلطانی برای اطلاع از وضعیت او شدند تا بتوانند اقدام‌های لازم را انجام دهند.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، چگونگی مواجهه مقام‌های قضایی و امنیتی با موضوع درمان زندانیان سیاسی و عقیدتی بیمار، همواره با اعتراض خانواده این زندانیان مواجه بوده است. آنان با این اعتقاد که مقام‌های مسئول در قوه قضاییه نسبت به سلامت عضو خانواده‌شان که در زندان است، بی‌تفاوت هستند، بر اجرای قانون آیین‌ دادرسی کیفری و آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور تأکید دارند.

آقای سلطانی بر اساس گفته خانواده‌اش، دچار نوسان فشار خون، مشکلات گوارشی و دیسک کمر و گردن است که نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد اما مقام‌های مسئول از ایجاد شرایط مناسب برای درمان این وکیل زندانی خودداری کرده و گاه حتی کارشکنی نیز می‌کنند.

روز سه شنبه چهاردهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه آقای سلطانی در پی درد شدید ناحیه قفسه سینه، توسط اورژانس زندان به بهداری اوین منتقل و پس از گرفتن نوار قلب به بند ۳۵۰ بازگردانده شده است.

عبدالفتاح سلطانی، عضو شورای عالی نظارت کانون مدافعان حقوق بشر و وکیل دادگستری که از شهریور ماه ۱۳۹۰ در زندان به‌سر می‌برد، پیش از این نیز در سال ۱۳۹۲ و در پی تشدید بیماری برای مدت ۴۱ روز در بیمارستان بستری شد که مقام‌های مسئول با وجود ناتمام ماندن دوره درمان، او را به زندان بازگرداندند.

محروم بودن زندانیان سیاسی و عقیدتی بیمار از داشتن مراقبت‌های مناسب و کافی پزشکی، یکی از موضوع‌های مورد اعتراض نهادهای حقوق بشری به مقام‌های مسئول در جمهوری اسلامی است.

خانواده آقای سلطانی با انتقاد از بی‌پاسخ گذاشتن درخواست‌های همسر آقای سلطانی برای مرخصی درمانی این وکیل زندانی از سوی مقام‌های مسئول در قوه قضاییه، بر لزوم تسریع در روند درمان آقای سلطانی از جمله اعزام به مراکز درمانی تخصصی تأکید کردند.

خانواده آقای سلطانی همچنین از مقام‌های مسئول خواستند تا دیر نشده است، شرایط آرامی را برای درمان آقای سلطانی فراهم کنند.

کلمه

ejei-kokabi-400-2.jpg

تکذیب ادعاهای سخنگوی قوه قضاییه درباره امید کوکبی:

محسنی اژه ای اشتباه می‌کند

یک منبع آگاه به وضعیت امید کوکبی پس از اظهارات عجیب سخنگوی قوه قضاییه درباره اینکه او جاسوسی بوده که در نقش «کارمند فنی» اطلاعات به بیگانگان می‌داده به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «اولا امید هیچ وقت به اتهام جاسوسی بازداشت، تفهیم اتهام یا محاکمه نشده و حتی در پرونده‌اش هم مطرح نبوده است. او به اتهام ارتباط با دولت متخاصم آمریکا و کسب مال نامشروع از طریق بورسیه تحصیلی، جوایز علمی و شرکت در کنفرانس‌های تخصصی محاکمه شد و به ۱۰ سال حبس محکوم شد که این حکم بعدتر در دیوان عالی نقض شد.»

پنج روز پس از برداشته شدن کلیه راست امید کوکبی به دلیل ابتلا به توده سرطانی، سخنگوی قوه قضاییه در نشست رسانه‌ای خود، روز یکشنبه پنجم اردبیهشت ماه در پاسخ به اینکه قوه قضاییه در خصوص این زندانی بیمار چه تصمیمی را اتخاذ می کند، گفت: «ایشان به اتهام جاسوسی محاکمه و به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند و حکم‌شان قطعی است. جرم جاسوسی برای بیگانه طبعاً ‌در مواردی مجازات بالاتر از این دارد.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای در ادامه حرف‌هایش گفته است: «به نظرتان آیا اگر کارمند معمولی جاسوسی کند مهم‌تر است یا کارمند فنی که می تواند با دادن اطلاعات به بیگانه خسارت بیشتری را به کشور وارد کند.»

این منبع در واکنش به صحبت سخنگوی قوه قضاییه ایران به کمپین گفت: «آقای اژه‌ای در مورد ادعای خسارت به کشور و میزان آن و مقایسات انجام شده اساسا در اشتباه است چون امید هیچ وقت نه کارمند معمولی و نه کارمند فنی هیچ نهاد دولتی یا نظامی در داخل ایران نبوده است. بنابراین امید کوکبی در شرایطی نبوده که دسترسی به هر گونه اطلاعات محرمانه یا طبقه‌بندی شده داشته باشد.»

این منبع با اشاره به اینکه حکم ده سال حبس امید کوکبی در دیوان‌عالی کشور نقض شد به کمپین گفت: «متاسفانه دادگاه تجدید نظر بدون اشاره به ایرادت مطرح شده در رای دیوان عالی کشور و دفاعیات وکیل، رای ده سال حبس را مجددا تایید کرد.»

هادی قائمی، مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در واکنش به اظهارات سخنگوی قوه قضاییه گفت:‌ «دیوان عالی کشور رای داده که هیچ ادله‌ای برای اثبات اتهام جاسوسی امید کوکبی وجود ندارد. این اظهارات آقای اژه‌ای فقط یک چیز را می‌گوید که ایشان از نهادهای امنیتی که امید را بازداشت کرده‌اند حمایت می‌کند و نمی‌خواهد اشتباه پنج سال پیش جبران شود.»

سخنگوی قوه قضاییه همچنین با اشاره به اینکه «افراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می شوند.» گفت:‌ «اگر در داخل زندان امکانات زندان باشد که معالجه می شود در غیر این صورت به بیرون منتقل می شود.» آزاد شدن امید کوکبی را منوط به نظر پزشک قانونی کرد.

آقای اژه‌ای گفت: «اگر پزشک قانونی نظر دهد که حضور یک زندانی در زندان به طور مطلق و یا تحت شرایطی در زندان وضعیت او را تشدید می کند تصمیم لازم اتخاذ می شود. در این صورت سازمان زندان‌ها و دادیار زندان با نظر پزشک قانونی می تواند شرایطی را فراهم کند و اگر شرایط بیماری طوری باشد که باید قرنطینه شود و به هیچ‌وجه امکان حضور وی در زندان نیاز نیست، لذا باید در بیمارستان ویژه تحت بستری باشد که همه این امکانات با نظر پزشکی قانونی انجام می شود.»

با این حال سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی چند ساعت قبل از مصاحبه مطبوعاتی آقای اژه‌ای در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت حتی خدمات اولیه پزشکی از موکلش و انجام سونوگرافی از او دریغ شده بوده وگرنه سرطان او بسیار زودتر تشخیص داده می شده و جلوی بدخیم شدن و برداشت کلیه نیز گرفته می شده است.

سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی در این گفتگو گفته است: «موکلم مدت‌ها بود که در زندان از درد کلیه و بعضا دفع سنگ شکایت داشت، ولی تنها به دادن یک مسکن اکتفا می شد و مهم ترین و رایج‌ترین خدمات اولیه پزشکی در این نوع دردها که همان انجام سونوگرافی است،‌ از وی دریع شد، وگرنه وجود تومور و سپس بدخیم بودن آن خیلی زودتر قابل شناسایی بود و احتمالا برداشتن کلیه لازم نبود.»

این وکیل همچنین با اشاره به اینکه هنوز پاسخ آزمایش پاتولوژی امید کوکبی نیامده تا مشخص شود آیا سرطان به بخش‌های دیگر بدنش سرایت کرده یا خیر، گفت: «اما بر اساس گفته پزشک معالج زندگی او در اینده باید همراه با مراقبت‌های دقیق پزشکی و در محیطی به دور از استرس و فشارهای عصبی باشد که قطعا محیط زندان می تواند برایش خطرناک و مشکل زا باشد.»

همچنین یک منبع آگاه به پرونده امید کوکبی در گفتگویی با کمپین گفته بود تا اواخر سال ۱۳۹۴ معاون سابق دادستان تهران اجازه برای انتقال او به بیمارستان برای رسیدگی به بیماری کلیه، گوارش و دندان امید را نمی داده و به همین دلیل منجر به پیشرفت بیماری سرطان شده است.

این منبع با اظهار تاسف از اینکه بیماری سرطان امید کوکبی بسیار دیر تشخیص داده شده روز سی فروردین ماه ۱۳۹۵ به کمپین گفت:‌«اگر اولین بار در آبان نود که سنگ دفع کرد پس از خونریزی و درد ناشی از دفع به بیرون اعزام می شد طبیعتا و طبق روال معمول مورد سونوگرافی قرار می گرفت. حتی یک عکس سونو (گرافی) وجود تومور را نشان می دهد. امید بارها بابت درد کلیه یا درد شکم به بهداری زندان مراجعه کرده بود.»

اگرچه سخنگوی قوه قضاییه در مصاحبه مطبوعاتی خود گفت در صورت عدم امکان معالجه زندانی در بهداری زندان، او به بیرون منتقل می شود اما واقعیت سالهای اخیر خلاف این اظهارات را نشان می دهد. از سال ۱۳۸۸ تاکنون طبق آنچه کمپین دریافت کرده، هفت زندانی سیاسی به نام‌های سرهنگ حمید قاسمی، هدی صابر، محسن دکمه چی، علیرضا کرمی خیرآبادی، افشین اسانلو، منصور رادپور و شاهرخ زمانی به علت تاخیر در انتقال به بیمارستان یا سهل انگاری در درمان در زندان های رجایی شهر و اوین جان باخته اند. علاوه بر این زندانیان بیمار بسیاری در زندان به سر می برند بدون اینکه برای درمان به بیرون منتقل شوند.

سحام

atana-400.jpg

دادگاه تجدید نظر حکم زندان آتنا فرقدانی را کاهش داد.

با صدور حکم نهایی مدت حبس این کاریکاتوریست از ۱۲ سال و ۹ ماه حبس به ۱۸ ماه کاهش یافت. با توجه به حکم نهایی و با در نظر گرفتن مدت بازداشت، فرقدانی آذر ماه امسال آزاد خواهد شد.

خانواده این زندانی گفته اند تاکنون هیچ حکمی به وکیل و یا خانواده وی اعلام نشده است.

شایان ذکر است که پیش از این در خرداد ماه ۱۳۹۴ شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، آتنا فرقدانی را با سه اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و توهین به رهبری، رییس جمهوری، نمایندگان مجلس و ماموران بند ۲ الف سپاه در حین بازجویی‌اش» به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم کرده بود.

دانشجوآنلاین

201510575125773834831400-2.jpg

در اعتراض یه احکام سنگین قضایی

محمود بهشتی لنگرودی اعتصاب غذا کرد!

محمود بهشتی لنگرودی دبیرکل پیشین و سخنگوی فعلی کانون صنفی معلمان ایران در زندان اعلام اعتصاب غذا کرد.

به گزارش سایت حقوق معلم و کارگر متن بیانیه این فعال مدنی به شرح زیر است: وی از جمله نوشته است:

به نام خداوند جان و خرد

این جانب محمود بهشتی لنگرودی، دبیرکل پیشین و سخنگوی فعلی کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به احکام ظالمانه‌یی که توسط قضات دادگاههای انقلاب، صلواتی و مقیسه برایم صادر گردیده و مجموعاً بنده را به 14سال حبس محکوم کرده‌اند. از روز چهارشنبه اول اردیبهشت ماه 1395 تا زمان توقف اجرای حکم و برگزاری دادگاه علنی و قانونی دست به اعتصاب‌غذا خواهم زد و به جز آب، چای، قند و نمک چیز دیگری نخواهم خورد. لازم به ذکر است مسئولیت هر اتفاق ناگواری که طی مدت اعتصاب‌غذا و یا پس از آن برایم پیش آید، متوجه تمام کسانی خواهد بود که در برابر تظلم خواهی این جانب سکوت یا بی‌اعتنایی کنند. چرا به چهارده سال حبس محکوم شدم؟

پرده اول:

انقلاب پیروز شد و پس از آن جنگ هشت ساله و فقر و نداری و خزانه خالی و تحمل و صبوری...

پرده دوم:

جنگ به پایان رسید و دوران سازندگی آغاز شد و مسئولان شروع به تقسیم غنایم کردند و سهم خواهیها باعث بروز تبعیض‌های آشکار و گسترده و حقوق‌هایی که هیچ تناسبی با تورم رو به افزایش نداشت و آغاز تدریجی زمزمه ها و اعتراضات.

پرده سوم:

دوران اصلاحات آغاز گردید و... معلمان صاحب تشکل‌های مجوز داری با نام کانونهای صنفی شدند، کانون هایی که از همان ابتدای شروع فعالیت با موج رو به افزایش مطالبات و اعتراضات فرهنگیان مواجه بودند که حاصل آن برگزاری تجمعات و تحصن در سراسر کشور بود. نهایتاً پس از بازداشت این جانب به‌عنوان دبیرکل کانون صنفی معلمان و همچنین سخنگوی همین تشکل، پرونده ما به دادگاه انقلاب ارسال و پس از مدتی پرونده مذکور مختومه و برایمان منع تعقیب صادر گردید...

پرده چهارم

عمر دولت اصلاحات... پایان رسید و دولت تاریخی احمدی‌نژاد روی کار آمد و در اقدامی شگفت‌انگیز تقاضای استرداد لایحه مدیریت خدمات کشوری را به مجلس ارایه داد. این امر فرهنگیانی را که پس از سالها انتظار به این لایحه دل خوش کرده بودند به خشم آورد و تجمعات گسترده‌یی مقابل مجلس شکل گرفت و تجمع‌کنندگان خواهان تسریع و اجرای بی‌قید و شرط لایحه مذکور شدند. اما این تجمعات مسالمت‌آمیز و بدون حاشیه با دخالت نیروهای سرکوبگر در روز 23اسفند 85 به خشونت کشیده شد و تعداد بیشماری از فعالان سراسر کشور به حبس های کوتاه و طولانی مدت، اخراج، تبعید و انفصال از خدمت محکوم شدند. که بنده هم به 4سال حبس تعلیقی محکوم شدم.

پرده پنجم:

زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری 88 فرا رسید... و حوادثی که پس از آن رقم خورد دولت مدعی مهرورزی انتقام گیری را آغاز و دست نیروهای تحت‌امر خود را برای سرکوب مخالفان بازگذاشت. در نتیجه موج جدیدی از دستگیریها و پرونده سازیها آغاز و در کنار سایر دوستان این جانب مجدداً با رأی قاضی صلواتی در دادگاه چند دقیقه‌ای به 5سال حبس تعزیزی محکوم گردیدم و این در حالی بود که هیج مستند محکمه پسندی برای صدور چنین حکمی وجود نداشت.

پرده ششم:

عمر دولت دوم احمدی‌نژاد نیز به پایان رسید و... دولت روحانی روی کار آمد... برای فرهنگیان که آتش زیر خاکستر بودند... و معلمان به برکت گروههای تلگرامی فعالیتهای گسترده‌یی را آغاز کردند و گروه‌های 100 و 200نفره مجازی در سراسر کشور شکل گرفت که حاصل اتحاد آنها برگزاری تحصنها و تجمعات خود جوش و بدون رهبریت خاص در سراسر کشور بود. این تحصنها و تجمعات که در میانه راه با حمایت و هدایت کانونهای صنفی معلمان سر و سامان یافته و عمدتاً به تجمعات سکوت شهرت پیدا کرد... اما با ورود و دخالت بخشی از سپاه به موضوع معلمان بار دیگر موج دستگیریها آغاز و تعدادی از فعالان کانون از جمله این جانب بازداشت و روانه زندان شدیم و پس از مدتی پرونده‌ها به دادگاه انقلاب ارسال گردید و این جانب این بار با رأی قاضی مقیسه به 5سال حبس محکوم شدم که این رأی هنوز در دادگاه تجدید نظر تأیید نگردیده است.

در نتیجه مجموع احکام این جانب محمود بهشتی لنگرودی معلم بازنشسته آموزش و پرورش و از اعضای با سابقه کانون صنفی معلمان در کشوری که ادعا شده بود آزادترین کشور جهان است به 14سال رسید.

چرا اعتصاب‌غذا می‌کنم؟

گاندی می‌گوید: اگر ما نمی‌توانیم به‌صورت مردان و زنان آزاد زندگی کنیم باید از مردن خود شادمان باشیم. (همه مردم برابرند ص 255)

اگر چه این جانب مطابق قوانین جاری کشور به‌ویژه اصل 27 قانون اساسی هیچ‌یک از فعالیتهای صنفی خود را جرم قلمداد نمی‌کنم اما بفرض احتمال مجرمیت مطابق اصل168 قانون اساسی جرایمی این چنین که با انگیزه‌های خیر خواهانه انجام می‌شود می‌بایست در دادگاه‌های عادی - علنی و با حضور هیئت منصفه مورد بررسی قرار گیرد که متأسفانه... بیش از 37سال است که دادگاه‌های انقلاب به‌صورت غیرعلنی و غیرقانونی به بررسی این پرونده‌ها می‌پردازند و به واسطه احکام ظالمانه آنها انسانهای بی‌گناه زیادی به بند کشیده شده و یا در انتظار روانه شدن به زندانها هستند. و این جانب همان‌گونه که شرح داده‌ام در 3 حکم مجزا در همین دادگاه‌های غیرعلنی به 14سال حبس محکوم گردیده‌ام. لذا از آن جا که اعتراض را حق مسلم خود می‌دانم و گفتگوها و رایزنیها را بی‌حاصل، پیشاپیش از خانواده خود به‌ویژه همسر گرامیم که بیشترین آسیبها را در صورت اعتصاب غذایم تحمل خواهد کرد صمیمانه عذر می‌خواهم، همچنین از اقوام و دوستان و سایر عزیزانی که با شنیدن خبر اعتصاب‌غذای مجدد من آزرده و رنجیده می‌گردند پوزش می‌خواهم.

به امید روزی که،

دوباره نغمه آزادی را

مرغان خوش نوا

برخاسته از خاکستر ققنوسهای شب ستیز

فریاد خواهند کرد

و سوگ سیاوشان

ما را

به فردایی پرغرور

و صبحی روشن

از پس این شام تیره

رهنمون خواهد بود.

والسلام

۱۳۹۵/۰۱/۳۱

محمود بهشتی لنگرودی

ملی مذهبی

13000152445.jpg

وخامت حال نابغه فیزیک و تنها جوان ایرانی دارای دکترای فیزیک لیزر در کشور

وکیل مدافع امید می گوید: او نیازمند جراحی فوری نفروکتومی یا برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است. او افزود امید در مدت ۵ سال و ۳ ماهی که در زندان بود چندین بار با دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرده است.

« امید کوکبی زاده ۱۳۶۱ در گنبد کاووس٬ برگزیده المپیاد دانشجویی و دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس امریکا ست. وی باکسب رتبه ۲۹ در کنکور توانست به طور همزمان در رشته فیزیک ومکانیک در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کند. فوق لیسانس خود را در المان و دکترا را در اسپانبا در رشته فیزیک اتمی در گرایش لیزر گذراند. پس از اتمام دکترا برای ادامه تحصیل دانشگاه تگزاس امریکا که بالاترین سطح علمی در رشته فیزیک اتمی را میان دانشگاههای دنیاست برگزید. در دوران تحصیل چندین بار برای دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود. در آخرین سفر٬ بهمن ۸۹ هنگام برگشت به امریکا در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد و به جرم ارتباط با آمریکا به ده سال زندان محکوم گردید.

امید نویسنده ۷ مقاله تخصصی در مجلات دانشگاهی فیزیک است که در ۱۶ کنفرانس علمی آنها را ارائه داده است.

وکیل مدافع امید می گوید: او نیازمند جراحی فوری نفروکتومی یا برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است. او افزود امید در مدت ۵ سال و ۳ ماهی که در زندان بود چندین بار با دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرده است. او ادامه داد:با توجه به اینکه او یک نابغه فیزیک و تنها جوان ایرانی دارای دکترای فیزیک لیزر در کشور است. جای امثال کوکبی ها در دانشگاهها و خدمت به توسعه علمی کشور است اما اکنون این سرمایه علمی در وضعیت خطرناکی قرار گرفته است. صرف نظر از کفایت ادله و مستندات ارائه شده در لوایح دفاعیه و نیز رای دیوان در اثبات بی گناهی او٬ اکنون علاوه بر اینکه طبق قانون بیش از دو سال است که شرایط و استحقاق برخورداری از آزادی مشروط را دارد و جواد لاریجانی هم در اسفند ۹۳ در گفتگویی از شبکه دوم تلویزیون جمهوری اسلامی وعده آزادی وی را داده بود ٬ با کمال تعجب نمی دانیم چه دست هایی تاکنون مانع تحقیق این همه راه ها برای آزادی ایشان شده اند.»

دانشجو آنلاین


SAM400.jpg

ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد امروز ۲۸فروردین در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب محاکمه شد.

ابراهیم مددی عضو هیئت مدیره و نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحدامروز ۲۸فرودین به جرم اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی در دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ محاکمه شد، آقای صالح نیکبخت به عنوان وکیل مدافع آقای مددی در دادگاه حضور داشتند و لایحه دفاعی را در ۹صفحه تقدیم دادگاه کردند و اتهامات وارده به موکلشان را بی اساس و فاقد مستندات خواندند و از دادگاه درخواست تبرئه موکلشان را کردند.

محاکمه آقای مددی از ساعت نه وسی دقیقه صبح آغاز شد و تا ده ونیم بپایان رسید، مددی اتهامات واراده را رد کرد و بر اساس مستندات ارائه شده توسط وکیل مدافع به دادگاه فعالیت های سندیکایی را قانونی دانسته و حق اعتراض و دادخواهی و داشتن سندیکا را حق مسلم همه ی کارگران دانسته و به هیچ عنوان اتهامات وارده را قابل قبول ندانسته.

مددی در طی سالها تلاش برای ایجاد تشکیلات سندیکایی چندین بار توسط عوامل امنیتی اطلاعاتی دستگیر و به زندان و بند ۲۰۹ اوین رفته که یکبار به علت شرکت در اعتصابات سال ۱۳۸۴ رانندگان شرکت واحد در دادگاه انقلاب شعبه ۱۴محاکمه شد و به ۳ونیم سال حبس محکوم شد که دوران محکومیت خود را در زندان اوین بند ۳۵۰ تا آخر بدون مرخصی سپری کرد.

مددی یکبار دیگر هم در دادگاه انقلاب برای فعایت های سندیکایی توسط قاضی مقیسه به دوسال حبس محکوم شد که پس از تحمل حدود پنج ماه زندان انهم در بدترین شرایط زندان قزلحصار از سوی دادگاه تجدید نظر تبرئه گردید و از زندان آزاد شد.

لازم به توضیح است که داود رضوی دیگر عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب در ۲۳ دی ماه سال نود وچهار توسط قاضی احمد زاده با همان اتهامات وارده به آقای مددی محاکمه گردید و به ۵سال حبس تعزیری محکوم شد که منتظر صدور رای دادگاه تجدید نظر می باشد. ابراهیم مددی و داود رضوی در اردیبهشت ماه سال ۹۴ در حالی که چند روز به اول ماه مه روز جهانی کارگر نمانده بود در منزل شخص خود در نیمه های شب توسط عوامل وزارت اطلاعات دستگیر شدند و یکسره به بند ۲۰۹ اوین منتقل شدند که بعد از ۲۲روز بازداشت با قرار صد میلیونی از زندان اوین آزاد شدند.

رضا شهابی عضو دیگر هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که بیش از ۵ سال از دوران محکومیت شش سال خود را در زندان اوین سپری کرده است و اکنون در مرخصی پزشکی بسر میبرد در بهمن ماه سال گذشته توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به یک سال حبس مجددا توسط قاضی احمد زاده محکوم شد که در دادگاه تجدید نظرعین حکم صادره علیه شهابی تایید گردید .

متاسفانه در دوسال گذشته فشار برفعالین سندیکایی و کارگری واعضای کانون صنفی معلمان شدت و افزایش یافته و چندین تن از فعالین کارگری و معلمان با همین اتهامات روانه زندان شده اند و حبس های سنگین گرفته اند .

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم کردن اینگونه احکام صادره علیه فعالین سندیکایی و کارگری خواستار برچیده شدن فضای امنیتی و پلیسی علیه کارگران و فعالین معلمین است و خواستار آزادی همه ی کارگران و معلمین زندانی است که برای فعالیت هایی سندیکایی و کارگری در زندان می باشند و بار دیگر اعلام می کند با این فشارها و برخوردهای امنیتی و پلیسی کارگران و دیگر فعالین سندیکایی هرگز دست از خواسته های بحق خود بر نخواهند داشت و داشتن تشکیلات مستقل سندیکایی و کارگری را حق مسلم تمامی کارگران می دانند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

11903748400.jpg

اعتصاب با لبانی دوخته زندانی سیاسی افشین سهراب‌زاده

زندانی سیاسی افشین سهراب‌زاده که در زندان میناب تبعید است، در اعتراض به ممانعت از رسیدگی های پزشکی، از ۲۳ فروردین با دوختن لبان خود دست به اعتصاب‌غذا زده است.

این زندانی سیاسی از سرطان روده رنج می‌برد و اکنون نیز دچار مشکلات تنفسی و خونریزی داخلی است.

دادستانی در اعطای مرخصی پزشکی سنگ‌اندازی می‌کند

دانشجو آنلاین

10382467400.jpg

امید کوکبی به سرطان کلیه مبتلا شده است!

وکیل مدافع فیزیکدان جوان ایرانی که به حبس محکوم شده، از وضعیت موکل خود خبر داد و گفت: کوکبی به سرطان کلیه مبتلا شده است.

سعید خلیلی در گفت‌وگو با ایلنا، اظهار داشت: متاسفانه پس از آزمایش‌ها و معاینه‌های متعدد در بیمارستان، عارضه کلیوی وی، سرطان کلیه (Renal Cell Carcinoma) از جهت وجود تومور بدخیم در کلیه راست وی، تشخیص داده شده است.

به گفته خلیلی، کوکبی نیازمند جراحی فوری نفروکتومی یا برداشت کامل کلیه به همراه تومور بدخیم کلیوی است که باید هر چه زود‌تر صورت پذیرد و هرگونه تعلل می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به بار آورد.

وکیل مدافع کوکبی افزود: موکلم پیش از این نیز در مدت ۵ سال و ۳ ماهی که در حبس بود، چندین بار با دفع سنگ کلیه و خونریزی داخلی ناشی از آن دست و پنجه نرم کرده است.

خلیلی افزود: اگرچه دیوانعالی کشور در رای صادره خود در تاریخ ۱۹/۷/۱۳۹۳ جرم انتسابی را فاقد مستندات کافی دانسته بود، اما در هر صورت این حکم در شعبه هم‌عرض (شعبه ۵۴) بدون التفات به مفاد رای دیوان، ابرام شد.

او ادامه داد: با توجه به اینکه او یک نابغه فیزیک و تنها جوان ایرانی دارای دکترای فیزیک لیزر در کشور است و در شرایطی که مقام رهبری دائما بر توجه به علم وتوسعه علمی تاکید می‌کنند و جای امثال کوکبی‌ها در دانشگاه و خدمت به توسعه علمی کشور است، اما اکنون این سرمایه علمی در وضعیت خطرناکی قرار گرفته است. صرف‌نظر از کفایت ادله و مستندات ارائه شده در لوایح دفاعیه و نیز رای دیوان در اثبات بی‌گناهی او، اکنون علاوه بر اینکه طبق قانون بیش از دو سال است که شرایط و استحقاق برخورداری از ازادی مشروط را دارد و آقای جواد لاریجانی هم در اسفند۱۳۹۳ در گفتگویی با شبکه دوم تلویزیون جمهوری اسلامی وعده عفو و آزادی وی را داده بود، با کمال تعجب نمی‌دانیم چه دست‌هایی تاکنون مانع تحقق این همه راه‌ها برای آزادی ایشان شده‌اند.

وکیل کوکبی تصریح کرد: در عین حال هم علاوه بر آزادی مشروط اکنون ایشان بر اساس ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری شرایط توقف اجرای حکم و آزادی را دارد. این ماده قانون می‌گوید «هرگاه محکومٌ‌علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری یا تأخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد.» چنانچه در جرائم تعزیری امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکومٌ علیه و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل، پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رأی قطعی ارسال می‌کند. و هرگاه حین اجرای مجازات، بیماری حادث شود و تعویق اجرای مجازات فوریت داشته باشد، قاضی اجرای احکام کیفری، ضمن صدور دستور توقف اجرای آن، طبق مقررات این ماده اقدام می‌‏کند.

خلیلی تاکید کرد: موکلم شرایط برخورداری از عفو رهبری سال جاری را دارند و اعمال این دو مورد اخیر یعنی اعمال ماده ۵۰۲ آیین دادرسی کیفری و عفو رهبری در حق زندانی الزامی بوده و بستگی به نظر دادگاه یا زندان ندارد، در هر صورت ادامه حبس ایشان علاوه بر مخاطرات جانی فاقد مجوز قانونی است، بنابراین به دلایل انسانی و اسلامی و اثبات عطوفت اسلامی و هم برای جلوگیری از خطرات احتمالی برای این سرمایه علمی و پیامدهای سوء آن از مقامات محنرم جمهوری اسلامی بویژه مسئولان محترم قوه قضاییه می‌خواهیم به وضعیت این جوان زندانی عنایت ویژه داشته و هرچه سریع‌تر تمهیدات آزادی وی را فراهم کنند.

ملی مذهبی

AzimzadehAbdi400.jpg

اعلام اعتصاب غذای نامحدود «اسماعیل عبدی» و «جعفر عظیم زاده»

«جعفر عظیم‌زاده» و «اسماعیل عبدی» دو تن از فعالین کارگری و فرهنگی زندانی، با انتشار بیانیه‌ی مشترکی اعلام کردند همزمان با روز جهانی کارگر دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهند زد.

در نسخه‌ای از این بیانیه که برای انتشار در اختیار «سحام» قرار گرفته، آمده است:

امروزه بر هیچ انسان شریف و منصفی پوشیده نیست که میلیونها کارگر و معلم و دیگر زحمت‌کشان کشور با شرایط معیشتی طاقت‌فرسا و غیرقابل تحملی دست به گریبانند و سال‌هاست ابتدایی‌ترین حقوق انسانی آنان به طور وقفه ناپذیری پایمال می‌شود.

تحمیل دستمزدهای زیر خط فقر، عدم پرداخت به موقع دستمزدها در ابعادی گسترده، نابودی کامل امنیت شغلی اکثریت قریب به اتفاق کارگران با قراردادهای موقت و سفید امضا و بخش چشم‌گیری از معلمان تحت عناوین مختلفی همچون معلمان آزاد، حق‌التدریس، شرکتی، پیمانی و پیش دبستانی، به‌کارگیری معلمان آزاد با مدارک تحصیلی لیسانس و بالاتر با حقوق سیصد هزار تومانی و بدون بیمه، نهادینه کردن گسترده شرکت‌های پیمانکاری در صنایع بزرگ و متوسط دولتی و غیردولتی و غارت مضاعف دسترنج کارگران، گسترش کار کودکان، عدم اجرای کامل قانون نظام هماهنگ پرداخت و مصوبات هیات وزیران در مورد فرهنگیان شاغل و بازنشسته، رشد فزاینده مدارس غیرانتفاعی و هیات امنایی و نابودی تدریجی آموزش و تحصیل رایگان، غارت و چپاول صندوق تامین اجتماعی و برخی دیگر از صندوق‌های بازنشستگی، ممنوعیت ایجاد تشکل‌های مستقل کارگران و معلمان و امنیتی کردن اعتراضات آنان، قطع سوبسید کالاهای اساسی مانند نان، آب،برق، گاز، لبنیات و…، تنها گوشه‌هایی از بی عدالتی‌ها و شرایط مشقت باری است که بر کارگران و معلمان تحمیل شده است.

تحمیل چنین وضعیتی بر کارگران و معلمان و دیگر زحمتکشان به مثابه اکثریت عظیم مردم ایران، امروزه عرصه را چنان بر زندگی و هستی آنان تنگ کرده است که علی‌رغم جا افتادن اجباری کار روزانه ۱۲ ساعته و حتی ۱٨ ساعته در میان کارگران به عنوان ساعت کار معمول و روی آوری معلمان به مشاغل دوم و سوم، آنان نه تنها قادر به تامین حداقل‌هایی از استانداردهای زندگی امروزی نیستند، بلکه اکثریت عظیمی از آنها از خط فقر به خط بقا رانده شده‌اند.

اما پاسخ دولت‌های مختلف به این وضعیت فلاکت‌بار، تنها و تنها تشدید سرکوب اعتراضات صنفی کارگران و معلمان، تلاش برای تحمیل بی‌حقوقی بیشتر به آنان و بر این بستر تسهیل زمینه‌های غارت و چپاول روز افزون سفره‌های خالی آنها بوده است.

به‌ طوری‌که در نتیجه این سیاست‌ها از زمان استقرار دولت روحانی به این سو بخشنامه ممنوعیت اعتصاب و اعتراض از سوی قوه قضائیه بطور رسمی به برخی مراکز کارگری ابلاغ شده، دامنه سرکوب اعتراضات کارگران و معلمان در ابعادی سراسری به اعتراضات آرام آنان در محل کارشان گسترش پیدا کرده، صدها کارگر و معلم احضار، بازداشت و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته اند، چهره‌های موثر معدود تشکل‌های مستقل کارگران و معلمان با اتهامات سنگین امنیتی مواجه شده‌اند و تعدادی از آنان و من‌جمله ما در حال گذراندن حبس‌های طولانی در زندان‌های کشور هستیم.

به ما اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» زده‌اند و بر این اساس با حکم‌های طویل المدت در زندان اوین محبوس هستیم. ما هم‌چون هزاران کارگر و معلم معترض، هیچ فعالیتی جز دفاع از کرامت انسانی خود و هم طبقه‌ای‌های‌مان نداشتیم. تمام فعالیت‌های ما و دیگر همکاران زندانی‌مان در کانون صنفی معلمان، اتحادیه آزاد کارگران ایران و دیگر تشکل‌های مستقل کارگری و معلمان در مقابل دیدگان افکار عمومی قرار دارد و بر همگان روشن است.

فعالیت‌های ما برای دست‌یابی به مطالبات قانونی و انسانی‌مان چنان محرز است که حتی مصادیقی هم که بر اساس آنها در پرونده‌های‌مان به ما اتهامات امنیتی وارد کرده‌اند تماما معطوف به فعالیتهایی از قبیل جمع‌آوری امضا در اعتراض به دستمزدهای زیر خط فقر، ایجاد تشکل‌های مستقل کارگران و معلمان و فعالیت در آنها، شرکت در تجمعات صنفی در مقابل مجلس و وزارت کار و ارائه نامه‌های اعتراضی به نهادهای مسئول و دیگر کنش گری‌های صنفی است.

بدین‌گونه بر اساس مستندات رای‌هایی که بر علیه ما صادر شده است باید گفت هرگونه تلاش برای اجرای قوانین حداقلی موجود و مبارزه برای بهبود شرایط زندگی و معیشت کارگران و معلمان در این کشور اقدام علیه امنیت ملی محسوب می‌شود.

ما می‌دانیم و بر این امر اذعان داریم که با فعالیت‌های‌مان امنیت و آسایش کسانی را که بر بستر قانون شکنی و تحمیل فقر و فلاکت بر کارگران و معلمان سالیان سال دست به غارتگری زده‌اند به خطر انداخته‌ایم و با اصرار بر تحقق خواست‌های بر حق‌مان تداوم منافع چپاوگرانه‌ی آنان را به چالش کشیده‌ایم.

اما آنان با نشاندن منافع و امنیت خود به جای امنیت ملی کشور و بر این بستر با هدف وا داشتن کارگران و معلمان معترض برای تمکین به وضعیت فلاکت‌بار موجود، ما و دیگر فعالین کارگری و معلمان را به بند کشیده‌اند.

لذا ما در گرامی‌داشت اول ماه می روز جهانی کارگر و اعلام همبستگی با کارگران جهان، به مناسبت این روز بزرگ در اعتراض به امنیتی کردن فعالیت‌های صنفی و تجمعات و اعتصابات کارگران و معلمان، دستمزدهای زیر خط فقر، ممنوعیت برگزاری مستقلانه و آزادانه روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم، عدم شفافیت و عمل موثر سازمان جهانی کار ILO در قبال نقض حقوق بنیادین کارگران و معلمان ایران و با خواست خارج کردن اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» و دیگر اتهامات امنیتی از پرونده‌های مفتوح کارگران و معلمان معترض و برداشتن اینگونه اتهامات جعلی و ساختگی از پرونده‌های خود و دیگر فعالین کارگری و معلمان زندانی از روز دهم اردیبهشت ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهیم زد.

رونوشت به: کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری ITUC و سازمان جهانی معلمان EI

جعفر عظیم‌زاده، زندان اوین – بند ٨

اسماعیل عبدی، زندان اوین- اندیشگاه ٨

سحام

iiyb0r23jr7j5zamdium-(1).jpg

بی‌خبری مطلق از وضعیت «آفرین چیت‌ساز»، روزنامه‌نگار زندانی

آفرین چیت‌ساز، روزنامه‌نگاری که آبان ۱۳۹۴ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ایران بازداشت شده، پنج ماه و نیم است که مشخص نیست در چه وضعیتی به‌سر می‌برد.

یک منبع آگاه که نامی از او برده نشده در مورد آفرین چیت‌ساز به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت:‌ «او از زمان بازداشت تا کنون وکیل هم ندارد.»

این منبع افزود: «ما متأسفانه هیچ اطلاعی از وضعیت او نداریم و حتی نمی‌دانیم که به چه علت در این پنج ماه وکیلی برای خود انتخاب نشده است. فقط می‌دانیم که در زندان اوین به‌سر می‌برد.»

به‌گفته این منبع، خانواده آفرین چیت‌ساز نیز «مایل به اطلاع‌رسانی در مورد وضعیت او نیستند.»

همچنین مشخص نیست این روزنامه‌نگار دقیقاً در چه سلولی از زندان اوین به‌سر می برد، اتهامش چیست و تاریخ دادگاهش چه زمانی است.

عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و آفرین چیت‌ساز چهار روزنامه‌نگاری هستند که در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ از سوی سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. داود اسدی، روزنامه‌نگار دیگری است که از زمان دقیق بازداشت او، فعالیت‌ها و نحوه بازداشت‌اش اطلاعی در دست نیست.

احسان مازندرانی، داود اسدی و سامان صفرزایی در اواخر اسفندماه ۱۳۹۴ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به دو اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه شدند و اکنون منتظر رأی دادگاه هستند.

عیسی سحرخیز نیز افزون بر دو اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به رهبری و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به دو اتهام دیگر «نشر اکاذیت و توهین به رئیس قوه قضائیه» متهم شده اما هنوز زمان دادگاه او مشخص نشده است. سحرخیز به دلیل تشنج‌های پیاپی از روز ۱۹ اسفندماه از زندان به بیمارستان منتقل شد و اکنون در آن‌جا به‌سر می‌برد.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران می‌گوید این روزنامه‌نگاران از اعضای «شبکه نفوذی وابسته به دولت‌های آمریکا و انگلیس» بودند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی روز ۱۹ آبان ۱۳۹۴ در یک نشست خبری گفته بود: «آزادی خبرنگاران زمان زیادی نخواهد برد.»

با این حال آن‌ها با گذشت پنج ماه هنوز در بازداشت به‌سر می برند و حتی با آزادی‌شان با قرار وثیقه هم موافقت نشده است و به چندین اتهام متهم و دادگاهی شده‌اند.

ایران با ٣۶ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است. این کشور در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١۵، از میان ۱۸۰ کشور در رتبه ۱۷۳ قرار دارد.

سحام

7c1360ba6521f8ae8b74fcf4888a7845350.jpg

ایجاد رعب و وحشت توسط عوامل ناشناس در مقابل منزل نسرین ستوده

روز سه‌شنبه ۱۰ فروردین ماه، عوامل ناشناس با شکستن تمام اتومبیل‌های پارک‌شده در مقابل منزل نسرین ستوده موجب رعب و وحشت در محل زندگی‌ این وکیل مدافع حقوق بشر شدند.

رضا خندان، فعال مدنی و همسر نسرین ستوده در صفحه شخصی خود نوشت: گروهی چند نفره سر خیابان از ماشین شان پیاده و وارد کوچه شده و از ابتدای کوچه به ترتیب شروع به تخریب و شکستن شیشه های تمام خودروهای پارک شده در کوچه شده اند. صدای شکستن شیشه های ماشین ها عین صدای شلیک گلوله بود که پشت سرهم می آمد. ظرف چند دقیقه حداقل ۱۶ ماشین را تخریب و با فحاشی و ایجاد رعب و وحشت در ساعت یک و نیم شب از محل گریخنتند.

نسرین ستوده، حقوقدان، وکیل دادگستری و فعال اجتماعی است. او عضو کانون مدافعان حقوق بشر، کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان، و انجمن حمایت از حقوق کودکان بوده و وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان، کودکان قربانیِ کودک آزاری و کودکان در معرض اعدام را برعهده داشته است.»

دانشجو آنلاین

Razavifaghih-400.jpg

«حسین رونقی ملکی» و «سعید رضوی فقیه» به دلیل اعتصاب غذا در شرایط وخیمی قرار دارند

روز پنج‌شنبه در حالی نهمین روز از اعتصاب غذاى «سعید رضوى‌فقیه» روزنامه‌نگار و فعال سیاسی اصلاح‌طلب و ششمین روز از اعتصاب غذاى «سیدحسین رونقى ملکى» نخبه علوم کامپیوتر سپری گردید که شرایط جسمانی این دو زندانی محبوس در بند ۷ زندان اوین، «وخیم» گزارش شده است.

بنا به گزارش‌هاى رسیده به «سحام»، «سعید رضوى‌فقیه» که از بیماری‌های متعدد جسمانی رنج می‌برد، در نهمین روز از اعتصاب غذای خود با افت فشار خون و درد شدید در ناحیه قفسه سینه و قلب مواجه گردیده است. این نخستین اعتصاب غذای آقای رضوی فقیه نیست و وی بارها در اعتراض به بی‌عدالتی قوه قضائیه، دست به اعتراض و اعتصاب غذا زده است.

آقای رضوی فقیه در اعتراض به «قانون‌شکنی‌»های قوه قضائیه، «عدم تفکیک زندانیان سیاسی» و حمایت مسئولین سازمان زندان‌ها از رانت و پول‌های کثیف» در داخل زندان دست به اعتصاب غذا زده است. هم‌چنین «حمایت خاص» مسئولین زندان از متهمین پرونده اختلاس کلان مالی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی، یکی از دلایل این اعتصاب غذا عنوان گردیده است.

«سیدحسین رونقى ملکى» نخبه جوان کامپیوتر و فعال مدنی نیز ششمین روز اعتصاب غذاى خود را در حالی سپری کرد که با «خون‌ریزى در سیستم گوارشى و کلیه» روبرو گردید و «ضعف شدید جسمانی» بر این زندانی سیاسی مستولی شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، هیچ‌یک از مسئولین زندان اوین و مقامات دادستانى، پیگیر خواسته‌هاى این دو زندانی سیاسی نشده و با بى‌تقاوتى کامل نسبت به اعتصاب غذاى آنان برخورد کرده‌اند.

سیدحسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی نیز در اعتراض به «عدم رسیدگی مسئولین زندان به مشکلات جسمانی‌اش» دست به اعتصاب غذا زده است.

بر اساس مدارک موجود در پرونده پزشکی حسین رونق ملکی، وی به شدت از بیماری کلیوی رنج می‌برد؛ به‌طوری که کلیه چپ وی بر اساس نظر پزشکی قانونی، کارکرد واضحی ندارد و باید کلیه راست تحت شرایط خاصی و پیگیری‌های مداوم حفظ شده و آسیب نبیند. بیماری گوارشی (زخم مزمن اثنی عشر، رفلاکس مری و رفلاکس صفراوی معده) هم‌چنان ادامه دارد. وی هم‌چنین دچار مشکل خونی و ریوی است و به گفته پزشکان متخصص مشکل ریوی آسیب دیدگی هر دو ریه را نشان می‌دهد و تشخیص اولیه ابتلا به آسم (رسترکتیو ریه‌ها) بوده که باید مراحل تشخیصی کامل گردد.

هم‌چنین غلظت خون بالا مشکلات دیگری برای وی فراهم آورده که باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. مشکل افتادگی دریچه میترال قلب، آریتمی قلب همراه با افت و خیز فشار خون از دیگر مشکلاتی است که در شرایط استرس‌زا خطرناک خواهد شد. پروستات، آرتروز زانو و گردن، التهاب طحال به دلیل غلظت خون بالا از دیگر مواردی هست که باعث بدتر شدن اوضاع جسمی وی شده است.

سحام

Zoleikha-400.jpg

مادر حسین رونقی:

پسرم در اعتصاب غذاست، چون سپاه از درمان او جلوگیری می‌کنند

سیدحسین رونقی ملکی، زندانی سیاسی که از اواخر دی‌ماه سال گذشته در زندان به سر می‌برد در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولین زندان به مشکلات جسمانی اش دست به اعتصاب غذا زده است.

زلیخا موسوی، مادر حسین رونقی ملکی با تایید خبر اعتصاب غذای فرزندش به خبرنگار کلمه می‌گوید: «امروز یک ملاقات حضوری با حسین داشتم و متوجه شدم که دو روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد و خیلی هم لاغر شده بود و وضعیت خوبی نداشت.»

حسین رونقی ملکی که از خردادماه سال جاری با وثیقه سنگین یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی در مرخصی درمانی به سر می‌برد، صبح روز چهارشنبه ۳۰ دی‌ماه به زندان اوین منتقل شد. مشکلات جسمانی این زندانی سیاسی از آن زمان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی در زندان افزایش یافته و به گفته دکتر بهداری زندان اوین باید در خارج از زندان تحت درمان قرار گیرد.

خانم موسوی در مورد علت اعتصاب غذای این زندانی سیاسی توضیح می دهد: «الان دو ماه و ده روز است که حسین در زندان است و هیچ رسیدگی درمانی برایش انجام نداده اند. دکتر نوشته که باید ‘ام آر آی’ شود اما هیچ ترتیب اثری ندادند. آزمایش‌ها نشان داده که کلیه حسین عفونت کرده و بزرگ شده و ستون فقراتش هم آسیب دیده، حتی دکتر بهداری اوین گفته که بهداری امکانات پزشکی کافی برای درمان حسین ندارد و باید خارج از زندان تحت درمان قرار گیرد اما باز هیچ جوابی نمی‌دهند. پزشک قانونی هم نامه نوشته که باید حسین در خارج از زندان تحت درمان قرار بگیرد اما می‌گویند که سپاه از انتقال حسین به خارج از زندان برای درمان جلوگیری می کند.»

وی در ادامه می افزاید: «در این دو ماه مدام برای پیگیری به تهران می روم تا بتوانیم اجازه مسئولین را بگیریم تا حسین را برای درمان به بیمارستان خارج از زندان منتقل شود اما مسئولین می‌گویند ما خبر نداریم. خود حسین چهار نامه خطاب به رئیس زندان اوین و معاون سازمان زندانها و دکتر بهداری اوین و دادستان نامه نوشته و گفته که اگر هیچ رسیدگی به وضعیتش نکنند دست به اعتصاب غذا می زند و وقتی که کاری نکردند دست به اعتصاب غذا زد.»

مادر این زندانی سیاسی ادامه می دهد: «حتی داروهایی که می‌دهیم به او نمی‌دهند. دکترها گفته‌اند که به خاطر مشکلات جسمانی که دارد باید رژیم غذایی درمانی داشته باشد اما اصلا توجهی به توصیه دکترها هم نمی‌شود.»

حسین رونقی ملکی در آذر ماه سال ۸۸ بازداشت و در مهر ماه سال ۸۹ به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر به علت مشکلات جسمانی از زندان آزاد شد و توقف اجرای حکم به او اعلام شد اما در روندی غیرقانونی باز به زندان برگردانده شد. وی بار دیگر به دلیل مشکلات کلیوی و وخامت حالش در روز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه به قید وثیقه و برای ادامه درمان، از بند هفت زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شده بود.

حسین رونق ملکی در حالی به زندان بازگشت که پزشکان بازرسی سازمان زندان‌ها نیز گفته‌اند شرایط زندان برای نگهداری یک وی با توجه به مشکلات جسمانی اش به هیچ عنوان مناسب نیست و خطرات زیادی دارد.

طبق پرونده پزشکی حسین رونق ملکی، وی به شدت از بیماری کلیوی رنج می‌برد به‌طوری که کلیه چپ وی بر اساس نظر پزشکی قانونی کارکرد واضحی ندارد و باید کلیه راست تحت شرایط خاصی و پیگیری‌های مداوم حفظ شده و آسیب نبیند. بیماری گوارشی (زخم مزمن اثنی عشر و رفلاکس مری و رفلاکس صفراوی معده) همچنان ادامه دارد از دیگر مشکلات جسمانی وی هست که با رعایت رژیم غذایی خاص و استفاده مداوم از داروها، این مشکلات کنترل شده است شرایطی که در زندان وجود ندارد.

این زندانی سیاسی همچنین دچار مشکل خونی و ریوی است و به گفته پزشکان متخصص مشکل ریوی آسیب دیدگی هر دو ریه را نشان می دهد و تشخیص اولیه ابتلا به آسم (رسترکتیو ریه‌ها) بوده که باید مراحل تشخیصی کامل گردد. همچنین غلظت خون بالا مشکلات دیگری برای وی فراهم آورده که باید تحت نظر پزشک قرار گیرد. مشکل افتادگی دریچه میترال قلب، آریتمی قلب همراه با افت و خیز فشار خون از دیگر مشکلاتی است که در شرایط استرس‌زا خطرناک خواهد شد. پروستات، آرتروز زانو و گردن، التهاب طحال بدلیل غلظت خون بالا از دیگر مواردی هست که باعث بدتر شدن اوضاع جسمی وی خواهد شد.

خانم موسوی در پایان خطاب به مسئولین قضایی و رئیس سپاه می‌گوید: «درخواست من به عنوان یک مادر این است که پسرم را آزاد کنند. او حالش بسیار بد است. اجازه دهند ما حسین را ببریم بیمارستان خارج از زندان تا زیر نظر پزشکان متخصص تحت درمان قرار بگیرد. بعد از اینکه خوب شد خودمان او را به زندان بر می‌گردانیم. نگه داشتن فردی که دکترها نسبت به بیماری‌اش هشدار داده‌اند در زندان خلاف قانون است. من از مسئولین خواهش می‌کنم فرزندم را آزاد کنند و به او مرخصی درمانی بدهند. وضعیت جسمانی اش بد است و نگه داشتن یک فرد مریض در زندان غیرقانونی است.»

مخالفت سپاه در مورد درمان حسین رونق ملکی در حالی صورت می گیرد که مطابق با ماده ۵۰۲ و همچنین عفو رهبری حکم این زندانی سبز شکسته شده است.

سحام

saeed-Razavi-Faghih-400.jpg

«سعید رضوی‌فقیه» دست به اعتصاب غذا زد

سعید رضوی‌فقیه فعال سیاسی و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب در اعتراض به بی‌قانونی‌های موجود در ساختار قوه قضائیه جمهوری اسلامی دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای رضوی فقیه که آخرین‌بار در شهریور ماه سال گذشته، در اعتراض به «عدم توجه مسئولان» زندان رجایی‌شهر و بهداری این زندان دست به اعتصاب غذای خشک زده بود، این بار اعتصاب غذای خود را در زندان اوین آغاز کرده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب پس از حمله گروهی از اوباش در زندان رجایی‌شهر به خود و سعید مدنی، پس از چند روز به زندان اوین منتقل شد.

رضوی‌فقیه که دارای مدرک دکتری فلسفه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری به فرانسه عازم گردید. وی که طی دوران تحصیل بارها به ایران سفر کرده بود، در جریان آخرین سفر خود به ایران در بهمن ۱۳۸۷ پس از توقیف پاسپورتش در فرودگاه امام خمینی تهران و مراجعه به دادگاه انقلاب بازداشت شد. دادگاه انقلاب، حکم چهار سال زندان به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در تجمعات دانشجویی در اعتراض به حکم اعدام آقاجری و سایر سخنرانی‌ها را که به طور غیابی برای وی صادر اما به وکیل او (نعمت احمدی) ابلاغ نشده بود را به وی اعلام کرد.

آقای رضوی‌فقیه از سال ۱۳۹۲ پس از سخنرانی مناقشه برانگیز خود در همدان، در زندان به سر می‌برد.

سعید رضوی فقیه در اعتراض به «قانون‌شکنی‌»های قوه قضائیه، «عدم تفکیک زندانیان سیاسی» و حمایت مسئولین سازمان زندان‌ها از رانت و پول‌های کثیف» در داخل زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

گفته می‌شود مسئولین سازمان زندان‌ از متهمان اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی در زندان‌ها حمایت ویژه به عمل آورده‌اند که این موضوع سبب خشم زندانیان شده است.

وضع جسمانی این زندانی سیاسی که از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد، «وخیم» گزارش شده است.

پیش‌تر سایت کلمه که اخبار مربوط به زندانیان سیاسی ایران را پوشش می‌دهد، گزارش داد که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، سعید رضوی فقیه را به سه سال و نیم حبس دیگر محکوم کرده است.

این حکم شامل ۲ سال زندان به اتهام توهین به رهبری، یک‌سال به اتهام تبلیغ علیه نظام و ۶ ماه به اتهام توهین به مجلس خبرگان عنوان شده است.

سحام

2202aa1d7b1ec1fb18c936a75fbbf4bf400.jpg

حسین رونقی ملکی دست به اعتصاب غذا زد

حسین رونقی ملکی، دانشجو و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که از بیماری‌های کلیوی رنج می‌برد دست به اعتصاب غذا زده است.

حسین رونقی، فعال حقوق بشر زندانی که به دلیل فعالیت‌های مدنی به شکل غیرقانونی به پانزده سال حبس محکوم‌شده بود به دلیل ناعادلانه بودن حکم صادره، عدم رسیدگی پزشکی و نگهداری غیرقانونی وی در زندان دست به اعتصاب غذا نامحدود زده است.

حسین رونقی ملکی در اول بهمن‌ماه ۱۳۹۴ با فشار مأموران امنیتی اطلاعات سپاه و دادستانی تهران پس از به اجرا گذاشتن وثیقه یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی خود مجبور به بازگشت به زندان اوین شد.

حسین رونقی که علاوه بر بیماری‌های گوارشی و کلیوی، به بیماری دیسک کمر و آرتروز گردن و زانو مبتلا شده، علی‌رغم دستور دادستانی برای مداوا به بیمارستان اعزام نشده است.

حسین رونقی در جریان اعتراضات مردم در سال ١٣٨٨ بازداشت و در سال ١٣٨٩ به ١۵ سال زندان محکوم شد.

ماه گذشته مسئولین زندان طی نامه‌ای به دادستان تهران اعلام کرد که امکانات درمانی و شرایط زندان برای حسین رونقی مساعد نیست. دادستانی تهران نیز در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه پرونده پزشکی حسین رونقی را به پزشکی قانونی کشور ارسال و خواستار بررسی مجدد آن شد.

سازمان پزشکی قانونی کشور ضمن معاینه حسین رونقی و تأیید نامساعد بودن شرایط زندان برای وضعیت جسمانی وی، در تاریخ ۲۱ بهمن‌ماه به دادستانی تهران اعلام کرده‌ است که در صورت ادامه مجازات کیفری، لزوماً باید غذای مناسب، جای مناسب، دارو و امکانات پزشکی در زندان برای وی فراهم شود. این در حالی است که مسئولین همچنان امکانات لازم را در اختیار این زندانی قرار نمی‌دهند و مانع از درمان او در خارج از زندان می‌شوند.

پدر حسین رونقی در مورد وضعیت جسمی وی گفت: «از زمانی که حسین وارد زندان شده دارو و غذای مناسب در اختیار حسین قرار نداده‌اند و همچنان جای خواب مناسب در زندان ندارد».

پدر حسین رونقی دراین‌باره گفت: «آقای لاریجانی فکر کند این پسر خودش است که برایش سی سال زحمت کشید است. آیا با فرزند خودشان این‌گونه برخورد می‌کنند؟ کوچک‌ترین بیماری‌هایشان را در خارج از کشور حل می‌کنند. پسرم در محروم‌ترین شهر استان آذربایجان بزرگ‌شده است. بیمارستانی که برای این شهر ساختن هیچ امکاناتی ندارد که مردم مراجعه کنند. باید برای بیماری پسرم به تهران می‌رفتیم. هفت بار پسرم تحت عمل جراحی قرارگرفته است».

وی ادامه داد: «من از همه مقامات تقاضا دارم پسرم را آزاد کنند. برای همه مقامات نامه فرستادم که این بیمار است نگذارید به زندان برود. چرا باید جایی باشد که حتی نمی‌توانند داروهایش را بدهند. برای پسر پرونده‌سازی کرده‌اند و حالا می‌خواهند جانش را بگیرند».».

نویسنده این سطور برای اولین بار اظهارات همسر شهید جوانشیر را سال ها قبل از انجام این مصاحبه، در جمعی خانوادگی، که از جمله در آن جمع تنی چند از بستگان دیگر شهدای کاروان بلند حزب توده ایران در آن حضور داشتند از زبان ایشان شنیدم، (به دلیل عدم اجازه از حاضرین در آن جمع از بردن نام این صدمه دیدگان خودداری می گردد). متاسفانه در آن موقع امکان ثبت این اظهارات صریح و واضح که قسمت مهمی از گوشه های تاریک تاریخ جنبش کارگری و کمونیستی کشورمان را تشکیل می دهد، در اختیار نبود.

دانشجو آنلاین

1bfffa0d2854e369bf419b2d07e68505400.jpg

ممانعت از مرخصی آتنا فرقدانی دانشجوی زندانی سیاسی

بنا به اخبار رسیده با مرخصی زندانی سیاسی آتنا فرقدانی در ایام نوروز مخالفت شده و جلوگیری بعمل آمد.

علیرغم پیگیریهای خانواده آتنا فرقدانی و وکیل وی آقای محمد مقیمی با مرخصی این زندانی سیاسی

در ایام نوروز مخالفت شد و به وی اجازه داده نشد که در سال تحویل و شروع سال جدید همراه با

خانواده اش باشد

دانشجو آنلاین

kampain-400-5.jpg

عیسی سحرخیز دو بار سنکوب کرده است!

مهدی سحرخیز فرزند عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار زندانی، روز چهارشنبه ۱۹ اسفند خبر داد که «پدرش دیشب دو بار سنکوب کرده و در نیمه‌شب نیز تعادل خودش را از دست داده و زمین خورده است».

پسر آقای سحرخیز در گفت‌وگو با رادیو فردا افزوده است: «او امروز صبح هم هنگام نماز سنکوب کرده و او را به درمانگاه زندان برده‌اند. اما چون وضعیت‌اش وخیم بوده، درمانگاه زندان گفته‌اند حتما باید بستری شوند و ایشان را به بیمارستان تخصصی قلب برده‌اند».

به گفته وی، «در حال حاضر عیسی سحرخیز در بیمارستان بستری است».

آقای سحرخیز چهار ماه که در زندان به سر می‌برد و اخیرا ‌در نامه‌ای خواستار رسیدگی به اتهامات مطبوعاتی‌اش شده است.

نامه وی به موارد متعددی از نقض حقوق او اشاره دارد از جمله نوشته است که پس از چهار ماه «بازداشت غیرقانونی»، حتی حکم بازداشت‌اش به مسوول بند ۲ الف زندان سپاه در اوین ابلاغ نشده است.

در گفت‌و‌گو با مهدی سحرخیز، فرزند عیسی سحرخیز که در آمریکا به سر می‌برد ابتدا از او درباره وضعیت جسمی پدرش پس از چند بار اعتصاب غذا پرسیدم.

ملی مذهبی

isa-400.jpg

دادگاه عیسی سحرخیز برگزار شد

پس از ۴ ماه و چند روز دستگیری، بلاخره دادگاه “عیسی سحرخیز”، روزنامه‌نگار منتقد جمهوری اسلامی در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی مقیسه آنهم به مدت تنها ۵ دقیقه برگزار شد.

به گزارش سحام٬‌معلوم نیست در این دادگاه فرمایشی و ظرف مدتی کوتاه که وکیل مدافع هم حضور نداشته چه گذشته که سحرخیز را با وجود استمرار اعتصاب غذا به زندان برگردانده‌اند.

این درحالی است که آقای سحرخیز تنها دارو‌ها خود را مصرف می‌کند و به همین دلیل است که دست به اعتصاب غذای تر زده.

زمان دادگاه بعدی این روزنامه‌نگار حامی جنبش سبز معلوم نشده و گفته می‌شود نحوه‌ی برخورد با وی از عهده‌ی قاضی خارج است و مقامات بالای جمهوری اسلامی از جمله آیت‌الله خامنه‌ای و محسنی‌اژه‌ای بر نحوه‌ی برخورد با سحرخیز تصمیم می‌گیرند.

گزارش‌ها حاکیست که سحرخیز با افت شدید حدود ۲۰ کیلو از وزنش روبرو شده و به دلیل مصرف دارو و نخوردن غذا، حال عمومی مساعدی ندارد.

سحرخیز پس از دستگیری در سال ۸۸ و در حمایت از جنبش سبز به زندان رفت و پس از دو سال و نیم و به دلیل صدور حکم «عدم تحمل کیفر» که از طرف پزشکان قانونی راهی حصر بیمارستانی شد.

رییس پیشین خبرگزاری جمهوری اسلامی در مقر سازمان ملل، آبان‌ماه امسال به همراه ۴ روزنامه‌نگار دیگر و به اتهام نفوذ دستگیر و راهی زندان شد.

سحام

robaberezaie400.jpg

مقاومت خانواده زندانیان سیاسی،

معیشت زندگی؛ ربابه رضایی همسر رضا شهابی

ربابه رضایی، همسر رضا شهابی از ۶ سال گذشته که همسرش در دوره‌های مختلف در زندان بوده، با فروش ترشی‌‌های خانگی زندگی خانواده را از نظر معیشت اداره کرده است.

ربابه رضایی، بدون هیچ‌گونه امکانات و حمایتی علاوه بر درست کردن ترشی‌های خانگی، شکل تازه‌ای از مقاومت خانواده زندانیان سیاسی را عرضه می‌کند.

شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه با وجود تلاش‌های رضا شهابی برای بازگشت به کار، مانع از کار کردن رضا شهابی در این شرکت شده است.

رضا شهابی، فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه پس از یک دوره یک ساله مرخصی از زندان، هفته گذشته از سوی شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و دوباره باید برای گذراندن این یک سال به زندان برگردد.

اگر قصد خرید ترشی دارید می‌توانید ظرف امروز و فردا به این آدرس مراجعه کنید:

خیابان وصال، نرسیده به انقلاب، کوچه نایبی، پ ۲۳، ایوان خانه ماهان ۱۲ تا ۱۴ اسفند. ۱۰ صبح تا ۸ شب

bossgefaengnis400.jpg

ـ رئیس سازمان زندان‌ها: در ایران زندانی سیاسی نداریم

علی اصغر جهانگیر، رییس سازمان زندان‌ها، روز چهارشنبه ١٢ اسفند ١٣۹۴ در حاشیه نشست عالی‌رتبه سی و یکمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: « در کشور ما زندانی سیاسی به تعریفی که در زندان‌های جهان ارائه می‌شود وجود ندارد. »

به گزارش خبرگزاری دانشجویی ایران، رئیس سازمان زندان‌ها در پاسخ به سوالی در مورد تعداد زندانیان سیاسی در ایران به خبرنگاران گفت: « ما تعداد ناچیزی زندانی امنیتی داریم. یعنی کسانی که امنیت کشور را به خطر انداخته‌اند و بحث‌هایی مثل ناامن کردن جامعه، اغتشاش و مسائل ضد امنیتی را شامل می‌شود. هر چند آمار این عده از زندانیان بسیار ناچیز است»

مشاور رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار اخباری در خصوص اعتصاب غذای برخی از زندانیان و عدم دسترسی آن‌ها به وکیل گفت: «عدم دسترسی به وکیل به هیچ وجه درست نیست. این مساله از حقوق عادی در تمام زندان‌ها و برای تمامی زندانیان است.»

رئیس سازمان زندان‌ها در حالی مساله عدم دسترسی به وکیل را برای زندانیان سیاسی انکار می‌کند که گزارش‌های مختلفی از ایران محروم بودن زندانیان سیاسی را از داشتن وکیل تایید می‌کند.

پیش از این نیز وجود زندانیان سیاسی در زندان‌های ایران از طرف مقامات جمهوری اسلامی انکار شده است.

محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران در تیرماه ١٣۹١ وجود زندانی سیاسی را در ایران انکار کرد که با واکنش‌های زیادی از طرف فعالان مدنی و سیاسی و خانواده زندانیان سیاسی در ایران همراه بود.

در آخرین اقدامات مسئولان عالی رتبه جمهوری اسلامی برای انکار وجود زندانی سیاسی در ایران، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در اردیبهشت‌ماه ١٣۹۴ در مصاحبه با شبکه «پی بی اس» آمریکا گفته بود: «در ایران ما هیچ کسی را به خاطر عقیده‌اش زندانی نمی‌کنیم.»

جمهوری اسلامی تاکنون هیچ‌گونه آمار رسمی در مورد تعداد زندانیان سیاسی در ایران منتشر نکرده است.

سازمان‌های مختلف حقوق بشری تاکنون بارها آمارهای متعددی از وجود زندانیان سیاسی در ایران که با اتهامات گونگون زندانی ‌شدند، منتشر کرده‌اند.

مرکز مشاوره فعالان مدنی و سیاسی

ما زنان

Untitled-5.jpg

باز هم تشکیل پرونده برای یک فعال صنفی معلمان

برای طاهر قادرزاده، عضو کانون صنفی معلمان در سقز کردستان، پرونده ای با اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان سقز تشکیل شده است....

در راستای فشار بر فعالان صنفی باز هم برای یک فعال صنفی معلمان در دادسرای سقز تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوق معلم و کارگر، برای طاهر قادرزاده، عضو کانون صنفی معلمان در سقز کردستان، پرونده ای با اتهام تبلیغ علیه نظام در دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان سقز تشکیل شده است.

در حال حاضر، این پرونده به شعبه پنجم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز ارجاع شده است.

بر اساس این گزارش، طاهر قادرزاده، فعال صنفی معلمان در ماه های گذشته نیز به علت فعالیت های صنفی، بارها برای بازجویی احضار شده بود.

کلمه

48ed12281ae1f6453d2d5ec95b17350.jpg

نامه نرگس محمدی به دادستان تهران؛ اعتراض به تهدید و توهین در زندان

چرا سایه مأموران و مقامات امنیتی هنوز بالای سر ماست؟

اگر ما تحت نظر سازمان زندان‌ها حبس می‌گذرانیم هنوز نقش پررنگ نهادهای امنیتی به چه منظور است؟ و چرا مأموران و مقامات امنیتی هنوز سایه‌شان بالای سر ماست تا حتی رأی‌مان را بخوانند و بعد پیگیر شناسایی باشند و بی‌پروا به تهدید و توهین بپردازند؟...

نرگس محمدی در نامه‌ای به دادستان تهران از نحوه برخورد مردی لباس شخصی در دفتر اجرای احکام زندان اوین با زنان زندانی سیاسی زندان اوین به‌هنگام رأی دادن، شکایت کرد.

نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در شکایت‌نامه خود، از دادستان تهران خواسته است تا با معرفی فردی که به گفته او به زنان زندانی سیاسی توهین کرده است، به شکایت او رسیدگی کند. رونوشت شکایت‌نامه خانم محمدی برای وزیر کشور، ریاست زندان اوین و ریاست حفاظت اوین نیز ارسال شده است.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن شکایت‌نامه نرگس محمدی که خطاب به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نوشته شده، به شرح زیر است:

جناب آقای جعفری دولت‌آبادی، دادستان محترم تهران

با سلام و احترام

هفتم اسفند ماه به همراه خانم‌ها بهاره هدایت و ریحانه طباطبایی برای دادن رأی به دفتر اجرای احکام زندان اوین رفتیم. من در حال نوشتن رأی بودم که متوجه شدم خانم بهاره هدایت در رابطه با نامناسب بودن مکان نوشتن آرا برای رأی‌دهندگان با ناظران صندوق رأی صحبت می‌کند. خانم طباطبایی و خانم هدایت پس از دادن رأی به حیاط اوین رفتند و من هنوز در حال نوشتن بودم و خانم مأمور بالای سرم ایستاده بود. صدای مردی را شنیدم که با لحنی تند از مأمور همراهم خواست تا نام خانم هدایت را به ایشان بگوید و خانم مأمور امتناع کرد. صدای مرد لباس شخصی بلند شد و شروع به تهدید و توهین کرد. با شنیدن کلمات ناشایست وی نسبت به خانم هدایت که در جمع زیادی از مردان اطراف ما صورت گرفت از جا برخاستم و از او خواستم که دلیل به کار بردن کلمات ناشایست را علیه خانم همبندی‌ام توضیح دهد و ایشان با همان رفتار و لحن سعی در تهدید و کنار زدن من کرد. ولی این بار من اصرار داشتم که نامش را بدانم و مانع خروج وی شدم. گفتم شما اصرار به دانستن اسامی زنان سیاسی‌ای که آمده‌اند رأی بدهند دارید، آرای ما را هم که بالای سرمان ایستادید و دیدید، توهین و بی‌حرمتی هم کردید، حالا نوبت شماست که خودتان و نهاد مربوطه‌تان را معرفی کنید و دست‌هایم را باز کردم تا مانع رفتن ایشان شوم. اما با دخالت ریاست محترم حفاظت زندان اوین و مقام ناظر بر انتخابات و صندوق آرا از سوی وزارت کشور و با وعده پیگیری شکایت، مأمور امنیتی به اتفاق همراهانش محل را ترک کردند.

پیشتر دو بار از توهین مأموران مرد زندان در جمع تعدادی از نگهبانان و سربازان برایتان نوشتم و شکایت کردم اما متأسفانه بنده به عنوان متهم و توهین کنندگان در مقام شاکی به دادسرا احضار شدیم و این سومین بار است که شاهد بی‌حرمتی و تهدید و توهین هستم.

جناب آقای دادستان، ما زنان همین سرزمینی هستیم که شما در مقام دادستان در آن سرزمین حکومت می‌کنید. ما پیشتر توسط سازمان‌های امنیت و در بندهای امنیتی و در بازجویی‌ها شرایطی را گذراندیم که سزاوار نبود، محاکمه و مجرم شناخته شدیم و احکامی علیه‌مان صادر شد که فارغ از عادلانه یا ظالمانه بودنش اکنون متحمل حبس و مجازات شده‌ایم. چرا علاوه بر مجازات‌های تعیین شده در دادگاه‌ها، مجازات‌ها و محرومیت‌های مضاعفی چون محرومیت از حتی شنیدن صدای فرزندانمان و توهین و بی‌حرمتی و تهدید را بر ما تحمیل می‌کنند؟ اگر ما تحت نظر سازمان زندان‌ها حبس می‌گذرانیم هنوز نقش پررنگ نهادهای امنیتی به چه منظور است؟ و چرا مأموران و مقامات امنیتی هنوز سایه‌شان بالای سر ماست تا حتی رأی‌مان را بخوانند و بعد پیگیر شناسایی باشند و بی‌پروا به تهدید و توهین بپردازند؟

بنده ضمن شکایت از رفتار نامناسب صورت گرفته در پای صندوق رأی نسبت به زنان زندانی سیاسی اوین، از حضرتعالی تقاضا دارم این فرد امنیتی را معرفی نموده و به شکایت ما علیه ایشان رسیدگی فرمایید.

نرگس محمدی

رونوشت:

وزیر محترم کشور، جناب آقای رحمانی فضلی

ریاست محترم زندان اوین، جناب آقای یوسفی

ریاست محترم حفاظت اوین، جناب آقای قبادی

کلمه

Amnesty-Iran-400.jpg

عفو بین‌الملل:

وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان ناگوار

سازمان عفو بین‌الملل گزارش تازه خود درباره وضعیت حقوق بشر در کشورهای جهان در سال ۲۰۱۵ را منتشر کرد. در این گزارش ایران به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته و گفته شده است که وضعیت حقوق بشر در این کشور تغییری نکرده است.

گزارش عفو بین‌الملل به توافق هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند اشاره کرده و گفته است به‌رغم این توافق وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان ناگوار است.

در این گزارش آمده است که مقامات ایرانی همچنان قوانین سخت‌گیرانه‌ای را برای آزادی بیان و برگزاری تجمعات اعمال می‌کنند. فیس‌بوک، توئیتر و شبکه‌های دیگر اجتماعی در ایران مسدود شده‌اند و مطبوعات همچنان سانسور شده و توقیف می‌شوند. بر روی امواج شبکه‌های ماهواره‌ای نیز همچنان پارازیت ارسال می‌شود.

مقامات وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران قصد پیاده کردن «فیلترینگ هوشمند» را دارند و می‌خواهند شبکه ملی اینترنت را ایجاد کنند تا بتوانند کنترل بیشتری بر استفاده از اینترنت داشته باشند.

به‌گفته عفو بین‌الملل بر اساس اطلاعاتی که مقامات جمهوری اسلامی داده‌اند در سال گذشته میلادی پنج نفر به دلیل «فعالیت‌های ضدانقلابی» در شبکه‌های اجتماعی و پنج نفر به اتهام «فعالیت‌های سایبری علیه شئونات» دستگیر شده‌اند.

روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر، فعالان سندیکایی، هنرمندان، دانشجویان، فعالان حقوق زنان و اقلیت‌های قومی و دینی دستگیر شده و بر اساس اتهامات مبهم زندانی شده‌اند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شخصیت‌های مخالف، همچنان بدون محاکمه در حصر خانگی به‌سر می‌برند.

بر اساس این گزارش، استفاده از شکنجه و بدرفتاری‌ها در زندان‌های ایران همچنان متداول است و عاملان آن از مجازات مصونیت دارند.

عفو بین‌الملل می‌گوید شرایط زندان‌ها در ایران همچنان دشوار است و در این سال محاکمات ناعادلانه که در برخی موارد به صدور احکام مرگ منجر شده‌اند نیز ادامه داشته است. این گزارش از وضعیت ناگوار در زندان‌های دیزل‌آباد کرمانشاه، عادل‌آباد شیراز، قرچک ورامین، زندان مرکزی تبریز و وکیل‌آباد مشهد خبر داده است.

زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران از تبعیض گسترده در قانون و در عمل رنج می‌برند.

همچنین مجازات‌های بی‌رحمانه در مورد محکومان اعمال می‌شود به‌ویژه کور کردن، قطع عضو و یا شلاق.

دادگاه‌ها در ایران مجازات مرگ را برای یک سری از اَعمال خلاف به‌کار می‌برند. شمار زیادی از زندانیان، از جمله دست‌کم چهار نفر که به سن قانونی نرسیده بودند در سال ۲۰۱۵ اعدام شده‌اند.

این گزارش همچنین به عدم همکاری جمهوری اسلامی ایران با احمد شهید، نماینده ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران اشاره کرده و گفته است ایران هنوز به او اجازه نداده است که به این کشور سفر کند.

ما زنان

1777dced25dbec624c8b15b8c073b033400-2.jpg

وضعیت سلامتی محمدعلی طاهری وخیم شد

«شنبه شب اول اسفند 94 در اثر پنج سال شکنجه روحی و روانی در سلول انفرادی و پشت سر نهادن دومین روز اعتصاب‌غذای خشک در بیست و یکمین روز اعتصاب غذای‌تر وضعیت سلامتی و حال جسمانی محمدعلی طاهری به وخامت گرائید و تا حد شدیداً نامساعد گزارش شده است.».

دانشجو آنلاین

A-94-4-91-M-1.jpg.815x390_q85_crop_upscale.jpg

اسماعیل عبدی فعال حقوق معلمان به شش سال حبس محکوم شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوق معلم و کارگر، صبح امروز حکم شش سال حبس برای اسماعیل عبدی به وکیل این معلم زندانی، پیمان حاج محمود عطار، ابلاغ شده است.

اسماعیل عبدی، فعال حقوق معلمان که اردیبهشت ماه سال جاری در آستانه سفر به ارمنستان با اعلام ممنوع‌الخروجی مواجه شده بود، هفته اول تیرماه برای پیگیری علت ممنوع‌الخروجی به دادسرای اوین مراجعه کرد که پس از مدتی بازجویی، بازداشت شد.

او دو ماه قبل از آن هم، در آستانه‌ی تجمع اعتراضی معلمان در هفدهم اردیبهشت، از سوی وزارت اطلاعات احضار و تهدید شده بود که در صورت ادامه‌ی فعالیت صنفی، به زندان خواهد رفت.

به گزارش کلمه، دبیرکل کانون صنفی معلمان پیش از این در پرونده‌ای که به تجمعات معلمان در سال‌های ابتدایی دوره احمدی‌نژاد مربوط است، به ده سال حبس تعلیقی محکوم شده است.

بازجویان وزارت اطلاعات از عبدی خواسته بودند از کانون صنفی معلمان استعفا دهد و تهدید کرده بودند که در غیر این صورت حکم وی به اجرا گذاشته خواهد شد.

کلمه

5602B055400.jpg

محکومیت هجده فعال مدنی تجمعات اعتراضی مقابل زندان اوین به حبس و شلاق

هجده فعال مدنی بازداشت شده در روز شنبه ۳۰ آبان ماه سال جاری در مقابل زندان اوین طی یک دادنامه از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم و حکم صادره ظرف مهلت بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی دردادگاه تجدید نظر است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، به غیر از «مسعود حمیدی» و «فریده طوسی» به علت عدم حضور در دادگاه حکم شلاق شانزده تن از متهمان از جمله «رضا مکعیان (ملک)»، «هاشم زینالی»، « محسن حاصلی»، «خدیجه (لیلا) میرغفاری»، «سیمین عیوض زاده»، «عبدالعظیم عروجی»، «احسان خیبر»، «پروین سلیمانی»، «محسن شجاع»، «اعظم نجفی»، «ارشیا رحمتی»، «شرمین یمنی»، «سارا ساعی»، «علی بابایی»، «اسماعیل حسینی»، «زهرا مدرس زاده» به مدت دو سال تعلیق شده است.

دادگاه این فعالین مدنی پیش‌تر در روز سه شنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۴ در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت، واقع در (خیابان خیام- خیابان داور-جنب کاخ گلستان- ساختمان شماره دو قوه قضاییه-طبقه اول) به ریاست قاضی «فرشید دهقانی» برگزار شد.

در این دادگاه وکلای «سارا ساعی»، «هاشم زینالی» را «محمد مقیمی» و وکلات «سیمین عیوض زاده» را «امیر سالار داوودی» و همچنین وکلات «اعظم نجفی»، «پروین سلمیانی»،«اسماعیل حسینی»،«شرمین یمنی» را آقایان مشکانی و یزدانی بر عهده داشتند.

اغلب این فعالین پیش تر در روز شنبه ۳۰ آبان ماه درتجمع مسالمت آمیز در مقابل زندان اوین بازداشت شده و زنان بازداشت شده به زندان قرچک و مردان به زندان اوین منتقل و پس از مدتی به قید کفالت یا وثیقه آزاد شدند.

سحام

MADADI400.jpg

ابراهیم مددی نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد سوم اسفند ۹۴در دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ محاکمه میشود

ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتو بوسرانی تهران و حومه سوم اسفند ماه در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور – ایجاداخلال در نطم و آرامش عمومی از طریق حضور در تجمعات غیر قانونی محاکمه میشود.

در نیمه های شب ۸اردیبهشت ماه سال جاری هم زمان ساعت یک نصف شب مامورین وزارت اطلاعات به منازل ابراهیم مددی و داوود رضوی هجوم بردند که بعد از بازرسی و ضبط وسایل شخصی و کامپیوتر و تلفن های همراه، نامبردگان را در ساعت دو و سی دقیقه بامداد به بند ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی های جداگانه منتقل کردند و بعد از ۲۲ روز بازداشت مددی و رضوی هر کدام با قرار کفالت صد میلیون تومانی از زندان آزاد می شوند که داود رضوی در ۲۳دی ماه در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب محاکمه و به ۵ سال حبس تعزیری محکوم گردید.

آقای ابراهیم مددی فعالیت های سندیکایی خود را از دهه ۷۰ آغاز کرد و درنیمه دوم سال ۸۳ بطور رسمی فعالیت های سندیکایش را در شرکت واحد آغاز نمود و در ۱۳خرداد سال ۸۴ با کمک دیگر همکاران و رفقایش انتخابات سندیکای کارگران شرکت واحد را برگزار کردند که از همان ابتدا مورد تعقیب و مراقبت عوامل امنیتی قرار گرفت.

مددی بارها توسط مامورین امنیتی و اطلاعاتی بازداشت شد و حتی در پی حمله عوامل چماقدار شوراهای اسلامی کار و خانه کارگر به محل سندیکا مورد ضرب وشتم دارو دسته خانه کارگر و قدارکش ها قرار گرفت که در این حمله ابراهیم مددی مصدوم هم گردید .

مددی در طی فعالیت های سندیکایی در شرکت واحد چندین بار بازداشت و در دادگاه انقلاب محاکمه شد که یک بار از سوی شعبه ۱۴به دلیل اعتصابات سندیکای کارگران شرکت واحد به ۳سال شش ماه محکوم گردید که بدون مرخصی تا آخرین روز محکومیتش را در زندان سپری کرد و از سوی کارفرما هم در بهمن سال ۸۴ از کارش اخراج گردید و با توجه به اینکه از دیوان عدالت اداری رای بازگشت بکار گرفته بود با فشار عوامل امنیتی و کارفرما هرگز نتوانست بکارش بازگردد. یک بار هم به دوسال زندان از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب محکوم شد که در دادگاه تجدید نظر تبرئه گردید،اما هرگز این فشارها نتوانست مانعی بر تلاش های مددی در راه دفاع از حقوق کارگران بگذارد.

سندیکای کارگران شرکت واحد حق تشکل خواهی و داشتن تشکیلات سندیکایی وایجاد تشکل های مستقل کارگری را حق مسلم کارگران دانسته و هرگونه فشار و تهدید، زندان و محکومیت فعالین سندیکایی و کارگری را محکوم می کند و خواستار برداشتن فضای امنیتی برای کارگران و فعالین کارگری می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

kampain-400-4.jpg

وضعیت وخیم عیسی سحرخیز پس از اعتصاب غذا و دارو

مهدی سحرخیز می‌گوید: "امروز سومین روزی است که پدر اعتصاب غذای خشک خود را شروع کرده‌اند یعنی دارو را هم قطع کرده و الان شرایط جسمانی بدی دارند. وضعیت جسمانی پدر اصلا خوب نیست و به خاطر این مشکلات دارو مصرف می‌کردند و با این شرایط، خودشان گفته‌اند که یا بهشت زهرا بیایید دنبالم، یا بیمارستان بقیه‌الله..."

در سومین روز اعتصاب غذای خشک، وضعیت جسمانی عیسی سحرخیز رو به وخامت گذاشته و سلامت او با خطر جدی مواجه است. این در حالی است که فشارها بر او همچنان ادامه دارد و او را از داشتن وسائل ابتدایی هم محروم کرده‌اند.

مهدی سحرخیز با ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامت پدرش به خبرنگار “کلمه” می‌گوید: “امروز سومین روزی است که پدر اعتصاب غذای خشک خود را شروع کرده‌اند یعنی دارو را هم قطع کرده و الان شرایط جسمانی بدی دارند.”

وی می افزاید: “وضعیت جسمانی پدر اصلا خوب نیست و به خاطر این مشکلات دارو مصرف می‌کردند و با این شرایط، خودشان گفته‌اند که یا بهشت زهرا بیایید دنبالم، یا بیمارستان بقیه‌الله…”

فرزند این فعال سیاسی سبز در خصوص شرایط بد نگهداری پدرش توضیح می‌دهد: “پدر از ابتدای بازداشت در بند سپاه و در شرایط انفرادی نگهداری می شوند و کتاب، عینک و دارو را هم از او گرفته‌اند. فشارها را تا جایی پیش برده‌اند که حتی قرآن هم به او نمی‌دهند و از این طریق آزار و اذیت‌ها را افزایش داده‌اند.”

اعتصاب غذا عوارض بسیاری بر بدن زندانی در شرایط سخت زندان وارد می‌کند، به ویژه اگر اعتصاب غذای خشک باشد که در کوتاه مدت زندگی زندانی را با خطر جدی مواجه می‌کند.

مهدی سحرخیز در این باره می‌گوید: “در هر حال اعتصاب غذا آخرین کاری است که یک زندانی می‌تواند انجام دهد و پدر هم در اعتراض به این روند و بلاتکلیفی مجبور شدند دست به اعتصاب غذای خشک بزنند.”

سه ماه از بازداشت این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب توسط مأموران امنیتی سپاه پاسداران در منزل خود می‌گذرد و او از آن زمان تاکنون در بند سپاه و در شرایط بلاتکلیف و سخت به سر می‌برد.

چند روز پیش از موج بازداشت روزنامه‌نگاران، اطلاعات سپاه با صدور اطلاعیه‌ای از این بازداشت‌ها خبر داده بود؛ بازداشت‌شدگانی که به ادعای این سازمان امنیتی از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در کشور بوده و در مطبوعات فعال بوده‌اند.

بازداشت روزنامه‌نگاران با واکنش حسن روحانی روبه رو شده و از مقام‌های مسئول خواست که پرونده‌سازی برای روزنامه‌نگاران در جهت اعمال فشار و تسویه حساب سیاسی با دولت را متوقف کنند.

عکس میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و یک عدد لوح تقدیر سحرخیز و میرحسین موسوی از جمله لوازم ضبط ‌شده در زمان بازداشت این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب بوده است.

به گفته محمود علیزاده طباطبایی، وکیل عیسی سحرخیز فعالیت تبلیغی علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و توهین به مقامات از اتهامات وارده بر موکلش است؛ موردی که مورد اختلاف بین بازپرس و دادستان است و در نهایت با ارجاع این اختلاف به شعبه پانزده قاضی صلواتی به نفع دادستان نظر داده است. بنابراین اتهام اجتماع و تبانی مصداق ندارد.

این در حالی است که مهدی سحرخیز همچنان از اصرار بر اتهام‌زنی اجتماع و تبانی برای پدرش خبر داده و توضیح می‌دهد: “اتهام پدر فعالیت تبلیغی علیه نظام است اما اصرار بر اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی دارند که اصلا اجتماع و تبانی وجود نداشته است و فقط می‌خواهند با این اتهامات بی‌اساس ایشان را تحت فشار بگذارند تا او را وادار به اعتراف به کارهایی کنند که اصلا انجام نداده است.”

عیسی سحرخیز در حالی در بازداشت موقت به سر می‌برد که به گفته وکیلش مهلت بازداشت موقت او روز دوازده بهمن پایان یافته است.

مهدی سحرخیز در ادامه به بلاتکلیفی وضعیت پرونده قضایی پدرش اشاره کرده و خاطرنشان می‌کند: “پرونده باید به دادگاه می‌رفت اما هیچ اقدامی در این مورد صورت نگرفته و به‌طور غیرقانونی بازداشت موقت را ادامه داده‌اند.”

مهدی سحرخیز همچنین به نامشخص بودن روز برگزاری دادگاه اشاره کرده و می‌گوید: “روز دادگاه را مشخص نکرده‌اند و در این مدت هم خانواده فقط چند بار توانسته‌اند او را ملاقات کنند.”

عیسی سحرخیز بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ هم بازداشت و به چهار سال زندان محکوم شده بود. این روزنامه‌نگار سبز در سال ۹۲ پس از گذراندن دوران محکومیت از زندان آزاد شد.

کلمه

01649042400.jpg

عیسی سحرخیز اعتصاب غذای خشک کرده است

پسر عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار ایرانی، نوشت که پدرش در زندان اوین اعتصاب غذای خشک کرده است. او از فشار بر سحرخیز "برای اعتراف به کار نکرده" خبر داد. عیسی سحرخیز به "اقدام علیه امنیت ملی" متهم شده است.

مهدی سحرخیز شامگاه شنبه (۱۳ فوریه/ ۲۴ بهمن) در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «عیسی سحرخیز از دو روز پیش اعتصاب غذای خشک کرده. حتی عینک طبی رو ازش گرفتن و فشار برای اعتراف به کار نکرده می‌کنند.»

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار منتقد، صبح ۱۱ آبان (۲ نوامبر) در منزل خود دستگیر شد. در آن زمان در صفحه فیس‌بوک سحرخیز نوشته شد: «امروز صبح ساعت ۷ به جرم تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و تجمع و تبانی [علیه نظام] توسط ۷ مأمور سپاه که به خانه آمده بودند دستگیر شد.» سحرخیز پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت و مهرماه ۱۳۹۲ از زندان آزاد شده بود.

صدای آلمان

img11193333.jpgنرگس محمدی خطاب به رییس قوه قضاییه:

من یک مادرم و دلم برای کودکانم تنگ شده است

نرگس محمدی که اینک در زندان به‌سر می‌برد، در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه، نسبت به اجازه ندادن مقام‌های مسئول به او برای تماس تلفنی با فرزندانش که در خارج از ایران به‌سر می‌برند، اعتراض کرد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن کامل نامه سرگشاده نرگس محمدی به رییس قوه قضاییه که در بهمن ماه ۱۳۹۴ ارسال شده، به شرح زیر است:

ریاست محترم قوه قضاییه، جناب آقای لاریجانی

با سلام و احترام

دوباره می‌نویسم؛ هرچند بارها نوشته‌ام و پاسخی نگرفته‌ام.

وقتی ساعت هشت و نیم صبح ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در منزل بازداشت و به زندان منتقل شدم، دلشوره و اضطراب ماندن دو فرزند خردسال هشت ساله و نیمه‌ام را که از مدرسه باز می‌گشتند، پشت در خانه داشتم. چون به غیر از من، کسی در خانه نبود که در را به رویشان بگشاید و مأموران امنیتی و بازداشت کنندگان واقف به این امر بودند.

از همین‌جا که این اتفاق برای هر شنونده‌ای ساده و برای یک مادر فاجعه‌ای دلشوره‌آور و هول‌انگیز است، متوجه شدم که کودکان معصومم به ابزاری برای اعمال فشار بیشتر علیه منِ “مادر” تبدیل خواهند شد. به هر حال پس از چند وقت، فرزندانم به دلیل نبودن سرپرست، نزد پدرشان به خارج از کشور رفتند و اکنون هفتمین ماه است که علی‌رغم پیگیری‌های مکرر، اجازه هیچگونه تماس، حتی مکالمه تلفنی هم به من داده نشده است.

اکنون که این نامه را می‌نویسم، در بند زنان اوین، ۲۷ زن زندانی سیاسی- عقیدتی حضور دارند که هفت نفر آنها کودکان ده سال به پایین دارند. متأسفانه بند زنان، تنها بندی است که امکان هیچگونه تماس تلفنی با خانواده را ندارند تا حداقل کودکان خردسال از شنیدن صدای مادران خود محروم نباشند. باید بگویم اعتراض های پی‌ در پی من به این موضوع، نه صرفاً یک اعتراض سیاسی است و نه انتقاد به قوانین و رویه‌های قضایی، بلکه اعتراض من اعتراضی اخلاقی است؛ اعتراض به زوال و سقوط و مرگ ارزش‌های اخلاقی و جوانمردی و انصاف در جامعه، آنهم از سوی حاکمان علیه ملت خود است. معتقدم در جامعه‌ای که فرضیات و اصول اخلاقی جامعه، یا دستمایه و ابزاری برای قدرت‌نمایی حاکمان علیه مردم باشد یا به راحتی زیر پا گذاشته شود، حتی اگر چند روزی موجب ایجاد ارعاب و وحشت در جامعه گردد، اما دیری نخواهد پایید که کژکارکرد آن عیان خواهد شد. چرا که وجدان فرد و وجدان جمعی جامعه با زور و ظلم نمی‌میرد، هر چند اگر چند وقتی با حصر و حبس دست‌ها و دهان‌ها را بسته نگاه دارند.

شما در سخنرانی اخیر خود اشاره کرده بودید که علاوه بر دموکراسی دینی، به اخلاق هم توجه شود. حال سوال من از شما این است، چنین رفتاری با یک مادر که حتی از شنیدن صدای فرزندان خود محروم است با کدام یک از موازین مورد اشاره شما همخوانی دارد؟

آنچه می‌نویسم و به آن اعتراض دارم نه فقط برای احقاق حق شخصی خود به‌عنوان یک شهروند ایرانی بلکه این اعتراض، فریاد بی‌صدای مادرانی است که طی سال‌ها مسکوت مانده، صدای زنانی است که زیر فشار ناشی از مظلومیت و بی‌پناهیشان سرکوب شده‌اند. به‌عنوان یک زن معترض، نه خود را در مقام نمایندگی این زنان می‌دانم و نه قصد شعار دادن دارم، موضوع بسیار ساده است: «من یک مادرم و حق دارم صدای فرزندانم را بشنوم، هر چند اگر آن مادر از نظر شما و دستگاه تحت نظارتتان مجرم شناخته شده باشد.» موضوع ساده‌تر از این است: «من یک مادرم و دلم برای کودکانم تنگ شده است.»

آیا فعالیت مدنی در این سرزمین چنین تاوان سنگینی دارد؟ یا من و مادرانی چون من ابزاری برای قدرت‌نمایی نظام شده‌ایم که ادعای عدالت‌گستری دارد؟ آیا حس مادرانه یک زن به ابزاری برای سرکوب خود زن بدل شده است؟ به کدامین گناه بر قلب این مادران چنین داغی می‌زنند؟ این دیوارهای بلند و ناپیدایی که بین ما و فرزندانمان کشیده شده است کار دست کدامین معمار بی‌رحم و سنگدلی است؟ مگر می‌شود مادری را از شنیدن صدای پاره‌های تنش محروم کرد و فراموش کرد که این عمل عینِ قطع رحم است؟ و آنگاه مدعی اسلام و اخلاق هم شد، در حالی‌که همان دین، صله رحم را واجب می‌شمارد. به راستی چه کسانی نمی‌گذارند تا علی و کیانای عزیز من، صدای مادر در حبس‌شان را بشنوند؟ آیا کسی صدای معصومانه و مظلومانه فرزندان در غربت من را می‌شنود؟ آیا رواج این اعمال در زندان‌های جمهوری اسلامی، نقض حقوق بشر، نقض حقوق کودک و نقض حقوق زنان نیست؟ آیا این رفتار، نمایش خشونت یک حکومت علیه زنان و مادران آن جامعه نیست؟

هدف من از نوشتن این نامه، تکرار یک مسئله است و آن اعتراض به رفتارهایی است که با زنان و مادران این سرزمین روا می‌دارند و آگاهانه و عامدانه در پی متزلزل کردن حرمت “مادر” و شکستن و فرو ریختن ارزشی هستند که بشریت طی قرون و اعصار در مقابل آن سر تعظیم فرود آورده است و تمام ادیان الهی و مکاتب بشری آن را مورد توجه و تقدیس قرار داده‌اند؛ و اکنون آن گوهر مقدس تبلور یافته در وجود زن، یعنی مهر و عشق مادرانه به ابزاری برای اعمال فشار بر “مادرانی” تبدیل شده که آگاهانه پای در مسیر اصلاح جامعه و تحقق صلح گذاشته‌اند.

جناب آقای لاریجانی

اینجانب به‌عنوان یک زن و یک مادر، نسبت به عدم امکان تماس تلفنی بند زنان زندان اوین با خانواده‌هایشان و هفت ماه محرومیتم از شنیدن صدای فرزندانم، اعتراض و درخواست رسیدگی دارم.

ملی مذهبی

MALEKI.jpg

رفتار بسیار وحشیانه و خشن ماموران اطلاعاتی با دکتر محمد ملکی و محمد نوری زاد

سر مجروح دکتر محمد ملکی

صفحه فیس بوک دکتر محمد ملکی با انتشار عکسی از وی نوشته است:” ساعت ۱۰ صبح روز جمعه ۱۶ بهمن ۱۳۹۴، دکتر محمد ملکی و محمد نوری زاد توسط ماموران امنیتی – اطلاعاتی جمهوری اسلامی در چهار راه پارک وی تهران بازداشت شدند.

آنها طبق قراری که قبلا بطور عمومی و علنی اعلام کرده بودند، برای حرکت زیست محیطی – مدنی جمع آوری زباله در این محل حضور داشتند و منتظر حضور دیگر همراهان بودند که توسط یک ماشین پژو بازداشت شدند.

رفتار بسیار وحشیانه و خشن ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای سوار کردن آقایان ملکی و نوری زاد باعث شد که سر دکتر ملکی در اثر اصابت به در خودرو شکسته و جراحت بردارد.

ماموران امنیتی – اطلاعاتی سپس آنها را به سمت بهشت زهرا برده و در جایی پرت در بیابانهای اطراف پیاده کردند تا به خانه برگردند. تا این لحظه حال عمومی دکتر ملکی مساعد بوده اما ایشان دچار سردرد و کوفتگی شدید بدن است.”

ملی مذهبی

2014-01-22_461_khatonabad.jpg

در هفتمین روز از بازداشت:

وضعیت کارگران خاتون آباد همچنان نامشخص است

با گذشت یک هفته از بازداشت 28 کارگر مس خاتون آباد، وضعیت این کارگران همچنان نامشخص است.

امروز سه شنبه (13 بهمن) هفت روز از بازداشت 28 کارگر مس خاتون آباد می گذرد

منابع خبری ایلنا در شهر بابک از انتقال این 28 کارگر به زندان شهربابک در همان اولین شب بازداشت خبر میدهند.

به گفته این منابع، تا کنون هیچ پاسخ مشخصی در رابطه با نوع اتهامات وارده و روند پرونده قضایی این کارگران به خانواده های آنها داده نشده است..

در همین رابطه، جمعی از خانواده های کارگران بازداشتی در تماس با ایلنا ضمن ابراز نگرانی از ادامه بازداشت این کارگران گفتند: بر اساس وعده های داده شده ، امروز، سه شنبه قرار است مسئولان قضایی شهر بابک با کارگران بازداشتی دیدار داشته باشند.

ایلنا

taheri400-2.jpg

محمدعلی طاهری دست به اعتصاب غذا زد

محمدعلی طاهری بنیانگذار دو طب مکمل فرادرمانی و سایمنتولوژی، در اعتراض به عدم تعیین تکلیف پرونده خود از روز شنبه دهم بهمن‌ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است.

در حالی که محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای طاهری از مدت‌ها پیش تاریخ ۱۸ بهمن‌ماه را به عنوان زمان خاتمه محکومیت ۵ ساله موکل خود اعلام کرده بود، شنیده‌ها حاکی از آن است که دست اندرکاران پرونده بنیان‌گذار عرفان حلقه، سعی دارند با فشار امنیتی زیاد بازداشت وی را تمدید کرده تا جهت آن‌چه «انجام تحقیقات در رابطه با اتهام افساد فی الارض» خوانده‌اند، از آزادی وی جلوگیری کنند. تا لحظه تنظیم این خبر، دادسرا نیز هیچ پاسخ روشنی دال بر زمان آزادی محمدعلی طاهری ارایه نکرده است.

گفتنی است ضابطین پرونده (قرارگاه ثارالله سپاه) در این مدت تلاش بسیاری کردند تا با اثبات اتهام «افساد فی الارض»، محمدعلی طاهری را محکوم به اعدام کنند. با اعمال نفوذ این ماموران در پرونده، حکم اعدام آقای طاهری در دادگاه بدوی توسط قاضی احمدزاده صادر شد ولی پس از درخواست اعاده دادرسی چندی پیش این پرونده در شعبه ۳۱ دیوان‌عالی کشور، با ادله متقن نقض و جهت تکمیل تحقیقات به دادسرا ارجاع گردید.

به نظر می‌رسد ضابطین پرونده و سپاه پاسداران قصد ندارند به سادگی این پرونده را رها کرده و دست از تلاش برای گرفتن جان این انسان بردارند.

این در حالی است که روز گذشته نیز ده نفر از اعضای پارلمان اروپا ضمن غیرعادلانه خواندن مدت طولانی حبس محمدعلی طاهری، خواستار اقدامی فوری برای آزادی محمدعلی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه از سوی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران شده بودند.

سحام

Narges-Mohammadi-54-400.jpg

صدور قرار وثیقه‌ای دیگر برای نرگس محمدی در زندان

در پی تشکیل پرونده جدید برای نرگس محمدی زندانی سیاسی سبز محبوس در بند زنان زندا اوین که به دلیل شکایت مأموران اعزام کننده او به بیمارستان بوده است، قرار وثیقه دیگری به مبلغ ده میلیون تومان برای او صادر شد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، شکایت از نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر در حالی صورت گرفته است که معاون دادستان تهران تصریح کرده بود، برخورد مأموران با محمدی از جمله دست‌بند زدن به او، مناسب نبوده و اصلاح خواهد شد؛ اگرچه بر اساس اعتراض دوباره این زندانی سیاسی، تغییری در چگونگی اعزامش به بیمارستان صورت نگرفته است.

نرگس محمدی پیش از این و در جریان اعزامش به بیمارستان، با ارسال دو نامه به دادستان تهران، از آنچه که رفتار ناشایست مأموران به هنگام انتقال به زندان می‌نامید، شکایت کرده بود.

از همین رو خانم محمدی معتقد است که او باید از رفتار نامناسب مأموران، شکایت می‌کرده است و نه آنان. او همچنین به دلیل حاضر نبودن وکیلش، از دفاع خودداری کرد.

این زندانی مدنی که به بیماری‌های آمبولی ریه و فلج عضلانی مبتلا است، در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ بدون ارسال احضاریه از سوی دایره اجرای احکام، توسط نیروهای امنیتی- قضایی بازداشت شد و از آن تاریخ تاکنون در زندان به‌سر می‌برد.

نرگس محمدی که احتیاج به مراقبت‌های پزشکی دارد، با وجود گذراندن بیش از نصف زمان زندانش که شامل آزادی مشروط می‌شود، همچنان محروم از اجرای این قانون است. همچنین او از داشتن اجازه تماس تلفنی و گفت‌وگو با فرزندانش محروم است. این در حالی است که در پی بازداشت خانم محمدی، کودکان خردسالش، به نزد پدرشان در فرانسه رفته‌اند.

کلمه

saeed-Abedini400.jpg

سعید عابدینی، نوکشیش مسیحی:

پس از خودداری از «اعتراف علیه خود» کتک خوردم

سعید عابدینی، نوکشیش مسیحی، که هفته پیش توسط ایران آزاد شد در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز گفته که او پس از خودداری از امضای اعترافات ساختگی، کتک خورد و در سلول انفرادی قرار داده شد.

به گزارش بی بی سی، آقای عابدینی که حدود ۹ روز پس از آزادی و انتقال به آلمان، به آمریکا بازگشته گفت که پس از خودداری از امضای اعترافات برای مدتی در اوین تهران با یک زندانی القاعده هم سلولی بود و این زندانی یک بار سعی کرد او را بکشد.

او در پاسخ به سوال خبرنگار فاکس که آیا شکنجه شده است گفت:‌ «بله، یک‌بار هنگام بازجویی آنها مرا به شدت کتک زدند چون می‌خواستند چیزی را بنویسم که من قبول نکردم…. در دادگاه بودیم که قاضی در را بست و بازجوها شروع به زدن من کردند، و همان موقع بود که از شکمم خون آمد.»

او هم‌چنین در این مصاحبه گفت که برای حدود دو ماه با امیر حکمتی، دیگر آمریکایی زندانی در ایران، هم سلولی بود که آن را از نکات مثبت دوران حبس خواند.

آقای عابدینی، ۳۵ ساله، متولد ایران است اما به شهروندی آمریکا درآمده.

این نوکشیش مسیحی در سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی، مهر ۱۳۹۱ خورشیدی، به اتهام تشکیل کلیسای‌های خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی دستگیر شده بود و هشت سال حبس گرفت.

آقای عابدینی در مصاحبه با فاکس نیوز گفت که قاضی به او گفته بود «به ایران آمده است تا به بهانه تشکیل کلیساهای خانگی، با کمک مسیحیت حکومت را ساقط کند»، اتهامی که آقای عابدینی آن را رد کرده است.

او یکی از پنج آمریکایی بود که ایران در قبال آزادی هفت ایرانی در آمریکا آزاد کرد.

جیسون رضاییان، امیر حکمتی، سعید عابدینی،‌ نصرت‌الله خسروی رودسری و مت تره‌ویتیک روز شنبه ۲۶ دی – ۱۶ ژانویه – آزاد شدند. چهار نفر آنها فورا ایران را ترک کردند و گفته می شود که نفر پنجم، نصرت الله خسروی، هم بعدا از ایران خارج شده.

مبادله آنها همزمان با رفع تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران در روز اجرای توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها – آمریکا، فرانسه، چین، روسیه، بریتانیا و آلمان – انجام شد.

هفت ایرانی در آمریکا از زندان آزاد شده اند که به گزارش واشنگتن پست اغلب آنها در آمریکا می مانند.

سحام

rafee-hosein400.jpg

اعتراض دکتر حسین رفیعی به ممانعت از حضور خود در دادگاه تجدیدنظر

دیروز دادگاه تجدید نظر دکتر حسین رفیعی در شعبه ۵۴ با حضور نماینده دادستان و نماینده وزارت اطلاعات برگزار شد.

به گزارش سایت ملی مذهبی قرار بود این عضو شورای فعالان ملی مذهبی برای حضور در جلسه زندان به دادگاه منتقل شود اما در زندان به دکتر رفیعی اعلام کردند که نامه ای از دادگاه دریافت نکرده اند و در نتیجه این جلسه بدون حضور متهم برگزار شد. دکتر رفیعی در نامه ای ضمن اعتراض به این موضوع خواستار حضور خود در دادگاه جهت ارائه دفاعیاتش شده است. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

چرا من را به دادگاه تجدید نظر نبردند؟

وقت دادگاه تجدید نظر من ۴ بهمن بود. من در مورخ ۹۴/۱۰/۱۲ طی نامه ای به ریاست محترم شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر درخواست کرده بودم که : ” با توجه به جایگاه علمی، اجتماعی و سیاسی ام و نظر به آئین نامه سازمان زندان ها و با لحاظ عدم تصور فرار از دست ماموران و نوع اتهام، دستور فرمایید برای حفظ کرامت انسانی اینجانب، بدون دستبند و لباس زندان و در حالت و هیبت مردم عادی در محضر دادگاه محترم حاضر گردم.”

ریاست محترم دادگاه با این درخواست من موافقت کرده ولی آن را کتبا به زندان اوین اعلام نکرده است. مسئولین زندان هم قبول نکردند که از دادگاه تلفنی استعلام کنند و آن را وظیفه خود نمی دانستند لذا من در دادگاه شرکت نکردم.

آیا ریاست محترم دادگاه وقت دیگری برای رسیدگی تعیین خواهند کرد تا دفاع من را استماع کنند یا مانند دادگاه قبلی هر حکمی که نوشته شده باشد را امضا خواهند کرد؟

آینده، استقلال، عدالت و علم قضات محترم را به نمایش خواهد گذاشت.

حسین رفیعی- زندان اوین – ۵ بهمن ۱۳۹۴

ملی مذهبی

isa_saharkhiz--644x362.jpg

وضعیت جسمانی عیسی سحرخیز وخیم است

عیسی سحرخیز که بیش از دوماه است توسط اطلاعات سپاه دستگیر شده، وضعیت جسمانی مناسبی ندارد و از خدمات پزشکی محروم است.

به گزارش سحام، اتهاماتی چون تجمع و تبانی علیه امنیت ملی، نشر اکاذیب و توهین به رهبری به این روزنامه‌نگار منتقد وارد شده است.

سحرخیز پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸ حین دستگیری دچار شکستگی دنده شد و پس از تحمل دوسال و نیم زندان و به دلیل گرفتن حکم «عدم تحمل کیفر» به بیمارستان منتقل و تحت مراقبت‌های شدید پزشکی قرار گرفت.

وی دچار بیماری‌های کلیوی و قلبی است و درحال حاضر از هیچگونه خدمات پزشکی بهره نمی‌برد و به همین دلیل دچار نوسان شدید فشار خون شده و چند بار به همین دلیل تعادل خود را از دست داده و به زمین خورده است.

این روزنامه‌نگار مستقل و مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دوران اصلاحات در اعتراض به روند پی‌گیری دستگیری خود دست به اعتصاب غذای تر زده و از خوردن داروهایش نیز امتناع کرده است.

گفتنی است، مشکلات قلبی و عروقی و همچنین کلیوی سحرخیز در دوران اسارت پس از رخدادهای سال ۸۸ بر وی عارض شده و وضعیت جسمانی وی نیز در حال حاضر وخیم گزارش شده است.

ملی مذهبی

EbrahimMadadi300.jpg

داود رضوی از اعضای سندیکای شرکت واحد در دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ محاکمه شد

داود رضوی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد چهارشنبه ۲۳دی ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محاکمه شد.

داود رضوی در نیمه های شب ۸اردیبهشت ماه ۹۴ در منزلش توسط مامورین وزارت اطلاعات دستگیر شد و پس از ۲۲روز از بند ۲۰۹ اوین با قرار صد میلیون تومانی آزاد شد. اتهامات این عضو سندیکای کارگران شرکت واحد عبارتند از الف - اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور ب - ایجاداخلال در نطم و آرامش عمومی از طریق حضور در تجمعات غیر قانونی.

رضوی از سال ۸۴ تا کنون به علت شرکت در اعتراضات و اعتصابات رانندگان و کارگران شرکت واحد چندین بار دستگیر و زندانی شده است وکلای رضوی آقایان صالح نیکبخت و پرویز خورشید می باشند که از سال ۸۴ تا کنون در نوبت های مختلف از اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت در دادگاه انقلاب دفاع کرده اند.

در این پرونده آقای صالح نکیبخت از اتهامات وارده به داود رضوی عضو هیئت مدیره سندیکا دفاع کرد .آقای صالح نیکبخت ضمن دفاع از خواسته های به حق سندیکای کارگران شرکت واحد، با استناد به مدارک موجود، سندیکای کارگران شرکت واحد را قانونی دانسته و اتهامات وارده را غیر حقوقی و بدون مستندات قانونی دانسته و در خواست تبرئه آقای رضوی را از دادگاه کرده اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

narges400-4.jpg

دادگاه نرگس محمدی بدون ارائه دلیل، برای سومین بار برگزار نشد

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی از ایجاد اخلال در دادن داروهای روزانه به همسرش در زندان خبر داد. او گفت که این اخلال در دادن داروها از بیست روز پیش شروع شده است.

این در حالی است که دادگاه نرگس محمدی که قرار بود روز شنبه، نوزدهم دی‌ماه ۱۳۹۴ برگزار شود، برای سومین بار و بدون ارائه دلیل به این فعال مدنی زندانی و وکلای او تشکیل نشد.

آقای رحمانی در گفت‌وگویی کوتاه با سایت کانون مدافعان حقوق بشر، گفت که با وجود اعتراض خانم محمدی به ایجاد اخلال در دادن داروهای روزانه‌اش اما این وضعیت هنوز اصلاح نشده است.

نرگس محمدی به بیماری‌های آمبولی ریه و فلج عضلانی مبتلا است و مقام‌های مسئول در نهادهای امنیتی و قوه قضاییه در جریان بیماری او هستند. بر اساس نظر پزشک‌های متخصص، دو بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید شده و در نهایت در پی بی‌توجهی می‌توانند جان بیمار را به خطر بیاندازند.

آقای رحمانی در ادامه گفت که اخلال در دادن داروها چه عمدی و چه غیر عمدی باشد، برای بیماری خانم محمدی خطرناک است، چرا که می‌تواند به معلول شدن این زندانی منجر شود.

ملاقات با خانم اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه‏ اروپا و مجموعه فعالیت‌های مدنی مانند شرکت در سمینار هوای پاک، نقد و بررسی بیانیه حقوق شهروندی آقای روحانی، تلاش برای لغو اعدام زندانیان اهل سنت و اعتراض به اسید پاشی به چهره زنان در جلوی مجلس، از جمله موارد اتهامی خانم محمدی بعد از آزادی از زندان در سال ۱۳۹۱ است که در کیفرخواست او مطرح شده است.

آقای رحمانی همچنین از اجازه ندادن مقام‌های مسئول به نرگس محمدی برای برقراری تماس تلفنی با فرزندان خردسالش که در فرانسه ساکن هستند، خبر داد و گفت که این زندانی از این حق، محروم است.

خانم محمدی که در غیاب همسرش، سرپرستی دو کودکش را برعهده داشت، در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ بدون ارسال احضاریه از سوی دایره اجرای احکام، توسط نیروهای امنیتی- قضایی بازداشت شد. در پی این بازداشت، کودکان خردسال خانم محمدی به نزد پدرشان در فرانسه رفتند.

سحام

mo-ka-ra-400.jpg

علی مطهری:

رئیس قوه قضائیه حصر غیر قانونی را حل کند

علی مطهری در نطق خود در صحن علنی مجلس، حصر میرحسین و کروبی و رهنورد را خلاف قانون اساسی خواند و خواستار حل و فصل این موضوع توسط رئیس قوه قضاییه شد.

نماینده مردم تهران در حالی در پایان پنجمین سال حصر به زندانی کردن بدون محاکمه محصوران اشاره کرده و خواستار اقدام صادق لاریجانی شده که رئیس قوه قضاییه در این پنج سال جز اصرار بر ادامه این رویه‌ی غیرقانونی، هیچ کاری نکرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با محکوم کردن اعدام شیخ نمر تاکید کرد که به هوش باشیم و مانند ماجرای سفارت عربستان در دام عربستان گرفتار نشویم.

وی همچنین گفت: بدون شک مقصر اصلی در قضیه سفارت عربستان نیروی انتظامی بوده است. پس از اعدام فجیع آن عالم و رهبر دینی، بسیار روشن بود که عواطف مذهبی و انسانی هر مسلمانی تحریک شده و عده ای، چه سازمان یافته و چه خودجوش، به سوی سفارتخانه حرکت می کنند ولی نیروی انتظامی به صرف این که این افراد منتسب به فلان نهاد هستند از انجام وظیفه خود سر باز می زند، مشکلی که در حادثه شیراز نیز وجود داشت. لذا نیروی انتظامی درباره این اتفاق که به نفع عربستان تمام شد باید پاسخگو باشد.

به گفته ی مطهری ریشه بسیاری از فسادهای اقتصادی در کشور ما دخالت مستقیم و غیرمستقیم برخی افراد وابسته به نهادهای حکومتی در پروژه های بزرگ اقتصادی است و مسئولان با اعتماد به آنها و بدون نظارت کافی، به این افراد میدان می دهند و مردم نیز اعتماد می کنند و در این شرکتها سرمایه گذاری می نمایند و پس از مدتی نهادهای نظارتی و قوه قضائیه مانع ادامه کار آنها می شوند ولی به دلیل همان روابط و ملاحظه کاری ها و رودربایستی ها قدرت حل و فصل سریع آن را ندارند و در این میان مردم دچار خسارت می شوند.

علی مطهری همچنین از رئیس قوه قضائیه خواست که مسئله حصر بدون حکم دادگاه را که خلاف اصول سی و دوم تا سی و هفتم قانون اساسی است حل و فصل نماید.

او می‌گوید: احکام دادگاه حادثه شیراز از نظر اینجانب عادلانه نبود، اگر چه نفس این اتفاق در جمهوری اسلامی که بالاخره یک گروه فشار وابسته به یک نهاد، محاکمه و احکامی برای آنها صادر شد یک پیروزی و امر مبارکی محسوب می شود.

فشرده ای از گزارش ملی مذهبی

images5-3.jpg

نگرانی از سلامت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

آخرین ملاقات دختران موسوی با والدینشان همراه با حاشیه سازی هایی برنامه ریزی شده و نیز نگرانی بیش از پیش نسبت به سلامت پدر و مادر بود.

بیماری و کسالت میرحسین موسوی در طول هفته و بی خبری خانواده

به گزارش کلمه، در ملاقات این هفته که به روال سابق این سال ها، در خانه امن رو به روی خانه پدری در حصر اختر صورت گرفت، فرزندان آقای موسوی متوجه بیماری گوارشی پدر خود در سه روز اخیر شدند. به طوری که آقای موسوی ظرف چند روز، چندین کیلو وزن کم کرده اند و پزشکان ناچار به مراقبت هایی نظیر وصل کردن سرم بوده اند.

اما دراین روزها هم مانند گذشته در طول هفته با والدین خود تماس نداشته و کسالت میرحسین موسوی از آنها پنهان نگه داشته شده بود.

در حال حاضر میرحسین موسوی رو به بهبود و در سلامت جسمانی است. اما این محدودیت و بی توجهی و بی خبری از وضعیت جسمانی ایشان، دختران را به شدت نگران کرده است.

اعتراض رهنورد به محدودیت دیدار با مادر کهنسالش

همچنین این ملاقات با اعتراض دکتر رهنورد به محدودیت دیدار ایشان با مادر کهنسالش که از وضعیت جسمی خوبی برخوردار نیست نیز همراه بود.

حاشیه سازی برنامه ریزی شده نیروهای سپاه در گیت های محافظت

دختران آقای موسوی می گویند به رغم هماهنگی ها و ملاقات های منظم هفتگی در ملاقات اخیر از ورود آنها به گیت های محافظت که در اختیار سپاه است به شکل برنامه ریزی شده ممانعت شده و از نزدیک شدن دختران به زندان اختر جلوگیری می کردند.

نحوه برخورد و عملکرد بدیع و برخی مسائل رخ داده در هنگام ورود دختران به محوطه زندان اختر نشان می داد آنان به صورت عامدانه در پی ایجاد حاشیه هستند.

همچنین در پایان ملاقات، یکی از اعضای خانواده را علی رغم اعتراض و نارضایتی بقیه اعضای خانواده برای صحبت خصوصی فراخواندند که خارج از عرف و روند همیشگی ملاقات ها بود.

به گزارش کلمه، خانواده آقای موسوی ضمن ابراز نگرانی از بی خبری ها و اعتراض به عدم اطلاع از وضعیت سلامت پدر و مادر خود، خصوصا در زمان هایی که کسالتی عارض می شود، مسئولیت هر اتفاق و ناراحتی جسمانی و ایجاد تشنج و بحران را متوجه مسئولین ذی ربط و دولت می داند.

گفتنی است ملاقات های هفتگی همچون گذشته در ساختمان امن و اتاق ملاقات زندان اختر و خارج از منزل برقرار می شود.

ملی مذهبی

rafiei-400.jpg

شرط حضور دکتر رفیعی در دادگاه تجدید نظر:

بدون دستبند و لباس زندان در دادگاه حاضر شوم

دکتر حسین رفیعی عضو شورای فعالان ملی مذهبی که هم اکنون در زندان اوین به سر می برد در نامه ای به رئیس شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر انقلاب اسلامی خواستار حضور در دادگاه بدون دستبند و لباس زندان شد.

آنا رفیعی دختر این زندانی سیاسی در صفحه فیس بوک خود با اشاره برگزاری دادگاه پدرش توضیح داده است:”در ملاقات اخیر مادر با آقای حاجیلو دادیار ناظر زندان اوین، زمانی که ایشان پافشاری مادر در مشمول گذر زمان بودن حکم و آزاد کردن بابا را دیدند با اشاره به پرونده بابا گفتند که چرا شما اینقدر اصرار می کنید اگر این حکم هم لغو شود حکم دیگر اجرا می شود. مادر هم گفته که هنوز دادگاه تجدید نظر تشکیل نشده برای حکم دیگر و معلوم نیست نتیجه آن چیست که اینطور با اطمینان از اجرای آن سخن می گویید. امروز جواب مادر را دادند. بابا نامه احضاریه دادگاه تجدید نظر را امروز در زندان اوین تحویل گرفته تا یکماه دیگر هم دادگاه برگزار می شود. شرط حضور بابا در دادگاه در نامه ای به ریاست دادگاه تجدید نظر آمده تا ببینیم عکس العمل ها در آن روز چگونه است..”

به گزارش سایت ملی مذهبی متن کامل این نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب اسلامی

با سلام و احترام

عطف به پرونده ۹۳۰۹۹۸۲۷۶۲۰۰۰۳۹ و نامه مورخه ۹۴/۱۰/۳ آن دادگاه، ابلاغی به اینجانب در زندان اوین بابت اعلام برگزاری دادگاه در مورخه ۱۱/۴/ ۹۴ محضرتان عارضم:

حضور اینجانب در محضر دادگاه با همراهی مامورین مراقبت زندان صورت می پذیرد که بدین وسیله از محضرتان استدعا دارم با توجه به جایگاه علمی، اجتماعی و سیاسی ام و نظر به آئین نامه سازمان زندان ها و با لحاظ عدم تصور فرار از دست ماموران و نوع اتهام، دستور فرمایید برای حفظ کرامت انسانی اینجانب، بدون دستبند و لباس زندان و در حالت و هیبت مردم عادی در محضر دادگاه محترم حاضر گردم. پیشاپیش از حسن ظن و توجه شما سپاسگزارم.

حسین رفیعی

رونوشت: ریاست محترم سازمان زندان های استان تهران

ریاست محترم زندان اوین

۱۲/۱۰/۱۳۹۴

ملی مذهبی

saeen-Hoseinzadeh400.jpg

وضعیت بد جسمانی «محمدسعید حسین‌ زاده موحد» زندانی سیاسی

وضعیت جسمانی محمد سعید حسین‌زاده موحد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین رو به وخامت است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، وضعیت جسمانی محمد سعید حسین‌زاده موحد، فعال کودک که در زندان اوین در حال گذراندن محکومیت ۷ ساله خود است، رو به وخامت است.

وی از مشکل گوارشی، خونریزی معده، سینوزیت، تنگه نفس، مشکل قلبی و رماتیسم رنج می‌برد.

این در حالی است که مسئولین زندان توجهی خواصی به وضعیت ‌این زندانی ندارند.

محمدسعید حسین‌زاده موحد به اتهام «اجتماع و تبانی» و «توهین به رهبری» به هفت سال زندان محکوم‌شده است.

این ﻓﻌﺎﻝ ﻣﺪﻧﯽ ﻣﺤﺒﻮﺱ ﺩﺭ ﺑﻨﺪ ﻫﻔﺖ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﺍﻭﯾﻦ ﺭﻭﺯ ﺳﻪﺷﻨﺒﻪ ۲۴ ﺁﺫﺭﻣﺎﻩ ﺟﻬﺖ ﺍﻡ ﺍﺭ ﺁﯼ ﺑﻪ ﺑﯿﻤﺎﺭﺳﺘﺎﻥ ﺍﻣﺎﻡ ﺧﻤﯿﻨﯽ ﺍﻋﺰﺍﻡ ﻭ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺗﺸﺨﯿﺺ پزشک ﻣﺒﻨﯽ ﺑﺮ ﺍﻟﺰﺍﻣﯽ ﺩﺍﻧﺴﺘﻦ ﻋﻤﻞ ﺟﺮﺍﺣﯽ ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺳﺎﺋﯿﺪﮔﯽ ﮐﺸﮑﮏ ﺯﺍﻧﻮ، ﺑﺪﻭﻥ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺑﻪ ﺯﻧﺪﺍﻥ ﻋﻮﺩﺕ ﺩﺍﺩﻩ ﺷﺪ.

وی به ﻋﻠﺖ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺟﺴﻤﯽ ﺣﺎﺻﻠﻪ ﺩﺭ ﺯﻣﺎﻥ ﺑﺎﺯﺩﺍﺷﺖ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺩﻭﺭﺍﻥ ﺣﺒﺲ ﺟﻬﺖ ﺗﺴﮑﯿﻦ ﻭ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺑﯿﻤﺎﺭﯾﻬﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻣﺸﮑﻼﺕ ﺭﻭﻣﺎﺗﯿﺴﻢ ﻭ ﺩﺭﺩ ﻣﻔﺎﺻﻞ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻧﺎﺭﺍﺣﺘﯽ ﻗﻠﺒﯽ، ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﻣﺪﺕ ﺭﻭﺯ ﺣﺪﻭﺩ ﻫﻔﺖ ﺗﺎ ﻫﺸﺖ ﻗﺮﺹ ﻣﺼﺮﻑ ﻣﯽﮐﻨﺪ.

سحام

jailcuffs.400.jpg

حمید رحمتی از اعضای کانون صنفی معلمان اصفهان بازداشت شد

حمید رحمتی از اعضای کانون صنفی معلمان اصفهان صبح امروز در شهر رضا بازداشت شد.

به گزارش ملی مذهبی وی که در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت محمود بهشتی سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران در مقابل اداره آموزش و پروش شهر رضا تحصن و اعتصاب غذا کرده بود دسنگیر شده و هم اکنون در دادسرای شهر رضا تحت بازداشت است.

حمید رحمتی از معلمانی است که در اعترضات سال ۸۵ بازداشت و از استان اصفهان به مازندران تبعید شد که درمسیر تردد میان محل کارو محل سکونت در نتیجه تصادف دچار سانحه شده ومدتها درکما بود، به طوی که هنوز بعد از سالها با عوارض ان تصادف دست به گریبان است.

محمود بهشتی لنگرودی در اعتراض به وضعیت دادرسی خود اعتصاب غذا کرده و خواستار توقف اجرای حکم است. به اعتقاد سخنگوی کانون صنفی معلمان ضوابط قضایی در پرونده وی رعایت نشده است.

علی مطهری و احمد توکلی دو نماینده مجلس در تماس تلفنی وعده پیگری وضعیت این فعال صنفی را داده اند.

ملی مذهبی

SAHARKHEZ-BEHESHTI.jpg

نامه خانواده زندانیان سیاسی به روحانی

به وضعیت عیسی سحرخیز و محمود بهشتی رسیدگی کنید

خانواده های زندانیان سیاسی در نامه‌ای به رییس‌جمهور درباره‌ی وضعیت عیسی سحرخیز و محمود بهشتی لنگرودی، دو زندانی سیاسی که در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می برند، از وی خواستند که در راستای استیفای حقوق شهروندی دستور رسیدگی به درخواست های بحق این دو و سایر زندانیان سیاسی – عقیدتی را صادر کرده و زمینه لازم جهت اتمام اعتصاب غذای ایشان را فراهم کند.

به گزارش کلمه،‌ جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی طی مراسم ختم قران گرد هم آمدند تا ضمن بزرگداشت یاد زندانیان سیاسی و محصورین و آرزوی سلامتی و رهایی برای آنان، خواستار شکستن اعتصاب غذای عیسی سحرخیز و محمود بهشتی شوند.

در این مراسم، وضعیت این دو زندانی تشریح شد و خانواده ها طی نامه‌ای به رییس‌جمهور خواستار رسیدگی مسئولین مربوطه به تقاضای آنان شده و از خانواده های‌شان خواستند تا پیامشان را مبنی بر حفظ سلامتی و شکستن اعتصاب خود به آنها ارسال کنند.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، محبوس در بند ۷ زندان اوین، از روز پنجم آذر ماه در اعتراض به حکم ناعادلانه قاضی صلواتی “مبنی بر ۹ سال حبس”، از جانب دادگاه چند دقیقه ای دست به اعتصاب غذا زده است.

عیسی سحرخیز، فعال سیاسی و روزنامه نگاری که از روز دوشنبه ۱۱ آبان ماه بازداشت شده است از زمان بازداشت تا کنون، با خانواده تماسی نداشته است. او هنگام بازداشت به خانواده اعلام کرده بود که از لحظه‌ی انتقال به اوین دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

متن این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

حضرت حجه‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی

ریاست محترم جمهور

ضمن سلام و عرض ادب، چندی‌ست با آغاز موج جدید بازداشت ها، افرادی از جمله آقایان عیسی سحرخیز و محمود بهشتی نیز دستگیر و به اوین منتقل شده اند. این دو عزیز در بدو دستگیری به نشانه اعتراض به روند غیر قانونی این بازداشت ها اعلام اعتصاب غذا کرده و تا کنون نیز ادامه داده‌اند.

از آنجایی‌که خواسته‌ی این دو زندانی سیاسی چیزی جز اجرای قانون و تمکین مسئولین قضائی به آن نیست، از شما رئیس جمهور منتخب ملت ایران تقاضا داریم در راستای استیفای حقوق شهروندی هموطنانمان، دستور رسیدگی به درخواست های بحق این دو و سایر زندانیان سیاسی – عقیدتی را صادر فرموده و زمینه لازم جهت اتمام اعتصاب غذای ایشان را فراهم نمایید.

جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی

ملی مذهبی

722400.jpg

دکتر حسین موسویان رئیس هیات اجرائی جبهه ملی ایران به دادگاه انقلاب احضار شد

دکتر حسین موسویان رئیس هیات اجرائیه جبهه ملی ایران طی احضاریه کتبی به شعبه دوم دادگاه انقلاب مستقر در اوین احضار شد.

به گزارش ملی مذهبی، روابط عمومی جبهه ملی ایران اعلام کرده در این احضاریه؛ دلیل حضور وی اخذ توضیح در مورد اتهام مندرج در پرونده، در این شعبه دادگاه اعلام شده است.

موسویان که مسئول تشکیلات جبهه ملی ایران را در اختیار دارد باید خود را طی مدت ۵ روز آینده به دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۳ تهران معرفی کند.

ملی مذهبی

201510575125773834831400.jpg

اعلام اعتصاب غذای سخن‌گوی کانون صنفی معلمان ایران

«محمود بهشتی لنگرودی»، سخن‌گوی کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به حکم ناعادلانه «ابوالقاسم صلواتی» رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، از روز پنج‌شنبه ۵ آذرماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

آقای بهشتی لنگرودی با اعلام اعتصاب غذای خود در پیامی گفته است که: «اینجانب محمود بهشتی لنگرودی که ۲۵ سال از عمر خود را صرف تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم کرده و بیش از ۱۵ سال نیز در قالب فعالیت‌های صنفی، در خدمت فرهنگیان عزیز بوده‌ام، در اعتراض به حکم ناعادلانه قاضی صلواتی «مبنی بر ۹ سال حبس»، از جانب دادگاه چند دقیقه‌ای، از پنج‌شنبه، ۵ آذر۱۳۹۴ به صورت رسمی در اعتصاب غذا به سر می‌برم.

به این امید که مسئولان، به ویژه مسئولان قضایی با شنیدن فریاد تظلم خواهی اینجانب، نسبت به توقف اجرای حکم تا زمان اعاده دادرسی در دادگاهی صالح، علنی و با حضور هیات منصفه اقدام نمایند.

این خبر صرفا جهت ایجاد فرصت برای مسئولین جهت رسیدگی به خواسته‌هایم، تا این لحظه، چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۴ اعلام عمومی نشد.

بدیهی است که مسئولیت هر اتفاق ناخوشایندی که طی دوران اعتصاب غذا متوجه اینجانب شود به عهده همه کسانی خواهد بود که ظلم مذکور را در حق من مرتکب شده و یا در برابر این دادخواهی سکوت و بی تفاوتی اختیار می‌کنند.»

محمود بهشتی لنگرودی

۱۱آذر ۱۳۹۴- اوین

گفتنی است سخن‌گوی کانون صنفی معلمان ایران صبح پانزدهم شهریورماه با مراجعه ماموران امنیتی به منزلش بازداشت گردید.

سحام

018882706400.jpg

اعتصاب غذای پنج زندانی سیاسی در اعتراض به ضرب و شتم

پنج زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج در اعتراض به "ضرب و شتم زندانیان سیاسی از سوی دو زندانی و سکوت مسئولان زندان" دست به اعتصاب غذای نامحدود زده‌اند. ضاربان "سابقه شرارت" داشته و "مورد حمایت مسئولان" زندان هستند.

وبسایت "کلمه" گزارش داده است که روز شنبه (۷ آذر/ ۲۸ نوامبر) دو تن از زندانیان زندان رجایی شهر با چاقو به شماری از زندانیان سیاسی حمله‌ور شده و آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

به نوشته این سایت این دو زندانی که در سالن ۱۲ بند ۴ زندان رجایی شهر نگهداری می‌شوند، "سابقه درگیری و شرارت" دارند و "مورد حمایت مدیریت و حفاظت و اطلاعات زندان" هستند.

کلمه گزارش داده که این دو زندان شرور پس از آن‌که گروهی از زندانیان سیاسی عقیدتی را مورد "تهدید و ارعاب" قرار دادند، به آن‌ها حمله‌ور شدند.

بر اساس این گزارش در پی این رخداد سعید رضوی فقیه، سعید مدنی، جعفر اقدامی، بهزاد عربگل و کامران ایازی دست به اعتصاب غذای نامحدود زده و خواستار انتقال این دو زندانی از سالن زندانیان سیاسی عقیدتی شده‌اند.

کلمه با انتشار تصاویری از سعید رضوی فقیه و سعید مدنی با صورت‌های زخمی، نوشته است که مسئولان زندان تا روز یکشنبه نسبت به این واقعه سکوت کرده و "مدیریت زندان کمترین اقدام بازدارنده‌ای در این زمینه انجام نداده است".

پایگاه اطلاع‌رسانی "میزان خبر" نیز در گزارشی ذکر کرده که همزمان با حمله به زندانیان سیاسی عقیدتی، خطوط تلفن زندان رجایی شهر قطع شده و زندانیان امکان این را نداشته‌اند که با خانواده‌هایشان تماس گرفته و آنان را از وضعیت خود مطلع کنند.

نگهداری زندانیان سیاسی عقیدتی در کنار متهمان جرائم عادی

سعید رضوی فقیه بیش از دو ماه پیش نیز در پی تشدید بیماری قلبی و ریوی ‌و ممانعت مسئولان زندان رجایی شهر از درمان او دست به اعتصاب غذای خشک زده بود.

وی همان زمان در نامه‌ای از کوتاهی پزشکان در درمان خود نوشته و گفته بود که مسئولان زندان برای پرداخت هزینه‌های داروهایش به وی فشار وارد کرده‌اند.

سعید رضوی فقیه روز ۱۵ اسفند سال ۱۳۹۲ (۶ مارس ۲۰۱۴) در هشتگرد در نزدیکی تهران دستگیر شد. رسانه‌ها علت دستگیری او را سخنرانی‌اش در روز ۸ اسفند در همدان عنوان کردند.

بر اساس قوانین مربوط به اداره زندان‌ها، از جمله آیین‌نامه‌ اجرایی سازمان زندان‌ها و آیین‌نامه‌ی تفکیک و طبقه‌بندی، نگهداری زندانیان سیاسی در کنار متهمان به جرایم عادی ممنوع است. اما با این حال در سال‌های گذشته زندانیان سیاسی در زندان‌های مختلف در بندهای مشترک با زندانیانی با جرائمی از جمله قتل و اعتیاد نگهداری می‌شوند.

DW

nargesmohamadi400-3.jpg

نامه نرگس محمدی در سالروز تولد فرزندانش

نرگس محمدی که اینک در زندان به‌سر می‌برد، در سالروز تولد کودکانش- کیانا و علی- در نامه‌ای، این روز را به آنان تبریک گفت.

خانم محمدی که در غیاب همسرش، سرپرستی دو کودک هشت و نیم ساله‌اش را برعهده داشت، در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ بدون ارسال احضاریه از سوی دایره اجرای احکام، توسط نیروهای امنیتی- قضایی بازداشت شد. در پی این بازداشت، کودکان خردسال خانم محمدی به نزد پدرشان در فرانسه رفتند. این در حالی است که مقام‌های مسئول از آن زمان تاکنون، به خانم محمدی اجازه برقراری تماس تلفنی با کودکانش را نداده‌اند. از همین رو خانم محمدی با نگارش نوشته‌ای برای سالروز تولد فرزندان دوقلویش که در هفتم آذر ماه، نه ساله می‌شوند، از حس‌های مادرانه‌اش سخن گفته است.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن نامه نرگس محمدی، نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر به فرزندانش- کیانا و علی- که آذر ماه ۱۳۹۴ نوشته شده، به شرح زیر است:

کیانا جان و علی جانم؛ فرزندان عزیزم؛ تولدتان مبارک. ای کاش می‌توانستم حداقل شب تولدتان صدایتان را بشنوم. ای کاش می‌توانستم با عشق و مهر صدایتان کنم و صدای خنده‌های کودکانه و معصومانه‌تان را بشنوم.

دلبندان عزیزم؛ آخرین ملاقاتمان در زندان اوین یادتان است، شما در شور و شوق رفتن به پاریس و دیدن پدرتان بودید و من در سودا و غم هجران.

سعی کردم تمام کارهایتان، صحبت‌هایتان و نگاه‌هایتان را به خاطر بسپارم تا در وقت دلتنگی‌هایم در خیالم به تصویر کشم. زمان رفتن‌تان فرا رسید. چند بار و چند بار به آغوشتان کشیدمتان و تمام وجودم بی‌قرار شنیدن صدای کودکانه‌تان است. ای کاش لااقل صدایتان را می شنیدم. بارها تقاضای تلفن داده‌ام اما با آن مخالفت شده است. می‌گویند چون من زندانی امنیتی هستم و پدرتان تقی رحمانی است اجازه تماس تلفنی ندارم.

این کینه‌ها و خشونت‌ها نمی‌دانم از سینه چه کسانی بر‌می‌خیزد و چگونه می‌توانند با این کارقدرت عواطف، احساسات و حقوق طبیعی انسان‌ها را به بازی بگیرند؟ در کلام جملگی بر ضد خشونت سخن می‌گویند اما در عمل با هم‌وطنانشان، با زنان، مادران و فرزندان سرزمینشان به ظلم و جفا رفتار می کنند. خشونت را در جهان مزموم می‌شمارند اما چنین بی رحمی‌هایی را به سادگی و به بهانه امنیتی بودن ماجرا توجیه می‌کنند. برای زنان و کودکان تحت ظلم و خشونت در برخی نقاط جهان مرثیه می‌سرایند اما در تضییع حقوق کودکان تحت حکومت و مسئولیت خود گوی سبقت را از یکدیگر می‌ربایند.

در آخرین ملاقات از شما خواستم هر کدام برایم یک جمله بنویسید. کیانا جان نوشت «مامان جان دوستت دارم» و علی جان نوشت «من می‌گویم کارهای صیاصی و معدنی جرم نیست» کیانا جانم یادت هست به علی جان اعتراض کردی که و گفتی مامان باید پیش ما می‌ماند چون بابای ما پیش ما نیست.

کیانا جان نهمین سال زندگی‌ات را که شروع کرده ای. می‌دانم که رنج‌هایی فراتر از توان یک کودک متحمل شده‌ای. تو همیشه می‌گفتی ما یک خانباده (خانواده) هستیم و باید با هم زندگی کنیم. کیانا جانم دختران هم سن و سال تو همه این آرزو را دارند اما افسوس در این سرزمین و در سرزمین‌هایی مشابه ما این دختران خاکسترنشین عدالت‌اند که حتی از درک لذت بودن با پدر و مادر به هزار و یک بهانه محروم‌اند و چگونه می‌توان از حقوق بشر و حقوق کودک دم زد و بشر و کودک را فقط خود و فرزند خود دید و بس. آن شب که مهنا دختر حامد احمدی را پشت دیوارهای بلند و سخت و سرد زندان رجایی شهر به آغوش گرفتم و بی‌اختیار می‌گریستم حضورم و گریه‌ها و رفتارم آگاهانه بود. البته من کاری جز همدلی و همدردی با خواهران و برادران کرد سنی کشورم انجام ندادم.

مهنا همان دختر ۶ ساله کرد از شب تا صبح پلک بر هم ننهاد و به دیوار سنگی و بلند زندان چشم دوخت شاید پدر را حلق آویز نکنند و آن شب من به جای تو در کنار او ماندم و نتوانستم او را تنها در شب وحشت و انتظار تنها بگذارم. می‌دانستم تاوان آن اشک‌ها، این جدایی ها خواهد بود.

علی جان؛ پسرمن؛ ای آرام جانم؛ شنیدم گفته‌ای که من مادر شجایی دارم و به او افتخار می‌کنم. علی جانم؛ مفهوم شجاعت برای من آن چیز معمول و رایج در میان مردم نبوده است. اگر فکر می‌کنی که مامان نرگس از هیچ‌چیز نمی‌ترسد و پیش می‌رود اشتباه می‌کنی. من بارها و بارها از خیلی چیزها ترسیده‌ام. از از دست دادن شما، زندگی ام، جانم، ناموس و حیثیتم و بریدن و در راه ماندنم و یا به بیراهه رفتنم. اما گام‌هایی را در راه آنچه که باور و اعتقادم است، یعنی حقوق انسان‌ها، من را راست کرده و ایستاده‌ام، هر چند سخت و با رنج و درد.

علی جانم نمی‌دانم آنچه من هستم و دارم نامش شجاعت است یا ترس اما عزیزم این تمام توان و آنچه هست که دارم و هیچ ادعایی هم ندارم. اکنون که در حبس‌ام مطمئن‌ام که در راهی که برگزیده‌ام بسیار کوتاهی و قصور کرده‌ام و شرمنده مردم خویش هستم.

کیانا جان و علی جانم؛ دلم برایتان تنگ است اما مطمئن‌ام روزی نه چندان دور در سرزمین‌مان به عنوان یک خانباده (خانواده) در کنار هم خواهیم بود. امشب یک کیک خوشمزه بخرید و با بابا تقی ۹ شمع بر روی کیک بگذارید و با هم فوت کنید و عکسی از آن لحظه بگیرید که در دیداری که روزی خواهیم داشت به من نشان دهید.

روی ماهتان را می‌بوسم و به خدا می سپارمتان

با یک دنیا عشق

مامان نرگس

اوین

ملی مذهبی

016194070_40300-5.jpg

اعتصاب غذای چند تن از بازداشت شدگان در تجمع اعتراضی زندان اوین

امروز و در پی مراجعه خانواده‌های فعالین مدنی بازداشت شده روزهای اخیر در تهران به زندان و دادسرای اوین، به ایشان گفته شد که روز شنبه برای تعیین تکلیف اکثریت بازداشت شدگان به دادسرای اوین مراجعه کنند و هم‌چنان از هاشم زینالی و رضا ملک خبری در دست نیست. در حال حاضر هویت ۱۷ فعال مدنی بازداشت شده در روزهای اخیر، محرز شده است.

امروز و در پی مراجعه خانواده های فعالین مدنی بازداشت شدگان روزهای اخیر در تهران به زندان و دادسرای اوین، به اکثریت این خانواده ها گفته شد که روز شنبه برای تعیین تکلیف وضعیت عضو بازداشت شده خانواده خود مراجعه کنند. این مسئله شامل حال سیمین عیوض زاده، هاشم زینالی و رضا ملک نشده و همچنان از محل بازداشت و وضعیت هاشم زینالی و رضا ملک خبری در دست نیست.

گفتنی است که پس از مراجعه خانواده‌های بازداشت شدگان به حاجیلو، دادیار ناظر زندان اوین وی اعلام کرده که این بازداشت‌ها به او ارتباطی ندارد و از اسامی بازداشت‌شدگان و ارگان بازداشت کننده نیز بی اطلاع است.

لازم به ذکر است که پیشتر به خانواده‌های بازداشت شدگان اعلام شده بود که امروز، چهارشنبه برای تعیین تکلیف وضعیت اعضای بازداشت شده خانواده خود مراجعه کنند.

همچنین از وضعیت فعالین مدنی بازداشت شده و محبوس در بند هشت اوین خبر می رسد که محسن شجاع در اعتراض به انتقال زنان بازداشت شده به زندان قرچک ورامین اعلام اعتصاب غذا کرده است. هم‌چنین داود نعمتی نیز به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان منتقل شده است.

اسامی فعالان مدنی که روز گذشته به بند هشت اوین منتقل شدند عبارت است از: اسماعیل (زرتشت) احمدی راغب، داود (هوشنگ) نعمتی، محسن شجاع، احسان خیبر، مسعود حمیدی، علی بابایی، محسن حاصلی، اسماعیل حسینی، عبدالعظیم اروجی، ارشیا رحمتی، حامد گودرزی و ابراهیم زاده.

جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی و مدافعان حقوق‌بشر، روزهای دوشنبه در مقابل دفتر لاستیک دنا در میدان ونک تهران، نبش خیابان گاندی، گرد هم جمع می‌شوند. آن‌ها روزهای شنبه هم با تجمع در مقابل زندان اوین، خواستار «آزادی زندانیان سیاسی» می‌شوند.

تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی معترض که در این تجمعات شرکت می‌کنند، صبح روز شنبه ۳۰ آبان، در مقابل زندان اوین بازداشت و به بازداشتگاه‌های مختلفی منتقل شدند و تعدادی نیز در مقابل ساختمان دنا بازداشت شدند.

هاشم زینالی، پدر سعید زینالی، دانشجویی که از ۱۸ تیر ۷۸ مفقود شده است، سیمین عیوض‌زاده، مادر امید علی‌شناس، زندانی سیاسی، رضا ملک، زندانی سیاسی سابق، محسن شجاع و تعدادی از شاگردان محمد‌علی طاهری، بنیان‌گذار عرفان حلقه در میان کسانی بودند که روز شنبه بازداشت‌ شدند.

هاشم زینالی و رضا ملک توسط اطلاعات سپاه بازداشت شدند. اما مکان نگهداری ایشان و اتهامات انتسابی اطلاعی در دست نیست.

داود نعمتی و زرتشت احمدی راغب نیز صبح دوم آذرماه در تجمعی مدنی مقابل ساختمان لاستیک دنا بازداشت شده اند. گفته شده است که «فریده مرادخانی» نیز روز دوشنبه بازداشت شده که هنوز از سوی منبع معتبری تأیید نشده است.

سیمین عیوض زاده، شروین یمنی و لیلا پورغفاری نیز که روز شنبه بازداشت شدند در زندان قرچک ورامین اعلام اعتصاب غذا کرده بودند. اتهام تفهیم شده به ایشان «اخلال در نظم عمومی از طریق حمایت از سرکرده عرفان حلقه» است. این در حالی است که سیمین عیوض زاده در اعتراض به تداوم بازداشت فرزندش «امید علی شناس» اقدام به شرکت در تجمعات مدنی کرده بود. متهمین گفته‌اند که به اجبار و بدون هیچ سوال و جوابی برگه‌ای که حاوی این اتهام بوده را امضا کرده‌اند.

محمد نوری‌زاد نیز صبح‌گاه دوم آذرماه بازداشت شده بود که نیمه شب آزاد شد.

سحام

norizad-400-2.jpg

بازداشت محمد نوری‌‌زاد و هشت فعال حقوق بشر دیگر در تهران

گزارش‌ها از بازداشت محمد نوری‌‌زاد و شماری دیگر از فعالان سیاسی و حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی حکایت دارد.

ماموران امنیتی حدود ساعت ۹ صبح روز دوشنبه (۲ آذر-۲۳ نومبر) آقای نوری‌زاد را در مقابل منزلش بازداشت کرده‌اند. این روزنامه‌نگار و مستندساز مخالف حکومت ایران، قصد شرکت در تجمع هفتگی گروهی از فعالان حقوق بشر و خانواده‌های زندانیان و جان‌باختگان سیاسی را داشت که از آخرین روزهای تیرماه، هر هفته در مقابل ساختمان “لاستیک دنا” در میدان ونک تهران برگزار شده است.

هم‌زمان با بازداشت محمد نوری‌زاد، ماموران امنیتی به فعالانی که قصد برگزاری تجمع در مقابل “لاستیک دنا” را داشتند نیز حمله بردند و داوود نعمتی، زرتشت (اسماعیل) احمدی راغب، و دست‌کم شش نفر از هواداران محمدعلی‌ طاهری (زندانی عقیدتی محکوم به اعدام) را بازداشت کردند.

بازداشت این نه نفر دو روز پس از بازداشت شماری از تجمع‌کنندگان در مقابل زندان اوین تهران صورت می‌گیرد.

هاشم زینالی، (پدر سعید زینالی، دانشجویی که در جریان قیام ۱۸ تیر ۷۸ بازداشت شد و بعد از ۱۷ سال اطلاعی از وی در دست نیست)، سیمین عیوض‌زاده (مادر امید علی‌شناس، فعال مدنی زندانی محکوم به ۱۰ سال حبس)، رضا ملک (زندانی سیاسی سابق)، محسن شجاع، و تعدادی دیگر از حامیان محمدعلی طاهری از جمله بازداشت‌شدگان تجمع صبح روز شنبه (۳۰ آبان) در مقابل زندان اوین هستند.

بر اساس گزارش‌ها، زنان بازداشت‌شده در آن تجمع به زندان زنان در قرچک منتقل شده‌اند و زندانیان مرد نیز در بند دو-الف زندان اوین که زیر نظر سپاه پاسداران اداره می‌شود، محبوس هستند.

تجمعات هفتگی گروهی از آسیب‌دیدگان از حکومت و فعالان حقوق بشر در مقابل زندان اوین و “لاستیک دنا” به ابتکار محمد نوری‌زاد و با همراهی شماری دیگر از فعالان شناخته‌شده هم‌چون محمد ملکی و نیز گوهر عشقی (مادر ستار بهشتی از جان‌باختگان سیاسی سال‌های اخیر) از تابستان امسال آغاز شد. هرچند که شمار شرکت‌کنندگان در این تجمعات در روزهای نخست کمتر از انگشتان دو دست بود اما در هفته‌های اخیر تعداد معترضان به ده‌ها نفر رسیده بود.

آن‌ها دلیل انتخاب دفتر “لاستیک دنا” به عنوان محل اصلی تجمع خود را تعلق آن به محمد یزدی، رییس پرنفوذ مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی اعلام کرده‌ بودند.

در این میان، بازداشت محمد نوری‌زاد دومین بازداشت او از زمان تغییر فکری‌اش در جریان سرکوب اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ به شمار می‌رود.

آقای نوری‌زاد که پیش از آن انتخابات از روزنامه‌نگاران طرفدار حکومت و از نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی به حساب می‌آمد، پس از سرکوب معترضان، به مخالفت آشکار با حکومت و به طور مشخص علی خامنه‌ای برخاست.

وی به دنبال نامه‌های انتقادی سرگشاده‌اش به خامنه‌ای، روز ۲۹ آذر ۱۳۸۸ به اتهام «توهین به مسوولان و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» بازداشت شد و بعدها در دادگاه به سه سال و نیم حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم گردید.

محمد نوری‌زاد در اردیبهشت ۱۳۹۰ پس از یک دوره‌ی طولانی اعتصاب غذای خشک و تر، پیش از اجرای کامل محکومیتش آزاد شد.

خبر رسیده

simin400-.jpg

اعلام اعتصاب غذای امید علی شناس پس از بازداشت مادرش

امید علی شناس، فعال مدنی و زندانی سیاسی بند هشت زندان اوین، پس از بازداشت مادرش اعلام اعتصاب غذا کرد.

به گزارش هرانا، امید علی شناس پس از اطلاع از خبر بازداشت مادرش سیمین عیوض زاده در مقابل زندان اوین، گفته است که دست به اعتصاب غذا خواهد زد. وکیل این زندانی نیز، طی بخشی از مطلبی در صفحه شخصی‌اش، نوشته که موکلش با اطلاع از بازداشت مادرش تصمیم به اعتصاب غذای خشک گرفته است.

گفتنی است روز گذشته سیمین عیوض زاده، به همراه چند تن دیگر از فعالان مدنی در مقابل زندان اوین بازداشت و به زندان قرچک منتقل شد، وی در اعتراض به بازداشت و نگهداری فرزندش در زندان اقدام به اعتراض و شرکت در تجمعات مدنی مسالمت آمیز کرده بود.

امید علی شناس، ١٣ شهریور سال گذشته بازداشت و به بند دو-الف سپاه پاسداران منتقل شد و علی‌‌رغم صدور قرار وثیقه ١٠٠میلیون تومانی، دادگاه بدوی و قبلا دادسرا به دلایل نامعلومی از پذیرش وثیقه خودداری کردند.

آقای علی شناس به دلیل فعالیت‌های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به رهبری به ۱۰ سال زندان محکوم شد، دادگاه وی به همراه سه فعال مدنی دیگر، در کمتر از از پانزده دقیقه، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و مجموعا به ۳۸ سال زندان محکوم شدند.

مطابق دادنامه، فعالیت‌های مجازی و انتشار مطالب انتقادی درباره وضعیت حقوق بشر و اعدام در ایران، همدلی و همراهی با خانواده‌های زندانیان سیاسی و خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام، شرکت در تجمعی در دفاع از کوبانی، همدلی با خانواده‌های قربانیان حوادث سال ۸۸ و ارتباط با فعالین حقوق بشر، مستند اتهاماتی است که به این فعال مدنی وارد شده است.

بند هشت در حال حاضر یکی از بدترین بندهای زندان اوین است که در آن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی علیرغم اصل تفکیک جرائم همراه با زندانیان غیرسیاسی و بعضا خطرناک نگهداری می شوند.

سحام

2015218153947200850161400.jpg

اخبار تکمیلی از بازداشت شهروندان معترض در مقابل زندان اوین

شهروندان معترض بازداشت شده در مقابل زندان اوین به بازداشتگاه های مختلف انتقال یافتند

در پی بازداشت های امروز چندین تن از شهروندان معترض در مقابل زندان اوین، سیمین عیوض زاده به همراه دیگر زنان بازداشتی که عموما از شاگردان محمدعلی طاهری بودند، با دو خودروی ون به زندان قرچک ورامین انتقال یافتند. همچنین مردان بازداشتی به مانند محسن شجاع که اغلب ایشان نیز از شاگردان محمدعلی طاهری هستند نیز به بند دو الف، بازداشتگاه ویژه سپاه مستقر در زندان اوین منتقل شدند. همچنین آقایان رضا ملک و هاشم زینالی نیز دروضعیت بازداشت به مکانی نامعلوم (احتمالا بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات) منتقل شده اند.

لازم به ذکر است که پرونده همه بازداشت شدگان امروز در شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین در جریان و در حال بررسی است.

هاشم زینالی بیمار بوده و نیاز به داروهای خاص خود را دارد که در وضعیت فعلی و با عدم مشخص بودن مکان بازداشت، امکان رساندن داروها توسط خانواده او وجود ندارد.

گفتنی است که بنا بر گزارشهای رسیده، در بازپرسی دادسرای اوین موی چند تن از شاگردان محمدعلی طاهری که بلند بوده را کوتاه کرده اند.

صبح امروز نیروهای گارد ویژه نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی جمعی از شهروندان و فعالین مدنی معترض در مقابل زندان اوین را با برخوردی خشن بازداشت کرده و پس از انتقال به کلانتری ولنجک به بازپرسی دادسرای اوین منتقل کردند.

بنا بر همین گزارش سیمین عیوض زاده مادر زندانی سیاسی امید علی شناس، هاشم زینالی پدر سعید زینالی (دانشجویی که از تیرماه ۷۸ و حوادث ۱۸ تیر آن سال مفقود شد و تا امروز خبری از او نیست)، رضا ملک زندانی سیاسی سابق، محسن شجاع و تعدادی از شاگردان محمد علی طاهری در میان بازداشت شدگان هستند.

لازم به ذکر است تا لحظه تنظیم این خبر از تعداد و هویت همه بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست

هرانا

REYHANEH400.jpg

ریحانه طباطبایی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

ریحانه طباطبایی، روزنامه نگار و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی، به یک سال حبس و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه ها، دستجات سیاسی و فعالیت در رسانه ها و مطبوعات و فضای مجازی محکوم شد....

جلسه محاکمه این روزنامه نگار به اتهام تبلیغ علیه نظام ۹ آذر ماه به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد و امروز پس از نزدیک به یک سال حبس تعزیری این روزنامه نگار سبز تایید شد.

ریحانه طباطبایی پیش از این در آذر ماه سال ۸۹ توسط سپاه بازداشت شده بود. وی بابت این بازداشت محکوم به یک سال حبس شد که دادگاه تجدید نظر آن را به شش ماه حبس تعزیری و شش ماه حبس تعلیقی تبدیل کرد. این فعال سیاسی سبز در بهمن ماه سال ۹۱ نیز به همراه تعدادی از روزنامه نگاران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد.

طباطبایی، خرداد ماه سال گذشته برای پرونده جدید خود که این بار نیز توسط سپاه تنظیم شده بود، به دادسرا احضار شد که پس از تفهیم اتهام برای اجرای حکم ۵ ماهه خود به بند سیاسی زندان زنان اوین منتقل و در ۲۰ آبان ماه همان سال پس از طی دوران محکومیت خود آزاد شده بود.

کلمه

4B310834300.jpg

گناه دکتر ناصر هاشمی چیست؟

یازده سال حبس برای تسویه حساب با کارشناس ملی اقتصاد ایران

همانگونه که بازجوها نیز گفته‌اند دکتر هاشمی یکی از کارشناسان پرسابقه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بود که بعد توسط احمدی‌نژاد منحل و تبدیل به معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری شد. از آنجا که قلب هاشمی برای توسعه و پیشرفت ایران زمین می‌تپید با سیاستهای پوپولیستی و خانمان برانداز احمدی نژاد و باند پیرامون او به شدت مخالفت می‌کرد. او یکی از منتقدان اصلی انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود و نه تنها به دلیل تحصیلات آکادمیک و حضور طولانی مدت خود در این سازمان از توانایی آکادمیک و تجربی کافی برای مخالفت با این سیاستها بهره‌مند بود بلکه شجاعت بیان صریح نظرات انتقادی خود را نیز داشت و طبیعتاً کسانی که از این سیاستها در سالیان گذشته بهره‌مند می‌شدند؛‌ با کارشناسانی چون هاشمی به شدت مخالف بودند. این مخالفتها نهایتا به حبس یازده ساله او انجامید.

اکنون نزدیک به یکسال از حبس دکتر ناصر هاشمی می‌گذرد و آنگونه که پیرعباسی، یکی از قضات دستگاه قضا حکم کرده، این اقتصاددان نگران توسعه و پیشرفت کشور باید تا یک دهه دیگر در زندان باقی بماند. این کارشناس برجسته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نخستین بار به همراه زنده‌یاد مهندس عزت الله سحابی، شهید هدی صابر و دیگر فعالان ملی‌- مذهبی اسفندماه ۱۳۷۹ بازداشت و پس از مدت کوتاهی از زندان آزاد شد و به فعالیتهای کارشناسی خود در زمینه اقتصاد ادامه داد.

وی پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸ تحت فشارهای مختلف امنیتی قرار گرفت تا اینکه نهایتاً در سال ۱۳۹۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در دی ماه همان سال به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب توسط قاضی پیرعباسی محاکمه اما حکمی به وی ابلاغ نشد.

دکتر هاشمی بار دیگر مرداد ماه ۹۲ به شعبه ۲ دادرسی اوین احضار و بر اساس ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی اتهام تشکیل گروه غیرقانونی، به وی تفهیم و روانه بند ۳۵۰ زندان اوین شد. اما این بار نیز وی بلافاصله آزاد شد.

این آزادی اما به معنای پایان فشارهای امنیتی بر او نبود. هاشمی مرتباً‌ از سوی بازجوی خود تحت فشار قرار داشت.

شهریورماه ۹۳ سایتهای خبری امنیتی مانند مشرق نیوز و جام نیوز خبر از قطعی شدن حکم ۱۱ سال حبس تعزیری این فعال ملی – مذهبی دادند. این در حالی بود که چنین حکمی به وی و وکیلش ابلاغ نشده بود.

سایت مشرق نیوز همچنین اقدام به جوسازی و انتشار اخبار نادرست در مورد دکتر هاشمی پرداخت و در گزارشی مغرضانه نوشت: “هاشمی پس از ایفای نقش در جریان ناآرامی‌ها و اغتشاشات فتنه ۸۸ و آشکار شدن اقدامات ضدامنیتی، از سوی دستگاه قضایی کشور به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل و راه‌اندازی گروهک غیرقانونی ملی مذهبی (شورای فعالان) به یازده سال حبس محکوم گردید که به دلیل عدم ارائه لایحه اعتراضی از سوی متهم و وکیل مدافعش در زمان معین، این حکم قطعی شد. ”

در چنین فضائی نهایتاً‌ این عضو شورای فعالان ملی‌ – مذهبی در تاریخ سوم آذرماه ۹۳ بازداشت و برای تحمل حکم کم سابقه ۱۱ سال حبس تعزیری روانه بند ۷ زندان اوین شد.

اعمال فشارهای بی‌سابقه در زندان

دکتر هاشمی در زندان نیز از آزار و اذیتهایی که ناشی از کین ورزی بازجویان اوست در امان نماند. وی در بند ۷ زندان اوین به دلیل در بند ۷ زندان اوین به دلیل سوء تغذیه و عدم جای خواب و امکانات بهداشتی مناسب به بیماری‌های متعددی مبتلا شد. ناصر هاشمی و تعدای دیگر زندانیان این بند تا مدتها ناچار بودند که شبها در کف اتاق‌ها یا راهرو بند بخوابند و از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب نیز حتی جایی برای نشستن هم نداشتند.

جیره غذائی نامناسب هم مزید بر علت شد تا این پژوهشگر برجسته کشور به کم خونی شدید مبتلا شود؛ به طوری که هموگلوبین خون وی تا میزان نگران کننده‌ای پائین آمده و سبب سرگیجه، ضعف شدید عمومی بدن، نداشتن تعادل و زمین خوردن‌های پی در پی و سیاهی رفتن چشمان وی شده بود. وی نهایتاً با تأخیر فراوان به بیمارستان اعزام شد اما به دلیل مخالفت با روش توهین آمیز زندانبانان و استفاده از دستبند و پابند برای نگهداری او در بیمارستان درمانش نیمه تمام مانده و به زندان بازگردانده شد.

تداوم بیماری دکتر هاشمی و بی توجهی مسئولان زندان به حقوق اولیه این زندانی برای تکمیل فرایند درمانی، وی را ناچار به واکنش کرد. ناصر هاشمی در اعتراض به خواسته غیرقانونی مأموران مبنی بر پوشیدن لباس زندان از رفتن به هواخوری خودداری کرد. اما مسئولان زندان به جای رسیدگی به خواسته‌های مشروع و قانونی هاشمی،‌او را از استفاده از راهروها و کتابخانه زندان محروم کرده و با گرفتن تختش، او را دوباره کف خواب کردند.

هاشمی تاوان چه گناهی را می‌پردازد؟

اگرچه اظهارنظرها و فعالیتهای دکتر هاشمی در قامت یک اقتصاددان معتقد به اصلاحات سیاسی و اقتصادی کشور طبیعتاً به مذاق نیروهای تندرو خوش نمی‌آید و کسانی که در زیر خاکسترهای سیه روزی مردم به دنبال نان خود می‌گردند و از تخریب سرمایه‌های اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی ابایی ندارند، نمی‌توانند حضور چنین کارشناسان مسئول و دلسوزی را بر تابند؛ اما به نظر می‌رسد که این برخورد شدید و کینه توزانه با ناصر هاشمی بیشتر به یک تسویه حساب سیاسی شباهت دارد. اما این سؤال مطرح است که براستی هاشمی تاوان چه چیزی را می‌پردازد؟

پاسخ به این پرسش را می‌توان از لابلای خبری که چند ماه پیش از اجرای حکم دکتر هاشمی و انتقال او به زندان اوین منتشر شد دریافت. سایت امنیتی مشرق در خبری که به نظر می‌رسد توسط بازجوهای دکتر هاشمی تنظیم شده باشد از قطعی شدن حکم او سخن به میان می‌آورد و ضمن ادعای مشارکت هاشمی در آنچه که او نا آرامی‌ها و اغتشاشات ۸۸ می‌خواند؛ نمی‌تواند خشم خود را پنهان نماید و به نظر می‌رسد دلیل اصلی چنین برخورد سنگینی با او را خواسته یا ناخواسته مطرح می‌کند و می‌نویسد: “ناصر هاشمی یکی از کارمندان – با سنوات خدمتی بالا – معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور است که با سوء استفاده از موقعیت شغلی، توانسته بود برخی از آمار و ارقام بودجه دارای طبقه‌بندی اداری را در جلسات محفلی و خصوصی جریان مذکور، منتشر کرده و از همین طریق علیه نظام سیاه نمایی‌هایی را صورت می‌داده است.”

همانگونه که بازجوها نیز گفته‌اند دکتر هاشمی یکی از کارشناسان پرسابقه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور بود که بعد توسط احمدی‌نژاد منحل و تبدیل به معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری شد. از آنجا که قلب هاشمی برای توسعه و پیشرفت ایران زمین می‌تپید با سیاستهای پوپولیستی و خانمان برانداز احمدی نژاد و باند پیرامون او به شدت مخالفت می‌کرد. او یکی از منتقدان اصلی انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود و نه تنها به دلیل تحصیلات آکادمیک و حضور طولانی مدت خود در این سازمان از توانایی آکادمیک و تجربی کافی برای مخالفت با این سیاستها بهره‌مند بود بلکه شجاعت بیان صریح نظرات انتقادی خود را نیز داشت و طبیعتاً کسانی که از این سیاستها در سالیان گذشته بهره‌مند می‌شدند؛‌ با کارشناسانی چون هاشمی به شدت مخالف بودند. این مخالفتها نهایتا به حبس یازده ساله او انجامید. اینک اگرچه وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور و برملا شدن نتایج آن سیاستهای خانمان برانداز حقانیت هاشمی و بسیاری دیگر از منتقدان را آشکار کرده است اما کسی پاسخگوی ظلمی که بر هاشمی و دیگر فعالان سیاسی و اجتماعی زندانی ایرانی می‌رود نیست.

دولتمردان جدید اینک بطور مستمر از سیاستهای دولت قبل انتقاد می‌کنند و زیانهای آن برای اقتصاد کشور را گوشزد کرده و حتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی را نیز مجدداً احیاء‌ کرده‌اند؛ اما باید دید که چقدر حاضر به حمایت از کارشناسانی چون دکتر هاشمی هستند. کسانی که بدون هیچگونه چشم داشتی در زمانه سکوت و انفعال بسیاری، مقابل چنین تصمیمات بی‌پایه و اساسی ایستادند و به نقد آن پرداخته و هزینه آن را نیز داده‌اند. آیا رئیس جمهور یا معاون وی حاضر به حمایت از افرادی چون دکتر ناصر هاشمی خواهند بود؟

ملی مذهبی

L1002239400-2.jpg

هادی حیدری بازداشت شد

ساعتی پیش ماموران امنیتی با حضور در دفتر روزنامه شهروند، هادی حیدری را در حالی بازداشت کردند که هیچ توضیحی مبنی بر اینکه برای حیدری پرونده جدید تشکیل شده و یا بازداشت برای اجرای حکم است، نداده اند....

هادی حیدری، روزنامه نگار و کارتونیست سبز، ساعتی پیش در دفتر روزنامه شهروند بازداشت شد.

ساعتی پیش ماموران امنیتی با حضور در دفتر روزنامه شهروند، هادی حیدری را در حالی بازداشت کردند که هیچ توضیحی مبنی بر اینکه برای حیدری پرونده جدید تشکیل شده و یا بازداشت برای اجرای حکم است، نداده اند.

این سومین بازداشت هادی حیدری است. این کاریکاتوریست کشورمان اولین بار مهرماه سال ۸۸ در مراسم دعای کمیل بازداشت شد. دومین بار نیز در آذر ماه سال ۸۹ به همراه سه تن دیگر از جوانان مشارکت بازداشت و پس از دو هفته انفرادی در بند دوالف سپاه آزاد شد.

اردیبهشت ماه سال ۹۲ هادی حیدری کارتونیست مطبوعات ایران از طرف بنیاد زنده‌یاد دکتر مهدی سمسار به عنوان برنده ششمین دوره جایزه روزنامه‌نگاری «امید» برگزیده شد.

هادی حیدری پس از دریافت جایزه ضمن تشکر و افتخار از دریافت این جایزه روزنامه‌نگاری از سوی بنیاد مستقل دکتر سمسار، «امید» را حلقه گمشده‌ای برای نسل خود برشمرده بود که تولدش، با یک انقلاب بزرگ همزمان شد و کودکی و نوجوانی‌اش با تلخی‌های یک جنگ هشت ساله همراه و جوانی‌اش با مشکلات ریز و درشت دوران پس از جنگ سپری شد.

کلمه،

Tazahorat-400.jpg

تجمع اعتراضی تبریز به خشونت کشیده شد

انبوهی از مردم تبریز روز دوشنبه در اعتراض به یک برنامه تلویزیونی که آن را توهینی به خود می‌دیدند، به خیابان‌ها ریختند.

به گزارش هرانا، اعتراضات روز گذشته شهروندان ترک زبان به پخش یک برنامه تلویزیونی که شائبه نژادپرستی و آذری ستیزی از آن برداشت شده است، با دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی به خشونت کشیده شد.

اعتراضات شهروندان ترک زبان در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان با دخالت نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد، در این میان تعدادی از شهروندان زخمی و بازداشت شدند که تا زمان تنظیم این گزارش اطلاعی از آمارهای این موضوع در دست نیست.

از سوی دیگر، خبرگزاری صداوسیما از برگزاری چند تجمع در اعتراض به پخش یک برنامه از شبکه دو سیما در تبریز و چند شهر در استان‌های شمال غربی ایران و بازداشت عده‌ای در این رابطه خبر داد.

به گزارش دیگربان، این خبرگزاری گزارش کرده که جمعی از مردم تبریز «با برپایی تجمعی به پخش یک برنامه از گروه کودک شبکه دوTazahorat400.jpg سیما اعتراض کردند و خواستار برخورد جدی با عوامل اصلی این برنامه شدند.»

آن‌طور که این خبرگزاری نوشته در تجمع مذکور «عده‌ای به برخی اماکن عمومی آسیب رساندند که در نتیجه نیروی انتظامی دخالت و برخی از برهم زنندگان نظم و متعرضان به اموال عمومی را بازداشت کرد.»

رحیم شهرتی‌فر، فرماندار تبریز هم گفته «مردم با تجمع و اعلام اعتراض خود، رسیدگی به این اقدام ناشایست را به مقام‌های مسئول سپرده‌اند.»

شهرتی‌فر افزوده تجمع امروز تبریز «فاقد مجوز» بوده و از سوی عده‌ای محدود برگزار شده که «در این تجمع دو نفر از ره‌گذران بر اثر اصابت سنگ از ناحیه سر زخمی شدند.»

روز جمعه در بخشی از برنامه هفتگی «فیتیله» که ویژه کودکان است، دیالوگ‌هایی درباره ترک‌زبانان پخش شد که واکنش‌های تندی به همراه داشته است.

محمد سرافراز، رئیس سازمان صداوسیما گفته «با مدیران و عناصر دخیل در این مسئله تأسف بار که موجب رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری زبان شد، برخورد جدی» خواهد شد.

مقام‌های صداوسیما هم‌چنین از توبیخ دو نفر و برکناری یک مقام‌ نظارتی در این سازمان خبر داده‌اند.

سحام

Jafar-Azimzadeh-400-3.jpg

جعفر عظیم‌زاده برای اجرای حکم شش سال زندان به اوین رفت

جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران برای اجرای حکم شش سال زندان، یکشنبه ۱۷ آبان به زندان اوین رفت.

به گزارش سایت رسمی اتحادیه آزاد کارگران ایران، اتحاد، ساعت ۱۰ صبح یکشنبه ۱۷ آبان برای تحمل حکم شش سال زندان خود را به دادسرای ناحیه ۳۳ اوین معرفی کرد.

این فعال کارگری اول آبان سال جاری برای اجرای حکم از سوی شعبه اول اجرای احکام کیفری دادسرای ناحیه ۳۳ اوین ابلاغیه‌ای دریافت کرده بود. بر اساس این ابلاغیه عظیم‌زاده باید چهارم آبان خود را به این شعبه معرفی می‌کرد.

جعفر عظیم‌زاده، ۱۰ اسفند ۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» و «اخلال در نظم عمومی» به پنج سال زندان و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم شد.

او همچنین با استناد به ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دستجات سیاسی و فعالیت مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات به مدت دو سال محروم شده است.

پیش از ورود عظیم‌زاده به زندان، شماری از کارگران از شهرهای سنندج، اصفهان، کرج و تهران در اعتراض به حکم این فعال کارگری با در دست داشتن پلاکاردهایی در محوطه این زندان حضور یافتند.

عظیم‌زاده، از هماهنگ‌ کنندگان و امضاء کنندگان طومار اعتراضی ۴۰ هزار کارگر به علی ربیعی، وزیر کار است که در آستانه روز جهانی کارگر در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ دستگیر شد.

در شرح اتهامات عظیم‌زاده در حکم دادگاه آمده است که «نامبرده با افکار مارکسیستی به دنیا آمده است».

سحام

 017077635400.jpg

علی شمخانی:

دستگیری‌های اخیر به قصد "تسویه حساب سیاسی" است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و رئیس مجلس شورای اسلامی از دستگیری‌های اخیر که در راستای "مقابله با نفوذ" صورت گرفتند، انتقاد کردند. منتقدان جمهوری اسلامی "مقابله با نفوذ" را "اسم رمز دور جدید سرکوب‌ها" می‌دانند.

دریابان علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، در برنامه تلویزیونی "نگاه یک" گفت که دستگیری‌های اخیر در ایران با قصد "تسویه حساب سیاسی" صورت گرفته و "بزرگ‌نمایی" بوده است.

شمخانی "تنزل موضوع نفوذ به یک مسئله جناحی برای حذف رقیب که در این ایام برخی اوقات رخ داده" را "بدترین راه مقابله با نفوذ" برشمرد.

اشاره‌ی شمخانی به بازداشت چند فعال رسانه‌ای در هفته‌ی گذشته است. عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار پیشکسوت، احسان مازندرانی، مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان، سامان صفرزایی، از نشریه اندیشه پویا، و آفرین چیت‌ساز، یادداشت‌نویس روزنامه ایران در هفته گذشته بازداشت شدند.

شمخانی افزود: «می‌گویند خوش و بش پسرخاله فلانی با عروس فلانی، یا نقشه صبحانه فلانی؛ اینها نفوذ نیست، اینها در حقیقت دق و دلی شخصی خالی کردن است و درست نیست. من اینها را می‌گویم که اشتباه است».

انتقاد علی لاریجانی از "تخریب و کم‌تحملی"

روز یکشنبه (۸ نوامبر/ ۱۷ آبان) رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به صورت تلویحی به رخدادهای اخیر اشاره کرد. علی لاریجانی از "حرف زدن علیه یکدیگر در جلسات پنهانی و پخش شب‌نامه" انتقاد کرد.

او افزود: «ممکن است عده‌ای نظرات متفاوت برای اداره‌ی کشور داشته و حتی با دولت مخالف باشند اما باید اجازه دهند مخالفان نیز نظرشان را بیان کنند نه این که به دلیل مخالفت آنها را منحرف بدانند».

علی خامنه‌ای پس از توافق ایران و قدرت‌های جهانی بر سر "برنامه جامع مشترک" (برجام) در پرونده هسته‌ای، بارها بر "لزوم مقابله با نفوذ" تأکید کرده است. رهبر جمهوری اسلامی هشدار می‌دهد که پس از توافق یادشده نباید "شرایط نفوذ" قدرت‌های خارجی در ایران فراهم شود.

پس از آنکه "مقابله با نفوذ" به یکی از محورهای اصلی راهپیمایی سالانه ۱۳ آبان سال جاری (۱۳۹۴) تبدیل شد، حسن روحانی در جلسه هیئت دولت نسبت به " بازی با کلمه نفوذ " هشدار داد.

افزون بر این اکبر ترکان، مشاور روحانی، نیز "بازی" با واژه "نفوذ" را مقطعی و حرف‌های مدعیان "نفوذ در کشور" را فاقد منطق می‌داند .

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، هم اخیرا گفته است که واژه "نفوذ" هم‌چون واژه "فتنه" ابزاری برای سرکوب منتقدان و محدودسازی آزادی بیان است.

دفاع از دستگیری‌ها

هم‌زمان با انتقادها از دستگیری‌های روزهای اخیر، چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی از این اقدام دفاع می‌کنند. سخنگوی نیروهای مسلح و رئیس ستاد تبلیغات دفاعی جمهوری اسلامی "توهم خواندن نفوذ علیه نظام" را مایه تأسف خواند.

سرتیپ مسعود جزایری روز شنبه خواست کسانی که نسبت به "مسئله نفوذ" تردید دارند "به لحاظ فکری، اندیشه‌ای و اطلاعاتی و امنیتی مورد بررسی مجدد قرار گیرند تا واقعیت مسئله روشن شود".

روز شنبه روزنامه "جوان" وابسته به سپاه پاسداران هم از بازداشت روزنامه‌نگاران دفاع و آنها را "تعدادی از عوامل نفوذی دشمن در رسانه‌ها" معرفی کرده بود. به نوشته‌ی این روزنامه، دستگیری این افراد "بخشی از ابعاد پنهان پروژه پیچیده نفوذ را آشکار ساخت".

"بهانه‌ای برای مهندسی انتخابات"

روزنامه "جوان" انتقادها به دستگیری‌های یادشده را دلیلی بر "واقعیت انکارناپذیر نفوذ" برشمرده و نسبت به ارتباط این افراد با "پروژه نفوذ" ابراز اطمینان کرده بود.

منتقدان جمهوری اسلامی "مقابله با نفوذ" را "اسم رمز دور جدید سرکوب‌ها" می‌دانند. مصطفی تاج‌زاده، معاون وزیر کشور در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، در یادداشتی در مهرماه "جلوگیری از نفوذ" را در خدمت "مهندسی انتخابات" و "مبارزه با آزادی" ارزیابی کرده بود.

DW

nargesmohammadi-400-2.jpg

در شهر فلورانس ایتالیا اعلام شد،

نرگس محمدی برنده جایزه سال ۲۰۱۵ «گالیله ۲۰۰۰»

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر به‌عنوان یکی از شش برنده جایزه سال ۲۰۱۵ بنیاد «گالیله ۲۰۰۰» انتخاب شد.

به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، این جایزه هر دو سال یک‌بار به افرادی که به پیشبرد صلح از طریق فرهنگ وهنر کمک مى‌کنند، در شهر فلورانس ایتالیا اعطا مى‌شود.

نرگس محمدی در سال ۱۳۸۷ با تشکیل شورای ملی صلح در ایران، به دبیری هیأت اجرایی این شورا انتخاب شد. شورای ملی صلح، متشکل از ۸۵ شهروند ایرانی بود که هنگام بالا گرفتن تنش بین ایران و امریکا در زمان ریاست جمهوری بوش، به پیشنهاد شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل با هدف تلاش برای ایجاد جامعه‌ای توسعه یافته تشکیل شد.

توکل کرمان، الکساندر پریرا، تیم رابین، پالو کنته و حیات بنت الحسین، دیگر برندگان جایزه سال ۲۱۰۵ «گالیله ۲۰۰۰» هستند.

به‌همین مناسبت، مراسمی روز جمعه پانزدهم آبان ماه ۱۳۹۴ در شهر فلورانس ایتالیا برگزار و از برندگان این جایزه قدردانی شد. در این مراسم شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر که نرگس محمدی از اعضای آن کانون است، همچنین تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی شرکت داشتند.

شیرین عبادی به‌هنگام اعطای جایزه «زنبق طلا» به نرگس محمدی، در سخنانی با اشاره به دستور شهردار وقت فلورانس در سال ۱۳۸۸ مبنی بر آویزان کردن پرچم سبزی به‌ نماد همبستگی با جنبش مردمی ایران، گفت که همواره بین دو ملت ایران و ایتالیا روابط دوستی و فرهنگی عمیقی برقرار بوده است.

رییس کانون مدافعان حقوق بشر در ادامه سخنان خود، اعطای جایزه به نرگس محمدی را نشانه‌ای از این رابطه دانست و بر ادامه روابط دوستی بین دو ملت ایران و ایتالیا تأکید کرد.

خانم عبادی در سخنان خود، با تشریح روند پرونده قضایی و امنیتی نرگس محمدی از سال ۱۳۸۸ تاکنون، گفت که تمامی فعالیت‌های خانم محمدی در راستای حقوق بشر بوده و هیچ‌یک از آنها مخالف قوانین داخلی ایران نبوده است. به اعتقاد خانم عبادی، اگرچه خانم محمدی انتقادهایی به برخی قوانین ایران داشته اما همواره سعی کرده است تا بر مبنای قانون حرکت کند.

خانم محمدی پس از بازداشت در سال ۱۳۸۹، در دادگاه انقلاب به شش سال حبس محکوم شد. او در دوران اجرای حکم زندانش، به شدت بیمار شد به‌حدی که او را برای ادامه درمان به بیمارستان منتقل و بستری کردند و پس از مدتی به خانم محمدی برای ادامه درمان، با اجازه پزشک قانونی و سایر پزشکان مورد اعتماد قوه قضاییه، مرخصی دادند. اما در مدت مرخصی، بار دیگر برای خانم محمدی پرونده دیگری تشکیل دادند و سرانجام در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ توسط مأموران بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

اما مدتی پیش، خانم محمدی به‌دلیل تشدید بیماری در زندان، به بیمارستان منتقل شد اما به گفته نزدیکان او، مقام‌های مسئول بدون توجه به توصیه پزشک‌های متخصص مبنی بر ضرورت درمان این زندانی بیمار در محیطی بدون تنش، او را دوباره به زندان بازگرداندند.

بر همین اساس خانم عبادی در سخنانش با اشاره به نحوه بستری کردن نرگس محمدی در بیمارستان و بستن دست او به تخت، خطاب به حاضران در مراسم اعطای جایزه گفت که این وضعیت کمکی به بهبود و سلامتی خانم محمدی نکرد و در نتیجه او با جسمی بیمارتر روانه زندان شد.

خانم عبادی در ادامه سخنان خود به پیام نرگس محمدی به هیأت داوری و حاضران در مراسم اعطای جایزه در شهر فلورانس اشاره کرد و گفت که خانم محمدی پس از آگاهی از انتخاب شدنش برای دریافت این جایزه، با تقدیم یک کاردستی ساخته خویش به هیأت داوری، اعلام کرد که با افتخار این جایزه را قبول می‌کند تا شاید این جایزه بتواند بلندگویی باشد برای صدای زنی که در بند است.

خانم محمدی در ادامه پیام خود اعلام کرده بود: «من یک زن و یک مادر هستم. زنی در سرزمینی که تحت تبعیض آشکار قرار دارد. زنی که می‌زاید اما هرگز سرپرست و ولی زاییده خود نمی‌شود. زنی که ازدواج می‌کند و برای تشکیل زندگی مشترک بله می‌گوید اما حق طلاق ندارد. زنی که هم کار خانه و هم کار بیرون را انجام می‌دهد اما مرد، رئیس خانواده و او همواره مرئوس است و اگر روزی علیه این تبعیض برخیزد همچون من زندانی می‌شود. اما من هنوز هم معترض هستم.

یکی از اتهامات من در پرونده اخیرم، فعالیت فمینیستی است و من هنوز یک فمینیست ( مبارزه علیه ستم و تبعیض بر زنان) هستم. یکی از اتهامات من، فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر است اما باید تاکید کنم که دفاع از حقوق بشر، آرمان و راه من است و من هنوز یک مدافع حقوق بشر هستم. یکی از اتهامات من، مخالفت با اعدام است و من با بریدن نفس انسانی به اراده انسانی دیگر، موافق نیستم.

شش سال محکومیت زندان دارم و پرونده و محاکمه‌ای دیگر پیش رو دارم اما افکار عمومی در سرزمین من، موافق با مجازات اعدام نیست. افکار عمومی در سرزمین من، مخالف تبعیض علیه زن و مدافع حقوق بشر است. بنابراین محاکمه و زندان، راهکار بی‌فایده‌ای علیه این ایده‌ها و مطالبات افکار عمومی ایرانیان سرافراز و باشعور است و من به آینده روشن سرزمین و ملت سربلندم امیدوارم.

همچنین در آخر یاد می‌کنم از تمام زنان و مردان آزادیخواه سرزمینم که اکنون در حصر یا در زندان‌ها در حبس هستند. دستان پر مهر شما خویشاوندان عزیزم را که مدافعان حقوق بشر در جهان هستید می‌فشارم و بو&#