lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

 دیدگاه

1007-Mosadeg-3.jpg

1796467-3.jpg

TUDE200-2.jpg

Belgium-400-3.jpg

mavrikos-2.jpg

maxresdefault-3.jpg

160419aktionstag250.jpg

1dba5328f3b8207749cfcd459ec42d72e63412580e8f82187871f4f48250.jpg

turkeytkp_logo250.jpg

14545250.jpg

985-IMCWP250.jpg

976250-3.jpg

russian-communist250-2.jpg

986300-3.jpg

171238250.jpg

684790300.jpg

81817056250.jpg

9723333333-p8-3.jpg

70-ani333333-2.jpg

USSR-plenoum22222--2.jpg

n0000449722222.jpg

zivganof400-2.jpg

2024-01-10T145747Z_334831067_22222-2.jpg

96f5e4_unnamed2222-2.jpg

25s32-Marx-103.jpg

کارل مارکس

zuganov-2.gifزیوگانف                                 

bolpic3r.jpg

اوو مورالس

 

 ahsan-2.jpg 

احسان طبری  

 

 

  

«جهت ثبت در تاریخ» یا تکرارِ تهمت‌های کهنه‌شدهٔ ارتجاع!

اعلامیه‌یی با عنوان: "جهت ثبت در تاریخ - جبهه ملی ایران با اتحاد استراتژیک با روسیه و دادن پایگاه نظامی کشور به آن دولت مخالف است"، در روزهای اخیر، منتشر گردیده است که در بردارندهٔ مطالب تاریخی‌ای نادرست و اتهام‌هایی زشت بر ضدِ حزب تودهٔ ایران است. انتشارِ این اعلامیه از سوی نیرویی که خویش را ملی و طرفدار آزادی می‌خواند، در شرایطی که همهٔ آزادی‌خواهان کشور باید تمامی توان و نیروی‌شان را بر مبارزه با رژیم استبدادیِ حاکم بر ایران متمرکز کنند، مایهٔ تأسف بسیار ما است، و یادآوری‌هایی هرچند کوتاه را از سوی حزب ضروری می‌سازد.

نتیجه نظرسنجی در جمهوریهای سابق کشور شوراها؛

کیفیت زندگی در اتحاد شوروی بهتر از دوره پس از فروپاشی آن بود

نظرسنجی اسپوتنیک: ساکنان 11 کشور زندگی قبل و بعد از فروپاشی شوروی را ارزیابی کردند

بر اساس نظرسنجی انجام شده طبق سفارش خبرگزاری اسپوتنیک، اکثریت افراد بالاتر از 35 ساله در 9 کشور از 11 کشور شرکت کننده در نظر سنجی معتقدند که زندگی در اتحاد شوروی بهتر از دوره پس از فروپاشی آن بود.

اطلاعیۀ دبیرخانۀ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران: دربارۀ برگزاریِ سومین پلنومِ کمیتۀ مرکزی

سومین نشستِ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران، پس از ششمین کنگرهٔ حزب،‌ با حضور اعضای کمیتۀ مرکزی در تیرماه ۱۳۹۵ برگزار شد. نشستِ کمیتۀ مرکزی، با یک دقیقه سکوت در گرامی‌داشتِ خاطرۀ همه جان‌باختگانِ راه آزادی و پخش چهارمین سرود حزب، کار خود را آغاز کرد. نشستِ کمیتۀ مرکزی، گزارشِ هیئت سیاسی دربررسی آخرین تحولات ایران و جهان را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد و پس از وارد دانستن برخی تغییرات، آن را به‌تصویب رساند.

سمینار سندیکاهای کارگری

گردهمایی بین‌المللی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری با عنوان، “شرکت‌های چند-ملیتی، سیاست‌های اتحادیه اروپا و نقش اتحادیه‌های کارگری”، در روز ۷ تیر ۱۳۹۵ آغاز، و روز ۸ تیرماه در شهر بروکسل پایان یافت.

سخنرانی جورج ماوریکوس، دبیر کل فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری در جلسه عمومی صد و پنجمین نشست سازمان جهانی کار

همبستگی و مبارزه نیاز مبرم جنبش جهانی سندیکایی

روز ۶ ژوئن، جورج ماوریکوس دبیر کل فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری در جلسه عمومی صد و پنجمین نشست سازمان جهانی کار سخنرانی نمود. وی در سخنان خود روی همبستگی بین‌المللی کارگران در مبارزات جهانی‌شان، مبارزات طبقاتی علیه سرمایه‌داری و دولتها و در مورد تدارک کنگره هفده فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری که از پنجم تا هشتم اکتبر ۲۰۱۶ در شهر دوربان افریقای جنوبی برگزار میشود، سخنرانی کرد.

مصاحبه با رفیق پروفسور جان فاستر، عضو هیئتِ سیاسی حزب کمونیست بریتانیا و دبیرِ شعبهٔ بین‌المللی 

                                   آینده عضویتِ انگلستان در «اتحادیهٔ اروپا»؛

    گامِ بعدی چه خواهد بود                                                           

فضایِ سیاسیِ انگلستان در ماه‌های اخیر دچار تب‌وتاب ویژه‌ای بوده است. با نزدیک شدن زمانِ همه‌پرسی [رفراندوم] روز ۳ تیرماه ۹۵/ ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶- دربارهٔ ادامهٔ عضویت یا خروجِ این کشور از عضویت در “اتحادیهٔ اروپا”، همهٔ فعالیت‌های سیاسی در این کشور عمدهٔ جهانِ سرمایه‌داری را به‌نوعی به کارزارهایی مختلف در ارتباط با این همه‌پرسی تبدیل کرده است. سرانِ کشورهای سرمایه‌داریِ جهان و سیاست‌گذارانِ “اتحادیهٔ اروپا”، “بانک جهانی”، “سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی” و رهبران دولت‌های غربی ازجمله باراک اوباما، آنگِلا مرکل، و فرانسوا اولاند، از ضرورتِ باقی ماندنِ انگلیس در اتحادیهٔ اروپا آشکارا حمایت‌ کرده‌اند و پیامدهای منفیِ خروجِ این کشور از این اتحادیه را تذکر داده‌اند.

همبستگی با مردم ونزوئلا

در پاسخ به “فرمان اجرایی “یا اَمریه‌ای که پرزیدنت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، روز پنج‌شنبه سوّم مارس

(۱۳ اسفند ۹۴) برای بار دوّم صادر کرد و در آن ونزوئلا را به طور غیرمنصفانه‌ای “تهدیدی غیرعادی و فوق‌العاده برای امنیت ملّی و سیاست خارجی آمریکا “اعلام کرد، حزب کمونیست ونزوئلا “بیانیهٔ همبستگی با مردم ونزوئلا “را تدوین کرد که توسط تعداد قابل توجهی از حزب‌های برادر، به منظور پشتیبانی از مردم و جنبش مردمی ونزوئلا، امضا شد. حزب تودهٔ ایران نیز این بیانیهٔ‌ همبستگی با حزب و ملّت برادر را امضا کرد.

سخنرانی افتتاحیۀ دبیرکل فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، جورج ماوریکوس،

در نشست شورای رهبری فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری در ویتنام

در نشست شورای ریاست فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری در هانوی ویتنام، دبیرکل فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، رفیق جورج ماوریکوس، سخنرانی خود را با متن زیر انجام داد.

بیانیه حزب کمونیست ترکیه:

مسئولان تبدیل کشور به دریای خون را محکوم می کنیم!

ماجراجویی های خونین حزب عدالت و توسعه نه تنها در ترکیه بلکه در کل منطقه، سرزمین ما را به عرصه ی خشونت های کور بدل کرده است.

دوربان، آفریقای جنوبی – چهاردهم تا هفدهم مهر ۹۵

هفدهمین گنگرۀ جهانی اتحادیه‌های کارگری

به پیش!

برای دستیابی به نیازهای معاصر طبقۀ کارگر علیه فقر و جنگ‌هایی که توسط بربریت سرمایه‌داری ایجاد شده است

چین در تلاش برای راه گشایی به سوی سوسیالیسم قرن بیست و یکم

همان‌طور که در شماره‌های قبلی نامهٔ مردم اشاره شد، هفدهمین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری امسال در روزهای ۸ تا ۱۰ آبان ماه در استانبول، ترکیه، برگزار شد. در این نشست نمایندگان ۵۸ حزب کمونیست و کارگری از ۴۸ کشور جهان، از جمله حزب ما، شرکت داشتند. بنا بر اهمیتِ نقش اقتصادی و سیاسی چین در جهان امروز، مناسب دیدیم که متن سخنرانی نمایندهٔ حزب کمونیست چین در این نشست را برای اطلاع خوانندگان نامهٔ مردم از مواضع این حزب حاکم و یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی و سیاسی کنونی جهان ترجمه و منتشر کنیم، که در ادامه می‌خوانید.

«دو تاکتیک سوسیال دموکراسی»

و تأملی بر مسئلۀ توان انتخابات استصوابی رژیم ولایی در ایجاد تغییرهای بنیادی و دموکراتیک

لنین معتقد بود که در مبارزه با دیکتاتوری و برای ایجاد "تغییر" به نفع طبقهٔ کارگر باید از هر فرصت ممکن، مانند شرکت کردن در کارزار انتخابات و خود انتخابات، یا تحریم کردن آن، و خلاصه تأثیرگذاری در انتخابات پارلمانی به

هر شیوهٔ موجود و ممکن و مناسب استفاده کرد. مسلّماً آنچه مجاز نیست، انفعال و رد کردن فلّه‌ای هر نوع امکان

و فرصتی است که حتّیٰ روند محدود و کنترل‌شدهٔ انتخابات زیر سایهٔ ولی فقیه و دستورهای او می‌تواند برای مردم و نیروهای سیاسی ایجاد کند. شکل عمل و فعالیت نیروهای مترقی در مسیر انتخاباتِ اسفندماه باید در راستای بسیج نیروهای اجتماعی و به چالش کشیدن عملکرد نیروهای ذوب در ولایت و شورای نگهبان ارتجاع برای رد گسترده نامزدهای مستقل و مدافع اصلاحات و همچنین بردن اندیشهٔ سازمان دهی مبارزه اجتماعی برای تغییرهای بنیادی و دموکراتیک به میان توده های مردم باشد

ملّت‌ها برای جلوگیری از تروریسم، باید جهانی‌گرایی را شکست دهند

بالا گرفتن درگیری‌های نظامی در منطقه در هفته‌های اخیر، و به‌ویژه وسعت گرفتن دامنهٔ شرکت قدرت‌های بزرگ جهان در عملیات نظامی در خاک سوریه، شرایط خطرناکی را خاورمیانه به وجود آورده است که می‌تواند تمام منطقه را به آتش جنگی همه‌جانبه بکشاند. در حال حاضر هواپیماهای نظامی فرانسه، آمریکا، روسیه، و برخی از کشورهای عضو ”ناتو“ در حال بمباران کردن خاک سوریه به بهانهٔ ریشه‌کن کردن تروریسم داعش هستند.

از بیانیهٔ هیئت‌رئیسهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

هفدهمین نشستِ حزب‌های کمونیست جهان استانبول، ترکیه، ۸ تا ۱۰ آبان ۹۴

در گزارشِ شرکت هیئت نمایندگیِ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران در هفدهمین نشستِ حزب‌های کمونیست جهان استانبول، ترکیه، ۸ تا ۱۰ آبان ۹۴ آمده است، نمایندگان ۵۸ حزب کمونیست و کارگری از ۴۸ کشور جهان در مدّت سه روز، در جریان بحث‌هایی عمیق، و بر اساس تجربهٔ مبارزاتی خلق‌های گوناگون برای صلح، دموکراسی، و سوسیالیسم، بار دیگر بر قانونمند بودنِ مبارزهٔ طبقهٔ کارگر تأکید کردند. * با توجه به شرایط حسّاس منطقهٔ خاورمیانه، نقش ارتجاعی نحله‌های گوناگون اسلام سیاسی به شکل برجسته‌ای مطرح شد و مورد توجه و بحث و نقد حزب‌های کمونیست و کارگری کشورهای منطقه قرار گرفت.

سوسیالیستی بی پروا در رأس حزب کارگر بریتانیا

نوشتهٔ رفیق رابرت گریفیتز، دبیرکل حزب کمونیست بریتانیا

پیروزی جِرِمی کوربین در انتخابات رهبری حزب کارگر بریتانیا، پیروزی آن مبارزه‌جویی مردمی است که ”چپ“ همیشه از آن پشتیبانی کرده است.

سیاست ایالات متحده در بسیاری از کشورها، به فاجعه منجر شده است

مِحمِت اِیمور، رئیس سابق بخش مبارزه با تروریسمِ سازمان اطلاعات ملی ترکیه، طی مصاحبه ای با اسپوتنیک، اظهار داشت که در حال حاضر ترکیه در وضعیت بسیار دشواری قرار دارد.

مقام پارلمانی روس:

غرب برای کنترل منابع انرژی، خاورمیانه رابه آشوب کشید

«ولادیمیر کاشین» رییس کمیسیون منابع طبیعی و محیط زیست دومای روسیه اعلام کرد: کشورهای غربی و آمریکا برای تحت کنترل درآوردن منابع و ثروت های طبیعی کشورهای خاورمیانه بویژه نفت و گاز، این منطقه را به هرج و مرج کشانده اند.

همبستگی پر شورجهانی با جنبش کارگری و سندیکایی ایران

یک مشخصهٔ ویژهٔ روز جهانی کارگر امسال را باید موفقیت فعالان کارگری و سندیکایی میهن‌مان و یاران آنها در جلب توجه و حمایت و همبستگی جنبش سندیکایی جهان با مبارزهٔ دشواری دانست که جنبش کارگری و سندیکایی ایران برای احقاق بنیاد‌ی‌ترین حقوق کارگران کشورمان در آن درگیر است. در این تلاش، از یک سو مبارزهٔ متنوع و گستردهٔ کارگران نفت و گاز و معادن، صنایع خودروسازی و پتروشیمی، پرستاران، آموزگاران، روزنامه‌نگاران، کشاورزان و دیگر زحمتکشان کشور، از جمله اعتصاب‌ها و اعتراض‌های آنها مکرر آنها در برابر استانداری‌ها و مجلس و دیگر نهادهای حکومتی، و از سوی دیگر، سرکوب خشن و سیستماتیک مبارزهٔ کارگران توسط نیروهای ارتجاعی حاکمیت اسلامی، به اطلاع اتحادیه‌های کارگری و فدراسیون‌ها و کنفدراسیون‌های کارگری و سندیکایی رسانده شد تا توجه آنها به ضرورت همبستگی با جنبش کارگری و سندیکایی ایران جلب شود.

هشدار حزب های کمونیست کارگری جهان درباره:

سر بلند کردن دوبارهٔ تهدید فاشیسم و خطر وقوع جنگی تازه در ابعادی گسترده!

 

بیانیه مشترک حزب های کمونیست کارگری جهان به مناسبت ۷۰مین سالگرد پیروزی بر فاشیسم-نازی آزادسازی

برلین به دست نیروهای اتحاد شوروی در ماه مه ۱۹۴۵ [اردیبهشت ۱۳۲۴ش] نشان پیروزی خلق‌ها در جنگ جهانی دوّم و شکست فاشیسم-نازی بود. فاشیسم-نازی خشن‌ترین شکل تسلّط طبقاتیِ زاییدهٔ نظام سرمایه‌داری و علّت و عامل اصلی جنگ و از میان رفتن ده‌ها میلیون انسان بود.

دومین نشست شورای مرکزی اتحادیه احزاب کمونیست اتحاد شوروی در مسکو

بنا به گزارش خبرگزاری احزاب کمونیست اتحاد شوروی وروزنامه پراودا (حقیقت) نمایندگانی از ۱۷کشور بلوک سوسیالستی سابق درمسکو شرکت داشتند…

آمریکا و انقلاب های رنگی

روزنامه نگار و مقاله نویس آمریکایی وین مادسن پیشنهاد کرده بسته ای متشکل از 64 مداد رنگی، یک مداد برای هر انقلاب رنگی که آمریکا در طول 25 سال اخیر سازمان داده بود به وزیر خارجه آمریکا ارسال شود.

نامهٔ سرگشادهٔ گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست فدراسیون روسیه، به شهروندان روسیه

به شوروی‌ستیزی پایان دهیم؛ دشمنان روسیه را خلع‌سلاح کنیم!

بحران وخیم و خطرناک کنونی در روسیه در آزمایشگاه‌های "سیا" طراحی شده است، ولی این طرح بدون همراهی "غرب‌زده‌های" داخلی خودمان که موج روس‌هراسی و شوروی‌ستیزی را سازمان دادند، نمی‌توانست اجرا شود.

مصاحبه با آنجلیکا کورونی، روزنامه نگار « شارلی ابدو»:

« شارلی ابدو» - مثل هوای تازه است

مهم نیست چه اتفاقی خواهد بود و چه خطری در انتظار ما باشد، ما به راه خود ادامه خواهیم داد. من پنهان نمی کنم که این کاری فوق العاده سخت خواهد بود، زیرا همکارانی که ما از دست دادیم ، روزنامه نگاران غیر عادی و بی نظیری بودند. جایگزین کردن آنها خیلی دشوار خواهد بود. پیدا کردن اشخاصی مثل آنها فوق العاده سخت خواهد بود. اما افرادی با استعداد های مشابه دست بکار خواهند شد و « شارلی ابدو» جدید ظاهر خواهد شد.

پیام تبریک حزب کمونیست روسیه “سال ۲۰۱۵میلادی”

امروزه اساسی ترین وظیفه ما چالش برای سمت گیری چپ است, سمت گیری برای احیاء سازمان های مردمی, برای کنترل و تضمین اجتماعی قوی تر برای تقویت پول ملی, روبل, برای قیمت های مناسب و مقرون به صرفه برای کارگران و زحمتکشان, این است بازسازی به مفهوم سوسیالیسم.

مارکس و نقش زنان در مبارزه طبقه کارگر

کارل مارکس در کتاب ”سرمایه“ جلد اوّل، بخش طولانی و آموزنده‌یی را به ”ماشین‌آلات و صنعت نوین“ اختصاص می‌دهد. ورود ماشین‌آلات به صنعت، موجب جذب انبوه زنان و دختران به کارخانه‌ها شد. بر اثر ورود ماشین به صنعت، سرمایه‌دار دیگر صرفاً و تماماً به صنعتگران دستی و کارگران ماهری که تا آن زمان به خاطر کار تخصصی ضروری‌شان در فرآیند تولید مورد عنایت او بودند، اتکا نداشت.

آستالین و تجدّد

بقلم: گنادی زیوگانوف، صدر حزب کمونیست روسیه

ترجمه: ا. م. شیری  

این تفکر نیز، که اجبار، ابزار اصلی برای رهبری توده های دهقانان در آیندۀ پیش رو می باشد، متعلق به اوست. تروتسکی در کنگرۀ یازدهم حزب گفت: « ما نمی توانیم تا زمانی که هر مرد و زن دهقانی درک کند، به انتظار بنشینیم! ما باید امروز هر کسی را برای قرار گرفتن در جائی که باید باشد، مجبور کنیم»

«من،رييس جمهوري بوليوي، بازداشت شده در اروپا»

اوو مورالس

افشاگري هاي آقاي ادوارد اسنودن از خصلت رشد يابنده جاسوسي امريکا، واکنش هايي بزدلانه ازسوي رهبران اروپايي پديد آورد. اما اين رهبران در متوقف کردن هواپيماي رييس جمهوري بوليوي، اوو مورالس، که مظنون به همراه بردن اسنودن فراري بود، ترديد نکردند.

شمه‌ای در باره، رهبری، سازمان‌دهی و مبارزه اجتماعی 

  

بقلم : احسان طبری

              

رهبری علمی جنبش و اجتماع٬ سازماندهی مبارزه و اجراء مبارزه اَشکالِ مهم پراتیک اجتماعی است و دارای قوانین ویژه ایست که در یک سلسله از علوم اجتماعی به‌شکل پراکنده توضیح داده می‌شود.ما در نوشتة حاضر بیشتر مسئله را در جهت رهبری و سازمان و مبارزه حزب انقلابی طبقة کارگر مطرح می‌کنیم و می‌کوشیم تا به اتکاء تجارب خود ودیگران مسائل عمده را با زبان ساده جمع‌بندی کنیم.

دو ملاك در ارزيابى شخصيت انسانى

بقلم : احسان طبری

تبعيت از حقيقت، اجراى وظايف خود و مراعات حقوق ديگران برجسته ترين و عمده ترين صفات مثبته انسانى است. انسان بايد دارای دو وجدان باشد: وجدان منطقى (يا علمى) يعنى وجدانى كه دروغ و ضد حقيقت را تحمل نكند و وجدان اجتماعى يعنى وجدانى كه ستم و ضد عدالت را تحمل نكند.

مارکسیسم و نیچه ئیزم

بقلم : احسان طبری

مسئله اى که مى خواهیم مطرح کنیم مجرد و نظرى و به قصد سیر و سیاحت عبث در تاریخ فلسفه بمیان نیامده است، بلکه پاسخ به سئوالى است که در زمان ما نیز مانند زمان هاى دیگر فعلیت و اهمیت خویش را حفظ کرده است. و آن اینکه آیا ملاک تشخیص وظیفه انسان، محمل منطقى رفتار او در تاریخ و زندگى چیست؟ ما این مسئله را مى خواهیم بویژه از مقطع آن پاسخى که نیچه بدان داده و پاسخى که مارکسیسم به آن مى دهد بررسى کنیم. چرا؟ زیرا نه فقط این دو پاسخ متقابلند، بلکه از آنجا که نیچه بیانگر صریح و گاه خشن یک نقطه نظر بسیار رایج در جامعه طبقاتى بویژه بورژوائى است، در مبارزه با نیچه گرائى و در اثبات تقابل مارکس و نیچه، ما حتى به آن “نیچه ئیزم مستورى” که گاه جامه حق بجانب و انقلابى نما بر تن مى کند، نیز پاسخ مى گوئیم…

سیمنار نیروهای چپ در پارلمان اروپا

فرازهایی از سخنرانی نماینده کمیته مرکری حزب توده ایران در سیمنار

به ابتکارِ گروه پارلمانی نمایندگانِ چپ، کمونیست، و سبز در “پارلمان اروپا”، و در پاسخ به پیشنهادِ رهبری آکل (حزب زحمتکشان مترقی قبرس)، در روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه (‌۱۶ اکتبر)، سمیناری به‌هدف مخالفت با جنگ و سیاست‌های مداخله جویانة کشورهای امپریالیستی و متحدان آن درخاورمیانه، در “پارلمان اروپا”، در بروکسل، برگزار شد.