lyssna_nu.png
رادیو علمی

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

map_of_bahrain.jpg

بیانیه بی‌سابقه سلیمانی: رژیم بحرین با حرکت مسلحانه شیعیان نابود می‌شود

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به سلب تابعیت از یک روحانی شیعیه بحرین واکنشی بی‌سابقه نشان داده است. او با صدور بیانیه‌ای گفته است که "رژیم سفاک بحرین با مقاومت مسلحانه شیعیان نابود خواهد شد".

قاسم سلیمانی، فرمانده شاخه برون مرزی سپاه پاسداران (سپاه قدس) در واکنشی بی‌سابقه و شدیداللحن به سلب تابعیت یکی از روحانیون شیعیه بحرین به نام شیخ عیسی قاسم، این اقدام را "سوءاستقاده "آل خلیفه" (خاندان حاکم بر بحرین) از حرکت مسالمت‌آمیز مردم" دانسته و رژیم را به برآورد اشتباه از میزان "خشم مردم" متهم کرده است.

سلیمانی "تجاوز به حریم آیت‌الله شیخ عیسی قاسم" را خط قرمزی توصیف کرده که "برای مردم راهی جز مقاومت مسلحانه باقی نخواهد گذاشت ... که نتیجه آن نابودی رژیم سفاک بحرین است.»

سلیمانی که حضور آشکار و پنهان نیروهای تحت فرمانش در کشورهای منطقه از طرف کشورهای رقیب ایران به عنوان عاملی در بی‌ثبات‌سازی منطقه تلقی می‌شود تا کنون کمتر به صدور بیانیه و اظهار نظرهای رسمی در باره تحولات منطقه اقدام کرده است. اما بیانیه جدید و بی‌سابقه او در تهدید به براندازی حکومت بحرین به دست شیعیان این کشور، می‌تواند از سوی کشورهای مخالف ایران در منطقه به عنوان تاییدی قوی بر ادعای آنها در تلاش ایران برای بی‌ثبات‌سازی و براندازی در منطقه معرفی شود.

لحن نرم‌تر وزارت خارجه

وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز نسبت به سلب تابعیت از شیخ قاسم واکنش نشان داده است، ولی واکنش این وزارتخانه نرم‌تر از بیانیه قاسم سلیمانی است. در بیانیه وزارت خارجه اقداماتی از این دست نافی "امید به اصلاح امور از طریق گفتگو

و روش های مسالمت آمیز" عنوان شده و از دولت بحرین خواسته می‌شود که «با پایان دادن به برخوردهای فراقانونی، از تخریب همه پلهای ارتباط با مردم و رهبران میانه روی این کشور پرهیز و با پذیرش واقعیت های کشور و برگزاری گفتگوهای جدی ملی به بحران جاری در بحرین خاتمه دهد.»

بحرین در چارچوب بهار عربی با تحرکات و اعتراضات شیعیان این کشور روبرو بود که با حمایت‌های گسترده تبلیغاتی جمهوری اسلامی ایران همراه شد. مقا‌م‌های بحرین گه‌گاه ایران را به حمایت تسلیحاتی و آموزشی شیعیان این کشور و تشویق آنها به اقدام مسلحانه علیه حکومت نیز متهم کرده‌اند. با ورود نیروهای عربستان به بحرین برای حمایت از حکومت این کشور در برابر اعتراضات حملات جمهوری اسلامی هم تشدید شد، اما رابطه دیپلماتیک دو کشور قطع نشد.

سرانجام در دی‌ماه سال گذشته با حمله حزب‌اللهی‌ها به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد بحرین نیز در راستای همبستگی با ریاض مناسبات دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد. بیانیه بی‌سابقه قاسم سلیمانی می‌تواند بیش از پیش تنش‌های میان ایران و کشورهای عربی خلیج فارس و فراتر از آن را فزون‌تر کند.

صدای آلمان