lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

تشدید درگیریها در دبالتسوه و تخلیه ساکنان این شهر توسط دولت اوکراین

همچنین وب سایت شبکه خبری یورونیوز گزار شداد: درگیریها میان نظامیان اوکراینی و جدایی طلبان هوادار روسیه در نزدیکی شهر دبالتسوه در شرق اوکراین به نحوی است که هر لحظه احتمال سقوط این شهر و کنترل آن بدست جدایی طلبان می رود.

در این میان شهروندان دبالتسوه نگران وضعیت خود هستند، به ویژه اینکه نزدیک به ده روز است که در سرمای زمستان، گاز و الکتریسیته و آب آشامیدنی ندارند.

نخست وزیر اوکراین از وزیر دفاع خواسته است تا هر چه سریعتر موضوع تخلیه این شهروندان انجام گیرد و به مناطق امن انتقال داده شوند.

آرسنی یاتسنیوک در جلسه کابینه گفت: "شب گذشته دستور دادم تا شهروندان دبالتسوه را بسرعت از این شهر خارج کنیم. تاکنون شش اتوبوس دولتی مامور تخلیه شهروندان شده اند. آنها مرتبا زیرآتش هستند. خوشبختانه تاکنون کسی زخمی نشده است."

برخی از اوکراینی های ساکن کی یف، پایتخت اوکراین، داوطلب شده اند تا برای کمک به شهروندان دبالتسوه و حمایت از سربازان اوکراینی به شرق اوکراین بروند. به گفته مقامات ارتش اوکراین، تنها در روز شنبه، نزدیک به پانزده سرباز اوکراینی در درگیریها جانشان را در شرق اوکراین ازدست داده اند.

وزیر دفاع اوکراین بار دیگر تاکید کرد که ارتش روسیه مستقیما در جنگ مقابل کی یف قرار دارد.

خبرآنلاین

nf0034618222222-5.jpg

هشدار روسیه به غرب: به حمایت از اوکراین پایان دهید

نماینده روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا به غرب و اروپا هشدار داد تا به حمایت اوکراین پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، «آندره کلین» نماینده روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا در سخنانی که خبرگزاری «اینترفکس» مکان آن را اعلام نکرد، همچنین تاکید کرد: مسکو ادامه حمایت غرب و اروپا از کی یف را قابل قبول نمی داند و ادامه آن را «فاجعه بار» می داند.

وی افزود: روی سخن من با دولت هایی است که بر رهبران کی یف نفوذ دارند و آمریکا در راس آنها قرار دارد. اکنون زمان آن رسیده که غرب به حمایت از جنگ طلبان در اوکراین پایان دهد، چرا که این امر فاجعه بزرگی به بار خواهد آورد.

«کلین» گفت: نباید بر اقدامات ضد انسانی کی یف سرپوش گذاشت. سوق دادن آنها به ادامه جنگ در شرق اوکراین قابل قبول نیست.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه هفته قبل اعلام کرد که ارتش اوکراین، ابزار سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - بوده است تا روسیه را محدود کند.

ناآرامی های رو به گسترش اوکراین از ماه نوامبر سال 2014 میلادی آغاز شد و این ناآرامی ها پس از فروپاشی اتحاد شوروی در سال 1990 میلادی، بزرگ ترین رویارویی شرق و غرب است. روسیه، این بحران را سناریویی ساخته و پرداخته آمریکا و متحدانش می داند که با هدف تضعیف مسکو و گسترش هژمونی جهانی آمریکا اجرا شده است.

گسترش ناتو به شرق، یکی از دغدغه های اصلی امنیتی کرملین بوده است و اندکی پس از آنکه پارلمان اوکراین، کشور خود را از وضعیت بی طرفی سال 1996 خارج کرد، پوتین در سند دکترین نظامی جدید خود تصریح کرد که ناتو دشمن شماره یک روسیه است.

تاکنون مذاکرات دو و چندجانبه متعددی بین روسیه و غرب برای حل و فصل مسالمت آمیز بحران اوکراین صورت گرفته که همگی بی نتیجه پایان یافته اند.

خبرآنلاین

9RIAN_24136942222.jpg

توافق چهارماده ای مقامات سوریه و اپوزیسیون این کشور

"سهیر سرمینی"دستیار دبیرکل حزب ملی جوانان سوریه در مصاحبه با خبرگزاری "اسپوتنیک" اعلام کرد نمایندگان نیروهای اپوزیسیون سوریه و دولت این کشور توانسته اند در مسکو به یک توافق چهارماده ای دست یابند.

کمک رسانی انسانی به تمام مناطق سوریه بدون استثنا مطابق با تصمیم مربوطه سازمان ملل متحد، فراخوان به تخفیف بخشی از تحریمات بین المللی علیه سوریه ، محکومیت تجاوز اسراییل به لبنان و سوریه و همچنین محکومیت دخالت خارجی در امور سوریه از جمله این مواد چهارگانه هستند.

مذاکرات چهارروزه اپوزیسیون سوریه با شرکت بیش از 30 نفر ار نمایندگان گروه های مخالف رژیم فعلی و شخصیت های جامعه مدنی روز 29 ژانویه در مسکو پایان یافت و نمایندگان اپوزیسیون با هیئت دولت سوریه به بحث و گفتگو پرداختند. این اولین تلاش برای از سرگیری گفتگو بین نیروهای درگیر سوری برای حل مساله سوریه پس از کنفرانس زنو در سال گذشته است.

درگیری های مسلحانه در کشور سوریه از ماه مارس سال 2011 تا به امروز ادامه دارد. بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان ملل متحد، این درگیری ها تاکنون بیش از 200 هزار نفر کشته بر جای گذاشته است. نیروهای ارتش این کشور با شبه نظامیان مسلحی که در جبهه های مختلف ظهور کرده اند، مبارزه می کند. مهم ترین و بزرگترین این گروه ها، گروهک تروریستی دولت اسلامی یا همان داعش است. اکنون داعش بخش وسیعی از کشورهای سوریه و عراق را تحت اختیار خود قرار داده و یکی از بزرگترین معضل های بین المللی به شمار می آید.

صدای روسیه

08_238.jpg

سخنگوی پوتین: غربی‌ها در تلاش براندازی پوتین هستند

دیمتری پسکوف*، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، امروز چهارشنبه ٢١ژانویه در گفتگو با یک نشریه روسی، غرب را متهم کرد که درگیری‌های اوکراین را بهانه قرار داده تا با انزوای روسیه و فشار اقتصادی بر این کشور، ولادیمیر پوتین را سرنگون کند.

دیمتری پسکوف*، اعلام کرد که در صورتیکه بحران کریمه و یا اوکراین در کار نبود، آنها بهانه دیگری را برای فشار و منزوی کردن روسیه پیدا میکردند؛ او گفت که متقاعد شده است که غرب روسیه را راحت نخواهد گذاشت، اما نباید این موضوع را فراموش کنند که در حال ارتکاب اشتباه بزرگی هستند

یادآور میشویم که باراک اوباما دیشب به هنگام سخنرانی سالانه خود در برابر کنگره آمریکا گفت: «از نتایج تحریم‌های غرب علیه روسیه خشنود است، زیرا این تحریم ها، روسیه را در صحنه سیاسی جهانی منزوی کرده و اقتصادش را تحت فشار قرار داده است».

در همین حال، سرگئی لاوروف وزیرامور خارجه روسیه، امروز چهارشنبه ٢١ژانویه، در برلین گفت: آمریکا می‌خواهد برجهان تسلط پیدا کند اما تلاش غرب برای منزوی کردن روسیه با شکست روبرو خواهد شد.

سرگئی لاوروف که در یک نشست خبری در برلین شرکت کرده بود، با متهم کردن غرب و دولت اوکراین نسبت به دامن زدن به تنش‌ها، گفت که روسیه از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند و تمام تلاش خود را برای متوقف کردن درگیری‌ها به‌کار خواهد گرفت. او با تصریح این موضوع که ناتو در جهتی پیش میرود که در صورت ادامه آن، رویارویی با مسکو اجتناب ناپذیر است تأکید کرد که «روسیه خواهان جنگ سرد نیست».

Fri

7618582222.jpg

موافقت احتمالی روسیه به تحویل‌دهی موشک‌های "اس- ٣٠٠" به ایران

ایران و روسیه، روز سه شنبه ٢٠ ژانویه یک موافقتنامه دفاعی- نظامی را به امضا رساندند که بر اساس آن، همکاری های نظامی میان هردو کشور تقویت خواهد یافت. رسانه‌های روسیه گفته اند روسیه احتمالاً پذیرفته است موشک‌های "اس- ٣٠٠" را به ایران تحویل دهد.

به گزارش "سایت وزارت دفاع ایران"، موافقتنامه دفاعی-نظامی، توسط سردار سرتیپ "حسین دهقان" وزیر دفاع ایران و ارتشبد "سرگئی شویگو" وزیر دفاع روسیه، در تهران به امضا رسید.

در خبرنامه وزارت دفاع ایران گفته شده است که هردو کشور در این موافقتنامه «بر بسط، توسعه و ارتقای سطح همکاری نظامی-دفاعی» و «آموزش‌های نظامی و برگزاری رزمایش های مشترک» تأکید کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می نویسد: روسیه و ایران در سال‌های گذشته در زمینه اقتصادی و نظامی با هم همکاری داشته اند و در زمینه سایت خارجی نیز از متحدان دولت سوریه بشمار می روند.

با این حال تحریم های بین‌المللی ناشی از پرونده اتمی ایران، موجب شد در سال ٢٠١٠ روسیه قرارداد تحویل موشک های "اس- ٣٠٠ " به ایران را لغو کند؛ ایران در بدل لغو این قرارداد خواهان پرداخت ٤ میلیارد دلار غرامت از سوی روسیه است.

خبرگزاری "ریا نووستی" روسیه گزارش داده که موضوع تحویل این موشک ها یکی از موضوعات مطرح شده در مذاکرات امروز میان روسیه و ایران بوده است. این خبرگزاری از قول ژنرال "لئونید ایواچف"، کارمند پیشین وزارت دفاع روسیه، نوشته که روسیه احتمالاً موشک ها را به ایران تحویل خواهد داد.

این در حالیست که سایت وزارت دفاع ایران، نیز از توافق ایران و روسیه بر «حل و فصل مشکل اس- ٣٠٠» سخن گفته اما جزئیات بیشتری در این باره ارائه نکرده است.

Fri

7553042222.jpg

مخالفان اوکراینی کنترل فرودگاه دونتسک را در دست گرفتند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی،مخالفان طرفدار روسیه در شرق اوکراین اعلام کردند که کنترل فرودگاه دونتسک را پس از چند روز درگیری سنگین در دست گرفتند.

«الکساندر زاخارچنکو» رهبر مخالفان جدایی طلب هوادار روسیه در یک کنفرانس خبری در دونتسک اعلام کرد شورشیان کنترل فرودگاه را در دست گرفته اند.

مقامات اوکراین هنوز این خبر را تایید نکردند.سازمان ملل متحد اعلام کرده است از ماه آوریل تاکنون بیش از چهار هزار و 700 نفر در شرق اوکراین کشته شده اند.

مهر

1418110141686_reuters.JPG

عفو بین‌الملل: اوضاع در شرق اوکراین در آستانه فاجعه است

عفو بین‌الملل اعلام کرد، اوضاع شرق اوکراین در آستانه یک فاجعه بشری است به طوری که ساکنان این مناطق برای دسترسی به غذا و دارو با چالش جدی مواجه هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری رویترز، عفو بین‌الملل اعلام کرده که سالخوردگان در منطقه شمال اوکراین به شدت بابت سیاست‌های کی‌یف دچار ضربه و آسیب شده‌اند و مردم در لوهانسک و دونتسک از نظر مالی در مضیقه هستند.

دنیس کریووشیف، معاون رئیس امور آسیای مرکزی و اروپا در عفو بین‌الملل با اعلام اینکه بازنشستگان و سالخوردگان بیش از دیگران در نواحی شرقی اوکراین جمعیت آسیب‌پذیر را تشکیل می‌دهند، گفت: اگر چه هنوز زود است که اوضاع را یک فاجعه انسانی بخوانیم اما این مناطق در آستانه چنین وضعی قرار گرفته‌اند.

در همین حال کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل نیز نگرانی عمیق خود را بابت اوضاع سالخوردگان ابراز کرده و به تصمیم خطرناک کی‌یف درباره انتقال پرداختی‌های بازنشستگان و خدمات درمانی به مناطق تحت کنترل دولت اشاره کرد.

ویلیام اسپیندلر، سخنگوی کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل گفت: هیچ‌کس قادر نیست تا منزلش را در مناطق شرقی ترک کند و به مناطق تحت کنترل دولت کی‌یف برود.

براساس آمارهای سازمان ملل، 5.2 میلیون در اوکراین در مناطق شرقی ساکنند و از این تعداد 1.4 میلیون تن در شرایط بسیار آسیب‌پذیر هستند و به کمک فوری نیاز دارند.

معاون رئیس بخش آسیای مرکزی و اروپای عفو بین‌الملل همچنین به این مساله تاکید کرد که "ارسال کمک‌ها به جنوب شرق اوکراین به خاطر اوضاع نامساعد درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان آنچنان که باید به خوبی صورت نمی‌گیرد. علاوه بر این، تلاش برای ایجاد شرایط غیرقابل تحمل یک بازی جدید در جنگ است و گرسنه نگه داشتن غیرنظامیان یک روش جنگی محسوب می‌شود که خود جنایت جنگی است."

گزارش‌های جدید دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل نشان می‌دهد که 640 هزار تن مجبور شده‌اند از خانه‌شان بگریزند و 594 هزار هم به عنوان پناهنده اوکراین را ترک کرده‌اند.

در همین حال، گروه‌های حقوق بشری و کمک‌رسان دیگری تلاش کرد‌ه‌اند تا توجهات را نسبت به زوایای نامساعد جنگ در اوکراین جلب کنند به طوری که صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) تخمین می‌زند بیش از 1.7 میلیون کودک به خاطر بحران در اوکراین تاثیر گرفته‌اند و دست‌کم 130 هزار کودک نیز آواره هستند.

علاوه بر این، 150 مدرسه در دونتسک تعطیل شده و حدود 50 هزار کودک در سپتامبر به مدرسه بازنگشتند؛ چون مدارس آنها یا تخریب یا به دلایل امنیتی بسته شده است. همچنین 32.4 میلیون دلار برای کمک به نجات کودکان در زمستان نیاز است.

سازمان بهداشت جهانی نیز نسبت به شرایط بسیار بد درمانی و بهداشتی در جنوب شرق اوکراین هشدر داد.

صلیب سرخ اوکراین نیز نسبت به یک فاجعه بشری در جنوب شرق اوکراین هشدار داده و خواستار تخلیه و بیرون برده شدن تمام کودکان از مناطق جنگی در این کشور شد.

همچنین در یک نظرسنجی جدید در اوکراین مشخص شد که اکثریت اوکراینی‌ها ممکن است تمایلی به کمک به آوارگان نداشته باشند که این خود نشان‌دهنده تنش فزاینده در این کشور است. 54 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که از کمک به آوارگان امتناع می‌کنند و معتقدند که این بر عهده کشور است نه اشخاص و تنها 16.8 درصد گفتند که این درگیری باید از طریق مذاکرات صلح حل و فصل می‌شود.

ایسنا

nf0034618222222-3.jpg

ناپدید شدن 400 میلیون دلار از بودجه نظامی اوکراین

یک مقام دولت اوکراین از به سرقت رفتن حدود 400 میلیون دلار از بودجه نظامی این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت اخبار اقتصادی آلمان، «یوری بیرژوکوف» مشاور رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد بین 360 تا 450 میلیون دلار از بودجه وزارت دفاع این کشور ناپدید شده

و احتمالا به سرقت رفته است. بر این اساس با توجه به قوانین قضایی ناکارامد در اوکراین، تحت تعقیب قرار دادن متهمان این سرقت بی نتیجه است.

این مقام اوکراینی افزود: برآوردها حاکی است بین 20 تا 25 درصد از این بودجه دزدیده شده است. این در حالی است که بودجه نظامی اوکراین در سال گذشته میلادی بالغ بر 1.8 میلیارد دلار بوده است.

بیرژوکوف تاکید کرد برای جلوگیری از تکرار چنین اتفاقاتی، دولت باید سریعا تدابیر ویژه ای را در نظر بگیرد. به گفته وی این اقدام بسیار مهمتر از تحت تعقیب قرار دادن عاملان سرقت است.

مهر

1367660708690762232222.jpg

افشاگری کارگردان مشهور آمریکایی درباره کودتای اوکراین

"الیور استون" کارگردان معروف آمریکایی پس از دیدار با رئیس جمهور برکنار شده اوکراین از دست داشتن غرب در کودتا و اعتراضات در اوکراین خبر داد.

پایگاه اینرنتی اینترنشنال بیزنس تایمز (InternationalBusinessTimes) گزارش داد "الیور استون" کارگردان مشهور آمریکایی اعلام کرد سازمان سیا در کودتای فوریه امسال در اوکراین که منجر به سرنگونی رئیس جمهور قانونی این کشور شد نقش داشته است.

به گزارش این پایگاه خبری، کارگردان معتبر هالیوودی این اظهارات را پس از دیداری ۴ ساعته با "ویکتور یانوکویچ" رئیس جمهور برکنار شده اوکراین بیان کرد.

این مصاحبه قرار است قسمتی از یک مستند ساخت کشور اوکراین باشد که استون اعلام کرده است به زودی توسط این کارگردان کهنه کار هالیوودی سازنده فیلم جنجالی JFK (در مورد جان اف کندی رئیس جمهور ترور شده آمریکا) منتشر خواهد شد.

الیور استون همچنین با متهم کردن "تحریک کنندگان خارجی" به دست داشتن در کشته شدن معترضان اوکراینی گفت: «شاهدان بسیاری از جمله یانوکویچ و مسؤولین پلیس معتقدند احزاب غربگرا در ورود این عناصر خارجی نقش داشته اند و اثر انگشت CIA بر روی این موضوع وجود دارد.»

استون همچنین به مصادیق دیگری از دخالت های CIA در سرنگونی حکومت ها اشاره کرد: «کودتا علیه چاوز در سال ۲۰۰۲، کودتای ایران در ۱۹۵۳، و کودتای شیلی در سال ۱۹۷۳.»

او همچنین گفت در اوکراین، افراط گرایان نونازی در پی تلاش های مکرر برای ترور، یانوکویچ را مجبور به ترک این کشور کردند.

الیور استون تأکید کرد: «حقیقت در غرب در رسانه ها مخابره نمی شود. برای یک بار دیگر، تحریف دیگری در تاریخی در حال وقوع است، همان طور که در زمان بوش در مورد سلاح های کشتار جمعی در عراق اتفاق افتاد.

ولی من معتقدم حقیقت بالأخره در غرب فاش خواهد شد، امیدوارم این موضوع، برای جلوگیری از ادامه جانی گری ها، به موقع اتفاق بیفتد.»

الیور استون با ساخت سه فیلم «جوخه» (۱۹۸۶)، «متولد چهارم ژوئیه» (۱۹۸۹) و «بهشت و زمین» (۱۹۹۳) جنبه‌های مختلفی از جنگ را به ‌تصویر کشید که دو فیلم اول جایزه بهترین فیلمنامه اریجینال و بهترین کارگردانی را در مراسم اسکار برای او به ارمغان آوردند.

در کارنامه کاری الیور استون آثاری درباره رؤسای جمهوری آمریکا به چشم می خورد. آثاری چون «JFK» درباره جان اف کندی، «نیکسون» درباره ریچارد نیکسون، و «W» درباره جرج دبلیو بوش.

دو اثر دیگر او درباره رؤسای دیگر کشور ها عبارتند از «فرمانده» درباره فیدل کاسترو رئیس جمهور کوبا و «جنوب مرز» درباره هوگو چاوز رئیس جمهور ونزوئلا.

وی همچنین مستندهای جنجالی «مرکز تجارت جهانی» را درباره واقعه ۱۱ سپتامبر و انهدام برجهای دوقلو ساخت و با مستند« تاریخ ناگفته آمریکا» سعی کرد "نسخه ای حقیقی از تاریخ" کشورش را بازگو کند.

او همچنین گفته بود قصد دارد فیلمی درباره ادوارد اسنودن، عامل سابق اطلاعاتی سازمان سیا بسازد.

«وال استریت» (۱۹۸۷)، «وال استریت: پول هرگز نمی خوابد» (۲۰۱۰) و «اسکندر» (۲۰۰۴) از دیگر کارهای الیور استون کارگردان منتقد دولت و سیاست های جنگ طلبانه آمریکا است

مهر

fiscaltimes22222.jpg

روزنامه نگار آمریکایی: اروپا "به حد اطاعت" از آمریکا رسیده است

روزنامه نگار آمریکایی پاتریک اسمیت برای نشریه The Fiscal Times می نویسد که بحران اقتصادی اروپا یکی از ضایعات احتمالی اجرای جاه طلبی های ژئوپلتیک ایالات متحده آمریکا است که متفقین در اروپا اثرات فشار اقتصادی واشنگتن به مسکو را احساس می کنند.

به گفته وی، تاثیر تحریمات بر نوسانات نرخ روبل بدیهی است اما پاسخ ارز های جهانی دیگر به وضعیت در روسیه نیز قابل پیش بینی شده است. بنابرین نرخ زلوتی لهستانی در 15 سال حد اقل نسبت به یورو به میزان بی سابقه ای رسیده است، در بلاروس نرخ بهره کلیدی دو برابر شده است و ارزهای ملی بازارهای کشورهای در حال توسعه (هند، آفریقای جنوبی، ترکیه) نیز دجار مشکلات شدند .

روزنامه نگار می نویسد: "شما باید فارغ التحصیل دانشکده اقتصاد باشید تا متوجه بشوید که این اثرات ناشی از تلاش های واشنگتن برای حمله به اقتصاد روسیه است". اراده ایالات متحده دوباره اجرا شد در زمانی که اتحادیه اروپا سرمایه گذاری در کریمه را وتو کرد. اما از رهبران اروپا اغلب ادعا می کنند که تحریمات نه فقط به خود اروپا ضرر می رساند بلکه در واقع اثر بخش نیست و نه برای تشدید وخامت بلکه علیه اقتصاد روسیه اعمال شده است" .

اسمیت معتقد است که "اتحادیه اروپا به تقسیم به دو دسته پرداخته است. با توجه به طیف وسیعی واکنش سیاستمداران اروپایی به سیاست آمریکا علیه روسیه، اروپا شاید به حد اطاعت از سیاست دولت اوباما رسیده است".

صدای روسیه

1419663430643_2222.jpg

تبادل زندانیان میان دولت اوکراین و مخالفان

سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین از تبادل صدها زندانی جنگ میان مقام‌های این کشور و جدایی طلبان شرقی اوکراین خبر داد و اعلام کرد این اقدام بخشی از برنامه 12 بخشی با هدف پایان دادن به ناآرامی‌ها در اوکراین محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری رویترز، توافق برای تبادل 150 نیروی نظامی دولت اوکراین با 222 مخالف و جدایی طلب در پی مذاکره صلح میان دولت کی‌یف، مسکو، جدایی طلبان و سازمان امنیت و همکاری اروپا روز چهارشنبه گذشته صورت گرفت.

"سیواتوسلاو تسگولکو"، سخنگوی پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت، رئیس سرویس امنیتی اوکراین اعلام کرد که 146 نیروی اوکراینی به دولت کی‌یف تحویل داده شدند. این سرویس از آزادی چهار زندانی اوکراینی دیگر در چند روز آینده خبر داد. بنابراین زندانیان می‌توانند در مراسم‌ سال نوی مسیحی شرکت کنند.

پیشتر سرویس امنیت اوکراین اعلام کرده بود که دولت کی‌یف 225 تن از جدایی طلبان در بند اوکراین را تحویل داده است.

در جریان ناآرامی‌ها در شرق اوکراین، شبه جزیره کریمه در پی برگزاری همه پرسی به روسیه پیوست و 4700 تن جان خود را در مناطق شرقی و جنوب شرقی اوکراین از دست دادند.

در همین حال دولت اوکراین اعلام کرد در پی تبادل این زندانیان که روز جمعه صورت گرفت، رفت و آمد تمامی اتوبوس‌ها و قطارها به کریمه به حالت تعلیق درآمد که همین امر باعث شد تا هیچ رفت و آمدی به این منطقه و از این شبه جزیره صورت نگیرد.

مقام‌های اداره‌های حمل و نقل اوکراین علت این تعلیق را ضرورت حفاظت از جان مسافران به خاطر وخامت شرایط امنیتی در این شبه جزیره اعلام کردند.

کریمه تحت کنترل روسیه است اما تنها مسیر ارتباطی‌اش با اوکراین از طریق زمین است.

همچنین هنوز مشخص نیست که چه تعداد زندانی در بند دو طرف درگیر هستند اما ارتش اوکراین می‌گوید در ماه جاری میلادی حدود 600 نیروی اوکراینی به اسارت مخالفان جدایی طلب درآمده‌اند.

روز چهارشنبه پس از سه‌ ماه ‌و ‌نیم وقفه در مذاکرات، دولت اوکراین سرانجام با گروه‌های جدایی‌طلب مورد حمایت مسکو در شرق این کشور، مذاکرات خود را در مینسک از سر گرفتند. قرار بود این مذاکرات تا روز جمعه ادامه یابند.

در مذاکرات صلح میان نمایندگان اوکراین و جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق این کشور نمایندگان روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز حضور داشتند. آنها از جمله به دنبال راهکاری برای تبادل اسرا و برقراری صلح در شرق اوکراین بودند.

نمایندگان دولت اوکراین و جدایی‌طلبان در این روز توافق کردند که زندانیان خود را آزاد کنند. بر این مبنا قرار شد ۲۲۲ جدایی‌طلب و ۱۵۰ مامور امنیتی ارتش اوکراین آزاد شوند.

حتی موضوع گفت‌وگوها در روز جمعه نیز تعیین شده بود. قرار بود گفت‌وگوهای صلح میان دولت اوکراین و جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق این کشور، در ارتباط با برقراری صلح در ایالت شرقی دونباس باشد. اما دیمیتری میرونچیک، سخنگوی وزارت خارجه بلاروس، کمی قبل از شروع این گفت‌وگوها اعلام کرد که روز جمعه گفت‌وگویی در مینسک، پایتخت این کشور برگزار نخواهد شد.

در ماه سپتامبر سال جاری میلادی نیز گفت‌وگوهای صلح نتایجی داشتند، که متاسفانه به مرحله اجرای کامل نرسیدند. به طور مثال هنوز دوطرف یکدیگر را در ارتباط با نقض آتش‌بس متهم می کنند. در آن زمان ارتش اوکراین اعلام کرد که تنها در صورتی که آتش‌بس اجرا شود می‌تواند تجهیزات سنگین نظامی‌اش را برمبنای اصول توافق شده از منطقه خارج کند.

از دیگر توافق‌های ماه سپتامبر میان دولت اوکراین و جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین آزادی اسرا بود. پس از آزادی چند اسیر از هر دوطرف، این اقدام با مشکل روبرو شد. جدایی‌طلبان اعلام کردند دولت اوکراین غیرنظامیان شرق این کشور را به عنوان مبارزان جدایی‌طلبِ اسیر تحویل آنها می‌دهند.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین از دولت مرکزی این کشور می‌خواهند محاصره اقتصادی ایالت شرقی دونباس را پایان دهد. هدف دولت اوکراین نیز که خواستار عضویت در ناتو است، کنترل کامل بر دوشهر دونتسک و لوگانسک در همین ایالت است. این دوشهر در کنترل جدایی‌طلبان است و هر دو خواستار جدایی از اوکراین هستند.

اوکراین روسیه را متهم می‌کند که از جدایی‌طلبان شرق اوکراین با اعزام سرباز و ارسال سلاح و تجهیزات پشتیبانی می‌کند. در درگیری‌ها میان ارتش اوکراین و شورشیان جدایی‌طلب تاکنون ۴۷۰۰ نفر کشته شده‌اند. رهبری کیف روسیه را متهم می‌کند که سرنخ شورش‌ها را در دست دارد.

مسکو این اتهام را رد می‌کند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، غرب را متهم می‌کند که با فروپاشی دیوار برلین در ۲۵ سال پیش، به وعده خود مبنی بر اینکه ناتو مرزهای خود را به سوی کشورهای شرق اروپا گسترش نخواهد داد، پایبند نبوده است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، ناتو با پذیرش عضویت لهستان مرزهای خود را به سوی روسیه گسترش داد. حال رهبری کیف به دنبال همکاری و عضویت در پیمان نظامی ناتو است. این امر نگرانی مسکو را برانگیخته است، زیرا مایل نیست نیروهای نظامی ناتو پشت دروازه‌های این کشور مستقر شوند.

ایسنا

1200x630_286722_hungary-shelves-internet-tax-after-mas22222.jpg

انتقاد مجارستان از سوء استفاده واشنگتن از بحران اوکراین

نخست وزیر مجارستان با انتقاد از ایالات متحده آمریکا گفت که واشنگتن از درگیری در اوکراین برای تحکیم نفوذ خود در اروپا سوء استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری ریانووستی، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در مصاحبه‌ای با یکی از شبکه‌های تلویزیون دولتی، گفت: عصر جدیدی آغاز شده است چرا که آمریکا نه تنها در حال متحد شدن با اروپا است بلکه سعی دارد نقشی فعال در سیاست داخلی کشورهای اروپای مرکزی نیز داشته باشد.

به عقیده وی این مساله در درگیری‌ها در اوکراین و همچنین مذاکرات میان آمریکا و اتحادیه اروپا برسر منطقه آزاد بیشتر نمود پیدا کرده است.

اوربان همچنین خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند ما را در درگیری گرفتار کنند که برای ما بسیار مضر است. جوی از "جنگ سرد" میان آمریکا و روسیه در حال شکل گیری است اما ما نمی‌خواهیم در آن شریک باشیم.

ایسنا

ShowImage-8.jpg

مک کین: باید از عربستان به خاطر بحران روسیه تشکر کنیم

مک کین اظهار کرد مسئول بحران به وجود آمده در روسیه سیاست‌های عربستان است نه آمریکا.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از شبکه آمریکایی سی ان ان، جان مک کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی عنوان داشت که عربستان مسئول بحران اقتصادی به وجود آمده در روسیه است نه آمریکا.

وی که یکی از مخالف‌ترین مسئولان آمریکایی علیه مسکو به شمار می‌آید، افزود: ما باید از عربستان تشکر کنیم چرا که اجازه داد قیمت نفت بسیار پایین بیاید و این مساله به صورت بسیار زیاد بر اقتصاد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاثیر گذاشته است.

مک کین مدعی شد: سیاست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هیچ ارتباطی به این مساله ندارد.

عربستان در جریان نشست سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) با کاهش تولید نفت مخالفت کرده و این مساله باعث افت شدید قیمت نفت شد که تاثیرات منفی بر اقتصاد کشورهای صادرکننده از جمله روسیه گذاشت.

ولادیمیر پوتین نیز روز پنج شنبه عنوان داشت که اثبات وجود توافق میان عربستان و آمریکا در زمینه کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی سخت است.

ایسنا

WO-AJ998_CSUMMI_G_2012060517573722222.jpg

وعده کمک چین به اقتصاد روسیه

وزیرخارجه چین وعده داده است در صورت نیاز به اقتصاد روسیه کمک کند.

به گفته وی این کمک ها در حد توان کشور خواهد بود.

او همچنین اظهار داشته است که دولت روسیه توان و دانش لازم را برای پشت سرگذاشتن این دوران را دارد.

اقتصاد روسیه مدتی است که تحت فشار می باشد و ارزش روبل، واحد پول ملی روسیه به شدت کاهش یافته است.

صدای روسیه

1418727471259_ria2222.jpg

سازمان ملل، نیروهای اوکراین را به شکنجه و بدرفتاری متهم کرد

کمیسر ارشد حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی، سرویس امنیتی اوکراین و گردان‌های داوطلب تحت کنترل دولت کی‌ِیف را به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه و ناپدید شدن افراد متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از پایگاه خبری راشاتودی، در گزارش کمیسر ارشد حقوق بشر سازمان ملل آمده است: اقدامات کی‌یف در شرق اوکراین به بهانه "برقراری امنیت" منجر به "بازداشت خودسرانه، شکنجه و ناپدید شدن اجباری متهمان به جدایی طلبان و تروریسم" شده است. این اقدام نقض حقوق بشر است و از سوی گردان‌های خاص داوطلب و یا سرویس امنیتی اوکراین انجام شده است.

هشتمین گزارش سازمان ملل درباره شرایط حقوق بشری اوکراین روز دوشنبه منتشر شد و در آن آمده است که حقوق مردم همواره رعایت نمی‌شود و گزارش‌هایی از بدرفتاری منتشر شده است.

این گزارش مربوط به ماه نوامبر است و در آن آمده است که دفتر دادستانی ارتش برای تحقیق در رابطه با نقض حقوق بشر اقدامی انجام نداده است.

این شکایات مربوط به غارت، بازداشت خودسرانه و بدرفتاری گردان‌های داوطلب با مردم بوده است. به عنوان مثال در گزارش سازمان ملل آمده است که فردی از سوی سرویس امنیتی اوکراین به صورت خودسرانه بازداشت شده و دو ماه ممنوع الملاقات بود. در همین حال مقام‌های اوکراینی مانع از انجام تحقیقات در رابطه با 300 مورد بمباران مناطق غیرنظامی شده‌اند.

ایسنا

515920_328.jpg

اوکراین وجود مزدوران خارجی را به رسمیت شناخت

کی یف وجود مزدوران خارجی در صفوف نیروی انتظامی را به رسمیت شناخت.

به گفته نمایندگان ستاد کل نیرو های مسلح اوکراین بیش از 1000 تن از خارجی ها در عملیات جنگی علیه نیروی مردمی دونباس در شرق اوکراین شرکت می کنند. رییس جمهور پترو پوروشنکو به همه شان اعطای شهروندی را وعده داد.

ایتطور می شود: به شرق اوکراین آمدی، تفنگ بدست گرفتی و بسوی دونباس نشانه گیری کردی و شهروندی اوکراین را دریافت می کنی. و هیچ مهم نیست تو کی و از کجا هستی و چه سابقه و سلسله جنایاتی داشتی.

پرزیدنت پترو پوروشنکو در جلسه رادا پارلمان دور جدید، وعده داد که به همه خارجیانی که در طرف نیروی انتظامی می جنگنند شهروندی اوکراینی خواهد داد. تعداد آنها به گفته ارتشبد آلکساندر روزمازنین نماینده ستاد کل اوکراین 1000 نفر یا بیشتر است.

ایگور شیشکین معاون انستیتوی مطالعه کشور های همسود اظهار کرد که مقامات اوکراین برای اولین بار چیزی را قبول کردند که برای مدت مدیدی آنرا رد کرده بودند.

این کارشناس روس گفت: کتمان کردن طولانی چیز یک عیان و هویدا میسر نیست. بعلاوه نشریات حکومتی اوکراین مانند "پراودا اوکراین" بار ها مصاحبه ها با فرماندهان یگان های سرکوبی به چاپ می رساندند که با غرور تعریف کرده بودند که در ترکیب یگانشان چقدر افراد مزدور از این یا آن کشور می جنگد. ولی در سطح وزارت خارجه و ریاست جمهوری همواره چیز های معکوس اعلامی می شد و آن اینکه گویا در طرف دونباس مزدوران روسی می رزمند.

در هفته جاری در کی یف دولت جدیدی تشکیل می دادند. به پیشنهاد رییس جمهور پوروشنکو از این به بعد می شود کیف های وزارتخانه ها را به دست خارجیان سپرد. در نتیجه یک زن آمریکایی پست وزیر دارایی را دریافت کرد و یک لیتوانیایی وزیر اقتصاد شد و یک فرد گرجستانی متصدی وزارت حفظ سلامتی گردید. به گفته سرگئی میخییف رییس مرکز مطالعه مسایل مبرم سیاسی در این اوضاع و احوال جا ندارد شک داشته باشیم که نیات مقامات در مورد اوکراینی کردن مزدوران خارجی در آن کشور کاملا جدی است. میخییف اظهار کرد:

این را می توان در مطابقت با قانونی دانست در این باره که از این به بعد در اوکراین خارجیان می توانند مقام های دولتی را عهده دار شوند. یعنی اینکه الان اوکراین آماده است تماما زیر اداره خارجی قرار گیرد و می تواند نیرو های مسلح خود را از مزدورانی از سراسر جهان تشکیل دهد و برای قانونی کردن وضع آنها حاضر است به آنها گذرنامه خود را بدهد. گمان نمی کنم که در میان آنها تعداد زیاد مبارزان واقعی بخاطر اوکراین یافت شود. زندگی نشان می دهد که در موقعیت کنونی افرادی که مایل اند پول در آورند و یا ماجراجویان معمولی راهی اوکراین می شوند.

ولی راستش، بعید است که لژیونر های خارجی با میل و رغبت از پیشنهاد سخاوتمندانه پترو پوروشنکو استقبال کنند. بسیاری از آنها در ترکیب ارتش های خصوصی آمریکا قرار داشته و بسته به درخواست سفارش دهنده از یک نقطه به نقطه دیگری کوچ کرده و مایل نیستند شهروندی کشور دیگر را دریافت کنند.

صدای روسیه

9petras.jpg

پروفسور آمریکایی: هیچ خطری از طرف روسیه برای ناتو وجود ندارد

جیمز پتراس، پروفسور افتخاری دانشگاه بینگهمتون آمریکا در رشته جامعه شناسی در مصاحبه با خبرگزاری روسی Sputnik اعلام کرد نیروهای مسلح روسیه قصد ندارند به دیگر کشور ها حمله کنند و به این دلیل هیچ خطری وجود ندارد تا نیروهای واکنش سریع ناتو در برابر آن از این اتحادیه دفاع کنند.

جیمز پتراس افزود این تلاش برای تقویت احساس خطر از طرف مسکو است اما این خطر وجود ندارد.

به عقیده دانشمند آمریکایی استقرار نیروهای مسلح ناتو در اروپا به مثابه "تشدید نظامی گری غرب بوده" و "خطر دو گانه برای صلح" را به همراه دارد. خطر اول برهم خوردن ثبات سیاسی در کشور های در حال حرکت در راه تحولات مترقی و خطر دوم متشنج شدن اوضاع در نزدیکی مرزهای روسیه و تلاش احتمالی برای تحریک روسیه به اجرای برخی از عملیات نظامی است.

جیمز پتراس افزود به عقیده وی نیروهای واکنش سریع ناتو احتمالا به عنوان "وسیله دخالت مسلحانه" در برخی از کشور های اروپایی برای کمک به "دولت های فاقد محبوبیت" مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

صدای روسیه

1417691547028_ria12222.jpg

پوتین: اگر کریمه هم نبود، غرب به دنبال بهانه‌ای دیگر می‌گشت

ولادیمیر پوتین امروز(پنجشنبه) در سخنانی با بیان اینکه روسیه امسال از آزمون دشواری عبور و ثابت کرد توانایی دفاع از خود را دارد، گفت: آمریکا از پشت به منافع ما ضربه می‌زند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوزعربی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه خود در سالیانه خود در مسکو برای نمایندگان مجلس دوما و شورای فدراسیون روسیه گفت: روسیه ثابت کرد می تواند از مردم و شهروندان خود دفاع کند. ما می دانیم که می توانیم با وحدت به هر چه می خواهیم برسیم. در مارس امسال اتفاق تاریخی همه پرسی در کریمه رخ داد و مردم کریمه نشان دادند می خواهند به روسیه ملحق شوند. پس از آن پارلمان روسیه پیوستن کریمه را به روسیه طبق خواست مردم این منطقه به شکلی قانونی تصویب کرد. بعد از آن ما شاهد وحدت دوباره و تاریخی کریمه و روسیه بودیم. روس‌ها در این منطقه زندگی کرده‌اند و کریمه از نظر استراتژیک بسیار مهم است. کریمه جایی است که شاه ولادیمیر به دین مسیحیت گرایید.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: روسیه همیشه از اوکراین و دیگر جمهوری‌های سابق شوروی حمایت و به توسعه و پیشرفت آنها کمک کرده است. همه کشورها حق دارند شرکای خود را خودشان انتخاب کنند و راه خود را برای توسعه نظام اقتصادی و سیاسی خود برگزینند. روسیه همیشه به انتخاب هر کشوری احترام می گذارد. درباره اوکراین به عنوان کشور برادر و دوست نیز روسیه همین موضع را دارد. ما درباره اوضاع و تحولات اوکراین نگران هستیم. باور آن سخت است که بگوییم این اتفاقات با تصمیم یانوکوویچ، رئیس جمهور وقت در تاخیر برای امضای توافقنامه شراکت با اتحادیه اروپا شروع شد. در نهایت تصمیم گرفته شد رئیس جمهور مشروع و قانونی مردم سرنگون شود. ما چگونه می توانیم از خشونت‌ها دفاع کنیم در حالیکه می دیدیم افراد زنده زنده سوزانده می شدند. ما شاهد مذاکراتی بودیم که ساختگی بودند و کسانی حرف از حقوق بشر می زدند که خود ناقض آن بودند.

پوتین گفت: ما تلاش کردیم با همکاری دوستان اروپایی و آمریکایی خود به حل بحران کمک کنیم. همه می دانند که دوستان آمریکایی ما همیشه از پشت پرده بر روابط ما با شرکایمان و همه تاثیر می گذارند. آنها حتی نمی خواستند حرف ما را بشنوند. ما نیز گفتیم اگر نمی خواهند با ما گفتگو کنند پس ما نیز از منافع خود دفاع می کنیم. حق با ما بود. متاسفانه این کارها باعث نابودی اقتصاد اوکراین شد. درباره اوکراین نباید فقط حرف زد بلکه باید در عمل به این کشور کمک کرد. به نظر من همکاران غربی من بعید است عزم و قصد جدی و قوی برای این منظور داشته باشند. روسیه همچنان پشتیبان بزرگ اقتصاد اوکراین است. بانکهای روسیه تا کنون مبالغ زیادی به اوکراین کمک کرده اند. بانک‌های روسی 25 میلیارد دلار در اوکراین سرمایه‌گذاری کرده‌اند، گازپروم کمک زیادی به اوکراین کرده است. ما حق داریم این سوال را بپرسیم که این همه مصیبت و فاجعه در اوکراین با چه هدفی انجام شد. آیا نمی شد مشکلات اوکراین را با گفتگو و فرایندهای قانونی حل کرد. اما اکنون بسیاری تلاش می کنند ما را متقاعد کنند که آن اتفاقات و سیاست‌ها درست بوده است اما ما از این سیاست پیروی نمی کنیم.

وی در ادامه تاکید کرد: شاید در برخی از کشورهای اروپایی غرور ملی فراموش شده باشد اما برای روسیه غرور ملی یکی از شروط بقاست. در بحثهای بین المللی باید با همه طرفها و بازیگران با احترام برخورد شود و نباید از اسلحه و جتهای جنگنده برای برقراری صلح استفاده کرد و نیازی نیست مردم و کشورهای دیگر را به تحریم و انزوا تهدید کرد. باید توجه داشت تحریم‌ها علیه روسیه واکنشی عجولانه و از روی عصبانیت آمریکا و متحدانش بر سر مناقشه اوکراین و کریمه ، نبود بلکه تاکید می کنم اگر بحران اوکراین هم وجود نداشت ، آنها بهانه‌های دیگری برای جلوگیری از توسعه و پیشرفت روسیه پیدا می کردند. این سیاست همین دیروز تدوین نشده است بلکه این سیاست دهه‌هاست که اجرا می شود. هر بار که آنها احساس می کنند روسیه خیلی قدرتمند شده است، این استراتژی را به سرعت اجرا می کنند. اما باید بگویم تهدید روسیه بی معناست. حتی در دهه 1990، همه آشکارا از تروریسم و جدایی طلبی در روسیه حمایت می کردندو تروریست‌ها در روسیه را جنگجویان آزادی می‌خواندند.

رئیس‌جمهوری روسیه تصریح کرد: تحریم‌ها فقط به روسیه ضرر نمی‌رساند، بلکه به طرفی که این تحریم‌ها را اعمال می‌کند، لطمه می‌رساند.

وی افزود: در جنگی که غرب علیه روسیه به راه انداخته است، از اطلاعات نادرست به روشی غیرمسوولانه استفاده می‌شود. ما خواهان تقویت روابط خود با کشورهای آمریکای جنوبی و کشورهای خاورمیانه هستیم و روابط خود با اروپا را از بین نخواهیم برد. استقرار سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپا، امنیت روسیه و جهان را تهدید می‌کند. سپر موشکی آمریکا خطری است که امنیت ملی ما را مختل می کند و تهدیدش برای جهان پیش از روسیه است. ما به دنبال کشیده شدن به رقابت تسلیحاتی با هزینه های سنگین نیستیم، اما امنیت ملی خود را حفظ خواهیم کرد.سپر موشکی آمریکا نتیجه توهم های آمریکاست و ما توان دفاعی خود را در سایه تحولات جدید تضمین خواهیم کرد.

رئیس‌جمهور روسیه تصریح کرد: دشمنان ما برای تکرار سناریوی یوگسلاوی در روسیه طرح ریزی می‌کردند تا روسیه را دچار تجزیه و تقسیم کنند. غرب خوشحال می‌شد که ما هم به راه یوگسلاوی برویم و فروبپاشیم اما چنین اتفاقی نیفتاد. هیتلر را به خاطر بیاورید، او تلاش کرد به روسیه ضربه بزند، اما چه اتفاقی برایش افتاد؟ همگان باید این پایان و سرنوشت را به یاد داشته باشند. برخی در گذشته برای نابودی روسیه تلاش کردند اما موفق نشدند.شرکای ما باید بدانند که ما مسیر خود را در سیاست خارجی پیش خواهیم گرفت.

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنانش نیز بر ضرورت مقابله با تروریسم به هر شکلی که باشد، تاکید کرد.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: تلاش برای گفت‌وگو با روسیه از موضع قدرت حتی زمانی که با دیدگاه‌های مختلف داخلی نیز روبه‌رو است کار بیهوده‌ای است. . ما به تقویت ایده گوناگونی جهانی ادامه می‌دهیم و همگان باید شاهد یک روسیه واقعی باشند. ما هرگز انزوا را انتخاب نمی‌کنیم. ما قدرت و اعتماد به نفس داریم و هدف ما داشتن شرکای قابل قبول در غرب و شرق است.

وی تصریح کرد: بسیاری از قدرت‌های اقتصادی جهان اکنون دوست و شریک روسیه هستند. درهای روسیه به روی جهان برای همکاری و سرمایه‌گذاری باز است، اما توسعه در ابتدا به خود ما بستگی دارد. تحریم‌های اعمال شده بر روسیه می‌تواند انگیزه‌ای برای حرکت رو به جلوی ما باشد. ما باید رقابتی شویم و ظرفیت این کار را داریم.

پوتین افزود:هر کسی که عاشق روسیه است باید آزادی‌خواه باشد. روابط بین کشور و بازرگانان باید براساس برابری و شراکت باشد. من برای تمام سرمایه‌هایی که به کشور بازگردند عفو اعلام می‌کنم تکرار می‌کنم عفو کامل. عفو کامل مالیاتی به این معناست که کسانی که سرمایه‌های خود را به روسیه می‌آورند نباید در مورد اینکه این پول را از کجا به دست آورده‌اند، مورد بازجویی قرار گیرند. باید به همه فرصت دارد. ما شرایط ویژه‌ای برای توسعه گردشگری و ماهیگیری در شبه‌جزیره کریمه ایجاد می‌کنیم. ما به طرح‌های خود برای توسعه شرق دور روسیه متعهدیم. اقتصاد ما باید با نقش ژئوپلتیک ما همخوانی داشته باشد و در راستای تقویت نفوذ ما باشد. تاثیر و کارآیی اقتصاد ما باید هر سال حرکتی رو به جلو داشته باشد. ما باید از شر وابستگی به تکنولوژی و تولیدات خارجی رها شویم. اولویت ما باید شرکت‌ها و مقاطعه‌کاران روسی باشد. اختلاس در بودجه دفاعی تهدیدی مستقیم علیه کشور نظیر سرمایه‌گذاری و تروریسم است. روسیه باید تولیدکننده ایده‌ها و تکنولوژی باشد. من پیشنهاد ایجاد طرح ابتکاری تکنولوژی ملی را می‌دهم.

ایسنا

1415618003333_2222.jpg

اوباما: فکر نمی‌کنم پوتین تغییر رویه دهد

باراک اوباما گفت: فکر نمی‌کنم ولادیمیر پوتین تغییر رویه دهد مگر اینکه سیاست‌ها براساس شرایط اقتصادی سخت در روسیه تغییر کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه یک ناسیونالیست است که نگرش واپسگرایانه به سیاست‌های روسیه دارد. همین امر همسایگان را می‌ترساند و به اقتصاد مسکو آسیب می‌رساند.

اوباما گفت:من درباره روسیه خوشبینی زیادی ندارم. روابط من با پوتینصریح و حساب شده است . زمانی که مدودف، رئیس جمهور روسیه بود ما روابطی بسیار سازنده داشتیم، گرچه در آن زمان نیز هنوز پوتین قدرت اصلی پشت پرده بود. تا حدودی علت این است که مسئله اوکراین پوتین را غافلگیر کرد.

وی افزود: تحریم‌ها ضرر زیادی به اقتصادی روسیه زده است. چنین سیاستی در داخل روسیه برای پوتین فایده داشته است و محبوبیت او را بیشتر کرده است اما در سطح بین المللی روسیه را به طور کامل منزوی کرده است. مردم باید توجه داشته باشند ما تا چه حد توانسته ایم اروپا را در تحریمها علیه روسیه متحد نگه داریم و روسیه را برای رفتارهایش تنبیه کنیم گرچه این مسئله برای اقتصاد اروپا نیز دشواریهایی داشته است اما مردم اروپا می دانند که هم اکنون اصولی اساسی در خطر است و آن کمک به صلح و شکوفایی در اروپاست که نمی توان آن را نادیده گرفت.

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: من بعید می دانم پوتین به این زودی‌ها ذهنیت خود را تغییر دهد. به نظر من تا زمانی که سیاست داخل روسیه تحت تاثیر اقتصاد این کشور قرار نگیرد و همسو با آن حرکت نکند، ذهنیت پوتین تغییر نخواهد کرد. به همین علت است که ما باید همچنان فشارها بر روسیه را حفظ کنیم.

ایسنا

ria-372222.jpg

ابراز تاسف کرملین از سخنان "غیردوستانه" اوباما

سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه نسبت به اظهارات غیردوستانه باراک اوباما در مورد ولادیمیر پوتین و تصمیم کشورش بر ادامه تحریم‌ها علیه روسیه ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت: ما تاسف خود را از چنین اظهارات ناشایستی از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام داشته و این سخنان را غیردوستانه و غیرسازنده می‌دانیم.

وی افزود: اینها سخنانی که در شأن رئیس یک کشور که به دنبال همکاری و صلح می‌باشد، نیست.

پسکوف تاکید کرد با این حال این سخنان نمایشی خوبی است از اینکه حق با پوتین است.

​ایسنا

81354539-6022346.jpg

ترکیه در سودای تصاحب بازارهای روسیه

تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه روز پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد آنکارا تصمیم دارد تا اواخر سال آینده صادرات محصولات کشاورزی خود را به مسکو به دو برابر افزایش دهد.

ییلدیز گفت :« ما در نظر داریم تا اواخر سال 2015 میلادی صادرات محصولا ت کشاورزی خود را به روسیه به دوبرابر افزایش دهیم.»

وی تاکید کرد ترکیه تلاش نمی کند جای خالی کشورهای تحریم شده توسط روسیه را پر کند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز دردیدار با ییلدیز بر نقش موثر ترکیه در این زمینه تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از مسکو، در ماه اوت روسیه در واکنش به تحریم های اعمال شده علیه خود به دلیل بحران در اوکراین، در مقابل تحریم هایی را علیه واردات مواد غذایی از برخی کشورهای اروپایی اعلام کرد.

اما در این میان ترکیه از اعمال تحریم ها علیه روسیه خودداری کرد و به فهرست کشورهای تحریم کننده علیه مسکو ملحق نشد.

خبر آنلاین

1928925_Page__2.jpg

جنگ سرد دوم سردتر از جنگ اول خواهد بود و روسیه در این جنگ پیشتاز است

"مارین کتوس" کارشناس عمده مرکز پژوهشی Casey Research در مسائل انرژی و سرمایه گذاری در مصاحبه با نشریه The Energy Report اعلام کرد تسلط جهانی در آینده نزدیک از طریق مبارزه به خاطر کنترل بازارهای انرژی محقق خواهد شد و روسیه در این مبارزه پیشتاز است.

در آینده نزدیک از طریق مبارزه به خاطر کنترل بازارهای انرژی محقق خواهد شد و روسیه در این مبارزه پیشتاز است.

کتوس گفت: "جنگ سرد دوم همچون جنگ اول طولانی خواهد بود اما رقابت در آن به طور عمده بر سر دلار نفتی خواهد بود و پیروزی در این رقابت از آن کسانی خواهد بود که در بازارهای انرژی به طور موثر سرمایه گذاری کرده و از سیاست درست در این جهت پیروی کنند".

به عقیده این کارشناس، رقبای عمده در این جنگ سرد روسیه و کشورهایی همچون چین از یک سو و آمریکا با هژمونی جهانی آن از سوی دیگر هستند. بعلاوه کشورهای بریکس نیز با ایجاد صندوق پول خود در مقابل صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، غرب را به مبارزه طلبیده اند.

چین که قرار است تا پایان سال 2014 کشور عمده مصرف کننده مواد انرژی در جهان شود، به همراه روسیه یکی از بزرگترین نقش آفرینان در بازارهای انرژی جهان به شمار می رود و بعلاوه نقش مهم در این زمینه به طور بالقوه به کشورهای آفریقای شمالی و آمریکای لاتین تعلق دارد. به عقیده کارشناس، مناطق نامبرده از پتانسیل فوق العاده زیاد در زمینه انرژی ذخیره ای برخوردار هستند و تنها مشکلی که مانع ورود آنها به بازار جهانی است، کمبود مالی برای استخراج و بهره برداری از منابع خود است.

به عقیده کتوس، بازار آفریقای شمالی با توجه به این که سرمایه گذاران و شرکت های غربی در پی تحولات این منطقه از این بازار خارج می شوند، برای روسیه و چین بسیار آینده دار است. روسیه و چین هم اکنون اقدام به سرمایه گذاری در بازار انرژی آفریقای شمالی می کنند و از جمله چین طرح راهبردی 50 ساله ای در این جهت به تصویب رسانده است.

کتوس مدعی شد که روسیه و چین بر خلاف آمریکا هژمونی جهانی را هدف سیاسی خود قرار نمی دهند و تنها با هدف پیشبرد منافع ملی خود از طریق تشریک مساعی عمل می کنند. این کارشناس "ولادیمیر پوتین" رییس جمهور روسیه را شخصیت عمده مقابله با آمریکا دانست و یادآور شد پوتین حتی در سال 2013 ضمن دفاع سازش ناپذیر از موضع خود در مساله سوریه، توجه جهان و جهانیان را به خود جلب کرده و از آن زمان جای مهمی در میان بانفوذترین شخصیت های جهان احراز می کند.

کتوس با اشاره به این که روسیه و چین در باره بسیاری از مسائل بین المللی در شورای امنیت سازمان ملل متحد موضع یکسانی نشان می دادند، گفت: "تحریم های غرب علیه روسیه حایز هیچ اهمیتی برای چین و کشورهای اوپک نبوده و یکی از عوامل است که منجر به نزدیک شدن روسیه و چین شده است".

صدای روسیه

cms_Contents_I_Images_13599722222.jpg

تحویل موتور موشک روسیه به آمریکا

سخنگوی نیروی هوایی آمریکا گفته است، تحویل موتور موشک تولید روسیه به آمریکا طبق برنامه و قرارداد درحال انجام شدن است.

به گفته وی این تحویل با توجه به اخنلافات سیاسی دوکشور ، در حال انجام شدن می باشد.

شرکت آمریکایی United Launch Alliance که طرف قرارداد می باشد اعلام کرده است تا امروز تمامی سفارشات برای سال جاری طبق روال تحویل داده شده است.

صدای روسیه

ukraine_unrest_2222.jpg

اوکراین و آمریکا به قطعنامه روسیه برای مبارزه با نئونازیسم رای مخالف دادند

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ابتکار روسیه قطعنامه ای در خصوص مقابله با مدح و ستایش جنایتکاران نازی و مبارزه با نئونازیسم به تصویب رساند.

این قطعنامه با 115 رای موافق و 55 رای ممتنع به تصویب رسید. تنها سه کشور یعنی آمریکا، اوکراین و کانادا به این قطعنامه رای مخالف دادند.

در این قطعنامه در رابطه با موارد حمایت از جنبش های نازی و نئونازی و مدح و ستایش جنایتکارانی که عضو تشکیلات سرکوبگر آلمان فاشیستی از جمله "وافن اس اس" بودند، ابراز نگرانی شده و احداث مجسمه های یادبود و برگزاری تظاهرات به یاد این جنایتکاران غیرمجاز اعلام شده است.

بعلاوه، در این قطعنامه هر تلاش برای روسفید کردن همدستان رژیم فاشیستی و انکار هولوکوست مورد تقبیح و نکوهش قرار گرفته است.

صدای روسیه

Bho4KBNCUAA-hXz2222.jpg

ایالات متحدۀ آمریکا، حکومت “نئونازی”را دراوکراین مستقرساخته است.

رسانه های غربی بطورمعمولی، از تجزیه و تحلیل، ترکیب و زمینه های ایدولوژیکی ائتلاف دولت، و بیان واژۀ “نئونازی” که یک تابواست اجتناب جسته واین واژه از تفسیر رسانه های اصلی غربی حذف شده است. این واژه بصورت قطع درروزنامه های “نیویورک تایمز”، واشنگتن پست “ و”اند یپندینت “، دیده نمی شود.

برطبق نیویورک تایمز، ایالات متحده آمریکا واتحادیه اروپا با درآغوش کشیدن “انقلاب”دراوکراین ،” به عنوان” گل دیگری ازدموکراسی”، یک ضربه به استبداد و دزد سالاری درفضای شوروی سابق وارد نموده اند.”

اما واقعیات وحشتناک طوردیگریست:موضوع بنیادین دراینجا،برپایی کودتای تحت حمایت ایالات متحدۀ آمریکا ،ناتو واروپا بانقض کامل قوانین بین المللی دراوکراین میباشد.

حقیقت “ممنوع ” اینست که غرب ازطریق کاربرد یک عملیات مخفی ،استفرار یک حکومت “نیابتی” را به گردانندگی “نئونازیها”،دراوکراین طراحی نمود.

این جریان بوسیلۀ دستیاروزیرخارجه [آمریکا ] “ویکتوریا نولاند”تائید شده است ،که سازمان های کلیدیدراوکراین ،از جمله حزب “نئونازی “و”حزب “سووبودا”،سخاوتمندانه بوسیلۀ واشنگتن پیوسته حمایت میگردید.چنانچه او اظهارمیدارد:”ما حدود پنج بلیون دالرسرمایه گزاری نمودیم تا اوکراین را مساعدت نماییم تا این دست اوردها واهداف دیگر را بدست آورد…ما برای ارتقای اوکراین وحرکتش بسوی آینده که سزاوارش است ،ادامه خواهیم داد.”

رسانه های غربی بطورمعمولی، از تجزیه و تحلیل، ترکیب و زمینه های ایدولوژیکی ائتلاف دولت، و بیان واژۀ “نئونازی” که یک تابواست اجتناب جسته واین واژه از تفسیر رسانه های اصلی غربی حذف شده است. این واژه بصورت قطع درروزنامه های “نیویورک تایمز”، واشنگتن پست “ و”اند یپندینت “، دیده نمی شود.

برای روزنامه نگاران دستورداده شده است ،تابرای گزینش “سووبودا” وبخش” دست راستی”،از عبارت “نئونازی ،استفاده ننمایند..

نویسنده: پروفیسورمیشل چیسودوفسکی

منبع:گلوبال ریسرچ

3554425342222.jpg

رئیس‌جمهوری ونزوئلا: آمریكا با تحریم روسیه به دنبال تامین اهداف سیاسی - جغرافیایی است

مقام‌های آمریكا از تحریم روسیه مستاصل شده‌اند، زیرا چین سطح تولید خود را افزایش داده است و روسیه نیز به‌رغم تحریم‌ها در این راه گام برداشته است.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا گفت که آمریکا از افزایش تولید برخی از کشورهای نفتی به هراس افتاده است.

به گزارش ایلنا به نقل از تله‌سور، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا گفت که آمریکا از تحریم‌های روسیه هدف‌های سیاسی-جغرافیایی را دنبال می‌کند و تصمیم دارد تا قیمت نفت را پایین نگه دارد.

مادورو گفت: «مقام‌های آمریكا از تحریم روسیه مستاصل شده‌اند، زیرا چین سطح تولید خود را افزایش داده است و روسیه نیز به‌رغم تحریم‌ها در این راه گام برداشته است.»

مادورو ادامه داد که ونزوئلا مذاکره بر سر تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا را محکوم می‌کند.

ایلنا

nato-main-2222-3.jpg

موسسه سیاست بین الملل اتریش: ناتو درباره خطر روسیه بزرگنمایی می‌کند

رئیس موسسه سیاست بین‌الملل اتریش با تاکید بر اینکه روسیه تهدیدی برای ناتو نیست، همچنین گفت این ائتلاف نظامی در این باره بزرگنمایی می‌کند.

“هاینز گرتنر”، رئیس موسسه اتریشی سیاست بین الملل OIIP در وین اتریش و از اساتید دانشگاه های مختلف این کشور که مشاور وزارت دفاع نیز است در گفتگو با روزنامه “تاگس آنسایگر” سوئیس در پاسخ به این پرسش که آیا شما انتظار یک تشدید درگیری ها در اوکراین را دارید گفت: آتش بس مینسک شکننده است. اما ما نمی توانیم دیگر قبل از یک راه حل جامع انتظار یک آتش بس را داشته باشیم.

می تواند این گونه باشد که روس ها بخواهند به تحکیم موقعیت خود برای یک راه حل مبتنی بر مذاکره که درحال حاضر مد نظر نیست بپردازند. امکان دوم این است که اختلافات به بن بست برسد که در این صورت هیچ کدام از طرفین از درخواست های خود کوتاه نیامده و یک راه حل مذاکره غیر ممکن می شود.

وی افزود: امکان دارد یک آتش بس به وجود آید که هر زمان بتواند به جنگی داغ که جنگ نمایندگی بین روسیه و غرب هم خواهد بود تبدیل شود که در آن بازیگران منطقه ای در کی یف و جدایی طلبان در شرق اوکراین علایق شخصی خود را دنبال کنند.

این کارشناس اتریشی در ادامه تصریح کرد: اوکراین به عنوان یک کشور مستقل باقی می ماند، اما تمام این منطقه را تحت کنترل نخواهد داشت. پوتین می تواند در چنین شرایطی به خوبی زندگی کند. وی با اوکراین ابزاری را در اختیار دارد که با کمک آن در هر زمان می متواند در حاشیه بازی کرده و فشار ایجاد کند. این برای پوتین مهم است و وی می خواهد به صحنه جهانی برگردد.

وی در بخش دیگری از این گفتگو در پاسخ به این پرسش که آیا پوتین می تواند به صورت جدی ناتو را تهدید کند گفت: نه واقعا، روسیه هیچ خطری برای ناتو نیست. ناتو درباره خطر روسیه بزرگنمایی می کند.

“گرتنر” در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: در سال ۱۹۱۴ جنگ جهانی اول به وقوع پیوست چرا که سیاست دیگر نتوانست یا نخواست که کنترل امور را در دست گیرد. ما امروز در شرایط مشابهی قرار داریم. عرصه سیاسی باید همچنین در مواردی که مربوط به علایق و خواسته های طرف مقابل است بیدار باشد. غرب باید در آنچه مربوط به گسترش ناتو می شود با احتیاط عمل کند.

وی که از مشاوران وزارت دفاع اتریش است در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: برای روسیه گسترش ناتو به شرق یک مسئله است. غرب باید این مسئله را بپذیرد.مثلا این بلوک باید تضمین کند که اوکراین مانند سوئیس یا اتریش خنثی بماند. این یک فقدان بزرگ برای غرب نخواهد بود. اما من بر این باور نیستم که اوکراین تحت نخست وزیری “آرسنی یاتسنیوک” بی طرف بودن را بپذیرد. وی عضویت در ناتو را دنبال می کند.

وی همچنین تصریح کرد: اینکه روسیه شبه جزیره کریمه را برگرداند بعید به نظر می رسد. اگر کریمه موضوع مذاکرات شود هیچ راه حلی وجود نخواهد داشت. اما ما باید درخواست کنیم که در کریمه حقوق اقلیت ها از جمله تاتارها و اوکراینی ها پذیرفته شود.

این کارشناس اتریشی افزود: با توجه به قدرت نظامی روسیه کی یف باید چیزهای معینی را بپذیرد. بخصوص اینکه عضویت اوکراین در ناتو برای مسکو قابل قبول نیست.

این کارشناس اتریشی در ادامه گفت: با راه حل یک اوکراین بی طرف و خنثی کی یف و غرب می توانند تمامیت ارضی اوکراین را تضمین کنند.

“گرتنر” در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: غرب باید چیزی را روی میز قرار دهد. تنها این کافی نیست که ما بگوییم آماده برای مذاکرات هستیم. دیپلماسی باید پیشنهاداتی برای مذاکره را ارائه دهد.

مجله هفته

696179222.jpg

چامسکی:

جهان در حال نزدیک شدن به جنگ هسته ای است

یکی از منتقدان اصلی سیاست های غرب به ویژه آمریکا در جدیدترین انتقاد خود از سیاست های اروپا و آمریکا اعلام کرد که استراتژی ناتو برای گسترش مرزهای خود جهان را به سمت جنگ هسته ای پیش می برد.

به گزارش خبرگزاری مهر، "نوام چامسکی" در مصاحبه با راشاتودی گفت: جهان در گذشته تا آستانه جنگ هسته ای پیش رفته بود و اکنون با توجه به پیش آمدن وضعیتی شبیه جنگ سرد یک بار دیگر جهان در آستانه جنگ هسته ای قرار گرفته است.

چامسکی در ادامه با اشاره به استراتژی گسترش به شرق ناتو گفت: از زمانی که ناتو مرزهای خود را برای رسیدن به مرزهای روسیه گسترش داده ماموریت آن تغییر زیادی با ماموریت آن در زمان پیدایش و یا آغاز به کار ناتو کرده است. ناتو اکنون به دنبال کنترل سیستم های انرژی جهان بدون توجه به توازن نظامی میان کشورهاست.

چامسکی در ادامه گفت: جهان هرگز تا این حد به جنگ هسته ای نزدیک نبوده است. جنگی که هر دو طرف را از بین خواهد برد.

مهر

748629C1-5107-.jpg

الکساندر زاخارچنکو در انتخابات جدایی‌طلبان در شرق اوکراین پیروز شد

رئیس‌کمیسیون انتخابات جدایی‌طلبان شرق اوکراین صبح امروز - دوشنبه - با اعلام این‌که بیش از یک میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده‌اند، گفت که زاخارچنکو برنده این انتخابات شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که «الکساندر زاخارچنکو» رهبر جدایی‌طلبان اوکراین، با کسب ۸۱ درصد آرا، در انتخابات هواداران روسیه در شرق اوکراین و در منطقه جدایی‌طلب دونتسک پیروز شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، رئیس‌کمیسیون انتخابات جدایی‌طلبان شرق اوکراین صبح امروز - دوشنبه - با اعلام این‌که بیش از یک میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده‌اند، گفت که زاخارچنکو برنده این انتخابات شده است.

زاخارچنکو نخستین رئیس‌جمهوری منطقه‌ای خواهد بود که خود را جمهوری خلق دونتسک می‌نامد.

زاخارچنکو که در حال حاضر نخست‌وزیر این منطقه است، اعلام کرده که برای برقراری صلح در این منطقه تلاش خواهد کرد.

آمریکا، اروپا و کی‌یف پیش‌ از این اعلام کرده بودند که نتیجه این انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسند. با این همه مسکو تاکید کرده است که از نتیجه انتخابات جدایی‌طلبان حمایت می‌کند.

ایلنا

4721919028_696ba8034b_222.jpg

پس از وضعیت اخیر در جنوب شرق اوکراین:

از نظر برلین امکان لغو تحریم ها علیه روسیه ، غیر ممکن است

آلمان اظهارات رسمی روسیه در مورد به رسمیت شناختن انتخابات جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک در جنوب شرق اوکراین را نمی فهمد.

استفن سیبرت، نماینده رسمی صدراعظم آلمان این مطلب را گزارش داد. او در یک جلسه مطبوعاتی در برلین گفت که با توجه به چنین وضعیتی در جنوب شرق اوکراین، لغو تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا اعمال شده علیه روسیه غیر ممکن است و در صورت وخامت اوضاع، تحریمات سخت تر خواهد شد.

پیش از این وزارت امور خارجه روسیه بیانیه رسمی را منتشر کرد که روسیه به انتخابات ساکنان جنوب شرق اوکراین احترام می گذارد و برای کمک به حل و فصل بحران اوکراین آماده است.

در بیانیه وزارت در آمده است: "انتخابات در مناطق دونتسک و لوهانسک با مشارکت فعال مردم برگزار شد. ما به اراده ساکنان جنوب شرق احترام می گذاریم. با توجه به انتخابات، بسیار مهم است که تدابیر فعال برای برقراری گفت و گوی پایدار بین مقامات مرکزی اوکراین و نمایندگان دونباس بر اساس توافقات مینسک انجام اتخاذ شود. ما همراه با شرکای بین المللی برای کمک سازنده به حل و فصل بحران در اوکراین آماده هستیم ."

صدای روسیه

4dqs6wx-2.jpg

لاوروف: دخالت آمریکا در امور دیگر کشورها به ثبات بین المللی لطمه می زند

وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا و غرب به دنبال اهداف ژئوپلتیک، در امور داخلی دیگر کشورها دخالت می‌کنند. وی داعش را به گسترش و ورود عناصر هرج و مرج و آنارشی در امور جهان متهم کرد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان مصاحبه‌ای با روزنامه نروژی وردن گانگ گفت: تنها تلاش‌های مشترک تحت لوای سازمان ملل می‌تواند راه‌ حل موثر بحران های دنیای مدرن امروز باشد.

وی گفت: متاسفانه ما شاهد تلاش‌های آمریکا و دولت‌های غربی برای تحمیل دیدگاه‌های خودشان به هر کسی و دخالت در امور داخلی کشورها برای دستیابی به اهداف ژئوپلتیک هستیم. این سیاست به بمباران یوگسلاوی، حمله به عراق حمله به لیبی و بی‌ثباتی سوریه منجر شد. همه اینها ضربه بزرگ و مهلکی برای ثبات بین‌المللی است.

لاوروف تاکید کرد:روسیه همواره حامی دولت‌های عراق و سوریه در جنگ با افراط‌گرایان بوده است. اما مسکو به ائتلاف آمریکا علیه داعش نمی‌پیوندد. بلکه ترجیح می دهد شاهد تلاش‌های مقابله با تروریسم توسط شورای امنیت سازمان ملل باشد، نهادی که مسئول اصلی برقراری صلح در جهان است.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه مساله سوریه تنها از طریق ابزار صلح‌آمیز و از جانب مردم این کشور حل و فصل می‌شود.

لاوروف گفت: کاملا مشخص است که درگیری داخلی سوریه راه‌حل نظامی را نمی‌طلبد. مردم سوریه خودشان باید آینده کشورشان را از طریق مذاکره جامع و کامل داخلی و ملی و بدون دخالت عوامل خارجی رقم بزنند. روسیه از همان ابتدا خواستار راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران سوریه بوده و به تشویق سوری‌ها در یافتن یک راه‌حل سیاسی قابل قبول در حل مشکلات ادامه می‌دهد. روسیه بخشی از ائتلاف بین‌المللی علیه داعش نبوده و معتقد است که اقدامات مقابله‌ای علیه تروریسم باید براساس یک بنیاد و پایه مستحکم قوانین بین‌المللی که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است صورت گیرد.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، درگیری‌ها در سوریه را نمی‌توان بدون در نظر گرفتن تهدید تروریسم حل و فصل کرد اگرچه حملات هوایی تحت رهبری آمریکا علیه مواضع داعش سوالاتی را درباره این مساله به وجود آورده که آیا این حملات با هماهنگی دولت دمشق است یا خیر.

لاوروف همچنین مداخله غرب و آمریکا در امور داخلی سایر کشورها را ضربه‌ای بر پیکره ثبات بین‌المللی دانست و گفت: جهان در حال حاضر به یک برهه از گذار و انتقال وارد شده و کاملا مشخص است که این اوضاع در حال حاضر از سایر ادوار تاریخی دیگر بزرگ‌تر و حساس‌تر است. ما در حال حاضر با تغییر اعصار و دوران مواجه هستیم. اوضاع بین‌المللی توسط یک ناآرامی فزاینده و غیرقابل پیش‌بینی ترسیم شده و صحنه جهانی شاهد رقابت سیاسی و اقتصادی است. شکل‌گیری جهان جدید نیازمند همکاری تمام فاکتورهاست. چالش‌های برون‌مرزی نظیر گسترش تسلیحات کشتار جمعی، تروریسم بین‌المللی، قاچاق مواد مخدر، جرایم سازمان یافته، کاهش منابع و مواد غذایی، بیماری‌های واگیردار، مهاجرت غیرقانونی، تغییرات جوی و سایر موارد در حال افزایش هستند.

لاوروف درباره تحریم‌های غرب علیه روسیه نیز گفت، این تحریم‌ها تنها به بن‌بست دریافتن راه‌حل‌هایی برای موانع موجود منجر می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به تحریم‌های موجود علیه مسکو، ما به شدت مخالف این رویکرد هستیم و آنها را غیرسازنده می‌دانیم. این تحریم‌ها نه‌تنها به حل بحران کمک نمی‌کنند بلکه بیشتر باعث ایجاد موانع دریافتن راه‌حل می‌شوند. از زمان اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه، ما تنها مجبور شده‌ایم تا دست به اقدامات دفاعی بزنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین توافق مینسک برای دستیابی به سازش صلح‌آمیز برای بحران اوکراین را حساس خواند و گفت: این توافق نقش مهمی را در ایجاد شرایطی برای سازش بلندمدت و صلح‌آمیز در بحران داخلی اوکراین ایفا می‌کند. هم‌اکنون ضرورت دارد تا از ارتباط میان نمایندگان کی‌یف، دولت خودخوانده دونتسک و لوهانسک حمایت شود و مذاکره‌ای جامع و سیاسی صورت گیرد.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری با نروژ در آینده‌ای نزدیک بیشتر شود و گفت: دو کشور تشابهات اقتصادی و اجتماعی دارند

ایسنا

m.ok.ro.jpg

بیش از یک میلیون آواره اوکراینی در خاک روسیه به سر می برند

خبرگزاری «ریا نووستی»/ "کنستانتین دولگوف" نماینده تام الاختیار وزارت امور خارجه روسیه در امور حقوق بشر، دموکراسی و حکومت قانون اعلام کرد که تعداد آوارگان اوکراینی در روسیه بیش از یک میلیون نفر تخمین زده می شود.

دولگوف طی سخنانی در برنامه شبکه تلویزیونی "روسیه 24" گفت: "تا کنون در مجموع بیش از یک میلیون نفر از اوکراین وارد روسیه شده اند، همه این افراد در خاک روسیه به سر می برند".

یادآور می شود ورود انبوه آوارگان به روسیه از شرق و جنوب شرقی اوکراین از ماه ژوئن در شرایط تشدید نبردها بین نیروهای مردمی استان های دونتسک و لوهانسک و ارتش دولتی این کشور افزایش یافته هاست.

طبق اطلاعات سازمان ملل متحد، حدود 3.7 هزار نفر از افراد غیر نظامی در نتیجه درگیری مسلحانه در شرق اوکراین کشته و بیش از 9 هزار نفر زخمی شده اند.

صدای روسیه

putinporoshenkomilanoct222.jpg

در حاشیه نشست میلان؛

پوتین: باج‌گیری از طریق تحریم‌ها بی‌معناست / اختلافات روسیه و آلمان جدی است

رئیس‌جمهوری روسیه که برای شرکت در نشست آسیا - اروپا به میلان سفر کرده است، با پترو پوروشنکو دیدار کرد و مذاکرات را "مثبت" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری نووستی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه گفت: رئیس‌جمهوری روسیه و صدراعظم آلمان نیز در نشستی در میلان درباره تحقق توافق صلح بحث و گفت‌وگو کردند. ولادیمیر پوتین و آنگلا مرکل متوجه اختلاف نظرهای جدی درباره پیدایش درگیری در این کشور شدند.

در همین حال پوتین پس از دیدار با رئیس‌جمهوری اوکراین در جمع خبرنگاران گفت: دیدار با پترو پوروشنکو مثبت بود. این مذاکرات خوب بود.

از سوی دیگر سخنگوی پوتین درباره دیدار رهبران روسیه و آلمان نیز اظهار کرد: در نشستی طولانی که حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید و در حاشیه اجلاس آسیا - اروپا  

(ASEM) برگزار شد،‌ روسیه و آلمان بر اولویت پایان دادن به روند جدایی میان طرف‌های مخالف در جنوب شرق اوکراین تاکید کردند.

پسکوف به نقل از پوتین عنوان داشت: اختلاف‌نظرهای جدی بر سر پیدایش درگیری در اوکراین به خصوص علت اصلی اتفاقات کنونی در این کشور میان مسکو و برلین وجود دارد.

به گفته وی، پوتین و مرکل درباره نظارت بر توافق آتش‌بس تاکید کردند و گفت‌وگویی کوتاه درباره پرونده گازی داشتند.

در حاشیه این اجلاس، رئیس‌جمهوری روسیه با میانجیگری ایتالیا با همتای اوکراینی خود، پترو پوروشنکو دیدار کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه سخنانش اظهار کرد: تلاش‌ها برای تحت فشار قرار دادن مسکو تنها وضعیت را وخیم‌تر می‌کند.

وی در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ صربستانی پولیتیکا (Politika) بیان کرد که باج‌گیری بی‌معنی از طریق تحریم‌ها روسیه را منزوی نمی‌کند، اما ممکن است اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار دهد. رئیس‌جمهوری روسیه از ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا خواست که بگویند هدف تحریم‌هایی که درک منطق آن‌ها بسیار سخت است، چیست؟

وی تاکید کرد: برای همه مشخص است که این روسیه نبود که باعث کودتا در اوکراین شد، یا روسیه نبود که باعث بحران سیاسی کنونی و جدایی شد بلکه قدرت گرفتن خلاف قانون اساسی کی‌یف موجب این اتفاقات به خصوص ماجرای کریمه شد. من می‌گویم ادامه تحریم‌ها به ایالات متحده و اتحادیه اروپا بستگی دارد. روسیه با دقت خطرات و نتایج اعمال تحریم‌ها را ارزیابی می‌کند و براساس منافع ملی، عکس‌العمل‌ نشان خواهد داد.

رئیس‌جمهوری روسیه در پاسخ به اینکه آیا اروپا در انتظار زمستانی سرد است، گفت: مسکو به تعهدات خود در زمینه انتقال گاز به مصرف‌کنندگان اروپایی ادامه می‌دهد.

پوتین همچنین با اشاره به روابط روسیه و آمریکا گفت: همیشه مسکو از همکاری با واشنگتن خشنود بوده است اما در مقابل فقط شاهد اقدامات مداخله‌جویانه در امور داخلی بوده‌ است. واشنگتن فعالانه از «جنبش میدان» حمایت کرد و زمانی که حمایت‌شوندگان در کی‌یف که ملی‌گرایان لجام گسیخته بودند، بخش عظیمی از اوکراین را علیه کشور برآشفتند و کشور را وارد جنگ داخلی کردند، آمریکایی‌ها شروع کردند به محکوم کردن روسیه برای ایجاد بحران در این کشور.

رئیس‌جمهوری روسیه عنوان کرد: در نشست مجمع عمومی سازمان ملل باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا «حمله روسیه به اروپا» را در میان سه تهدید اصلی علیه بشریت یعنی بیماری ابولا و گروه تروریستی داعش خواند که اگر این سخنان را به تحریم‌ها اضافه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که چنین رویکردی بسیار خصمانه است و سخت است اگر بخواهیم آن را طور دیگری بیان کنیم.

ایسنا

IMG15322222.jpg

حمله معترضین اوکراینی به ساختمان پارلمان

چندین هزار نفر از معترضین اوکراینی ظهر امروز با تجمع در مقابل ساختمان پارلمان این کشور اقدام به پرتاب بمب های دست ساز و وسایل دودزا به طرف آن کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، هر چند نیروهای امنیتی در محل حضور دارند اما به دلیل ازدهام زیاد جمعیت، حملات به ساختمان پارلمان ادامه دارد.

وقوع این حالت موجب شده تا رئیس مجلس اوکراین اقدام به تعطیل کردن آن نموده و نمایندگان نیز از درهای مختلف اقدام به ترک محل نموده اند.

این وضعیت در حالی است که اوکراین در تاریخ 26 اکتبر شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی خواهد بود.

هر چند غرب گرایان اوکراینی با حمایت آمریکا و کشورهای اروپایی توانسته اند بر این کشور حاکم شوند اما با این وجود تنش هایی که از نوامبر سال گذشته در اوکراین آغاز شده و با استقلال کریمه به اوج خود رسید همچنان ادامه دارد و تدوام مشکلات اقتصادی نیز موجب شده تا محبوبیت دولت فعلی نیز در میان مردم کاهش بیابد.

مهر

7599ce22222.jpg

آکسیونف نخست‌وزیر کریمه شد

رئیس پیشین دولت موقت کریمه با رای اکثریت پارلمان رسماً به عنوان رئیس این منطقه انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از کی‌یف پست، سرگئی آکسیونف، رئیس پیشین دولت موقت کریمه قرار است به عنوان رئیس جدید این منطقه کار خود را آغاز کند.

انتصاب وی به عنوان رئیس دولت موقت کریمه در ماه آوریل و از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه صورت گرفت.

بدین ترتیب آکسیونف سمت نخست‌وزیری کریمه را نیز به طور رسمی عهده ‌دار شده است. پیش از این پارلمان کریمه در آستانه همه‌پرسی 16 مارس آکسیونف را به عنوان نخست‌وزیر این منطقه اعلام کرده بود.

فرارو

1412842498504_fidelcastro2222.jpg

فیدل کاسترو: ناتو افراطی تر از داعش است

رئیس‌جمهوری سابق کوبا ضمن دفاع از مواضع روسیه، به انتقاد شدید از دبیرکل جدید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، فیدل کاسترو، رئیس‌جمهوری پیشین کوبا در مقاله خود ینس استولتنبرگ، دبیرکل جدید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را با رهبران داعش مقایسه کرد و نوشت: دبیر کل جدید ناتو عزم راسخی برای گسترش جنگ افراط‌گرایانه علیه روسیه دارد.

وی همچنین گفته است که این ائتلاف نظامی افراط‌گرایانه‌تر از داعش عمل می کند.

اظهارات کاسترو پس از آن مطرح می‌شود که استولتنبرگ در سخنرانی خود در لهستان گفت که ائتلاف غرب نیروهایش را هر جا که بخواهد مستقر خواهد کرد. این اظهارات دبیرکل ناتو در واقع واکنشی به اقدامات روسیه در کریمه و اوکراین محسوب می‌شود.

کاسترو در نوشته خود آورده است: من به سخنان دبیرکل جدید ناتو گوش دادم. چقدر نفرت در صورت این مرد بود! شما چه مذهبی دارید؟ پس از این همه، آیا اصلا می‌توانید در آسایش زندگی کنید؟

کاسترو در مقاله خود این اظهارات دبیر کل ناتو را با اقدامات داعش قابل مقایسه دانست و گفت که این اظهارات از روی تعصب مطرح می‌شود.

ایسنا

1498717_2222.jpg

بر اساس گزارش سازمان ملل ارتش کییف به نقض حقوق انسانی ادامه می دهد

ژنو، 16 مهر، خبرگزاری «ریا نووستی»/ بر اساس گزارش هیئت نظارت کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد که خبرگزاری «ریا نووستی» به آن دسترسی یافته، نیروهای مسلح تحت کنترل کییف به نقض حقوق بین المللی انسانی ادامه می دهند.

این ششمین گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد است و اوضاع از 18 اوت تا 16 سپتامبر را در بر می گیرد.

در این گزارش خاطرنشان می شود نیروهای مسلح تحت کنترل کییف "به نقض مبانی حقوق انسانی بین المللی از جمله نقض اصل ضرورت نظامی، نصب علایم نظامی، تناسب و تدابیر احتیاطی ادامه می دهند".

در گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل به شهادت های تعدادی از افراد بازداشتی از سوی گروه های تحت کنترل کییف درباره رفتار بد، شکنجه، ضرب و شتم، نبودن کمک های پزشکی و غذای نامناسب اشاره می شود. همچنین ادامه موارد ناپدید شدن مردم، قتل ها، باج گیری ها و بازداشت های خودسرانه احساس نگرانی را در جامعه بین المللی بر می انگیزد.

اعتراضات گسترده در استان های شرق و جنوب شرقی اوکراین از اواخر ماه فوریه تا بحال ادامه دارد. این اعتراضات پاسخ ساکنان منطقه به تغییر قهری حکومت به شکل کودتا و برکناری رییس جمهور قانونی وقت اوکراین و به دنبال آن تلاش پارلمان برای لغو قانون موقعیت حقوقی منطقه ای زبان روسی در این کشور است. مقامات کییف از اوایل آوریل عملیات سرکوبگرانه گسترده با جلب ارتش را علیه معترضان آغازکردند. معترضان نیروهای مسلح تشکیل داده و در برابر ارتش دولتی مقاومت می کنند. استان های دونتسک و لوهاسنک، استان های هم مرز روسیه مراکز اصلی اعتراضات مردم هستند و در آنجا به دنبال همه پرسی تشکیل جمهوری های مردمی اعلام شده است.

به گزارش سازمان ملل تا 3 اکتبر بیش از 3600 فرد غیرنظامی در شرق اوکراین کشته و تقریبا از 8500 نفر زخمی شده اند.

ریا نووستی

2023-09-02T103507Z_2222.jpg

کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا:

اتحادیه اروپا باید برای امنیت خود با مسکو همکاری کند

"فدریکا موگرینی" کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص مناسبات این اتحادیه با روسیه گفت که باید دیدگاه همسایه به مسکو داشته باشیم.

به گزارش مهر به نقل از رادیو آلمان، "فدریکا موگرینی" در سخنان امروز خود در پارلمان اروپا همچنین خاطر نشان کرد: بروکسل باید به روسیه به عنوان یکی از همسایگان شرقی خود نگاه کند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما باید با این کشور برای امنیت خود همکاری کنیم.

رئیس آینده دیپلماسی اروپا که در تاریخ 1 نوامبر ماموریت خود در اروپا را آغاز می کند، موضوع تحریم ضد روسیه را مطرح کرد و از بیانیه اخیر جنجالی جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا ابراز تعجب کرد.

بایدن هفته گذشته در سخنرانی خود در دانشگاه هاروارد در واقع اعتراف کرد که واشنگتن کشورهای اروپایی را بر خلاف اراده شان به اعمال تحریم علیه روسیه وادار کرده بود.

مهر

putin-3.jpg

رییس جمهور روسیه:

دلار از مبادلات تجاری روسیه با شرکای جدید حذف می‌شود

رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه تحریم‌ها مانع از رسیدن روسیه به جایگاه نخست اقتصادی دنیا نمی‌شود، گفت: «این کشور در قراردادهای جدید با شرکای جدید تجارت با دلار را حذف می‌کند.»

به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین در برابر تحریم‌های غرب علیه روسیه گفت: «این تحریم‌ها مانع از این نخواهد شد که روسیه به عنوان قدرت اقتصادی برتر دنیا بشود.»

پوتین گفت: «به‌رغم شرایط سخت، روسیه به عنوان اقتصاد مستقل و برتر باقی می‌ماند و با دارا بودن تراز تجاری مناسب نیازی به جابجایی سرمایه نیز نخواهد داشت.»

رئیس جمهور روسیه در کنفرانس سرمایه‌گذاری روسیه گفت: «ما حقیقتاً به دنبال این هستیم که کشوری قوی، آزاد، مترقی و داد و ستد کننده با تمام دنیا باشیم.»

او همچنین به اهمیت توسعه قراردادهای روسیه با شرکای تجاری خود در شرق اشاره کرد و به شرکت‌هایی که در این زمینه با روسیه قرارداد بسته‌اند تبریک گفت.

پوتین همچنین تاکید کرد که روسیه به دنبال این هست تا معاملات خود با شرکای تجاری را با ارزهای جاری کشورها انجام دهد نه با دلار.

پوتین بدون توجه به افت وضعیت اقتصادی، فهرستی از مزیت‌ها و نرخ رشد در بخش‌های صنعتی و کشاورزی را اعلام کرد.

وی گفت: «به دنبال این هستیم تا پیشرفت‌های اقتصادی را برای کشور به ارمغان بیاوریم و این مهم با حمایت از بخش‌های تولید داخلی انجام می‌شود بویژه بخش‌هایی که قابلیت تولید محصولات رقابت‌پذیر دارند.»

وی تاکید کرد: «دولت روسیه از بخش‌های اقتصادی که احتمالاً به واسطه تحریم‌ها ضربه خورده‌اند و یا شرکت‌هایی که در معرض بحران اوکراین قرار گرفته‌اند حمایت خواهد کرد.»

پوتین تصریح کرد: «این حمایت‌ها بیشتر شامل افزایش سرمایه آنها خواهد بود.»

پیش از این رسانه‌ها از حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و روسیه خبر داده بودند. قرار است به زودی روسیه در ایران بانک راه اندازی کند تا مبادلات پولی و مالی از طریق آن بانک صورت گیرد.

ایران و روسیه چندی پیش نیز یک قرارداد هنگفت در حوزه انرژی امضا کردند.

پس از تحریم های غرب علیه روسیه، روسیه نیز واردات برخی کالاها خصوصا کالاهای کشاورزی از اروپا تحریم کرده است. تحریمی که بنا به گفته ناظران تبعاتی برای برخی کشورهای اروپایی خواهد داشت.

از سوی دیگر روسیه در استراتژی جدید به به شمت متحدان دیگر خود در آسیا و آمریکا جنوبی روی اورده است. در این بین چین، هند ایران، برزیل، کشورهای اسیای میانه و ... از مهمترین متحدان روسیه خواهند بود.

فرارو

10_1462.jpg

بدنبال کشف گورهای دستجمعی:

تجارت اجزای بدن ساکنان اسیر سرزمین های شرق اوکراین توسط نظامیان اوکراینی

در شرق اوکراین کارشناسان پیوند سیاه اعضای بدن عمل می کردند. در گور های دستجمعی کشف شده در دنباس واقع در شرق اوکراین اجسادی با اعضای بیرون کشیده کشف شده.

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین این اطلاع را تأیید کردند. برای رسیدگی به چگونگی این جنایات باید کمیسیون ویژه ای با شرکت کارشناسان بین‌المللی تشکیل شود.

حوزه دنباس که منطقه استخراج زغال سنگ بود الان به کاوش های دیگری دست زده. در طول چند هفته در جریان آتشبس میان کی یف و نیروی مردمی محلی در شرق کشور در حوزه استقرار گارد ملی اوکراین چند گور دستجمعی کشف شد. بیش از 400 جسد مردان و زنان ملبس و بدون لباس با دست‌های بسته و دارای سوراخ‌ها از گلوله ها به یک گودال انداخته شده و با قشر اندکی زمین خاکسپاری شده است.

وقتی که مقامات جمهوری های مردمی دونتسک و لوگانسک به بیرون کشیدن اجساد پرداختند آثار وحشتناک حاکی از جنایات نظامیان اوکراینی بر ملا شد. اجساد یافت شد دارای شکم های پاره شده و آثار اعضای بیرون کشیده از بدن بودند.

مدینه جاربوسینووا نماینده سازمان امنیت اروپا در مبارزه با فروش انسان‌ها این اطلاع را در مصاحبه با تلویزیون اوکراین تأیید کرده گفت که این موقعیت به رسیدگی مفصل با جلب خبرگان بین‌المللی نیاز دارد. آلکساندر کاراسیوف کارشناس انستیتوی اسلاو شناسی آکادمی علوم روسیه اشاره کرد که نمایندگان این سازمان بین‌المللی معتبر امکان حضور و فعالیت های پزشکان کارشناس در پیوند سیاه اعضای بدن در اوکراین را بعید نمی داند. او گفت:

چنین مواردی در گذشته هنگام اختلاف میان صرب ها و آلبانیایی ها در یوگسلاوی بوده. ثابت شد که در آنجا کارشناسان پیوند سیاه اعضا عمل کردند که از اسیران صربی موجود در دست البانیایی ها اعضا می‌گرفتند و آن‌ها را به اروپا می فروختند. جنجال بین‌المللی قابل توجهی رخ داد ولی بعد از چندی این قضیه ماستمالی شد زیرا در راس این تجارت هاشم تاچی قرار داشت که بعداً نخست وزیر جمهوری کوزوو شد که تعدادی از کشور ها آنرا به رسمیت شناختند.

مدت‌ها است که بازار سیاه اعضا به حساب اوکراین پر می شود. کافی است به آگهی ها در سایت‌های محلی نگاه شود. اهدا کنندگان را در میان بی بضاعت ها جستجو و پیدا می کنند. به آن‌ها پول می دهند مثلاً الان بابت یک کلیه 200 هزار یورو می دهند. اختلاف نظامی امکانی برای سود آورتر کردن این تجارت است.

در نتیجه برای تأمین اعضا به بریدن نه سربازان، بلکه افراد بی‌دفاع پرداختند. نیروی انتظامی اوکراین ساکنان اسیر سرزمین های اشغال شده دنباس را به جراحان قصاب می دادند. آن‌ها سفارش ها را انجام داده و سپس نظامیان انسان‌های مسخ شده را با تیری به سر می‌کشتند. خط تولید اعضای بدن در شرق اوکراین با نیروی تمام کار می کرد. فقط کشف اجساد پاره شده گویای این ادعا نیست. سربازان نیروی مردمی شرق بیمارستان های سیار اوکراینی را تصرف می‌کردند که دارای دارو ها و وسایل پرشکی خودویژه ای بودند. از روی تصادف عجیبی در همین حوزه ها تعداد مفقود های محلی بیش از جد زیاد بود. در باره اکثر آن‌ها هیچ چیز معلوم نیست.

صدای روسیه

9RIAN_02411831-222.jpgرژه صلح در اکرایین

روز شنبه ساکنان شهرهای بزرگ شرق اکرایین در راه پیمایی وسیع مخالفت خود را با ادامه درگیری در منطقه اعلام کردند.

Kharkiv, Dnipropetrovsk, Odessa, Zaporozhye, Kherson and Nikolayev

از جمله شهرهایی بوده است که شاهد راهپیمایی مردمی بودند.

افرادی که در این راه پیمایی شرکت داشته اند از دولت مرکزی خواسته است تا جنگ در منطقه و علیه غیرنظامیان را پایان دهند.

صدای روسیه

IMG11550683.jpg

گور دسته جمعی افراد غیر نظامی در شرق اوکراین توسط نیروهای مردمی کشف شده است

دونتسک (شرق اوکراین)، 1 مهر، خبرگزاری «ریا نووستی»/ گور دسته جمعی افراد غیر نظامی در استان دونتسک واقع در شرق اوکراین کشف شده است.

نیروهای مردمی این گور دسته جمعی را درمنطقه کومونار واقع 60 کیلومتری شهر دونتسک کشف کرده و تا به حال اجساد چهار نفر از جمله سه زن را از آن بیرون آورده اند.

یگان های نیروهای مسلح حکومت کییف تا دو روز قبل در اینجا مستقر بودند. نیروهای مردمی در "نیژنایاکرینکا"، نقطه مسکونی دیگری در استان دونتسک گور دسته جمعی چهار نفر دیگر از افراد غیر نظامی کشته شده را کشف کرده اند.

نیروهای مردمی اوکراین معتقدند نیروهای مسلح کییف این افراد غیر نظامی را به قتل رسانده اند.

یادآور می شود اعتراضات گسترده در استان های شرق و جنوب شرقی اوکراین از اواخر ماه فوریه تا بحال ادامه دارد. این اعتراضات پاسخ ساکنان منطقه به تغییر قهری حکومت به شکل کودتا و برکناری رییس جمهور قانونی وقت اوکراین و به دنبال آن تلاش پارلمان برای لغو قانون موقعیت حقوقی منطقه ای زبان روسی در این کشور است. مقامات کییف از اوایل آوریل عملیات سرکوبگرانه گسترده با جلب ارتش را علیه معترضان آغازکردند. معترضان نیروهای مسلح تشکیل داده و در برابر ارتش دولتی مقاومت می کنند. استان های دونتسک و لوهاسنک، استان های هم مرز روسیه مراکز اصلی اعتراضات مردم هستند و در آنجا به دنبال همه پرسی تشکیل جمهوری های مردمی اعلام شده است.

صدای روسیه

9RIAN_222-2.jpg

شکایت شهروندان آلمان از رییس جمهور اکرایین

بازماندگان سه شهروند آلمان که در جریان سقوط هواپیمای بویینگ 777 مالزی در شرق اکرایین جان خود را از دست داده اند، خود را برای شکایت از دولت اکرایین و رییس جمهور آماده می کنند.

وکیل این شاکیان گفته است، دولت اکرایین موظف بوده است که پرواز خطوط هوایی برفراز حریم هوایی خود را متوقف کنند.

او معتقد است عدم اجرای وظایف مربوطه مهمترین علت برای شکایت از این کشور در دادگاه اروپا و حقوق بشر می باشد.

صدای روسیه

UKRAINE-CRISIS2222.jpg

نتیجه مذاکرات در مینسک: آتش بس، تبادل اسیر و مباحثه

مقامات دولت کیف و شورشیان شرق اوکراین در خصوص آتش بس کامل و تشکیل منطقه امن در فاصله 30 کیلومتری از مرزهای با نظارت ماموران سازمان همکاری های اروپا توافق کردند.

طرفین به عنوان پیش شرط مساله تبادل اسرا را طرح نمودند. به گزارش خبرگزاری ریانووستی بحث و گفتگو حول وضعیت منطقه دانباس انجام نگرفت.

طرفین با میانجیگری روسیه و سازمان همکاری های اروپا مذاکرات را در میسنک به پایان رساندند. روز 5 سپتامبر بین دو طرف آشتی اعلام شد و روز 19 سپتامبر تفاهم نامه را به اجرا گذاشتند. طبق متن تفاهم نامه موجود که نماینده اوکراین قرائت کرد، لئونید کوچما دومین رییس جمهور کشور موافقت کرد که مساله آتش بس شامل هر دو طرف درگیری می شود و مساله باقی گذاشتن گروهان نظامی و تشکیل نیروهای نظامی دو طرف در مواضع اشغال شده در روز 19 سپتامبر را حل کرده، استفاده از هر گونه سلاح و انجام حملات نظامی را ممنوع کردند.

تفاهم نامه به بررسی مساله خروج تجهیزات نظامی شلیک با کالیبر بالاتر از 100 میلیمتر در فاصله کمتر از 15 کیلومتری از هر طرف و منع استقرار سلاح سنگین و تجهیزات نظامی در منطقه مسکونی هر دو طرف را بررسی می کنند. به این ترتیب، منطقه ای امن به مسافت 30 کیلومتر تشکیل می شود.

از طرف دیگر، میادین مین در این منطقه پاکسازی شده و مین های جدید در محل قرار نمی دهند. بر فراز منطقه امن پرواز هواپیماهای نظامی و دستگاه های پرنده خارجی ممنوع است. 500 نیروی سازمان همکاری اروپا مراقب انجام تعهدات دو طرف هستند.

میخاییل زورابوف سفیر روسیه در کی یف به نوبه خود اظهار کرد که در نتیجه کار گروه تماس در اوکراین درگیری ها کاهش یافته است. طبق ارزیابی وی، پس از 5 سپتامبر ابعاد درگیری های نظامی تا 70 کاهش یافته است. به گفته زورابوف، دلیل نقض رژیم آتش بس، فقدان خط تماس بود که بدون آن امکان کنترل بر این تصمیم وجود نداشت. ایگور پلوتنیتسکی رییس جمهوری خود خوانده لوگانسک نیز اظهار کرد که حتی پس از امضای پروتکل 5 سپتامبر، در برخی موارد شاهد تخلف بوده ایم. امروز تفاهم نامه را به اتمام رساندند و مردم منطقه شانس دوباره ای برای حساس امنیت پیدا کردند.

در این میان، مساله تبادل اسرای جنگی نیز از چشم دور نماند. به گفته لئونید کوچما، این موضوع از اصلی ترین بخش های تفاهم نامه است. پروسه در حال انجام است و این کار را هر چه فعالتر انجام می دهیم، چون دو طرف مایل هستند زودتر این کار انجام بگیرد. سفیر روسیه نیز به نوبه خود گفت که از روز 5 سپتامبر بیش از 120 تن را تبادل کرده اند و نتایج نسبتا بد نیست.

در دیدار کنونی نیز همچون دیدار روز 5 سپتامبر، رییس جمهور سابق اوکراین، لئونید کوچما نماینده ویژه دولت کنونی روسیه، الکساندر زاخارچنکو نخست وزیر جمهوری مردمی دانتسک، ایگور پلوتنیتسکی رهبر جمهوری مردمی لوگانسک، آندره پورگی معاون اول نخست وزیر جمهوری دانتسک الکسی کاریاکین، رییس شورای عالی لوگانسک، میخاییل زوراب سفیر روسیه در کی یف و همچنین نماینده رسمی سازمان امنیت و همکاری های اروپا در حل و فصل اوضاع اوکراین حضور داشتند.

صدای روسیه

Osaraye-okrain2222.jpg

شورشیان شرق اوکراین ۶۰۰ اسیر را آزاد کردند

دولت اوکراین از آزادی ۶۴۸ نفر از بند اسارت جدایی‌خواهان شرق اوکراین و تلاش برای رهایی ۵۰۰ تن دیگر خبر داده است. روسیه نیز بر انجام گفت‌وگو‌های هر چه سریع‌تر درباره وضعیت و جایگاه قانونی شرق اوکراین تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع اوکراینی، جدایی‌خواهان طرفدار روسیه از آغاز آتش‌بس در شرق اوکراین ۶۴۸ اسیر را آزاد کرده‌اند.

یک سخنگوی ارتش اوکراین روز سه‌شنبه (۹ سپتامبر / ۱۸ شهریور) در کی‌یف گفت که دولت اوکراین در تلاش است تا حدود ۵۰۰ اسیر دیگر نیز آزاد شوند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهور اوکراین، روز دوشنبه (۸ سپتامبر / ۱۷ شهریور) تصریح کرده بود که جدایی‌خواهان حدود ۱۲۰۰ زندانی را آزاد کرده و تحویل دولت اوکراین داده‌اند. سخنگوی ارتش اوکراین سه‌شنبه در این باره گفت که پوروشنکو در مورد شمار تمامی افرادی سخن گفته که احتمال می‌رود در بند اسارت جدایی‌طلبان باشند.

دولت اوکراین و جدایی‌طلبان پس از ماه‌ها کشمکش روز جمعه گذشته (۵ سپتامبر / ۱۴ شهریور) بر سر آتش‌بس و نیز تبادل اسرا به توافق رسیدند.

به گفته سخنگوی ارتش اوکراین، از آغاز آتش‌بس تا کنون بر اثر درگیری‌های پراکنده ۵ سرباز اوکراینی جان خود را از دست داده و ۳۳ نفر نیز زخمی شده‌اند. پیش از این وزارت دفاع اوکراین از کشته شدن ۴ نفر خبر داده بود.

درخواست روسیه برای گفت‌وگو

دولت روسیه با نظر به توافق بر سر آتش‌بس در شرق اوکراین خواستار انجام گفت‌و‌گوی هر چه سریع‌تر درباره آینده منطقه شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز سه‌شنبه (۹ سپتامبر / ۱۸ شهریور) در مسکو گفت که در توافق روز جمعه گذشته در بلاروس پیش‌بینی شده که در باره "جایگاه قانونی جنوب شرقی اوکراین" مذاکره صورت گیرد. لاوروف افزود: «ما امیدواریم که این مذاکرات به زودی شروع شود.»

توافقی که میان دولت اوکراین و جدایی‌خواهان طرفدار روسیه در حضور نمایندگان روسیه و "سازمان امنیت و همکاری اروپا" حاصل شد، "جایگاه قانونی خاصی" را برای مناطقی که هم اکنون در کنترل جدایی‌طلبان هستند در نظر گرفته است. در این توافق همچنین برگزاری انتخابات در مناطق دونتسک و لوگانسک پیش‌بینی شده است.

جدایی‌طلبان روز یکشنبه گذشته (۷ سپتامبر / ۱۶ شهریور) اعلام کردند که گفت‌وگو درباره وضعیت شرق اوکراین باید در عرض یک هفته انجام گیرد. آن‌ها در این رابطه خواستار آن شده‌اند که استقلال دونتسک و لوگانسک به رسمیت شناخته شود. اوکراین این خواست را نمی‌پذیرد.

روسیه نیز تا کنون استقلال این مناطق را به رسمیت نشناخته است. سیاست رسمی دولت روسیه این است که این مناطق بخشی از اوکراین باقی بمانند، اما از حق خودمختاری بیشتری برخوردار شوند.

پاسخ روسیه به اتهام کانادا

در این میان روسیه اتهام‌هایی را مبنی بر این‌که دست به عملیات تحریک‌آمیز در برابر یک کشتی جنگی کانادایی در دریای سیاه زده، رد کرده است. دولت کانادا اعلام کرده بود که دو هواپیمای جنگی و یک هواپیمای تجسسی روسی به طور تحریک‌آمیز به دور یک ناوچه کانادایی در دریای سیاه گشته‌اند.

روز سه‌شنبه یک مقام ارشد وزارت دفاع روسیه در مسکو گفت که البته یک جت جنگی روسی و یک هواپیمای باری از منطقه‌ای عبور کرده‌اند که در آن کانادایی‌ها با ناوچه "تورنتو" در حال انجام مانور بوده‌اند. این مانور در چارچوب مانورهای نظامی ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) انجام می‌گرفته است.

این مقام وزارت دفاع روسیه افزوده است که هواپیماهای روسی پروازی عادی داشته‌اند. خبرگزاری "ایتار-تاس" به نقل از ژنرال ایگور کوناشنکوف گزارش داد که هواپیماهای روسی در مسیری که ناوچه کانادایی در حال انجام مانور بوده حرکت نکرده‌اند.

راب نیکلسون، وزیر دفاع کانادا، روسیه را متهم به انجام "عملیات تحریک‌آمیز غیرضروری" کرده بود. به گفته نیکلسون، هواپیماهای روسی پیرامون ناوچه "تورنتو" چرخیده‌اند.

نیکلسون هشدار داد که رخداد روز یکشنبه گذشته (۷ سپتامبر / ۱۶ شهریور) می‌تواند روابط میان دو کشور را وخیم‌تر کند. رابطه میان روسیه و کانادا تنش‌آمیز است، زیرا کانادا در رابطه با بحران اوکراین، همانند آمریکا و اتحادیه اروپا، تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرده است.

افزون بر این، کانادا به عنوان یکی از اعضای ناتو از زمان شروع کشمکش اوکراین چند مانور نظامی انجام داده که از سوی روسیه " عملیات تحریک‌آمیز" تلقی شده است.

DW.DE

2222_UKRAINE-CRISIS.jpg

مقامات اوکراین اطلاع دادند حدود 830 نظامی در شرق این کشور کشته شده اند

کییف، 13 شهریور، خبرگزاری «ریا نووستی»/ شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین اعلام کرد از زمان آغاز عملیات ویژه در شرق این کشور 837 نفر از نظامیان اوکراینی کشته و 3044 نفر زخمی شده اند.

"آندره لیسنکو" سخنگوی شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین در نشست خبری اطلاع داد: "تلفات ما تا 4 سپتامبر به جز نظامیان محاصره شده در شهر ایلووایسک 837 کشته و 3044 زخمی است".

یادآور میشود اعتراضات گسترده در استان های شرق و جنوب شرقی اوکراین از اواخر ماه فوریه تا بحال ادامه دارد. مقامات کییف از اوایل آوریل عملیات ویژه گسترده با جلب ارتش را علیه معترضان این منطقه انجام می دهند. طبق اطلاعات سازمان ملل متحد، طی این مدت بیش از 2500 نفر از افراد غیر نظامی در شرق اوکراین کشته و حدود شش هزار نفر زخمی شده اند.

صدای روسیه

9RIAN_222.jpg

ژنرال های ناتو: کی یف در عملیات نظامی در شرق اوکراین شکست خورد

ژنرال های ناتو ارزیابی خود از وضعیت در شرق اوکراین را اساسا تجدید نظر کردند.

هفته نامه آلمانی "اشپیگل" این مطلب را گزارش داد. در پایان هفته گذشته، استراتژیست های ناتو در جلسه پشت درهای بسته قبول کردند که کی یف از دیدگاه نظامی در درگیری ها در شرق کشور "تقریبا شکست خورد".

به گزارش "اشپیگل"، یکی از ژنرال های ارشد گفت که پوروشنکو باید مذاکرات را انجام دهد تا نظامیان خود را نجات دهد". نظامیان عالی رتبه ناتو امکان تغییر وضعیت به نفع حکومت کی یف را رد کردند.

علاوه بر این، ناتو معتقد است که اوکراین کنترل مرز شرقی را به طور کامل از دست داده است.

صدای روسیه

rm_27_22222.jpg

ناتو تکلیف داعش و روسیه را یکسره کرد

پس از آنکه باراک اوباما گفت که آمریکا هیچ طرحی برای مقابله با داعش ندارد و به تنهایی با این گروه تروریست مقابله نخواهد کرد، یک منبع آگاه در ناتو گفت که بعید است که این ائتلاف بخواهد مستقیماً با داعش مبارزه کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا علاوه بر مساله داعش گفته است که برای تنبیه روسیه به دلیل تحرکات نظامی در اوکراین تنها تحریم‌های مالی را در نظر خواهد گرفت. در عوض رهبران اتحادیه اروپا که امروز (شنبه) در بروکسل نشستی را برگزار کرده‌اند احتمالاً دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه روسیه اعمال می‌کنند.

یکی از منابع آگاه ناتو در گفت‌و‌گو با فارن پالسی گفت که تحریم‌های جدید امروز اعلام می‌شود.

در همین حال گفته می‌شود که دولت انگلیس قرار است پیشنهاد ممنوعیت دسترسی روسیه به "جامعه ارتباط از راه دور بین بانکی مالی در سراسر جهان" را مطرح کند.

این منبع آگاه همچنین با اشاره به سخنان اوباما درباره تشکیل ائتلافی برای مبارزه با داعش در سوریه گفت: خشونتی که در سوریه رخ داده است به وضوح به داعش اجازه داده تا پناهگاه امنی را برای خود ایجاد کند و ما برای اینکه بتوانیم آن‌ها را نابود کنیم باید استراتژی منطقه‌ای ایجاد کنیم.

این منبع همچنین سخنان اوباما در رابطه با این که هیچ اقدام نظامی فوری برای مقابله با روسیه که جبهه سومی در شرق اوکراین گشوده است، انجام نمی‌شود، تایید کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد که بعید است ناتو به عنوان چتری برای اقدام هماهنگ علیه داعش در سوریه و عراق اقدام کند.

این مقام تاکید کرد که ناتو احتمالاً در آموزش و تجهیز نیروهای عراقی مشارکت خواهد کرد.

وی در ادامه تاکید کرد که احتمالاً در واکنش به تحریکات نظامی جدید روسیه، ناتو واکنش خاصی نشان نخواهد داد و تنها احتمال دارد که در کشورها به صورت مستقل عمل کنند. در همین حال الکساندر ورشبو، معاون دبیر کل ناتو در مصاحبه با فارن پالسی گفت: ائتلاف ناتو اقدامی هماهنگ در خصوص اوکراین انجام نخواهد داد و تنها به ظرفیت‌سازی می‌پردازد و نه کمک امنیتی مستقیم. اما هر کشور می‌تواند به‌صورت مجزا اقداماتی انجام دهد.

خبرآنلاین

n00040697-b-2.jpg

سازمان امنیت و همکاری در اروپا هیچ شواهدی از حضور ارتش روسیه در اوکراین ندارد

سازمان امنیت و همکاری در اروپا "در حال حاضر هیچ شواهدی از حضور نیروهای نطامی روسیه در خاک اوکراین ندارد".

روز جمعه توماس گرمینگر، رئیس شورای دائمی سازمان در پخش زنده "رادیوی آلمانی "دوچلند رادیو کولتور" این مطلب را گزارش داد.

آندری کلین، نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا روز پنجشنبه گذشته گفت که هیچ حضوری ارتش روسیه و تجهیزات نظامی در اوکراین ثبت نشده است.

روز جمعه سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه پس از دیدار با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفت که اتهامات به "تهاجم" روسیه به خاک اوکراین نه برای اولین بار عنوان می شود بلکه هیچ کس حقایق را اعلام نکرده است .

صدای روسیه

NATO-KRIG22222222.jpg

دیروز کمونیسم، و امروز روسیه، بهانه ای برای اشغال جهان توسط ناتو

راسموسن: ناتو برای مقابله با روسیه در کشورهای شرق اروپا پایگاه ایجاد می‌کند

دبیرکل نیروهای پیمان آنتلانتیک شمالی اعلام کرد، ناتو برای اولین بار در واکنش به بحران اوکراین و تلاش برای بازداشتن رئیس جمهوری روسیه از ایجاد مشکل در این جمهوری سابق شوروی، پایگاه‌های جدیدی در شرق اروپا ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نوشته روزنامه گاردین، آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو اعلام کرد، این ائتلاف هفته آینده در کاردیف درباره حل اختلافات در همکاری و توافق برای استقرار نیروهای جدید در مرزهای روسیه تصمیم گیری می‌کند. اقدامی که به طور قطع واکنش شدیدی را از سوی مسکو بر می‌انگیزاند.

راسموسن همچنین به اقداماتی برای بهبود امنیت اوکراین اشاره کرد و گفت: ناتو علاوه بر مدرن کردن نیروهای مسلح اوکراین به این کشور در جهت مقابله با تهدید روسیه کمک می‌کند.

وی گفت: ما اقداماتی را به کار می‌گیریم که به زعم خودمان برنامه‌های آمادگی با هدف توانایی پاسخگویی سریع به موقعیت جدید امنیتی در اروپا است. ما هم اکنون هم گروهی به نام نیروهای واکنش سریع ناتو داریم که هدف آن‌ها استقرار سریع در زمان نیاز است. اما قصد فعلی ما تشکیل گروه خط مقدم است که از آمادگی بسیار بسیار بالایی برخوردار باشد.

راسموسن تاکید کرد که برای ایجاد چنین نیروهای آماده‌ای نیاز به کمک‌ تمام کشورهای عضو برای تامین تجهیزات، پایگاه‌ها و منابع است.

راسموسن درباره اهمیت ایجاد پایگاه‌های جدید گفت: نکته مهم این است که هر متجاوز بالقوه‌ای باید بداند که اگر حتی فکر حمله به یک کشور متحد ناتو را در سر داشته باشد نه تنها با سربازان آن کشور بلکه با نیروهای ناتو نیز مواجه خواهد شد.

دبیرکل ناتو در پاسخ به سوالی درباره امکان حضور دائمی نیروهای ناتو در شرق اروپا گفت: پاسخ مختصر بله است. اما برای جلوگیری از بروز سوء‌تفاهم‌ها من از اصطلاح "تا زمانی که لازم باشد" استفاده می‌کنم. متحدان اروپای شرقی ما از پیشنهاداتی که در برنامه آمادگی است، خوشحال خواهند شد.

راسموسن تاکید کرد که این نیروها می‌توانند طی چند ساعت برای انجام عملیات آماده شوند.

منبع ایسنا

9RIAN_22222.jpg

پیشنهاد تسلیم  به 7 هزار نظامی اوکراینی محاصره شده توسط مقامات جمهوری خلق دونتسک

رهبری جمهوری خلق دونتسک به نظامیان ارتش اوکراین احاطه شده در خاک جمهوری پیشنهاد کردند تسلیم کنند.

الکساندر زخارچنکو، نخست وزیر و رئیس نیروهای مسلح جمهوری خلق دونتسک این مطلب را گزارش داد.

او اشاره کرد که کسانی که سلاح خود را به زمین بگذارند، به کمیته مادران سربازان اوکراینی یا به بستگان خود تحویل خواهند شد. متن این بیانیه در وب سایت مرکز مطبوعاتی جمهوری خلق دونتسک منتشر شده است. در این بیانیه همچنین از فرماندهی عملیات نظامی در شرق اوکراین و نیروهای نظامی اوکراین به تسلیم سلاح، تجهیزات نظامی و اموال نظامی به نیروی مردمی دعوت می شود. در صورت عدم پذیرش این شرایط ارتش جمهوری خلق دونتسک به مبارزه با نیروهای اوکراین احاطه شده ادامه خواهد داد و مسئولیت بر قربانیان احتمالی به عهده ژنرالها و افسران نیروهای انتظامی اوکراین می باشد

روز یکشنبه زخارچنکو تعرض گسترده ای نیروی مردمی جمهوری خلق دونتسک را اعلام کرد. به گفته نیروی مردمی، گروه های بزرگ نیروهای نظامی اوکراین و گروه های مسلح ملی گرایان اوکراین با جمعیت حدود 7 هزار نفر احاطه شدند.

صدای روسیه

9AP3922222.jpg

وزیر اقتصاد آلمان:

تاسیس دولت فدرالی در اکرایین تنها گزینه موجود برای حل اختلافات و بحران در اکرایین می باشد

وزیراقتصاد آلمان در مصاحبه 24 اوت با Welt am Sonntag از طرح فدرالی شدن اکرایین سخن گفت. این دیپلمات آلمانی تاسیس دولت فدرالی در اکرایین تنها گزینه موجود برای حل اختلافات و بحران در اکرایین می باشد.

وی معتقد است در صورتی که به مناطق روس زبان اکرایین پیشنهاد قابل توجه داده شود، این امکان وجود دارد که حاکمیت ارضی واحد اکرایین حفظ شود. به گفته وی برای اجرای هر پیشنهاد و طرحی باید در ابتدا در شرق اکرایین اتش بس اعلام شود.

صدای روسیه

131400462.jpg

کاروان امدادی روسیه بدون مجوز وارد اوکراین می‌شود

کاروان امدادی روسیه در راه لوگانسک است. روسیه می‌گوید، دولت این کشور برای عبور از مرز و ورود به لوگانسک منتظر صدور مجوز از سوی دولت مرکزی در کی‌یف نخواهد ماند.

کاروان امدادی روسیه با ۲۸۷ دستگاه کامیون به مدت یک هفته پشت مرزهای اوکراین از حرکت ایستاد و محموله‌های آن کنترل شد. اینک بنا بر گزارش‌های منتشره از چندین منبع، این کاروان در مسیر لوگانسک است. وزارت خارجه روسیه روز جمعه (۲۲ اوت/۳۱ مرداد) با اعلام این خبر نسبت به تلاش برای متوقف کردن این کاروان هشدار داد. وزارت خارجه در مسکو گفت، تمامی "بهانه‌ها"ی اوکراین برای بازایستادن این کاروان رد خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه افزود، دولت این کشور قصد ندارد بعد از هفته‌ها کشمکش با کی‌یف بیش از این منتظر موافقت صلیب سرخ و رهبری طرفدار غرب اوکراین باقی بماند.

وزارت خارجه اضافه کرد: «ما دروغ‌های علنی و امتناع از رسیدن به توافق را بیش از این تحمل نخواهیم کرد. روسیه تصمیم گرفته است وارد عمل شود.»

خبرگزاری روسی "ریا نووستی" به نقل از سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: «کاروان کمکی بشردوستانه ما حرکت به سمت لوگانسک را آغاز کرده است.»

این خبرگزاری می‌گوید، پوتین از این قضیه اطلاع دارد. یکی از خبرنگاران آسوشیتدپرس تأیید کرد که نخستین کامیون‌های امدادی از مرز اوکراین گذشته‌اند. رویترز به نقل از یک شاهد عینی عبور کامیون‌های روسی از مرز را تأیید کرد.

کاروانی با اسکورت شورشیان

سخنگوی نیروهای طرفدار روسیه در اوکراین به خبرگزاری اینترفاکس گفت: «ما مسئول امنیت کاروان کمک‌های بشردوستانه و افراد حاضر در آن هستیم. کاروان زیر حفاظت ما حرکت می‌کند.»

یک شاهد عینی دیگر نیز در گفت‌وگو با رویترز تأیید کرد که کاروان توسط شورشیان هوادار روسیه همراهی می‌شود.

صلیب سرخ بین‌المللی در صفحه توییتر تأیید کرده که کامیون‌ها در اوکراین در حرکت هستند. یک نماینده صلیب سرخ گفت: «ما آن‌ها را به دلیل وضعیت شکننده امنیتی اسکورت نخواهیم کرد.»

صلیب سرخ می‌گوید، همکاران این سازمان از سوی دو طرف درگیر ضمانت‌های لازم را دریافت نکرده‌اند. تیم این سازمان بشردوستانه در لوگانسک از درگیری‌های سنگین در طول شب گزارش داده است.

این سازمان روز پنج‌شنبه (۲۱ اوت) گزارش داد: «مقام‌های گمرک بازرسی خود را شروع کردند. کامیون‌ها باید فردا حرکت کنند.»

نخستین کامیون‌ها شامگاه چهارشنبه در گمرک روسیه توقف کرده بودند.

سفر مرکل به اوکراین

درگیری شدید واحدهای دولتی و جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین همچنان ادامه دارد. این درگیری تعداد زیادی کشته بر جا گذاشته است. شورای امنیت ملی اوکراین در کی‌یف از کشته شدن دست‌کم ۵ سرباز سخن گفته است. شورشیان طرفدار روسیه نیز در دونتسک از شلیک سنگین توپخانه ارتش خبر دادند.

شورشیان همچنین مدعی شدند که مجددا سه هواپیمای ارتش اوکراین را سرنگون کرده‌اند.

در روزهای آینده قرار است چندین دیدار در سطح مقام‌های ارشد برای تنش‌زدایی در اوکراین برگزار شود. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز شنبه (۲۳ اوت) به منظور دیدار و گفت‌وگو با پترو پروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین وارد کی‌یف خواهد شد.

رسانه‌ها می‌گویند، مرکل در این دیدار احتمالا از پشیبانی آلمان سخن خواهد گفت. این پشتیبانی بنا بر اعلام دولت آلمان شامل کمک‌های نظامی نخواهد شد.

DW.DE

nato-main-2222.jpg

فنلاند: ناتو و اتحادیه اروپا قادر به حمایت نظامی از اوکراین نیستند

نخست‌وزیر فنلاند امروز (دوشنبه) گفت: اتحادیه اروپا و ناتو نمی‌توانند از سربازان ارتش اوکراین که با جدایی‌طلبان حامی روسیه می‌جنگند حمایت نظامی بعمل آورند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری رویترز "آلکساندر استاب"، نخست‌وزیر فنلاند در مصاحبه‌ای گفت: این کار ممکن نخواهد بود. ما می‌دانیم که ناتو تنها کمک نظامی خود را به اعضای خود می‌دهد در حالی‌که اتحادیه اروپا ظرفیت اعطای این نوع حمایت را ندارد.

وی خاطرنشان ساخت: اتحادیه اروپا توافق‌نامه همکاری با اوکراین امضا کرده است و این قدرت نرمی است که این اتحادیه علیه روسیه استفاده می‌کنند.

روز شنبه وزیر امور خارجه اوکراین از ناتو و اتحادیه اروپا خواست از این کشور حمایت نظامی بعمل آورده و یک راهبرد جدید در راستای کمک به کی‌یف برای پایان دادن به جنگ داخلی چهارماهه در اوکراین تدوین کنند.

ایسنا

2222.jpg

نخست وزیر مجارستان: اروپا با تحریم روسیه "خودزنی" کرده است

نخست وزیر مجارستان ضمن درخواست برای تجدیدنظر درباره تحریم‌ها علیه روسیه، گفت: اتحادیه اروپا با تحریم‌هایی که علیه روسیه اعمال کرده از نظر اقتصادی به خود آسیب رسانده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ، به نقل از خبرگزاری رویترز، اظهارات ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، یک روز پس از انتقاد همتایش از اسلواکی‌ منتشر شد. روبرت فیکو، نخست وزیر اسلواکی با "بی‌معنی" خواندن تحریم‌ها از آن‌ها انتقاد کرد و گفت: این تحریم‌ها ممکن است رشد اقتصادی را در بلوک 28 عضوی اتحادیه اروپا تهدید کند.

اوربان در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: سیاست‌های تحریمی که توسط کشورهای غربی که خود ما باشیم اتخاذ می‌شود نتیجه‌ای جز کاری که روسیه می‌کند، ندارد و ضرر بیشتری به ما می‌رساند تا روسیه. در سیاست، به این می‌گویند شلیک به پای خودت!

رونق صادرات مجارستان به شدت متکی به انرژی است که این کشور از روسیه وارد می‌کند و در آغاز سال میلادی جاری، بوداپست با یک شرکت انرژی روسیه توافق کرد تا تنها کارخانه انرژی اتمی مجارستان را با قراردادی 10 میلیارد یورویی گسترش دهد.

روسیه هم‌چنین برای مجارستان با وارداتی به ارزش 2.55 میلیارد یورو طی سال 2013 بزرگترین شریک تجاری این کشور، خارج از اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

نخست وزیر مجارستان در ادامه گفت‌وگوی خود گفت: اتحادیه اروپا تنها نباید به نحوی به تولید کنندگانی مانند لهستانی‌ها، اسلواکی‌ها، مجارستانی‌ها یا یونانیان که از این تحریم‌ها آسیب می‌بینند، غرامت پرداخت کند بلکه باید درباره کل سیاست تحریم‌ها تجدید نظر کند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه برای گفت‌وگو درباره درگیری‌ها در اوکراین و عراق جلسه‌ای اضطراری تشکیل دادند.

اوربان به مخالفین ابراز کرده است که تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه ممکن است به اقتصاد داخلی ضربه بزند.

وی افزود: من بیشترین تلاش خود را می‌کنم، ما از قدرت مجارستان آگاهیم بنابراین احتمالات مشخص است. اما من به دنبال شرکایی هستم تا سیاست تحریم‌های اتحادیه اروپا را تغییر دهیم؛ تحریم‌هایی که فکر می‌کنم به طور کامل در مورد آن‌ها فکر نشده است.

وزارت کشاورزی مجارستان نیز روز پنجشنبه اعلام کرد، تولیدات مزرعه‌ای تاثیرات عمیقی از ممنوعیت‌های واردات روسیه نمی‌پذیرد.

این نهاد همچنین اعلام کرد تولیدات ممنوع شده شامل کم‌تر از 30 درصد از صادرات کشاورزی مجارستان به روسیه و تنها یک درصد از مجموع صادرات مذکور است.

ایسنا

یک افغانی که بر علیه ارتش اوکراین می جنگد

در سایت یوتوب، یک مصاحبه ی ویدویی از یک افغانی منتشر شده است که در جبهه ی مخالفان دولت اوکراین، بر علیه نیروهای ارتش این کشور می جنگد.

این مرد که در نگاه اول حدود 35 الی 40 سال سن دارد، در یک مصاحبه ی دو و نیم دقیقه ای به زبان روسی بسیار خوبی در رابطه با سرگذشت خود می گوید:

"حضور من در شوروی مصادف با امضای تفاهم نامه ی دولتی میان افغانستان و اتحاد جماهیر شوروی در سال 1985 بود. من در شهر ولگاگراد "شهری در امتداد رود ولگا" در یک مدرسه ی شبانه روزی تحصیلات متوسطه ی خود را به پایان رساندم. اینطور می توان گفت که من مدرک تحصیلی خود را از اتحاد جماهیر شوروی دریافت نموده ام."

بر اساس گفته های این شخص افغانی که نام خود را فاش نکرد، او با تمایل شخصی خودش وارد درگیری های میان مخالفان و ارتش دولت اوکراین شده است.

وی در این رابطه می گوید:

"من خودم فکر کردم و اینطور فکر کردم که باید در صحنه حضور داشته باشم. راستش را بخواهید، آن چیز که اکنون در اوکراین در حال انجام است، 36 سال پیش در کشور من رخ داد. افغانستان در آن زمان به دو بخش و اردوگاه نظامی تقسیم شده بود. از یک طرف، اتحاد جماهیر شوروی به ما کمک می کرد و از طرف دیگر، باقی کشورهای جهان به سرکردگی ایالات متحده حضور داشتند. سرانجام ما این جنگ را به غرب باختیم و اکنون شاهد عواقب آن هستیم. تمام کشورهایی که روزی پشت آمریکا ایستاده بودند، مدتی بعد دچار ناآرامی های داخلی شده و به خاک سیاه نشستند.

من اینجا به نفع مقامات روسیه نمی جنگم. من به خاطر مردم نژاد اسلام می جنگم که برای من بسیار ارزش دارند."

وی افزود:

"مردم مهربان و دلسوز اسلاو نباید بی دفاع بمانند. مردمی که خانه و وطن آنها روزی همان اتحاد جماهیر شوروی بوده است. دشمن، ما افغان ها از پای درآورده و اکنون می خواهند اسلاوها را نیز به زانو درآورند. اینجا جایی است که ما باید بر علیه آمریکا ایستادگی کنیم و دشمن را متوقف کنیم."

او در پاسخ به این سوال که چقدر برای حضور در میدان نبرد به او پول می دهند، با خنده گفت که او حتی پول خرید سیگار را هم ندارد. وی افزود:

"تکرار می کنم. من اینجا به صورت کاملا داوطلبانه هستم. من به خاطر پول، کسی را نمی کشم. اینجا در کنار من مردم آسیتین، روس، قزاق، کالمیک، یاکوت و غیره حضور دارند. در کنار من کسانی حضور دارند که روزی شهروندان اتحاد جماهیر شوروی بوده اند."

صدای روسیه

123697328-2.jpg

اکوادور اعلام کرد برای صادرات مواد غذایی به روسیه به اجازه هیچکسی نیاز ندارد

خبرگزاری«ریا نووستی»/ "رافائل کوره آ" رییس جمهور اکوادور روز سه شنبه اعلام کرد کشور وی برای صادرات مواد غذایی به روسیه از هیچکسی اجازه نخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری"آندس" کوره آ گفت:" ما برای فروش مواد غذایی به کشورهای دوست به اجازه هیچکسی نیاز نداریم چون تا آنجا که می دانیم آمریکای لاتین بخشی از اتحادیه اروپا نیست".

اتحادیه اروپا و آمریکا در رابطه با اوضاع در اطراف اوکراین از اول اوت بسته جدید تحریمات علیه روسیه را اعمال کرده اند. این تحریمات دسترسی تعدادی از بانک های روسیه به بازارهای سرمایه اتحادیه اروپا را محدود می سازند. پیشتر مقامات آمریکا نیز تحریماتی را علیه تعدادی از شرکت های دفاعی و انرژتیک روسیه اعمال کردند.

مقامات روسیه در پاسخ فهرست کالاهایی را که واردات آنها به کشور از 7 اوت محدود شده، منتشر کردند که از جمله گوشت گاو، گوشت خوک ، میوه جات، گوشت پرندگان، پنیر و لبنیات را در بر می گیرد. واردات کالاهای فوق الذکر از آمریکا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، کانادا، استرالیا، و نروژ برای یک سال ممنوع شده است.

هفته گذشته "سرگی دانکورت" رییس سازمان نظارت بر محصولات کشاورزی روسیه و "پانتریسیو آلبرتو چاوس ساوالا" سفیر اکوادور در روسیه افزایش صادرات مواد غذایی از اکوادور به روسیه را مورد بحث قرار دادند.

اکوادور در 5 ماه نخست سال 2014 میلادی 580 هزار تن موز و 9300 تن گل رز به روسیه صادر کرده است.

ریا نووستی

file-30.jpg

پوروشنکو دستور داد در مورد شکست عملیات ارتش اوکراین در مرز روسیه تحقیق شود

کییف، 18 مرداد، خبرگزاری«ریا نووستی»/ "پتر پوروشنکو" رییس جمهور اوکراین دستور داد درباره شکست عملیات ارتش این کشور در عملیات احیای کنترل خود بر مرز اوکراین و روسیه تحقیقات صورت بگیرد.

یک منبع عالی رتبه در وزارت دفاع اوکراین ضمن اعلام این مطلب به خبرگزاری«ریا نووستی» گفت در حال حاضر بازجویی از افسران اداره کل عملیاتی ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین و ستاد "عملیات ضد تروریستی" (عملیات سرکوبگرانه در شرق اوکراین) جریان دارد.

یادآور می شود اعتراضات گسترده در استان های شرق و جنوب شرقی اوکراین از اواخر ماه فوریه تا بحال ادامه دارد. این اعتراضات پاسخ ساکنان منطقه به تغییر قهری حکومت به شکل کودتا و برکناری رییس جمهور قانونی وقت اوکراین و به دنبال آن تلاش پارلمان برای لغو قانون موقعیت حقوقی منطقه ای زبان روسی در این کشور است. مقامات کییف از اوایل آوریل عملیات ویژه گسترده با جلب ارتش را علیه معترضان آغاز کرده و پس از آتش بس کوتاه در ماه ژوئن این عملیات را از سر گرفتند. معترضان نیروهای مسلح تشکیل داده و در برابر ارتش دولتی مقاومت می کنند.

استان های دونتسک و لوهاسنک، استان های هم مرز روسیه مراکز اصلی اعتراضات مردم هستند و در آنجا به دنبال همه پرسی تشکیل جمهوری های مردمی اعلام شده است.

مسکو بارها مخالفت خود با سرکوب جنبش اعتراضی در اوکراین را ابراز داشته است.

ریا نووستی

nf0034618222222.jpg

توافق ارتش و جدایی طلبان اوکراین برای تبادل اسرا / درگیری ها ادامه دارد

مقامات نظامی اوکراین و سران جدایی طلبان طی مذاکراتی در شهر مینسک در مورد تبادل 20 اسیر به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشتاندارد، ارتش اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه بر سر تبادل اسرا توافق کردند. "لئونید کوچما" رئیس جمهوری پیشین اوکراین گفت این توافق طی مذاکراتی در شهر مینسک پایتخت بلاروس به دست آمده است و طی آن قرار است 20 اسیر مبادله شوند.

در همین راستا سازمان امنیت و همکاری اروپا ضمن استقبال از این توافق آن را گام مهمی در راستای دستیابی به آتش بسی پایدار و رعایت همه جانبه آن از سوی طرفین درگیر در اوکراین دانست. طبق این توافق همچنین جدایی طلبان با حضور میانجیگران بین المللی در منطقه سقوط هواپیمای مالزیایی در شرق اوکراین موافقت کردند.

گروه تماس در بحران اوکراین روز پنج شنبه با حضور نمایندگان دولت اوکراین و جدایی طلبان شرق این کشور در شهر مینسک گردهم آمدند تا برای حل بحران کنونی این کشور به رایزنی بپردازند.

این در حالی است که ارتش اوکراین اعلام کرد درگیری های شب گذشته با جدایی طلبان اوکراین دست کم 14 کشته بر جا گذاشته است.

در عین حال یک کانال تلویزیونی اوکراین با انتشار خبر درگیری شدید بین ارتش و جدایی طلبان در شهر شاختارسک از کشته شدن 20 نظامی ارتش توسط جدایی طلبان خبر داد.

مهر

9AP82222.jpg

تلاش کیف برای تعویق تحقیقات سانحه ی " بوئینگ"

کیف سعی دارد شواهدی که نشان دهنده ی نقش این کشور درسانحه ی " بوئینگ " شرکت هواپیمایی مالزی است را از بین ببرد.

کیف سعی دارد شواهدی که نشان دهنده ی نقش این کشور درسانحه ی " بوئینگ " شرکت هواپیمایی مالزی است را از بین ببرد. ویتالی چورکین نماینده ی دائم روسیه در سازمان ملل متحد نگرانی مسکو از این مسئله را در جلسه ی شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح کرد. گروه کارشناسان بین المللی نمی تواند به خاطر تیراندازی های دائم ارتش اکراین به محل سقوط هواپیما برود. کیف در پاسخ به درخواست جامعه ی بین الملل برای آتش بس ، طلبکارانه بیان داشت که کلا عملیات های جنگی در این منطقه انجام نمی دهد.

تحقیقات در مورد شرایط سقوط بوئینگ در اکراین بدون پیشرفت بوده است. روز پنج شنبه کارشناسان برای پنجمین بار تلاش کردند که به محل حادثه بروند. آتش توپخانه ها از جانب ارتش اکراین به آنها اجازه ی رسیدن به محل را نمی دهد. این نقض مستقیم قطع نامه ی 2166 شورای امنیت سازمان ملل متحد است. سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد :

اجرای قطع نامه ی شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص لزوم تحقیقات مستقل و بدون مداخله دلایل سانحه ی بوئینگ مالزی در آسمان اکراین متوقف می شود. ما به اجرای سخت و دقیق این قطع نامه به ویژه در ارتباط با درخواست توقف فوری عملیات های جنگی در منطقه سقوط هواپیما اصرار داریم. این درخواست توسط ارتش اکراین با چشم پوشی برخی از کشورهای غربی طرفدار کیف که در آغاز فوری کار کارشناسان بین المللی مداخله می کنند، نقض می شود.

دو هفته پیش ، 17 جولای در شرق اکراین هواپیمای مسافربری مالزی که از آمستردام به کوآلالامپور می رفت ، سقوط کرد. 298 نفر کشته شدند که بیشترشان هلندی و استرالیایی بودند. هواپیما در منطقه ای سقوط کرد که ارتش اکراین با مردم مخالف با رژیم جدید کیف در حال مقابله و جنگ است. شبه نظامیان دانباس از همان لحظات به طور مستقیم در عملیات های جستجو شرکت کردند. مکان حادثه را محاصره کرده، قربانیان و وسایل و اسنادشان را جستجو کردند. تمامی این ها و همچنین " جعبه ی سیاه" را به گروه تحقیقاتی بین المللی تحویل دادند. اما متخصصین باید برای عملیات های بعدی تحقیقاتی در منطقه سقوط کار کنند. گروه کارشناسان از هلند ، استرالیا و شورای امنیت و همکاری اروپا تشکیل شده و به جنوب شرقی اکراین رفتند. اما کیف اجازه نمی دهد که به محل حادثه برسند. ارتش اکراین عملیات های جنگی ترتیب می دهد. تیراندازی ها متوقف نمی شوند. حتی از موشک های بالستیک کوتاه برد استفاده می کنند. واریانت اصلی این است که کیف می خواهد کنترل منطقه را در دست بگیرد تا کار مطمئن و بدون مشکل کمیسیون را تضمین نماید. اما با گذشت هر روز کارشناسان شانس کمتری برای بازسازی تصویر حادثه می یابند. بدبینی اصلی شرایط در این است که تمامی اجساد از محل خارج نشده اند. گرمای هوای 30 درجه و باران های موقتی هم هست. اما حتی درخواست های خانواده های قربانیان نمی تواند کیف را متقاعد سازد که تیراندازی را متوقف کند و امکان دسترسی کارشناسان پزشکی ، قضایی را به منطقه فراهم آورد.

صدای روسیه

MH17.jpg

ماهواره های آمریکایی : بوئینگ مالزی توسط نظامیان اوکراین سرنگون شد

تصاویر گرفته شده به وسیله ماهواره های آمریکایی نشان می دهد که چگونه نظامیان اوکراین هواپیمای مسافربری مالزی MH17 را سرنگون کردند.

رابرت پری، جامعه شناس و تحلیلگر آمریکایی معروف در مقاله خود منتشره در وبسایت مستقل consortiumnews.com این مطلب را گزارش داد. به گفته این روزنامه نگار، سرویس اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا عکس هایی در اختیار دارد که نشان می دهد که مسئولیت بر سرنگونی هواپیما های غیر نظامی به عهده نیروهای نظامی اوکراین است. پری نام آگاه کننده خود از سرویس اطلاعاتی آمریکا را فاش نمی کند اما می گوید که این یک منبع قابل اعتماد است چرا که قبلا از او اطلاعات قابل اعتماد را دریافت کرده بود. منبع گفت که سرویس اطلاعاتی تصاویر از آتشباره دفاعی اوکراین دارد که به احتمال زیاد موشک را پرتاب کرد. علامت های ویژه نیروهای مسلح اوکراین در لباس نظامی مشهود آن می باشد.

داده نمایی

نظامیان روسیه در کنفرانس خبری روز دوشنبه 21 ژوئیه به نوبه خود ادالاعات مربوط به کنترل عینی وضعیتی را فاش کردند که در منطقه دونتسک اوکراین قبل از سقوط "بوئینگ" مالزی پیش آمده بود. مطالب تهیه شده توسط وزارت دفاع به کارشناسان کشورهای اروپایی و مالزی تحویل شده است .

بوئینگ 777 متعلق به خطوط هوایی مالزی از آمستردام به کوالالامپور پرواز می کرد و روز 17 ژوئیه در شرق اوکراین سقوط کرد. همه 298 نفر، از جمله 85 کودک و 15 عوض خدمه کشته شدند

صدای روسیه

6-16152222-2.jpg

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اوکراین را به "انتشار جعلیات" متهم کرد

سازمان ملل متحد، 31 تیر، خبرگزاری «ریا نووستی»/ "ویتالی چورکین" نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اوکراین را به "انتشار جعلیات" در رابطه با سقوط هواپیمای "بوئینگ" مالزیایی متهم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه قطعنامه ای را صادر کرده و در آن به جوابگویی مقصران در سانحه هوایی، قطع عملیات جنگی در ناحیه سقوط هواپیماو تامین دسترسی کارشناسان بین المللی به محل سوقط بوئینگ فرا خواند. کارشناسان معتقدند که هواپیما در ارتفاع ده هزار متری با سیستم موشکی ضد هوایی"بوک" یا هواپیمای جنگنده "سوخو ـ 2" سرنگون شده است.

سیستم "بوک" در ارتش اوکراین وجود داد اما نیروهای مردمی شرق اوکراین می گویند دارای چنین تسلیحاتی نیستند."

نماینده دائم روسیه گفت: "وزارت دفاع روسیه تعداد زیادی از سوالات را مطرح کرده و امیدواریم بازپرسان بین المللی نیز سوالات دیگری را مطرح کنند. فعلا کییف بد شروع کرده و از جمله در تالار شورای امنیت جعلیاتی را منتشر کرده است."

چورکین گفت نوار صوتی مکالمات فرماندهان نیروهای مردمی که طبق ادعای دولت اوکراین ثابت می کند که این نیروهای بوئینگ را سرنگون می کند، جعلی و مونتاژ شده است. نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اظهار داشت همچنین نوار ویدئویی منتشره از سوی وزارت کشور اوکراین درباره بردن سیستم بوک به روسیه در واقع در خاک اوکراین تهیه شده است. وی گفت نباید فراموش کرد که دلیل اصلی سقوط هواپیمای بوئنگ مالزی ادامه درگیری در شرق اوکراین بوده است.

یادآور می شود روز پنج شنبه هواپیمای مسافربری "بوئینگ 777" شرکت هواپیمایی مالزیایی Malaysia Airlines که در حال پرواز از آمستردام به کوالالامپور بود، در استان دونتسک واقع در شرق اوکراین سقوط کرد. طبق اطلاعات شرکت هواپیمایی مالزیایی، 298 نفر از جمله 80 کودک از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی در هواپیمای ساقط شده بودند. همه مسافران و خدمه هواپیما کشته شده اند.

به نوشته روزنامه سوئدی Aftonbladet وزارت دفاع روسیه از کیف خواستار توضیح شده است که چرا یک جنگنده سو 25 اوکراینی هواپیمای مسافربری بوئینگ 777 سرنگون شده مالزی را دنبال می کرده است. به نوشته این روزنامه این جنگنده با فاصله 3 5 کیلومتری هواپیمای مسافربری مالزی حرکت می کرده است.

دولت اوکراین درباره این حادثه تاکنون خبری انتشار نداده است.

22222222.jpg

ونزوئلا حادثه ناگوار با هواپیما در اوکراین را نتیجه مداخله ایالات متحده می داند.

روز جمعه دولت ونزوئلا سقوط بوئینگ مسافربری در اوکراین را تسلیت گفت و اظهار کرد که این حادثه، نتیجه مداخله ایالات متحده و ناتو در امور داخلی کشورهای دیگر است.

کانال تلویزیونی Telesur به نقل از بیانیه وزارت امور خارجه ونزوئلا گزارش می دهد: "ونزوئلا با نگرانی این حوادث پیگیری می کند که تعادل در منطقه را می سازد و بدون شک، نتیجه هرج و مرج ناشی از سیاست های مداخله ایالات متحده و ناتو می باشد".

دولت ونزوئلا معتقد است که دخالت آمریکا علت اصلی وضعیت دشوار حاکم در اوکراین، لیبی، عراق، سوریه، و چند کشور آفریقایی می باشد

صدای روسیه

14-7-19-131739joep-lange.png.jpg

جنبش اچ‌آی‌وی در خاکستر

مرگ بیش از 100 پژوهشگر ایدز در حادثه سقوط هواپیمای مالزی!

بر اساس آخرین خبرهای دریافتی، تعدادی از محققان و فعالان مشهور جهان در زمینه بیماری اچ آی وی که عازم «نشست بین‌المللی ایدز» در استرالیا بودند، جزو مسافران هواپیمای مالزیایی بوده‌اند که در اوکراین سرنگون شد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران ، گفته می‌شود بیش از 108 پژوهشگر در زمینه ایدز در این پرواز حضور داشته‌اند و خبر مرگ آن‌ها اندوهی بزرگ را برای جامعه علمی جهان به بار آورده است.

«گلن تامس»، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی نیز که عازم استرالیا بود، در میان جان‌باختگان این هواپیما قرار دارد.

پژوهشگران فقید عازم شهر ملبورن بودند تا در بیستمین نشست بین‌المللی ایدز که روز یکشنبه آغاز می‌شود، شرکت کنند.

همچنین در میان مسافران نام «لانگ» رئیس سابق انجمن بین‌الملی ایدز، به چشم می‌خورد که پژوهشگری برجسته در زمینه اچ آی وی از کشور هلند بود. کریس بیرر، رئیس انجمن بین‌المللی ایدز، اعلام کرده چنانچه مرگ لانگ حقیقت داشته باشد، جنبش اچ آی وی محققی بزرگ را از دست داده است.

لانگ از نخستین سال‌های شیوع بیماری ایدز در این زمینه فعال بود و در آزمایش‌های بالینی و تحقیقات سراسر جهان در این زمینه حضور فعال داشت. وی تمامی عمرش را برای خدمت به بشریت گذراند.

انجمن بین‌المللی ایدز بیانیه‌ای را در خصوص مرگ این پژوهشگران منتشر کرده است.

مسئولان اعلام کرده‌اند نشست بین‌المللی ایدز به دلیل احترام به محققان جان‌باخته برگزار خواهد شد زیرا این همان چیزی است که آنها خواهانش بودند.

گفته می‌شود بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق ایالات متحده، بیانیه‌ای را در نشست بین‌المللی ایدز ایراد خواهد کرد. این نشست هزاران دانشمند و فعال را از سراسر جهان برای بررسی آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در زمینه ایدز گرد هم خواهد آورد.

ایسنا

202222.jpg

سازمان هواپیمایی روسیه : هدف هواپیمای‌ پوتین بود نه هواپیمای مالزی

سازمان هواپیمایی روسیه مدعی شد که نیروهای دولتی اوکراینی قصد سرنگونی هواپیمای حامل رییس جمهور روسیه را داشته‌اند.

به‌گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری «پراودا»، مقام‌های آژانس هواپیمایی روسیه بر این باورند که نیروهای دولتی اوکراینی قصد هدف قرار دادن هواپیمای حامل «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه را داشته‌اند و در واقع هدف اول هواپیمای حامل وی بوده است که به اشتباه هواپیمای مالزیایی مورد اصابت موشک قرار گرفته است.

یک مقام هواپیمایی روسیه که مایل به افشای نامش نبود، در این زمینه گفت: «هواپیمای رییس جمهور روسیه و هواپیمای مالزیایی در یک نقطه و یک مسیر تلاقی بودند. این حادثه در نزدیکی ورشو و در ارتفاع ۱۰۱۰۰ متری رخ داد. هواپیمای رییس جمهور روسیه در ساعت ۱۶:۲۱ و هواپیمای مالزیایی ۱۵:۴۴ دقیقه به وقت مسکو در آن منطقه بودند.»

این مقام روسی در ادامه افزود: «حد فاصل و ابعاد خطی این دو فروند هواپیما شبیه به هم بودند.»

گفته می‌شود برخورد یک موشک زمین به هوا عامل سقوط این هواپیما بوده است. تمامی ۲۹۸ سرنشین هواپیمای پرواز «ام‌اچ ۱۷» کشته شده‌اند.

لازم به ذکر است که دولت و استقلال‌طلبان اوکراینی یکدیگر را به ساقط کردن این هواپیما متهم کرده‌اند. استقلال‌طلبان می‌گویند برد تسلیحاتشان به ارتفاع پرواز هواپیماهای تجاری نمی‌رسد.

فرارو

597422222.jpg

مزدوران خارجی علیه گروه های شبه نظامی در شرق اوکراین مبارزه می کنند

روز چهارشنبه ایگور بزلر، فرمانده شهر گورلوفکا (جنوب شرقی اوکراین) این مطلب را به خبرنگاران گزارش داد. او گفت که هنگام حمله به شهر آرتموفسک در منطقه دونتسک از جسد یکی از کشته شدگان علامت فرانسوی "لژیون خارجی" برداشته شد.

در گروهی که با شبه نظامیان در سمیونوفکا (حومه اسلاوینسک) روز 5 ژوئن می جنگید، سخنان انگلیسی شنیده می شد و این گروه از سلاح خارجی استفاده می کرد. بزلر گفت که شبه نظامیان سلاح تهاجمی GSGرا یافتند که در میان تسلیحات ارتش اوکراین وجود ندارد.

پیش از این، مقامات جمهوری خلق دونتسک ادعا کردند که شواهدی دارند که کیف مزدوران خارجی را برای انجام عملیات ویژه در جنوب شرق کشور استخدام می کند. روزنامه آلمانی Bild am Sonntag از شرکت احتمالی مزدوران آمریکایی در عملیات گزارش داد.

صدای روسیه

13_22222.jpg

پارلمان اتحادیه جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک مرزهای جمهوری ها را دولتی اعلام کرد

پارلمان اتحادیه جمهوری های خلق دونتسک و لوهانسک مرزهای خارجی جمهوری ها را مرزهای دولتی کشورهای مستقل اعلام کرد .

در بیانیه پارلمان گفته می شود که گسترش مرزها وضعیت مندرج در مقررات اساسی قوانین و آیین بین المللی دارند در بیانیه در امده است که "همه پسگاه های بازرسی در مرز اتحادیه جمهوری های خلق صرف نظر از نوع آنان تابع به سرویسهای ویژه جمهوری ها می باشند".

در بیانیه گفته می شود که با توجه هجوم مزایده پناهندگان عبور از مرز نووروسیه با روسیه به سرویسهای مربوطه دستور داده شد که پسگاه های جدید بازرسی مرزی باز شود. سند مربوطه توسط اولگ تسارف، رئیس پارلمان اتحادیه جمهوری های خلق امضا شد .

صدای روسیه

fed6faf90f0d6635b62569b0fa8b590a_XL.jpg

حضور بیش از صدهزار پناهجو اکرایین در خاک روسیه

به گزارش سازمان مهاجرت روسیه بیش از یک صد هزار نفر پناهجوی اکرایینی به این ساطمان مراجعه کرده اند تا درباره شرایط اقامات درازمدت در روسیه اطلاعات کسب کنند.

در گزارشها امده است که حدود 14 هزار نفر خواهاد پناهنده شدن یا دریافت مجوز اقامت موقت در روسیه شده اند. مسکو و حومه مسکو و کریمه و سواستوپل بیشترین مرکز مراجعات می باشد.

دو منطقه شرقی اکرایین که به دنبال استقلال می باشند مدتی است که مرکز عملیات نظامی نیروهای اکرایین شده است و بسیاری خانه های خود را در این مناطق ترک کرده اند.

صدای روسیه

panahjojan1-2.png

اوکراین اعلام کرد نمی تواند کمک انسان دوستانه روسیه به آوارگان را بپذیرد

مسکو، 7 تیر، خبرگزاری«ریا نووستی»/ وزارت امور خارجه اوکراین در پاسخ به درخواست مسکو درباره کمک رسانی به مردم نواحی دچار درگیری در این کشور یادداشتی برای طرف روسی ارسال کرد که در آن گفته می شود کییف نمی تواند کمک های بشردوستانه روسیه برای نواحی شرقی این کشور را بپذیرد. این مطلب را اداره سیاست اطلاع رسانی وزارت امور خارجه اوکراین گزارش داده است.

وزارت امور خارجه اوکراین روز جمعه یادداشت وزارت امور خارجه روسیه را دریافت کرد که قصد طرف روسی برای ارسال کمک های بشردوستانه به استان های دونتسک و لوگانسک و همچنین احتمالا دیگر استان های نیازمند اوکراین اعلام شده بود. وزارت امور خارجه روسیه در این یادداشت از کییف درخواست شده بود درکمک رسانی مساعدت کردن و از جمله مسیر حرکت کامیون های روسی حامل کمک های بشر دوستانه را تعیین کند.

اعتراضات گسترده در استان های شرق و جنوب شرقی اوکراین از اواخر ماه فوریه تا بحال ادامه دارد. این اعتراضات پاسخ ساکنان منطقه به تغییر قهری حکومت به شکل کودتا و برکناری رییس جمهور قانونی وقت اوکراین و به دنبال آن تلاش پارلمان برای لغو قانون موقعیت حقوقی منطقه ای زبان روسی در این کشور است. مقامات کییف از اوایل آوریل عملیات ویژه گسترده با جلب ارتش علیه معترضان را آغاز کرده و این معترضان را تروریست می نامند. استان های دونتسک و لوگانسک مرکز اصلی اعتراضات هستند

مسکو بارها مخالفت خود با سرکوب مردم در اوکراین را اعلام کرده است.

در جریان عملیات سرکوبگرانه ارتش اوکراین خسارت زیادی به شهرها و روستاهای استان های دونتسک و لوگانسک وارد گردیده و تعداد زیادی از مردم کشته، زخمی و آواره شده اند

ریانوستی

017703083_40300.jpg

جدایی‌طلبان دونتسك و لوهانسك موافقت كردند تا 27 ماه جاری میلادی تیراندازی را متوقف كنند

یكی از مقام‌های سابق اوكراین گفت كه جدایی‌طلبان هوادار روسیه با آتش‌بس موقت پیشنهادی «پترو پوروشنكو» رئیس‌جمهوری این كشور موافقت كرده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از شینهوا، جدایی‌طلبان دونتسك و لوهانسك موافقت كردند تا 27 ماه جاری میلادی تیراندازی را متوقف كنند.

این پیشنهاد جمعه گذشته توسط پوروشنكو مطرح شده بود ولی جدایی‌طلبان تا روز دوشنبه با آن موافقت نكرده بودند.

بر اساس پیشنهاد آتش‌بس یك هفته‌ای كه توسط پوروشنكو مطرح شد، از این پس نیروهای دولتی اوکراین نمی‌توانند دست به سلاح ببرند مگر این‌که توسط جدایی‌طلبان هوادار روسیه هدف حمله قرار گرفته باشند.

آتش‌بس در صورتی که توسط هر دو طرف درگیر مورد احترام واقع شود، می‌تواند گامی در راستای رفع بحران مناطق شرقی اوکراین باشد.

ایلنا

ای

e000dce34aac8e3e93f5cd32fbe9d8d0_XL.jpg

روسیه دو مقام اوکراینی را تحت پیگرد بین المللی اعلام کرد

مسکو، 31 خرداد، خبرگزاری«ریا نووستی»/ "ولادیمیر مارکین" سخنگوی رسمی کمیته تحقیق و بازپرسی روسیه اعلام کرد "آرسن آواکوف" وزیر کشور اوکراین و "ایگور کولومویسکی" فرماندار استان دنپروپتروفسک این کشور در چارچوب پرونده کیفری در خصوص استفاده از وسایل و روش های ممنوعه جنگ، تحت تعقیب و پیگرد بین المللی اعلام شده اند.

مارکین گفت" کمیته تحقیق و بازپرسی آرسن آواکوف و ایگور کولومویسکی در چارچوب پرونده کیفری در خصوص استفاده از وسایل و روش های ممنوعه جنگ، قتل در شرایط فجیع، جلوگیری از فعالیت حرفه ای خبرنگاران و آدم ربایی دستور تعقیب و پیگرد آرسن آواکوف و ایگور کولومویسکی را صادر کرده است".

یادآور می شود اعتراضات گسترده در استان های شرق و جنوب شرقی اوکراین از اواخر ماه فوریه تا بحال ادامه دارد. این اعتراضات پاسخ ساکنان منطقه به تغییر قهری حکومت و برکناری رییس جمهور قانونی وقت اوکراین و به دنبال آن تلاش پارلمان برای لغو قانون موقعیت حقوقی منطقه ای زبان روسی در این کشور است. مقامات کییف از اوایل آوریل عملیات ویژه گسترده با جلب ارتش علیه معترضان را آغاز کرده و این معترضان را تروریست می نامند.

مسکو بارها مخالفت خود با سرکوب مردم در اوکراین را اعلام کرده است.

ریا نووستی

lavarof-2.jpgلاوروف: حکومت نظامی در شرق اوکراین منجر به ناآرامی‌های بیشتر می‌شود

وزیر امور خارجه روسیه گفت: تلاش برای اعمال حکومت نظامی در شرق اوکراین به مقامات کی‌یف این آزادی را می‌دهد تا جدایی طلبان را در این منطقه سرکوب کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری نووستی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: فکر نمی‌کنم که اعمال حکومت نظامی منجر به کاهش ناآرامی‌ها شود. بلکه برعکس اعمال حکومت نظامی به مقام‌های کی‌یف اجازه می‌دهد تا آزادانه به اقدامات نظامی و خصمانه برای سرکوب معترضان در جنوب شرق این کشور ادامه دهند.

لاوروف گفت: پیشنهاد پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین مبنی بر اعلام آتش بس یکجانبه از سوی مجریان قانون در مناطق شرقی کشور برای دادن فرصت به جدایی طلبان به منظور خلع سلاح چیزی شبیه به «پاکسازی قومی» است.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل پیشتر به خبرنگاران گفت: اعمال حکومت نظامی منجر به خشونت‌های بیشتر شده و سناریوی بدتری برای این کشور رقم می‌زند.

ویتالی یارما، معاون اول نخست وزیر اوکراین گفت: اعلام حکومت نظامی در شرق اوکراین آخرین راه چاره برای ماست آنهم اگر تلاش برای حل بن بست کنونی میان مقامات کی‌یف و جدایی طلبان ناکام بماند.

ایسنا

140414_ukraina_soldater11111-2.jpg

درعملیات ارتش در شرق اوکراین، 120 تن از نیروهای امنیتی این کشور كشته شدند

«ویتالی یاریموئا» تاكید کرد كه 96 نفر از قربانیان از نیروهای ارتش و باقی آنها از مرزبانان و کارکنان سرویس امنیتی و دیگر بخش‌های امنیتی اوکراین بودند.

معاون نخست‌وزیر اوکراین از كشته شدن بیش از 120 نیروی امنیتی در عملیات ضد تروریستی ارتش در جنوب شرقی این كشور خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از نووستی، «ویتالی یاریموئا» تاكید کرد كه 96 نفر از قربانیان از نیروهای ارتش و باقی آنها از مرزبانان و کارکنان سرویس امنیتی و دیگر بخش‌های امنیتی اوکراین بودند.

اوكراین از اواسط ماه آوریل عملیات نظامی ویژه‌ای را علیه هواداران روسیه در شرق اوکراین آغاز کرده است. شدیدترین خشونت‌های مربوط به این عملیات، در منطقه دونتسک رخ داده است.

ایلنا

IMG15191399222-2.jpg

جدایی طلبان یک هواپیمای ترابری را هدف قرار داده اند.

وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد هواپیمایی که شب گذشته توسط جدایی طلبان ساقط شده، یک هواپیمای ترابری ارتش بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، شب گذشته جدایی طلبان شرق اوکراین از سقوط یک جنگنده سوخو-24 ارتش اوکراین خبر دادند. با این حال وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد این هواپیما نه یک جنگنده بلکه یک هواپیمای ترابری ارتش بوده که شماری از نظامیان و تجهیزات را به فرودگاهی در شرق لوهانسک حمل می کرده است.

در بیانیه ای که از سوی وزارت دفاع اوکراین منتشر شده آمده است: در شب چهاردهم ژوئن، تروریست ها به روی یک هواپیمای ترابری مدل IL-76 آتش گشوده و آن را ساقط کرده اند.

در همین حال خبرگزاری ریا نوستی روسیه از سقوط یک جنگنده ارتش اوکراین در نزدیکی شهر کوچک گورلوکا واقع در شرق این کشور خبر داد. بر این اساس خلبان این جنگنده زنده مانده و توسط جدایی طلبان دستگیر شده است. شاهدان عینی می گویند این جنگنده به همراه جنگنده ای دیگر مشغول انجام عملیات در این منطقه بوده است.

پیشتر نیز گزارش هایی مبنی بر حمله دو جنگنده ارتش اوکراین به مواضع جدایی طلبان طرفدار روسیه در منطقه لوهانسک که دست کم 2 کشته و 7 مجروح داشته، منتشر شده بود. گفته می شود 49 نفر از نظامیان اوکراینی در جریان سقوط هواپیمای مذکور کشته شده اند.

مهر

0-5.jpg

شرق اوکراین منطقه جنگی اعلام شد

با وجود تلاش رئیس جمهور منتخب اوکراین برای آتش‌بس، عملیات بی‌رحمانه ارتش این کشور در شرق رو به افزایش است و شهرهای شرقی اوکراین هم‌اکنون منطقه جنگی اعلام شده‌اند. پوروشنکو نیز خواستار ایجاد مسیر امن برای عبور غیرنظامیان شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری منتخب اوکراین پس از مذاکرات سه جانبه درباره شرق این کشور با روسیه و نمایندگانی از سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: ما باید در چند روز آینده به آتش‌بس دست پیدا کنیم. ما هر روز شاهد مرگ مردم هستیم. ما هر روز شاهد این‌ هستیم که مردم اوکراین باید هزینه این ناآرامی را بپردازند، هزینه‌ای که برایم غیرقابل قبول است.

سکنه اسلاویانسک در شرق اوکراین می‌گویند که چند روز است به خاطر تداوم شلیک گلوله و حملات توپخانه‌ای و تانک‌ها، بدون آب و برق هستند.

در جریان شلیک خمپاره‌ای روز یکشنبه در اسلاویانسک پنج تن از جمله یک دختر چهارساله کشته شدند. در جریان حملات ارتش کی‌یف علیه شهرهای شرق اوکراین، خانه‌ها، مغازه‌ها و آثار تاریخی تخریب یا منهدم شدند و مردم برای یافتن مکانی امن به این سو و آن سو گریزان هستند.

از سوی دیگر رئیس جمهوری اوکراین به مقام‌های امنیتی دستور داد تا مسیری را برای گذر امن غیرنظامیان در شرق کشور که در پی اقدامات شورشی حامی روسیه ناآرام شده ایجاد کنند.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای به آژانس‌های امنیتی دستور داد تا گذر و نقل مکان امن غیرنظامیان این منطقه را سازماندهی می‌کنند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل در مه سال جاری میلادی برآورد کرد که 10 هزار تن از مردم در شرق اوکراین بی‌خانمان شده‌اند که اکثر آن‌ها کمکی از سوی دولت کی‌یف دریافت نکرده‌اند.

پوروشنکو روز شنبه در مراسم تحلیفش گفت: به شبه نظامیانی که سلاح‌های خود را زمین گذاشته و در درگیری‌ها دست نداشته‌اند عضو اعطا می‌کند و ایجاد مسیری امن برای رفتن شورشیان به روسیه را ترغیب می‌کند اما وی تاکید کرد که با شورشیان گانگستر و قاتل مذاکره نخواهد کرد.

ایسنا

Farar-okrainiha.jpg

فرار هزاران اوکراینی به روسیه

هم‌زمان با تشدید درگیر‌ی‌های مسلحانه در شرق اوکراین، دولت روسیه اعلام کرد که حدود چهارهزار پناهجوی اوکراینی تقاضای پناهندگی کرده‌اند. بحران اوکراین بر بازار شماری از شرکت‌های بزرگ آلمانی هم تاثیر منفی گذاشته است.

روز سه‌شنبه (۳ ژوئن / ۱۳ خرداد) خبرگزاری ایتارتاس به نقل از کنستانتین رومودانوفسکی، رئیس اداره مهاجرت روسیه نوشت، حدود چهارهزار نفر از ترس درگیری‌های شرق اوکراین به روسیه پناه برده‌اند. به گفته رومودانوفسکی بخشی از پناهجویان خواهان اقامت موقت در روسیه هستند و شماری نیز تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

او در باره اینکه چه میزان از تقاضاهای پناهجویان پذیرفته یا رد شده است، توضیحی نداد.

در ماه آوریل اداره مهاجرت روسیه گزارش داده بود که بیشتر متقاضیان پناهندگی در این کشور اوکراینی هستند.

ادامه درگیری‌ها

روز سه‌شنبه خبرگزاری‌ها از درگیری‌های پراکنده میان جدایی‌‌طلبان طرفدار روسیه و نیروهای دولتی اوکراین در شرق این کشور گزارش دادند. بر اساس این گزارش‌ها در درگیری‌های اطراف شهر اسلاویانسک که از پایگاه‌های اصلی جدایی‌طلبان به‌شمار می‌رود، دست‌کم یک سرباز کشته و سیزده تن از ماموران امنیتی زخمی شده‌اند.

به گفته پونوماریوف، یکی از رهبران جدایی‌طلبان، آنها نیز یک کشته و شماری زخمی داشته‌اند.

پونوماریوف اظهار داشت که روز دوشنبه (۱۲ خرداد) در حمله‌ی نیروهای دولتی به یک ساختمان اداری در اسلاویانسک‌ ۸ شهروند عادی کشته و ۲۸ نفر زخمی شده‌اند.

او همچنین مدعی شده است که درگیری‌های مسلحانه باعث شده‌اند که ۴۰ درصد ساکنان اسلاویانسک شهر را ترک کنند.

در درگیری‌ مسلحانه در لوگانسک نیز ۵ تن از جدایی‌طلبان کشته شدند.

خسارت به شرکت‌های آلمانی

روز سه‌شنبه (۱۳ خرداد) انستیتوی نظرسنجی ایفو نتایج یک تحقیق خود در رابطه با اوکراین را منتشر کرد. در این تحقیق از ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت آلمانی پرسش شده است.

بر اساس آمار ایفو، بحران اوکراین به ۱۷ درصد از این شرکت‌ها خسارت مالی وارد کرده است.

یک‌‌سوم از این شرکت‌ها گفته‌اند که اگر بحران ادامه یابد، به آنها ضررهای ملموسی خواهد رساند.

شرکت‌هایی که کالا به روسیه صادر می‌کنند، بیش از دیگران لطمه خورده‌اند.

صادرات ماشین‌آلات آلمانی به روسیه در سه‌ماهه‌ی نخست ۲۰۱۴ نسبت به سال پیش ۱۶ درصد کاهش یافته است.

DW.DE

abdolah-gol-2.jpg

عبدالله گل به چالش کشیده شد: شما چطور می توانید در اینجا درباره دموکراسی به ما دروغ بگویید؟

یک پروفسور ترکیه‌ای در دانشگاه هارواد از رئیس‌جمهوری ترکیه سوالاتی درباره سرکوب معترضان ترکیه از سوی پلیس در سالروز اعتراضات پارک گزی پرسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نوشته روزنامه حریت، دکتر "امراه آلتیندیش"، یک متخصص پزشکی در دانشگاه آمریکایی هاروارد در جریان بازدید عبدالله گل، رئیس‌جمهوری ترکیه از وی پرسید: شما شب‌ها چطور می‌خوابید وقتی مردم در ترکیه در حال مُردن هستند؟ آیا شما خجالت نمی کشید که رئیس چنین کشوری باشید؟

عبدالله گل در پاسخ به این پروفسور معترض گفت: حالا شما به حرفهای من گوش کنید. هیچ کس به شما اجازه نمی دهد که به این راحتی چنین سوالاتی بپرسید.

پروفسور آلتیندیش در جریان جلسه پرسش و پاسخ در دانشگاه هاروارد گفت: سالگرد اعتراضات پارک گزی است. من و همکارانم سال گذشته مقاله ای را چاپ کردیم و در آن نوشتیم که دولت شما هشت شهروند ترکیه ای را کشت، 90 تن را دچار عارضه مغزی کرد، مسبب نابینا شدن 9 تن شد و هزاران تن را با گاز اشک آور مسموم کرد.

وی با اشاره به مرگ برکین الوان، یکی از معترضان پارک گزی توسط پلیس گفت: اما خشونت ها در ترکیه ادامه دارد. هر روز سه زن کشته می شوند و هر روز چهار کارگر در محل کار به قتل می رسند. ارتشی که شما رئیس آن هستید، در دسامبر سال 2011 در روبوسکی 34 تن را کشت. آیا شما از اینکه رئیس جمهور این کشور هستید، شرم ندارید؟ آیا نمی‌بینید که خون از دستان شما چکه می کند؟ شما چطور می توانید در اینجا درباره دموکراسی به ما دروغ بگویید؟ شما شب ها چطور خوابتان می برد؟ نخست وزیر شما به یک پسر 14 ساله تروریست می گوید.

رئیس‌جمهوری ترکیه در پاسخ به وی گفت: این حوادث در کشورهای دیگر هم رخ می دهد. اعتراضات پارک گزی در ابتدا با اقدامات محدودی آغاز شد اما زمانی که چند حادثه رخ داد و برخورد مناسبی صورت نگرفت، سازمان‌های غیرقانونی به معترضان پیوستند. این روندی است که ما هم نگران آن هستیم. برخی از اطلاعات شما نادرست است

ایسنا

us-terorism-2.jpgدولت ونزوئلا رهبر مخالفان را به تلاش برای کودتا با همدستی آمریکا متهم کرد

مقامات ونزوئلا رهبر تندرو مخالفان را به هدایت توطئه‌ها برای سرنگونی رئیس‌جمهوری این کشور با همکاری مقام‌های آمریکایی متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری رویترز، این سخنان تازه‌ترین تصریحات مسئولان دولت ونزوئلا محسوب می‌شود که اعتراضات سه ماهه اخیر را سرپوشی برای توطئه‌ای تحت حمایت آمریکا به منظور سرنگونی نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور می‌دانند.

رهبران مخالفان این سخنان را رد کرده و آن‌ را به عنوان سرپوشی برای اقدامات دولت ونزوئلا به شمار می‌آورند چرا که معتقدند این اعتراضات که 42 تن در آن کشته شدند واکنشی به بحران اقتصادی، ناامنی و رکود در کشور است.

مقام‌های ارشد دولت مادورو گرد هم آمده و ماریا کرینا ماچادو، رهبر تندرو مخالفان و دیگر اشخاص برجسته مخالفان را به دسیسه چینی برای "ترور" و "کودتا علیه مادورو" محکوم کردند.

آن‌ها همچنین کوین وایتیکر، نماینده آمریکا در کلمبیا را به همکاری با ماچادو متهم کردند.

سخنگوی سفارت آمریکا در کلمبیا درباره این اظهارات هنوز واکنشی نشان نداده است. جورج رودریگرز یکی از مقام‌های حزب حاکم سوسیالیست ونزوئلا با نشان دادن ایمیل‌هایی که به گفته وی تاییدی برای برنامه‌های مخالفان است عنوان داشت: آنچه ما ارائه می‌دهیم بخشی از تحقیقات جنایی است.

ماچادو 46 ساله در سال جاری میلادی از مردم ونزوئلا خواست تا برای اعتراض علیه مادورو به خیابان‌ها بیایند. وی این اتهامات را یک رسوایی نامید.

رد ریگرز با نشان دادن ایمیل‌ها گفت: این‌ها نشان دهنده "قتل‌های زنجیره‌ای" هستند. در یکی از این ایمیل‌ها آمده است: ما باید این فضاحت را که در کشور به بار آمده پاک کنیم. الان زمان آن رسیده تا به نیروها پیوسته و خواستار اعتراض شده و شرایط لازم برای از بین بردن مادورو را فراهم کنیم.

ماچادو و لئوپولدو لوپز یکی دیگر از رهبران تندرو مخالفان اصلی‌ترین عاملان اعتراضات ونزوئلا محسوب می‌شوند.

ایسنا

Daeish.jpg

"اکثر شورشیان خارجی در سوریه انگلیسی هستند"

یکی از سران مخالفان در سوریه اعلام کرد که اکثریت شورشیان خارجی که علیه نظام سوریه می جنگند از تندروهای انگلیسی تبار هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از شبکه خبری بی بی سی، عبدالله البشیر، فرمانده شورای عالی نظامی مخالفان سوریه اعلام کرد: بیش از 60 درصد شورشیان خارجی در سوریه وابسته به گروه دولت اسلامی در عراق و شام(داعش) هستند تاجایی که میزان خشونت این گروه به حدی رسیده است که القاعده هم آنها را محکوم میکند.

پیشتر دادگاهی در انگلیس "مشاور شودری" 31 ساله را به اتهام رفتن به سوریه به قصد عضویت در گروههای تروریستی، محکوم کرده بود.

عبدالله البشیر همچنین تاکید کرد که سر کرده شورشیان داعش تبعه انگلیس بوده و دیگران هم از کشورهای فرانسه و آلمان و بلژیک آمدهاند.

وی عنوان داشت: ما در سوریه در معرض اقدامات وحشیانهی این گروهها قرار گرفته ایم و اکثر کسانی که دست به چنین اقداماتی میزنند انگلیسی هستند.

البشیر از دولت انگلیس خواست که به مخالفان سوری برای مقابله با گروه داعش سلاح بدهند.

ایسنا

file-23.jpgاخضرابراهیمی: پیروزی اسد نزدیک است

فرستاده پیشین سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه تاکید کرد پیروزی بشار اسد بر گروه‌های تروریستی در سوریه نزدیک است.

به گزارش فارس پایگاه خبری المنار فلسطین نوشت: اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه چند هفته قبل از تقدیم استعفای خود به سوریه در ملاقاتی با حضور شماری از دیپلمات‌های غربی در پاریس ابعاد بسیاری از بحران سوریه را فاش کرد.

یک دیپلمات فرانسوی به المنار گفت: اخضر ابراهیمی به صراحت اعتراف کرد که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به پیروزی نهایی علیه گروهک‌های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا، فرانسه، ترکیه و قطر نزدیک می‌شود. ابراهیمی گفت که گروه‌های تروریستی در سوریه طی ماه های اخیر به جان هم افتاده‌اند و نمی‌توانند خطر واقعی برای ارتش سوریه محسوب شوند.

فرستاده مستعفی سازمان ملل به سوریه افزود: بسیاری از سیاستمداران غربی که به سقوط دولت سوریه و نظام بشار اسد در اوایل بحران این کشور امیدوار بودند در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در اظهار پیش بینی‌های خود احتیاط پیشه می‌کنند و بقای اسد در راس قدرت را بعید هم نمی دانند.

این دیپلمات فرانسوی به نقل از اخضر ابراهیمی گفت هر راه حل سیاسی که مورد توافق آمریکا و روسیه باشد کارآمد نخواهد بود. ابراهیمی به واشنگتن و پاریس هم گفته که ایران باید در هر راه حل سیاسی برای بحران سوریه شریک باشد و در عین حال تاکید کرد که عربستان و شیوخ قطری در ناکام گذاشتن ماموریت کوفی عنان، فرستاده سابق جامعه بین المللی به سوریه سهم داشتند.

وی همچنین در ملاقات پاریس تاکید کرد: آنچه که مخالفان سوریه خوانده می‌شوند در یکپارچه کردن صفوف خود موفق نبودند و مواضع مخالفان در نشست ژنو ۲ با وجود اینکه از حمایت‌های رابرت فورد سفیر آمریکا برخوردار بودند از سطح پایینی برخوردار بود و آمریکا نیز به خاطر اینکه نتوانسته بود جبهه مخالفان سوریه را متحد کند موجب شکست این نشست شد و در پی آن بود که دولت آمریکا رابرت فورد را از منصبش برکنار کرد.

اخضر ابراهیمی همچنین اعتراف کرد که بسیاری از کشورهای اروپایی امروز تقریبا به طور کامل مطمئن شده‌اند که نظام بشار اسد جایگزینی ندارد و در بین مخالفان سوریه هیچ شخصیتی نیست که بتواند بشار اسد را در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی سوریه شکست بدهد و هیچ قدرت نظامی هم نیست که بتواند در برابر ارتش سوریه مقاومت کند یا بتواند خود را جانشین ارتش سوریه قرار بدهد.

فرارو

teroristha.jpgافشای حمایت سوئد از تروریست‌ها در سوریه

یک روزنامه‌نگار مشهور سوئدی با ارائه اسناد و مدارکی اعلام کرد که سوئد از تروریسم و گروه‌های تروریستی در سوریه حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از شبکه خبری سوریه نیوز، پاتریک پاولف، روزنامه‌نگار مشهور سوئدی به اسناد و مدارکی از وزارت خارجه سوئد دست یافته است که نشان می‌دهد سوئد همراه با دیگر کشورهای غربی و عربی در حمایت از تروریسم و با بهانه حمایت از دموکراسی و حقوق بشر، دست داشته است.

وی گفت: اموال خزانه‌داری سوئد که به کمک‌های بشردوستانه اختصاص دارد برای مخالفان مسلح در سوریه ارسال می‌شود.

پاولف خاطرنشان کرد: اسناد و مدارک زیادی هست که نشان می‌دهد مسئولان کشورهای غربی می‌دانند که ائتلاف مخالفان سوریه از تأیید مردمی در سوریه برخوردار نیست برای همین تلاش می‌کنند تا از مخالفان مسلح حمایت مالی و تسلیحاتی به عمل آورند و این حمایت‌ها از طریق اموالی تهیه می‌شود که به کمک‌های بشردوستانه اختصاص دارد. برای همین دولت‌های غربی اسم این حمایت‌ها را کمک‌های بشردوستانه می‌گذارند تا صفت قانونی برای اقدام خود بگذارند.

وی گفت که از طریق همکاری با سوری‌ها در داخل و خارج و بررسی و پژوهش در خصوص دیدگاه‌های آن‌ها توانسته به دو مساله مهم دست یابد که یکی از آن‌ها این است که رسانه‌های سوئدی و کشورهای غربی در وارونه کردن حقایق در خصوص رخدادهای سوریه همکاری و با این حال اقدامات تروریستی را در سوریه محکوم می‌کنند.

پاولف از رسانه‌های سوئدی که مثل رسانه‌های آمریکایی سعی می‌کنند تا از دولت سوریه چهره‌ای بد و در مقابل از ائتلاف مخالفان این کشور چهره‌ای خوب جلوه بدهند، انتقاد کرد.

وی همچنین تأکید کرد که رسانه‌های سوئدی در مقابل رخدادهای اوکراین و ونزوئلا چنین مواضعی را در پیش می‌گیرند.

پاولف به ادعای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر کشته شدن 1400 تن در غوطه شرقی دمشق در سپتامبر گذشته اشاره کرد و گفت که رسانه‌های سوئدی نیز دقیقاً همین آمار را اعلام کرده‌اند این در حالی است که اظهارات اوباما ثابت نشده بود.

از سوی دیگر، روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در گزارشی فاش کرد که گروهی به رهبری یکی از مسئولان عالی‌رتبه سابق در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از مدت‌ها پیش طرح‌های جدیدی را برای ارسال سلاح از شرق اروپا و با حمایت مالی عربستانی‌ها به گروه‌های مسلح تروریست در سوریه ارائه کرده‌اند.

به گزارش این روزنامه، درخواست ارتش آزاد سوریه در تابستان گذشته برای دریافت سلاح، دولت باراک اوباما را در باتلاقی فرو برد، برای همین واشنگتن مجبور شد تا سلاح‌های دیگری را برای مخالفان ارسال کند.

این روزنامه نوشت: یکی از شرکت‌های آمریکایی تنها به این مساله اکتفا نکرد بلکه 70 هزار تفنگ و 21 میلیون گلوله برای ارتش آزاد ارسال کرد

ایسنا

intel2.jpgهشدار نسبت به شکست انتخابات ریاست جمهوری در شرق اوکراین/

در میان کشته‌های نیروهای دولتی اکراین"مأموران سیا و اف بی آی" نیز دیده می‌شوند

کمیسیون انتخابات اوکراین نسبت به شکست انتخابات ریاست جمهوری در شرق کشور هشدار داد.

در همین حال شهردار خودخوانده و جدایی‌طلب اسلاویانسک گفت، در میان کشته‌های نیروهای دولتی "مأموران سیا و اف بی آی" نیز دیده می‌شوند.

کمیسیون انتخابات اوکراین روز شنبه (۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت) نسبت به شکست انتخابات ریاست جمهوری مقرر در ۲۵ مه (۴ خرداد) در مناطق شرقی این کشور هشدار داد.

این کمیسیون از الکساندر تورچینف، رئیس جمهور موقت اوکراین خواسته است امنیت را در روز برگزاری انتخابات در دونسک و لوهانسک، مناطق شرقی تحت کنترل جدایی‌طلبان برقرار سازد.

کمیسیون انتخابات اوکراین اعلام کرد، در شرایط فعلی ناممکن است که در هر دوی این مناطق تدارک انتخابات یا برگزاری آن انجام گیرد. کمیسیون هشدار داد، در صورتی که نیروهای امنیتی قاطعانه عمل نکنند ممکن است شرایط موجود مانع از برپایی انتخابات شود.

ارتش اوکراین از یک ماه پیش به صورتی نافرجام تلاش دارد تا با عملیات "ضد ترور" کنترل هر دوی این مناطق در نزدیکی مرز روسیه را به دست آورد. بعد از رفراندوم مناقشه‌برانگیز جدایی از اوکراین در روز یکشنبه (۱۱ مه) شورشیان مسلح طرفدار روسیه در در دونتسک و لوهانسک اعلام استقلال کردند. کمیسیون انتخابات می‌گوید، مسئولان انتخابات در هر دو شهر تهدید شده و در برخی جاها مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

حدود ۳۶ میلیون اوکراینی فرا خوانده شده‌اند تا در انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه (۲۵ مه) شرکت کنند. غرب انتخابات را قدمی مهم برای حل بحران اوکراین می‌داند، اما جدایی‌طلبان هوادار روسیه آن را رد کرده‌اند. طبق نظرسنجی انجام‌شده در این هفته، تنها یک‌سوم صاحبان حق رأی در شرق کشور مایلند در انتخابات شرکت کنند.

آغاز دومین میز گرد اتحاد ملی اوکراین

در حالی که نگرانی‌ها نسبت به برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه در اوکراین بالا می‌گیرد دومین میز گرد اتحاد ملی این کشور آغاز به کار کرده است.

بعد از اولین میز گرد نافرجام اتحاد ملی که روز چهارشنبه (۱۴ مه) در کیف برگزار شد میز گرد دوم روز شنبه (۱۷ مه) در شرق ناآرام این کشور تشکیل شد. در این میز گرد آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین، ولف‌گانگ ایشینگر، دیپلمات ‌آلمانی و همچنین لئونید کراوچوک و لئونید کوچما، دو رئيس جمهور پیشین اوکراین نیز شرکت داشتند. در این دور از مذاکرات هم نمایندگان شبه‌نظامیان جدایی‌طلب حضور نداشتند.

با این حال چشم‌انداز ‌آینده اوکراین همچنان مبهم است. سازمان ملل متحد می‌گوید، از شروع منازعات این کشور حدود ۲۵۰ نفر کشته شدند. با وجود این ویچسلاو پونوماریف، شهردار خودخوانده اسلاویانسک و از رهبران شورشیان جدایی‌طلب اوکراین روز شنبه (۱۷ مه) گفت، نیروهای دولتی در شرق کشور تلفاتی به مراتب بیشتر از آماری که ارائه‌ داده‌اند متحمل شده‌اند. به گفته او، از شروع ماه مه دست کم ۶۵۰ نفر زخمی، دستگیر یا کشته شده‌اند.

به نقل از خبرگزاری روسی اینترفاکس، ویچسلاو پونوماریف در پیام ویدئویی اعلام کرد، در میان کشته‌شده‌ها مأمورانی از سازمان سیا و "اف بی آی" آمریکا و مأموران اطلاعاتی اوکراین (SBU) نیز دیده ‌می‌شوند.

تهدید اوباما به تشدید تحریم روسیه

غرب روسیه را متهم کرده که به آشوب‌های اوکراین که پیش از این به اتحاد جماهیر شوروی سابق تعلق داشت دامن می‌زند. باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی در روز جمعه (۱۶ مه) با فرانسوا اولاند، همتای فرانسوی خود، روسیه را تهدید به تحریم‌های بیشتر کرد.

بنا بر گزارش کاخ سفید، او گفت، مسکو در صورت ادامه رویکرد "تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌كننده" فعلی "بهای به مراتب بیشتری" خواهد پرداخت.

درخواست موضع شدیدتر آلمان نسبت به روسیه

در عین حال وزیر خارجه اوکراین پیش از سفر خود به برلین خواستار موضع شدیدتر این کشور نسبت به روسیه شد. او قرار است سه‌شنبه (۲۰ مه) برای دیدار و گفت‌وگو با فرانک-‌والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان به ‌این کشور سفر کند.

اشتاین‌مایر در تازه‌ترین اظهارات خود در مورد اوکراین تأکید کرد، آلمان در صورتی که بخواهد مسئولانه رفتار کند باید همه تلاش‌ها را به‌کار گیرد تا راهی برای برون‌رفت از وضعیت خطرناک این کشور و حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران موجود در آن پیدا شود.

وی که از سوی برخی از سیاستمداران آلمان، از جمله مارکوس فربر، کاندید حزب سوسیال مسیحی آلمان برای رقابت‌های انتخابات پارلمانی اروپا تحت انتقاد قرار دارد با اشاره به تلاش برای برقراری میز گرد اتحاد ملی در اوکراین گفت: «هر کس که همراه با ما برای تنش‌زدایی در اوکراین تلاش می‌کند می‌داند، در جایی که دو طرف منازعه به خشونت علیه یکدیگر متوسل شده و همدیگر را فاشیست یا تروریست خطاب می‌کنند این کار ساده نیست.»

مارکوس فربر اشتاین‌مایر را متهم کرده بود که در تازه‌ترین تلاش‌های خود برای حل و فصل منازعات اوکراین هیچ دستاوردی به همراه نیاورده است.

اشتاین‌مایر در مورد تحریم روسیه نیز توصیه به احتیاط کرد و گفت، این کار تنها زمانی باید انجام شود که ضرورت ایجاب کند. او گفت، همچنان جانبدار "همکاری به جای تقابل" نسبت به مسکو است. وزیر خارجه آلمان اضافه کرد، کماکان اعتقاد دارد که باید از طریق گفت‌وگو با طرفین منازعه تنش‌ها در اوکراین را کاهش داد.

اعزام ناظران بین‌المللی برای انتخابات

سازمان امنیت و همکاری اروپا حدود هزار ناظر خود را برای نظارت بر انتخابات اوکراین به این کشور خواهد فرستاد. تام هویم، یکی از این ناظران که مدیریت مدرسه اروپایی در کالسروهه را بر عهده دارد گفت: «برای پایان دادن به هرج و مرج در اوکراین نیاز به اقتداری دمکراتیک و مشروع وجود دارد. انتخابات ریاست جمهوری آغاز این راه است.»

DW.DE

uk-2.jpgکناره‌گیری کمونیست‌های اوکراین از انتخابات ریاست جمهوری بدلیل عدم مشروعیت انتخابات

رهبر حزب کمونیست اوکراین که برای رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور نامزد شده بود، اعلام کرد که از روند این انتخابات خارج شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، پطر سیموننکو، رهبر حزب کمونیست اوکراین در جریان مناظرات تلویزیونی در اوکراین گفت: جنگی در اوکراین به وقوع پیوسته و کشور در حال از دست دادن قلمروی خود است. اوضاع در دونتسک و لوهانسک بسیار وخیم است. اعضای شورای حاکم اوکراین نه تنها

در حال شکل دادن گروه‌های حامی خود هستند بلکه می‌خواهند ساختارهای شبه نظامی در کشور ایجاد کنند.

وی گفت: جنگ علیه مخالفان، سانسور مطالب و اخبار مربوط به انتخابات تنها باعث مطرح شدن یک مساله می‌شود؛ این انتخابات غیرمشروع خواهد بود و ما به این مساله واقف هستیم. به همین دلیل است که حزب کمونیست تصمیم گرفته تا از این انتخابات بیرون بیاید و ما این کار را برای نجات اوکراین انجام می‌دهیم.

سیموننکو در درخواستش که در وب سایت این گروه منتشر شده آورده است، تصمیم برای کناره‌گیری از این رقابت از جانب کمیته مرکزی حزب و با رضایت رهبران تمامی سازمان‌های منطقه‌ای اتخاذ شده است.

به خاطر فروپاشی سیستم اجرای قانون، کنترل ناپذیر بودن اقدامات رایت سکتور و گروه‌های شبیه به آن‌ها، من به عنوان کاندیدای حزب کمونیست اوکراین از حضور در این رقابت خارج شدم. در چنین شرایطی، امکان‌پذیر نیست که انتخاباتی عادی برگزار کنیم و از آزادی بیان که خ&#