lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

654645.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم مهر ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

کلان سرمایه داران و لایحه اصلاح قانون کار

بیست ویکم مهرماه- کارفرمایان از اول خواستار تغییرقانون کار بودند. مخالفت آنها با ماده ۲۷ بود و یکی دیگربا ادبیات قانون کار مشکل داشتند. آنها اکنون لایحه اصلاح قانون کار را به مجلس برده و آنجا نیز پشتیبان دارند.جایگاه کارگران به لحاظ کیفیت تشکل‌های کارگری در مراکز صنعتی و محیط کار ضعیف است.

فساد مالی نهادینه و نابودی امنیت شغلی زحمتکشان

بیست ویکم مهرماه- شکل‌گیری فساد سیستمی نتیجه مصیبت محرمانه‌بودن آمار و قراردادهای اقتصادی…است.در واقع بخش‌های نامولد بر بخش‌های مولد چیره می‌شوند وهمه انواع نابرابری‌ها را افزایش می‌دهند[امنیت شغلی زحمتکشان نیز نابود می گردد] ؛به این معنا که در شرایط نبود شفافیت آماری،رانت و فساد به کانون‌های اصلی خلق ارزش‌افزوده در اقتصاد تبدیل می‌شوند.

رانت‌جویان٬ مدیران ارشد واصلاح قانون کار

بیست ویکم مهرماه- دولت‌ها از منابع عمومی برای مصارف عمومی استفاده می‌کنند، اما نحوه استفاده از این منابع که یا نفتی است یا مالیاتی، هرگز شفاف نمی‌شود.مجموع درآمد افراد، از راه قاچاق کالا٬ عضویت در هیأت‌مدیره چندین شرکت[ همین مدیران از مبتکران وحامیان اصلاح قانون کار هستند] ، کاسبی‌های کلان رانتی، دارایی‌های حاصل از سپرده‌های بزرگ و املاک و… به ‌دست می‌آید.

لایحه اصلاح قانون کار و حقوق سندیکایی کارگران

بیست ویکم مهرماه- با این لایحه افزایش حداقل دستمزد سالیانه کارگران پایان می گیرد.اصلاح قانون کاراراده و حق کارگردرعقد قرارداد کاررا منتفی وشرایط کار و روابط کار را مطابق اراده کارفرمایان تنظیم می کند.با اصلاح قانون کار حق اعتراضات واعتصابات کارگران غیرقانونی اعلام می شود.

دولت ومجلس ازحامیان اصلاح قانون کار هستند

بیستم مهرماه- دولت با حذف برخی بندها حمایت خود را از کارگران قطع می‌کند. لایحه اصلاح قانون کار در دولت قبل تهیه شده و این دولت هم ان را پذیرفته است و مجلس این لایحه را در دستور کار خود قرار داده است.

کارگران نیشکر هفت تپه و ادامه مبارزه برای احقاق حقوق

نوزدهم مهر ماه- کارگران این مجتمع از آنجا که وعده‌های کارفرما را غیرعملی می‌دانند امروز دوشنبه ۱۹ مهر ماه اعتراضات خود را گسترده‌تر کرده‌اند. کارگران این واحد تولیدی به این دلیل پیگیر مطالبات خود هستند که دغدغه تامین معاش خانواده‌هایشان را دارند و از مدیریت کارخانه و مسئولان شهرستانی و استانی انتظار دارند که به دغدغه‌های آن‌ها احترام بگذارند و در این شرایط نمی‌توان از ما کارگران انتظار داشت که نسبت به وضعیت مجتمع نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی‌سازی و مطالبات مزدی خود بی‌تفاوت بمانیم.

اعتراض زحمتکشان شهرستان پاکدشت به کمبود امکانات پزشکی

نوزدهم مهر ماه- ۷۲ هزار کارگر فعال و ۸ هزار کارگر بازنشسته شهرستان پاکدشت از کمبود امکانات پزشکی و پزشکان متخصص در بخش‌های مختلف درمانی شکایت دارند و این درحالی است که کارگران و بازنشستگان هر ماه بخشی از دستمزدشان را جهت دریافت خدمات درمانی از سازمان تامین اجتماعی پیش‌خرید می‌کنند.

مبارزه کارگران کاشی خزر برای تامین امنیت شغلی

نوزدهم مهرماه- ۶ ماه پس از تعطیلی رسمی کاشی خزر یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی مستقر در استان گیلان، کارگران ضمن تجمع در مقابل درب این کارخانه خواستار دریافت حقوق معوقه و بازگشایی واحد مذکور و بازگشت به کارهستند.

صدای کارگران شنیده نمی‌شود؛اما صدای کارفرمایان بلند است

نوزدهم مهرماه – پیش نویس اصلاح قانون کار در دولت گذشته فرستاده شد و مجلس نیز آن را اصلاح کرد اما مجددا همین پیش نویس در دولت جدید بدون اصلاحاتی فرستاده شده است، حتی تبصره یک ماده ۷ قانون کار با همین موضوع یعنی امنیت شغلی کارگران حذف شده است.چرا صدای فقرا شنیده نمی‌شود و در مقابل صدای کارفرمایان بلند است.

اعتراض ماهیگیران گلستان

نوزدهم مهر ماه- جمعی از صیادان پره استان در مناطق میانکاله، خواجه نفس و گمیشان به اقدام برخی نهاد‌ها و شیلات استان گلستان اعتراض کردند. این صیادان بی‌توجهی وتبعیض نسبت به تعاونی‌های صیادی را از دلایل کاهش درآمد خود می دانند.

بازار خودروی ایران و امنیت شغلی کارگران

نوزدهم مهر ماه- فرانسوی‌ها جایگاه خود را … در میان خودروسازان ایرانی باز کرده‌اند و خودروسازان ایرانی در قراردادهای خارجی قبلی نتوانستند از حق خود دفاع کنند.با ورود شرکتهای خارجی و نوع قرارداد‌ها امنیت شغلی کارگران صنعت خودروسازی کشور در در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

شکاف درآمدی، فاصله طبقاتی و فقر زحمتکشان

نوزدهم مهر ماه- براساس گزارش مرکز آمار ایران، نسبت متوسط هزینه خانوار در دهک دهم به دهک اول (سهم ١٠ درصد ثروتمندترین به ١٠ درصد فقیرترین خانوارها) از ١٢,٣٣ در سال ١٣٩٣، به ١٢.۶۵ در سال ١٣٩۴ افزایش یافته است که حکایت از بدترشدن توزیع درآمد است. کاهش ارزش پول ملی در کنار تورم فزاینده و تشدید تحریم‌ها از دلایل اصلی افزایش فاصله طبقاتی در این سال‌هاست.

عدم امنیت شغلی‌ و افزایش بیکاری کارگران واحد کوره پزخانه پاکدشت

هجدهم مهر ماه- از مجموع ۶۲ واحد باقی مانده تولید آجر سنتی در منطقه پاکدشت، امروز حدود۷ واحد، آنهم با حداقل ظرفیت تولید و نیروی کار به فعالیت ادامه می‌دهند. عامل اصلی تعطیلی این واحد کوره پزخانه افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تبعات کسادی بازار ساخت و ساز بر تولید آجر بوده است. در کنار این واحد‌های تولید کننده آجر‌های سنتی چند هزار کارگر فصلی ودائمی به صورت مستقیم وغیر مستقیم مشغول کار بودند که این موضوع باعث بیکاری آنها شده است.

اعتراض کارگران شرکت پالیز پژوهش پارس

هجدهم مهر ماه- این شرکت آخر خردادماه حدود ده نفر از کارگران خود را اخراج کرد. کارگران اخراج شده با چهارسال سابقه کار و سه ماه دستمزد پرداخت نشده‌ خواستار دریافت هرچه سریعتر مطالبات بر حقشان هستند.

تجمع اعتراضی کارکنان شرکتی مخابرات

هجدهم مهر ماه- برای چند صد نفر از کارکنان این شرکت که پس از سالها کار کردن، هنوز قرارداد مستقیم ندارند و طرح طبقه‌بندی مشاغل برای آنان اجرا نمی‌شود حداقل دستمزد پرداخت می‌‌شود و این در حالیست که هم‌رده‌های رسمی آنها تا بیش از دو برابر، دستمزد می‌گیرند. این زحمتکشان در سیزدهم و چهاردهم مهرماه از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع اعتراضی بر پا کردند.

ادامه مبارزه کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه

هجدهم مهر ماه- مجموع نیروهای شاغل تا یک‌ هزار و دویست نفر است که ارزش معوقات مزدی آنها تا چهار ماه مزد و ۶ ماه حق بیمه پرداخت نشده برآورد می‌شود . کارگران معترض در رابطه با علت برپایی تجمع صنفی امروز خود گفتند: از ارزیابی رفتار مدیریت مجتمع در مقام کارفرما به این نتیجه رسیده‌ایم که بازهم قرار نیست در خصوص پرداخت شدن مطالبات معوقه ما اقدام خاصی صورت بگیرد به همین دلیل صبح امروز۱۸ مهر ماه دست از کار کشیده(اعتصاب) و در مقابل ساختمان اداری مجتمع نیشکر هفت‌تپه تجمع اعتراضی بر پا کرده ایم.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت جم صنعتکاران

هجدهم مهر ماه- هفت کارگر بیکار شده پتروشیمی جم صنعتکاران یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت پتروشیمی جم عسلویه که در خردادماه بیکار شده اند به همراه خانواده‌های خود صبح روز ۱۸ مهر ماه در مقابل مجلس تجمع اعتراضی بر پا کردند. برخلاف ادعای مدیریت پتروشیمی، کارگران تا آخر سال جاری قرارداد دارند و فقط به علت اعتراضات صنفی از کار بیکار شده‌اند.

لایه اصلاح قانون کار و تحمیل هزینه آموزشی‌ بر دوش زحمتکشان

هجدهم مهر ماه- در لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح قانون کار، ماده ۱۰۷ قانون کار دچار تغییراتی شده است. در این تغییرات، … آمده است که دولت می‌تواند برای آموزش نیروی کار از مشارکت بخش غیر دولتی استفاده کند.کارگرانی که فاقد امنیت شغلی و امید به آینده هستند، قرار است هزینه‌های آموزش‌های ضمن خدمت را از جیب خالی خود بپردازند. هم اکنون نیز مواردی از این دست دیده می‌شود، حال دولتی‌ها می‌خواهند به این اجحاف، جامه قانونی بپوشانند.

خواست زحمتکشان،تضمین امنیت شغلی‌ و افزایش دستمزد است

هجدهم مهر ماه- حداقل دستمزد سال ۹۵ به میزان ۸۱۲ هزار تومان است،ضمن اینکه حقوق یک ماه یک کارگر فقط هزینه ۸ تا ۱۰ روز زندگی وی را پوشش می دهد.با احتساب این میزان دستمزد ماهانه، دستمزد یک ساعت کار معادل ۳۷۶۰ تومان است[ تقریبا معادل یک یورو].در جامعه ما هیچ منبعی نسبت به تامین ضرورت‌های زندگی فرد بیکار پاسخگو نیست.

اعتراض کارگران کارخانه آونگان اراک

هجدهم مهرماه- گروهی از کارگران کارخانه آونگان اراک دراعتراض به عدم پرداخت ۲۲ماه حقوق ودیگر مزایای شغلی در مقابل استانداری استان مرکزی دست به تجمع اعتراضی زدند.

مبارزه کارگران پتروشیمی جم

هجدهم مهرماه- جمعی از کارگر اخراجی پتروشیمی جم، به همراه خانواده‌های خود به تهران آمده و در مقابل وزارت کار و سپس مجلس تجمع کردند. مدیریت پتروشیمی جم واقع در استان بوشهر در خرداد ماه امسال گروهی از کارگران قرارداد موقت را به بهانه اتمام قرارداد کاری اخراج کرد. بر خلاف ادعای کارفرما، کارگران تا پایان سال ۹۵ قرارداد امضا کرده بودند.

مطالبه کارگران کارخانه‌های تراکتورسازی و ماشین سازی تبریز

هجدهم مهرماه- دو کارخانه تراکتورسازی و ماشین سازی نگین استان آذربایجان شرقی هستند،دولت و مجلس باید به داد تولید و صنعت و اشتغال کارگران برسند. متاسفانه واردات بی‌رویه کمر تولید و تولید کنندگان وکارگران را شکسته و خم کرده است.مهمترین معضل[ کارگران کارخانه‌های تراکتورسازی و ماشین سازی تبریز] قراردادهای موقت کار است که امنیت شغلی کارگران را با مشکلات متعددی مواجه ساخته است.

مطالبه هنرمندان و نوازندگان ارکستر موسیقی ملی

هجدهم مهرماه- هنرمندان و نوازندگان ارکستر موسیقی ملی وارکستر سمفونیک تهران خواستارعقد قراردادهای ثابت ودریافت حقوق ماهانه و بیمه‌ بدون وقفه هستند.درحال حاضراعلام گردیده٬با شروع سال آتی قراردادهای نوازندگان ارکستر تمدید خواهد شد.

برنامه‌های توسعه وشکاف جنسیتی در بازار کارکشور

هجدهم مهرماه- زنان نیمی ازجمعیت و نیمی از نیروی کار هر کشوری را تشکیل می‌دهند که کمتر مورد توجه کارفرمایان ودولتمردان قرارمی‌گیرند.به طوری که مردان ازمزایایی دو برابر زنان درابعاد چهارگانه بهره‌مندند.نابرابری جنسیتی در بازار کار، اشتغال و دستمزد…ایران در شکاف جنسیتی رکورد زد.

ورشکستگی ده هزار بنگاه اقتصاد‌ی با اجرای هدفمندی یارانه ها

هجدهم مهرماه- مشاور وزیر صنعت، معد‌ن و تجارت گفت: ۱۰ هزار بنگاه اقتصاد‌ی کوچک و متوسط غیرفعال و راکد‌ د‌ر کشور به د‌لیل کمبود‌ نقد‌ینگی یا مد‌یریت نامطلوب طی سالیان گذشته[ اززمان اجرای هدفمندی یارانه ها] د‌چار مشکلات عد‌ید‌ه‌ای شد‌ه‌اند‌.

بیکاری کارکنان زحمتکش رستوران‌ها و چایخانه‌های اصفهان

هجدهم مهرماه- تعطیلی برخی رستوران‌ها و چایخانه‌ها در شهراصفهان با دستوربازرسی ونظارت اصناف استان و نمایندگی ولی فقیه موجب بیکاری گسترده کارکنان رستوران‌ها وچایخانه‌ها [ آشپزها ، پیشخدمت‌ها ، شاگردان مغازه و …]شده است.این کارکنان از حقوق اولیه و قرارداد کاری محروم هستند.

از ادعا تا واقعیت،بیکاری افزایش یافت

هجدهم مهر ماه- نرخ بیکاری در بهار امسال نسبت به سال گذشته ۱.۴ درصد رشد کرد.مرکز آمار ایران نرخ بیکاری بهار سال جاری را ۱۲.۲ درصد معادل سه میلیون و ۱۴۵ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام کرد. این میزان به منزله افزایش نرخ بیکاری نسبت به بهار سال ۱۳۹۴ با نرخ بیکاری معادل ۱۰.۸ درصد بود.

افزایش بیکاری و ترفندی برای کمتر نشان دادن آن

هجدهم مهر ماه- بخش اعظمی از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی امروز بیکارند و… حقوق و دریافتی آنها با اضافه کاری و جمعه کاری‌ها به یک میلیون تومان می‌رسد. نمی‌توان هر کسی را که دو ساعت در هفته کار کرد شاغل تلقی کنیم و آمار بیکاری را کم کنیم.

اعتراض کارگران راه آهن ایران به تحمیل هزینه آموزشی‌

هفدهم مهر ماه- کارگران پیمانکاری رجاء از عقد قرارداد یک شرکت با رجاء برای آموزش «ترمزبانی» به کارگران خبر دادند.کارگران می‌گویند درحالیکه هر کارگر مبلغی در حدود دو میلیون تومان از جیب برای این آموزش‌ها می‌پردازند، هیچ تضمین شغلی هم وجود ندارد و از طرف دیگر، مدرک ترمزبانی لوکوموتیو‌هایی که آنها آموزش می‌بینند، هیچ جای دیگر غیر از رجاء کاربرد ندارد.این آموزش در بستری که امنیت شغلی هم نیست، فقط کیسه کارگران را خالیتر می‌کند.

دولت یازدهم و سرکوب مزدی زحمتکشان

هفدهم مهر ماه- در روزهای گذشته دولت اعلام کرده است که قصد دارد برای سال ۹۶، حقوق کارمندان را تا سقف ۱۰ درصد افزایش دهد و همین مسئله باعث اعتراض و نگرانی کارگرانی شده است که معتقدند این تصمیم دولت برای محدود کردن قدرت خرید آنها اتخاذ شده‌است.از آنجایی که حقوق کارمندان همواره یکی از معیارهای افزایش مزد کارگران بوده است، این تصمیم دولت برای کارگران چندان خوشایند نیست.

اصلاح قانون کار به هدف تامین سرمایه

هفدهم مهر ماه- سازمان تجارت جهانی در چارچوب تقسیم کار جهانی برای اعضای خود تعیین وظیفه می کند و تاکنون به ایران این مجال را داده است که با خودروسازان و شرکت‌های نفتی فرانسوی و آلمانی برای مونتاژ خودروهایشان همکاری کند و شاید در همین راستای ورود دوباره شرکت‌های خارجی خوردوساز و نفتی به ایران است که اینطور تلاش برای اصلاح قانون کار آغاز شده و زمینه تضییع گسترده حقوق کارگران [ از یکطرف ] و برنامه تامین امنیت سرمایه [ از طرفی‌ دیگر ] فراهم می‌‌شود.

اعتراض کارگران کک سازی طبس به اخراج و عدم امنیت شغلی‌

هفدهم مهر ماه- حدود ۱۰۰ کارگر قرار دادی این شرکت که به‌ صورت میانگین سه تا ۴سال سابقه کاری داشتند پس از خاتمه قرارداد اخراج شده‌اند.تمامی کارگران شاغل و اخراجی دست کم بابت ۵ ماه مزد و عیدی سال ۹۵ طلبکارند.

اعتصاب کارگران کارخانه صنایع فرو آلیاژ

هفدهم مهر ماه- از فروردین ماه سال جاری به بهانه مشکلات مالی تولیدات این کارخانه‌ به حداقل رسیده است بطوریکه به ۵۰۰ نفر از کارگران گفته شده بعد از اتمام قرار داد کارشان در ماه جاری کاری برای آنان در این کارخانه وجود ندارد .. دستمزد کارگران شاغل در این کارخانه به حداقل نیم رسیده د و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز دچار مشکلاتی است ، به همین دلیل جمعی از کارگران در مخالفت با این موضوع ،روز ۱۶ مهرماه مقابل درب ورودی کارخانه دست به اعتراض صنفی زده‌اند.

خواست کارگران کارخانه پارس خودرو ،افزایش مطالبات مزدی است

هفدهم مهر ماه- از ابتدای فصل تابستان تاکنون فعالیت‌های روزانه ما افزایش یافته است و این درحالی است که با وجود افزایش فشار کاری هنوز برای افزایش مجدد مزایای فوق‌العاده نوبت کاری اقدامی صورت نگرفته است. خواست صنفی ما افزایش ۱۵ درصدی مزایای مربوط به نوبت کاری نیست بلکه ما خواهان بازگشتن به همان شیوه پیشین یعنی افزایش بیست و دو نیم درصدی مزایای یاد شده هستیم.

اعتصاب کارگران کارخانه اشی مشی شلمزار

هفدهم مهرماه- کارگران کارخانه اشی مشی شلمزار واقع در چهارمحال و بختیاری در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه دستمزد٬ دست به اعتصاب زده و درمقابل استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کردند.گروه تولیدی اشی مشی یکی از بزرگترین کارخانجات تولید مواد غذایی در ایران محسوب می شود.

رکود وتعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی همدان

هفدهم مهرماه- مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان همدان در کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مورد پیگیری قرارگرفته اما این کارگروه برای بازکردن گره‌های تولید و رونق اقتصادی اقدامی انجام نداده است.صدها واحد تولیدی در رکود بسر برده و کارگران در شرایط اسف بار زندگی می کنند.پس از ۱۳ سال همچنان پتروشیمی هگمتانه همدان معطل است.

مبارزه زنان کارگر برای افزایش مرخصی زایمان

هفدهم مهرماه- در مورد افزایش مرخصی زایمان[ زنان کارگر و کارمند]… تمام پیگیری‌ها و مکاتبات مربوطه را انجام داده‌ایم. حتی گفتیم که از محل اعتبارات وزارت بهداشت که مربوط به افزایش جمعیت است این مابه‌التفاوت پرداخت شود؛ اما متاسفانه به نتیجه‌ای نرسیدیم.به‌دلیل اینکه امنیت شغلی زنان با رفتن به این مرخصی به خطر می‌افتد بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند از این مرخصی استفاده نکنند و آنهایی هم که به مرخصی رفته‌اند ممکن است نتوانند به سر کار خود باز گردند.

کاهش آمار احداث و راه اندازی واحدهای صنعتی

هفدهم مهرماه- مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام کرد: درطول سه سال فعالیت دولت یازدهم در شهرک‌های صنعتی کشور بیش از ۷ هزار و ۸۳ واحد صنعتی احداث شده است… با وجود اینکه هشت ماه از برجام می‌گذرد اما تطبیق دادن وضعیت کشور با شرایط جهانی زمان‌براست.

خواسته‌های کارگران صنعت نساجی

هفدهم مهرماه- مشکل در صنعت پوشاک، حجم بالای واردات و تعرفه پایین گمرکی آن است.در چند سال اخیر کارخانه‌های بسیاری تعطیل و هزاران کارگر شاغل در واحدهای نساجی وصنعت پوشاک بیکار شده اند، به صورتی که اکنون کارگران صنعت نساجی امنیت شغلی ندارند.

اجرای برنامه آزاد سازی قیمت ها

هفدهم مهرماه- با ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها،رئیس انجمن جایگاه‌داران سوخت کشور با بیان اینکه امسال قطعا شاهد افزایش قیمت بنزین و گازوئیل خواهیم بود، از احتمال افزایش قیمت هر لیتر بنزین به لیتری ۱۲۰۰ تومان و گازوئیل به ۵۰۰ تومان خبر داد.این افزیش به موازات کاهش قدرت خرید خانوارهای کارگری صورت می گیرد.

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شرکت پتروشیمی اروند

شانزدهم مهر ماه- حدود ۴۰ نفر از نیروهای پیمانکاری شرکت پتروشیمی اروند، روز پنجشنبه ۱۵ مهر ماه در اعتراض به کسر حقوق و مزایای خود ، پرداخت این حقوق و مزایا را از مسئولان شرکت خواستار شدند. مسئول روابط عمومی پتروشیمی اروند ایجاد درگیری فیزیکی در این مجتمع را تکذیب کرد و اعلام نمود که اعتراض کارگران در حد تجمع و اعتصاب بوده است.

خواست زنان زحمتکش تضمین امنیت شغلی‌ است

شانزدهم مهر ماه- در خصوص مابه‌التفاوت مالی بین شش تا ۹ ماه مرخصی را خیلی از دستگاه‌ها قبول نمی‌کنند.[ به مانند دیوان عدالت اداری,سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت بهداشت] به دلیل اینکه امنیت شغلی زنان با رفتن به این مرخصی به خطر می‌افتد بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند از این مرخصی استفاده نکرده و آنهایی هم که به مرخصی رفته‌اند ممکن است نتوانند به سر کار خود باز گردند. قوانین طوری تدوین شده است که امنیت شغلی‌ زنان را به خطر انداخته است.

اعتراض زحمتکشان به اصلاح قانون کار

شانزدهم مهر ماه- عده‌ای[ سرمایه دارن ] می‌خواهند قانون کار را تغییر دهند اما عنوان اصلاح را برای آن به کار می‌برند، در حالی که با تغییر قانون کار شرایط برای کارگران در ایران سخت‌تر خواهد شد. اصلاحیه جدید قانون کار ضد اشتغال است و دست کارفرمایان را برای تغییر در دستمزد، قراردادهای کار و اخراج نیروی کار بازتر می‌کند.

خواست کارگران ساختمانی برخورداری از بیمه و امنیت شغلی‌ است

پانزدهم مهر ماه- بیش از ۵۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور بیمه نشده‌اند و قرار بود در سال جاری ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه شوند، با توجه به اینکه به سال آخر دولت یازدهم رسیده‌ایم؛ این وعده دولت تاکنون محقق نشده است. کارگران ساختمانی در سراسر کشور در شرایط طاقت‌فرسایی کار می‌کنند و نمی‌خواهند بیمه نمودن آنها درگیر و دار شعارهای انتخاباتی باقی بماند.

ادامه مبارزه کارگران پتروشیمی پردیس

پانزدهم مهر ماه- فاز جدید این اعتراضات از پنجم مهرماه آغاز شده و طی آن کارگران از خوردن غذا خودداری کرده‌اند. کارگران که خواستار بازبینی جدول شیفت‌های کاری هستند؛ می‌گویند: کارفرما بدون در نظر گرفتن خواسته‌های کارگران، با قاطعیت در حال اجرایی نمودن طرح چهار شیفت است و از کارگران معترض می‌خواهد در اجرای این طرح ناعادلانه سنگ‌اندازی نکنند.

اعتراض کارگران کارخانه نخ تایر زنجان

پانزدهم مهر ماه- کارگران کارخانه نخ تایر واقع در کیلومتر۱۵ آزاد راه زنجان ـ قزوین، به عدم پرداخت به موقع دستمزد خود اعتراض کرده و خواهان برخورداری کامل از مزایای بیمه تامین اجتماعی شدند.

اعتراض کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک

چهاردهم مهر ماه-در قراردادهای کاری کارگران به صورت کامل در مورد مسائل مهمی همچون نحوه محاسبه و میزان مزایای سنوات، مرخصی، هزینه رفت و برگشت، ناهار، عیدی اشاره نشده است. به همین دلیل کارگران پیمانکاری ماشین سازی اراک نسبت به رویه بی‌توجهی که از سوی مجموعه کارفرمایان این واحد صنعتی در خصوص شرایط کارگران پیمانکاری اتخاذ شده‌است، معترض شدند.

۱۳۹۵/۰۷/۲۱

اتحاد کارگر

Irans-Workers-Demands-38-1-4.jpgدومین روز تجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه در شوش

کارگران معترض می‌گویند دلیل اعتراض ما کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه عدم دریافت ۲ تا ۴ ماه مزد معوقه به همراه پرداخت نشدن دست‌کم شش ماه حق بیمه کارگران روزمزدی به تامین اجتماعی است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می‌کند.

شمار زیادی از کارگران واحد صنعتی مجتمع نیشکر هفت تپه در ادامه اعتراض صنفی روز گذشته خود و همکارانشان صبح امروز نیز مقابل ساختمان مدیریت کارخانه تجمع کردند.

تعدادی از کارگران حاضر در تجمع امروز به ایلنا گفت: در تجمع روز نخست که دیروز (یکشنبه ۱۸ مهر ماه) در مقابل ساختمان اداری این مجتمع صورت گرفت به جز وعده‌های غیرعملی هیچ پاسخ قاطعی ازسوی مسئولان شنیده نشد و ما ناچار شدیم برای احقاق حقوق از دست رفته‌مان امروز نیز در مقابل ساختمان اداری مقابل دفتر مدیریت تجمع کنیم.

به ادعای کارگران، در تجمع روز گذشته مدیریت بخش خصوصی مجتمع وعده پرداخت حداقل یک ماه از مطالبات کارگران را تا روز شنبه ۲۴ مهر ماه داد اما کارگران که وعده‌های کارفرما را غیرعملی می‌دانند امروز دوشنبه (۱۹ مهر ماه) اعتراضات خود را گسترده‌تر کرده‌اند.

کارگران معترض می‌گویند دلیل اعتراض ما کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه عدم دریافت ۲ تا ۴ ماه مزد معوقه به همراه پرداخت نشدن دست‌کم شش ماه حق بیمه کارگران روزمزدی به تامین اجتماعی است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می‌کند.

به گفته آنان، کارگران این واحد تولیدی به این دلیل پیگیر مطالبات خود هستند که دغدغه تامین معاش خانواده‌هایشان را دارند و از مدیریت کارخانه و مسئولان شهرستانی و استانی انتظار دارند که به دغدغه‌های آن‌ها احترام بگذارند.

معترضین بابیان اینکه هر یک از ما کارگران دست‌کم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی بسیار برایمان سخت شده؛ در ادامه گفتند: در این شرایط نمی‌توان از ما انتظار داشت که نسبت به وضعیت مجتمع نیشکر هفت تپه بعد از خصوصی‌سازی و مطالبات مزدی خود بی‌تفاوت بمانیم.

jpg-2.jpg

یک فعال صنفی کارگری:

                دولت و مجلس سودای عضویت در W.T.O دارند

                         جای خالی تعقل در لایحه اصلاح قانون کار

یک فعال صنفی کارگری معتقد است تیم اقتصادی دولت در سودای دست‌یابی به درب باغ سبزی که از سوی سازمان تجارت جهانی گشوده شده، در صدد تحریف حقوق کارگران برآمده است.

«عبداللـه وطن‌خواه» عضو هیات مدیره مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان تهران، با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: به احتمال قوی دولت و مجلس به شوق پیوستن به سازمان تجارت جهانی اینطور برای اصلاح قانون کار به صرافت افتاده‌اند، غافل از اینکه گردانندگان این سازمان در قبول عضویت ایران مرددند.

اشاره این فعال کارگری به صحبت‌های اخیر گروهی از اعضای دموکرات و جمهوری خواه مجلس نمایندگان کنگره آمریکا برمی گردد که به تازگی خواهان مخالفت دولت این کشور با پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی شده‌اند.

وی ادامه داد: البته رویای پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی یک عقبه 20 ساله در میان دولتمردان ایران دارد و درست از همین زمان است که سیاست‌های تعدیل ساختاری توسط‌ دولت‌های پس از جنگ با شدت هرچه بیشتر اجرایی شده‌است.

این فعال صنفی کارگری گفت: واضح است که در چنین شرایطی حتی اگر قانون کار به مرتجع‌ترین و سیاه‌ترین وضعیت ممکن تغییر کند، بازهم کوچکترین تحولی در رونق اقتصادی کشور ایجاد نخواهد شد و فقط بر هزینه‌های ناشی از گسترش نابرابری و افزایش آسیب‌های اجتماعی در کشورمی‌انجامد.

وطن خواه گفت: منتقدان قانون کار خواسته و ناخواسته به شفیتگان سرمایه سالاری تبدیل شده‌اند و در بهترین حالت بی‌آنکه خود بدانند بالای سرقبر خالی گریه و ناله سرداده و از محتوای شوم بسته دربسته‌ای که آنرا تبلیغ می‌کنند، خبر ندارند.

وی به مروجان این اندیشه که به زعم آنها قانون کار مانعی جدی برسر اشتغال و رونق اقتصادی تلقی می‌شود، توصیه کرد تا هشدار کارگران معترض را جدی تلقی کنند و به تابعیت کورکورانه از الگوهای شکست‌خورده اقتصادی ادامه ندهند.

وطن خواه افزود: اگر دولت و مجلس به عمل عقلانی باور دارند بهتر است که هرچه زودتر برای استرداد لایحه ضد کارگری اصلاح قانون کار اقدام کنند، زیرا مرور جزء به جزء بندهای درج شده در این لایحه نشان می‌دهد که نارسایی‌های موجود را نمی‌توان بدون تشکیل جلسه‌ شورای سه جانبه حل و فصل کرد که در آن حق چانه‌زنی گروه‌ کارگری به رسمیت شناخته شده باشد.

این فعال صنفی کارگری با تاکید بر اینکه اقتصاد سودا محور جهانی همواره در صدد ارزان سازی نیروی کار بوده است، افزود: برهمین اساس سازمان تجارت جهانی در مقام پیشبرنده این سیاست به دولت‌های مختلف تعدیل مقررات اشتغال را تحمیل می‌کند.

وطن‌خواه گفت: به همین دلیل است که دولت یازدهم و وزارتخانه‌های متبوعش برای تبدیل وضعیت عضویت ایران از حالت موقت به دائم، در سه سال گذشته تمام تلاش خود را انجام داده است تا با بازنگری در مقررات کار و اشتغال امکان پیشبرد برنامه تامین امنیت سرمایه را فراهم کند.

عضو هیات مدیره مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان تهران ادامه داد: این نگرانی وجود دارد که دولت بعدی نیز در راستای تکمیل مجموعه تلاش‌های دولت‌های بعد از جنگ برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی زمینه تضییع گسترده حقوق کارگران را فراهم کند و الباقی کارگران را نیز از شمول قانون کار خارج کند.

وی افزود: سازمان تجارت جهانی در چارچوب تقسیم کار جهانی برای اعضای خود تعیین وظیفه می کند و تاکنون به ایران این مجال را داده است که با خودروسازان و شرکت‌های نفتی فرانسوی و آلمانی برای مونتاژ خودروهایشان همکاری کند و شاید در همین راستای ورود دوباره شرکت‌های خارجی خوردوساز و نفتی به ایران است که اینطور تلاش برای اصلاح قانون کار آغاز شده است.

این فعال صنفی کارگری با اشاره به وضعیت نامطلوب کارگران خودروسازی ها افزود: کارگران شاغل در خودروسازی‌ها قراردادهای سه ماهه دارند و علی رغم اینکه بهره وری و میزان تولیداتشان افزایش یافته فقیرتر شده‌اند زیرا سهمی از بالا رفتن بهره وری به این کارگران اختصاص نیافته است.

400--40.jpgیک فعال صنفی کارگری مطرح کرد:

تبانی مجلس و دولت در بحث تغییر قانون کار

یک فعال صنفی کارگری می‌گوید از آنجایی که تا این لحظه از تشکل‌های کارگری در مورد بررسی لایحه اصلاحات قانون کار نظر خواهی نشده است، تصمیم کمیسیون اجتماعی مجلس برای بررسی این لایحه اقدامی بی‌معنی و غیر قانونی است.

«ناصر چمنی» در گفتگو با ایلنا با اعلام این مطلب اظهار داشت: رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در شرایطی خبر از آغاز بررسی بند به بند لایحه اصلاحات قانون کار در هفته آینده می‌دهد که تا این لحظه هیچ دعوت نامه ای از سوی دبیرخانه مجلس برای حضور تشکل های کارگری در جلسات بررسی این لایحه فرستاده نشده است.

وی با یادآوری اینکه مجلس شورای اسلامی از ماه ها پیش مشغول بررسی لایحه اصلاحات قانون کار بود، افزود: معلوم نیست که چرا در این چند ماه مجلس با نهادهای صنفی کارگری در این رابطه حتی یک کلمه‌هم رایزنی نکرده است.

رئیس کانون انجمن‌ های صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی برخورد دولت با لایحه اصلاحات قانون کار را پوپولیستی توصیف کرد و افزود: به نظر می‌رسد که دولت و مجلس قصد دارند در تبانی باهم رویکردی پوپولیستی اتخاذ کنند تا جامعه کارگری را در موضوع اصلاح قانون کار فریب داده و در نهایت وضع موجود بازار کار را در راستای تامین منویات سوداگران به نام نفع عمومی و رونق اقتصادی تغییر دهند.

این فعال صنفی کارگری افزود: در این رویکرد برخلاف ظاهر ماجرا که مدام دم از لزوم تامین منافع کارگران و تقویت مواضع آنها به عنوان عوامل اصلی تولید زده می‌شود، فعالیت‌ها به قصد تضعیف آنان صورت می‌گیرد .

رئیس کانون انجمن‌ های صنفی کارگری استان آذربایجان شرقی در افزود: حامیان این طیف فکری در دولت و مجلس حتی برای منافع آن گروه از صاحبان سرمایه‌ای که تحت عنوان کارفرما با کارگران در ارتباط هستند ارزشی قائل نیست و تمام دغدغه خود را بر تایمن منافع سوداگران مالی متمرکز کرده است.

وی گفت: در این خصوص عملکرد 3 ساله دولت یازدهم نشان می‌دهد که نگاه سرمایه بردارانه بر نگاه سرمایه گذرانه غلبه دارد.

چمنی با بیان اینکه وزیر کار دولت یازدهم در بدو روی کار آمدنش وعده داده بود لبخند را بر روی لبان کارگران بیاورد تصریح کرد: هنگامی که دولت قصد داشت برای وزارت آقای ربیعی در مجلس رای اعتماد جمع کند از تمام تشکل‌های رسمی کارگری خواست که به میدان بیایند تا از فردی که تعلق طبقاتی او معطوف به خواستگاه کارگری است حمایت کنند اما ظاهرا بعد از آن ماجرا تمامی این تعلق خاطر به دست فراموشی سپرده شده است.

این فعال صنفی کارگری افزود: قطعا اگر کارگران از رفتارهای منفعلانه وزارت کار مانند بازپس‌گیری دستور العمل مربوط به تعیین کف زمانی یک ساله برای قرار دادهای موقت (موضوع دستور العمل شماره 41) و سرنوشت لایحه اصلاح قانون کار با خبر بودند، از خود برخوردی هوشمندانه‌تر نشان می‌دادند.

وی در پایان با انتقاد از رویکرد منفعلانه صدا و سیما در قبال لایحه اصلاحات قانون کار تصریح کرد: معلوم نیست که در میان جامعه کارگرای پایگاه مخاطبان صدا سیمای جمهوری اسلامی ایران در کجا قرار دارد؟

چمنی ادامه داد: جای تعجب است که رسانه فراگیر ملی این طور با دغدغه اخبار مربوط به اعتراضات و اعتصابات کارگران فرانسوی را که از اصلاح قانون کار این کشور خشمگین هستند را پوشش می‌دهد اما در تمام این مدت حتی یک سطر خبر از نارضایتی کارگران ایرانی نسبت به محتوای لایحه معیوب اصلاح قانون کار را منتشر نکرده است، انگار این مردم فرانسه هستند که هرشب پای اخبار تلویزیون ایران می‌نشینند.

1878785-2.jpgکارگران قربانی عدم وجود شرایط ایمنی کار!

۳ کشته و ۲ زخمی براثر سقوط قالب بتنی در سیمان بهبهان

حوالی ظهر امروز دوشنبه (۱۲ مهر ماه) در جریان سقوط یک قالب بتنی بر روی پنج کارگر کارخانه سیمان بهبهان سه کارگر کشته ودو کارگر دیگر به شدت مصدوم شدند.

به گزارش ایلنا، در جریان سقوط سینک یک قالب بتنی که حوالی ظهر امروز حین بتن ریزی در محل کارخانه سیمان بهبهان واقع در استان خوزستان رخ داد، سه کارگر کشته و دو کارگر دیگر زخمی شدند.

در عین حال شنیده‌های ایلنا حاکی از آن است که تمامی این پنج نفر کارگر بصورت پیمانی تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «نعمت کاران »در این کارخا نه مشغول کار بودند.

بر اساس اطلاعاتی که منابع خبری در کارخانه سیمان بهبهان در اختیار ایلنا قرار داده اند، «حسین قطب نشان» ، «محمد پروازی » و«حسین جوانمردیان » سه کارگر کشته شده و«صمد طیب» و«رحمان دولت پرور » کارگران مصدوم این حادثه هستند.

در حال حاضر «صمد طیب» و«رحمان دولت پرور » در بخش مراقیت های ویژه بیمارستان بهبهان بستری‌اند.

corbis33.jpg

کارگران لوله گستر اسفراین:

ما مخالف خصوصی سازی کارخانه لوله گستر هستیم

کارگران لوله اسفراین با بیان اینکه ما مخالف خصوصی سازی لوله گستر هستیم، وضعیت تولید در این واحد صنعتی را به نسبت قبل بسیار مناسب عنوان کردند و گفتند: اگر دولت باید بجای واگذاری کارخانه هایی همانند لوله گستر اسفراین به بخش خصوصی؛ راه واردات محصولاتی که در داخل کشور تولید می شوند را مسدود کنند، مشکلات این واحد وسایر واحدهای دچار بحران بطور کل رفع می شود.

نگرانی۷۰۰ کارگر «لوله گستر اسفراین» از خصوصی سازی محل‌کارشان

به دنبال مطرح شدن موضوع واگذاری شرکت لوله گستر اسفراین به بخش خصوصی، کارگران این واحد صنعتی نگران آینده شغلیشان شده‌اند.

منابع ایلنا در شهرستان اسفراین، استان خراسان شمالی به ایلنا گفتند: به دنبال طرح موضوع واگذاری شرکت لوله گستر اسفراین به بخش خصوصی، نزدیک به 700 کارگر شاغل در این واحد صنعتی احساس نا امنی شغلی کرده‌اند.

از قرار معلوم سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران این برنامه را در جهت اصل 44 قانون اساسی، سیاست های کلان خصوصی سازی دولت و استفاده از توان شرکت های داخلی به اجرا گذاشته است اما کارگرانی که در این واحد تولیدی مشغول کارند از ترس تهدید امنیت شغلی خود نسبت به اجرایی شدن این تصمیم معترضند.

کارگران این واحد صنعتی که نگران آینده شغلی خود هستند، می گویند این واگذاری ها به احتمال زیاد امنیت شغلی آنان را به مخاطره خواهد انداخت.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که تصمیم به خصوصی سازی کارخانه لوله گستر با مخالفت وزارتخانه صنعت معدن وتجارت و برخی مسئولان محلی از جمله نماینده شهرستان اسفراین در مجلس که در مجالس هشتم و نهم در کمیسیونی تحت عنوان تولید ملی و نظارت بر اصل ٤٤ قانون اساسی عضویت داشته مواجه شده است اما با این حال آگهی مزایده واگذاری نیز در یکی از رسانه‌ها منتشر شده است.

کارگران این کارخانه تصریح کردند: شرکت لوله گستر اسفراین از توان تولید بیش از 70 هزار تن در سال برخوردار است و درحال حاضرزمینه اشتغال بیش از 700 نفررا در شهرستان به صورت مستقیم فراهم کرده است.

به گفته کارگران این کارخانه ،این واحد از سال 84 فعالیت تولیدی خود را در زمینه ساخت لوله های بدون درز مخصوص چاههای نفت و گاز آغاز کرد وبعد چند سال فعالیت با آغاز تحریمهای کشورهای غربی و افزایش قیمت ارز با کمبود مواد اولیه دچار مشکلاتی شد.

طبق اظهارات کارگران؛ پس از آن این کارخانه بمدت 4 سال بابت رد دیون به سازمان بازنشستگان کشوری واگذار شد ودر طول این سالها به دلیل ناتوانی صندوق بازنشستگی در پرداخت هزینه های کارخانه دوباره (سال 92) به سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران عودت داده شده است.

کارگران با تاکید بر اینکه سیاست خصوصی سازی به زیان کارخانه و حقوق صنفی‌شان است، در ادامه درباره وضعیت کارخانه لوله اسفراین گفتند: با واگذاری لوله گستر اسفراین به سازمان گسترش نوسازی که سال 92 با سفر هیت دولت به خراسان شمالی انجام شد در عین حال این کارخانه از لیست کارخانجاتی که قرار بود در استان به بخش خصوصی واگذار شوند نیز خارج شده است.

کارگران لوله اسفراین در ادامه با بیان اینکه ما مخالف خصوصی سازی لوله گستر هستیم، وضعیت تولید در این واحد صنعتی را به نسبت قبل بسیار مناسب عنوان کردند و گفتند : اگر دولت باید بجای واگذاری کارخانه هایی همانند لوله گستر اسفراین به بخش خصوصی راه واردات محصولاتی که در داخل کشور تولید می شوند را مسدود کنند، مشکلات این واحد وسایر واحدهای دچار بحران بطور کل رفع می شود.

به گفته آنان در حال حاضر بخش اعظمی از تولیدات این کارخانه به دلیل واردات محصولات ارزان قیمت از کشورهای همانند چین در انبارها باقی مانده و در خواست کنند گان محصولات تمایلی برای تحویل محصولات سفارش داده خود ندارند.

کارگران لوله گستر اسفراین همچنین با بیان اینکه این کارخانه بابت دریافت طلب های مالی خود از شرکتهای نفتی دولتی وخصوصی عاجز مانده است در ادامه گفتند: مجموع مطالبات معوقه کارخانه لوله گستر اسفراین حدود 70 میلیارد تومان می شود که وصول این مطالبات می تواند بخش اعظمی از مشکلات کارخانه وکارگرانش را بر طرف کند.

کارگران این کارخانه در خاتمه افزودند: ما کارگران لوله گستر اسفراین معتقدیم اگر این کارخانه با 700 کارگر شاغل در آن به بخش خصوصی واگذار شود سرنوشتی همانند کارخانه هایی پیدا خواهد کرد که بعد از گذشت چند ماه از خصوصی سازی توان تولید خود را از دست داده و با تعطیلی کارخانه کارگرانش بیکار شده اند. کارگر «لوله گستر اسفراین» از خصوصی سازی محل‌کارشان

به دنبال مطرح شدن موضوع واگذاری شرکت لوله گستر اسفراین به بخش خصوصی، کارگران این واحد صنعتی نگران آینده شغلیشان شده‌اند.

file-124.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری هفته اول مهر ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

لایحه اصلاح قانون کار، “بخشنامه امنیت شغلی” و حقوق سندیکایی کارگران

هفتم مهر ماه- بند ۱۱بخشنامه امنیت شغلی همراه با امنیت سرمایه ناظر به طراحی سامانه الکترونیکی ثبت قراردادهای کاراست، اگر کارفرما مطابق ماده ۱۰ قانون کار نسخه‌ای از قرارداد کار کارگر را به وزارت کار جهت بررسی شکایت احتمالی کارگر در هیات‌های تشخیص و حل اختلاف ارائه ندهد، باید قرارداد کارگر دائمی تلقی شود.اما لایحه اصلاح قانون کار وجاهت قانونی به قراردادهای موقت داده و به این ترتیب “بخشنامه امنیت شغلی”بلا موضوع است.

اصلاح قانون کار و حذف بیمه تامین اجتماعی کارگران

هفتم مهر ماه- اصلاحیه ماده ۱۴۸، سازمان تامین اجتماعی را از متن مناسبات بیمه‌های اجتماعی کارگران و بازنشستگان خارج… [می کند ]با قانونی شدن اصلاحیه قانون کار، سازمان تامین اجتماعی محوریت خود را در خدمات بیمه‌های اجتماعی پایه از دست می‌دهد.

دولت‌های جمهوری اسلامی و اصلاح قانون کار

هفتم مهرماه- چندان تفاوتی نمی‌کند که کدام دولت قوه مجریه را در دست گیرد، چرا که برخی لوایح و طرح‌هایی که در دولت‌های مختلف به یک شکل تنظیم و به مجلس ارایه شده دوباره با نامی دیگر راهی مجلس می‌شود. از جمله لایحه اصلاحیه قانون کار که شباهت بسیار زیادی به طرح مشابهی در دولت دهم دارد.

لایحه اصلاح قانون کار به قرارداهای موقت “قانونیت” می بخشد

هفتم مهر ماه- پیش نویس اصلاح قا نون کار، وجاهت قانونی به قراردادهای موقت می دهد و مورد استقبال کارفرمایان است. این نشان دهنده قدرت و نفوذ کارفرمایان و ناتوانی کارگران است.

افزایش فقروسقوط سطح زندگی زحمتکشان

هفتم مهر ماه- نرخ تورم ۱۰ یا ۱۵ درصدی هنوز از بالاترین ارقام نرخ تورم در دنیا است که معنای آن کاهش قدرت خرید مردم است، این موضوع را می توان در نرخ رشد حقوق و دستمزدهای کارگران و کارمندان دولت در سال ۹۵ مشاهده کنیم که … کمتر از نرخ رشد تورم است.

مخالفت معلمان کرمانشاه با افزایش کرایه‌ سرویس مدارس

ششم مهر ماه- با آغاز سال تحصیلی٬کرایه‌ سرویس‌ مدارس در کرمانشاه ۱۵ درصد افزایش یافت.معلمان شهر کرمانشاه با این افزایش کرایه‌ مخالفت کرده و خواهان دسترسی همه دانش آموزان به سرویس‌ مدارس شدند .

نقض خشن حقوق سندیکایی کارگران با اصلاح قانون کار

ششم مهرماه- لایحه اصلاح قانون کار، ماده ۲۷ را دچار تغییر اساسی می کند . با این تغییرات، نهادهای صنفی کارگری[ سندیکاهای کارگری ] از دخالت و تصمیم گیری درارتباط با فسخ قرارداد، کنار گذاشته می‌شوند و نقش کمیته‌های انضباطی برجسته می شود.

تجمع اعتراضی بازنشستگان فرهنگی در سراسر کشور

ششم مهر ماه- صبح روز ششم شهریور چند صد نفر از بازنشستگان فرهنگی در سراسر کشوراز جمله کرمانشاه، مشهد و تبریز نسبت به وضعیت بد معیشتی خود تجمعات اعتراضی بر پا کردند. در تهران، این تجمع از ساعت ده صبح مقابل مجلس شروع شده و در آن، بیش از چندصد معلم بازنشسته شرکت کرده‌اند. خواسته اصلی بازنشستگان آموزش و پرورش، همسان‌سازی مستمری و مزایای کلیه مستمری بگیران دولت و افزایش سطح دریافتی معلمان بازنشسته است.

اصلاح قانون کار به هدف کاهش دستمزد زحمتکشان

ششم مهر ماه- در اصلاحیه پیشنهادی دولت، عنوان «دریافت و پرداخت افزایش تولید» به عنوان «قرارداد افزایش بهره‌وری» تبدیل شده است… براساس آنچه در تغییرات پیشنهادی ماده ۴۵ هم آمده؛ نه تنها به بالارفتن سطح درآمد کارگر کمک نکند، بلکه باعث کسر از دستمزد پایه شود. بدین ترتیب که مسئله افزایش بهره‌ وری هم فقط با کاستن از دستمزد کارگر و ارزان‌سازی کارگران به نتیجه می‌رسد؛ و این امر، در جای جای این لایحه پیشنهادی نمود عینی پیدا کرده‌است.

ادامه اعتراضات و اعتصاب کارگران شرکت پتروشیمی پردیس

ششم مهر ماه- کارگران این شرکت از روز دوشنبه ۶ مهر ماه در اعتراض به خلف وعده کارفرما از خوردن غذا در محل کار خود خودداری کرده‌اند. با آغاز مهرماه کارفرما بدون توجه به گفته‌های قبلی خود، اجرای طرح چهار شیفت را الزامی اعلام کرده و به صورت ضمنی از احتمال تعدیل [اخراج] و قطع همکاری با کارکنان مخالفان شیفت‌های کاری جدید سخن گفته است.کاهش مزد دریافتی کارگران به دنبال تغییر شیفت کاری، حضور اندک کارگران در کنار خانوادهایشان و اسکان اجباری آنان در منطقه و متعاقب آن بالا رفتن هزینه‌های اجاره از جمله موارد اعتراض برانگیز کارگران این پتروشیمی به حساب می‌آید.

نامه اعتراضی کارگران مجموعه شهرداری شوشتر

ششم مهر ماه- در بخش‌هایی از این نامه آمده است: پس از سالها تحمل سختی‌های کار با پیمانکاران مختلف, در بیشتر ماهای سال دستمزدمان با تاخیر و با حداقل نرخ ممکن پرداخت می‌‌شود ،اکنون حدود دو سال است شهرداری شوشتر با کارگران قرار داد‌های مستقیم۵۹ تا ۸۹ روزه منعقد کرده است….زمزمه ی بازگشت شرکت‌های پیمانکاری جدیددر مجموعه شهرداری به گوش می رسد واین موجبات نگرانی دوباره کارگران شده و از به خطر افتادن امنیت شغلی خود به شدت نگرانیم. بطوریکه روز گذشته(پنج مهر ماه) شماری از همکارانمان دست از کار کشیدند.[ به خوان اعتصاب کرده‌اند].

اعتصاب کارگران شرکت نصب نیرو در کهنوج

ششم مهر ماه- حدود ۱۰۰ کارگر شرکت نصب نیرو در کهنوج استان کرمان، ۶ ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند. کارگران روز ۵ مهر ماه در محوطه شرکت تجمع کردند و خواستار رسیدگی کارفرما به مطالبات خود شدند.کارگران نصب نیرو می‌گویند در آستانه سال تحصیلی جدید با مشکلات معیشتی بسیار روبرو هستیم و عدم پاسخگویی مسئولان کار را سخت‌تر کرده است.

مبارزه در راه تامین امنیت شغلی

پنجم مهر ماه- مطابق آمار ارائه شده، مدت قرارداد کارگران در بهترین حالت آنهم برای کارگرانی که در کارهای مستمر فعالیت می‌کنند ۶ماهه و یکساله است و خطر از دست دادن شغل، کارگران را تهدید می‌کند.بیش از ۹۰ درصد کارگران امروز فاقد امنیت شغلی هستند.

وضعیت معیشتی کارگران کشاورزی

پنجم مهر ماه- کارگران کشاورزی از ابتدایی‌ترین حقوق محروم هستند.دستمزد روزانه کارگر میوه‌چین مرد در فصل بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷.۲ درصد و کارگر میوه‌چین زن ۱۹.۱ درصد افزایش یافته است.دستمزد دروگر غلات مرد نیز ۶ درصد افزایش را شاهد بوده است.در این میان دستمزد روزانه کارگر وجین‌کار و تنک‌کار مرد معادل ۷.۹ درصد و کارگر وجین‌کار و تنک‌کار زن ۳۸.۹ درصد افزایش یافته است.با وجود این “افزایش ” میانگین دستمزد کارگران کشاورزی همچنان بسیار کمتر از مصوبه مزد شورای عالی کار است.

اعتراضات پرتونگارها( رادیولوژیست‌ها) کشور

پنجم مهرماه- گروهی از پرتونگارها و کارکنان مراکز و درمانگاه‌های پرتو نگاری( رادیولوژی) تهران و کرج در اعتراض به طرح‌های وزارت بهداشت و دخالت بنیاد‌های انگلی در ایجاد مراکز غیر استاندارد سونوگرافی دست از کار کشیده و در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

آگاهی تشکل‌های زرد حکومتی از لایحه اصلاح قانون کار

پنجم مهر ماه- نایب رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران٬ اطلاع تشکل‌های زرد حکومتی از لایحه اصلاح قانون کار پیش از ارسال به مجلس را تایید کرد.او گفت :”عده‌ای اصرار دارند که کارفرمایان و کارگران را در اصلاح قانون کار حذف کنند دولت خود راسا اصلاحات را انجام بدهد و قانون را به کل تغییر بدهد”.

ادامه اعتصاب کارگران آزاد راه تهران – شمال

پنجم مهر ماه- اعتراض حدود ۷۰ کارگر آزاد راه تهران – شمال روز۵ مهر ماه وارد هفتمین روز خود شده است، کارگران خوهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، تامین امنیت شغلی و پرداخت منظم دستمزد و حق بیمه حدود ۴۰۰کارگر شاغل در این پروژه هستند.مجموع مطالبات کارگران آزاد راه تهران – شمال چهار ماه ونیم مزد معوقه است. به غیر بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی آنها وجود دارد کارگران از وضعیت غذا وبهداشت در استراحت گاه خود ناراضی هستند.یکی ازمدیران کارگاه مرتبا کارگرانی که خواسته‌ای جز دریافت معوقات مزدی خود را ندارند را تهدید به اخراج می کند.

اصلاح قانون کار به هدف کاهش دستمزد

پنجم مهر ماه- در لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح قانون کار با افزودن یک بند به ماده ۴۵، برداشت از مزد کارگر تسهیل شده است.این بند پیشنهادی با هدف تسهیل برداشت مزد کارگر افزوده شده‌ و از آنجا که در قرارداد کاری، کارگر همیشه تحت فشار بیکاری و ترس از اخراج، دست پایین را دارد، هر نوع درخواست و شرطی چه معقول و چه نامعقول، می تواند با این عبارت نامفهوم “سایر دیون و تعهدات کارگر” در قرارداد گنجانده شود و سپس به بهانه همین قرارداد مکتوب یک طرفه، کسر از دستمزد به راحتی انجام شود.

تجمع اعتراضی کارگران قرارداد مستقیم شهرداری شوشتر

پنجم مهر ماه- کارگران که در حال حاضر مخالف تغییر رابطه استخدامی خود هستند؛ یادآور می‌شوند: پیش از این تجربه کار کردن برای پیمانکاران مختلف و بدحسابی‌های آنها را داشته‌ایم و برای همین از تکرار به خطر افتادن امنیت شغلی خود به شدت نگرانیم. کارگران معترض که هنوز به دلیل بدحسابی‌های پیمانکاران پیشین بابت معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند، معتقدند،ورود پیمانکار باعث وخیم تر شدن شرایط کار کارگران می‌شود، به همین دلیل به نشانه اعتراض تجمع صنفی را در روز پنجم مهر ماه بر پا کردند.

تجمع اعتراضی اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق

پنجم مهر ماه- ۳۰۰ نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق که از شهرهای مختلف برای پیگیری مطالبات صنفی خود به تهران آمده اند، روز پنجم مهرماه برای دومین روزمقابل دفتر استخدامی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، تجمع اعتراضی بر پا کردند. خواست اصلی‌ این زحمتکشان استخدام دائمی است و به حق می‌‌گویند:دیگر از وعده‌های شفاهی خسته شده ایم، بهتر است مسئولان به جای وعده‌های پی در پی، در پی قانونی کردن روند کار باشند.

اعتراض کارگران راه آهن ایران به اخراج نیرو

پنجم مهر ماه- با افزایش ساعات کاری کارگران فنی و موتوریست رجا ،این شرکت در روزهای گذشته ۱۸ کارگر فنی را اخراج کرده است. ، این در حالیست که حدود ۳۰۰ کارگر فنی و برق رجا دو ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.بسیاری از شرکت هایی که در مناقصات شرکت می‌کنند نه توان انجام درست پروژه‌ها را دارند و نه دستمزد پرسنل را به موقع پرداخت می‌کنند.

تجمع اعتراضی کارگران قطارشهری مشهد علیه قرارگاه خاتم الانبیا سپاه

چهارم مهر ماه- کارگران خط دوم قطارشهری مشهد٬ دراعتراض به وضعیت قراردادهای خود و عدم پرداخت به موقع حقوق ماهیانه تجمع برپا کردند. پیمانکاران قرارگاه خاتم الانبیا سپاه حقوق کارگران را با تاخیر پرداخت می کنند.

اصلاح ماده ۱۱۲ قانون کار یعنی بیگاری کارگران

چهارم مهرماه- درلایحه اصلاح قانون کار، ماده ۱۱۲تغییر کرده وکارفرمایان با استدلال شرایط اقتصادی کشور مانع افزایش سالیانه دستمزد شده و به این ترتیب راه برای بیگاری نیروی کار باز می‌شود.

تشکل‌های زرد حکومتی و حمایت از دولت

چهارم مهر ماه- دبیرکل خانه کارگر گفت: دولت یازدهم که من[تشکیلات خانه کارگر] نیز یکی از حامیان آن بودم لایحه‌ای را به مجلس ارایه داده که پیش‌تر توسط دولت دهم ارایه شده بود.دولت سابق با این ادعا که قصد داریم قراردادهای موقت را به دایم تبدیل کنیم، این طرح را به مجلس ارایه داد.

مبارزه مربیان وآموزشیاران پیش دبستانی

چهارم مهر ماه- جمعی از آموزشیاران پیش دبستانی در برابر مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواهان تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش شدند.

تضمین امنیت شغلی‌ و افزایش دستمزد،خواست کارگران شاغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

چهارم مهر ماه- با تفکر و تعبیری که کارفرمایان کنونی پروژه‌های نفتی از تولید دارند، مقررات حمایتی از نیروی کار عاملی«دست و پا گیر» تلقی شده و در نتیجه بعید است که در چنین شرایطی تنها از طریق صدور بخشنامه،[ اشاره به بخشنامه اخیر امنیت شغلی وزارت کار است] امنیت شغلی‌ کارگران این مناطق تأمین شود.تجربه سالها کار در این مناطق به کارگران ثابت کرده است که برداشتن موانع تولید حرفی بی‌اساس است که تنها به دستاویزی برای منفعت طلبی صاحبان سرمایه تبدیل شده است.

مبارزه کارگران روزمزدی نیشکر هفت تپه

چهارم مهر ماه- ۱۲۰ کارگر این مجتمع از اول ماه جاری بدون دریافت شش ماه دستمزد وبیمه معوقه از کار اخراج شده بودند که با تجمع اعتراضی مقابل درب وردی کارخانه و مبارزه مشترک موفق شدند به کارسابقشان بازگردند . پرداخت مطالبات معوقه و تضمین امنیت شغلی‌ خواست این زحمتکشان است.

اعتراض زحمتکشان به احیای قانون استاد – شاگردی

چهارم مهر ماه- در لایحه‌ای که دولت برای اصلاح قانون کار به مجلس ارائه کرده است، ماده ۱۱۲ که مربوط به شروط کارآموزی است، دچار تغییر شده‌است. شرایط سنی کارآموزی حذف و هر کارگری با هر شرایط سنی می‌تواند کارآموز تلقی شود. حذف شرایط سنی از شرایط کارآموزی و احیای استاد‌شاگردی راهی است به سمت اجحاف هرچه بیشتر در حق کارگران، چرا که اگر این تغییرات ضد کارگری تصویب شود، کارفرمایان پس از این که سه سال هر کارگر را با شرایط نامناسب کارآموزی به کارگماشتند و کمتر از حداقل دستمزد مصوب پرداخت کردند، از کار بیکار می‌کنند و به دنبال یک قرارداد کارآموزی جدید می روند.

طومار اعتراضی کارگران کارخانه سیمان لوشان

چهارم مهر ماه- در بخش پایانی این طومار آمده است :ما کارگران اخراج شده سیمان لوشان وجمعی از اهالی شهر لوشان برای آینده شغلی خود وفرزندانمان نگرانیم ضمن در خواست جلوگیری از تخریب این واحد تولیدی وقطع و سوزاندن درختان آن در عین حال از مسئولان می خواهیم این کارخانه را به نوعی دوباره بازگشایی کنند.

خواست کارگران فولاد آریان تضمین امنیت شغلی‌ است

چهارم مهر ماه- ۱۲۸ کارگر قرار دادی کارخانه «فولاد آریان» با وجود تمام نشدن مدت قرار داد کار از اول مرداد ماه سال جاری اخراج شده‌اند. کارفرمای این واحد تولیدی مدعی است توان پرداخت به موقع حقوق حدود ۱۲۸کارگر شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل با تعدیل کارگران قصد کاهش هزینه‌های جاری کارخانه را دارد.

خواست بر حق کارگران فضای سبز شهرداری شوشتر

چهارم مهر ماه- حدود ۸۰ کارگر فضای سبز شهرداری شوشتر که تحت نظارت یک شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کنند بابت مطالبات مزدی پرداخت نشده سه ماه طلبکارند. همچنین بیش از ۵ ماه حق بیمه آنها نیز هنوزبه تامین اجتماعی واریز نشده است.کارگران فضای سبز جدا از پی گیری موضوع معوقات مزدیشان از شهرداری شوشتر میخواهند قرار داد کار آنان را از«حجمی» به «قرارداد معین» تبدیل کنند.

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان آریا

سوم مهر ماه- کارگران کارخانه سیمان شهرستان اندیمشک بر‌ای چهارمین بار دست به اعتصاب زده و جلوی درب ورودی کارخانه تجمع کردند. کارگران خواستار پرداخت حقوق معوقه خود هستند.

خواسته‌های قالیبافان زحمتکش

سوم مهر ماه- قالیبافان خواستاربیمه تأمین اجتماعی هستند.از جمله مشکلات قالیبافان سراسر کشوردر رابطه با بیمه تأمین اجتماعی این است که در صورتی که قالیبافان حق بیمه خود را با یک روز تأخیر پرداخت کنند٬ خدمات بیمه‌ای آنها قطع وامکان وصل مجدد وجود ندارد.به این دلیل تعداد زیادی از قالیبافان از تحت پوشش بیمه خارج شده اند.

تجمع کارگران شهرداری یاسوج

سوم مهرماه- اغلب کارگران پیمانی شهرداری یاسوج حکم اخراج دریافت کرده اند.کارگران در اعتراض به این اقدام٬ در مقابل شورای اسلامی این شهر تجمع کردند.

اعتصاب کارگران فنی واحد بهره برداری شرکت پاکینه شوی

سوم مهر ماه- از روز ۳ مهرماه حدود ۱۰۰ نفر از کارگران این واحد در مقابل فرمانداری دست به تجمع اعتراضی زدند. صدای اعتراض کارگران آنجا بلند شد که کارفرما در اواخر ماه گذشته اعلام کرد: به دلیل پرداخت حق بیمه این کارگران به سازمان تامین اجتماعی، پرداخت دستمزدها با یک ماه تاخیر و اخراج کارگران مواجه خواهد شد. این نیروها دارای مهارت‌های فنی بالایی بوده و با قراردادهای حداقل مزد، بدون طرح طبقه بندی مشاغل و بدون داشتن نماینده کارگری در این شرکت مشغول به کار بوده ا ند.

مطالبات اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق خوزستان و ادامه مبارزه

سوم مهر ماه- ۴ نفر از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق که از خوزستان برای شرکت در تجمع صنفی، راهی تهران بودند، در بروجرد تصادف کرده و مصدوم شدند. کارگران با انتقاد از رویکرد نامناسب وزارت نیرو و سازمان مدیریت می‌گویند: چرا باید اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق هزینه پیگیری مطالبات را با جان خود بپردازند. کارگران خواستار رسیدگی هرچه سریعتر به وضعیت پیش آمده شدند.

اعتصاب کارگران پروژه آزاد راه تهران- شمال

سوم مهر ماه- ۷۰ کارگر شرکت ارسا ساختمان به نمایندگی از مجموع ۴۰۰ کارگر این شرکت به مدت پنج روز است که دست به اعتصاب زده‌اند. خواسته کارگران شاغل در آزاد راه تهران دریافت معوقات حقوقی سال جاری و تضمین امنیت شغلی است. نمایندگان کارگران می‌‌گویند: به نظر می‌رسد مسئولان وزارت راه بعد از پنج روز از آغاز اعتصاب کارگران آزاد راه تهران ،شمال عمق و شدت این اعتراض را درک نکرده‌ و قصد پی گیری مشکلات کارگران را ندارند. این شرکت همه صورت وضعیت‌های مالی خود را به موقع از وزارت راه وصول کرده است.

مطالبات کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی

سوم مهر ماه- بیش از هزار و ۴۰۰ کارگر معدن زغال سنگ البرز شرقی دست کم از خرداد ماه سال جاری بابت معوقات مزدی خود طلبکارند. کارفرمای این واحد معدنی برای جلوگیری از اعتراضات صنفی مرتباً در میان کارکارگران حاضر می‌شود و وعده پرداخت مطالبات معوقه را می‌دهد. تأخیر در پرداخت مطالبات مزدی باعث نگرانی کارگران با آغاز سال تحصیلی جدید فرزندانشان شده و آنان هم اکنون در شرایط بد مالی قرار دارند. کارگران خواستار پرداخت هرچه سریعتر معوقات حقوقی خود هستند.

مراجع حل اختلاف٬قراردادهای موقت و مطالبه کارگران

دوم مهر ماه-۶۰ درصد از دادخواست‌های ثبت شده‌ درمراجع حل اختلاف کار مربوط به کارگرانی است که طول مدت قرارداد آنها درآخرین کارگاه محل فعالیت کمتر از یک سال بوده است.نبود امنیت شغلی بیش از ۹۰ درصد کارگران را تهدید می‌کند.

اخراج دسته جمعی کارگران صنایع پتروشیمی‌

دوم مهر ماه- پتروشیمی‌ها و شرکت‌های وابسته به[ سپاه پاسداران ] ..، کارگران و کارکنان خود را به بهانه کاهش ظرفیت تولید اخراج می‌کنند.درپتروشیمی‌های بندر ماهشهر و بندرخمینی[ بندر شاپور] کارگران را گروه گروه اخراج کرده اند.

اعتصاب کارگران شرکت پتروشیمی پردیس

دوم مهر ماه- پس از چندین روز اعتراض صنفی، در روز اول مرداد جلسه‌ای با حضور مدیر عامل شرکت پتروشیمی پردیس ، رئیس مجتمع ، مدیران و مسئولان استانی و محلی و همچنین نمایندگان کارگران برگزار و با بخشی از خواسته‌های کارگران موافقت شده بود .پس از گذشت حدود دو ماه مزایای شغلی کارانه کارگران از جانب کارفرما قطع شده است . قطع شدن مزایای کارانه باعث شده است تا نسبت به وعده‌های کارفرما خوشبین نباشیم.

پرداخت تمامی مطالبات،خواست کارگران کارخانه گندله سازی اردکان

دوم مهر ماه- پس از تجمع اعتراضی بیست و هشتم شهریور ماه کارگران ، کارفرمای این واحد تولیدی در روز بیست و نهم شهریور ماه معادل دو ماه از معوقات مزدی کارگران را پرداخت کرده است. پیش از این، بیش از دویست کارگر کارخانه گندله سازی اردکان در استان یزد، تا ۶ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده داشتند.

اعتصاب کارگران پتروشیمی ایلام

دوم مهر ماه- بیش از ۳۰۰ نفر از کارگران چندین شرکت پیمانکاری پتروشیمی ایلام ازروز ۳۱ شهریور در اعتراض به معوقات مزدی، دست به تجمع زده‌ بودند. پس از این تجمع اعتراضی فقط مطالبات مزدی تیرماه کارگران این پتروشیمی پرداخت شد کارگران در حال حاضر با احتساب این ماه، دو ماه معوقات مزدی دارند.

تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی

اول مهر ماه- گروهی از رانندگان زحمتکش تاکسی‌رانی تهران دراعتراض به تخلف حداقل ٩‌ میلیاردی یک شرکت خصوصی که با واسطه و معرفی سازمان تاکسی‌رانی، حق بیمه رانندگان تاکسی را پرداخت می‌کرد و سپس تمامی مبالغ بیمه‌ای را به جیب زد٬ تجمع اعتراضی بر پا کردند. این شرکت خصوصی سبب ازدست‌رفتن حق بیمه ٢٧‌هزار راننده تاکسی شده است.

بیکاری گسترده زنان زحمتکش

اول مهر ماه- نرخ بیکاری زنانی که فاقد شغل بوده و در دامنه سنی اشتغال می باشند بیش از ۴۰ درصد است. لذا این ارقامی که گفته می شود هیچ تناسبی با واقعیت موجود ندارد و قطعا بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰هزار نفر بیکار [اعم از زن و مرد ]داریم.

افزایش هزینه ماهانه خانوارهای کارگری

اول مهر ماه- بر اساس گزارش بانک مرکزی، هزینه ماهانه یک خانوار ۴ نفره شهری د‌‌‌‌ر سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ بیش ازهفت د‌‌‌‌رصد‌‌‌‌ افزایش د‌‌‌‌اشته است.افزایش هزینه ماهانه یک خانوار در حالی است که درآمد و میزان حقوق کارگران کمتراز نرخ واقعی تورم تعیین شده است.

اصلاح قانون کار براساس خواسته‌های کارفرمایان

اول مهر ماه- تغییرات پیشنهادی دولت در ماده ۴۱ صد درصد به زیان کارگران و براساس خواسته‌های کارفرمایان تدوین شده،با تصویب این لایحه، پس از این در مذاکرات مزدی درصد افزایش حداقل دستمزد بسیار پایین تر از آنچه که باید، تعیین خواهد شد.

بررسی لایحه قانون کار د‌‌‌‌ر کمیسیون اجتماعی مجلس

اول مهر ماه- اصلاحیه قانون کار هم‌اکنون د‌‌‌‌ر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی د‌‌‌‌ر حال بررسی است. نمایند‌‌‌‌گان کمیسیون اجتماعی ابعاد‌‌‌‌ مختلف این اصلاحیه را بررسی کرد‌‌‌‌ند‌‌‌‌ و نتیجه آن را به صحن علنی خواهند‌‌‌‌ آورد‌‌‌‌.

اعتراض کارگران شرکت فراپتروساز

اول مهر ماه- در حالی‌ که حدود ۶۰ کارگر شرکت فراپتروساز در بندرعباس سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند, کارفرما کارگران را از روز اول مهرماه به مرخصی اجباری فرستاده است. در اعتراض به این اقدام شرکت کارگران فرا پتروساز این مرخصی اجباری را به معنای بیکاری می‌دانند.

۱۳۹۵/۰۷/۰۷

اتحاد کارگر

images-11-2.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری، ادامه هفته چهارم شهریور ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

خصوصی سازی٬اصلاح قانون کاروانعطاف در بازار کار

سی ویکم شهریورماه -ایجاد انعطاف در بازار کار اعم از اصلاح قانون کار، خروج کارگاه‌های زیر پنج نفر ازشمول قانون کار وخروج کارگاه‌های زیر۱۰ نفر از شمول برخی از مواد قانون کار…[باعث شده ]عملا بازار کار ناگزیربه پذیرش این انعطاف‌ها شده و نیروی کار[ طبقه کارگر] با قرارداد موقت، ساعت کار بالا و بدون اضافه‌کار و حتی بدون بیمه … در وضعیت نامناسب بازار کار به فعالیت ادامه بدهد.

طرح اصلاح قانون کارهمان لایحه استاد و شاگردی است

سی و یکم شهریورماه -مطابق طرح اصلاح قانون کار،”کارفرمایان نیروی کار قدیمی خود را با نیروی جدید ارزان‌قیمت (تحت عنوان شاگرد) عوض می‌کنند … کارگران نیز، آنهایی که فعلا در وضعیت باثبات هستند، پس از اصلاح قانون احساس ناامنی می‌کنند”.

مطالبه کارگران شرکت هپکو

سی و یکم شهریورماه -کارگران مجتمع صنعتی هپکو واقع در اراک خواستار ادامه فعالیت این واحد تولیدی مهم کشور و دریافت باقی مانده حقوق و مزایای پرداخت نشده خود شدند.کارخانجات صنعتی هپکو از زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها در رکود و حالت نیمه تعطیل قرار دارد.

کاهش قدرت خرید و سطح زندگی کارگران

سی و یکم شهریورماه -خط فقر در کشور بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. کارگران با افزایش حقوق حداقلی سال کنونی تنها می‌توانند بخش کوچکی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.قدرت خرید خانوارهای کارگری در ۶ ماه اول امسال بیش از ۳۵ درصد کاهش یافته است.

مصوبات شورای عالی کاردرتعیین دستمزد به سود کارفرمایان بوده است

سی و یکم شهریورماه- پایبندی[دولتها به تامین منافع کلان سرمایه داری]به وضعیت اقتصادی در تعیین دستمزد، عملا وجود داشته است؛ مثلا وقتی تورم ۴۰درصدی داشتیم حداقل مزد ۴۰ درصد اضافه نشد؛ چراکه با همان حقوق قبلی هم کارخانه‌ها در حال ورشکستگی بودند و حقوق‌ها معوق می‌شد. دستمزد به اندازه تورم افزایش پیدا نکرد.

طرح وزارت کار برای آزاد سازی مزد کارگران

سی‌‌ام شهریورماه- وزارت کار در چارچوب اقتصاد مقاومتی ولی فقیه طرح “متنوع سازی حقوق کارگران” را تدوین و آماده ساخته است.این طرح آغاز اجرای برنامه آزاد سازی دستمزد براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها ست .

ارزان سازی نیروی کار با لایحه اصلاح قانون کار

سی‌‌ام شهریورماه- لایحه اصلاح قانون کار مانند اجرای سیاست‌های تعدیل‌ اقتصادی به ارزان شدن کار و کاهش دستمزد و فقر بیشتر کارگران منجر می گردد.

اعتصاب کارگران شهرداری رشت

سی‌‌ام شهریورماه‌ -گروهی از کارگران پیمانی شهرداری رشت در اعتراض به تمدید نشدن قراردادها دست به اعتصاب زده و خواستار بازگشت به کار و دریافت معوقه‌های مزدی خود شدند.

نابودی تولیدات داخلی‌،افزایش بیکاری و حمایت از سودا گران

سی‌‌ام شهریور ماه- در قسمت‌هایی از زمین‌هایی که در گذشته متعلق به کارخانه ارج بوده و بابت جبران بدهی‌های مالی ‌فروخته شده ، عملیات گودبرداری برای ساخت مجتمع‌های تجاری – اداری آغاز شده است.این گونه اقدامات خلاف وعده‌هایی است که تاکنون در خصوص احیای کارخانه ارج داده شده است و به معنی رونق مناسبات سوداگرانه در اقتصاد ایران است.

اعتصاب کارگران کارخانه گندله سازی اردکان

سی‌‌ام شهریور ماه- کارگران این کارخانه‌‌ تا ۶ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده از کارفرما طلبکارند. عیدی و سنوات سال گذشته کارگران نیز هنوز پرداخت نشده است.به همین دلیل کارگران از روز یکشنبه ۲۸ شهریور ماه در اعتراض به عدم پرداخت این مطالبات مزدی، دست از کار کشیدند و در محوطه کارخانه تجمع کردند.

خواست کارگران صنعت نفت امنیت شغلی است

بیست و نهم شهریورماه- سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تایید “نوع جدید قراردادهای نفتی” ایران توسط مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد…الگوی جدید قراردادهای نفتی یکی از راه‌های جذب سرمایه است.در این نوع قراردادهای نفتی٬ شرایط استخدام کارگران و مزایای شغلی توسط شرکتهای خصوصی داخلی و خارجی تعیین می گردد.

تجمع دستفروشان اهواز

بیست و نهم شهریورماه- گروهی ازدستفروشان محروم شهر اهواز دراعتراض به شرایط معیشتی خود دست به تجمع اعتراضی در مقابل استانداری خوزستان زدند. دستفروشان تحت فشار مالی زیادی قرار دارند.

تضعیف سازمان تامین اجتماعی با اصلاح قانون کار

بیست و نهم شهریورماه-‌اصلاحیه ماده ۱۴۸ قانون کارتلکیف کرده است که کارفرمایان کارگران تحت شمول قانون کار را “علاوه بر سازمان تامین اجتماعی” نزد سایر صندوق‌های بیمه‌ای٬ بیمه کنند که همین نگرانی از ورود سرمایه‌گذاران خصوصی بیمه‌گر به حیطه روابط کار و بیمه کارگران را افزایش داده است.

اعتصاب کارگران واحد اداری شهرداری لوشان

بیست و نهم شهریور ماه- کارگران شهرداری شهر لوشان، صبح روز۲۹ شهریور ماه در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در مقابل شهرداری شهر تجمع کرده‌ا‌ند .دستمزد و حق بیمه ۷۵ نفر از کارگران شهر لوشان در طی دست‌کم سه ماه گذشته پرداخت نشده است. همچنین تعدادی از کارگران باسابقه این واحد به دلیل پرداخت نشدن سهم بیمه مشاغل سخت و زیان‌آور از شش ماه پیش منتظر صدور احکام بازنشستگی خود می‌‌ باشند.

اعتصاب کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس

بیست وهشتم شهریورماه- کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس دراعتراض به عدم پرداخت حقوق ودیگر مزایای شغلی مانند حق بیمه در مقابل دفترمدیریت تجمع کردند.

دولت و برنامه اصلاح قانون کار

بیست و هشتم شهریور ماه -هدف اصلی اصلاح قانون کار، کاهش هزینه نیروی کار برای کارفرماست. این لایحه بحث‌برانگیز، همان لایحه استاد و شاگردی است که دولت احمدی‌نژاد آن را طرح کرده بود.

تغییر قانون کار در پشتیبانی از کلان سرمایه داران

بیست و هشتم شهریور ماه -تهاجمی همه‌جانبه به منافع صاحبان نیروی کار[ کارگران و زحمتکشان] در حال وقوع است. در نوک پیکان این تهاجم نیز وزارت کار نشسته اما دستگاه‌‌های دولتی پشت این تهاجم هستند و در پشتیبانی از منافع کارفرمایان خصوصی و دولتی و شبه‌دولتی و نیز کارفرمایان خارجی در سال‌های آتی عمل می‌کنند.

شکاف ژرف درآمد وهزینه زحمتکشان

بیست وهشتم شهریورماه- مطابق آمارهای رسمی٬ مخارج خانوار معمولا ۲,۳ تا ۲,۵ میلیون تومان برای هر خانوار در ماه است.همین آمار،شکاف عمیق هزینه‌های زندگی با حداقل مزد۸۱۲ هزارتومانی کارگران را نشان می دهد.

اعتراض کارگران راه آهن ایران به معوقات مزدی

بیست و هشتم شهریور ماه- هنوز دستمزد مردادماه بیش از چهارصد کارگر پیمانکاری فنی، برق و موتوریست رجا پرداخت نشده و مدیران شرکت‌های پیمانکاری در مورد زمان دقیق پرداخت این مطالبات هیچ وعده‌ای نداده‌اند. در اعتراض به افزایش ساعات کاری کارگران شاغل و تعدیل [اخراج] نیرو ،خواست کارگران رسیدگی به وضعیت شرکت‌های پیمانکاری رجا و تامین امنیت شغلی کارگران این شرکت‌ها است.

ادامه مبارزه کارگران پلی اکریل اصفهان

بیست و هفتم شهریور ماه- ۶۰۰ کارگر این کارخانه‌ به نمایندگی از سوی مجموع ۲ هزار کارگر شاغل در کارخانه پلی اکریل اصفهان از ساعت ۹ صبح روز شنبه ۲۷ شهریور ماه برای دستیابی به مطالبات بر حقشان مقابل ساختمان استانداری اصفهان تجمع اعتراضی بر پا کردند. کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان ۵ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند که این مسئله در مورد کارگران شاغل در واحدهای اقماری این کارخانه تا ۶ ماه برآورد می‌شود.

اعتراض کارگران شهردای سی‌ سخت به معوقات مزدی

بیست و هفتم شهریور ماه- از اسفند ماه سال ۹۴ شهرداری سی سخت تنها مبالغی جزئی را به صورت علی الحساب به کارگران که سابقه کاری بین ۶ تا ۱۳ سال دارند پرداخت کرده است و در اصل کارگران بابت عمده مزایای مزدی شش ماه گذشته ، عیدی و حدود ۵ماه از مطالبات مزدی سال ۹۲ را طلبکارند. همچنین شهردای این شهر حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی را پرداخت نکرده است.

مبارزه کارگران راه سازی سوادکوه

بیست وهفتم شهریورماه-‌کارگران راه سازی سوادکوه دراعتراض به عدم پرداخت۳ماه حقوق و۲سال مطالباتشان مقابل دفترشرکت اویول دست به تجمع زدند.کارگران از تعویق سه تا شش ماه از حقوق و حدود دو سال از پاداش یا عیدی خود خبر دادند.

تجمع اعتراضی فرهنگیان اصفهان

بیست وهفتم شهریورماه- جمعی ازفرهنگیان اصفهان دراعتراض به اقدامات مدیرعامل و هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان مقابل ساختمان این صندوق تجمع کردند.

تعدیل ساختاری و رواج قراردادهای موقت

بیست وهفتم شهریورماه- ماجرا این است که در دوره تعدیل ساختاری کار به جایی رسیده که امروز براساس برخی گزارش‌ها بیش از ٨۵ درصد قراردادهای کار، قراردادهای موقت هستند.

کارگران خواستار تامین ایمنی و بهداشت محیط کار هستند

بیست وهفتم شهریورماه-‌در چهار ماهه نخست امسال نه هزار و ۲۷ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد هشت هزار و ۵۶۰ نفر مرد و ۴۶۷ نفر زن بودند. در چهار ماهه ابتدایی سال جاری از کل تلفات حوادث کار ۴۷۷ نفر مرد و هفت نفر زن بودند.

اعتراض کارگران ایران چوکا به معوقات مزدی

بیست و هفتم شهریور ماه- دستمزد هزار کارگر شاغل در این واحد تولیدی دست کم از ماه‌های تیر و مرداد ماه هنوز پرداخت نشده است.با فرا رسیدن سال جدید تحصیلی‌، خواست کارگران پرداخت هرچه سریعتر مطالبات معوقه است و در اعتراض به این وضعیت می‌‌گویند:این روزها تامین هزینه‌های مربوط به تحصیل با هیچ کسی شوخی ندارد و به همین دلیل است که از مسئولان مربوطه می‌خواهیم که در این مورد چاره‌اندیشی کنند.

بیکاری کارگران کارخانه‌های تولید پیچ و مهره

بیست وششم شهریورماه-۱۱۷ کارخانه تولید پیچ و مهره در گذشته فعالیت داشتند که اکنون شمار آنها به ۲۵ کارخانه رسیده است که تنها با ۴۰درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.صدها کارگربا تعطیلی کارخانه‌های تولید پیچ و مهره بیکار شده اند.

“انعطاف” در بازار کار و تامین امنیت سرمایه

بیست وششم شهریورماه- ‌رئیس اتاق بازرگانی در دیدار با وزیر صنعت اعلام داشت:فعالیت اقتصادی برآیندی از سیاست‌گذاری است و باید به سمت تغییر وانعطاف در قوانین بازار کار باشیم.آن گاه جذب سرمایه و جلب سرمایه‌گذار برای اقتصاد ایران آسان‌تر می‌شد.

اعتراض کارگران کشت و صنعت مهاباد به معوقات مزدی

بیست و ششم شهریور ماه- مجموع کارگران کشت و صنعت مهاباد بالغ بر ۱۰۰ نفر است و بیشتر از ۱ سال است که مزد و مزایای مزدی خود را دریافت نکرده‌اند.کارفرما در روز سه شنبه ۲۳ شهریور ماه به صورت شفاهی وعده پرداخت مطالبات مزدی کارگران را داده بود اما با گذشت سه روز هنوز ساز و کار تحقق وعده کارفرما معین نشده است و این در حالی است که کمتر از یک هفته تا بازگشایی مدارس نمانده است.تامین هزینه‌های متداول مربوط به شروع سال تحصیلی جدید فرزندان کارگران یکی‌ از دغدغه‌های این زحمتکشان است.

ادامه مبارزه کارگران ایران چوکا برای تضمین امنیت شغلی‌

بیست و پنجمم شهریور ماه- پس از یک دوره مبارزه و اعتراضات پی‌ در پی‌، کارگران ایران چوکا ابراز امیدواری کردند با تغییرات مدیریتی به وجود آمده، این قطب تولیدکننده کاغذ کشور از رکود خارج شود و سطح تولید افزایش پیدا کند و به تبع آن مشکلات کارگران از قیبل تاخیر‌های متداول در پرداخت مطالبات مزدی نیز برطرف شود.

اعتصاب کارگران پلی اکریل اصفهان

بیست و پنجم شهریور ماه- حدود ۳۰۰ نفر از کارگران شرکت پلی‌اکریل روز ۲۴ شهریور ماه به نمایندگی از طرف ۲هزار کارگر این کارخانه که ۴ ماه معوقات مزدی دارند در محوطه این کارخانه تجمعی صنفی برپا کردند.

اعتراض کارگران مجتمع نی‌ شکر هفت تپه به افزایش هزینه مسکن

بیست و پنجم شهریور ماه- در ادامه اعتراض‌های روزهای اخیر کارگران مجتمع نی‌شکر هفت‌تپه، روز ۲۴ شهریور ماه گروهی دیگر از کارگران در اعتراض به افزایش اجاره بهای منازل کوی سازمانی در محوطه کارخانه تجمع کردند. مدیریت فعلی مجتمع بدون در نظر داشتن شرایط زندگی آنها این افزایش اجاره بها را انجام داده و این در حالی است که تمامی ساکنان این منطقه را خانواده‌های حداقل‌بگیر تشکیل می‌دهند که مطالبات مزدی آنها با تاخیر پرداخت می‌شود.

اعتراض کارگران معدن چادرملو به اصلاح قانون کار

بیست و پنجم شهریور ماه- کارگران معدن چادرملو نگران قانونی شدن لایحه اصلاح قانون کار هستند زیرا بر این باورند که قانونی شدن این لایحه شرایط معیشتی کارگران و امنیت شغلی آنان را بیش از گذشته به خطر می‌اندازد. اگر تشکل‌های مستقل وجود داشته باشند و به استقلال آنها احترام گذاشته شود، یک‌جانبه‌نگری به قانون کار[ یورش به حقوق زحمتکشان] پایان می‌یابد.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار

بیست و پنجمم شهریور ماه- کارگران کارخانه روغن نباتی گلنار در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی و تعویق مطالبات مزدی صبح روز چهارشنبه ۲۴ شهریور ماه مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کردند. در این کارخانه حدود هزار کارگر فعالیت دارند که در سه ماه گذشته علاوه برمعوقات مزدی ، حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده و دفترچه‌های درمانی برخی از کارگران فاقد اعتبارشده است. کارگران به حق نگران آینده این کارخانه‌ و امنیت شغلی‌ خود هستند.

ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و اصلاح قانون کار

بیست وچهارم شهریورماه- موضوع اصلاح قانون کار نیز در ادامه اجرای قانون شکست خورده هدفمندی یارانه‌ها یکی از گام‌هایی که قرار است که در جهت آزادسازی‌های اقتصادی برداشته شود.

بخشنامه “امنیت شغلی” یا تحمیل اصلاح قانون کار به زحمتکشان

بیست و چهارم شهریورماه- وزارت کار در راستای عملی ساختن برنامه اصلاح قانون کار٬” بخشنامه امنیت شغلی همراه با امنیت سرمایه گذاری و تولید” را تدوین و ابلاغ کرد.در این بخشنامه بر ” انعطاف پذیری کار و امنیت شغلی کارگران در بازارکار” تاکید شده است.

اعتراض کارگران بازنشسته به اصلاح قانون کار

بیست و چهارم شهریور ماه- تبعات منفی لایحه اصلاح قانون کار تنها بر موقعیت شغلی کارگران شاغل محدود نمی‌شود و آثار نامطلوب آن به صورت مستقیم بر سرنوشت کارگران بازنشسته و خانواده‌های مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی تاثیر گذار است.این احتمال نیز وجود دارد[ در دستور کار دولت است] که دولت بخواهد از این پس مسئولیت ارائه خدمات اجتماعی را به بیمه‌های خصوصی واگذار کند که در این صورت منافع صنفی تمامی کارگران شاغل و بازنشسته بیش از هر زمان دیگری در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته مجتمع کشت وصنعت نی شکر هفت تپه

بیست و چهارم شهریور ماه- به‌دنبال اجتماع چند روزه کارگران بازنشسته مجتمع کشت وصنعت نی شکر هفت تپه مقابل اداره کار وفرمانداری شوش، رئیس اداره کار خبر از پی گیر مطالبات این کارگران داده است.۱۵۰ نفر از کارگران نی شکر هفت تپه مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان اور هستند و در فصل بیکاری ، حق بیمه کارگران به طور مرتب پرداخت نشده و بیمه آنان با مشکل مواجه شده است.

۱۳۹۵/۰۶/۳۱

اتحاد کارگر

31-5.jpg

در اعتراض به وضعیت کنونی کارخانه صورت گرفت:

تجمع کارگران پلی اکریل مقابل استانداری اصفهان

جمعی از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان صبح امروز در اعتراض به معوقات مزدی و نیز تعطیلی واحدهای زیر مجموعه این کارخانه مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده‌اند.

تعدادی از این کارگران در تماس با ایلنا گفتند: حدود 600 نفر هستیم و به نمایندگی از سوی مجموع 2 هزار کارگر شاغل در کارخانه پلی اکریل اصفهان از ساعت 9 صبح امروز (شنبه 27 شهریور ماه) مقابل ساختمان استانداری اصفهان جمع شده‌ایم.

آنها در توضیح مطالبات صنفی خود گفتند: تا این لحظه کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان 5 ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند که این مسئله در مورد کارگران شاغل در واحدهای اقماری این کارخانه تا 6 ماه برآورد می‌شود.

این کارگران که احتمال می دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده دستمزد شهریور ماه آنها نیز به سرنوشت مطالبات مزدی پرداخت نشده آنها دچار شود؛ افزودند: از آنجایی که از ابتدای ماه جاری تاکنون فعالیت کارخانه پلی اکریل متوقف شده است، با برپایی تجمع صنفی امروز نگرانی خود را از وضع پیش آمده اعلام کردیم.

آنها در عین حال پیرامون علت دیگر مراجعه خود به استانداری اصفهان گفتند: تجمع صنفی امروز از این رو صورت گرفته است که تمامی افرادی که به تازگی از سوی وزارت صنعت به عنوان اعضای هیات مدیره انتخاب شده‌اند برای امروز در استانداری با مسئولین استانی جلسه دارند.

این کارگران با یادآوری اینکه یکی از سهامداران اصلی کارخانه پلی اکریل اصفهان در اواخر سال گذشته فوت کرده است؛ افزودند: به دنبال این اتفاق در ترکیب اعضای هیات مدیره کارخانه تغییراتی به وجود آمد و در ادامه این تحولات نماینده سهامدار اصلی به نمایندگان آنها اعلام می کند که تصمیم گیری در مورد ادامه فعالیت کارخانه برعهده مدیریت جدید کارخانه است.

برپایه این اظهارات پیش از این در ماه‌های گذشته کند شدن روند فعالیت‌های کارخانه پلی اکریل اصفهان باعث بروز نگرانی‌هایی در میان کارگران این کارخانه شده بود اما به دنبال آنچه که از سوی کارگران توقف کامل فعالیت کارخانه نامیده می‌شود در حال حاضر این نگرانی‌ها شدت گرفته است.

برپایی اجتماع صنفی صبح امروز در حالی است که پیش از این نیز کارگران پلی اکریل در روز چهارشنبه تجمعی در محوطه کارخانه برگزار کردند و در جریان این کنش صنفی به صورت نمادین تابوتی را بر روی آن عنوان «مرحوم شرکت پلی اکریل ایران» نوشته شده بود را حمل و تشییع کردند.

کارخانه پلی‌اکریل ایران که به نوعی قطب صنعت ساخت الیاف نساجی کشور محسوب می‌شود حدود 40 سال سابقه فعالیت دارد.

kargaran-3.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته چهارم شهریور ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

لایحه اصلاح قانون کار، حقوق طبقه کارگر را پایمال می سازد

بیست و چهارم شهریورماه- براساس لایحه دولت، تبصره‌های ۳،۱ و ۴ ماده ۷ قانون کار حذف می شوند. دولت در موضوع تغییر قانون کارهیچ اطلاع‌رسانی نکرده و هیچ تشکل کارگری نیز طرف مشورت قرار نگرفته است.این لایحه کارگران را به برده کارفرمایان تبدیل می کند.

مخالفت کارگران با افزایش نرخ بلیت اتوبوس

بیست وچهارم شهریورماه- با ادامه اجرای برنامه هدفمندی یارانه ها، نرخ بلیت اتوبوس ۲۰ درصد‌ گران شد. ایاب و ذهاب با وسایل نقلیه عمومی توسط خانوارهای زحمتکش کشور صورت می گیرد.این افزایش با مخالفت کارگران بویژه در شهرک‌های صنعتی روبرو شده است.

تاکید مجلس شورای اسلامی بر اصلاح قانون کار

بیست و چهارم شهریورماه- رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای چندمین بار با تاکید اعلام نمود:”قانون کار موجود ازچالش‌های بخش اشتغال کشور بوده … اگر سخت‌گیری‌های قانون کار و قانون تامین اجتماعی نبود در هر واحد حداقل یک‌ نفر مثل زمان قدیم شاگردی می‌کرد و در آینده خودش کارآفرین[کارفرما ] می‌شد”.

اعتراض کارگران راه آهن استان کرمان

بیست و چهارم شهریورماه- جمعی از کارگران منطقه راه آهن استان کرمان در واکنش به عدم دریافت به موقع دستمزدهای خود دست به اعتراض زدند.

بیکاری گسترده کارگران دراستان آذربایجان شرقی

بیست و سوم شهریورماه- واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی با ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند،هزاران کارخانه بزرگ و مهم صنعت کشور درآذربایجان شرقی در حالت رکود هستند.این رکود سبب بیکاری گسترده کارگران شده و خانواده‌های بسیاری با مشکلات معیشتی روبرو شده اند.

اصلاح قانون کار و رواج قراردادهای موقت

بیست و سوم شهریورماه- حذف ماده ۷ قانون کار درلایحه اصلاح قانون کار که دولت به مجلس ارسال کرده٬باعث رواج بیش از پیش قراردادهای موقت می شود. با این طرح دست کارفرمایان درتحمیل نوع قراردادها باز می ماند.

مطالبات ۴۰۰ کارگر قطار شهری اهواز

بیست و سوم شهریور ماه- دستمزد حدود ۴۰۰کارگر بخش حراست فیزیکی شرکت پیمانکاری کیسون دست کم۷ ماه به تعویق افتاده است.علاوه بر تعویق در پرداخت دستمزد و به دلیل بدحسابی پیمانکار بابت پرداخت نشدن به موقع حق بیمه‌ها ، سازمان تامین اجتماعی دفترچه‌ بیمه‌ کارگران را به صورت ماهانه تمدید می‌کند. جدا از مشکل کنونی نزدیک به ۱۸۰ نفر از کارگران بابت بخشی از مزایای مزدی حق سنوات، حق مرخصی، عیدی و پاداش مربوط سال‌های ۸۷ تا ۹۱ از شرکت پیمانکاری قبلی طلبکارند.

اعتراض کارگران شاغل در مجموعه‌های شهرداری لوشان

بیست و سوم شهریور ماه- حدود ۷۸ کارگرشاغل در مجموعه‌های شهرداری لوشان وسازمان‌های وابسته به آن هنوز دستمزد ماه‌های خرداد ، تیر، مرداد، خود را دریافت نکرده‌اند و حدود ۲ ماه است که حق بیمه آنها به سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است.همچنین تعداد ۸ نفر از همکارانمان به دلیل داشتن شغل سخت و زیان‌آور از یکسال پیش تا هم اکنون مشمول بازنشستگی پیش از موعد شده‌اند اما چون هنوز شهرداری حق بیمه اضافی مربوط به سخت و زیان‌آور بودن شغل آنها را به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده در نتیجه حکم بازنشستگی آنها هنوز صادر نشده‌است.

تجمع اعتراضی کارکنان صنایع هواپیماسازی ایران

بیست ودوم شهریورماه- تعدادی ازکارکنان صنایع هواپیماسازی ایران (هسا)٬در اعتراض به اخراج دستجمعی و کاهش مزایای شغلی درمقابل استانداری اصفهان دست به تجمع زدند.

مطالبات کارگران واحدهای منطقه عملیاتی پارسیان

بیست و دوم شهریور ماه- کارگران این منطقه خواهان آنند که در فیش حقوقی آنان باید آیتم‌های مزدی ویژه شرایط کاری خاص مانند بدی آب و هوا ، حق مسافت ، حق ماموریت و… اضافه شود.مجموع این آیتم‌ها بیش از یک میلیون است…کارفرما می بایست … این آیتم‌های مزدی را در دفترچه پیمان اضافه کند. خواست دیگر کارگران اجرای طرح طبقه بندی مشاغل است.

مطالبات کارگران ساختمانی

بیست و دوم شهریور ماه- از زمستان سال ۹۴ که سهمیه کارگران ساختمانی در شعب تامین اجتماعی به اتمام رسید کارگران ساختمانی با مشکل بیمه‌ای روبرو شدند.هنوز حدود یک میلیون کارگر ساختمانی در کشور در انتظار بیمه اجتماعی قرار دارند، و بعید است این سامانه جدید[ سامانه «پالایش بیمه کارگران ساختمانی » ] بتواند مشکلات بیمه‌ای کارگران را مرتفع کند.اقدام جدید وزارت کار رفع کننده همه مشکلات بیمه‌ای کارگران ساختمانی نیست .خواست کارگران حذف سهمیه بیمه کارگران شاغل در صنعت ساختمان است.

مبارزه کارگران کارخانه قند فسا

بیست و یکم شهریورماه- گروهی از کارگران کارخانه قند فسا٬ خواستار دریافت حق بیمه و حقوق و مزایای بازنشستگی معوقه خود شدند.این کارگران که سابقه کار ۸ تا ۱۵سال دارند٬از سه سال قبل اخراج و بدون برخورداری از مزایای قانونی در زیر خط فقر زندگی می کنند.

حذف تبصره‌های ماده۷ قانون کار برای تامین امنیت سرمایه

بیست و یکم شهریورماه- حذف تبصره‌های ماده۷ قانون کار به معنای این است که قرارداد موقت،محدودیت زمانی ندارد وحداکثر مدت برای آن تعیین نمی شود. حذف محدودیت حداکثر مدت قرارداد موقت، به منظور جلب نظر سرمایه گذاران خارجی صورت می گیرد.

مبارزه کارگران کارخانه آساک

بیست و یکم شهریورماه- مطالبات معوقه کارگران دوچرخه‌سازی آساک در استان خراسان رضوی سر به چند میلیون می زند.کارگران این واحد تولیدی با خواست دریافت دستمزد معوقه خود دست به تجمع زدند. این چندمین حرکت اعتراضی کارگران کارخانه آساک است.

خصوصی سازی و کاهش هزینه‌ها

بیست ویکم شهریورماه- در طرح “راهبرد توسعه صنعتی ایران”٬کاهش هزینه‌ها [ آزاد سازی مزد و اصلاح قانون کار] به عنوان اولویت در چارچوب حمایت از بخش خصوصی مد نظر قرار گرفته است.

تجمع اعتراضی کارگران «مجتمع کشت و صنعت هفت تپه»

بیست و یکم شهریور ماه- کارگران مجتمع کشت وصنعت هفت تپه صبح روز یکشنبه۲۱ شهریورماه در اعتراض به برآورده نشدن خواسته‌های صنفی خود مقابل ساختمان اداره کار و فرمانداری شوش تجمع کردند. بیش از ۸۰ نفر از کارگران این مجتمع به دلیل داشتن شغل سخت و زیان‌آور مشمول بازنشستگی پیش از موعد شده‌اند اما چون هنوز کارفرما حق بیمه اضافی مربوط به سخت و زیان‌آور بودن شغل آنها را به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است بیش از شش ماه است که حکم بازنشستگی آنها صادر نشده‌است.

واردات لگام گسیخته واخراج دستجمعی کارگران صنعت خودرو

بیستم شهریورماه-“در دوره سال‌های ٨٠ تا ٩٣ بیشترین سهل‌انگاری‌ها و صنعت‌زدایی‌ها در صنعت خودرو‌سازی ایران شکل گرفته است.درسال ۱۳۹۳، تعداد خودروهای واردشده به ایران از کل خودروهای واردشده به کل قاره آفریقا بیشتربوده است.”همزمان شاهد اخراج گسترده و دستجمعی کارگران صنعت خودرو و کاهش سطح دستمزد‌ها هستیم .

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان نی ریز

بیست شهریورماه- کارگران کارخانه سیمان نی ریز واقع دراستان فارس٬ دراعتراض به عدم پرداخت چندین ماه حقوق دست به اعتصاب زدند.کارگران این کارخانه ازاردیبهشت ماه تا به امروز حقوقی دریافت نکرده اند.

قوه قضاییه کارگزارکلان سرمایه داری

بیست شهریورماه- دیوان عدالت اداری سرانجام با رد رای مراجع تشخیص و حل اختلاف اخراج ۳۹ کارگر پیمانکاری سیمان کارون را تایید وابلاغ کرد.میانگین سابقه کاراین کارگران اخراج شده ۱۵ سال است.

اعتراض کارگران پیمانی سیمان کارون

بیستم شهریور ماه- در سال گذشته هیات تشخیص اداره کار مسجد سلیمان بعد از طرح شکایت کارگران با این استدلال که «ماهیت کار کارگران پیمانی سیمان کارون دائمی است» اخراج۳۹ کارگر را نپذیرفته و برای آن‌ها رای بازگشت به کار صادر کرده است, ولی‌ به دنبال اعتراض کارفرما رسیدگی به این پرونده به دیوان عدالت اداری محول شد و نهایت قضات دیوان با نقض رای بازگشت به کار ۳۹ کارگر اخراج شده، که بین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کاری دارند را تایید کرده است .در طول یکسال گذشته امکان دریافت مقرری بیمه بیکاری برای کارگران میسر نبوده است.

اعتصاب کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

بیستم شهریور ماه- روز پنجشنبه۱۸ شهریور ماه کارفرما از ورود سه نفر از کارگران رسمی به داخل کارخانه جلوگیری کرد . مطالبات معوقه مجموع کارگران روزمزد و رانندگان وانت‌بارها و سرویس‌های کارکنان هنوز پرداخت نشده است. تجمع صنفی کارگران « مجتمع نی شکر هفت تپه» در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت فعالیت کارخانه تا پایان هفته گذشته ادامه یافت.

مربیان و معلمان موسیقی خواستار امنیت شغلی هستند

نوزدهم شهریور ماه- درآستانه برگزاری جشنواره ملی موسیقی جوان٬ گروهی از مربیان و معلمان موسیقی بااعتراض به نبود امنیت شغلی و درآمد منطبق با نرخ تورم٬ خواستارحل مشکلات خود شدند.

اعتصاب کارگران شهرداری رشتخوار در استان خراسان

نوزدهم شهریور ماه- کارگران شهرداری رشتخوار در استان خراسان رضوی از چهارشنبه شب در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی دست از کار کشیدند.کارگران شهرداری رشتخوار می گویند: مقامات شهرداری که از امکانات و مزایای بالا برخوردارند، هیچ توجهی به مطالبات کارگران ندارند که نه ماه است سفره‌هایشان خالی مانده است.

اعتراض کارگران شرکت راه آهن ملی‌ ایران

نوزدهم شهریور ماه- کارگران فنی شرکت حمل و نقل ریلی راه آهن ایران که به صورت مامور فنی، برق و موتوریست در شرکت‌های پیمانکاری مشغول به کار هستند و تعداد آنها بیش از صد نفر است، دستمزد مردادماه خود را دریافت نکرده اند. کارگران ضمن اعتراض به معوقات مزدی و اخراج نیرو ،خواستار تضمین امنیت شغلی‌ خود هستند.

مبارزه کارگران برای تامین امنیت شغلی

هجدهم شهریورماه- شرکت شناور سازان جهان دریا اعلام کرد٬ بزرگترین کارخانه لنج سازی در استان هرمزگان تعطیل شده است.کارگران این واحد تولیدی دراعتراض به این اقدام کارفرما تجمع اعتراضی بر پا کردند.

اعتراض پرستاران به تأخیر در پرداخت دستمزد

هجدهم شهریورماه- دبیرکل خانه پرستارگفت:پرستاران نارضایتی‌ عمیقی از تأخیر در پرداخت دستمزد‌شان دارند… حتی پرستاران تا ۹ ماه معوقات مزدی دارند.مشکلات پرستاران باید به صورت ریشه‌ای حل شود.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت پیمانکاری سایبر بیرنگان

هجدهم شهریور ماه- در روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه کارگران شرکت پیمانکاری سایبر بیرنگان که در زمینه ساختمان سدسازی و تاسیسات آبیاری در منطقه کوهرنگ استان چهارمحال بختیاری فعالیت دارند، به دلیل پرداخت نشدن مطالبات مزدی‌شان از تیرماه سال گذشته (۹۴) مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند. خواست این زحمتکشان پرداخت هرچه سریعتر معوقات مزدی است.

مجلس٬ تشکل‌های زرد حکومتی و طرح تغییر قانون کار

هفدهم شهریور ماه- رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در “نشست کارگری، کارفرمایی و بازنشستگی” منطقه شمال غرب کشوردرتبریز با بیان اینکه اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس از “فعالان تشکل‌های کارگری” هستند، اعلام داشت:”اصلاح قانون کار نباید حساسیت داشته باشد… این قانون[قانون کار] که در سال ۶۹ تصویب شده دارای اشکالاتی است که باید” اصلاح” شود.

ادامه مبارزه کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد

هفدهم شهریور ماه- حدود دویست نفر از کارگران شاغل در شرکت‌های چهارگانه سبز مهاباد شامل کشت و صنعت مهاباد، مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد، مجتمع هما مرغ مهاباد و سردخانه زمزم مهاباد تا ۱۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. کارگران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات بر حقشان می‌‌گویند :سفره‌های ما خالی از نان است، حالا بعد از گذشت یک سال نه تنها مطالبات ما پرداخت نشده، بلکه سفره‌های ما خالیتر هم شده است.

اعتراض کارگران سازمان امور مالیاتی مرکز تهران

هفدهم شهریور ماه- با گذشت ۱۰ ماه از اخراج حدود ۱۲نفر از کارگران «سازمان امور مالیاتی مرکز تهران» هنوز نه معوقات مزدی هشت ماهه این کارگران پرداخت شده و نه در شرایط کاری باقیمانده همکاران آنها تغییری ایجاد شده است و با شرایطی مانند قبل یعنی بدون داشتن قرارداد و مشخص بودن شرایط کار و حقوق و مزایا و برخورداری از بیمه تامین اجتماعی مشغول کارند. دیوان عدالت اداری نیز با استناد به اینکه نتوانسته‌ایم مدارک لازم مبنی بر داشتن رابطه همکاری را ارئه دهیم، ادعای مسئولان اداره مالیات مرکز تهران را پذیرفت و اعلام کرد که ما باید برای وصول مطالبات خود به پیمانکار مراجعه کنیم.

اصلاح قانون کار به هدف تامین منافع سوداگران

هفدهم شهریور ماه- در لایحه‌ای که تحت عنوان اصلاح قانون کار به مجلس ارائه شده، ماده ۲۲ که به بخشی از وظایف سازمان تامین اجتماعی در هنگام فوت کارگر اشاره دارد، دستخوش تغییری نگران‌کننده شده است.اگر قرار باشد سازمان تامین اجتماعی در متن قانون به صندوق بیمه‌ای ذی‌ربط تغییر یابد، معنایی که به ذهن خطور می کند جز این نیست که قرار است پای سوداگران بخش خصوصی به بیمه و بازنشستگی کارگران نیز باز شود .تلاش برای حذف این سازمان از روی کاغذ قانون، مسیری را می گشاید که انتهایش عدم برخورداری کارگران از همین حق و حقوق نصفه و نیمه بیکاری، بازنشستگی و ازکارافتادگی است.

اعتصاب کارگران خدماتی منطقه ۸ اهواز

هفدهم شهریور ماه- بیش از صد کارگر خدماتی این شهرداری بین دو تا ۵ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. به همین دلیل کارگران در اعتراض به این معوقات مزدی و عدم پاسخگویی مسئولان شهرداری مقابل شورای شهر اهواز تجمع کردند.

۱۳۹۵/۰۶/۲۴

اتحاد کارگر

2113282.jpg

پس از مرگ ۴ کارگر مترو کیانشهر و ۲ کارگر مترو شهران؛

ریزش‌هایی که کارگران مترو را قربانی می‌کند

فوت ۴ کارگر کارگاه مترو کیانشهر در کنار فوت ۲ کارگر مترو شهران در خرداد ماه امسال سوالات بسیاری درخصوص چرایی حوادثی از این دست ایجاد کرده است. صبح امروز هم یک کارگر مترو کوهسار شهران مصدوم شد.

به گزارش ایلنا، ریزش دیوار کارگاه متروی خط کیانشهر در حالی منجر به فوت 4 کارگر شده که صبح امروز نیز بنابر اعلام سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور؛ یک کارگر دیگر بر اثر ریزش کارگاه مترو در کوهسار شهران مصدوم شد.

بنابر اظهارات کولیوند، سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور که به تایید مترو نرسیده است، یک کارگر بر اثر ریزش کارگاه مترو در کوهسار شهران مصدوم شده است.

پس از حادثه مترو شهران، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور توپ را به زمین مترو انداخت و گفت که حفاری مترو باعث این حادثه شده است اما در این میان مسئولین مترو و شهرداری تهران هرگونه ارتباط بین حفاری و ریزش خاک بر اثر سستی را تکذیب کرده و تاکید کردند که حفاری در عمق زمین انجام می‌شده و ارتباطی با لوله‌های گاز ندارد.

البته تکذیب هرگونه ارتباطی بین حفاری و انفجار لوله‌های گاز در شهران در حالی بود که ابوالفضل قناعتی، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران پس از ارزیابی‌های کارشناسی در خصوص علت وقوع این حادثه گفته بود بر اثر فعالیت‌های بیل مکانیکی زیر لوله گاز خالی شده و فروکش لوله سبب ترکیدن و آتش‌سوزی شده است.

اظهارات ضد و نقیض مسئولان مترو، شورای شهر و سازمان آتش نشانی این نگرانی را در اذهان کارگران مترو ایجاد کرده است که چرا تاکنون جلوی وقوع این حوادث گرفته نشده است.

sher-2.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته سوم شهریور ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

اصلاح قانون کار به هدف ارزان سازی نیروی کار

هفدهم شهریورماه- به شیوه‌های مختلف تلاش شد تا قدرت نیروی کار تضعیف شود و از این رهگذر سرمایه‌گذاران امنیت بیشتری برای سرمایه‌گذاری پیدا کنند. نتیجه این رویه، کاهش سهم مزد[کارگران] در قیمت تمام شده کالا است.تغییر قانون کار ایران یا تضعیف قدرت کارگران نه‌تنها موجب رونق بازار کار ایران نمی‌شود بلکه می‌تواند بیش از گذشته کارگران ایران را مقابل کارفرمایان خلع‌سلاح کرده … بیش از پیش شکاف‌های طبقاتی در جامعه را افزایش می‌دهد.

عملکرد دولت‌های جمهوری اسلامی و منافع طبقه کارگر

هفدهم شهریورماه- بررسی برنامه‌های اقتصادی مختلف کشور نشان می‌دهد که از برنامه اول به این سو، تمام برنامه‌های توسعه پنج ساله کشور، جهت‌گیری مشهودی به نفع کارفرما و به زیان کارگران داشته و تلاش محسوسی در آن برای کاهش قوانین حمایتی از نیروی کار به چشم می‌خورد.به عکس کارگران، کارفرمایان در ایران نهادهای مختلف صنفی و اقتصادی دارند و با نهادهای همتای خارجی خود نیز روابط بین‌المللی دارند.

اثرهای برنامه تعدیل ساختاری بر امنیت شغلی زحمتکشان

هفدهم شهریورماه- دهه ۷۰ خورشیدی قانون کار به نفع کارفرمایان تغییراتی… کرد که از جمله آن خروج کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر از شمول قانون کار بود.این قانون پیش از هر چیز تعرض به معیشت نیروی کار در ایران بود. همچنین رواج قراردادهای موقت و سفیدامضا، آغاز به کار مناطق آزاد که قانون کار در آنها لازم‌الاجرا نیست و سوگیری‌های کلان اقتصادی در راستای تقویت کارفرمایان سبب شده که امروز نیروی کار در ایران در وضعیتی به مراتب دشوارتر از ابتدای دهه ۷۰ قرار داشته باشد.

آزاد سازی اقتصادی، وضعیت اشتغال کشور و حقوق کارگران

هفدهم شهریورماه‌در سال گذشته با افزایش جمعیت فعال اقتصادی، نرخ بیکاری هم افزایش داشت. در سال ۱۳۹۳ نرخ بیکاری ۶,۱۰ درصد رسید که این رقم سال گذشته به ۱۱درصد رسید؛ حال آنکه جمعیت فعال کشور در همین مدت یک درصد افزایش داشت.با فعالیت بانک‌های خصوصی از ابتدای دهه گذشته، بخش مهمی از سرمایه کشور که می‌توانست در خدمت تولید و اشتغال قرار داده شود، به فعالیت‌های نامولد و دلالی گسیل شد. نرخ مشارکت اقتصادی ۳۸ درصدی… وضعیت بحرانی کشور را در زمینه اشتغال نشان می‌دهد.

حداقل دستمزد کارگران ایران

شانزدهم شهریورماه- حداقل دستمزد نیروی کار ایران امسال ۸۱۲ هزار تومان است که رقم آن اندکی بیشتر از ۲۳۰ دلار است. این نرخ مزد، باعث شده تا درآمد کارگر ایرانی به مراتب کمتر از درآمد کارگران کشورهای کوچکی مانند دومینیکن، گواتمالا، گابن، کاستاریکا، مقدونیه، لبنان، سیشل، ترینیداد و توباگو، پالائو و لتونی قرار می‌گیرد.

ساعت کار بالا و دستمزد پایین کارگران در ایران

شانزدهم شهریورماه- ساعت کار در ایران ۴۴ ساعت در هفته است که نسبت به کشورهای توسعه‌یافته ساعت کاری بالایی محسوب می‌شود. ایران در سال میلادی گذشته از نظر پرداخت مزد به کارگران در رتبه‌ پایین‌تر از شصتم در میان ۱۸۰ کشوراست. سهم مزد کارگر در ایران بر قیمت نهایی کالا ۷,۵ درصد است که به مراتب پایین‌تر از استانداردهای جهانی است.تضعیف مزد موجب شد تا کارگران برای تامین معیشت خود دو و سه شغله شوند.

مطالبه کارگران کشاورزی

شانزدهم شهریورماه‌کارگران حوزه کشاورزی چه آن دسته از کارگران فصلی که به‌صورت تمام‌وقت یا نیمه‌وقت در اراضی کشاورزی کار می‌کنند و چه آن دسته که در صنایع تبدیلی مشغول به کارند،از امنیت شغلی لازم برخوردار نیستند.

خواست کارگران کارخانه‌ رهانه،تضمین امنیت شغلی‌ است

شانزدهم شهریور ماه- در ماه گذشته حدود بیست نفر از کارگران این واحد تولید شیرآلات صنعتی و در روزهای گذشته نیز سه نفر دیگر از کارگران تعدیل [ اخراج ]شده اند .مدیریت کارخانه بهانه‌هایی همچون کمبود نقدینگی و کاهش سطح تولید را دلیل این تعدیل‌ها عنوان می کند. ۲۰۰ کارگر این کارخانه‌ نسبت به عدم پرداخت به موقع دستمزدها و حق بیمه از طرف کارفرما اعتراض دارند.

اعتراض کارگران شهرداری شوشتر

شانزدهم شهریور ماه- حدود ۳۰۰کارگر خدماتی شهرداری شوشتر که تحت نظارت مستقیم شهرداری فعالیت می‌کنند بابت مطالبات مزدی وبیمه‌ای پرداخت نشده چهارماه طلبکارند.تاخیر در پرداخت حق بیمه آنان باعث شده که اداره تامین اجتماعی شوشتر از تمدید وتعویض دفترچه‌های در مانی آنان خوداری کند.

از سر گیری اعتراضات کارگران کارخانه ایران ‌ چوکا

شانزدهم شهریور ماه- روز دوشنبه ۱۵ شهریور ماه کارگران این واحد تولیدی در اعتراض به عملکرد مدیریت کنونی تجمع اعتراضی بر پا کردند.کارگران ایران چوکا عملکرد مدیریت کنونی کارخانه را در تعطیلی یک سال گذشته محل کارشان موثر می‌دانند و چندین ماه معوقات مزدی عقب افتاده دارند . کارگران امیدوارند سهام دار اصلی کارخانه طی روز‌های آینده مدیریت جدیدی به کارخانه معرفی کند تا پی گیر وضعیت کارخانه وکارگرانش باشد.

خصوصی‌سازی و نابودی امنیت شغلی کارگران

پانزدهم شهریورماه- وزیر کار اعتراف کرد ؛”… ما در رویکرد بازار آزاد[سرمایه داری] و راست اقتصادی حرکت می‌کنیم…نتیجه خصوصی‌سازی در سال‌های گذشته، بیکار شدن کارگرها بوده است”.

آزاد سازی قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید خانوارهای کارگری

پانزدهم شهریورماه-“با افزایش پنج درصدی در سطح عمومی قیمت‌ها، دیدیم که فشارهای گروه‌های غیر مولد باعث شد چیزی حدود ۱۰ درصد بر نرخ سود افزوده شود”…در مقابل قدرت خرید خانوارهای کارگری سقوط کرد.

هنرمندان و موسیقی‌دان‌ها امنیت شغلی ندارند

پانزدهم شهریور ماه-“ناملایماتی این روزها گریبانگیر موسیقی ماست، گرفتاری‌هایی که همه داریم، اتفاقاتی که می‌افتد و دل‌مان را به درد می‌آورد…تعطیل شدن مجموعه تاریخی، فرهنگی و هنری مسعودیه، تنها زخم‌مان را عمیق‌تر می‌کند”.در چنین شرایطی، سئوال مهم برای هنرمندان و موسیقی‌دان‌ها …این است …”این حرفه می‌تواند زندگی آینده آن‌ها را تأمین کند”؟

اصلاح قانون کار در جهت ارزان ساختن نیروی کار و اخراج کارگران

پانزدهم شهریور ماه- در لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح قانون کار، یک تبصره به ماده ۱۷ افزوده شده است. این تبصره با تسهیل فسخ قرارداد، مسیر اخراج کارگران معترض را هموارتر می‌سازد. این تبصره، برای بررسی قرارداد شغلی کارگر و فسخ آن، منتظر حکم نهایی دادگاه نمی‌ماند. اگر کارگری سه ماه یا بیشتر در توقیف باشد، پس از بازگشت، بیکار است و حتی اگر مدت توقیف از سه ماه کمتر باشد، براساس این تبصره از “حق‌السعی” یا همان دستمزد خبری نیست.

ادامه مبارزه کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه

پانزدهم شهریور ماه- روز دوشنبه پانزدهم شهریور ماه،اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه وارد چهارمین روز خود شد. کارگران شاغل و مشمول بازنشستگی این مجتمع ماه‌ها مطالبات مزدی عقب افتاده از کارفرما طلب کارند . به تبع نداشتن قرار داد کار کارگران روز مزدی و عدم پرداخت ۵ ماه حق بیمه کارگران از طرف کارفرما، امنیت شغلی‌ این زحمتکشان به خطر افتاده است.

اعتصاب و تجمع اعتراضی در حمایت از کارگران اخراج شده

پانزدهم شهریور ماه- صبح روز یکشنبه‌ کارگران پیمانکاری شاغل در پتروشیمی رازی در حمایت از همکاران احضار شده خود به مراجع قضایی تجمع اعتراضی را برپا کردند. آزادی کارگران بازداشت شده و پایان یافتن این پرونده خواست کارگران پتروشیمی رازی است.

بیکاری گسترده کارگران صنعت چوب

چهاردهم شهریورماه‌صنعت چوب نیز مانند دیگرصنایع،دچارافت تولید شد واکنون این احتمال وجود دارد که با تعطیلی برخی ازواحدهای تولیدی، به مسئله بی‌کاری نیز دامن زده شود.صنعت چوب وخصوصا صنعت مبلمان خانگی واداری این روزها حال و روز خوشی ندارد.افزایش حامل‌های انرژی[آزاد سازی قیمت‌ها با اجرای هدفمندی یارانه ها] وافزایش هزینه مواد اولیه وارداتی، فشار وحشتناکی را بر توان … صنعت وارد کرده.

سیمای صنعت کشور در آیینه آمار

چهاردهم شهریورماه‌بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان سال ۱۳۹۲ تعداد کارگاه‌های کمتر از ۵۰ نفر کارکن دارای پروانه بهره‌برداری صنعتی در کشور ۸,۸۲هزار واحد بوده است که سهمی معادل ۹۱,۵ درصد از کل تعداد واحدهای دارای پروانه بهره‌برداری صنعتی را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود، سهم این واحدها از سرمایه و اشتغال کل واحدهای صنعتی به ترتیب ۴,۲۴ و ۲,۴۱ درصد است. در نقطه مقابل، کارگاه‌های ۵۰ نفر کارکن و بیشتر با وجود سهم پایین خود از تعداد پروانه‌های بهره‌برداری موجود، سهم ۶,۶۷ و ۸,۵۸ درصدی به ترتیب از سرمایه و اشتغال کل واحدهای صنعتی را به خود اختصاص داده‌اند که به‌مراتب بیش از کارگاه‌های کمتر از۵۰ نفر کارکن است.

اعتراض به بازداشت کارگران مجتمع پتروشیمی رازی

چهاردهم شهریور ماه- با شکایت کارفرمای اصلی برای تمامی کارگرانی که به صورت پیمانکاری در یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی رازی مشغول کارند و نسبت به نحوه اجرای طبقه بندی مشاغل خود معترض بودند، پرونده قضایی تشکیل شده است و تمامی کارگران زندانی شده‌اند . صبح روز چهاردهم شهریور ماه گروهی از همکاران این کارگران در حمایت از آنها و برای آزادی آنان مقابل دادگستری تجمع اعتراضی برپا کردند.

مطالبات کارگران کارخانه «ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز»

چهاردهم شهریور ماه- بعد از گذشت دو سال فعالیت این کارخانه با ۲۲۰کارگر به یک شرکت سرمایه گذاری بصورت اجاره واگذار و از سرگرفته شده است. کارگران این کارخانه دست کم در یکسال گذشته دستمزدی دریافت نکرده‌اند.به گفته کارگران معترض واگذاری این واحد به صورت اجاره‌ای یکساله امنیت شغلی کارگران را فراهم نکرده و در عین حال تکلیف معوقات مزدی وبیمه‌ای کارگران نیز در آن مشخص نشده است.

استثمار وحشیانه زنان کارگر و کودکان کار

چهاردهم شهریور ماه- هم اکنون کارگران بسیاری با دستمزدهای کمتر از مصوب شورای عالی کار کار می کنند که این شامل زنان سرپرست خانوار و کودکان هم می‌شود. اما می بینیم که دولت بدون توجه به آثار مخرب این وضعیت همچنان در پی ارزان‌سازی بیشتر کارگران است.

خواست پرستاران زحمتکش،مشارکت مستقیم در تدوین و اجرا طرح ها

چهاردهم شهریور ماه- وزارت بهداشت، یک ساختار پزشک سالار دارد و در این ساختار، بدون مشارکت پرستاران طرح هایی تدوین و اجرا می‌شود که به ضرر جامعه پرستاری است و طبیعی است که هدف از اجرای این طرح‌ها سرپوش گذاشتن بر مطالبات برحق پرستاران و پیرا پزشکان است.

اعتراض کارگران و بازنشستگان دو کارخانه فرنخ وناز نخ قزوین

چهاردهم شهریور ماه- کارگران وبازنشستگان دو کارخانه فرنخ وناز نخ قزوین صبح روز شنبه ۱۳ شهریور ماه در اعتراض به عدم دریافت مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کردند. دستمزد کارگران از سال ۸۸ و سنوات بازنشستگی همکاران بازنشسته آنها از سال ۹۰ به تاخیر افتاده است.

ادامه مبارزه کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

سیزدهم شهریور ماه- در تجمع اعتراضی روز چهارشنبه ۱۰ شهریور ماه مقابل ساختمان اداری این مجتمع هیچ پاسخ قاطعی از سوی مسئولان به کارگران داده نشده بود، به همین دلیل کارگران واحد صنعتی مجتمع نی شکر هفت تپه در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما به مطالبات صنفی‌شان، روز شنبه نیز برای دومین روز در هفته جاری در مقابل ساختمان مدیریت کارخانه تجمع کردند.

مطالبات بر حق کارگران پیمانکاری مخابرات شوشتر

سیزدهم شهریور ماه- در اعتراض به قرار داد‌های موقت و نقش سود جویانه پیمانکاران ، کارگران این شرکت با میانگین ۱۰ تا ۱۷ سال سابقه کاری خواستار تبدیل وضعیت قرارداد کاری خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم و اجرایی طرح طبقه بندی مشاغل شدند .به دلیل غیر واقعی بودن احکام شغلی ثبت شده در لیست‌های بیمه سازمان تامین اجتماعی بسیاری از کارگران مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور برای استفاده از مزایای مشاغل سخت و بازنشستگی پیش از موعد در آینده دچار مشکل خواهند شد.

خواست زحمتکشان افزایش دستمزد و کاهش هزینه‌های درمان است

سیزدهم شهریور ماه- طرح تحول سلامت نه تنها هزینه‌های درمان را کاهش نداده بلکه به افزایش هزینه‌های ویزیت پزشکان منجر شده است و با توجه به ناچیز بودن افزایش دستمزدها قطعا کارگران با این افزایش نامحسوس دستمزدها قادر به تامین هزینه‌های درمان خود نیستند.از زمان اجرای طرح تحول سلامت در سال ۹۳ هزینه خدمات پزشکی ۲۰۰ درصد و هزینه ویزیت پزشکان ۳۰۰ درصد افزایش یافته است .

خواست زحمتکشان افزایش دستمزد و پرداخت حق مسکن است

سیزدهم شهریور ماه- از ابتدای سال ۹۴ تاکنون دولت حاضر به ابلاغ مصوبه مربوط به افزایش حق مسکن کارگران نشده است و بدین ترتیب به هرکارگر ایرانی دست‌کم ۳۶۰ هزار تومان خسارت زده است. طبقه کارگر نمی‌تواند در کنار انتشار اخبار مربوط به علنی شدن فیش‌های حقوقی مدیران دولتی نسبت به کاهش دستمزد‌ها و عدم پرداخت حق مسکن ساکت بماند.

مطالبات بر حق کارگران بهشت زهرا

سیزدهم شهریور ماه- با وجود سخت و زیان‌آور بودن وظایف شغلی و علیرغم وعده‌های متعدد مسئولان، همچنان آیین نامه مشاغل سخت و زیان‌آور اجرایی نمی‌شود و مهمترین مانع اجرای آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور در بهشت زهرا، واگذاری به پیمانکاران است.در لیست‌های بیمه عنوان کارگر ساده قید می‌‌شود و نه پیمانکاران قبلی و نه کارفرمای مادر مسئولیت پرداخت ۴ درصد حق بیمه سخت و زیان‌آور را برعهده نمی‌گیرند.

اعتراض کارگران کارخانه قفل سازی «قفل کار»

سیزدهم شهریور ماه- علاوه بر تأخیر ۱۶ماهه در پرداخت حقوق کارگران، دست کم ۳۰ نفر از کارگران «قفل کار» طی یکسال گذشته بیکار شده‌اند. تعویق در پرداخت حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی که کارفرما از مرداد ماه سال ۹۳ آن را به تعویق انداخته است و نگرانی از عدم امنیت شغلی‌ از مشکلات و موارد مورد اعتراض کارگران این کارخانه است.

کارگران ساختمانی شهر صفی آباد از خدمات سازمان تامین اجتماعی محرومند

دوازدهم شهریور ماه- در شهر صفی آباد از توابع شهرستان اسفراینِ خراسان شمالی با ۱۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه‌ شده شعبه‌ تامین اجتماعی وجود ندارد. هم اکنون صفی آباد ۶۰ روستا دارد که بیشتر کارگران ساختمانی در آنجا بیکارند.

ادامه اعتراضات کارگران به اصلاح قانون کار

دوازدهم شهریور ماه- در ادامه اعتراضات به لایحه اصلاح قانون کار، دو تشکل کارگری دیگر نیز به این روندی که دولت و مجلس در جهت حذف حمایت‌های قانونی از کارگران در پیش گرفته‌اند، اعتراض کردند.

برخوردار بودن از بیمه‌ اجتماعی ،خواست کارگران ساختمانی است

یازدهم شهریور ماه- اداره تامین اجتماعی منطقه ۷ تهران مسئولیت واگذاری احراز اشتغال کارگران ساختمانی را از انجمن صنفی کارگران ساختمانی رشته نقاش سلب و به کارگزاری‌های زیرمجموعه خود واگذار کرده است.احراز صلاحیت شاغلان کارگران بخش صنعت ساختمان تخصصی است و در این راستا انجمن‌های صنفی کارگری ساختمانی که نمایندگان منتخب کارگران شاغل این حرفه هستند، توانایی و قدرت تشخیص احراز صلاحیت شاغل و غیرشاغل بودن کارگران ساختمانی را دارند.

اعتراض کارگران کارخانه نورد لوله اهواز

یازدهم شهریور ماه- کاهش تولیدات این کارخانه تهدیدی بر امنیت شغلی کارگران قرادادی کارخانه شده بطوریکه از تیر ماه سال ۹۳ تا هم اکنون تعداد کارگران این کارخانه از هزارو ۱۰۰ نفر به ۷۰۰ نفر تقلیل یافته است.کارگران شاغل در این کارخانه دو ماه (تیر ومرداد) حقوقشان را دریافت نکرده‌اند و بیمه تامین اجتماعی آنان نیز دچار مشکلاتی است. به دلیل پرداخت نشدن سهم ۴ درصدی کارفرما به تامین اجتماعی نمی توانند بازنشسته شوند. همچنین کارگرانی که پیش از این بازنشسته شده اند هنوز نتوانسته اند سنوات پایان خدمت خود را از کارفرما وصول کنند.

نامه اعتراضی کارگران و بازنشستگان ارج

دهم شهریور ماه – در بخش‌هایی از این نامه آمده‌است: همگی ما چه بازنشستگان و چه شاغلین بیکار شده و چه سهام داران نگران تعطیلی این مجموعه بزرگ و این سرمایه ملی می‌باشیم و در حیرتیم که چرا هیچکس به فکر نجات این کارخانه قدیمی نیست و احساس مسئولیت در بین مسئولین کمتر مشاهده می‌شود.

خواست کارگران پلی اکریل اصفهان، تضمین امنیت شغلی‌ و پرداخت معوقات مزدی است

دهم شهریور ماه- معوقات مزدی حدود دو هزار نفر از کارگران پلی اکریل که قراردادهای شغلی مختلف دارند و به صورت رسمی، قرارداد مستقیم و پیمانکاری در پلی اکریل مشغول به کار هستند از اردیبهشت ماه پرداخت نشده و هیچ وعده‌ای هم در مورد زمان پرداخت داده نشده‌است.

خواست کارگران قند ورامین تضمین امنیت شغلی‌ و پرداخت معوقات مزدی است

دهم شهریور ماه- با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ۱۵ اسفند ماه سال گذشته (۹۴) تاکنون، حدود ۸۵کارگر رسمی این کارخانه هنوز بابت سه ماه مزایای مزدی معوقه و پنج ماه حق بیمه از کارفرما طلبکارند. وضعیت بازنشستگی تعدادی از کارگران رسمی کارخانه مشخص نیست وکارفرما از پرداخت سهم ۴ درصدی خود به تامین اجتماعی خوداری می کند.پیش‌تر و در زمان فعالیت کارخانه «قند ورامین» تعداد کارگران این واحد تولیدی به حدود ۲۸۵ نفر می‌رسید که از این تعداد حدود ۲۲۰ نفر در فروردین ماه سال جاری از کار اخراج شده اند.

اعتراضات و مطالبات کارگران معدن «منگنز و نارچ قم»

دهم شهریور ماه- حدود ۳۰۰ کارگر معدن «منگنز و نارچ قم» بابت مطالبات مزدی مربوط به ماه‌های خرداد، تیر و مرداد سال ۹۵ طلبکارند. علاوه بر این مزایای کارانه فروردین و اردیبهشت سال ۹۵ کارگران هنوز پرداخت نشده است.واگذاری و دست به دست شدن معدن بین پیمانکاران مختلف مورد اعتراض کارگران است.خواست کارگران امضا قرارداد‌های دائمی و رسمی‌ است.

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اتحاد کارگر

dfsdfsafasa-6.jpgعضو کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور:

نگرش ضدکارگری در لایحه تغییر قانون کار موج می‌زند

عضو کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور می‌گوید در صورتی که لایحه اصلاح قانون کار از تصویب مجلس بگذرد، دیگر در ساختار اداری کشور به قانون کار نیازی نداریم.

«ناصر چمنی» در گفتگو با ایلنا با اعلام این مطلب اظهار داشت: متنی که از سوی دولت یازدهم به عنوان لایحه اصلاح قانون کار به مجلس شورای اسلامی فرستاده شده است تقریبا شبیه متن لایحه‌ای است که در دولت گذشته به همین منظور تهیه شده بود.

چمنی با ابراز تعجب از اینکه تیم اقتصادی دولت یازدهم در همان چارچوب فکری دولت گذشته درصدد اصلاح قانون کار برآمده است، افزود: به جرئت می‌توان مدعی شد که در این لایحه نگاه‌های ضدکارگری تشدید شده است.

این فعال صنفی کارگری با یادآوری اینکه هدف از تدوین قانون کار را صیانت از حقوق نیروی انسانی در برابر اعمال قدرت صاحبان ثروت و سرمایه در بازار کار است، افزود:‌ محتوای این لایحه موقعیت کارگران را در مذاکرات اجتماعی را به صورت حداکثری تقلیل داده است.

وی افزود: اگر این لایحه به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد دیگر به وزارت کار نیاز نداریم و برای همین بهتر است که مجموعه دولتمردان و نمایندگان مجلس همسو، در طرح یا لایحه مشترک دیگری وزارت کار از مجموعه وزارت تعاون و رفاه جدا و در وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت ادغام کنند.

چمنی که عقیده دارد این لایحه در جهت تامین منافع صاحبان سرمایه نوشته شده است، افزود: مفاد این لایحه طوری نوشته شده است که در صورت تصویب آن کارگران معترض حتی مانند امروز نمی توانند برای پیگیری حقوق خود به مراجع تشخیص و حل اختلاف مراجعه کنند.

عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری ایران افزود: به صورت مشخص لایحه اصلاح قانون کار از جهت‌های مختلف در صدد لق کردن ساختارهای مستحکم قانونی است که تا به امروز امنیت شغلی و معاش کارگران را تامین کرده بودند.

tabut-kar-3.jpgیک تشکل کارگری خواستار شد؛

توقف فوری تصویب لایحه اصلاح قانون کار

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه با صدور بیانیه‌ای نسبت به لایحه اصلاح قانون کار و ارزان سازی بیش از پیش کارگران اعتراض کرده است.

به گزارش ایلنا، انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه با صدور یک بیانیه نسبت به تصمیم دولت و مجلس برای ارزان‌سازی بیشتر کارگران و ارائه لایحه اصلاح قانون کار اعتراض کرده است.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است: لایحه اصلاحیه قانون کار توسط دولت بدون خبری و رسانه ای کردن آن در تیر ماه سال جاری برای تصویب به مجلس فرستاده شده است. لایحه اصلاحیه قانون کار درراستای ارزان سازی بیش ازپیش نیروی کار،رسمیت بخشیدن به طرح دوران عشیرتی وفئودالی استاد شاگردی وخارج کردن سازمان تأمین اجتماعی ازتعهدات خود نسبت به کارگران و موارد دیگرتدوین شده است.

در ادامه بیانیه آمده است: تلاش مشترک مجموعه قانونگذاران و مجریان آن حتی در صورت به قانون در آوردن برنامه های ضد کارگری جدید در فضای سکوت و بی خبری کارگران، اعتراضات وسیع کارگری را به دنبال خواهد داشت و محکوم به شکست خواهد شد.

در پایان بیانیه این تشکل کارگری ضمن درخواست توقف فوری تصویب لایحه اصلاح قانون کار، هرنوع اصلاح و تغییر در قانون کار را منوط به رعایت منافع معیشتی طبقه کارگر و دخیل کردن آرای نمایندگان کارگران دانسته است.

May-Day-Rally-Tehran-2007.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم شهریور ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

قانون هدفمندی یارانه‌ها و نابودی تولید داخلی

دهم شهریور ماه-۳۵ تا ۵۰ درصد از صنایع توقف دارند که البته نیمی از آنها یا از سال‌های گذشته متوقف شده‌اند یا به دلایل دیگر کار را تعطیل کرده‌‌اند.از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها صنعت و تولید در کشور تعطیل شد و هزاران کارگر کار خود را از دست دادند.

خصوصی سازی٬ آزاد سازی قیمت‌ها و معیشت کارگران

دهم شهریور- ماه‌نماینده اتاق بازرگانی اعلام داشت٬ درکارنامه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دولت٬ افزایش قیمت حامل‌های انرژی[ آزاد سازی قیمت‌ها ] و بهبود فضای کسب و کار با سپردن امور به بخش خصوصی همراه انعطاف پذیری قوانین کار از نقاط قوت است.

پایمال شدن امنیت شغلی کارگران صنعت پولاد

دهم شهریور ماه- نشست کمیته راهبردی هفتمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران خواستار خصوصی سازی همه جانبه صنعت فولاد و ” صرفه جویی و شناور نمودن هزینه نیروی کار “[ ارزان سازی نیروی کار]شد.

افزایش شکاف مزد‌هزینه و کاهش قدرت خرید کارگران

نهم شهریورماه‌-تغییرات حداقل مزد از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۵نشان می دهد،در سال های۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲روند افزایش حداقل مزد کندتر[ بسیار پایین تر]از نرخ تورم بوده است. در این مدت میانگین “افزایش” حداقل دستمزد ۱۸ درصد و نرخ تورم ۲۲,۸ درصد بوده است. به عبارتی قدرت خرید کارگران از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۲ به میزان ۴,۸ درصد کاهش یافته است.

برنامه ششم توسعه واصلاح قانون کار

نهم شهریورماه‌-درلایحه برنامه ششم ؛توسعه کارآفرینی[ حمایت ازکارفرمایان]بازنگری در قانون و مقررات، اصلاح قانون کار و قانون تامین اجتماعی و منطقه‌ای نمودن حقوق و دستمزد مورد تاکید قرار گرفته است.

آزادسازی اقتصادی ٬ نابودی بخش صنعت واخراج دستجمعی کارگران

نهم شهریورماه- مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور که چهره مورد اعتماد بانک جهانی در ایران است،در گفتگو با روزنامه شرق معترف شد :”بسته‌ای برای خروج از رکود تورمی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ اعترافی به حاکم‌بودن وضعیت رکودی است… از تعطیلی و تعدیل نیرو[اخراج‌های دستجمعی کارگران] و کاهش تولیدمی‌نالند.ضربه واردشده به بخش صنعت شاید هیچ‌گاه جبران نشود و ما یک کاهش همیشگی در روند رشد صنعتی را شاهد باشیم”.

اعتراض کارگران به هرگونه تغییر و اصلاح قانون کار به نفع کارفرمایان

نهم شهریور ماه- طبقه کارگر همواره مظلوم واقع شده و بیشترین ضربه‌ها و خسارت‌ها را در راه احقاق مطالبات صنفی خود متحمل گردیده‌ است. طبقه کارگر کشور قانون کار فعلی را یک قانون حمایتی و حداقلی می‌داند که هرگونه هجمه و تعرض به آن را به بهانه‌های واهی در غالب تصویب و اجرای لایحه برنامه ششم توسعه، وضع قوانین به بهانه رفع موانع تولید و امثالهم … را به عنوان خط قرمز خود می‌داند.

برخورداری از بیمه‌ تامین اجتماعی خواست همه کارگران ساختمانی است

نهم شهریور ماه- انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان رباط کریم در اعتراض به اقدام سازمان تامین اجتماعی می‌‌گوید: این اداره مسئولیت واگذاری احراز اشتغال کارگران ساختمانی را از این نهاد صنفی سلب و به کارگزاری‌های زیر مجموعه خود واگذار کرده است.احراز صلاحیت شاغلان کارگران بخش صنعت ساختمان تخصصی است و در این راستا انجمن‌های صنفی کارگری ساختمانی که نمایندگان منتخب کارگران شاغل این حرفه هستند، توانایی و قدرت تشخیص احراز صلاحیت شاغل و غیرشاغل بودن کارگران ساختمانی را دارند.

ادامه اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی رازی

نهم شهریور ماه- در نتیجه اعتصاب و همبستگی‌ کارگران، ده کارگری که از ورودشان به مجتمع جلوگیری شده بود ،توانستند با توافق کارفرما و به اتفاق کارگرانی که در حمایت از آنها بیرون مجتمع ایستاده بودند[ اعتصاب کرده بودند] نیز وارد محل کار خود شوند. اعتراضات کارگران مجتمع پتروشیمی رازی امروز (نهم شهریور)، تا تحقق خواسته‌هایشان همچنان ادامه دارد.

خواست کارگران پی وی سی سمنان پرداخت هرچه سریعتر مطالبات است

نهم شهریور ماه- حدود ۷۰ نفر از کارگران قدیمی این واحد صنعتی از آبان ماه سال ۹۴حقوقی دریافت نکرده‌اند ومابقی ۳۰ کارگری که از ابتدای سال جاری در کارخانه مشغول کار شده اند نیز بابت ۴ ماه دستمزد از کارفرما طلبکارند. با وجود آنکه کارفرما هر ماه مبالغی را از حقوق کارگران این واحد برای پرداخت حق بیمه آنان کسر می‌کند اما آن را به موقع به تأمین اجتماعی پرداخت نمی‌کند.

تعطیلی ۶٠ درصد واحدهای تولیدی و بیکاری گسترده زحمتکشان

هشتم شهریور ماه‌-محمد نهاوندیان رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری اظهار داشت بیش از ۶٠ درصد واحدهای تولیدی کشور در فاصله سال‌های ٨٩ تا ٩١ تعطیل شده‌اند.

واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به بخش‌خصوصی با ارزان سازی نیروی کار

هشتم شهریور ماه‌-وزیر صنعت،معدن و تجارت با اشاره به لزوم واگذاری طرح‌های نیمه تمام کشور به بخش خصوصی بر ضرورت اصلاح آیین نامه‌ها ٬ شناور ساختن مزد و نقش کارفرمایان در عقد قراردادهای کار تاکید کرد.

دلال‌ها و حقوق هنرمندان طراح

هشتم شهریور ماه-” طرز تفکر دلالان مانند سم می‌ماند٬یک‌سری دلالان هنری با زور[حمایت حاکمیت] سلیقه خود را به جامعه القا می‌کنند”. پخش‌کننده‌ها و دلالان “هنری” سبب نابودی امنیت شغلی هنرمندان گرافیست و سقوط درآمد و کاهش دستمزد آنها هستند.

تجمع اعتراضی کارگران د ام تی‌

هشتم شهریور ماه- دستمزد و مزایای مزدی۳۰۰ نفر از کارگران شرکت د ام تی‌ وابسته به شرکت پلی اکریل اصفهان از فروردین ماه و حق بیمه کارگران نیز در ماه‌های سال جاری به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است. به همین دلیل کارگران روز هفتم شهریور ماه، مقابل فرمانداری مبارکه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

ادامه مبارزه کارگران پتروشیمی رازی با اعتصاب و تجمع اعتراضی

هشتم شهریور ماه- در هشتمین روز از اعتراض صنفی کارگران مجتمع پتروشیمی رازی، صبح امروز (هشتم شهریورماه) کارفرما از ورود ده نفر از کارگران به مجتمع جلوگیری کرده است. متقابلاً در اعتراض به این تصمیم کارفرما حدود سیصد نفر از پرسنل که همه کارگران این شرکت هستند صبح امروز پشت درب مجتمع رازی تجمع نمودند و از ورود به آن مجتمع خودداری کردند[ اعتصاب کردند ].کارگران در هشت روز گذشته نسبت به عدم اجرای طبقه بندی مشاغل در این مجتمع اعتراض کرده‌اند.

خواست کارگران مهر ایران پرداخت مطالبات معوقه است

هشتم شهریور ماه- معوقات مزدی کارگران کارخانه بخاری سازی «مهر ایران» درکیلومتر ۲جاده نیشابور به مشهد مربوط به چهار ماه گذشته می شود و علاوه بر این بخش قابل توجهی از حق بیمه کارگران به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت نشده است.

تضمین امنیت شغلی‌،خواست کارگران کارخانه تولید روغن «شاد گل»

هشتم شهریور ماه- از ابتدای ماه جاری دست‌کم ۳۰ کارگر کارخانه تولید روغن «شاد گل» در شهرستان نیشابور با ۱۰ سال سابقه کاری اخراج شده‌اند.کارفرمای این واحد تولیدی مدعی است توان پرداخت به موقع حقوق حدود ۷۰کارگر شاغل در کارخانه را ندارد، به همین دلیل با تعدیل کارگران قصد کاهش هزینه‌های جاری کارخانه را دارد.

امنیت شغلی٬ مطالبه روزنامه نگاران کشور

هفتم شهریور ماه- درمتن پیش‌نویس فعلی لایحه رسانه‌های همگانی٬دست مقام‌های قضایی و امنیتی برای تفسیر قوانین رسانه باز است و این امرامنیت شغلی و صنفی روزنامه نگاران و کارکنان این عرصه را بطور جدی تهدید می کند.

اعتصاب کارگران شهرداری بروجرد

هفتم شهریور ماه- شنبه ششم شهریور ماه حدود دویست نفر از کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی دست از کار کشیدند[ اعتصاب کردند] و مقابل شهرداری تجمع کردند.مطالبات مزدی کارگران در ۶ ماه گذشته پرداخت نشده است و علاوه بر این حق بیمه آنها نیز به تامین اجتماعی واریز نشده و کارگران در تعویض دفترچه‌های بیمه خود با مشکل مواجه هستند. مسئولین شهرداری کارگران را اغتشاشگر می‌‌نامند و کارگران معترض را تهدید به اخراج کرده‌اند.

تضییع حقوق کارگران از طرف شرکت‌های پیمانکاری

هفتم شهریور ماه- شرکت‌های پیمانکاری در تضییع حقوق کارگران غالبا با استفاده از نفوذشان در قوه مجریه و مقننه قوانین حمایتی و بازدارنده را در جهت منافع خود تفسیر و یا تغییر می‌دهند.مطابق بخشنامه ۴۱ معاونت روابط کار وزارت کار کارگران پیمانی با کارگران غیر پیمانی اعم از قراردادی و شرکتی از حق و حقوق یکسان برخوردار بودند. اما همین بخشنامه امیدوار کننده پس از مدتی پس گرفته شد.

تظاهرات اعتراضی کارگران خدماتی شهرداری شهر رشت

هفتم شهریور ماه- کارگران خدماتی شهرداری شهر رشت روز شنبه ششم شهریور ماه در اعتراض به معوقات مزدی خود مسیر «سبزه میدان» تا «میدان شهرداری» و «مسیر میدان صیقلان» را به نشانه اعتراض پیاده روی کرده اند(تظاهرات). کارگران خدماتی شهرداری شهر رشت که در طی دست کم سه ماه گذشته دستمزد وحق بیمه آنان پرداخت نشده است بصورت جعمی تحت مسئولیت چندین پیمانکار بدون داشتن امنیت شغلی مشغول کارند.

اعتراض کارگران بخش‌زه کشی مترو شیراز

هفتم شهریور ماه- کارگران این بخش که در حال حاضر بابت ۸ ماه مزد معوقه و عیدی و پاداش سال گذشته از پیمانکار طلبکارند,می‌گویند : مدیران شرکت ارسا در مقام پیمانکار پروژه زه‌کشی قطار شهری اهواز، عواید حاصل از اجرای این پروژه را در دیگر بازارهای مالی هزینه کرده است و همین مسئله باعث ایجاد وقفه در پرداخت دستمزد‌ها شده است.

خواست کارگران کارخانه‌ ایران چوکا

ششم شهریور ماه- بازگشت بکار آن تعداد از همکاران اخراجی که در طول اعتراضات صنفی یکسال گذشته توسط کارفرما اخراج شده‌اند و پرداخت سه ماه مزد معوقه از خواسته‌های بر حق کارگران این کارخانه‌ است که پس از یکسال به بهانه انجام نوسازی متوقف شده بود.

اعتراض کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه

ششم شهریور ماه- یک‌هزارو ۲۰۰ نفرکارگر رسمی و حدود یک‌هزار کارگر روز مزد به ترتیب بابت دوماه وچهار ماه کار انجام داده، معوقات مزدی طلبکارند. همچنین حدود ۷۰ نفر از رانند‌های وانت‌های باری استیجاری به همراه رانند‌های سرویس‌های ایاب وذهاب کارگران هر کدام به ترتیب ۶ وسه ماه معوقات مزدی طلبکارند.۶۵۰نفر از کارگران این واحد تولیدی که از دست کم دوسال پیش مشمول بازنشستگی قرار دارند به دلیل آنکه کارفرما سهم ۴درصدی حق مربوط به سابقه سخت و زیان‌آور کارگران را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نکرده است فعلا در وضعیت نامشخصی قرار دارند.

اعتراض کارگران سیمان درود به افزایش سن بازنشستگی

ششم شهریور ماه- از مدتی قبل سازمان تامین اجتماعی استان لرستان میانگین پنج سال آخر سابقه پرداخت حق بیمه کارگران را ملاک تعیین مستمری بازنشستگی قلمداد می‌کند. این تصمیم باعث شده است تا شماری از کارگران سیمان دورود در استفاده از مزایای بازنشستگی مورد اجحاف قرار بگیرند. خواست کارگران مبنای محاسبه مستمری مطابق «روال سابق» بر اساس دو سال آخر خدمت است.

اعتصاب کارگران معادن ذغال سنگ البرز شرقی

ششم شهریور ماه- صبح امروز شنبه ۶ شهریور‌ماه بیش از سیصد نفر از کارگران در محوطه این واحد معدنی تجمع صنفی[ اعتصاب به مدت یک ساعت و نیم ] برپا کردند و خواستار پرداخت هر چه سریعتر معوقات مزدی خود شدند. دستمزد بیش از هزار کارگر چهارماه است که هنوز پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران شرکت راه آهن ایران

ششم شهریور ماه- دستمزد تیرماه بیش از ۲۵۰ کارگر این شرکت با تاخیر به صورت علی الحساب پرداخت شده است و کارگران در اعتراض به این شیوه پرداخت دستمزد‌ها می‌‌گویند:در حالی که نزدیک به یک هفته از شهریور ماه گذشته است، هنوز حقوق تیرماه را کامل نگرفته ایم و مشخص نیست چه زمانی قرار است دستمزد مرداد ماه واریز شود.دود سود جویی شرکت‌ها در چشم کارگرانی می‌رود که از فقدان امنیت شغلی در رنج هستند.

خواست کارگران استان کردستان،تضمین امنیت شغلی‌ است

ششم شهریور ماه- علی رغم اینکه استان کردستان بالاترین آمار کارگران ساختمانی را به خود اختصاص داده اما این قشر از محروم‌ترین اقشار جامعه[ طبقه ] کارگری هستند که مورد بی‌توجهی مسئولان قرار گرفته‌اند. تضمین امنیت شغلی‌ از خواسته‌های مهم این زحمتکشان است.

اعتراض کارگران آب و فاضلاب تهران

ششم شهریور ماه- به دلیل واریز نشدن به موقع حق بیمه ، در حال حاضر ۶۳۵ کارگر این شرکت و اعضای خانواده‌هایشان نمی‌توانند از خدمات بیمه درمانی استفاده کنند.مدیریت آبفا به جای همراهی در صدد توبیخ نمایندگان کارگران برآمده است.

خواست کارکنان صنایع نفت و گاز، افزایش دستمزد است

ششم شهریور ماه- تبعیض میان دریافتی بین کارگران رسمی و قراردادی شرکت‌های تابعه وزارت نفت فاحش است و اجرای همسان سازی و نظام جامع پرداخت یکی از مهمترین مطالبات کارکنان زیرمجموعه وزارت نفت است.

خواست کارگران افزایش دستمزد است

پنجم شهریور ماه- کاهش ۱۸۷ درصدی قدرت خرید طبقه کارگر که در دولت نهم و دهم رخ داد، در دولت یازدهم تشدید شده است.تعاملی میان دولت و صاحبان سرمایه رخ داده و آنان … قیمت‌ها را بالا می‌برند.دستمزدها … افزایش پیدا نمی‌کند اما قیمت‌ها بالا می‌رود.

خواست کارگران شهرداری ،اجرای قانون هماهنگ در پرداخت است

چهارم شهریور ماه- یکی از مهمترین مشکلات در شهرداری، وجود تبعیض فاحش بین کارگران و کارمندان این مجموعه است. در حالی که متوسط دریافتی کارمندان شهرداری، سه برابر کارگران رسمی است، کارگران قراردادی، حجمی و پیمانی وضع به مراتب بدتری دارند و نصف کارگران رسمی دریافتی دارند.شهرداری، کارگران را استثمار می‌کند و کارگران از امنیت شغلی‌ برخوردار نیستند.

نامه اعتراضی کارگران نفت و گاز گچساران

چهارم شهریور ماه- در بخش‌هایی از این نامه ضمن انتقاد از عدم تحقق وعده‌های داده شده، آمده است: آقای وزیر؛ یکسان‌سازی حقوق کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران نه تنها اجرا نشد، بلکه اجرای ناقص طرح طبقه‌بندی مشاغل و لحاظ نشدن مدرک تحصیلی و سابقه کار کارگران باعث دلزدگی و افسردگی چهار هزار و اندی کارگری شده که با حداقل حقوق (حقوق پایین‌تر از کارگران قراردادی سایر ادارات) رنج و زحمت اصلی استخراج یک چهارم نفت و گاز کشور را برعهده دارند.

اعتراض کارگران شهرداری ناحیه ۴ اهواز

چهارم شهریور ماه- پیمانکار با گذشت ۵ ماه از سال؛ مزایای مزدی کارگران را به صورت کامل پرداخت نکرده است.پیمانکار شهرداری اهواز برای۲۱ کارگر شهرداری اهواز که پیش از این در پی یک تجمع مسالمت‌آمیز صنفی بازداشت شده بودند؛ کمتر از سایر کارگران به صورت علی‌الحساب مزد و مزایا واریز کرده است.

اعتراض کارگران صنایع غذا یی‌‌ حمیل در تویسرکان

چهارم شهریور ماه- معوقات حقوقی ۱۲۶ کارگر این واحد تولیدی در چهار ماه اخیر به تاخیر افتاده است. همچنین بخشی از بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده است

اعتراض کارگران کارخانه کارین

سوم شهریور ماه- کارخانه کارین که در زمینه تولید کنسرو و کالباس فعالیت دارد از دی ماه سال ۹۴ فعالیت خود را از سرگرفته است ولی‌ هنوز سه ماه مزد معوقه به کارگران بدهکار است. کارفرما به غیر از مزد پرداخت نشده مزایای عیدی سال ۹۴ و حق بیمه کارگران را به تامین اجتماعی پرداخت نکرده است به همین دلیل طی این مدت دفترچه‌های درمانی کارگران به همراه خانواده‌هایشان فاقد اعتبار شده است.

ادامه مبارزه کارگران فولاد زاگرس تا تحقق مطالبات

سوم شهریور ماه- کارگران فولاد زاگرس برای هجدهمین بار از قروه کردستان به تهران آمده‌اند، در سه روز گذشته از وزارت کار پاسخی نگرفته اند,شب گذشته را در بهشت زهرا سپری کرده‌اند و امروز (سوم شهریور ماه)، مقابل مجلس تجمع کرده‌اند.کارگران پس از انحلال کارخانه، بلاتکلیف رها شده اند و به دلیل خلف وعده سهامداران، یک سال است که هیچ درآمدی نداشته‌اند. کارگران خواستار این شده اند که حقوق کارگران که جزء دیون ممتازه سهامداران است، در اسرع وقت پرداخت شود.

خواست کارگران سیمان کارون تضمین امنیت شغلی‌ و پرداخت مطالبات است

سوم شهریور ماه- کارخانه سیمان کارون به دلیل آنچه از سوی کارفرما بحران در منابع مالی عنوان می‌شود، از اول مرداد ماه موقتا تعطیل اعلام شده است ,۴۵۰کارگر شاغل در این واحد تولیدی تا پیش از این به صورت‌های مختلف رسمی، قراردادی، روز مزد و پیمانکاری مشغول کار بودند و بین سه تا ۱۲ ماه مزد معوقه طلبکارند.

خواست کارگران شهرداری رشت ،افزایش دستمزد و پرداخت به موقع آن است

سوم شهریور ماه- چند صد کارگر خدماتی و فضای سبز شهرداری رشت ماهها معوقات مزدی دارند. بی عدالتی است که حقوق کارگری که سقف آن نهایتا یک میلیون تومان است[ به موقع ] پرداخت نشود اما پاداشهای میلیونی به مدیران پرداخت شود. به همین دلیل کارگران روز گذشته ( دوم شهریور ماه) در اعتراض به این مطالبات مزدی پرداخت نشده مقابل شهرداری مرکزی رشت تجمع کردند.

019226408_30300.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول شهریور ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

تامین امنیت سرمایه با نیروی کار ارزان و مطیع

سوم شهریورماه-‌دردو دهه گذشته،فقیرتر کردن دستمزدبگیران در دستور کار دولت‌ها قرار داشته است.ما[جمهوری اسلامی]با ارزان سازی ارز به تولیدکنندگان خارجی یارانه می دهیم.این ارزان سازی نیروی کار دو هدف عمده را دنبال می‌کند:یکی سودرسانی به طبقات رانتخوا ودیگری جلب حمایت غرب[انحصارات امپریالیستی].

اصلاح قانون کاریعنی دعوت‌نامه برای سرمایه‌گذاری خارجی

سوم شهریورماه-‌بهبود فضای کسب‌وکار، رفع موانع تولید و انعطاف پذیری قوانین کار پیش شرط حضور سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است.باید به سمت پالایش قوانین[ کار و تامین اجتماعی ] برویم تا سرمایه احساس امنیت کند.

برنامه ششم توسعه ، خصوصی سازی و منافع طبقه کارگر

سوم شهریورماه‌-درنشست کمیسیون تلفیق مجلس برای رسیدگی به برنامه ششم توسعه اعلام شد که دیپلماسی و قانون گذاری باید در خدمت جذب سرمایه‌گذار و فعال کردن بخش خصوصی باشد. قوانین دست و پا گیر در بازار اشتغال اصلاح خواهد شد.

لایحه برنامه ششم و امنیت شغلی زحمتکشان

سوم شهریورماه- درماده ۲۱ لایحه برنامه ششم توسعه برای ترغیب کارفرمایان بخش خصوصی معافیت از پرداخت سهم کارفرما و بیمه بیکاری برای مدت دو سال در نظر گرفته شده است.درحالی که بخش خصوصی دیگر تمایل به حضور در عرصه تولید ندارد چراکه حداکثر سود فعالیت تولیدی۲۰ درصد است اما سود واردات و دلالی تا ۲۰۰درصد نیز می‌رسد، بخش خصوصی عمدتاً دلال شده‌اند.

زنان کارگر و مصوبه مجلس

دوم شهریور ما-ه‌نمایندگان مجلس جهت تامین نظرشورای نگهبان، کاهش ساعت کار بانوان شاغل در بخش غیر دولتی را منوط به تامین نظر کارفرما کردند.

تجمع اعتراضی کارگران قرارداد موقت بندر خمینی

دوم شهریور ماه- بامداد روز دوم شهریور ماه کارگران قرارداد موقت بندر خمینی به همراه خانواده‌هایشان در مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.باوجود برابری ردیف‌های شغلی و مدارک تحصیلی کارکنان… در نحوه محاسبه و میزان پرداخت مزایای مزدی تفاوت‌های فاحشی وجود دارد که میزان ارزش ریالی آنها بعضا از یک میلیون تومان بیشتر است.قوانین جاری در مناطق ویژه اقتصادی دست مدیران را از سرباز زدن به اجرای قوانین کار باز گذاشته است.کارگران قرارداد موقت خواستار ساماندهی حقوق و مزایای نیروهای قراردادموقت هستند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا

دوم شهریور ماه- کارگران این کارخانه روز اول شهریور در اعتراض به عدم راه‌اندازی کارخانه مقابل فرمانداری فسا تجمع کردند . در حال حاضر زمزمه‌هایی مبنی بر فروش این واحد به بخش خصوصی به گوش می‌رسد که به این ترتیب سنوات و مزایای شغلی و امید به آینده کارگران بیش از پیش به خطر خواهد افتاد،.امنیت شغلی کارگران با واگذاری مالکیت و مدیریت این واحد تولیدی به بخش خصوصی از بین برود خواهد رفت.

ادامه مبارزه کارگران فولاد زاگرس تا تحقق مطالبات

دوم شهریور ماه- دو ماه پیش نیز مسئولان وزارت کار وعده دادند که ظرف مدت یک ماه مطالبات ۲۸کارگر این کارخانه‌ را پرداخت خواهند کرد اما این وعده محقق نشد.کارگران یک سال است که دستمزد دریافت نکرده‌اند واین چندمین بار است که برا ی پیگیری مطالبات خود به تهران می‌آیند .

افزایش تجمع اعتراضی در مقابل مجلس

دوم شهریور ماه- جمعی از مربیان پیش‌دبستانی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی و گروهی از معلولان و خانواده‌های آنان صبح روز دوم شهریور ماه مقابل در مجلس تجمع کردند.آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی علاوه بر تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود در وزارت آموزش و پرورش، خواستار ارتقای وضعیت شغلی خود از آموزش‌دهنده به آموزشیار شدند.

تضمین امنیت شغلی‌،خواست کارگران کارخانه کاشی طوس

دوم شهریور ماه- کارخانه از ابتدای سال ۹۵ به مدت سه ماه تعطیل بوده و کارگران آن به مرخصی اجباری فرستاده شده بودند. این درحالیست که این کارگران همچنان بخشی از مطالبات سال گذشته خود را دریافت نکرده‌اند.پیش از تعطیلی خط تولید حدود ۳۰۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار بودند، که اکنون تعداد شاغلان زیر ۲۰۰ نفر است.

قراردادهای جدید نفتی و برنامه تعدیل کارکنان صنعت ملی نفت

اول شهریورماه‌-اصول و شرایط عمومی وساختارهای حاکم برقراردادهای جدید نفتی سبب تعدیل[اخراج ]گسترده کارگران٬ کارمندان و تکنسین‌های صنعت نفت و گاز می شود.

رشد تورم و کاهش قدرت خرید کارگران

اول شهریور ماه-‌مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در مردادماه را ۸.۷ درصد اعلام کرد که نسبت به تیرماه، ۶.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.این در حالی است که دستمزد کارگران پایان تر از نرخ تورم تعیین گریده است.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت آذریت تبریز در تهران

اول شهریور ماه- به کارگران این شرکت ۹ ماه است که نه مزدی پرداخت شده و نه تکلیف شغلی‌ آنها روشن است به همین دلیل از سه روز قبل در اعتراض به بی‌توجهی مجموعه مدیریت کارخانه به تهران آمده‌اند تا از سهامدارن اصلی کارخانه پیگیر مطالباتشان بشوند.

تجمع اعتراضی کارگران فولاد زاگرس در تهران

اول شهریور ماه- اول شهریور ماه دومین روز از تجمع صنفی بیست و هشت کارگر باقیمانده فولاد زاگرس در تهران است. کارگران این کارخانه‌ یک سال تمام است که دستمزد نگرفته اند و در این یک سال دقیقا هجده بار برای تجمع و اعتراض به تهران آمده‌اند.

اعتراض به احکام صادره برای کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق

اول شهریور ماه- «محمدعلی جداری فروغی»، وکیل کارگران معدن سنگ آهن بافق، گفت: پرونده کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق که احکام صادره مبنی بر حبس و شلاق تعلیقی در شعبه ۱۰۵ کیفری ۲ یزد مورد اعتراض تجدیدنظرخواهی قرار گرفته بود، امروز ( اول شهریورماه) به شبعه اول دادگاه تجدیدنظر استان یزد ارجاع شد. وی افزود: امیدواریم با تشکیل جلسه در دادگاه تجدید نظر و رسیدگی عادلانه، حکم برائت این کارگران صادر شود.

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران فولاد البرز

اول شهریور ماه- دلیل اعتصاب کارگران فولاد البرز عدم دریافت ۷ ماه مزد معوقه و عیدی وپاداش سال ۹۴ به همراه پرداخت نشدن ۱۶ ماه حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می‌کند.کارفرمای این واحد صنعتی صبح روز اول شهریور ماه به ۱۵۰ نفر از کارگران اجازه نداد تا طبق روال همیشه وارد محل کار خود بشوند. کارفرما گفته است :از این پس برای حضور در کارخانه باید فرد فرد کارگران یک تعهدنامه کتبی را امضا کنند که براساس متن آن کسی حق ندارد نسبت به وضعیت موجود مزدی معترض شود.

ادامه مبارزه کارگران کارخانه سدید ریخته گر

اول شهریور ماه- با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه از ابتدای سال گذشته (۹۴)، در حال حاضر حدود ۴۴ کارگر با سابقه در بلاتکلیفی به سر می‌برند و در عین حال هنوز ۱۸ ماه مزایای مزدی وبیمه ای آنها به همراه عیدی سال ۹۵ پرداخت نشده است. به همین منظور اول شهریور ماه تعدادی از کارگران کارخانه سدید ریخته گر پیش از ظهر برای پیگیری مطالبات مزدی خود به تهران آمدند.

چکیده گزارش‌های اخبار اعتراضی کارگران،ادامه هفته چهارم مرداد ماه

تجمع اعتراضی کارگران اخراج شده کارخانه‌ سیمان دهلران

سی‌ و یکم مرداد ماه- روز سی‌ و یکم مرداد ماه کارگران اخراجی سیمان دهلران در استان ایلام به همراه خانواده ایشان در دروازه ورودی شهر دهلران تجمع کردند. کارفرما به کارگران اخراجی کارخانه سیمان دهلران که هر کدام دارای سوابق بیش از ۷ سال هستند گفته است در شرایطی می توانند به کار سابقشان بازگردند که بصورت قرار داد موقت در کارخانه کار کننداین در حالیست که پیش از این نوع قرار داد کار کارگران بصورت دائمی بوده وکارفرما حق اخراج آنها را نداشته است.

خواست کارگران معادن اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور است

سی‌ و یکم مرداد ماه- در اعتراض به مصوبه اخیر شورای عالی حفاظت فنی مبنی بر تغییر شرایط مشاغل سخت و زیان آور کارگران می‌‌گویند؛هیچ بعید نیست که با این مصوبه مسئولان سازمان تامین اجتماعی چنین استدلال کنند که دیگر نمی‌توانند برای همه کارگران مشمول مشاغل سخت و زیان آور احکام بازنشستگی پیش از موعد صادر کنند و در نتیجه سرنوشت شمار قابل توجهی از معدنچیان مشمول مقررات مشاغل سخت و زیان آور به اراده کارفرمایان واگذار می‌شود.

اعتصاب کارگران کارخانه فولاد البرز

سی‌ و یکم مرداد ماه- کارگران کارخانه فولاد البرز در اعتراض به عدم دریافت بیش از ۷ ماه حقوق وعیدی وپاداش، صبح روز یکشنبه۳۱مرداد ماه دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.علاوه بر مزد معوقه،حدود ۱۶ ماه است حق بیمه آنها به تامین اجتماعی پرداخت نشده و برای همین از شروع سال جاری تاکنون دفترچه‌های بیمه کارگران تمدید نشده است. کارگران در این اعتصاب خواستار دریافت مطالبات خود شدند.

خواست کارگران شهرداری سردشت, تضمین امنیت شغلی‌ و پرداخت به موقع دستمزد‌ها است.

سی‌ و یکم مرداد ماه- کارگرانی که در شهرداری سردشت و سازمان‌های وابسته به آن به صورت رسمی ، قراردادی وروزمزدی مشغول کارند؛ سه ماه حقوق معوقه طلب دارند.علاوه بر دستمزد معوقه، شهرداری سردشت در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی کوتاهی کرده است و به همین دلیل تامین اجتماعی سردشت نیز دفترچه‌های درمانی کارگران را یکماهه تمدید می کند.اکثر قریب به اتفاق کارگرانی که در این واحد کار می‌کنند روز مزدی بوده وبه دلیل نداشتن قرارداد کارطبیعتا فاقد امنیت شغلی‌ هستند.

ادامه مبارزه آموزش‌دهندگان نهضت سواد آموزی

سی‌ و یکم مرداد ماه- صبح روز ۳۱ مرداد ماه ، آموزش‌دهندگان نهضت سواد آموزی برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند. آموزش‌دهندگان نهضت سواد آموزی که بین ۵ تا ۱۵ سال سابقه کار به عنوان آموزش‌دهنده دارند، خواهان استخدام دائمی هستند.

اعتراض کارگران کارخانه‌ فولاد خرم آباد

سی‌ و یکم مرداد ماه- واحد تولیدی «فولاد خرم آباد» که از آذر ماه سال گذشته به دلیل کمبود منابع مالی فعالیت خود را موقتا متوقف و اقدام به اخراج کارگران کرده بود، اردیبهشت ماه سال جاری فعالیت دوباره خود را با حداقل ۳۰ کارگر که اکثرا نیروی کار جدید هستندآغاز کرد. نگرانی کارگران این کارخانه تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی و پرداخت حق بیمه کارگران است.

خواست کارگران ساختمانی برخورداری از بیمه‌ همگانی است

سی‌‌ام مرداد ماه- سازمان تامین اجتماعی به علت اتخاذ سیاست‌های سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی آمار صحیحی از تعداد کارگران ساختمانی بیمه شده ارائه نمی کند. حدود ۶۰۰ هزار کارگر ساختمانی از بیمه تامین اجتماعی برخوردار نیستند.سازمان تامین اجتماعی ملزم است هر چه سریعتر سهمیه بندی بیمه کارگران ساختمانی را در سراسر کشور حذف کند. زیرا با توجه به شرایط نامطلوب معیشتی، عدم برخورداری از حق بیمه ظلمی مضاعف در حق کارگران ساختمانی است.

خواسته‌های به حق کارگران ایران چوکا

سی‌‌ام مرداد ماه- با گذشت سه روز از اعلام آمادگی کارگران(۲۷ مرداد ماه) برای از سر گیری فعالیت کارخانه ، هنوز کارفرما هیچ اقدامی برای شروع بکار انجام نداده است. تامین شدن مواد اولیه تولید ، تمدید قرارداد کار و تامین امنیت شغلی کارگران و همچنین راه‌اندازی مجدد سرویس ایاب و ذهاب و پرداخت معوقات مزدی و بیمه‌ای ، از خواسته‌های به حق کارگران برای ادامه فعالیت است.

نامه اعتراضی نیروهای شرکتی شرکت توزیع برق خراسان شمالی

سی‌‌ام مرداد ماه-…در این فرصت که مسئله حقوق‌های نامتعارف ونابرابر برای عموم آشکار شده است، در راستای مطالبه برابری،… درخواست‌های ذیل را تقاضا داریم:

_ فارغ از نوع قرارداد، یکسان سازی نسبی حقوق، مزایا و پاداش‌ها بسته به سمت و مدرک تحصیلی برای کارکنان

_ حذف شرکت‌های واسطه‌ای و تبدیل وضعیت (تبدیل قرارداد) نیروهای تامین نیروی شرکتی به قرارداد مستقیم

ادامه تجمع اعتراضی دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت

سی‌‌ام مرداد ماه- روز سی‌ام مرداد ماه ، سومین هفته از تجمع دانش‌آموختگان دانشگاه صنعت نفت مقابل مجلس در اعتراض به خلف وعده وزارت نفت میگذرد.دانش آموختگان دانشکده صنعت نفت می‌گویند طبق آئین نامه این دانشکده باید پس از فارغ التحصیلی به استخدام وزارت نفت درآیند، اما روند استخدام با دستور وزارت نفت متوقف شده است.

خواست بر حق کارگران شرکت راه آهن ایران

بیست و نهم مرداد ماه- یک شرکت پیمانکاری که از ابتدای تیرماه با شرکت راه آهن ایران قرارداد بسته است،دستمزد تیرماه کارگران را پرداخت نکرده است.طبق قراردادهای پیمانکاری، شرکت‌ها موظفند تا سه ماه بدون پرداخت صورت وضعیت مطالبات مزدی کارگران را پرداخت کنند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سیرجان

بیست و هشتم مرداد ماه- دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سیرجان به علت نارضایتی از نحوه تقسیم محل خدمتشان دست به تجمع اعتراضی زدند.آموزش و پرورش نسبت به تعهدات خود در مورد توزیع محل خدمت دانشجویان عمل نکرده‌است.آموزش و پرورش متعهد شده است که دانشجویان را در شهر خودشان نگه‌دارد، اما پس از فارغ‌التحصیلی آنها را در نقاط دیگر به کار می‌گیرد.

خواست کارگران ساختمانی استان کردستان ،برخورداری از حق بیمه‌ است

بیست و هشتم مرداد ماه- بعضی از کارگران ساختمانی که متقاضی بیمه می‌باشند بیش از ۳ الی ۴ سال در لیست انتظار بیمه کارگران ساختمانی می باشند و هنوز بیمه نشده‌اند. کارگران ساختمانی از غرامت دستمزد ایام بیماری برخوردار نیستند و از دریافت این غرامت مستثنی شده‌اند.

پایان موقتی اعتصاب کارگران کارخانه صنایع چوب وکاغذ «ایران چوکا» تا تحقق وعده ها

بیست و هشتم مرداد ماه- خواسته صنفی ما در ده روز تجمع[ اعتصاب ] بازگشایی کارخانه، پرداخت مطالبات معوقه مزدی و امکان اشتغال دوباره کارگران بود که کارفرما تا امروز به این موضوع بی‌اعتنا بود.کارگران کارخانه ایران چوکا با اعتماد به وعده‌های داده شده، موقتا به تجمع اعتراضی[ اعتصاب ] خود پایان دادند.

خواست کارگران ساختمانی بروجرد،برخورداری از حق بیمه‌ است

بیست و هفتم مرداد ماه- اجرای سهمیه بندی به حق کشی و تضییع حقوق کارگران انجامیده است و در سال جاری فقط عده محدودی توانسته اند از این سهمیه بیمه استفاده کنند و جمع کثیری از کارگران ساختمانی پشت درهای بسته تامین اجتماعی در انتظار بیمه شدن هستند.

اعتراض بازنشستگان به تأخیر در پرداخت ما به التفاوت مستمری ها

بیست و هفتم مرداد ماه- طبق اعلان قبلی مسئولان سازمان تامین اجتماعی قرار بود مطالبات مربوط به افزایش مابه‌التفاوت مستمری سه میلیون و نیم کارگر بازنشسته از امروز پرداخت شود اما بنابر اعلام رسمی این سازمان دست کم این پرداخت‌ها با ۲۴ ساعت تاخیر آغاز خواهد شد. با یک محاسبه سرانگشتی ارزش ریالی این رقم که مربوط به دو ماه نخست سال ۹۵ است, به روشنی آشکار می‌‌شود. کارگران بازنشسته حق دارند از شنیدن خبر تاخیر در پرداخت مابه‌التفاوت افزایش مستمری‌ها نگران شوند و از آینده خود احساس خطر کنند.

اتحاد کارگر

15038414-3437-l-2.jpg

تولید در «ایران چوکا» سر گرفته شد

انتظار کارگران برای بازگشت همکاران اخراجی

به گفته کارگران کارخانه ایران چوکا، فعالیت این واحد تولیدی پس از یک وقفه یک ساله از ابتدای ماه جاری از سرگرفته شده است.

تعدادی از کارگران کارخانه ایران چوکا با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: امروز ششمین روزی است که پس از یک سال توقف فعالیت‌های خط تولید، مشغول کارند.

این کارگران یادآور شدند: فعالیت تولیدی کارخانه صنایع چوب و کاغذ ایران «چوکا» که از یکسال قبل به بهانه انجام نوسازی متوقف شده بود و در تمام این مدت نزدیک به هزار کارگری که تا پیش از این به صورت‌های مختلف در این کارخانه مشغول کار بودند، برای تامین معاش خود سرگردان بودند.

پیش از این کارگران مورد نظر در ادامه سرگردانی و بلاتکلیفی خود به مدت 10 روز در مقابل این واحد تولیدی تجمع کرده‌بودند که در نهایت در شامگاه واپسین روز (چهارشنبه 27 مرداد ماه) کارفرمای آنها توانست با دادن وعده بازگشایی کارخانه به اجتماعات برپا شده خاتمه دهد.

در عین حال این کارگران از زمان تعطیلی کارخانه بابت سه ماه مزد معوقه طلبکار بوده‌اند که ظاهرا تا این لحظه کارفرما هیچ وعده مشخصی در خصوص زمان پرداخت این طلب نداده است.

به گفته این کارگران از زمان خاتمه اعتراض ده روزه‌ آنها تا ابتدای ماه جاری عملیات بازسازی و انجام تعمیرات برای آماده سازی خطوط تولید اجرا شده است و در نهایت از روز دوشنبه (اول شهریور ماه) همه آنها به کار سابق خود بازگشته‌اند.

آنها می‌گویند: کارفرما تا این لحظه با بخشی از خواسته‌هایشان از جمله اشتغال همه هزار کارگر در چهار شیفت کاری موافقت کرده است و در همین رابطه از ابتدای ماه جاری واحد های سود سازی ، بخار ،خمیرگیری راه‌اندازی شده است.

این کارگران که عقیده دارند با ادامه و استمرار این روند فعالیت کارخانه در زمینه ساخت کاغذ به زودی راه اندازی خواهد شد، ادامه دادند: از هم اکنون بخشی از خواسته‌های آنها در خصوص راه اندازی سرویس های ایاب وذهاب کارگران ، سالن غذا خوری وبیمه مدنی کارگران محقق شده است.

بنا بر اظهرات این کارگر ایران چوکا خواستار بازگشت بکار آن تعداد از همکاران اخراجی خود هستند که در طول اعتراضات صنفییکسال گذشته توسط کارفرما اخراج شده‌اند.

40-2.jpg

تجمع کارگران قرارداد موقت بندر امام خمینی در اعتراض به شرایط مزدی

بامداد امروز (سه شنبه) کارگران قرارداد موقت بندر امام خمینی به همراه خانواده هایشان در اعتراض به شرایط نامناسب مزدی مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.

به گزارش منابع کارگری ایلنا، در این اچتماع صنفی تا نزدیک به 700 نفر از کارگران قرارداد موقت شاغل در واحدهای پتروشیمی بندر امام خمینی در اعتراض به آنچه که تبعیض مزدی میان کارگران رسمی و موقت منطقه ویژه امام خمینی عنوان می شود شرکت داشتند.

این کارگران در سال گذشته در مقابل اداره کار منطقه ویژه اقتصادی (سایت 1) تجمع کرده و از طریق امضا نامه مشترکی خطاب به رئیس اداره کار منطقه ویژه اقتصادی بندر امام با انتقاد از عدم رسیدگی مسئولان به خواسته‌هایشان خواستار اجرای مطالبات خود طبق ماده ۳۸ قانون کار و ۲۷ مناطق ویژه و مقاوله نامه شماره ۱۰۰ بین الملل در جهت رفع تبعیض شده بودند.

به گفته یکی تجمع کنندگان باوجود برابری ردیف‌های شغلی و مدارک تحصیلی کارکنان اما به دلیل وجود مقررات متنوع شغلی در نحوه محاسبه و میزان پرداخت مزایای مزدی تفاوت‌های فاحشی وجود دارد که میزان ارزش ریالی آنها بعضا از یک میلیون تومان بیشتر است.

همچنین، کارگران قرارداد موقت خواستار اجرای مصوبه هیئت وزیران با موضوع:«ساماندهی حقوق و مزایای نیروهای قراردادموقت» هستند.

به گفته کارگران، قوانین جاری در مناطق ویژه اقتصادی دست مدیران را از سرباز زدن به اجرای قوانین کار باز گذاشته است.

16-(1).jpg

صبح امروز اتفاق افتاد:

کارفرمای فولاد البرز از ورود کارگران جلوگیری کرد؛

                                                               آغاز دومین روز تجمع صنفی کارگران

به دنبال اجتماع صنفی روز گذشته کارگران کارخانه فولاد البرز در استان قزوین، کارفرمای این واحد صنعتی صبح امروز به 150 نفر از کارگران اجازه نداد تا طبق روال همیشه وارد محل کار خود بشوند.

تعدادی از کارگران این واحد صنعتی با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: که همکارانشان در واکنش به این رفتار کارفرما برای دومین روز متوالی تجمع صنفی برپا کردند.

از قرار معلوم این اجتماع صنفی از ساعتی قبل که توسط عوامل نگهبانی کارخانه از ورود کارگران به محل کارشان جلوگیری می شود؛ در مقابل در ورودی کارخانه فولاد البرز در حال برگزاری است.

بنابر اعلام قبلی کارگران این واحد صنعتی به دنبال خاتمه اجتماع صنفی روز گذشته مدیریت فولاد البرز در مقام کارفرما به آنها گفته بود: از این پس برای حضور در کارخانه باید فرد فرد کارگران یک تعهدنامه کتبی را امضا کند که براساس متن آن کسی حق ندارد نسبت به وضعیت موجود مزدی معترض شود.

کارگران معترض می گویند دلیل اعتراض ما کارگران فولاد البرز عدم دریافت 7 ماه مزد معوقه و عیدی وپاداش سال 94 به همراه پرداخت نشدن 16 ماه حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی است که کارفرما از پرداخت آن به کارگران خوداری می کند.

images400-6.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته چهارم مرداد ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

“….طبقهٔ کارگر ایران، در مقام رزمنده‌ترین گردان اجتماعیِ خواهان تغییرهای اساسی، پایدار و دموکراتیک در میهن ما، جز تشکل و سازمان‌یافتگی صنفی ـ سیاسی به‌منظور مقابله با سیاست‌های ضدمردمی و کارگرستیزانهٔ رژیم ولایت‌فقیه راهِ دیگری پیشِ روی ندارد. بدون سازمان‌یافتن طبقهٔ کارگر در سندیکاهای مستقلِ کارگری، و حرکت منسجم و سازمان‌یافتهٔ این تشکل‌ها برای به‌چالش کشیدن سیاست‌های حاکمیت جمهوری‌اسلامی، نمی‌توان انتظار داشت که رژیم از سرِ خیرخواهی به خواست‌های طبقه کارگر ایران تن دردهد.”

پیام سومین پلنوم کمیته مرکزی حزب توده‌ای ایران به کارگران و زحمتکشان میهن- به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۰۰۴، ۴ مردادماه ۱۳۹۵

اصلاح قانون کار در چارچوب اجرای برنامه خصوصی سازی

بیست و هفتم مرداد ماه‌-با اجرای برنامه خصوصی سازی به بهانه‌های مختلف مانند رفع موانع تولید و ایجاد اشتغال قانون کار پایمال شده و مورد حمله قرار گرفته است. با طرح فعلی اصلاح قانون کارحداقل حمایت‌های اجتماعی از کارگران گرفته می شود.

اجرای اقتصاد مقاومتی٬ ورشکستگی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران

بیست و ششم مردادماه -“در اجرای بند ۱۰ سیاست‌های تدوین اقتصاد مقاومتی٬ واردات کالا از خارج از جمله ورود موقت شکر خام آزاد شد”.این واردات به ورشکستگی واحدهای تولیدی٬نابودی امنیت شغلی و بیکاری کارگران منجر می گردد.

اعتراض کارگران به گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

بیست و ششم مرداد ماه- تصمیم مشترک دولت و مجلس برای گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعتراض کارگران مواجه شده‌است،این برنامه بخشی از تلاش‌هایی است که به صورت‌های مختلف برای ارزان سازی نیروی کار آغاز شده است.موضوعیت نداشتن حق تشکل‌یابی، کارگران مناطق آزاد را از بدیهی‌ترین حقوق اولیه صنفی محروم کرده‌است.هیات‌های تشخیص هم مانند هیات‌های حل اختلاف ادارات کار بیشتر صوری و ظاهری هستند و به نفع کارفرمایان رای صادر می‌کنند.

تجمع اعتراضی مشترک برای رسیدن به خواسته‌های مشترک

بیست و ششم مرداد ماه- روز سه شنبه ۲۶ مرداد ماه فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه صنعت نفت و مربیان پیش دبستانی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی مشترکا در اعتراض به بی‌توجهی به مطالبات بر حقشان مقابل مجلس تجمع کردند. استخدام رسمی‌ و دائمی با تضمین امنیت شغلی‌ خواست این زحمتکشان است.

خواست کارگران فلز کار مکانیک

بیست و ششم مردا&#