lyssna_nu.png
رادیو علمی

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

225529400.jpg

دختر ایرانی بازیکن برتر شطرنج قاره آسیا شد

فدراسیون شطرنج آسیا سارا خادم الشریعه شطرنج باز ایرانی و استاد بین المللی را به عنوان بازیکن دختر برتر این رشته در قاره کهن معرفی کرد.

به گزارش ایرنا از فدراسیون شطرنج ،فدراسیون شطرنج آسیا در مراسمی از 23 نخبه شطرنج قاره کهن تجلیل کرد.

خادم الشریعه مهر ماه سال 93 موفق به کسب مدال نقره مسابقات قهرمانی دختران زیر 20 سال جهان در هندوستان شد که پیش از آن هیچ شطرنج باز ایرانی نتوانسته بود به این مقام دست یابد.

وی قرار است اواخر شهریور ماه در مراسمی که همزمان با کنگره فدراسیون جهانی شطرنج(فیده) درابوظبی امارات برگزار می شود شرکت و جایزه خود را دریافت کند.

همچنین یو یانگی و خانم هو یفان از چین به ترتیب به عنوان بازیکن سال و بانوی برتر شطرنج آسیا معرفی شدند.

لو شنگلی و لیو یان از چین نیز به ترتیب پسر برتر و بازیکن نوجوان پسر برتر سال شدند.

ویشال رامش بابو از هندوستان برنده مدال برنز زیر 14 سال جهان در شهر دوربان آفریقای جنوبی نیز به عنوان بازیکن نوجوان دخترشناخته شد.

کو فی لو دبیر فدراسیون چین تایپه نیز بهترین برگزار کننده سال در مسابقات مدارس آسیا در شهر تایچونگ چین تایپه معرفی شد.

همچنین فدراسیون شطرنج امارات متحده عربی هم به خاطر برگزاری مسابقات قهرمانی مردان و زنان آسیا در شهر شارجه به عنوان بهترین برگزار کننده سال این دوره از رقابت ها شناخته شد.

استاد بزرگ خو جون از چین به خاطر قهرمان کردن تیم چین در مسابقات المپیاد جهانی شطرنج مربی برگزیده سال شد و تیم برگزیده بانوان سال چین نیز به خاطر کسب مقام نایب قهرمانی المپیاد جهانی شطرنج این عنوان را کسب کرد.

استاد بزرگ رامش از هندوستان مربی نوجوانان برگزیده سال شد و

فدراسیون شطرنج هندوستان نیز به خاطر کسب بیشترین تعداد موفقیت در مسابقات مختلف ملی و بین المللی فدراسیون برتر سال شد.

همچنین به خوزه سیلورینهو رییس فدراسیون شطرنج ماکائو ،محمد عبید قباش اماراتی نایب رییس پیشین فدراسیون جهانی شطرنج و شیخ محمد بن خلیفه آل ثانی از قطر نایب رییس پیشین فدراسیون جهانی شطرنج از آسیا و رییس پیشین فدراسیون شطرنج قطر مدال قهرمانی اهدا شد.

پلاک یادبود افتخار نیز به فلورنسیو کامپومانس رییس پیشین فدراسیون جهانی شطرنج و دبیر وی لیم کوک آن از سنگاپور رسید. همچنین مدال بزرگداشت به کاستو آبوندو از فیلیپین به خاطر سه دهه خدمت به شطرنج در سمت های دبیری، مدیریت اجرایی، مسوول ریتینگ، مدیر کمیسیون مشاوران و نایب رییس پیشین فدراسیون شطرنج آسیا داده شد.

ایرنا

18711701400-2.jpg

"پناهندگی" فرنگی‌کار ایرانی در حاشیه نایب‌قهرمانی آزادکاران

پس از ناکامی فرنگی‌کاران ایران در مسابقات جهانی لاس وگاس، تیم ملی کشتی آزاد ایران هم از کسب عنوان قهرمانی بازماند. در این میان خبر "خروج یکی از فرنگی‌کاران از اردوی تیم ایران به قصد پناهندگی به آمریکا" منتشر شده است.

چهل و ششمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جهان روز یکشنبه (۱۳ سپتامبر/ ۲۲ شهریور- به وقت محلی) در لاس‌وگاس آمریکا به پایان رسید.

آزادکاران ایرانی در نهایت با کسب دو مدال نقره و دو نشان برنز (۴۸ امتیاز) برای دومین سال پیاپی به مقام نایب‌قهرمانی رسیدند. این هفتمین نایب‌قهرمانی کشتی‌گیران آزاد ایران در رقابت‌های جهانی است. آزادکاران ایران در جدول توزیع مدال‌ها در مکان هفتم قرار گرفتند.

در مسابقات لاس‌وگاس روسیه با دو طلا، یک نقره و چهار برنز (۶۱ امتیاز) روی سکوی قهرمانی ایستاد؛ گرجستان، مغولستان و جمهوری آذربایجان هم سوم تا پنجم شدند.

در آخرین روز این مسابقات حسن رحیمی در ۵۷ کیلوگرم از ولادیمیر خینچگاشویلی از گرجستان با نتیجه ۵ بر ۴ شکست خورد و نقره گرفت.

در فینال وزن ۷۰ کیلوگرم حسن یزدانی ۱۰ بر ۳ مغلوب ماگومدرسول ماگومدوف روس شد.

علیرضا قاسمی در ۷۴ کیلوگرم و پرویز هادی در ۱۲۰ کیلوگرم نیز با شکست از رقیبان خود از جمع مدال‌آوران کنار ماندند.

پیش از این احمد محمدی (۶۵ کیلوگرم) و علیرضا کریمی (۸۶ کیلوگرم) نشان برنز گرفته بودند.

"پناهندگی ذخیره حمید سوریان"

تیم ملی کشتی فرنگی ایران هم که برای حضور در رقابت‌های جهانی لاس‌وگاس به آمریکا رفته بود، بامداد یکشنبه به ایران بازگشت. این در حالی است که به نوشته منابع خبری داخلی محسن حاجی پور، فرنگی‌کار ۲۷ ساله آملی، همراه تیم نبوده است.

او که به عنوان ورزشکار ذخیره در وزن ۵۹ کیلوگرم - وزن حمید سوریان - به آمریکا اعزام شده بود، از قرار معلوم در مسیر بازگشت در لس آنجلس بدون هماهنگی از تیم جدا شده است.

پایگاه خبری تابناک، پیش از همه نوشته بود که "ذخیره حمید سوریان" از کاروان کشتی ایران خارج شده و "قصد دارد به آمریکا پناهنده شود".

تابناک نوشته بود که این ورزشکار به‌رغم اول شدن در رقابت‌های انتخابی، "با فشار مقامات رده بالای فدراسیون کشتی" در مسابقات جهانی روی تشک نرفته است: «ظاهرا این کشتی‌گیر ۲۷ ساله و آملی به همین دلیل انگیزه خود را از دست داده و یا شاید هم برای انتقام از مدیران فدراسیون دست به چنین عمل جنجال‌سازی زده است».

خبرگزاری مهر روز یکشنبه نوشت که حسن بابک، مدیر تیم ملی کشتی فرنگی ایران، نیز همراه با تیم فرنگی به ایران بازنگشته است. بر این اساس، بابک ظاهرا تلاش می‌کند حاجی پور را به کشور بازگرداند.

خبرگزاری مهر همچنین به نقل از "برخی منابع نزدیک به محسن حاجی پور" نوشت: «وی در آخرین اظهار نظرش اعلام کرده قصد بازگشت به ایران را ندارد».

فرنگی‌کاران ایران در مسابقات جهانی لاس‌وگاس ناموفق بودند. ایران در این رقابت‌ها فقط یک نشان برنز و یک مدال نقره کسب کرد؛ قاسم رضایی در وزن ۹۸ کیلوگرم نایب‌قهرمان جهان شد و مهدی قادریان هم در ۸۰ کیلوگرم نشان برنز گرفت.

DW

1829432400.jpg

رقابت های والیبال جام جهانی- ژاپن؛

ایران بازی برده رابه لهستان باخت

تیم ملی والیبال ایران در ادامه دیدارهای خود در جام جهانی به مصاف لهستان، قهرمان جهان رفت و در پایان دیداری حساس و مهیج که پنج ست به دنبال داشت با حساب ۳ بر ۲ نتیجه را واگذار کرد و بازی برده را باخت.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان از ساعت ۷:۴۰ امروز شنبه در چارچوب رقابتهای جام جهانی ژاپن به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان جدالی حساس تیم ملی ایران با حساب ۳ بر ۲ مقابل قهرمان جهان شکست خورد تا یک برد ارزشمند را از دست بدهد.

تیم ایران شروع خوبی در این بازی مهیج داشت و دو ست ابتدایی را به ترتیب با امتیازات ۲۵ بر ۱۸ و ۲۵ بر ۲۳ برنده شد. در ست سوم لهستان ۲۵ بر ۱۵ پیروز شد تا به بازی برگردد. ست چهارم این مسابقه را لهستان ۲۵ بر ۲۰ برد تا کار به ست پنجم کشیده شود. در ست پنجم این تیم لهستان بود که ۱۵ بر ۱۱ برنده شد و این دیدار را ۳ بر ۲ به سود خود خاتمه داد.

لهستان در حالی این بازی را برد که دو ست اول را به تیم ایران باخته بود اما تغییری که استفان آنتیگا از ابتدای ست سوم در تیمش ایجاد کرد و میکا را به میدان فرستاد کاملا کواچ را در ادامه کار مات کرد و سرمربی تیم کشورمان در سه ست متوالی نتوانست واکنش خوبی نسبت به بازی حریف داشته باشد تا ایران یک برد ارزشمند را مقابل قهرمان جهان از دست بدهد. این پنجمین باخت ایران برابر لهستان در سال جاری بود. شاگردان کواچ پیش‌تر سه بار در لیگ جهانی و یک بار هم در جام واگنر مقابل لهستان نتیجه را واگذار کرده بودند.

شروع توفانی ایران

تیم کشورمان بازی را با ترکیب دیدارهای قبل آغاز کرد. سعید معروف، سیدمحمد موسوی، عادل غلامی، مجتبی میرزاجانپور، میلاد عبادی‌پور، امیر غفور و مهدی مرندی (لیبرو) آغاز کرد. در این ست تیم ایران بازی را قدرتمندانه شروع کرد و مقابل قهرمان جهان با اعتماد به نفس بالایی که داشت بازی را قدرتمندانه ادامه داد.

لهستان که پاسور اصلی خود را در اختیار نداشت در خط حمله نتوانست از مدافعان روی تور ایران عبور کند و در واقع این دفاع روی تور خوب ایران بود که اختلاف زیادی را از اواسط ست نخست ایجاد کرد و در نهایت هم این ست با برتری ۲۵ بر ۱۸ ایران خاتمه یافت.

ست دوم به کام ایران

در شروع ست دوم لهستان تلاش کرد بر بازی مسلط شود اما بازیکنان کشورمان که روحیه خوبی داشتند هر امتیاز حریف را پاسخ دادند تا دو تیم پا به پای هم پیش بروند. وقت نخست استراحت فنی این ست را لهستان ۸ بر ۷ پیش افتاد اما بعد از آن ایران با سرویس‌های خوب خود و استفاده از توپ‌های برگشتی ۱۲ بر ۹ پیش افتاد تا آنتیگا تقاضای وقت استراحت کند. پوئن سرویس غفور در ادامه اختلاف را به ۴ امتیاز رساند.

تیم لهستان در ادامه با اشتباهات متوالی خط حمله ایران در امتیاز ۱۵ خود را به ایران رساند و وقت دوم استراحت فنی را ۱۶ بر ۱۵ به سود خود به ثبت رساند. در حالی که لهستان دو امتیاز پیش افتاده بود ایران توپ را برگرداند و عبادی پور با دو سرویس سهمگین خود که دریافت خوبی از سوی حریف به دنبال نداشت زمینه‌های برتری ۱۹ بر ۱۸ ایران را فراهم کرد. در امتیازات پایانی مربیان دو تیم با تایم اوت ها و تغییراتی که ایجاد کردند به دنبال این بودند بازی را به سود خود باز گردانند که در نهایت تیم ایران این ست را ۲۵ بر ۲۳ برد تا در مجموع ۲ بر صفر پیش بیفتد.

تغییر موثر آنتیگا

در ست سوم ایران شروع خوبی با سرویس‌های غلامی داشت و ۲ بر صفر پیش افتاد اما به یکباره سرویس و دفاع خوب لهستانی‌ها چهار امتیاز متوالی را برای این تیم بدنبال داشت. ایران در امتیاز ۵، خود را به این تیم رساند اما پوئن سرویس کورک اختلاف این تیم را با ایران بار دیگر به عدد ۲ رساند. در ادامه خود کورک وقت نخست استراحت فنی را با اسپک خود ۸ بر ۵ به سود لهستان ثبت کرد.

کورک که در خط سرویس قرار داشت با سرویس‌های سهمگین خود برتری ۱۰ بر ۵ تیمش را رقم زد تا کواچ تقاضای تایم اوت کند. لهستان بازی خوب خود را با ورود میکا به میدان از ابتدای این ست تداوم بخشید و وقت دوم استراحت فنی را ۱۶ بر ۱۰ پیش افتاد. بازیکنان کشورمان که بازی را از دست رفته می‌دیدند، در ادامه کار اشتباهات فراوانی داشتند تا لهستان این ست را ۲۵ بر ۱۵ برنده شود و بازی برگردد.

اشتباهات فراوان بازیکنان ایران

ست چهارم را لهستان بهتر آغاز کرد. این تیم با سرویس‌های خوبی که میکا و بینیاک زدند ۵ بر ۲ پیش افتاد اما در ادامه تیم ایران با استفاده از توپ‌های برگشتی و سرویس های خوبی که غفور زد ۶ بر ۵ پیش افتاد تا آنتیگا نخستین تایم اوت خود را تقاضا کند. لهستان بعد از این تایم اوت خود را پیدا کرد و با کسب ۳ امتیاز متوالی وقت نخست استراحت فنی را ۸ بر ۶ به نام خود ثبت کرد.

لهستانی‌ها که در این ست هم مثل ست سوم خوب سرویس می‌زدند دفاع روی تور خود را نیز تقویت کردند و از ایران فاصله گرفتند. وقت دوم استراحت فنی ست چهارم هم برتری ۱۶ بر ۱۲ لهستان را به دنبال داشت. در شرایطی که لهستان ۴ امتیاز از ایران پیش بود بازیکنان کشورمان در دفاع عقب زمین عالی کار کردند و در امتیاز ۲۱ بر ۲۰ به یک امتیازی این تیم رسیدند اما تایم اوت آنتیگا بار دیگر موثر واقع شد و این تیم ۲۵ بر ۲۰ ست چهارم را برد تا کار به ست پنجم کشیده شود.

روحیه از دست رفته شاگردان کواچ

در ابتدای ست پنجم داور بازی یک امتیاز منفی به ارنج بازیکنان کشورمان داد تا شوک به کواچ و شاگردانش وارد شود. لهستان پس از آن ۳ بر یک پیش افتاد اما ایران کار را به تساوی کشاند. در ادامه تیم حریف که روحیه بازیکنان ایران را تضعیف شده می‌دید با دفاع روی تور خوب خود ۳ امتیاز متوالی کسب کرد و برتری ۸ بر ۵ را به هنگام تغییر زمین رقم زد.

میرزاجانپور در ادامه یک پوئن سرویس از حریف گرفت اما برتری حریف ادامه داشت و بازیکنان کشورمان نتوانستند بازی خوب خود را ارایه دهند و به خصوص مقابل مدافعان روی تور لهستان کاری از پیش نبردند تا نتیجه این ست نیز ۱۵ بر ۱۱ به نفع حریف رقم خورد تا این بازی را تیم لهستان در مجموع ۳ بر ۲ برنده شود.

مهر

1827868.jpg

رقابت های جام جهانی والیبال - ژاپن؛

دومین برد تیم ملی والیبال رقم خورد

تیم ملی والیبال ایران سومین دیدار خود در جام جهانی را برابر ونزوئلا برگزار کرد و با ارائه بازی خوب به خصوص در دفاع روی تور اجازه خودنمایی را به مهاجمان حریف نداد تا به بردی آسان دست یابد.

تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۷:۴۰ صبح امروز پنجشنبه سومین بازی خود در جام جهانی ژاپن را مقابل ونزوئلا برگزار کرد و با ارایه یک بازی برتر حریف خود را در ۳ بر صفر شکست داد. تیم کشورمان به ترتیب با امتیازات ۲۵ بر ۲۰، ۲۵ بر ۱۷ و ۲۵ بر ۱۵ نماینده آمریکای لاتین را پشت سر گذاشت.

آغازی خوب برای ایران

اسلوبودان کواچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران در ارنج اولیه‌اش، همان ترکیب بازی روز گذشته برابر تونس را به میدان فرستاد. سعید معروف، امیر غفور، مجتبی میرزاجانپور، عادل غلامی، سیدمحمد موسوی، میلاد عبادی‌پور و مهدی مرندی (لیبرو) نفرات شروع کننده تیم ایران بودند.

در این ست ونزوئلا با همان سختکوشی که برابر آرژانتین داشت پا به پای ایران پیش آمد. وقت نخست استراحت فنی با برتری ۸ بر ۶ ایران همراه بود و در پی آن چند دفاع خوب ایران فاصله را بیشتر کرد اما حریف بار دیگر خود را به تیم کشورمان نزدیک کرد.

در وقت دوم استراحت فنی تیم ایران ۱۶ بر ۱۳ پیش افتاد و در ادامه این فاصله را حفظ کرد تا اینکه دو اشتباه از یاران ایران ونزوئلا را در امتیاز ۲۰ بر ۱۹ به یک امتیازی ایران رساند. تایم اوت به موقع کواچ باعث شد بازیکنان کشورمان با دفاع‌های خوب خود این ست را با نتیجه ۲۵ بر ۲۰ برنده شوند.

آنالیز خوب ونزوئلا

در ست دوم بازیکنان کشورمان با آنالیزی که کادر فنی داشت، مهاجمان حریف را به خوبی شناختند و از همان ابتدای بازی عرصه را روی تور بر اسپکرهای ونزوئلایی تنگ کردند. برتری ۴ بر یک ایران تایم اوت مربی حریف را به دنبال داشت و در ادامه تیم کشورمان وقت نخست استراحت فنی را با امتیاز ۸ بر ۴ به نام خود روی تابلوی امتیازات ثبت کرد.

چند سرویس خوب از حریف که دریافت بد بازیکنان ایران را در پی داشت، ونزوئلا را به یک امتیازی ایران رساند. البته بازیکنان ایران خیلی زود خود را پیدا کردند و فاصله را بار دیگر افزایش دادند تا در وقت دوم استراحت فنی ۱۶ بر ۱۱ پیش بیفتند. بعد از آن فرهاد قائمی جایگزین عبادی‌پور شد و ایران روند خوب خود را تداوم بخشید و این ست را ۲۵ بر ۱۷ برنده شد.

دفاع روی تور عالی ایران

در ست سوم نیز ایران دفاع روی تور را در دستور کار داشت و با همین حربه از ابتدا حریف را در تنگنا قرار داد. بازیکنان کشورمان با استفاده از توپ‌های برگشتی خیلی زود به امتیاز ۸ رسیدند و وقت نخست استراحت فنی را ۸ بر ۴ به نام خود ثبت کردند. در امتیاز ۱۲ بر ۶ به سود ایران بود که سرمربی تیم ونزوئلا تقاضای تایم اوت کرد تا شرایط را برگرداند اما دفاع روی تور ایران همچنان موثر بود.

کواچ در امتیازات میانی این ست به معنوی‌نژاد و صنوبر هم فرصت بازی داد. تیم ایران وقت دوم استراحت فنی را هم ۱۶ بر ۷ پیش افتاد و پس از آن با حفظ برتری خود توانست ست سوم را ۲۵ بر ۱۵ برنده شود و در مجموع این بازی نه چندان دشوار را ۳ بر صفر به سود خود پایان دهد.

مهر

1827310400.jpg

رقابت های جام جهانی والیبال - ژاپن؛

پیروزی ایران برابر تونس/ نماینده آفریقا یک ست از مردان کواچ گرفت

تیم ملی والیبال ایران در دومین بازی خود در جام جهانی به مصاف تونس رفت و این تیم را با حساب ۳ بر یک پشت سر گذاشت. شاگردان کواچ در ست دوم بازی حریف را دست کم گرفتند و یک ست را به این تیم اهدا کردند.

تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۱۰:۴۰ امروز چهارشنبه دومین بازی خود در جام جهانی ژاپن را مقابل تونس برگزار کرد و این تیم نه چندان قدرتمند آفریقایی را با حساب ۳ بر یک شکست داد تا بعد از باخت برابر آرژانتین به نخستین پیروزی خود در این تورنمنت دست یابد.

شاگردان کواچ که در طول بازی در دفاع روی تور حریف را کاملا تحت فشار قرار داده بودند ست‌های اول، سوم و چهارم را با امتیازات ۲۵ بر ۱۷، ۲۵ بر ۱۴ و ۲۵ بر ۲۰ برنده شدند و ست دوم را ۲۵ بر ۲۱ واگذار کردند. با توجه به پتانسیل دو تیم انتظار نمی‌رفت ایران یک ست را به حریف خود واگذار کند و امیدواریم در ادامه رقابتها این ست از دست رفته در رده‌بندی کلی تیم‌ها برای کشورمان دردسر ساز نشود.

بازگشت میرزاجانپور و غفور به ترکیب

تیم ایران در این دیدار دو تغییر در ارنج اصلی خود داشت. امیر غفور در پست پشت خط زن جانشین شهرام محمودی شد که روز گذشته مصدوم شده بود و مجتبی میرزاجانپور هم به عنوان دریافت کننده جانشین فرهاد قائمی شد. سعید معروف، محمد موسوی، میلاد عبادی پور، عادل غلامی و مهدی مرندی (لیبرو) دیگر بازیکنان کشورمان در شروع بازی بودند.

دو تیم در ابتدای بازی سعی داشتند بیشتر همدیگر را آنالیز کنند به همین خاطر پا به پای هم پیش رفتند. از امتیاز پنجم بود که تونس از اشتباهات بازیکنان کشورمان استفاده کرد و با کسب چند امتیاز توانست وقت اول استراحت فنی را ۸ بر ۶ به سود خود ثبت کند.

با تجزیه و تحلیلی که آنالیزورهای ایران در اختیار کواچ قرار داده بودند و نکاتی که سرمربی تیم ملی به بازیکنان منتقل کرد در ادامه کار تیم ایران حریف را تحت فشار قرار داد و در دفاع روی تور مهاجمان تونسی را کنترل کرد تا وقت دوم استراحت فنی این ست ۱۶ بر ۱۲ به سود ایران تغییر کند. تیم کشورمان که سرویس‌های خوبی را روانه زمین حریف می کرد فاصله را افزایش داد و در نهایت این ست را ۲۵ بر ۱۷ برنده شد.

دست کم گرفتن تونس کار دست ایران داد

تیم ایران ست دوم را نیز با سرویس‌های خوب و دفاع منسجم روی تور آغاز کرد و ۴ بر یک پیش افتاد تا سرمربی تونس خیلی زود تقاضای تایم اوت کند. در ادامه کار تونسی‌ها اندکی شرایط را بهبود بخشیدند اما وقت نخست استراحت فنی با برتری ۸ بر ۵ کشورمان همراه بود.

به نظر می‌رسید بازیکنان کشورمان حریف را دست کم گرفته بودند که به راحتی تونس امتیازگیری می‌کرد و حتی دو پوئن سرویس از بازیکن تونس باعث شد این تیم در امتیاز یازده به ایران برسد. پس از آن دو تیم برابر پیش رفتند تا اینکه ایران در وقت دوم استراحت فنی ۱۶ بر ۱۵ برتری خفیف خود را روی تابلوی امتیازات ثبت کرد.

دو تیم تا امتیاز ۱۹ برابر پیش رفتند تا اینکه یک دفاع از میرزاجانپور باعث شد ایران یک امتیاز پیش بیفتد اما دو امتیاز متوالی از تونس کفه ترازو را به سود این تیم بازگرداند و در برتری ۲۲ بر ۲۰ تونس بود که کواچ تقاضای وقت استراحت کرد. روند دو تیم در امتیازات پایانی تغییری نکرد و تونس این ست را ۲۵ بر ۲۱ برنده شد.

بازگشت ایران به فرم عادی

در شروع ست سوم مهدوی جایگزین معروف شد و بازیکنان ایران این ست را با دو دفاع عالی و یک پوئن سرویس آغاز کردند تا ۳ بر صفر پیش بیفتند اما تایم اوت سرمربی تونس، بازیکنان این تیم را به بازی بازگرداند تا دو تیم در امتیاز ۳ برابر شوند. با این حال تیم کشورمان شرایط را خیلی زود تغییر داد و دفاع مستحکم روی تور وقت نخست استراحت فنی را ۸ بر ۴ به سود خود رقم زد.

تونس که پشت دفاع روی تور ایران مانده بود نتوانست پا به پای ایران پیش بیاید و وقت دوم استراحت فنی هم برتری ۱۶ بر ۸ تیم کشورمان را به دنبال داشت. سرمربی تیم تونس در ادامه با تغییرات خود تلاش می‌کرد فاصله را کاهش دهد اما بازی خوب تیم ایران برتری ۲۵ بر ۱۴ کشورمان را در این ست در پی داشت تا ایران در پایان ست سوم ۲ بر یک پیش بیفتد.

ذخیره‌ها خودنمایی کردند

در ست چهارم معنوی‌نژاد ۲۰ ساله هم فرصت بازی پیدا کرد و از ابتدا به میدان رفت. تونس ابتدا ۶ بر ۳ پیش افتاد اما وقتی موسوی به خط سرویس رفت ایران شرایط را کاملا برگرداند و با دفاع روی تور عالی در وقت اول استراحت فنی ۸ بر ۶ از رقیب خود پیشی گرفت. با وجود اینکه تونس در امتیاز ۱۰ با ایران برابر شد اما دفاع روی تور خوب شاگردان کواچ وقت دوم استراحت فنی را هم با برتری ۱۶ بر ۱۲ به سود کشورمان ثبت کرد.

تیم ایران در ادامه این ست سعی کرد فاصله امتیازی خود را حفظ کند و تلاش تونس برای جبران این فاصله تاثیری نداشت تا در نهایت ست چهارم را شاگردان کواچ با حساب ۲۵ بر ۲۰ برنده شوند و بازی را ۳ بر یک به سود خود خاتمه دهند.

مهر

182469400.jpg

ولاسکو به کواچ درس والیبال داد

شکست تیم ملی ایران برابر آرژانتین

تیم ملی والیبال ایران در نخستین بازی خود در جام جهانی ژاپن برابر آرژانتین به میدان رفت و نتیجه را به حریف خود واگذار کرد. خولیو ولاسکو مربی تیم والیبال آرژانتین(مربی سابق تیم ملی والیبال ایران)  با تدابیری که داشت کواچ (مربی کنونی تیم ملی  والیبال ایران) را در این بازی کاملا مات کرد.

تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۷:۴۰ صبح امروز سه شنبه در چارچوب دیدارهای جام جهانی ژاپن برابر آرژانتین به میدان رفت که در پایان شاگردان خولیو ولاسکو با حساب ۳ بر یک برنده شدند تا ایران شروعی نه چندان مطمئن در این تورنمنت داشته باشد.

تیم ایران ست نخست این بازی را با حساب ۲۷ بر ۲۵ برنده شد اما در ست‌های بعدی این تیم آرژانتین بود که به ترتیب برتری ۲۵ بر ۲۲، ۲۵ بر ۲۲ و ۲۶ بر ۲۴ به برتری دست یافت. خولیو ولاسکو، سرمربی پیشین تیم ایران با تدابیری که داشت و آنالیز فوق‌العاده خود از بازی تیم کشورمان، کواچ را کاملا مات کرد و پیروزی ارزشمندی را در شروع جام برای آرژانتینی‌ها داشت.

تیم ایران در ست نخست این بازی با ترکیب میلاد عبادی‌پور، سعید معروف، شهرام محمودی، عادل غلامی، سیدمحمد موسوی، فرهاد قائمی و مهدی مرندی (لیبرو) برابر حریف به میدان رفت. دو تیم بازی را برابر آغاز کردند و پا به پای هم پیش رفتند تا اینکه آرژانتین وقت دوم استراحت فنی را ۱۶ بر ۱۴ به سود خود پایان داد.

شروعی خوب برای شاگردان کواچ

بعد از آن بود که سرویس‌های خوب آرژانتینی ها برتری ۲۱ بر ۱۵ آنها را به دنبال داشت اما در ادامه چندین دفاع خوب از ایران باعث شد تیم کشورمان به امتیاز ۱۹ برسد و ولاسکو را مجاب به دریافت تایم اوت کند. تیم کشورمان در ادامه با سرویس‌های خوب عبادی‌پور به بازی برگشت و ۲۳ بر ۲۲ از رقیب خود پیش افتاد اما تعویض های ولاسکو شرایط را در امتیاز ۲۴ برابر کرد. در نهایت این ست را تیم ایران با امتیاز ۲۷ بر ۲۵ به سود خود پایان داد.

تدابیر ولاسکو

ست دوم را آرژانتین با انگیزه‌تر از قبل شروع کرد و از همان شروع این ست یکی دو امتیاز از تیم کشورمان پیشی گرفت. دفاع روی تور خوب شاگردان ولاسکو باعث شد تا آرژانتین برتری ۸ بر ۶ را در وقت نخست استراحت فنی این ست ثبت کند. تیم کشورمان که در ادامه دریافت‌های اول بهتری داشت توانست در امتیاز ۱۳ به حریف برسد و وقت دوم استراحت فنی را نیز ۱۶ بر ۱۵ به نفع خود ثبت کند.

بازیکنان ایران در دفاع روی تور شرایط را در ادامه کار بر مهاجمان حریف سخت‌تر کردند و فاصله خود را به دو امتیاز رساندند تا ولاسکو بار دیگر در ترکیب تیمش تغییر ایجاد کند حاصل این تعویض‌ها تساوی دو تیم در امتیاز ۲۰ بود امتیاز سرویسی که قائمی داد آرژانتین را یک امتیاز پیش انداخت. یک دریافت بد دیگر باعث شد آرژانتین ۲۳ بر ۲۱ پیش بیفتد. شاگردان والاسکو این ست را ۲۵ بر ۲۲ برنده شدند تا دو تیم در ست شماری برابر شوند.

تغییرات بی‌فایده

در ست چهارم هم دو تیم در امتیازگیری پا به پای هم پیش رفتند. آرژانتین که بعد از بردن ست دوم روحیه گرفته بود وقت نخست استراحت فنی این ست را ۸ بر ۷ به سود خود ثبت کرد. آرژانتین که در دفاع روی تور و دریافت‌های انتهای زمین بسیار سختکوش نشان می‌داد ۱۴ بر ۱۱ پیشی گرفت و وقت دوم استراحت فنی را نیز ۱۶ بر ۱۳ به نام خود روی تابلو ثبت کرد.

این روند در بازگشت دو تیم به زمین ادامه پیدا کرد و در یک صحنه نیز ولاسکو با تیزهوشی و درخواست بازبینی فیلم آن هم در حالی که همگان امتیاز را به سود ایران تلقی کرده بودند فاصله را حفظ کرد. در امتیاز ۲۲ بر ۱۸ به سود حریف بود که کواچ تقاضای تایم اوت کرد. حضور امیر غفور به جای محمودی در میدان هم نتوانست به ایران کمک کند و این ست را تیم آرژانتین با ۲۵ بر ۲۲ حساب برنده شد تا در مجموع ۲ بر یک پیش بیفتد.

بازگشت دیرهنگام ایران

در ست چهارم تدابیر ولاسکو اجازه نداد بازیکنان ایران خود را در زمین پیدا کنند. به خصوص در سرویس و دفاع روی تور بازیکنان آرژانتین فوق العاده ظاهر شدند و بازیکنان کشورمان را تحت فشار فراوانی قرار دادند. برتری ۸ بر ۲ در وقت نخست استراحت فنی کاملا نشان می‌داد شاگردان کواچ به لحاظ روحی در وضعیت دشواری قرار گرفته‌اند.

در ادامه کار میرزاجانپور هم به ترکیب تیم ایران اضافه شد اما هر تدبیر کواچ با واکنش ولاسکو همراه بود. بازیکنان کشورمان اندکی فاصله را کاهش دادند و در وقت دوم استراحت فنی برتری ۱۶ بر ۱۱ آرژانتین را شاهد بودیم. سرویس‌های قائمی در ادامه فاصله دو تیم را به ۲ امتیاز نیز کاهش داد و ایران را تا حدی به بازی بازگرداند.

در این لحظات از دست دادن دو سرویس متوالی از سوی بازیکنان کشورمان نا امید کننده بود و در طرف دیگر آرژانتین با دو دفاع روی تور فاصله را بیشتر کرد. بازی خوب میرزاجانپور ایران را به یک امتیازی حریف رساند تا نگرانی در چهره ولاسکو نمایان شود. ایران در با اسپک غفور در امتیاز ۲۳ به حریف رسید. در حالی که دو تیم برابر ۲۴ شده بودند این تیم آرژانتین بود که با تغییر سرویس و یک پوئن سرویس برتری ۲۶ بر ۲۴ را رقم زد و در نهایت بازی را ۳ بر یک برنده شد.

مهر

hran.jpg

بسکتبال جام ویلیام جونز - تایوان؛

مردان بسکتبال ایران با شکست نماینده روسیه قهرمان شدند

تیم ملی بسکتبال ایران برای پنجمین بار قهرمان جام بین المللی ویلیام جونز چین تایپه شد.

ملی پوشان بسکتبال ایران امروز (شنبه) در آخرین مسابقه خود در این دوره از رقابت ها به مصاف تیم اسپارتاک پریموری روسیه رفتند و با نتیجه 78 بر 54 به پیروزی رسیدند.

شاگردان درک بائرمن چهارکوارتر این مسابقه را به ترتیب با امتیازات 18 بر 14، 17 بر 13، 31 بر 18 و 12 بر 10 به پایان رسانده و حریف خود را شکست دادند.

مهدی کامرانی، حامد آفاق، سعید داورپناه، اوشین ساهاکیان و حامد حدادی بازیکنان آغاز کننده ایران در این مسابقه بودند.

تیم ملی بسکتبال ایران با این پیروزی 15 امتیازی شد و یک روز پیش از پایان رقابت ها قهرمانی خود در سی و هفتمین دوره مسابقات بسکتبال جام ویلیام جونز را قطعی کرد.

ملی پوشان کشورمان در این رقابت ها تیم های کره جنوبی، چین تایپه الف و ب، فیلیپین، ژاپن و ولینگتون سینتز نیوزلند را شکست داده بودند و فقط یک شکست مقابل منتخب آمریکا داشتند.

ایران پیش از این در سال های 2009، 2010، 2011 و 2013 عنوان قهرمانی جام ویلیام جونز را به دست آورده بود.

سی و هفتمین دوره مسابقات جام ویلیام جونز فردا به پایان می رسد اما ایران در آخرین روز مسابقه ای ندارد.

ایلنا

adg-getimage400.jpg

زیر 23 ساله های والیبال ایران، هفتم جهان شدند

تیم والیبال زیر 23 سال ایران با پیروزی 3 بر یک مقابل کره جنوبی به عنوان هفتمی جهان دست پیدا کرد.

سایت فدراسیون والیبال نوشت: تیم والیبال زیر 23 سال ایران امروز، دوشنبه از ساعت 12:30 مقابل کره جنوبی به میدان رفت تا آخرین بازی خود از سری مسابقات قهرمانی جهان را پشت سر بگذارد.

این بازی به عنوان آخرین تلاش تیم ها در مسابقات قهرمانی جهانی محسوب می شد و دو تیم قصد داشتند با برد مسابقات را به اتمام برسانند اما مشکلات ایران برای این بازی بسیار بود.

پوریا فیاضی، کاپیتان تیم زیر 23 سال ایران با وجود درد در ناحیه شانه به زمین آمد، محمد رضی پور و محمد فلاح دو سرعتی زن تیم زیر 23 سال به دلیل مصدومیت از پشت زمین بازی را نظاره گر بودند و پیمان اکبری مجبور به استفاده بازیکنان در پست های غیر تخصصی بود. بر همین اساس ترکیب تیم ایران مقابل کره جنوبی را جواد حسین آبادی، مصطفی باقری، علیرضا نصر اصفهانی، پوریا فیاضی، سعید جواهری و سجاد دهنوی تشکیل دادند و رسول شهسواری لیبرو تیم بود.

در این بازی سرمربی تیم زیر 23 سال ایران مجبور به استفاده از بازیکنان دریافت کننده در پست دفاع وسط شد که همین موضوع در ابتدای بازی تا حدودی تیم را از هماهنگی ایده آل دور کرده بود.

اواسط ست اول بازی کره جنوبی برتری امتیازی نسبت به ایران داشت اما رفته رفته بازیکنان تیم زیر 23 سال کشورمان به هماهنگی مطلوب رسیدند و موفق شدند در آخرین امتیازات ست اول در کسب امتیازات به دست آمده به تساوی برسند و در نهایت با امتیازات 25 بر 23 برنده اولین ست بازی شوند.

در روزی که سالن النصر به دلیل زمان نامناسب بازی کشورمان تماشاگر چندانی را در خود نمی دید، بازی روان و هماهنگی را از خود نشان داد و پیمان اکبری در خلل این دیدار به ناچار مکرر از بازیکنانی غیرتخصصی در پست های زمین استفاده می کرد. با تمام این مشکلات تیم والیبال زیر 23 سال ایران در نهایت موفق شد در دیدار مقابل کره جنوبی با نتیجه 3 بر یک و با امتیازات 25 - 23، 25 - 20، 17 - 25، 25 - 15 پیروز میدان شود تا با برد مسابقات قهرمانی جهان را به اتمام برساند و عنوان هفتمی این رقابت ها را به دست بیاورد.

خبرآنلاین

86d02_81687343400.jpg

مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال؛

ناکامی آمریکا و لهستان برابر صربستان و فرانسه

تیم های ملی والیبال آمریکا و لهستان که عنوان قهرمانی لیگ جهانی و قهرمانی جهان در سال 2014 را در پرونده کاری خود دارند، در مرحله نیمه نهایی لیگ جهانی سال 2015 به ترتیب مغلوب صربستان و فرانسه شدند.

دور نیمه نهایی مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال سال 2015 امشب با دو دیدار پیگیری شد و تیم های فرانسه و صربستان با شکست حریفان خود به دیدار نهایی راه یافتند.

در نخستین مسابقه این مرحله، تیم ملی والیبال آمریکا که مدافع عنوان قهرمانی این رقابت ها است به مصاف صربستان رفت و سه بر دو مغلوب این تیم شد تا ملی پوشان صربستان برای پنجمین بار در طول برگزاری 26 دوره لیگ جهانی به دیدار نهایی راه یابند.

تیم ملی والیبال صربستان که چهار مدال نقره این رقابت ها را در پرونده کاری خود دارد و تا کنون به مدال طلا دست نیافته است، در ست های سوم و چهارم این مسابقه 27 بر 25 و 25 بر 20 مغلوب آمریکا شد اما در ست های اول، دوم و پنجم به ترتیب با امتیازهای 25 بر 23، 25 بر 21 و 15 بر 12 به پیروزی رسید تا با شکست قهرمان سال 2014 لیگ جهانی به دیدار نهایی راه یابد.

در دیگر مسابقه این مرحله تیم ملی فرانسه که شگفتی ساز لیگ امسال بوده است، موفق به شکست سه بر دو قهرمان جهان شد و حریف صربستان در دیدار نهایی شد. فرانسه قهرمان سطح دو لیگ جهانی در رقابت های امسال 16 پیروزی و تنها یک شکست داشته است.

شاگردان آنتیگا سرمربی تیم ملی والیبال لهستان در ست های سوم و چهارم با امتیازهای 25 بر 19 و 25 بر 22 فرانسه را شکست دادند اما در ست های اول، دوم و پنجم به ترتیب با امتیازهای 25 بر 23، 25 بر 23 و 17 بر 1۵ مغلوب فرانسه شدند.

تیم ملی والیبال فرانسه نیز برای دومین بار به دیدار نهایی این رقابت ها راه یافته است. این تیم در سال 2006 مغلوب برزیل شد و به مدال نقره رسید.

دیدار رده بندی لیگ جهانی والیبال سال 2015 عصر یکشنبه به میزبانی برزیل برگزار خواهد شد و قهرمانان سال گذشته لیگ جهانی و مسابقات قهرمانی جهان (آمریکا و لهستان) برای کسب مدال برنز به مصاف یکدیگر می روند.

تیم های صربستان و فرانسه نیز که تا کنون در این رقابت ها طلایی نشدند، در دیدار نهایی به مصاف یکدیگر می روند تا یکی از آنان طلایی و دیگری باز هم به مدال نقره اکتفا کند.

ایرنا

iran-footbal-national400.jpg

حذف ایران از جام جهانی فوتبال ساحلی

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با قبول شکست 5 بر 4 مقابل تاهیتی از گردونه رقابت های جام جهانی 2015 کنار رفت.

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران چهارشنبه در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 2015 که در شهر اسپینهو پرتغال در حال برگزاری است به مصاف تاهیتی رفت. تاهیتی در دوره قبلی جام جهانی به عنوان چهارمی دست یافته بود.

تیم ایران که توانسته بود خود را از گروه مرگ به دور دوم برساند نتوانست مقابل تاهیتی عملکرد همیشگی را داشته باشد و با قبول شکست 5 بر 4 حذف شد.

هرچند شاگردان مارکو اوکتاویو تلاش زیادی انجام داده و چند مرتبه نیز دیرک دروازه تاهیتی را به لرزه درآوردند اما نتوانستند مقابل تاکتیک های حریف، قد علم کنند.

تیم ایران بارها در این دیدار از حریف خود عقب افتاد و در نهایت با شکست زمین را ترک کرد.

تیم ملی تاهیتی در مرحله نیمه نهایی به مصاف ایتالیایی می رود که در مرحله یک چهارم نهایی برابر ژاپن به پیروزی دست یافت.

در دیگر دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی، روسیه قهرمان 2 دوره گذشته این مسابقات برابر برزیل به برتری 6 بر 5 دست یافت و پرتغال میزبان نیز 7 بر 3 سوییس را شکست داد. با این اوصاف پرتغال و روسیه در مرحله نیمه نهایی به مصاف هم می روند.

ایرنا

400--3.jpg

به بهانه برگزاری مسابقات جام جهانی زنان؛

فوتبال زنان در آفساید کلیشه‌های جنسیتی

همچنان تلاش‌هایی برای بازگرداندن مفاهیم کلیشه‌ای زن بودن و مرد بودن صورت می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به انتخابات زیباترین و جذاب‌ترین زنان فوتبالیست جهان اشاره داشت. انتخابی که زیرکانه می‌خواهد به زنان یادآوری کند تو زن هستی و یک زن هر چه که باشد باید زیبا باشد!!

سال‌هاست که کلیشه‌های جنسیتی، مجال بروز و ظهور توانایی‌ها و پذیرش نقش‌های اجتماعی متفاوت را از انسان دریغ کرده است و اگرچه تلاش‌های بسیاری برای رفع این موانع صورت گرفته، اما هنوز هم فاصله‌ی بسیاری تا احقاق حقوق افراد براساس توانمندی‌ها و خواسته‌هایشان بر پایه‌ی جنسیت آنها وجود دارد. هر چند در این زمینه همچنان سهم زنان در دستیابی به آن چه که می‌خواهند و می‌توانند به واسطه تسلط تاریخ مردسالاری در سراسر جهان کمتر است. نابرابری‌های موجود در حوزه‌های اجتماعی و در زمینه احراز موقعیت‌های شغلی برابر در جامعه مدرن امروز همچنان به چشم می‌خورد. رویکرد سلطه‌نگر در بازار کار دولتی و حقوق مالکیت خصوصی کارفرماها کماکان این اجازه را به مردان می‌دهد که در استخدام افراد جنسیت را از نظر دور ندارند و در این میان حتی نظریه‌های لیبرال نیز با اتخاذ رویکردهایی که مبنی بر تفاوت میان زن و مرد است، اصول پذیرفته شده توسط خود را نیز زیر پای می‌گذارند و جهان سرمایه‌داری از سوی دیگر در چارچوب مشخص و کلیشه‌ای خود از زنان و توانایی‌هایشان بهره می‌برد و در اندک کشورهایی که این محاسبات با تلاش جنبش‌های فعال زنان تا حدودی تغییر کرده است، باز هم در عین حال توزیع نابرابر کارخانه و مسئولیت‌های خانوادگی و حضور در محیط کار، معیارهای عدالت و برابری را زیر سوال می‌برد. زیرا حتی در کشورهای پیشرفته‌تر اگر برابری نسبی صورت گرفته باشد، همچنان در روابط و ضوابط بیرون از خانه به چشم می‌خورد. گذشته از این موارد که در جای خود نیاز به تأمل بسیار دارد، نابرابری بر اساس جنیست تنها به بازار کار مربوط نمی‌شود، بلکه در تمام حوزه ها حتی بخش‌هایی که توسط زنان اداره می‌شود، این ناعدالتی جنسیتی به چشم می خورد. یکی از این حوزه‌ها ورزش بانوان است. گذشته از کشورهای در حال توسعه که هنوز در مورد تماشاگر بودن زنان و ورودشان به وزرشگاه‌ها هم مشکل دارند! در سطح کلان‌تر نیز می‌توان شاهد نابرابری‌هایی در این حوزه بود. اگر چه امروز در المپیک‌های ورزشی، زنان ورزشکار و مدال‌آور نقش بسیار پررنگی را در رتبه‌بندی کشورهایشان در مسابقات ایفا می کنند و شاید بی‌اغراق کشورهایی که در زمینه‌ی ورزش زنان موفق‌تر هستند، جایگاه جهانی قابل توجه‌تری را به خود اختصاص می‌دهند. اما نگاه دوگانه نسبت به ورزش زنان و مردان همچنان وجود دارد. مثال دقیق آن را می‌توان در فوتبال زنان به وضوح دید. از آنجا که سال‌های سال فوتبال، ورزشی مردانه تلقی می‌شده و بیش از یک ورزش در شرایط اقتصادی و سیاسی جهان نیز تأثیرگذار است، طبیعتا حساسیت‌ها برای اعطای امتیازات برابر در مورد این ورزش به زنان از سوی جامعه مردانه بیشتر بوده است.

سال‌هاست که جام‌جهانی فوتبال زنان رسماً آغاز به کار کرده، ولی هنوز هم کمتر کسی از زمان برگزاری این مسابقات و جزئیات حضور تیم‌های راه یافته به مراحل نهایی باخبر است. هنوز هم بسیاری از ورزش دوستان با شنیدن جام‌جهانی فوتبال، هیچ پسوندی در ذهنشان علامت سوال ایجاد نمی‌کند، چرا که جام‌جهانی فوتبال با پسوند زنان هنوز نامی ناآشنا است و تا مادامی که رویکرد جامعه سرمایه‌داری و مردسالار و همچنین تلقی زنان نسبت به خود تغییر نکند، همچنان ادامه خواهد داشت. جدا از نابرابری‌های تاریخی و هراس از سهیم شدن زنان در موقعیت اقتصادی و بهره‌های کلانی که از ورزش فوتبال عاید آنان می‌شود، یکی دیگر از مواردی که همچنان چنین رویدادهایی را در محاق کمتر دیده شدن قرار می‌دهد، کلیشه‌های جنسیتی موجود و حفظ و اشاعه‌ی فرهنگ مطابق با ذائقه‌ی جهان سرمایه‌داری امروز است. جهانی که بخش عمده‌ای از آن همچنان مایل است، برای زنان فانتزی‌سازی کند و آنان را تندیس‌هایی لطیف، ظریف، شکننده نشان دهد؛ باربی‌هایی که زیبا هستند، مانکن‌هایی که برای لاغر ماندن غذا نمی‌خورند و زنانی پیچیده شده در زرق و برق‌های معیارهای از پیش تعیین‌شده جامعه مردسالاری که برای مقبول بودن باید شکل‌های کم و بیش یکسانی داشته باشند. حال در چنین دنیایی دیدن زنان ورزشکار بالاخص فوتبالیستی که هیکل‌های عضلانی دارند و بدن‌هایشان ورزیده‌تر و قوی‌تر شده است، زنانی که کلیشه‌های زیبایی و ظرافت را شکسته‌اند و توانمندی‌های فیزیکی و مهارتی خود را به جای افسون‌ها و دل‌‌فریبی‌های زنانه در معرض دید جهان قرار داده‌اند، برای دنیای مردانه امروز چندان خوشایند نیست. طبیعتاً زنانی که در مستطیل سبز با هر ضربه‌ی کاشته‌ای، کلیشه‌های تاریخی را نشانه می‌روند، فریاد می‌زنند، ناسزا می‌گویند، شادی پس از گل زدن را آن گونه که می‌خواهند، ابراز می‌کنند و ... نمی‌توانند خواسته‌ها و منافع رسانه‌هایی را تامین کنند که بخش عمده‌ی سرمایه‌گذاری‌هایشان ارایه تصویرهای مشخص از زنانی هم‌راستا با جهان کالایی شده امروز است. و این چنین است که در شرایط موجود حتی گزارشگران و مفسران ورزشی نیز به جای پوشش کارشناسانه اخبار فوتبال زنان، عمده‌ی تمرکز خود را بر تحلیل‌های حاشیه‌ای از جمله مسایل فیزیکی و هورمونی فوتبالیست‌های زن می‌گذارند وگاه با تمسخر و بی‌انصافی مقایسه‌ای نابرابر را با فوتبال مردان که حداقل در برگزاری جام‌جهانی ‌60 سال جلوتر از زنان هستند، ملاک ارزشیابی این رشته‌ی ورزشی انجام می‌دهند. بنابر آن چه که گفته شد، سرمایه‌گذاران نیز رغبت چندانی برای پوشش در خور توجه و شایسته‌ی چنین مسابقاتی ندارند. از سوی دیگر همچنان تلاش‌هایی برای بازگرداندن مفاهیم کلیشه‌ای زن بودن و مرد بودن صورت می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به انتخابات زیباترین و جذاب‌ترین زنان فوتبالیست جهان اشاره داشت. انتخابی که زیرکانه می‌خواهد به زنان یادآوری کند تو زن هستی و یک زن هر چه که باشد باید زیبا باشد!!

و این گونه است که در دنیای امروز بسیاری از افراد حتی از برگزاری مسابقاتی به نام جام جهانی زنان بی‌خبرند و تأسف‌بارتر این که حتی سپ بلاتر رئیس فیفا در مراسم بازیکن سال فوتبال جهان "الکس مورگان" یکی از معروف‌ترین بازیکنان فوتبال جهان را نمی‌شناسد. با تمام این اوصاف امروز جام جهانی فوتبال زنان پربیننده‌ترین رویداد ورزشی زنان جهان است و اگر چه از سال 1991 که اولین دوره آن برگزار شد، همواره به طور منظم هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، اما کمتر دیده و شنیده شدن آن مستلزم دیده و شنیده شدن صدای انسان در جهان است، انسانی فارغ از جنسیت و کلیشه‌های جنسیتی.

ایلنا

file-70.jpg

لیگ جهانی والیبال 2015

تیم روسیه با برتری 3 بر یک برابر ایران اولین و آخرین پیروزی خود را در لیگ جهانی 2015 به دست آورد.

با توجه به پیروزی شب گذشته لهستان برابر ایالات متحده و مشخص شدن وضعیت گروه B‌ این دیدار برای ایران حکم یک بازی تدارکاتی را پیدا کرد. در آن سوی میدان این دیدار آخرین تیر در ترکش روس‌ها برای بقا در سطح اول بود. ایران باز هم با فشار تماشاگران خود در امتیازات اول بازی خوب کار کرد و در وقت استراحت فنی نخست با حساب 8 بر 5 از حریف پیش افتاد.

در ادامه روسیه شرایط بهتری پیدا کرد. این تیم که باز هم موزرسکی را از ابتدا به میدان فرستاده بود از غیبت مورس، پشت‌خط‌زن خود رنج می‌برد. روس‌ها با باز خوب ساوین و فیزیک مناسب موزرسکی در تکنیکال تایم دوم اختلاف را به حداقل رساندند تا امتیاز 16 بر 15 به سود ایران روی اسکوربورد ثبت شود.

روسیه که چیزی برای از دست دادن نداشت در ادامه از اشتباهات بازیکنان ایران نهایت استفاده را برد و ضمن پیش افتادن از ایران، با تیم کشورمان فاصله 2 امتیازی هم ایجاد کرد. فاصله‌ای که تا پایان ست نخست باقی ماند و روسیه با نتیجه 25 بر 23 به پیروزی رسید.

تنوع در حمله و قدرت‌نمایی معروف

برتری روسیه در ست نخست باعث شد بازیکنان ایران حریف را جدی‌تر بگیرند. معروف در این ست بیشتر سرعتی‌‌زن‌های ایران را راه انداخت تا ضمن خارج کردن مدافعان روی تور روسیه، دریافت‌ این تیم را هم پشت یک‌سوم به هم بریزد. کاپیتان با نظم دادن به شعاع حملات ایران و تنوع طراحی در حملات، برتری را به اردوی ایران بیاورد. بازی خوب موسوی و عبادی‌پور هم در کنار مانورهای تماشایی معروف کار تیم مهمان را سخت کرد. این ست بالاخره با برتری 25 بر 19 ایران به پایان رسید تا دو تیم در ست شماری یک بر یک مساوی شوند.

روسیه که خطر سقوط را نزدیک رگ گردن خود می‌دید، ست سوم را با برنامه آغاز کرد. روس‌ها این بار سعی می‌کردند بازی را روی تور بکشند تا از برتری قدی خوداستفاده کنند. حضور ولیچ و موزرسکی این برتری را به راحتی در اختیار روس‌ها قرار می‌داد. ساوین در این ست هم به بازی کم‌نقص خود ادامه داد. شاگردان کواچ اما در این ست یکی از نمایش‌های ضعیف امسال خود را ارائه کردند. اشتباه‌های متعدد در دفاع و حمله و از دست دادن سرویس‌های قدرتی، این فرصت را به روس‌ها می‌داد تا فاصله امتیاز خود را بیشتر و بیشتر کنند. در پایان روسیه این ست را هم مانند ست نخست به سود خود تمام کرد تا با برتری 25 بر 18 در ست سوم، با روحیه خوبی به استقبال ست چهارم برود.

نخستین برد روسیه!

ست چهارم با برتری روسیه آغاز شد. شاگردان کلمکین با همه وجود برای برتری در این ست و این بازی به میدان آمدند. آن‌ها در ابتدای این ست چند امتیاز عقب افتادند اما در ادامه با کارخوب موزرسکی که بیش از بازی‌های گذشته باتیم‌اش هماهنگ بود، بازی را در دست گرفتند و فاصله 5 امتیازی هم در اواسط این ست با میزبان ایجاد کردند. تلاش شاگردان کواچ در امتیاز 21 نتیجه داد و دو تیم در این امتیاز به تساوی رسیدند اما روسیه یک بار دیگر در امتیازات پایانیبی نقص بازی کرد تا با برتری 25 بر 21 به پیروزی 3 بر یک برسد و در سطح باقی بماند.

محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان،‌ همراه محمدرضا داورزنیست ، رئیس فدراسیون والیبال، همچنین فابیو ازودو، مدیرکل اجرایی فدراسیون جهانی والیبال، مهمانان ویژه این دیدار بودند.

درحالی که یکساعت تا شروع این دیدار باقی مانده بود بیش از نیمی از ظرفیت سالن خالی بود و تماشاگرانی هم که وارد سالن شده بودند روی پله ها مستقر نشده بودند.

* با توجه به نرفتن تیم ملی ایران به مرحله بعد، تماشاگران هم از انگیزه کمتری برای تشویق برخودارند به همین خاطر مسئولان برگزاری تلاش می کنند با پخش سرودهای شاد آنها را به تشویق ترغیب کنند.

* تیم های ملی والیبال ایران و روسیه هم که هر دو نتوانسته اند به مرحله بعد صعود کنند دیرتر از زمان مقرر برای گرم کردن وارد سالن شدند.

*امشب هم چند نفر ا هنرمندان سیمای جمهوری اسلامی ایران مانند شهرام حقیقت‌دوست، مهدی پاکدل و حسین مهری در جایگاه ویژه هنرمندان بازی را از نزدیک دیدند.

ایلنا

22222222--7.jpg

                        لهستان با پیروزی بر آمریکا صعود کرد /

                                                 ایران از صعود باز ماند

تیم ملی والیبال لهستان با پیروزی نزدیک برابر آمریکا و کسب ۲ امتیاز خانگی حضور خود را در مرحله نهایی لیگ جهانی مسجل کرد تا تیم ایران شانس صعود خود را از دست بدهد.

تیم‌های ملی والیبال لهستان و آمریکا از ساعت ۲۲:۵۵ روز جمعه از گروه B رقابتهای لیگ جهانی دیدار خود را برگزار کردند که در پایان این بازی تیم لهستان با حساب ۳ بر ۲ مدافع عنوان قهرمانی را شکست داد و به مرحله نهایی این مسابقات صعود کرد.

ست نخست این دیدار را آمریکا بهتر بازی کرد و در حالی که دیوید لی با سابقه و تیلور ساندر را از ابتدا در ترکیب داشت ۲۵ بر ۱۹ برنده شد اما در ست دوم این لهستان بود که با بازی خوب کورک از همان ابتدای کار بهتر ظاهر شد و با وجود اینکه آمریکا در امتیاز ۱۶ به این تیم رسید ۲۵ بر ۲۲ به برتری دست یافت.

در ست سوم آمریکا شروع خوبی داشت و علی‌رغم اینکه لهستان پا به پای این تیم پیش آمد اما این ست در نهایت با برتری ۲۵ بر ۲۱ آمریکا خاتمه یافت. لهستان که نمی‌خواست بدون امتیاز این بازی را ترک کند در شروع ست چهارم ۵ بر یک پیش افتاد و در ادامه این فاصله را حفظ کرد اما آمریکا در مقطعی تا ۲ امتیازی میزبان هم رسید ولی درخشش کوبیاک و کورک در لحظات حساس باعث شد تا ست چهارم با برتری ۲۵ بر ۲۰ تیم لهستان خاتمه یابد.

ست پنجم این دیدار با حساسیت بالایی همراه شد و هر امتیاز یک تیم با امتیازگیری از سوی تیم دیگر همراه بود با این حال لهستان برتری ۸ بر ۷ را به هنگام تعوض مکان دو تیم در زمین رقم زد. یک سرویس خوب از کورک فاصله دو تیم را به دو امتیاز رساند و دو امتیازی که مدافعان روی تور این تیم در توپ‌های برگشتی حریف کسب کردند باعث شد فاصله افزایش یابد و در نهایت تیم لهستان ست پنجم را ۱۵ بر ۱۲ به سود خود خاتمه داد و این بازی را ۳ بر ۲ پیروز شد.

تیم لهستان با شکست آمریکا هشتمین برد خود را در لیگ جهانی کسب کرد و با ۲ امتیاز این برد نزدیک خانگی، جمع امتیازاتش را به عدد ۲۲ رساند و خیال خود را برای حضور در مرحله نهایی لیگ جهانی راحت کرد. در گروه B از قبل صعود آمریکا مسجل شده بود. این تیم با وجود باخت برابر لهستان همچنان با ۲۴ امتیاز صدرنشین است و لهستان نیز با ۲۲ امتیاز به همراه این تیم راهی مرحله نهایی شد. تیم‌های ایران و روسیه نیز با ۱۸ و ۲ امتیاز در مکان‌های سوم و چهارم جدول باقی ماندند.

بدین ترتیب دیدار دوم تیم‌های ملی ایران و روسیه که از ساعت ۲۱ روز شنبه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار می‌شود کاملا تشریفاتی خواهد بود و تیم ایران شانسی برای حضور در مرحله نهایی نخواهد داشت.

مهر

2222222-19.jpg

ایران 3 روسیه  0

تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار خود مقابل روسیه با اقتدار به پیروزی رسید تا ششمین برد خود را در لیگ جهانی ثبت کند.

هفته هشتم لیگ جهانی والیبال از ساعت 21 امشب با برگزاری مسابقه والیبال بین تیم های ایران و روسیه آغاز شد. تیم ملی والیبال ایران پیش از این با هفت برد و 15 امتیاز بعد از آمریکا و لهستان در رده سوم جدول گروه B قرار داشت. روسیه هم بدون برد در قعر جدول بود. هر دو تیم به پیروزی در این دیدار نیاز داشتند. روسیه نمی‌خواست به دسته دوم لیگ جهانی سقوط کند و به دنبال پیروزی بر ایران بود. ایران هم برای حفظ شانس صعود خود به مرحله نهایی مسابقات باید در دو بازی مقابل روسیه به پیروزی می‌رسید.

روسیه در شرایطی بحرانی پا به تهران گذاشت. ورنوکوف سرمربی این تیم بعد از 10 باخت متوالی در لیگ جهانی استعفا داد. کریمکین دستیارش جای او را روی نیمکت گرفت. آن ها در این مسابقه میخایل‌اف مشهور را به دلیل بیماری در اختیار نداشتند. در عوض موزرسکی ستاره سال های اخیر والیبال جهان را بار دیگر به خدمت گرفته بودند.

سالن والیبال آزادی تهران از 2 ساعت قبل از مسابقه پر از تماشاگر شده بود. تماشاگران بعد از ورود تیم ملی والیبال به سالن و هنگام گرم کردن به شدت تیم ملی را تشویق کردند.

تیم ملی والیبال ایران با لباس سفید مقابل آبی پوشان روسیه به میدان رفت.

شهرام محمودی، میلاد عبادی پور، میرسعید معروف، سیدمحمد موسوی، عادلا غلامی، مجتبی مرزاجانپور و مهدی مرندی ترکیب تیم ایران را در شروع دیدار تشکیل می دادند. در روسیه هم موزرسکی، ولویچ، سیوژلف، ساوین، کولودینسکی، اسمولیار و اوبموچف به میدان رفتند.

ست نخست: 25-21 ایران

هیچ یک از دو تیم دوست نداشتند در این دیدار بازنده باشند. هر دو تیم کار را محکم آغاز کردند. روسیه به کمک اسپک‌های خوب ساوین در چند امتیاز ابتدایی پیش افتاد اما این برتری زیاد دوام نداشت. بازی هماهنگ تیم ملی والیبال با نمایش خیره کننده از میرزاجانپور و دفاع جانانه سید محمدموسوی ایران را پیش انداخت. روسیه در این مسابقه از سرویس‌های ریسکی بهره می‌برد و همین موضوع آمار اشتباه‌های این تیم را افزایش می‌داد. ایران با اختلاف چهار امتیاز پیش افتاده بود. بر خلاف انتظارها موزرسکی از پست سرعتی به پشت خط رفته بود و با قامت بلندش به خوبی اسپک می‌زد. بازی خوب سیوژیلف اختلاف امتیازها را کاهش داد.

وقتی اختلاف برتری ایران به عدد یک رسید کواچ وقت استراحت گرفت. عادل غلامی مثل همیشه یکی از موثرترین مهره‌های تیم ایران بود. شاگردان کواچ روی سرعت و توپ‌های کوتاه خیلی بهتر از حریف بودند. در این ست بالاخره امیر غفور پس از چهار بازی به میدان رفت. مهدوی هم به میدان رفت تا دو تعویض تیم ایران کامل شود. مجتبی میرزاجانپور با پروازهای طلایی‌اش همچنان موفق ترین مهاجم تیم ایران بود. ملی‌پوشان ایران با اختلاف 2 امتیاز برتری به پایان ست نخست نزدیک می شدند. تیم ملی والیبال ایران ست نخست بازی را 25 بر 21 به سود خود تمام کرد.

ست دوم : 25 - 21 ایران

در آغاز ست دوم مسابقه هم برتری از آن تیم ایران بود. روسیه تقریبا با همین ترکیب بازیکنان قهرمان المپیک شده بود اما حالا در شرایط بحرانی نمی‌توانست پایاپای ایران پیش برود. آنها خیلی زود 3 امتیاز عقب افتادند. این برتری امتیاز حاشیه امنی را برای بازیکنان ایران پدید می‌آورد. شهرام محمودی به خوبی با استفاده از دفاع روی تور حریف امتیاز می‌ساخت. ایران در توپ گیری بسیار بهتر از حریف کار می کرد. عادل غلامی و محمود موسوی در پست سرعتی کاملا بر دفاع روی تور روسیه چیره شده بودند. در مقابل ساوین سعی داشت تا از کارهای ترکیبی بیشترین بهره را ببرد. دریافت‌های صحیح و پاس‌های بی‌نقص معروف اجازه نمی‌داد تا دفاع روسیه کارایی لازم را داشته باشد.

شهرام محمودی ستاره تیم ایران در این مسابقه بود. کریمکین سرمربی روس‌ها حرفی برای گفتن نداشت. اسپک‌های موزرسکی به راحتی دریافت می‌شد. در ست دوم نیز روسیه حرفی برای گفتن نداشت. ملی پوشان ایران با امتیاز 25 بر 21 ست دوم بازی را هم بردند.

ست سوم: 25- 21 ایران

روسیه هر چه در توان داشت برای برتری در آغاز ست سوم گذاشت. ولویچ و موزرسکی تلاش زیادی می‌کردند تا با دفاع موثر مانع از عبور اسپک‌های تیم ایران شوند. در مقابل سرعتی‌های باهوش ایران هم بارها آنها جارا می‌گذاشتند. موزرسکی با تمام توان اسپک می‌زد اما در انتهای زمین تیم ایران توسط عبادی پور دریافت می‌شد. دو تیم پایاپای پیش می‌رفتند. شهرام محمودی یکی از بهترین شب‌هایش را پشت سر می‌گذاشت. او از تمامی پاس‌های معروف امتیاز می‌ساخت. تماشاگران حاضر در سالن به پایکوبی مشغول بودند. بر خلاف بازی‌های قبل گوینده مدام از آن ها نمی‌خواست که با ایجاد سر و صدا برای حریف مشکل ساز شوند. ایران به تدریج در ست سوم هم برتری خود را بر حریف تحمیل می‌کرد. روسیه با اختلاف 3 امتیاز وقت استراحت فنی دوم در این ست را واگذار کرد.

بازیکنان ایران در این مسابقه یک نمایش خوب و منطقی و بی‌نقص ارائه دادند. عادل غلامی مثل همیشه یکی از بهترین‌های ایران بود که بدون نوسان بازی کرد و در مقابل آسمان خراش های روسیه پرواز های تماشایی داشت. دنیس بیریکوف هم برای روس‌ها به میدان رفت. اگرچه او خوب سرویس می‌زد اما نمی‌توانست روسیه را به بازی برگرداند. تیم ملی والیبال ایران با اقتدار ست سوم مسابقه را هم با امتیاز 25 بر 21 به سود خود تمام کرد.

بدین ترتیب تیم ملی والیبال ایران با نتیجه 3 بر صفر و امتیازهای ( 25-21، 25-21 و 25-21) پیروز این میدان شد. ملی پوشان ایران در آخرین بازی از دور مقدماتی این مسابقات از ساعت 21 باید برای چهارمین بار به مصاف روسیه بروند.

کواچ: همه فکر می‌کردند آخر می‌شویم

"اسلوبودان کواچ" پس از پیروزی سه بر صفر برابر روسیه، در نشست خبری پایان بازی، گفت: شب فوق العاده‌ای را گذراندیم. با 82 درصد موفقیت در حمله در برابر بهترین تیم دفاعی جهان قدرت‌مان را ثابت کردیم. من قبل از بازی به بازیکنانم گفتم که مسئولیت سنگینی دارند و باید به چیزهای زیادی از جمله پیراهن تیم ملی، 15 هزار تماشاگر حاضر در سالن و 50 میلیون بیننده تلویزیونی احترام بگذارند.

وی ادامه داد:‌ به همه نشان دادیم که در سطح بالایی هستیم. امیدوارم در بازی فردا شب هم این عملکرد خوب را تکرار کنیم.

کواچ در پاسخ به این سوال که "اگر تیم ملی موفق به صعود نشود چه کسی را مقصر می‌داند؟" گفت: ما در گروه بسیار سختی قرار داشتیم اما حتی از پارسال هم بهتر کار کردیم. همین که روسیه در این گروه پایین‌تر از ما قرار گرفته نشان می‌دهد که ما چه عملکردی داشتیم. شاید فقط یک گام برابر لهستان خوب برنداشتیم.

وی ادامه داد: قبل از شروع بازی‌ها با دیدن تیم ‌هایی به اسم آمریکا، لهستان و روسیه در کنار ایران شما فکر می کردید چه کسی در گروه آخر شود؟ شاید این افتخار و حتی یک عادت برای شماست که فکر کنید در جهان در همه چیز اول هستید اما من می‌گویم که ایران یک تیم تازه به قدرت رسیده در والیبال جهان است . ما داریم تلاش می‌کنیم که به عملکرد خوب‌مان ادامه دهیم تا در جمع بهترین‌های جهان باقی بمانیم. از مردم و کارشناسان می خواهم به این مساله دقت کنند. ما برابر قهرمان جهان، قهرمان المپیک و قهرمان لیگ جهانی پیروز شدیم و این مساله کمی نیست.

سعید معروف: دریافت‌های ایران عالی بود

سعید معروف در نشست خبری پس از بازی روسیه که با برتری قاطع ایران همراه بود گفت: یکی از روزهای خوب ما بود، نقطه قوت ما دریافت‌های خوب بود که باید به دریافت‌کنندگان تیم‌مان تبریک بگویم.

وی ادامه داد:‌ نقطه قوت روسیه سرویس‌های خوبش بود که با دریافت‌های خوب ما آنها نتوانستند از نقطه قوت خود استفاده کنند.

قائمی: با برد روسیه شانس صعود را حفظ کردیم

فرهاد قائمی پس از پیروزی تیم ملی والیبال مقابل روسیه، اظهار کرد: نتیجه‌ای رقم خورد که به نفع ما بود. این بازی سختی برای هر دو تیم بود. واقعا به این برد و این بازی مهم احتیاج داشتیم. توانستیم بازی خوبی را ببریم و برای صعود امیدوار باشیم.

وی افزود: به هر حال خوشحالم که در بین تیم‌های قدرتمند گروه موفق شدیم سهمیه حضور در این مسابقات را حفظ کنیم. امیدوار هستم که بهترین نتیجه را در بازی فردا بگیریم.

سرمربی روسیه: هنوز گوشم درد می‌کند

سرمربی تیم ملی والیبال روسیه جو حاکم بر سالن والیبال آزادی را عجیب و فوق العاده توصیف کرد.

کریمکین که تیمش یازدهمین شکست را در لیگ جهانی تجربه کرد در نشست خبری پس از بازی گفت: اول باید بگویم که هنوز گوش‌هایم درد می‌کند. جو حاکم بر سالن فوق العاده و حمایت تماشاگران عجیب و غیرقابل باور بود.

وی ادامه داد:‌ ایران خوب نبود بلکه فوق العاده بود. دلیل این مساله نیز هماهنگی بازیکنان ایران به دلیل بیشتر بازی کردن است. در حالی که تیم ما جوان است و چندان کنار هم بازی نکرده‌اند.

وی افزود: به دلیل آسیب دیدگی چند بازیکن مجبور به استفاده از بازیکنان در پست‌های غیرتخصصی شدیم.

سرمربی روسیه در پاسخ به این سوال که چرا قهرمان المپیک حالا باید برای بقا در دسته اول لیگ جهانی بجنگند گفت: داستان المپیک لندن کاملا متفاوت است ما با یک تیم دیگر در آن رقابت ها حضور داشتیم اما حالا تیم جوانی داریم که باید مدت زیادی با هم کار کنیم که به هماهنگی برسیم.

وی در پایان درباره دلیل استفاده از موزرسکی در پست قدرتی‌زن گفت: بازیکن اصلی ما در این پست دچار کشیدگی عضله شده بود و با اینکه به تهران آمد منطقی نبود که به دلیل آسیب دیدگی از او استفاده کنیم.

کاپیتان روسیه: به اشتباهات فردی‌مان باختیم

آشچف در نشست خبری پس از بازی مقابل ایران گفت: با وجود اینکه می‌دانستیم برد می‌خواهیم نتوانستیم آن گونه که باید بازی کنیم. اشتباه‌های زیادی داشتیم و در واقع بازی را به اشتباهات خودمان باختیم.

وی در پایان از هواداران روس که به ایران آمده بودند عذرخواهی کرد.

حاشیه‌ها

این پنجمین میزبانی ایران در این دوره از رقابتهاست. طبق برنامه از پیش اعلام شده فابیو ازودو مدیر رویدادهای بین المللی FIVB به ایران سفر کرده تا بر شیوه توزیع برابر بلیت بین تماشاگران مرد و زن در مسابقه والیبال ایران و و روسیه در لیگ جهانی والیبال نظارت داشته باشد.

در این مسابقه نسبت به میزبانی های قبلی ورود و خروج تماشاگران به سالن با نظم بیشتری انجام شد. همچنین نیروهای انتظامی تلاش می کردند تا حداقل یکی ، دو راه پله را برای ورود و خروج خالی از جمعیت نگهدارند و اجازه ندهند برخلاف بازی های قبل تا پایان مسابقه ورود و خروج از سالن برای بسیاری از تماشاگران غیر ممکن شود.

همچنین در این مسابقه بر خلاف چهار دیدار قبل، حدود 6 خبرنگار خانم مجوز حضور در سالن را یافتند و از حدود 3 ساعت قبل از شروع مسابقه در جایگاه خبرنگاران مستقر شدند.

مسئولان برای کنترل شعارهای تماشاگران با پخش موسیقی های ملی سعی در تهییج آن ها داشتند. همچنین مجری سالن از آنها می خواست تا استفاده از شیپور را به بعد از شروع مسابقه موکول کنند.

ناظر فدراسیون جهانی والیبال به همراه محمود افشاردوست دبیر فدراسیون از بخش های مختلف سالن بازدید کرد.

پیش از این در بازی با لهستان شش دوربین مقابل جایگاه میهمانان و خبرنگاران نصب شده بود اما در این مسابقه این دوربین ها جمع شد.

اگر چه در ابتدا استقبال خوبی از سوی تماشاگران از این برنامه فرهنگی به عمل آمد اما درست وسط اجرای قطعه موسیقی مازیار فلاحی چند بازیکن روسیه به زمین آمدند. همین موضوع موجب شد تا صدای شیپور و فریاد تماشاگران بلند شود و صدای فلاحی به سختی شنیده شود.

بازیکنان روسیه که حدود یک ساعت قبل از آغاز مسابقه برای آشنایی با جو سالن به زمین آمده بودند، به پاس کاری با توپ والیبال پرداختند.

ایسنا

Mara2222222.jpg

«مارادونا» نامزد ریاست فیفا می‌شود

دیه‌گو مارادونا در تصمیم جدید خود اعلام کرد که نامزد ریاست فیفا می‌شود.

روزنامه‌نگاری به نام ویکتور هوگو مورالس در صفحه اجتماعی خود نوشت: «مارادونا برای ریاست فیفا نامزد خواهد شد». او گفت: با مارادونا تماس گرفتم تا حال پدر او را بپرسم. او به من گفت می‌خواهد نامزد ریاست فیفا شود و به من اجازه داد این موضوع را رسانه‌ای کنم.

مارادونا تصمیم گرفت با شرایط موجود فیفا تنها یکی از اعضای فیفا نباشد که ریاست این مقر را برعهده داشته باشد. مارادونا با تمام قدرتی که دارد، تنها کسی خواهد بود که از دل دنیای بازیگری و فوتبال در این سمت خواهد بود.

مهاجم نامدار و سرمربی جنجالی پیشین تیم آرژانتین که اکنون ۵۴ سال دارد همواره از جمله منتقدان سپ بلاتر، رئیس پیشین فیفا بوده است. او ماه گذشته گفته بود از اینکه رسوایی فساد منجر به استعفای بلاتر شده است، خوشحال است.

در صورت نامزدی مارادونا، باید دید آیا او قادر خواهد بود حمایت فدراسیون های بین المللی را کسب کند یا خیر. بر اساس اساسنامه فیفا، نامزدان ریاست فیفا باید حمایت دست کم فدراسیون های پنج کشور را جلب کنند.

174958522222222-.jpg

پیروزی ایران مقابل لهستان

قهرمان جهان در ماراتن آزادی تسلیم شد

تیم‌های ملی ایران و لهستان دیداری نفسگیر و جذاب را در چارچوب هفته هفتم لیگ جهانی والیبال برگزار کردند که این ماراتن را تیم ایران به سود خود پایان داد تا به یک برد ارزشمند دیگر خانگی دست یابد.

تیم‌های ملی والیبال ایران و لهستان از ساعت ۲۱ امروز جمعه در چارچوب هفته هفتم رقابتهای لیگ جهانی دیدار خود را در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی برگزار کردند که در پایان یک بازی سنگین و نفسگیر تیم ایران با حساب ۳ بر ۲ برابر حریف خود به برتری رسید

تیم ایران ست نخست این بازی را ۲۵ بر ۲۱ برنده شد اما دو ست بعدی را لهستانی‌ها به ترتیب با امتیازات ۲۵ بر ۲۳ و ۲۵ بر ۲۱ برنده شدند. در ست چهارم ایران بازی برتری را ارایه کرد و ۲۵ بر ۱۶ حریف خود را پشت سر گذاشت تا کار به ست پنجم کشیده شود که این ست سرنوشت ساز را تیم ایران ۱۵ بر ۱۱ به سود خود خاتمه داد تا تیم کشورمان برنده این ماراتن والیبالی باشد.

شروع خوب ایران

تیم ایران بازی را با ترکیب سعید معروف، شهرام محمودی، عادل غلامی، سیدمحمد موسوی، مجتبی میرزاجانپور، میلاد عبادی‌پور و مهدی مرندی (لیبرو) شروع کرد. فشار تماشاچیان پرشمار سالن آزادی که با بازی خوب ایران همراه شده بود باعث شد از امتیاز پنجم تیم کشورمان از قهرمان جهان جدا شود و با دفاع عالی غلامی بود که برتری ۸ بر ۵ کشورمان را در وقت نخست استراحت فنی شاهد بودیم.

در بازگشت به میدان مدافعان روی تور کشورمان حریف را تحت فشار قرار دادند تا ایران ۱۱ بر ۷ پیشی بگیرد و آنتیگا را مجاب به درخواست تایم اوت کند. پس از آن لهستانی‌ها که کورک را در ترکیب نداشتند کمی به خود آمدند و به خصوص با دفاع منسجمی که روی تور داشتند فاصله را کاهش دادند با این حال ایران وقت دوم استراحت فنی را هم ۱۶ بر ۱۴ به سود خود ثبت کرد.

سرویس‌های خوب لهستان فاصله دو تیم را به یک امتیاز کاهش داد. در امتیاز ۱۹ بر ۱۸ به سود ایران بود که میرزاجانپور به یکباره با افت فشار مواجه شد و به بیرون رفت تا قائمی به میدان بیاید. این بازیکن بلافاصله یک پوئن سرویس گرفت. در امتیازات پایانی این ست لهستانی‌ها سعی کردند با اعتراض‌های متوالی خود داور را تحت تاثیر قرار دهند که اینگونه نشد و در نهایت ایران ست نخست را ۲۵ بر ۲۱ برنده شد.

بازگشت لهستان

لهستان که ست نخست را واگذار کرده بود با انگیزه‌تر شروع کرد و با دفاع و اسپک های کوبیاک ۳ بر صفر و ۴ بر یک پیش افتاد اما یک دفاع عالی از موسوی روحیه را به اردوی تیم کشورمان بازگرداند. موسوی که در سرویس هم خوب کار کرده بود شرایط تیم ایران را بهتر کرد با این حال در وقت اول استراحت فنی این ست برتری ۸ بر ۶ لهستان روی تابلوی امتیازات ثبت شد. یک دفاع عالی از عبادی‌پور در منطقه چهار ایران امتیازات را برابر ۸ کرد و بلافاصله دفاع محمودی ایران را یک امتیاز پیش انداخت.

بازی دو تیم با حساسیت فراوان ادامه یافت و هر امتیاز یک تیم با امتیاز دیگری از سوی حریف پاسخ داده شد. در این بین ایران دو بار از حریف خود برتری یک امتیازی داشت اما در نهایت استفاده مهمان از توپ‌های برگشتی و سرویس‌های خوب باعث شد لهستان وقت دوم استراحت فنی را ۱۶ بر ۱۵ به سود خود ثبت کند. شاگردان آنتیگا در بازگشت به زمین با یک دفاع خوب برتری خود را به دو امتیاز رساندند اما ایران در امتیاز ۱۷ به حریف رسید.

لهستانی‌ها که در این ست سرویس‌ها و دفاع‌های بهترین نسبت به ست نخست داشتند ۱۹ بر ۱۸ از ایران پیشی گرفتند که کواچ تقاضای تایم اوت کرد. دو تیم در امتیاز ۲۲ برابر بودند که اسپک محمودی به اوت رفت تا لهستان به امتیاز ۲۳ برسد. لهستانی‌ها در منطقه چهار ایران عبادی‌پور را تک دفاع کردند تا ست دوم را ۲۵ بر ۲۳ برنده شوند.

برتری دوباره مهمان

تیم لهستان با روحیه بالایی که به خاطر برتری در ست دوم بدست آورده بود در ست سوم شروع خوبی داشت و با سرویس‌ها و دفاع روی تور خوب خود خیلی زود امتیازات متوالی را کسب کرد و در وقت اول استراحت فنی این ست ۸ بر ۵ برتری خود را ثبت کرد. بازیکنان ایران که به خود آمده بودند با کسب چند امتیاز متوالی در امتیاز ۹ به لهستان رسیدند و با دفاع خوب و ضربه عادل غلامی ۱۰ بر ۹ پیش افتادند. ایران با اسپک عبادی‌پور ۱۱ بر ۹ از حریف سبقت گرفت که آنتیگا سرمربی لهستان تقاضای تایم اوت کرد.

با وجود اینکه تیم ایران سوار بر بازی شده بود به یکباره لهستانی‌ها چند امتیاز گرفتند و ۱۴ بر ۱۳ از ایران پیش افتادند و در ادامه وقت دوم استراحت فنی را ۱۶ بر ۱۴ به نام خود ثبت کردند. سرویس‌های خوب لهستانی‌ها این تیم را ۱۹ بر ۱۶ پیش انداخت. قهرمان جهان در امتیازات پایانی این ست کاملا ابتکار عمل را در دست داشت و ست سوم را ۲۵ بر ۲۱ برنده شد تا نخستین امتیاز را در تهران کسب کند.

اقتدار ایران در ست چهارم

ست چهارم این بازی با حساسیت فراوان برای ایران آغاز شد. کواچ در این ست میرزاجانپور را به ترکیب بازگرداند. لهستان نخستین امتیاز این ست را کسب کرد ولی پس از آن دو تیم تا امتیاز چهارم برابر پش رفتند تا اینکه ایران از حریف جدا شد و با حمایت پرشور هواداران خود وقت نخست استراحت فنی را ۸ بر ۴ به سود خود ثبت کرد. لهستان در بازگشت به زمین سرویس را بازگرداند و یک پوئن سرویس هم گرفت تا فاصله دو تیم به دو امتیاز کاهش یابد.

تیم ایران که در دفاع روی تور منسجم‌تر شده بود بار دیگر اختلاف را به سه امتیاز افزایش داد. با امتیازی که میرزاجانپور در منطقه چهار گرفت وقت دوم استراحت فنی ۱۶ بر ۱۲ به سود ایران ثبت شد. سرویس‌های خوب محمودی که با دریافت خوبی از لهستانی‌ها همراه نبود برتری ۱۸ بر ۱۲ ایران را هم ثبت کرد تا آنتیگا تقاضای تایم اوت کند. ایران کاملا لهستان را تحت فشار قرار داده بود و برتری خود را هر لحظه افزایش داد تا این ست را ۲۵ بر ۱۶ برنده شود و علاوه بر کسب یک امتیاز کار را به ست پنجم بکشاند.

سرنوشت به کام ایران

نخستین امتیاز را در ست پنجم تیم ایران گرفت. یک امتیاز دیگر هم از دفاع خود روی تور ایران بدست آمد اما با تغییر سرویس این لهستان بود که با سرویس‌های هدفدار خود ۳ بر ۲ پیشی گرفت. تیم ایران با دفاع‌های خوب روی تور برتری خود را دو امتیاز رساند و در امتیاز ۸ بر ۶ به سود ایران، دو تیم جای خود را در زمین عوض کردند.

آنتیگا سپس چند بازیکن ذخیره خود را به میدان فرستاد تا دو تیم با این تغییرات در امتیاز ۸ برابر شوند. سرمربی تیم لهستان در این لحظات با اعتراض‌های خود تلاش کرد داوران را تحت تاثیر خود قرار دهد و بازی را برگرداند که این موضوع وقفه‌ای نسبتا طولانی را در بازی ایجاد کرد. برتری ۱۲ بر ۹ ایران روی تابلو امتیازات ثبت شده بود که سرمربی لهستان تقاضای تایم اوت کرد تا در روند تیم کشورمان وقفه ایجاد کند.

در بازگشت به زمین بار دیگر تیم ایران حریف را تحت کنترل خود قرار داشت و در نهایت این ست را ۱۵ بر ۱۱ به سود خود خاتمه داد تا بازی را ۳ بر ۲ برنده شود.

تیم‌های ملی ایران و لهستان ساعت ۲۱ روز یکشنبه دومین بازی خود را در هفته هفتم لیگ جهانی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار خواهند کرد.

مهر

IMG210920122222222-.jpg

ایران برابر لهستان معادلات را تغییر می‌دهد؟

تیم ملی والیبال ایران جمعه شب دیدار حساس خود برابر لهستان را در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران برگزار می کند. نبرد دو تیم در هفته هفتم لیگ جهانی می تواند تمامی معادلات را تغییر دهد.

تیم ملی والیبال ایران جمعه شب در هفته هفتم از دور گروهی رقابتهای لیگ جهانی والیبال میزبان لهستان، قهرمان جهان در سال ۲۰۱۴ است. این بازی از گروه B لیگ جهانی راس ساعت ۲۱ روز جمعه در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی برگزار می‌شود.

رویارویی ایران و لهستان به طور حتم حساس‌ترین بازی دو تیم در مرحله گروه B برای هر دو تیم است. در صورتی که لهستان برابر کشورمان پیروز شود، می‌تواند با در نظر گرفتن دو دیدار باقی مانده خانگی مقابل آمریکا خیال خود را تا حدی برای صعود راحت کند اما پیروزی تیم کشورمان تمامی معادلات اولیه را تغییر خواهد داد.

پیش از آغاز هفته هفتم مسابقات تیم آمریکا با ۱۷ امتیاز در صدر جدول رده‌بندی گروه B ایستاده است. این تیم باید دو دیدار خود را در خاک روسیه برابر این تیم برگزار کند. پیش بینی‌ها بر این است که آمریکا شش امتیاز از این دو مسابقه کسب کند و در صدر جدول باقی بماند مگر اینکه روس ها اندکی به خود آمده باشند و تحولی را در روند تیمی خود ایجاد کرده باشند.

اما جدال ایران و لهستان حساسیت های بالایی دارد. لهستان تا پیش از این بازی با کسب ۶ برد و ۱۶ امتیاز در مکان دوم جدول قرار دارد و ایران هم با ۴ پیروزی و ۱۳ امتیاز سوم است. با توجه به فرمول مسابقات که تعداد بردها برای رده‌بندی تیم‌ها در جدول نسبت به امتیازات ارجحیت دارد، تیم کشورمان نیاز به دو برد متوالی مقابل لهستان دارد تا رتبه دوم را از چنگ این تیم در بیاورد و در هفته پایانی ابتکار عمل را برای صعود در دست گیرد.

در دو بازی رفت دو تیم که در شهر چنستوهوا برگزار شد این تیم لهستان بود که یک بار ۳ بر یک و در مرتبه دیگر ۳ بر ۲ برنده شد. این بار اما وضعیت کاملا فرق می‌کند. سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برای هر تیمی در دنیا به جهنمی باور نکردنی تبدیل می‌شود. حمایت کم نظیری که هواداران تیم کشورمان از تیم ملی به عمل می‌آورند لرزه بر اندام هر تیمی می‌اندازد. بعد از دو برد ۳ بر صفر تیم ملی برابر آمریکا در این سالن، انتظار می‌رود شاگردان کواچ برابر لهستان نیز بردهای لازم را به دست آورند.

استفان آنتیگا، سرمربی تیم ملی لهستان چند روز پیش در اظهارنظری عنوان کرد که جو سالن ۱۲ هزار نفری آزادی در هیچ جای دنیا وجود ندارد. وی اعتراف کرد سال گذشته تیمش دو بازی را به شکل دردناکی در این سالن به ایران واگذار کرده بود. ترس و وحشت لهستانی‌ها از رویارویی با ایران در تهران از یک سو و اعتماد به نفس بالای مردان کواچ از طرف دیگر باعث می‌شود کفه ترازو به سود تیم ایران سنگین‌تر شود.

با وجود اینکه لهستانی‌ها ۱۷ بار متوالی در لیگ جهانی حاضر بوده‌اند و قهرمانی جهان در سال گذشته را نیز در کارنامه دارند اما خیلی از کارشناسان بر این باورند تیم ملی ایران می‌تواند این تیم قدرتمند را هم با شکست مواجه کند. تیم آنتیگا با اتکا به بارتوژ کورک که امتیازآورترین بازیکن لیگ جهانی بوده و در تمرینات این تیم در تهران نیز اندک مصدومیتی داشته است برابر حریفان خود نتیجه گیری کرده است و اگر مدافعان روی تور ایران به خصوص در منطقه دو حریف این بازیکن را مهار کنند شانس برد تیم ایران بسیار بیشتر خواهد بود.

گرچه لهستانی‌ها زاتورسکی را به عنوان بهترین لیبروی امسال در ترکیب دارند و از آسودگی خاطر بالایی برای دریافت‌های اول برخوردار هستند اما بازیکنان ایرانی هم مقابل آمریکا نشان دادند که با سرویس‌های هدفمند خود می‌توانند دریافت‌های حریفان را در جو ترسناک سالن ۱۲ هزار نفری آزادی مختل کنند تا مدافعان کشورمان انسجام بیشتری را مقابل مهاجمان حریف پیدا کنند.

تیم ایران برای اینکه هیچ چیزی را به اما و اگر نسپارد و با آسودگی خاطر به استقبال دیدارهای هفته پایانی لیگ جهانی برود نیازمند برد در هر دو بازی خانگی برابر لهستان است که البته با توجه به پتانسیلی که از شاگردان کواچ دیده ایم این امر حتی مقابل قهرمان جهان هم دور از ذهن نیست. باید دید کواچ و آنتیگا در این دو بازی چه برنامه‌ای برای یکدیگر دارند و آنالیز کدام یک بر دیگری خواهد چربید.

برنامه دو دیدار ایران و لهستان در هفته هفتم لیگ جهانی به شرح زیر است:

جمعه پنجم تیرماه

* ایران - لهستان، سالن ۱۲ هزار نفری آزادی، ساعت ۲۱

داور اول: جعفر علی از بحرین، داور دوم: اندرسون کاکادور از برزیل

یکشنبه، هفتم تیرماه

* ایران - لهستان، سالن ۱۲ هزار نفری آزادی، ساعت ۲۱

داور اول: اندرسون کاکادور از برزیل، داور دوم: جعفر علی از بحرین

جدول رده‌بندی گروه B:

۱- آمریکا ۱۷ امتیاز(۶ برد)

۲- لهستان ۱۶ امتیاز (۶ برد)

۳- ایران ۱۳ امتیاز (۴ برد)

۴- روسیه ۲ امتیاز (بدون برد)

مهر

دومین پیروزی غرورآفرین تیم ملی والیبال ایران مقابل آمریکا

تیم ملی والیبال ایران موفق شد در دومین میزبانی خود از لیگ جهانی 2015 برای دومین بار آمریکا مدافع عنوان قهرمانی را در سه ست پیاپی شکست دهد.

ملی پوشان والیبال ایران در دومین دیدار خود از هفته هشتم لیگ جهانی برای چهارمین بار به مصاف آمریکا رفتند. پیش از این و در قالب لیگ جهانی 2015 تیم ملی ایران دو شکست 3 بر یک را در خانه حریف پذیرفته بود و در تهران نیز یک برد 3 بر صفر را در کارنامه داشت.

دو تیم در حالی برای چهارمین بار در برابر هم صف آرایی کردند که تیم ملی والیبال ایران پیراهن 44413722222222.jpgسورمه‌ای و آمریکا با پیراهن قرمز به میدان رفت.

از حدود دو ساعت قبل از شروع مسابقه گوش تا گوش سالن پر شد. با توجه به ظرفیت مشخص و بلیط فروشی محدود مشخص نبود چطور جمعیتی بیش از ظرفیت به استادیوم راه یافت. سیل جمعیت به حدی بود که جا برای سوزن انداختن وجود نداشت. اما لحظاتی قبل از شروع مسابقه تعدادی از تماشاگرانی که بیرون ورزشگاه مانده بودند، با فشار وارد سالن شدند و به جایگاه خبرنگاران رفتند و از این جهت کار اطلاع‌رسانی برای اهالی رسانه با مشکل روبه‌رو شد.

دو تیم از حدود 40 دقیقه قبل از آغاز مسابقه به میدان آمدند. تماشاگران ایران با تشویق های بی امان خود تک تک بازیکنان تیم ایران را به نام تشویق کردند. بعد از گرم کردن و ارسال سرویس و اسپک بازی آغاز شد.

تیم ایران با ترکیب سعید معروف، محمد موسوی، شهرام محمودی، مجتبی میرزاجانپور، عادل غلامی، میلاد عبادی پور و مهدی مرندی بازی را آغاز کرد.

ست نخست: 25-20 ایران

دو تیم در آغاز ست اول بازی نمایش پر اشتباهی در سرویس داشتند. اما در حمله تیم ایران به مراتب بهتر بود. اسپک های قدرتی میرزاجانپور از منطقه 2 و حملات کوبنده محمودی +از پشت خط از همان ابتدا تیم ایران را جلو انداخت. امریکا برخلاف بازی قبل نمایش موثری در توپ گیری نداشت. در مقابل محمد موسوی و عادل غلامی با سرعت خود بارها دریافت کننده های حریف را به زانو در آوردند. در برابر دفاع روی تور محمد موسوی، بازیکنان آمریکا حرفی برای گفتن نداشتند. وقت استراحت فنی دوم با اختلاف 6 امتیاز به سود ایران تمام شد. با هیاهوی تماشاگران در سالن به نظر نمی رسید آمریکایی ها بتوانند به بازی برگردند. حتی اندرسون هم نمی توانست جلوی برتری مطلق تیم ایران را بگیرد. اختلاف امتیاز به عدد 8 رسید. بازیکنان اما انقدر حرفه ای بودند تسلیم نشوند. چند اشتباه فردی از بازیکنان ایران در دریافت و یک امتیاز مشکوک داور اختلاف امتیازها را کاهش داد. کواچ وقت استراحت گرفت. او قائمی را به جای میرزاجانپور به میدان فرستاد تا تیم ایران در دریافت تقویت شود. امریکا تیمی نبود که ست نخست بازی را پیروز شود. آن ها با امتیاز 25 بر20 دست اول بازی را به تیم ایران واگذار کردند.

ست دوم: 25-21 ایران

در آغاز ست دوم آمریکایی ها با ارائه یک بازی منطقی پا به پای ایران پیش رفتند. نمایش تماشایی آرون راسل و اسپک‌های قدرتی او و عدم تمرکز در ارسال سرویس از بازیکنان ایران چند امتیاز ابتدایی بازی را به سود امریکا تمام کرد. اما همین کافی بود تا بازیکنان ایران به خود بیایند. شهرام محمودی از پشت خط با پروازهای خیره کننده اش از ارتفاع کم آبشار می زد و حکم سرعتی سوم تیم ایران را داشت. کواچ باز هم از قائمی استفاده کرد تا ایران در دریافت و توپ های برگشتی موثرباشد. تدابیر کادر فنی تیم ایران جواب داد. ملی پوشان ایران با حمایت و تشویق بی‌امان تماشاگران حاضر در سالن سرانجام از حریف جلو افتادند و اختلاف امتیازهای خود را زیاد کردند. وقتی بازیکنان آمریکا پشت خط سرویس

می رفتند فریادهای کر کننده تماشاگران ایران مانع از انجام نمایش مطلوب آنان می‌شد. دیوید لی کاپیتان تیم آمریکا تلاش زیادی می کرد تا روحیه تیمش را حفظ کند. ایران با اختلاف

4 امتیاز پیشتاز بود. کریستن‌سون هر چه تلاش می کرد نمی‌توانست دفاع روی تور ایران را فریب دهد. سرمربی آمریکا سعی داشت با تعویض‌های پیاپی برنامه تیم ایران را بریزد اما موفق نبود. موسوی بدون تردید یکی از بهترین ستاره‌های ایران بود که غیرتی بازی کرد. ایران ست دوم مسابقه را هم با امتیاز 25 بر 21 برد.

ست سوم 25-20

دو تیم در ست سوم انتحاری بازی می کردند. آمریکا دیگر چیزی برای از دست دادن نداشت و تنها برای اعتبار و نام والیبال کشورش می جنگید تا حداقل یک ست از ایران بگیرد. ملی پوشان ایران هم که بعد از پیروزی در دو ست قبل حسابی شارژ شده بودند، با روحیه ای دو چندان به میدان رفتند. بازی خوب مجتبی میرزاجانپور هواداران حاضر در سالن را به وجد می آورد. سعید معروف مثل همیشه هوشمندترین بازیکن میدان بود که بارها با پاس های سرعتی خود دفاع روی تور حریف را جا می گذاشت. مهدی مرندی در این مسابقه هم نمره قبولی در توپ گیری داشت. شهرام محمودی با استفاده از دست دفاع روی تور حریف امتیاز می گرفت. ایران در میانه ست سوم 3 امتیاز جلو افتاد. بازیکنان آمریکا کاملا روحیه خود را باخته بودند و در آرایش تیمی هماهنگی لازم را نداشتند. صدها پرچم سه رنگ ایران در سالن و روی دست تماشاگران برافراشته شده بود. ایران در آستانه خلق یک پیروزی غرور آفرین و بزرگ بود. جان اسپرو سرمربی تیم آمریکا دیگر فقط نظاره گر مسابقه بود. سد دفاع موسوی به هیچ ترفندی نمی شکست. تیم ملی والیبال ایران موفق شد با یک بازی مقتدرانه ست سوم بازی را هم با امتیاز 25 بر 20 به سود خود تمام کند.

در نهایت تیم ملی والیبال ایران با نتیجه 3 بر صفر و امتیازهای 25-21، 25-20 و 25 -20 امریکا را شکست دادند. تیم ملی والیبال ایران باید در گام بعدی روز پنجم تیرماه به مصاف لهستان برود.

ایسنا

018528543_30300222222-2.jpg

ایران 3- آمریکا 0

                  تیم ملی والیبال ایران مقتدرانه امریکا را شکست داد

                                                                             مسئولان برای موضوع بانوان فکری بکنند

تیم های ملی والیبال ایران و آمریکا در شروع دور برگشت رقابتهای گروهی لیگ جهانی به مصاف یکدیگر رفتند که تیم کشورمان با ارایه یک بازی قدرتمندانه مدافع عنوان قهرمانی را در سه ست متوالی با شکست مواجه کرد.

دیدارهای برگشت رقابتهای گروهی لیگ جهانی والیبال جمعه شب با برگزاری دیدار تیم‌های ملی ایران و آمریکا ادامه یافت. در این بازی که از ساعت ۲۱ در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد تیم کشورمان در سه ست متوالی مدافع عنوان قهرمانی را از پیش روی برداشت.

ایران در این بازی به ترتیب با امتیازات ۲۵ بر ۱۹، ۲۹ بر ۲۷ و ۲۵ بر ۲۰ حریف قدرتمند خود را شکست داد تا ۳ امتیاز ارزشمند نخستین بازی خانگی را از آن خود کند. با این برد جمع امتیازات تیم کشورمان به عدد ۱۰ رسید.

ایران بازی را با ترکیب سعید معروف، سیدمحمد موسوی، عادل غلامی، شهرام محمودی، میلاد عبادی‌پور، مجتبی میرزاجانپور و مهدی مرندی (لیبرو) شروع کرد. در آغاز این ست فشار تماشاچی و استرس بازیکنان آمریکا برتری ایران را به دنبال داشت با این حال دو تیم در امتیاز ۴ با یکدیگر برابر شدند. تیم ایران با سرویس‌های خوب موسوی و دفاع منسجم روی تور در ادامه کار برتری ۸ بر ۵ خود را در وقت اول استراحت فنی رقم زد.

تیم ایران که در ادامه کار با سرویس‌های هدفمند خود دریافت کننده‌های آمریکا را تحت فشار قرار داده بود در امتیاز ۱۳ بر ۸ برتری خود را ثبت کرد تا سرمربی آمریکا تقاضای تایم اوت کند. در ادامه این برتری در وقت دوم استراحت فنی ۱۶ بر ۱۱ به سود کشورمان ثبت شد. برتری تیم کشورمان در بازگشت به زمین ادامه یافت تا اینکه جان اسپرو در امتیاز ۱۹ بر ۱۳ بار دیگر تقاضای تایم اوت کرد با این حال سرویس‌های هدفدار و دفاع روی تور منسجم ایران کار خود را کرد تا ست نخست با برتری ۲۵ بر ۱۹ تیم کشورمان خاتمه یابد.

آمریکا که انگیزه های بیشتری را در ست دوم پیدا کرده بود سعی کرد از همان ابتدای کار با سرویس‌های بازیکنان خود بر بازی مسلط شود. دو تیم تا امتیاز ۵ برابر پیش رفتند که به یکباره آمریکا روی سرویس های اندرسون ۸ بر ۵ پیشی گرفت تا وقت اول استراحت فنی با برتری مهمان همراه شود. در ادامه بازیکنان کشورمان با 018528560_3030022222.jpgدفاع روی تور خوب خود بازی را در امتیاز ۸ برابر کردند تا اسپرو تقاضای تایم اوت کند.

تیم آمریکا که روی سرویس‌های خود خیلی حساب باز کرده بود ۱۳ بر ۱۰ پیشی گرفت و وقت دوم استراحت فنی را هم ۱۶ بر ۱۳ به نفع خود ثبت کرد. آمریکا که در دفاع روی تور بهتر شده بود در ادامه کار ۱۹ بر ۱۵ پیش افتاد تا کواچ تقاضای تایم اوت کند. این تعویق در روند بازی دو امتیازی متوالی را برای کشورمان به دنبال داشت تا این بار جان اسپرو تایم اوت بگیرد. با برتری ۲۳ بر ۲۱ آمریکا بار دیگر کواچ با تایم اوت خود تلاش کرد روند حریف را با وقفه مواجه کند.

تیم ایران با یک توپگیری عالی در انتهای زمین و در ادامه آن حرکت روی تور عادل غلامی کار را در امتیاز ۲۳ به تساوی کشاند اما سرویس عبادی‌پور به تور خورد تا آمریکا به امتیاز ۲۴ برسد که البته شهرام محمودی در منطقه دو کار را در امتیاز ۲۴ برابر کرد. سرویس سهمگین قائمی ایران را ۲۷ بر ۲۶ پیش انداخت. بازی به اوج حساسیت رسیده بود که در نهایت تیزهوشی معروف برتری ۲۹ بر ۲۷ ایران را به دنبال داشت.

بازیکنان دو تیم بعد از استراحت ۱۰ دقیقه‌ای به میدان آمدند. آمریکا در شروع ست سوم ساندر را هم در ترکیب داشت با این حال دفاع روی تور عالی تیم کشورمان و دریافت‌های اولی که به خوبی در اختیار معروف قرار می‌گرفت امان تیم حریف را بریده بود. برتری ۸ بر ۶ ایران در وقت اول استراحت فنی حکایت از بازی خوب شاگردان کواچ در ست سوم داشت.

در ادامه کار مدافعان تیم ایران کار را بر مهاجمان حریف در مناطق دو و چهار سخت‌تر کردند و با سرویس‌های خوبی که ایرانی‌ها زدند فرصتی برای یاران سرعتی تیم حریف فراهم نشد. ایران وقت دوم استراحت فنی را هم ۱۶ بر ۱۰ به سود خود رقم زد. تیم ایران این فاصله را حفظ کرد تا اینکه آمریکایی‌ها دو امتیاز متوالی گرفتند تا در امتیاز ۲۱ بر ۱۷ کواچ تقاضای تایم اوت کند با این حال مهمان به امتیاز هجدهم هم رسید. بازیکنان کشورمان در امتیازات پایانی با جدیت بیشتری بازی را ادامه دادند و با پوئن سرویس عبادی‌پور بود که برتری ۲۵ بر ۲۰ خود را رقم زدند.

ایران با کسب این برد قاظعانه جمع امتیازات خود را به عدد ۱۰ رساند و امیدوار به صعود در رده سوم جدول باقی ماند. آمریکا با ۱۷ و لهستان با ۱۴ امتیاز به ترتیب در گروه B اول و دوم هستند. تیم روسیه هم با یک امتیاز در قعر جدول باقی ماند.

تیم ملی کشورمان ساعت ۲۱ روز یکشنبه دومین بازی خود را برابر آمریکا در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار خواهد کرد.

***********

سایت فدراسیون جهانی در گزارش خود از بازی دیشب ایران و آمریکا به درخشش شهرام محمودی و 2222222--2.jpgحمایت تماشاگران ایرانی اشاره کرد.

سایت فدراسیون جهانی والیبال با ارائه گزارشی از بازی تیم‌های ملی والیبال ایران و آمریکا نوشت: شهرام محمودی در بازی ایران مقابل آمریکا 17 امتیاز گرفت تا در نهایت ایران با نتیجه‌ 3 بر صفر آمریکا را شکست دهد. این شکست باعث شد که لهستان به آمریکا نزدیک شود و ایران امیدوار شود تا در گروه خود به رده دوم برسد.

تماشاگران ایران با سر و صدای زیاد تیم میزبان را تشویق کردند و شهرام محمودی با امتیاز آوری خود 5 امتیاز فاصله ایجاد کرد تا ایران بتواند در نهایت ست را با نتیجه‌ 25 بر 19 از آن خود کند.

تیم آمریکا در ست دوم با درخشش متیو آندرسون 8 بر 5 جلو بود. ایران با امتیازگیری توانست بازی را به امتیاز 8 بر 8 برساند.

در انتهای این ست از امتیاز 23 به بعد شاهد رقابت پایاپای و حساس دو تیم بودیم که در نهایت ایران ست را با نتیجه‌ 29 بر 27 از آن خود کرد و در ست‌شماری 2 بر صفر از آمریکا جلو افتاد. آمریکا که در هر 6 بازی گذشته خود برنده شده بود، در خطر از دست دادن روند شکست ناپذیری خود در این بازی‌ها قرار گرفت و نیاز داشت که در ست سوم به پیروزی برسد.

در امتیاز پنجم ایران و آمریکا با یکدیگر مساوی شدند، اما در نهایت با تکرار اشتباهات تیم ملی آمریکا، ایران توانست 17 بر 11 از آمریکا جلو بیافتد. مشکل خطاهای بازیکنان آمریکا برای این تیم بسیار گران تمام شد تا این تیم روند شکست ناپذیری خود را با قبول شکست 3 بر صفر برابر ایران از دست بدهد.

مسئولان برای موضوع بانوان فکری بکنند

گفت‌وگوی شهرام محمودی با ایلنا را در زیر می خوانید:

* بازی با آمریکا چطور بود؟

بازی خوبی بود. واقعاً همه چیز عالی بود. ما از اول بازی خیلی محکم شروع کردیم و خوب هم ادامه دادیم و توانستیم 3 امتیاز بازی اول را بگیریم.

* آمریکا چطور بود؟

به نظرم آنقدر تماشاگران ما به این تیم فشار آوردند که کارایی آنها در سرویس‌زدن‌ پایین آمد و به پیروزی ما کمک کرد. تماشاگران در این بازی خیلی تاثیرگذار بودند چون آمریکایی‌ها هیچ جای دنیا چنین جوی را ندیده بودند و همین جو به ما کمک کرد و سرویس‌های آنها خیلی سخت رد می‌شد و کمک کرد تا پیروز شویم.

* اما آنها بازیکنان حرفه‌ای هستند و نباید جو سالن روی چنین بازیکنانی تاثیرگذار باشد؟

بله، در همه جای دنیا تماشاگران در سالن‌های والیبال هستند اما هیچ جای دنیا تماشاگران نمی‌آیند که بازی را ببرند. در همه جای دنیا تماشاگران می‌آیند از بازی لذت ببرند اما اینجا مردم آمدند که بازی را ببرند و همین مسئله کار را برای حریف سخت می‌کند.

* و این بازی امتیازآورترین بازیکن میدان بودی..

این مسایل خیلی مهم نیست، مهم این است که تیم ببرد. مسائل‌انفرادی اصلاً مهم نیست. تنها چیزی که اهمیت دارد پیروزی تیم است که خدا را شکر به آن رسیدیم.

* درباره عدم حضور بانوان در سالن چه صحبتی دارید؟

نمی‌خواهم در این رابطه زیاد صحبت کنم، فقط امیدوارم مسئولان فکری به حال این موضوع بکنند چون اگر به خاطر حضور نداشتن بانوان میزبانی را از ما بگیرند این شور و نشاطی را که الان مردم دارند نخواهیم دید. امیدوارم این اتفاق نیفتد که میزبانی را از ما بگیرد.

* بازی فرداشب را چطور می‌بینید؟

به نظرم این بازی سخت‌تر است چون آنها تا حدودی با جو سالن آشنا شدند و احتمال بازی سخت‌تری را می‌دهیم اما امیدواریم پیروز از زمین بیرون بیاییم. آمریکا برای جبران و اعاده حیثیت می‌آید، ضمن اینکه نیاز به امتیاز هم دارد و همین مسئله کار ما را سخت می‌کند اما بچه‌ها مصمم هستند ببریم. مردم حمایت کنند تا دوباره آمریکا را شکست دهیم.

* با توجه به شرایط جدول چقدر شانس صعود دارید؟

شانس صعود ما خیلی زیاد نیست و فعلاً سوم جدول هستیم. ما بازی‌های بسیار سختی داریم و اگر می‌خواهیم از این گروه صعود کنیم باید همه بازی‌های باقی مانده را ببریم که این کار بسیار سختی است اما تلاش‌مان را می‌کنیم. امید ما برای صعود در حال حاضر از لهستان کمتر است اما ناامید هم نیستیم.

922222222-2.jpg

بیست و ششمین دوره لیگ جهانی؛

نگاهی به تقابل‌های والیبال ایران و آمریکا / در انتظار نهمین جدال

تیم ملی والیبال ایران درحالی جمعه شب برابر مدافع قهرمانی لیگ جهانی به میدان می‌رود که تاکنون دو بار در دیدارهای رسمی مقابل این تیم برنده شده است.

تیم ملی والیبال ایران ساعت ۲۱ جمعه شب نخستین بازی خود را در دور گروهی رقابت های لیگ جهانی برابر آمریکا، صدرنشین گروه B برگزار می کند. در تاریخ دیدارهای رو در روی دو تیم تنها هشت مسابقه رسمی به چشم می آید که سهم تیم ایران دو برد و شش باخت بوده است. ایران در صورتی که این بازی را برنده شود سومین پیروزی خود را جشن خواهد گرفت.

نتایج دیدارهای ایران و آمریکا به شرح زیر است:

* ایران ۲ - آمریکا ۳ (قهرمانی جهان ۱۹۷۰)

* ایران صفر - آمریکا ۳ (قهرمانی جهان ۲۰۰۶)

* ایران صفر - امریکا ۳ (جام جهانی ۲۰۱۱)

* ایران ۳ - آمریکا ۲ (قهرمانان قاره ها ۲۰۱۳)

* ایران صفر - آمریکا ۳ (لیگ جهانی ۲۰۱۴)

* ایران ۳ - آمریکا ۲ ( قهرمانی جهان ۲۰۱۴)

* آمریکا ۳ - ایران یک (لیگ جهانی ۲۰۱۵)

* آمریکا ۳ - ایران یک (لیگ جهانی ۲۰۱۵)

نتایج شش بازی دور رفت ایران به شرح زیر است:

* آمریکا ۳ - ایران یک

* آمریکا ۳ - ایران یک

* لهستان ۳ - ایران یک

* لهستان ۳ - ایران ۲

* روسیه یک - ایران ۳

* روسیه صفر - ایران ۳

مهر،

1739441.jpg

دومین پیروزی والیبال ایران برابر روسیه

تیم ملی والیبال ایران که نخستین دیدار خود برابر تیم قدرتمند روسیه را با پیروزی به پایان برده بود، در دومین دیدار هم برابر این تیم به پیروزی رسید تا با کسب شش امتیاز سرنوشت‌ساز به تهران بازگردد.

تیم‌های ملی والیبال روسیه و ایران از ساعت ۱۹:۴۰ امروز یکشنبه در چارچوب دیدارهای هفته پنجم لیگ جهانی دیدار دوم خود را در شهر کازان آغاز کردند که در پایان شاگردان اسلوبودان کواچ موفق شدند با نتیجه ۳ بر صفر حریف خود را شکست دهند و با کسب ۶ امتیاز با ارزش این کشور را ترک کنند.

گیم اول ؛ ایران ۲۵ - روسیه ۲۰

ملی پوشان ایران که در نخستین دیدار موفق شده بودند میزبان قدرتمند خود را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهند در دیدار دوم از روحیه و اعتماد به نفس بهتری برخوردار بودند و از همان شروع بازی ابتکار عمل را در اختیار گرفتند و با سرویس و دفاع های خوب توانستند از حریف پیشی بگیرند.

کواچ نیز در این گیم از اکثر بازیکنان تیم ملی استفاده کرد تا حریف کمتر بتواند تاکتیک های ایران برای رسیدن به امتیاز را پیش بینی و خنثی کند.

گیم دوم؛ ایران ۲۵ - روسیه ۱۸

تیم ملی والیبال ایران در گیم دوم نیز به مانند شروع بازی نمایش قابل قبول و کم اشتباهی داشت و در زدن سرویس ها و دریافت ها خوب عمل کرد و اجازه نداد میزبان نبض بازی را در اختیار بگیرد. شاگردان کواچ در گیم دوم هم از سرویس های خوب خود نهایت بهره را بردند و در طول این گیم از حریف پیش بودند.

در گیم دوم مرندی که به عنوان لیبروی تیم ملی ایران بازی می کرد، نمایش خوبی در دریافت ها داشت و توانست به خوبی سرویس های حریف را مهار کند تا شاگردان کواچ گیم دوم را هم با پیروزی پشت سر بگذارند.

گیم سوم؛ ایران ۲۵ - روسیه ۲۱

ملی پوشان ایران که از انگیزه بالایی برخوردار بودند تا این دیدار را با قاطعیت به پایان برسانند در گیم سوم هم اشتباهات خود را به حداقل رساندند و با دریافت های خوب و استفاده از فضاهای خالی تیم حریف امتیازات لازم برای پیروزی را کسب کردند.

ایران در این گیم هم از همان ابتدا از حریف خود پیش افتاد و از اشتباهات بازیکنان حریف بهترین استفاده را برد. روس ها هم هرچند تیم پراشتباهی نشان دادند اما در برخی لحظات بازی عملکرد خوبی از خود ارائه کردند و با سرعت دادن به بازی سعی در نزدیک کردن امتیازات خود به ایران داشتند.

شاگردان کواچ که ۱۲ بر ۸ از حریف خود پیش بودند در چند دقیقه بازی را از دست دادند و تا امتیاز ۱۶ بر ۱۳ از حریف عقب افتادند. کواچ نیز که اوضاع تیمش را بهم ریخته می دید تقاضای وقت استراحت کرد تا نکات لازم را به بازیکنان گوشزد کند.

همین وقت استراحت باعث شد ایران به بازی برگردد و با گرفتن امتیازات لازم دوباره از حریف پیش افتاد.

تیم ملی والیبال ایران با این پیروزی ۷ امتیازی شد تا برای بازیهای برگشت که در تهران برگزار می شود از شانس بالایی برای رسیدن به رده های اول و دوم گروه برخوردار باشد.

جدول رده‌بندی گروه B:

۱- آمریکا ۱۷ امتیاز

۲- لهستان ۱۱ امتیاز

۳- ایران ۷ امتیاز

۴- روسیه یک امتیاز

برنامه دور برگشت مسابقات تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی به شرح زیر است:

* جمعه 29 خردادماه ؛ ایران - آمریکا

- سالن 12 هزار نفری آزادی، ساعت 21 (دوم ماه رمضان)

* یکشنبه 31 خردادماه ؛ ایران - آمریکا

- سالن 12 هزار نفری آزادی، ساعت 21 (چهارم ماه رمضان)

* جمعه 5 تیرماه ؛ ایران - لهستان

- سالن 12 هزار نفری آزادی، ساعت 21 (نهم ماه رمضان)

* یکشنبه 7 تیرماه؛ ایران - لهستان

- سالن 12 هزار نفری آزادی، ساعت 21 (یازدهم رمضان)

* جمعه 12 تیرماه؛ ایران - روسیه

- سالن 12 هزار نفری آزادی، ساعت 21 (16 ماه رمضان)

* شنبه، 13 تیرماه؛ ایران - روسیه

- سالن 12 هزار نفری آزادی، ساعت 21 (17 ماه رمضان)

مهر

81644987-6517074.jpg

نخستین پیروزی تیم ملی والیبال به دست آمد:

ایران قهرمان المپیک را به زانو درآورد

تیم ملی والیبال ایران در پنجمین دیدار خود در لیگ جهانی موفق به کسب نخستین پیروزی در رقابت های سال 2015 شد که این برد با غلبه بر قهرمان المپیک 2012 لندن رقم خورد و رکورد شکست ناپذیری این تیم برابر ایران نیز شکسته شد.

نخستین مسابقه تیم های ایران و روسیه در هفته پنجم لیگ جهانی در سالن سی وی سنت پترزبورگ شهر کازان روسیه و در حضور بیش از سه هزار و 500 تماشاگر از جمله رییس فدراسیون والیبال ایران برگزار شد.

ملی پوشان کشورمان در ست اول این مسابقه 25 بر 20 مغلوب روسیه شدند اما در ست دوم 25 بر 16 میزبان خود را شکست دادند تا یک بر یک مساوی شوند.

تیم ایران در ست های سوم و چهارم نیز با امتیازهای 25 بر 19 و 25 بر 23 به پیروزی رسید تا در نهایت سه بر یک روسیه قهرمان المپیک 2012 لندن و لیگ جهانی سال 2013 را شکست دهد.

اسلوبودان کواچ در ابتدای این مسابقه از سعید معروف، سید محمد موسوی، فرهاد قائمی، عادل غلامی، میلاد عبادی پور، مهدی مرندی و شهرام محمودی استفاده کرد.

دینیز بیر یوکُف، آرتم وُلویچ، ییوگِینی سیوُژیلیئِس، آندری آشیِف، آلِکسی ویِربُف، ماکسیم میخایلوف و ایگر کلدیِنسکی بازیکنان آغاز کننده تیم ملی والیبال روسیه در این مسابقه بودند.

در ست نخست اولین امتیاز به ایران رسید. مهدی مرندی نخستین حضور خود در لیگ جهانی را در آغاز این ست تجربه کرد. رقابت دو تیم بسیار نزدیک و مساوی پیش رفت، اما وقت استراحت فنی اول 8 بر 7 به روسیه رسید. در ادامه اشتباهات بازیکنان ایران باعث افزایش اختلاف امتیاز مسابقه شد و نتیجه به 12 بر 7 به سود روسیه رسید. در نهایت استراحت فنی دوم نیز 16 بر 10 به روسیه رسید.

در ادامه این ست مهدی مهدوی، امیر غفور و مجتبی میرزاجانپور نیز به میدان آمدند، در امتیاز 21 بر 14 کواچ وقت استراحت درخواست کرد تا اختلاف امتیاز بیشتر از هفت نشود، اما باز هم تیم ایران نتوانست برابر میزبان نمایش خوبی ارائه کند. در امتیاز 23 بر 19 و کاهش اختلاف امتیاز دو تیم سرمربی روسیه درخواست وقت استراحت کرد. در نهایت این ست 25 بر 20 به سود روسیه تمام شد. در این ست تیم ایران در برخی مواقع امتیازهای راحتی به روسیه واگذار کرد.

در ست دوم کواچ با آوردن میرزاجانپور به جای فرهاد قائمی بازی را خوب شروع کرد. نخستین امتیاز به روسیه رسید، اما در ادامه ایران دو بر یک پیش افتاد. تیم ایران در این مرحله نمایش خوبی از خود برجا گذاشت به گونه ای که در امتیاز 7 بر 3 به سود ایران، سرمربی روسیه وادار به گرفتن وقت استراحت شد. وقت استراحت فنی اول این ست 8 بر 4 به سود ایران شد. تیم ایران در امتیاز 12 اختلاف خود را با روسیه به هفت امتیاز رساند. وقت استراحت دوم این ست نیز به ایران رسید. در ادامه این ست نمایش خوب ایران ادامه یافت و در امتیاز 21 بر 12 سرمربی روسیه برای سرویس خوب معروف درخواست ویدیو چک کرد که باز هم رای داور به سود ایران شد. در نهایت این ست 25 بر 16 به سود ایران تمام شد تا دو تیم یک بر یک مساوی شوند.

در ست های اول و دوم تیم روسیه 24 امتیاز از حمله به دست آورد و ایران 23 امتیاز از آن خود کرد. اما ایران از اشتباهات روس ها در این دو ست 17 امتیاز کسب کرد و تنها 10 امتیاز از اشتباهات بازیکنان ایران به روسیه رسید.

در ست اول شهرام محمودی و در ست دوم میلاد عبادی پور امتیازآورترین بازیکن تیم ایران بودند.

ست سوم نیز با برتری ایران پیگیری شد و استراحت فنی اول 8 بر 5 به سود ایران شد.روسیه در این ست سردرگم بازی می کرد و در امتیاز 11 ایران پنج متیاز پیش افتاد تا سرمربی این تیم وقت استراحت بگیرد. وقت استراحت دوم نیز 16 بر 10 به سود ایران شد تا روسیه در آستانه واگذاری یک امتیاز به ایران شود.

رهبری تحسین برانگیز سعید معروف در این ست در تیم ایران یکی از عاملان موفقیت ایران بود، معروف به عنوان کاپیتان و رهبر تیم در زمین مسابقه مدام با بازیکنان صحبت می کرد و به آنها نکات لازم را گوشزد می کرد. حتی برخی اوقات پیش از زدن سرویس بازیکنان را در وسط زمین جمع می کرد و برای هر امتیاز نکات لازم را به انها گوشزد می کرد.

در امتیاز 23 بر 17 کواچ وقت استراحت درخواست کرد تا اختلاف امتیاز با روسیه حفظ شود. فرهاد قائمی نیز به زمین رفت و در نهایت تیم ایران در این ست نیز 25 بر 19 به پیروزی رسید تا یک امتیاز از روسیه کسب کرده باشد.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران نیز در ست های دوم و سوم این مسابقه در زمان های حساس بازی با گرفتن وقت استراحت و تعویض های به موقع به روس ها اجازه کم کردن اختلاف را نداد.

در ست چهارم تیم ایران بازی بسیار متفاوت ارائه کرد و در حالی که در امتیازهای پایانی چند بار درخواست ویدیو چک شدو امتیاز به روسیه برگشت، اما در نهایت موفق به شکست حریف خود با امتیاز 25 بر 23 شد تا سه امتیاز شیرین از قهرمان المپیک به دست آوردند و برای نخستین بار نیز روسیه را از پیش رو بردارند.

یوشی ها رو نوشیواکی از ژاپن به عنوان ناظر و نماینده FIVB و گوران گرادینسکی از صربستان و تاراس ایل کیو از کانادا به عنوان داوران اول و دوم وظیفه قضاوت در این مسابقه را بر عهده داشتند.

محمدرضا داورزنی رییس فدراسیون والیبال نیز یکی از مهمانان ویژه این مسابقه بود. این دیدار سه هزار و 500 تماشاگر داشت که حدود 50 درصد ظرفیت سالن مسابقه بود. در بین تماشاگران حاضر در سالن 100 ایرانی از جمله دو نماینده مجلس شورای اسلامی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه حضور داشتند.

دومین دیدار تیم های ایران و روسیه ساعت 19 و 40 دقیقه فردا یکشنبه در همین سالن برگزار خواهد شد. تیم ملی والیبال ایران در حال حاضر با چهار امتیاز رتبه سوم جدول گروه B سطح یک لیگ جهانی را در اختیار دارد.

ایرنا

1729200444444.jpg

جبهه جدید ضدروسی به بهانه فساد در فیفا،

بازی ژئوپولیتیک آمریکا و انگلیس؛ این بار در زمین فیفا

آمریکا و انگلیس که تلاش های خود برای کسب میزبانی جام جهانی فوتبال را شکست خورده می بینند، با طراحی جنجال های اخیر، اقدامات خود را بر لغو میزبانی روسیه متمرکز کرده اند.

گلوبال ریسرچ: آمریکا و همپیمانان اروپایی اش به ویژه انگلیس وقتی نتوانستند میزبانی جام جهانی فوتبال در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ را به دست آورند، فشارهای خود را برای لغو میزبانی روسیه در بازی های سال ۲۰۱۸ بر «جوزف سیس بلاتر» رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) وارد آوردند و زمانی که از بلاتر هم ناامید شدند، تلاش کردند اهداف خود را در قالب یک «بازی ژئوپلوتیک در زمین فیفا» به انجام رسانده و او را مجبور به استعفا نمایند.

گلوبال ریسرچ در یک گزارش تحلیلی به واکاوی علل و عوامل پیدا و پنهان در رخ دادهای اخیر در فیفا پرداخته و نوشته است: تردیدی نیست که فساد در فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در دهه های گذشته نیز وجود داشته است. سال هاست رشوه و معاملات پشت پرده در این نهاد متولی پربیننده ترین ورزش دنیا وجود داشته، اما چرا آمریکا به تازگی از لزوم تحقیقات درباره فساد بزرگ در فیفا سخن گفته و موجب شده تا تحولات ویژه ای در فدراسیون ایجاد شود؟

واقعیت آن است که بر اساس شواهد و قرائن بیشمار، فساد و دستگیری های اخیر با مسائل ژئوپلتیک در ارتباط بوده است. در حال حاضر فیفا به جبهه جدیدی برای جنگ آمریکا و متحدانش با کشورهایی مانند روسیه بدل شده است. نبردها در عرصه انرژی و پول اکنون رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته و در قالب جدید مبارزه در پوشش فیفا علنی شده است. پر واضح است که «جوزف بلاتر» نیز قربانی بازی ژئوپلوتیک آمریکا و انگلیس در زمین فیفا محسوب می شود.

سیاستمداران و علاقه مندان به فوتبال به یاد دارند در سال ۲۰۰۵ بلاتر در بازی شطرنج ژئوپلوتیک آمریکا قرار نگرفت؛ به گونه ای که فیفا درخواست وزارت امورخارجه آمریکا درباره ممانعت از شرکت ایران در جام جهانی سال ۲۰۰۶ را نپذیرفت. نمونه ای دیگر از این دست، رد تقاضای آمریکا از فدراسیون برای عدم پذیرش فلسیطن است.

قراردادن درخواست های فلسطین برای تعلیق رژیم صهیونیستی بر مبنای منطقی تجاوز این رژیم به فلسطین و قتل علام زنان و کودکان در بند پانزدهم دستور جلسه ۶۵مین مجمع فیفا را نیز می توان به فهرسات قبل اضافه نمود. چند روز قبل از تشکیل این جلسه، بلاتر در یک سفر کاری و با انجام مذاکراتی جداگانه با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس مسأله را حل و فصل کرد و در نتیجه آن فلسطینیان از درخواست تعلیق فدراسیون فوتبال این رژیم صرفنظر کردند. با این اقدامات گویا تحمل آمریکا و متحدانش از رئیس فدراسیون جهانی فوتبال به نقطه پایانی خود رسیده است.

ماجرا به اینجا نیز ختم نشد. آمریکا و انگلیس نه تنها از عدم میزبانی جام جهانی فوتبال در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ ناراحت هستند، بلکه تلاش های خود برای اعمال فشار بر روسیه از طریق فیفا را نیز موثر و کافی نمی دانستند. آنچه کمپین آمریکا در درون فیفا و علیه رئیس فیفا را به وجود آورد و نتیجه آن کودتا علیه بلاتر را به نتیجه رساند، امتناع فدراسیون بین المللی فوتبال از تحریم روسیه بود.

آمریکا و متحدان اروپایی اش چگونه می توانند میزبانی روسیه برای جام جهانی سال ۲۰۱۸ را تحمل کنند؟ حمله واشنگتن به فیفا چگونه شکل گرفت؟ تنها چند روز از انتخابات مجدد «جوزف بلاتر» در ۲۹ می سال ۲۰۱۵ با رأی اکثریت نمایندگان حاضر در ۶۵مین جلسه فیفا، وی در اقدامی غیر منتظره در ۲ ژوئن سال جاری اعلام کرد که قصد دارد تا از ریاست این فدارسیون بین المللی کناره گیری کند.

محافل خبری و تحلیلی در سراسر جهان این حرکت را غیر معمول و عجیب دانستند؛ چرا که انتخاب مجدد بلاتر در شرایطی به وقوع پیوست که او توانسته بود در برابر فشار های متعددی از سوی آمریکا و شرکای اروپایی اش برای عدم اعلام نامزدی اش در انتخابات مقاومت جانانه ای کرده و برای دوره پنجم نیز سکان این نهاد پر مخاطب را به دست گیرد.

بلاتر در یک کنفرانس خبری در مقر فیفا در زوریخ سوییس اعلام کرد که دلیل تصمیم اش برای استعفا این است که دیگر از حمایت های جمعی برخوردار نیست و لذا قصد ندارد به ریاست فیفا ادامه دهد.

در انتخابات فیفا چه گذشت؟

۱۳۳ رأی از مجموع ۲۰۹ نماینده کنفدراسیون فوتبال کشورهای حاضر که برای رأی دادن در دور اول انتخابات فیفا در این جلسه حضور داشتند، به بلاتر رأی دادند که به معنی اعلام موافقت حدود 64 درصد از اعضاء برای ریاست وی است. از آنجایی که این عدد از دو سوم آرا مورد نیاز برای اطمینان از پیروزی قاظع در دور اول انتخابات (۶۷ درصد) اندکی کمتر است، دور دوم رأی گیری در دستور کار قرار گرفت.

با این حال علیرغم کسب اکثریت آراء توسط بلاتر، وی کماکان برای اعلام استعفای خود تحت فشار بود. پس از انتخاب مجدد وی، تلاش جمعی از سوی رسانه هایی همسو مانند نیویورک تایمز، ای بی سی نیوز و رویترز آغاز و سعی شد تا با انتشار مطالبی، این مطلب به افکار عمومی القاء شود که بلاتر توسط مسولین آمریکایی مورد تحقیق و تفحص جنایی قرار گرفته است.

در ادامه این نقشه و پیش از تحقیق از بلاتر، پلیس آمریکا و سوئیس در اقدامی مشترک در ۲۷ می سال جاری به دستگیری ۷ مسئول فیفا در زوریخ به عنوان «مظنونین» به فساد مبادرت و این افراد را برای ادامه تحقیقات به آمریکا فرستادند.

یک نکته مهم به افشای حقیقت در برنامه ریزی آمریکا در طراحی این بازی ژئوپلوتیک کمک می کند. آمریکا اقدامات خود برای بازجویی از «مظنونین» را درست در زمانی شدت بخشید که تحقیقات جداگانه ای توسط مقامات سوئیس درخصوص اعطای میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ به روسیه و ۲۰۲۲ به قطر در جریان بود.

گویا فیفا هیچ علاقه ای به عقب نشینی از تصمیم خود در این میزبانی ها و اجرای نسخه بازی آمریکایی علیه روسیه نشان نمی داد. جالب این است بدانیم که زمان این حملات و دستگیری ها دقیقا ۲۴ ساعت پیش از آغاز انتخابات فیفا بود. این امر به این معنی است که آمریکا تیرهای خود برای جلوگیری از بازانتخاب بلاتر را شلیک کرده بود.

بلاتر نیز در واکنش صراحتا پاسخ داد: هیچ کس نیست که باور کند این اتفاقات هم زمان تصادفی ساده است؛ حملات و دستگیری های آمریکا آن هم پیش از انتخابات نشانه خوبی نیست.

تلاش برای سیاسی سازی فیفا و تفرقه در جهان

ترسیم رقابت ها و تقسیمات ژئوپلوتیکی خود را در فیفا بهتر نشان می دهد. آنچه اکنون در ورای تحولات فدراسیون بین المللی فوتبال می گذرد، یادآور جنگ «ساکر در برابر فوتبال» میان السالوادور و هندوراس در سال ۱۹۶۹ است.

غیر از استرالیا، تمامی ۴۷ عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی)، به بلاتر رأی داده و در زمان اعلام رسوایی در فیفا نیز با انتشار بیانیه ای بر حمایت خود از وی تأکید کردند. همه ۴۴ عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا (سی ای اف) هم با حمایت از بلاتر به وی رأی دادند.

روزنامه اکونومیست در گزارشی اعلام کرد: یک چهارم از اعضاء کنفدراسیون فوتبال اروپا (یو ای اف ای) بدون توجه به درخواست رئیس خود به بلاتر رأی دادند. جدا از حمایت های روسیه، اسپانیا و احتمالا فرانسه از بلاتر، ۱۸ عضو این کنفدراسیون نیز مانند ارمنستان، بلاروس، فنلاند و قزاقستان به نفع بلاتر به میدان آمده بودند.

در کنفدراسیون قاره آمریکا نیز آمریکا و کانادا تنها مخالفان بلاتر بودند و سایر کشورهای آمریکای مرکزی و حوزه کارائیب از وی حمایت کردند. با درنظر گرفتن این آمارها می توان از طراحی یک نقشه برای به نتیجه رساندن تلاش های ضد بلاتر پرده برداشت.

دستگیری ها در فیفا؛ اعمال فشار به آمریکای لاتین برای مخالفت با روسیه

تمامی ۷ مسئولی که پیش از انتخابات دستگیر شدند از آمرکای لاتین بودند که ناخشنودی و واکنش کنفدراسیون آمریکای جنوبی را به همراه داشت. پایگاه تحلیلی «وایر» دلایل هدف قرارگرفتن مسئولین فیفا با اصالت آمریکای لاتین را با طرح سوالاتی دراین خصوص افشا کرد: چرا آمریکا و متحدانش تنها مقامات کنفدراسیون ما را دستگیر کردند؟ و چرا در سوئیس؟ چرا از طریق پلیس بین الملل و با برقراری تماس با دولت های آمریکای لاتین این کار را انجام ندادند؟

تمامی وقایع از تلاشی سازمان یافته برای حذف روسیه از میزبانی جام جهانی سال ۲۰۱۸ حکایت دارد. این پایگاه تحلیلی حضور اف بی آی، پلیس سوئیس و برخی از گزارشگران غربی برای دستگیری افراد مذکور به علاوه تذکر به هیأت نمایندگی آمریکای لاتین در خصوص عدم حمایت از بلاتر را اسنادی روشن از یک طراحی حساب شده می داند.

بر این اساس از آنجایی که آمریکا و انگلیس تلاش های خود برای کسب میزبانی بازی های جام جهانی را شکست خورده دیدند، با طراحی جنجال های اخیر، اقدامات خود را بر لغو میزبانی روسیه و قطر متمرکز کردند.

شاهزاده «علی‌ابن‌حسین» که رئیس کنفدراسیون فوتبال اردن نیز بود، از ماه ها قبل از انتخابات توسط ائتلاف آمریکا و متحدان اروپایی اش به عنوان رقیبی برای بلاتر مورد حمایت جدی قرار گرفت و این کشور ها رایزنی های گسترده ای را برای پیروزی وی به جای بلاتر انجام داده بودند.

این پایگاه تحلیلی نتیجه گیری خود را بر اساس حقایق فوق چنین عنوان کرده است: تمام جنجال ها درباره رخدادهای فیفا، مسأله فساد یا حمایت از جایگاه این نهاد نیست؛ آنچه مطرح است، بازی ژئوپلوتیک غرب برای استعمار نوین جهان است. در واقع جوزف بلاتر چون از لغو میزبانی روسیه برای بازیهای جام جهانی ۲۰۱۸ خودداری کرد، مجبور به استعفا شد.

مهر

81633435-6496634.jpg

دختر بلاتر: پدرم برای حمایت از خانواده استعفا داد

کورینه بلاتر، دختر سپ بلاتر رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) ابراز عقیده کرده است که تصمیم پدرش مبنی بر استعفا، ربطی به موضوع تبانی و فساد مالی در فیفا ندارد.

بلاتر چهار روز پس از آن که برای پنجمین بار به عنوان رییس فیفا انتخاب شد، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری غیرمترقبه اعلام کرد که از سمت خود استعفا کرده و خواهان آن است که جانشین وی انتخاب شود.

بی بی سی گزارش داد که دختر بلاتر سخنگوی کمپین تبلیغاتی سپ بلاتر گفته است که او با این تصمیم خود می خواسته از خانواده اش حمایت کند و کنار رفتن وی ربطی به فسادهای مالی ندارد.

بلاتر در جریان برگزاری انتخابات رییس فیفا اعلام کرد که فساد و تخلف های مالی را در فدراسیون بین المللی فیفا رد نمی کند، اما او نمی تواند بر کارهای مخفی همه زیردستان خود نظارت داشته باشد. زیرا آنان راه های مختلفی را برای رسیدن به اهداف خود پیدا می کنند.

دختر بلاتر به بی بی سی گفته که خیلی ناراحت، اما امیدوار است که پدرش و دنیای فوتبال در آرامش باشند.

کورینه بلاتر آرزو کرده که همه متوجه کارهای بزرگی که پدرش برای دنیای فوتبال انجام داده است، بشوند. او انسان فوق العاده ای است که عمر خود را وقف فوتبال کرد.

دو روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست فیفا، پلیس اف بی آی امریکا برخی از نزدیکان بلاتر را بازداشت کرد. ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از این اقدام آمریکا به شدت انتقاد کرد و گفت که در صورت تخلف یا پولشویی مگر این افراد تبعه امریکا بوده اند یا در آن کشور مرتکب خلاف شده اند که واشنگتن نسبت به دستگیری آنان اقدام کرده است.

​ایرنا

46-15122222.jpg

کی‌روش:                            دیر یا زود گلوله آخر شلیک می‌شود

سرمربی تیم ملی فوتبال گفت:‌بعد از تمام قول‌هایی که داده شد مشکلات مالی ما همچنان پا برجاست. بسیار کار سختی است ادامه دادن کارها وقتی که حمایت‌ها و قول ها عملی نشود.

کا‌ر‌لوس کی‌روش در حاشیه تمرین امروز (شنبه) تیم ملی گفت: متاسفانه این واقعیتی است که بعد از تمام قول‌هایی که داده شد مشکلات مالی ما هم‌چنان پابرجاست. بسیار کار سختی است ادامه دادن کارها وقتی که حمایت ها و قول ها عملی نشود. واقعا ادامه دادن کار با این شرایط خیلی سخت است.

او افزود: آیا منطقی است که صحبت‌های قبلی را با این شرایط ادامه دهم؟ فکر نمی‌کنم که منطقی باشد. الان دیگر وظیفه مسئولانی است که بعد از جلسات متعدد به ما قول دادند که یک سری از کارها را انجام دهند و باید آنها در این باره صحبت کنند. جا‌م‌جها‌نی برای ما فردا شروع می‌شود. شما به من بگویید که چگونه این کار را بکنم و تیم را به جلو ببرم؟ اگر مشکلات را تکرار کنم مطمئنم که شخصی می‌آید و من را پسر بد و آدم بد فو‌تبا‌ل معرفی می‌کند. برای من این مساله مهم نیست. من از منافع فو‌تبا‌ل ملی ایران حمایت می‌کنم؛ چرا که باید این منافع تامین شود و سعی می‌کنم که بهترین کار را انجام دهیم. در این راه البته نیاز به حمایت هم داریم. بازیکنان ما نیاز به تجربه و بازی‌های بین‌المللی دارند. تنها راه پیشرفت همین است تا بتوانیم تیم بهتری را تشکیل دهیم.

کی‌روش اظها‌ر کرد: طبق جلساتی که در ماه‌های گذشته با کفاشیان داشتم قرارهایی گذاشته شد تا به موفقیت برسیم. الان دیگر زمان قول دادن نیست و باید به پیشرفت و موفقیت فکر کنیم. نتیجه‌بسیار راحت است. اگر شخص بنده صحبت‌هایم اشتباه است این را به صورت رسمی اعلام کند. در این صورت من مسیر خودم را می‌روم ولی این شهامت باید وجود داشته باشد تا این تصمیم گرفته شود.

سرمربی تیم ‌ملی فو‌تبا‌ل در پاسخ به سوالی درباره لغو اردوی تیم ‌ملی در ترکیه بیا‌ن‌کرد: به این سوال جوابی ندارم. تنها مطلبی که دارم این است که برای رسیدن به اهدافمان نیاز به وسیله داریم. درباره این که چرا این اردو لغو شده است، نظری ندارم.

وی در ادامه با تمجید از جوانان حاضر در تیم ‌ملی خاطر‌نشان کرد: این جوانان بازیکنان بسیار مستعد و آینده‌دار هستند. این بازیکنان استعدادهای خاصی هستند. ما ویدئوهای تمام بازی‌ها را با دقت دیدیم و بازیکنان را آنالیز کرده‌ایم. برخی از این بازیکنان از پتانسیل‌بسیار خوبی برخوردارند ولی بار دیگر باید بگویم که تجربه با وعده و وعید و قول ایجاد نمی‌شود و این بازیکنان جوان نیاز به تجربه دارند. مساله‌ای را که علاقه دارم شما بدانید این است که تیم ‌ملی ایران با دو بازی دوستانه راهی جام ملت‌های آسیا می‌شود، ولی فلسطین با 9 بازی دوستانه وارد جام ملت‌های آسیا می‌شود. وقتی که شما به جام ملت‌های آسیا و جا‌م‌جها‌نی می‌روید و بازیکنانی با تجربه پایین در این ر‌قابت‌ها حاضر می‌شوند، کاملا حالت بخت‌آزمایی وجود دارد نه بحث توسعه فو‌تبا‌لی. یکی از این روزها دیر یا زود گلوله آخر شلیک می‌شود و شما از پا در می‌آید.

سرمربی تیم ‌ملی فو‌تبا‌ل ا‌ضافه‌کرد‌: روزی خواهد رسید که یک نتیجه‌بد بگیرید و شش – هفت گل بخورید. بعد تمام این دوستان می‌گویند که بله! کی‌روش مربی بدی است. شخص من و کفاشیان این توافق را کردیم. آمادگی ادامه این بازی را نداریم. بازی که در نهایت باعث می‌شود ما از پا در بیاییم.

وی در پایان و در پاسخ به سوالی درباره حضور برانکو در تمرین روز گذشته تیم ‌ملی در پاسخی کوتاه گفت: من و برانکو دوستی خیلی طولانی مدت و قدیمی با یکدیگر داریم.

ایسنا

017756316_40322222.jpg

لیگ جهانی والیبال؛ دومین شکست ایران از آمریکا

ملی‌پوشان والیبال ایران دومین دیدار خود مقابل ایالات متحده در چارچوب لیگ جهانی را هم به حریف واگذار کردند. سرمربی تیم ایران معتقد است شاگردانش از خطا کردن می‌هراسند و کمتر از حد انتظار ظاهر می‌شوند.

تیم والیبال ایران روز دوشنبه (اول ژوئن/ ۱۱ خرداد) در شهر لس‌آنجلس آمریکا در دومین دیدار خود از لیگ جهانی ۲۰۱۵ با نتیجه ۳ بر یک مقابل آمریکا شکست خورد. ست‌های نخست (۲۵ بر ۱۶)، دوم

(۲۵ بر ۱۶) و چهارم (۲۵ بر ۲۰) به سود آمریکا به پایان رسیدند؛ ایران در ست سوم با حساب ۲۵ بر ۲۰ پیروز شد.

ایران یک روز پیش از این مسابقه هم در نخستین دیدار در همین چارچوب با همین نتیجه مغلوب ایالات متحده شده بود.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پس از مسابقه دوم هم عملکرد حریف را ستود. به نوشته پایگاه اینترنتی "لیگ جهانی ۲۰۱۵" اسلوبودان کواچ گفت: «آمریکا باز هم بهتر از ما بازی کرد. اظهار نظر دشوار است؛ این همه اشتباه؛ بدون چهره‌ی خوبی در زمین. من بیش از ۶۰ دیدار است که در کنار این تیم [ایران] هستم و می‌بینم که بسیاری از بازیکنان می‌ترسند بازی کنند و اشتباه کنند و نمی‌دانم چرا... تیم من در مجموع دریافت‌های خوبی دارد. در این دو مسابقه دریافت‌های ما بسیار بد بود. ما در دو دیدار اخیر تنها لحظاتی والیبال خوب بازی کردیم».

این پایگاه اینترنتی به نقل از سعید معروف، کاپیتان تیم ایران هم نوشت: «ما در زمین هیچ کاری نکردیم. به اعتقاد من این بدترین بازی ما در دو یا سه سال اخیر بود. حریف، آمریکا، والیبال تام در سطحی بالا بازی کرد. ما باید از بازی امروز آمریکا نکات بسیاری بیاموزیم».

در گروه دوم مسابقات هر یک از تیم‌ها دو دیدار برگزارکرده‌اند. در این میان آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی، با ۶ امتیاز صدرنشین است؛ لهستان و روسیه با ۵ و یک امتیاز در مکان‌های دوم و سوم نشسته‌اند؛ ایران هم بدون امتیاز در جایگاه آخر است.

بر اساس جدول رقابت‌ها، ملی‌پوشان والیبال ایران ۲۶ و ۲۸ ژوئن (۱۶ و ۱۸ خرداد) در لهستان به مصاف تیم ملی این کشور می‌رود. لهستان در سال ۲۰۱۴ قهرمان جام جهانی والیبال شد.

DW.DE

-2015-no750622222.jpg

ایران - آمریکا، اولین نبرد والیبالیست‌ها در لیگ جهانی 2015

سوت آغاز لیگ جهانی 2015 والیبال ساعت 6:40 دقیقه صبح فردا یکشنبه برای تیم ایران زده خواهد شد و ملی‌پوشان در لس آنجلس به مصاف آمریکا می‌روند.

فصل جدید لیگ جهانی والیبال در سال 2015 در حالی شروع شده که دوره گذشته آمریکا توانست عنوان قهرمانی را بدست آورد و تیم ملی ایران نیز در یک موفقیت تاریخی به جمع 4 تیم نخست راه یافت و چهام شد. در حالی که امسال تیم ملی والیبال ایران خودش را برای کسب سهمیه المپیک آماده خواهد کرد، لیگ جهانی و عرض اندام برابر بزرگان این رشته به آمادگی ملی پوشان کمک خواهد کرد.

ملی پوشان والیبال ایران نیز از ساعت 6:40 صبح فردا یکشنبه کار خود را در لیگ جهانی آغاز کرده و در نخستین گام باید برابر آمریکا قهرمان دوره گذشته این رقابت‌ها به میدان برود.

در دسته اول رقابت‌های مرحله گروهی لیگ جهانی والیبال هر تیم چهار بار با سایر تیم‌ها رقابت می‌کند که دو بازی در خانه و دو بازی در خارج از خانه خواهد بود.

تیم ملی والیبال ایران طبق برنامه اعلام شده باید ابتدا شش بازی خارج از خانه خود را انجام دهد و سپس شش بازی در تهران برابر حریفان خود برگزار کند.

به گزارش ایسنا، والیبال ایران تاکنون دو دوره حضور در لیگ جهانی والیبال را تجربه کرده که ره‌آورد عنوان‌های نهمی و چهارمی این مسابقات بوده است.

** 32 تیم حاضر در لیگ جهانی

آفریقا: تونس و مصر

آسیا: ایران، قزاقستان، استرالیا، چین، ژاپن و کره جنوبی

اروپا: بلژیک، بلغارستان، چک، فنلاند، فرانسه، یونان، روسیه، پرتغال، لهستان، هلند، مونتگرو، ایتالیا، صربستان، اسلواکی، اسپانیا و ترکیه

آمریکای شمالی: کانادا، کوبا، مکزیک، پورتوریکو و آمریکا

آمریکای جنوبی: ونزوئلا، آرژانتین و برزیل

در این فصل، برای اولین بار از 32 تیم استفاده شده است. این درحالی است که در ابتدای آغاز به کار لیگ جهانی در دهه 90، تنها 8 تیم در رقابت ها شرکت می کردند.

• در این رقابت ها، تیم های گروه های A تا E هر کدام دو بازی را در خانه خود و دو بازی را در خانه حریف برگزار خواهند کرد، این درحالی است که تیم های گروه های F و G و H تنها دو بازی را برگزار خوهند کرد.

• تیم های حاضر در سه سطح رتبه بندی می شوند؛ تیم های گروه های A و B در سطح یک رقابت ها قرار می گیرند. تیم های گروه های C و D و E در سطح دو رقابت ها قرار می گیرند و تیم های گروه های F و G و H در سطح سه رقابت ها قرار دارند.

• مرحله نهایی رقابتها در برزیل، با حضور دو تیم برتر گروه های B، A، میزبان رقابت ها (برزیل) و قهرمان تیم های سطح دو رقابت ها برگزار خواهد شد؛ در مجموع شش تیم راهی مرحله نهایی خواهند شد.

• با توجه به اینکه برزیل میزبان دور نهایی خواهد بود، از گروه A رقابتها، شامل برزیل، ایتالیا، صربستان و استرالیا سه تیم به مرحله بعد صعود خواهند کرد؛ این درحالی است که در گروه B، از میان تیم های ایران، ایالات متحده، روسیه و لهستان، دو تیم راهی مرحله بعد خواهند شد.

• میزبانی مرحله نهایی تیم های سطح دو نیز بر عهده بلغارستان است. برای صعود به مرحله نهایی تیم های سطح دوم، از هر گروه یک تیم صعود خواهد کرد. همچنین از گروه C به دلیل حضور میزبان مرحله نهایی (بلغارستان)، دو تیم صعود خواهند کرد. پس از اینکه تکلیف تیم های صعود کننده مشخص شد، 4 تیم صعود کرده به مرحله نهایی برای سطح دو، به صورت متمرکز در بلغارستان به رقابت خواهند پرداخت. قهرمان این رقابت چهارجانبه، به عنوان نماینده تیم های سطح دو، در مرحله نهایی که در برزیل برگزار خواهد شد، شرکت خواهد کرد.

• میزبانی مرحله نهایی تیمهای سطح سوم نیز بر عهده اسلواکی است. در این سطح نیز مانند سطح دو، تیم های اول گروه های F و G و H همراه با میزبان مرحله نهایی، در اسلواکی به رقابت خواهند پرداخت. این رقابت باعث صعود این تیم ها به مرحله بعد نخواهد شد و تنها در رده بندی تاثیر خواهد داشت. این رده بندی در سطح بندی سال آینده رقابت ها تاثیر خواهد داشت.

• در پایان رقابت ها، آخرین تیم از تیم های سطح اول از نظر امتیاز، اگر از نظر ست شماری از تیم قهرمان سطح دو، امتیازات کمتری داشته باشد، به سطح دو سقوط می کند و قهرمان سطح دو، راهی سطح اول خواهد شد. این رده بندی، در سطح بندی سال آینده تیم ها اثر خواهد داشت.

ایسنا،

018486765_4030022222.jpg

سپ بلاتر رئیس فیفا باقی ماند!

به‌رغم رسوایی فساد مالی، کنگره فیفا برای تعیین رئیس جدید برگزار شد و سپ بلاتر در مقام ریاست فیفا باقی ماند. بلاتر در دور اول ۱۳۳ رای و رقیب او علی بن حسین ۷۳ رای آورد. علی از رقابت برای دور دوم صرفنظر کرد.

ژوزف سپ بلاتر، یکی از دو نامزد ریاست فیفا در دومین دور رای‌گیری در کنگره فیفا در شهر زوریخ با کسب ۱۳۳ رای به ریاست این فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) انتخاب شد. انتخابات فیفا روز شامگاه جمعه (۲۹ مه/ ۸ خرداد) در زوریخ سوئیس برگزار شد.

در دور اول رای‌گیری او ۱۳۳ رای و رقیب‌اش شاهزاده علی بن حسین ۷۳ رای آورد.

فیفا ۲۰۹ عضو دارد و رئیس جدید برای انتخاب در دور نخست رای‌گیری نیازمند دو سوم آرا یعنی ۱۴۰ رای بود. به این ترتیب انتخابات به دور دوم کشیده شد، اما علی بن حسین از رقابت برای دور دوم صرفنظر کرد.

طبق مقررات فیفا، در دور دوم رای‌گیری نصف به اضافه یک آرا، یعنی ۱۰۵ رای برای انتخاب رئیس جدید کافی بود.

به این ترتیب سپ بلاتر برای پنجمین دور متوالی به ریاست رسید. بلاتر پیش از افشای رسوایی فساد مالی، برنده بلامنازع انتخابات تلقی می‌شد اما این رسوایی به وجهه او آسیب زد. سپ بلاتر و شاهزاده علی بن حسین تنها نامزدهای ریاست فیفا بودند.

ژوزف سپ بلاتر زاده ۱۰ مارس ۱۹۳۶ در شهر "ویسپ" سوئیس است و از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را بر عهده دارد. این پنجمین دور ریاست بلاتر بر این نهاد بین‌المللی هدایت محبوب‌ترین و پرطرفدارترین ورزش طول تاریخ بشر است.

دوره جدید ریاست بلاتر بر فیفا از پس از پایان کنگره شروع می‌شود و برای ۴ سال ادامه خواهد داشت.

اعضای فراکسیون اروپایی مخالف سپ بلاتر در فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) روز گذشته اعلام کرده بودند که در کنگره انتخابات فیفا شرکت کرده و با تمام قوا از علی بن حسین حمایت می‌کنند. علی بن حسین، شاهزاده اردنی، تنها رقیب سپ بلاتر برای ریاست فیفا بود.

میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) نیز روز گذشته از اعضای فیفا خواسته بود که در انتخابات روز جمعه به رقیب سپ بلاتر رای دهند.

بازداشت معاونان بلاتر

روز چهارشنبه گذشته (۲۷ مه/ ۶ خرداد) ۶ تن از مقام‌های ارشد فیفا از جمله دو تن از معاونان سپ بلاتر در هتلی در شهر زوریخ سوئیس دستگیر شدند. این بازداشت‌ها به خواست وزارت دادگستری آمریکا صورت گرفت.

مقام‌های دستگیرشده‌ی فیفا متهم‌اند که ازاویل دهه ۱۹۹۰ تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رشوه دریافت کرده‌اند. گفته شده این افراد در ازای دریافت رشوه، در اموری چون حق پخش مسابقات، بازاریابی و تعیین اسپانسرها در آمریکا و آمریکای لاتین اعمال نفوذ می‌کردند.

جفری وِب، یکی از معاونان سپ بلاتر که از جمله دستگیرشدگان است، در عین‌حال ریاست "کنفدراسیون اتحادیه فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب" را نیز بر عهده دارد.

DW

81627055-6485807.jpg

کنگره برگزاری انتخابات فیفا تهدید به بمب گذاری شد

پلیس سوئیس، خبر تهدید به بمب گذاری کنگره برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال(فیفا) را تائید کرد.

به گزارش دیلی میل، مارکو کورتسی سخنگوی پلیس گفت: در ساعت 11 صبح به وقت محلی، کنگره فیفا تهدید به بمب گذاری شد و اعضا و مقامات پراکنده شده اند.

خبرنگاران محلی گزارش دادند آنها به اجبار وادار به ترک محل برگزاری انتخابات شده اند.

هنوز معلوم نیست که آیا شصت و پنجمین کنگره فیفا از سرگرفته خواهد شد یا نه.

هرچند بسیاری به دنبال فساد مالی و دستگیری چندین نفر از مقامات فیفا، خواستار برکناری بلاتر از کاندیداتوری فیفا شده اند، ولی به نظر می رسد بلاتر برای پنجمین دوره متوالی موفق به احراز پست ریاست فیفا بشود.

انتخابات ریاست فیفا قرار است امروز (جمعه) تا ساعاتی دیگر برگزار شود. بلاتر رئیس کنونی فیفا به همراه علی بن الحسین شاهزاده اردنی به رقابت خواهند پرداخت.

ایرنا

30549722222.jpg

مک کین به آغاز عملیات جنگی علیه فیفا فرا خواند

سناتور آمریکایی جان مک کین به آغاز عمالیات جنگی برای "تخریب و نابودی فیفا برای همیشه" فرا خواند. به گزارش مجله "نیویورکر"، مک کین تدابیر دولت اوباما علیه فدراسیون بین المللی فوتبال را "ضعیف و بی ثمر" نامید. مک کین در سنای آمریکا گفت:" برخی از آدمها فقط زور را می فهمند. فیفا باید قدرت مجازاتگر و خشم نیروهای مسلح ما را احساس کند".

سناتور آمریکایی اظهار داشت در شرایطی که سپ بلاتر، رئیس فیفا آزاد است، بازداشت مسئولان ارشد فیفا که آنها را "عوامل کوچک" نامید، کافی نیست. مک کین گفت:" من سپ بلاتر را تا دروازه های جهنم تعقیب خواهم کرد".

سناتور آمریکایی همچنین خواستار تخصیص چهار میلیارد دلار برای حمایت از عناصر میانه رو در فوتبال جهان شده و افزود آمریکا باید برای اعزام نیروهای مسلح به سوئیس آماده باشد.

مک کین ادعا می کند که "مدتهاست وقت توسل به زور" علیه فیفا فرا رسیده و کاخ سفید را به خاطر تعلل در این کار مقصر می داند.

روز چهارشنبه چند تن از مسئولان ارشد فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا در شهر زوریخ در سوئیس به اتهام فساد مالی و رشوه خواری بازداشت شده اند. طوری که اعلام شده، این افراد برای رسیدگی به اتهامات مطرح شده به آمریکا فرستاده خواهند شد.

دادستان کل آمریکا از بزرگترین فساد مالی در فیفا طی بیست سال اخیر در رابطه با بررسی درخواست های برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال، معاملات بازاریابی و اعطای حق پخش بازی ها خبر می دهد و بازداشت شدگان به کلاه برداری، باج گیری و پولشویی متهم شده اند.

اسپوتنیک

018480046_40322222.jpg

کنگره فیفا برگزار می‌شود؛ احتمال انتخاب بلاتر برای بار پنجم

درحالی که برخی مقام‌های اروپا خواستاراستعفای سپ بلاتر شده‌اند، اعضای اروپایی مخالف او در فیفا در نظر ندارند کنگره فیفا را تحریم کنند. این نشست روز جمعه برگزار و به احتمال زیاد بلاتر بازهم رئیس فیفا می‌شود.

میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) بعد از ظهر پنجشنبه ۲۸ مه (۷ خرداد) در زوریخ گفت از سپ بلاتر خواسته است از مقام خود استعفا دهد، اما او گفته دیگر دیر شده است.

پلاتینی این سخنان را پس از نشست اضطراری با سپ بلاتر اعلام کرد. رئیس فیفا همه شش کنفدراسیون فوتبال جهان را به نشست فوری در روز پنجشنبه (۲۸ مه) دعوت کرده بود.

پلاتینی هم‌چنین اعلام کرد که یوفا از بایکوت کنگره انتخاب رئیس فیفا صرفنظر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، فراکسیون اروپایی مخالف سپ بلاتر در فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) اعلام کردند در کنگره انتخابات فیفا شرکت و با تمام قوا از علی بن حسین برای ریاست فیفا حمایت می‌کنند. علی بن حسین، شاهزاده اردنی، تنها رقیب سپ بلاتر برای ریاست فیفا است.

پلاتینی نیز از اعضای فیفا خواست که در انتخابات روز جمعه به رقیب سپ بلاتر رای دهند. با این‌حال بلاتر با احتمال بالا ممکن است در انتخابات روز جمعه برای پنجمین بار ریاست فیفا را بر عهده بگیرد. بلاتر اهل سوئیس است و از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را بر عهده دارد.

روز گذشته (چهارشنبه ۲۷ مه/ ۶ خرداد) شش نفر از مقام‌های ارشد فیفا از جمله دو تن از معاونان سپ بلاتر در هتلی در شهر زوریخ سوئیس دستگیر شدند. این بازداشت‌ها به خواست وزارت دادگستری آمریکا صورت گرفت.

مقام‌های دستگیرشده‌ فیفا متهم‌اند که ازاویل دهه ۱۹۹۰ تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رشوه دریافت کرده‌اند. گفته شده این افراد در ازای دریافت رشوه، در اموری چون حق پخش مسابقات، بازاریابی و تعیین اسپانسرها در آمریکا و آمریکای لاتین اعمال نفوذ می‌کردند.

جفری وِب، یکی از معاونان سپ بلاتر که از جمله دستگیرشدگان است، در عین‌حال ریاست "کنفدراسیون اتحادیه فوتبال آمریکای شمالی و مرکزی و کارائیب" را نیز بر عهده دارد.

حمایت پوتین از بلاتر

پس از این بازداشت‌ها، اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان خواستار توضیح فیفا در باره این جنجال شد. دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز از سپ بلاتر خواست که از مقام خود استعفا دهد.

هم‌زمان اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با حمایت از رئیس فیفا، ایالات متحده آمریکا را به "دخالت توجیه‌ناپذیر" در امور فیفا متهم کرد. پوتین روز پنجشنبه (۲۸ مه/ ۷ خرداد) در مسکو گفت، تحقیقات قضایی داگستری آمریکا علیه مقام‌های فیفا "بهانه‌ای برای جلوگیری از انتخاب مجدد سپ بلاتر است".

براساس گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس، پوتین هم‌چنین خواسته که انتخابات فیفا برای تعیین رئیس جدید آن مطابق برنامه‌ریزی قبلی در روز جمعه (۲۹ مه) برگزار شود.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: «ما خبر داریم که تا چه اندازه بر سپ بلاتر فشار آمد تا روسیه را از میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ کنار بگذارد.»

ولادیمیر پوتین هم‌چنین از واشنگتن انتقاد کرد که با دستگیری مقام‌های بین‌المللی فوتبال در سوئیس، تلاش می‌کند قوانین قضایی آمریکا را در خارج از مرزهای آن کشور نیز اعمال کند. او گفت، افراد دستگیرشده شهروندان نیستند و این پرونده ارتباطی با آمریکایی‌ها ندارد.

علاوه بر اتهام‌های مالی وارد شده به مقام‌های ارشد فیفا، این ظن نیز وجود دارد که در جریان واگذاری میزبانی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر هم اقدام‌های غیرقانونی صورت گرفته باشند.

این پرونده توسط مقام‌های قضایی سوئیس پیگیری می‌شود. با دستگیری مقام‌های فیفا این نگرانی در مسکو به‌وجود آمده که ممکن است حق میزبانی بازی‌های ۲۰۱۸ را از دست بدهند.

DW

170051322222.jpg

والیبال زیر ۲۳ سال قهرمانی آسیا؛

ایران با شکست کره جنوبی قهرمان آسیا شد

تیم ملی والیبال زیر ۲۳ سال ایران با پیروزی مقابل کره جنوبی در دیدار نهایی رقابت های قهرمانی آسیا، مدال طلای این دوره از رقابت ها را به دست آورد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، تیم زیر ۲۳ سال ایران در دیدار نهایی با نتیجه سه بر صفر از سد کره جنوبی گذشت تا قهرمان نخستین دوره رقابتهای زیر ۲۳ سال آسیا شود.

شاگردان پیمان اکبری سه ست این مسابقه را با امتیازات ۲۵ بر ۱۶، ۲۵ بر ۲۱ و ۲۵ بر ۲۱ به سود خود رقم زدند.

ملی پوشان کشورمان پیش از رسیدن به دیدار نهایی با نتایج سه بر صفر تیم های هند، قطر، فیلیپین و ژاپن و با نتیجه سه بر دو چین تایپه را شکست داده بودند.

ایران با صعود به دیدار نهایی این رقابت ها، سهمیه شرکت در رقابت های قهرمانی جهان که قرار است از ۲ تا ۹ شهریور در دبی امارات برگزار شود را نیز کسب کرده بود.

پیش از این دیدار تیم والیبال چین تایپه موفق شد با نتیجه ۳ بر یک از سد چین بگذرد و عنوان سومی را از آن خود کند.

نخستین دوره رقابتهای قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا در میانمار جریان داشت.

مهر

33.jpg

تکواندوی قهرمانی جهان - روسیه؛

پایان کار کیمیا علیزاده با مدال برنز

کیمیا علیزاده، تکواندوکار شایسته کشورمان در مرحله نیمه نهایی نتیجه را به نایب قهرمان دوره قبل مسابقات جهانی واگذار کرد و مدال برنز را به گردن آویخت.

به گزارش سایت فدراسیون تکواندو، در ادامه آخرین روز از بیست و دومین دوره مسابقات تکواندوی قهرمانی جهان(G12)، در ورزشگاه "تراکتور" شهر چلیابینسک روسیه، کیمیا علیزاده تکواندوکار وزن 57 کیلوگرم کشورمان در مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها رو در روی "مایو هامادا" از ژاپن (نایب قهرمان دوره قبل جهان) قرار گرفت و در پایان با قبول شکست 5 بر 2، اولین مدال برنز رقابت‌های قهرمانی جهان بانوان در تاریخ تکواندوی زنان ایران را به گردن آویخت.

کیمیا علیزاده، تکواندوکار وزن 57- کیلوگرم کشورمان، برای راهیابی به مرحله نیمه نهایی این مسابقات، ابتدا به مصاف "ماگدالنا لپروسکا" از لهستان رفت و در پایان با نتیجه 10 بر صفر برنده شد، سپس در مرحله دوم با "مارتینا زوبسیک" از کرواسی، دارنده مدال برنز المپیک 2008 پکن رقابت کرد که پس از تساوی 3-3 در راند طلایی به برتری رسید و با شایستگی به مرحله سوم راه یافت.

تکواندوکار شایسته کشورمان در سومین مبارزه نیز "چینه لویس" امریکایی را پس از تساوی 4-4، در راند طلایی از پیش رو برداشت و در ادامه، برای راهیابی به جمع 4 تکواندوکار برتر با "جید جونز" انگلیسی، قهرمان المپیک لندن و نفر اول رنکینگ المپیک و جهان رقابت کرد که در پایان با یک رقابت زیبا، جذاب و دیدنی 10 بر 9 به برتری رسید و راهی مرحله نیمه‌نهایی شد.

این اولین مدال تاریخ تکواندوی بانوان ایران در مسابقات قهرمانی جهان است.

این دوره از مسابقات ار روز 22 اردیبهشت ماه در 8 وزن جهانی با حضور ۸۷۵ تکواندوکار از 144 کشور به میزبانی روس‌ها آغاز و امروز (دوشنبه به پایان می رسد.

ایلنا

9022222.jpg

قهرمانی زود هنگام تکواندوی ایران در مسابقات جهانی

تیم ملی تکواندوی مردان ایران برای دومین‌بار با شایستگی قهرمان جهان شد و این بار در روسیه کاپ قهرمانی بیست و دومین دوره مسابقات قهرمانی جهان را بالای سر خواهد برد.

به گزارش ایسنا، بیست و دومین دوره مسابقات تکواندوی قهرمانی جهان (G12)، با حضور 875 تکواندوکار از 144 کشور در ورزشگاه "تراکتور" شهر چلیابینسک روسیه در حال برگزاری است و تیم ملی تکواندوی کشورمان در بخش مردان با 2 مدال طلای عاشورزاده و حجی‌زواره و راهیابی یعقوبی به مرحله نیمه‌نهایی و پیروزی‌های خدابخشی و با حذف نماینده ازبکستان، برای دومین‌بار سکوی قهرمانی را از آن خود کرد.

این دومین‌بار در طول تاریخ 42 ساله تکواندوی جهان است که ایران توانسته در بخش مردان بر سکوی قهرمانی بایستد. پیش از این کره‌ای‌ها بیست مرتبه کاپ قهرمانی را بالای سر بردند و ایران تنها یکبار در سال 2011 در مهد تکواندوی جهان، عنوان قهرمانی را بدست آورده بود.

امتیازات کامل تیم ایران در این رقابت‌ها پس از پایان مبارزات امروز اعلام خواهد شد.

عصر امروز (دوشنبه) ابوالفضل یعقوبی برای راهیابی به فینال با نماینده بلژیک مسابقه می‌دهد و مهدی خدابخشی در وزن 80- کیلوگرم مبارزاتش در حال پیگیری است.

غیورمردان شایسته کشورمان در این دوره از رقابت‌ها با هدایت بیژن مقانلو (سرمربی) و مهدی بی‌باک و نیز مهرداد یوسفی به عنوان مربی بر روی شیاپ‌چانگ رفتند.

ایران با ترکیب کاظمی، عاشورزاده، یعقوبی، نصرآزادانی، حجی‌زواره، خدابخشی، عمیدی و مردانی در این دوره از رقابت‌ها حضور دارد.

ایسنا

251118.jpg

تکواندو کار ایرانی در مسابقات قهرمانی جهان در روسیه طلا گرفت

مسعود حجی زواره، تکواندو کار وزن 74 کیلوگرم ایران در مسابقات جهانی تکواندو که در شهر چلیابینسک روسیه برگزار می شود ، صاحب مدال طلا شد.

به گزارش خبرگزاری"ایسنا"، حجی زواره در دیدار نهایی با غلبه بر نیکیتا رافالوویچ از ازبکستان اول شد.

البرت گائون، تکواندوکار روسی در این وزن مدال برنز گرفت.

اسپوتنیک

169452722222.jpg

پرسپولیس فاتح داربی هشتاد شد

پرسپولیس با برتری برابر استقلال در هشتادمین شهرآورد پایتخت فصل چهاردهم لیگ برتر را با پیروزی پشت سر گذاشت.

بازی را قرمزپوشان بهتر شروع کردند و در همان 3 دقیقه نخست دو بار روی دروازه استقلال خطرساز شدند. ابتدا مهدی طارمی در آستانه ورود به محوطه جریمه از سمت راست توپ را از دست داد و یک دقیقه بعد سانتر زیبای هافبک پرسپولیس روبروی دروازه به طارمی رسید که این بار هم توپ با اختلاف کمی از کنار دروازه بیرون رفت.

دقیقه 8، پرسپولیس که روان‌تر از حریفش بازی می‌کرد صاحب یک ضربه کرنر شد اما نتوانست از آن بهره کافی را ببرد.

دقیقه یازده استقلال صاحب ضربه ایستگاهی از فاصله 25 متری دروازه پرسپولیس شد. امید ابراهیمی این ضربه را زمینی زد که از کنار دروازه بیرون رفت.

دقیقه 18 استقلالی‌ها از سمت راست خود به دروازه حریف نزدیک شدند. خسرو حیدری توپ را به روی دروازه سانتر کرد و رضا عنایتی با سر توپ را به داخل محوطه شش قدم فرستاد اما مدافعان آن را دور کردند.

دو دقیقه بعد رضا عنایتی ضربه سر دیگری را روانه دروازه پرسپولیس کرد که این بار سوشا مکانی به زیبایی توپ را از روی خط دروازه به کرنر فرستاد.

دقیقه 25 میلاد شیخ‌فخرالدینی شوت زمینی محکمی را روانه دروازه پرسپولیس کرد که مکانی به راحتی آن را مهار کرد.

دقیقه 28، هادی نوروزی پشت توپ ایستاد تا ضربه ایستگاهی را برای تیمش بزند. او توپ را بلند فرستاد اما در شلوغی محوطه شش قدم طالب‌لو بود که توپ را از آن خود کرد.

دقیقه 33 حنیف عمران‌زاده از داور کارت گرفت. او سد راه مهدی طارمی شده بود که می‌توانست با طالب‌لو تک به تک شود.

دقیقه 40 بازیکنان پرسپولیس حمله گسترده‌ای به سمت دروازه استقلال تدارک دیدند اما در لحظه آخر توپ از دست رفت.

به این ترتیب نیمه نخست شهرآورد هشتاد تهران بدون رد و بدل شدن گل به پایان رسید.

نیمه دوم:

نیمه دوم را استقلالی‌ها بهتر بازی کردند و در 5 دقیقه نخست این نیمه دو بار وارد محوطه جریمه پرسپولیس شدند.

در دقیقه 50 امید عالیشاه حرکت خیره‌کننده‌ای انجام داد و با عبور از سد چهار مدافع استقلال خود را به محوطه جریمه رساند اما سانترش با هیچ ضربه سری همراه نبود چون سایر بازیکنان پرسپولیس عقب‌تر از توپ بودند و این فرصت خوب برای سرخ‌پوشان از دست رفت.

دقیقه 57 باز هم عالیشاه به سرعت از سمت راست دروازه استقلال پیش رفت اما در آستانه محوطه جریمه ضربه عجیبی به توپ زد و آن را مستقیم به بیرون فرستاد.

دقیقه 59 امیرحسین صادقی خطای شدیدی روی مهدی طارمی انجام داد و حریف را صاحب یک ضربه استگاهی کرد. این ضربه ایستگاهی گلی برای پرسپولیس نداشت اما رفت و آمد توپ یک ضربه ایستگاهی دیگر برای پرسپولیس به همراه داشت.

پرسپولیس یک – استقلال صفر؛ دقیقه 64 باز هم مهدی طارمی به سمت دروازه استقلال حرکت کرد و صادقی رویش خطا کرد. این بار اما داور مدافع استقلال را با کارت زرد جریمه کرد. ضربه را هادی نوروزی بلند فرستاد تا علی علیپور با ضربه سر دروازه استقلال را باز کند. اشتباه محرز طالب‌لو در به ثمر رسیدن این گل بسیار موثر بود.

دقیقه 68 مهدی طارمی به سرعت وارد محوطه جریمه استقلال شد و در تقابل با مگویان به زمین افتاد. در حالی که پرسپولیسی‌ها معتقد بودند خطای پنالتی صورت گرفته، داور به طارمی کارت زرد داد.

دقیقه سجاد شهباززاده از پشت محوطه جریمه پرسپولیس توپ خوبی را روانه دروازه کرد و سوشا مکانی را برای مهارش بسیار به زحمت انداخت اما توپ با اختلاف کمی به بیرون رفت.

دقیقه 85 استقلال صاحب یک ضربه کرنر شد. این ضربه موقعیت خطرناکی ایجاد کرد اما آبی‌پوشان نتوانستند از ان استفاده لازم را ببرند.

​ایسنا

1424463189638_borna-ghasemi222222.jpg

کشتی فرنگی ایران قهرمان آسیا شد

تیم ملی کشتی فرنگی ایران با کسب 3 مدال طلا، یک نقره و 2 برنز عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کرد.

در پایان رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی آسیا، تیم ملی کشتی فرنگی ایران با کسب 3 مدال طلا، یک نقره و 2 برنز عنوان قهرمانی آسیا را از آن خود کرد تا فرنگی‌کاران ایران نیز همانند آزادکاران بر بام آسیا بایستند.

3مدال طلای ایران در این رقابت‌ها توسط رامین طاهری در وزن 71 کیلوگرم، یوسف قادریان در وزن 80 کیلوگرم و مهدی علیاری در وزن 98 کیلوگرم بدست آمد.

محمدعلی گرایی در وزن 66 کیلوگرم نیز به مدال نقره دست یافت و پیام بویری و بشیر باباجان‌زاده نیز به ترتیب در اوزان 75 و 130 کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند. داوود عابدین‌زاده هم در وزن 85 کیلوگرم به عنوان پنجمی این رقابت‌ها رسید.

محسن حاجی‌پور نماینده وزن 59 کیلوگرم ایران نیز از دور رقابت‌ها کنار رفت.

دیدار رده‌بندی وزن 130 کیلوگرم:

در دیدار رده‌بندی وزن 130 کیلوگرم این رقابت‌ها هم بشیر باباجان‌زاده آخرین نماینده ایران برابر ناوین از هند به روی تشک رفت و در پایان موفق شد حریف خود را شکست دهد و به مدال برنز دست یابد.

باباجان زاده در رقابت های صبح امروز(یکشنبه) در دور نخست با نتیجه 4 بر یک مرات رامونوف از قرقیزستان را شکست داده بود. (رامانوف به دلیل مصدومیت به کشتی ادامه نداد) وی در دور بعد و در مرحله یک چهارم‌نهایی با نتیجه 8 بر صفر محمد ابراهیم از بحرین را شکست داد و به مرحله نیمه‌نهایی راه یافت. باباجان‌زاده برای حضور در دیدار فینال به مصاف نورماخان تینالیف قهرمان بازی های آسیایی 2014 و دارنده مدال برنز جهان رفت اما با یک داوری یک طرفه و با یک اخطار با نتیجه یک بر صفر مغلوب این کشتی‌گیر شد و به دیدار رده‌بندی رفت.

ایسنا

81599622-6437529.jpg

پایان کار تیم ملی کشتی آزاد کشورمان با طلای چهارم محمدیان در قهرمانی

محمدحسین محمدیان با پیروزی برابر حریف قرقیزستانی در فینال وزن 97 کیلوگرم بر سکوی قهرمانی بیست و هشتمین دوره رقابت های قهرمانی کشتی آزاد آسیا ایستاد.

محمدحسین محمدیان آخرین نماینده کشورمان در بیست و هشتمین دوره رقابت های کشتی آزاد قهرمانی آسیا از ساعت 19:30 دقیقه به وقت محلی در سالن اسپایر شهر دوحه قطر مقابل «ماگومد موسی یف» از قرقیزستان به روی تشک رفت و این مبارزه را با نتیجه 10 بر 3 با پیروزی پشت سر گذاشت.

محمدیان که فرزند عسگری محمدیان (دارنده دو مدال نقره المپیک و جهان) است، بعد از رقابت های قهرمانی سال 2014 جهان و کسب عنوان سومی به درخواست کادر فنی از وزن 86 کیلوگرم به 97 کیلوگرم تغییر وزن داد.

وی در رقابت های قهرمانی آسیا در دور اول علیخان ژومایف دارنده مدال برنز دانشجویان جهان از قزاقستان را از پیش رو برداشت و در کشتی دوم هم رستم اسکندریان از تاجیکستان را مغلوب کرد.

این کشتی گیر ساروی تیم ملی در مرحله نیمه نهایی تاکاشی یاماگوچی از ژاپن را شکست داد و به فینال راه یافت.

محمدحسین محمدیان که مدال برنز جوانان جهان را در کارنامه دارد، در جام جهانی کشتی آزاد سال 2015 لس آنجلس آمریکا در ترکیب تیم ملی قرار داشت.

امروز تیم ملی کشورمان یک مدال طلا توسط پیمان یاراحمدی و یک مدال نقره توسط بهنام احسان پور گرفت و در روز نخست رقابتها نیز مسعود اسماعیل پور و علیرضا کریمی دو مدال طلا، کمیل قاسمی یک مدال نقره و یونس سرمستی نیز یک برنز برای کشورمان کسب کردند تا تیم ملی کشورمان با چهار طلا، دو نقره و یک برنز و کسب مقام قهرمانی به کار خود در این رقابت ها پایان دهد.

به این ترتیب همه ملی پوشان کشورمان به غیر از سعید داداش پور که به علت مصدومیت از رقابتها انصراف داد، در بیست و هشتمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا موفق به کسب مدال شده اند.

تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان تاکنون از 28 دوره برگزار شده رقابت های قهرمانی آسیا 23 مرتبه قهرمان شده است.

تیم ملی کشتی آزاد ایران پیش از این و پس از اولین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در سال 1979 (جو تانداروی هند)، از سال 1981 تا 1997 یازده سال پیاپی قهرمان آسیا شد و پس از آن در سال 2001 (اولان باتور مغولستان) برای سیزدهمین مرتبه به قهرمانی رسید. این

قهرمانی در سال های 2003 (دهلی نو)، 2004 (تهران)، 2005 (ووهان چین)، 2006 (آلماتی قزاقستان)، 2007 (بیشکک قرقیزستان)، 2009 (پاتایای تایلند)، 2010 (دهلی نو) و 2012 (گومی کره جنوبی) و 2014 (آستانه قزاقستان) نیز تکرار شد.

تیم کشتی آزاد ازبکستان 3 دوره و ژاپن و هند هر کدام یک دوره قهرمان شده اند.

ایرنا،

81599432-6437274.jpg

ایران از رسیدن به مرحله نیمه نهایی بازماند

تیم والیبال زیر 23 سال زنان ایران پنجشنبه شب در مرحله یک چهارم نهایی رقابت های آسیایی فیلیپین با پذیرش شکست مقابل تیم تایلند از رسیدن به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها بازماند.

دو تیم والیبال زیر 23 سال زنان ایران و تایلند ساعت 19 به وقت محلی در فیلیپین رودروی هم قرار گرفتند و تیم ایران نتیجه را سه بر یک به حریف واگذار کرد.

والیبالیست های زیر 23 سال زن ایران در یک بازی پایاپای در ست نخست با نتیجه نزدیک 29 بر 27 تایلند را شکست دادند، اما شاگردان مریم هاشمی در ست های دوم، سوم و چهارم با نتایج 25 بر 19 و 25 بر هشت و 25 بر 13 شکست مقابل این تیم جنوب شرق آسیا را پذیرفتند.

با این شکست تیم ایران از رسیدن به مرحله نیمه نهایی رقابت های آسیایی فیلیپین و گرفتن مجوز برای راهیابی به رقابت های والیبال قهرمانی امیدهای دختران جهان 2015 ماز ماند.

دو تیم برتر این رقابت ها به این مسابقات که در شهر آنکارا ترکیه برگزار می شود، راه می یابند.

تیم ایران با پذیرش این شکست باید برای مکان های پنجم تا هشتم این رقابت ها با تیم های حریف بازی کند.

در رقابت های امروز تیم زیر 23 سال زنان ژاپن نیز در سه ست متوالی تیم هند را از پیش رو برداشت و به دور بعد صعود کرد و تیم هند حریف بعدی ایران شد.

کره جنوبی نیز با نتیجه سه بر دو چین تایپه را شکست داد و تیم چین نیز سه بر یک تیم فیلیپین میزبان مسابقات را از پیش رو برداشت.

تیم والیبال زیر 23 سال زنان ایران در ادامه رقابت ها فردا (جمعه) ساعت 12 به وقت محلی (هشت و 30 دقیقه به وقت تهران) به مصاف تیم هند می رود.

تیم والیبال زیر 23 سال زنان تایلند با شکست ایران به جمع چهار تیم مرحله نیمه نهایی این رقابت ها صعود می کند و فردا ساعت 16 و 15 دقیقه (12 و 30 دقیقه به وقت تهران) به مصاف تیم ژاپن می رود.

** بازی های روز جمعه مرحله نیمه نهایی این رقابت ها به شرح زیر است:

تایلند – ژاپن / ساعت 16 و 15 دقیقه (12 و 45 دقیقه به وقت تهران)

چین – کره جنوبی/ ساعت 19 (15 و 30 دقیقه به وقت تهران)

برای کسب مکان های پنجم تا هشتم این رقابت ها نیز تیم های ایران با هند ساعت 12 به وقت محلی (هشت و 30 به وقت تهران) و فیلیپین با چین تایپه ساعت 14 (10 و 30 دقیقه به وقت تهران) با یکدیگر دیدار می کنند.

تیم های ماکائو و مالدیو در مکان های 11 و 12 این رقابت ها قرار گرفته اند.

تیم های قزاقستان و ازبکستان نیز فردا ساعت 10 (شش و 30 دقیقه صبح به وقت تهران) برای کسب مکان های نهم و دهم بازی های آسیایی رقابت می کنند.

018436329_40322222.jpg

کشتی آزاد قهرمانی آسیا – قطر

قهرمانی زودهنگام آزادکاران ایران در آسیایی دوحه / 7 مدال سهم شاگردان خادم

تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان کشورمان قهرمان زود هنگام بیست و هشتمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا در دوحه قطر شد.

با توجه به اینکه 3 آزادکار ایران در روز دوم مسابقات بیست و هشتمین دوره رقابتهای قهرمانی آسیا به فینال راه یافتهاند و در روز نخست نیز ملیپوشان موفق به کسب 2 مدال طلا، یک نقره و یک برنز شدند، قهرمانی تیم ایران قبل از برگزاری رقابتهای فینال امروز مسجل شده است.

بهنام احسانپور در وزن 61 کیلوگرم، پیمان یاراحمدی در وزن 74 کیلوگرم و محمدحسین محمدیان در وزن 97 کیلوگرم 3 آزادکار کشورمان هستند که به فینال راه یافتند و برای کسب مدال طلا از ساعت 18 به وقت محلی باید به مصاف حریفان بروند.

همچنین مسعود اسماعیلپور و علیرضا کریمی هم روز گذشته 2 مدال طلا، کمیل قاسمی یک مدال نقره و یونس سرمستی نیز یک برنز برای کشورمان کسب کردند.

به این ترتیب همه ملیپوشان کشورمان به غیر از سعید داداشپور که به علت مصدومیت از رقابتها انصراف داد، در بیست و هشتمین دوره موفق به کسب مدال شدند.

ایلنا

yi04uvjet418yrhzslz1222222.jpg

دختران ایرانی در جمع برترین های والیبال آسیا

تیم ملی والیبال دختران زیر 23 سال ایران به جمع هشت تیم برتر آسیا راه یافت.

تیم ملی والیبال دختران زیر 23 سال ایران در آخرین دیدار خود در مرحله گروهی مسابقه های قهرمانی آسیا به مصاف قزاقستان رفت که به پیروزی 3 بر 2 رسید.

تیم ایران ست های اول، سوم و پنجم را با نتایج 25- 20 ، 25-19 و 15-13 به نفع خود به پایان رساند. قزاق ها هم ست های دوم و چهارم را با حساب 25-18 و 25-14 به سود خود به پایان رساندند.

ایران در اولین دیدار خود موفق به شکست فیلیپین میزبان شده بود.

از این گروه فیلیپین به عنوان تیم دوم به دور بعد رفت.

قزاق ها که دیروز برابر فیلیپین شکست خورده بودند برای حضور در مرحله بعد به امتیاز کامل این مسابقه نیاز داشتند.

با نتایج رقم خورده به احتمال فراوان تیم چین تایپه حریف بعدی ملی پوشان ایران است.

اولین دوره مسابقات قهرمانی زیر 23 سال والیبال دختران آسیا از روز 11 اردیبهشت به میزبانی فیلیپین آغاز شده است.

جدول رده بندی مسابقات به شرح زیر است:

گروه A:

1- ایران 5 امتیاز

2- قزاقستان 3 امتیاز

3- قزاقستان یک امتیاز

گروه B:

1- چین 3 امتیاز

2- هند 3 امتیاز

3- ماکائو بدون امتیاز

گروه C:

1- ژاپن 6 امتیاز

2- چین تایپه 3 امتیاز

3- مالدیو بدون امتیاز

گروه D:

1- کره جنوبی 3 امتیاز

2- تایلند 3 امتیاز

3- ازبکستان بدون امتیاز

22222--4.jpg

پیروزی دختران والیبالیست ایران برابر فیلیپین

تیم ‌ملی والیبال دختران زیر 23 سال ایران در اولین دیدار خود در مسابقات قهرمانی آسیا برابر میزبان به برتری رسید.

تیم ایران از ساعاتی پیش به مصاف فیلیپین میزبان این مسابقات رفت و در پایان توانست با نتیجه‌ سه بر یک به برتری برسد. دختران ایران ست‌های اول، دوم و چهارم را با نتایج 25 – 22، 25 - 22 و 25 – 21 به نفع خود به پایان رساندند.

تیم فیلیپین در سومین ست این بازی توانست با نتیجه‌ 25 – 19 به پیروزی برسد.

تیم ‌ملی ایران در دومین دیدار خود روز یکشنبه سیزدهم اردیبهشت ماه به مصاف قزاقستان می‌رود.

اولین دوره مسابقات قهرمانی والیبال دختران زیر 23 سال از امروز جمعه در کشور فیلیپین آغاز شده است.

75eedadb22222222.jpg

با پیشنهاد کروش،نکونام و پیروانی اعضای جدید کادر فنی تیم ملی هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ جواد نکونام که هنوز چند ماهی از خداحافظی اش از تیم ملی نگذشته است از این پس به عنوان دستیار کارلوس کروش در تیم ملی فعالیت خواهد کرد.

در پایان جلسه هیات رییسه فدراسیون فوتبال، کارلوس کروش به اعضا پیشنهاد داد که نکونام دستیارش باشد و افشین پیروانی هم به عنوان مدیر اجرایی در تیم ملی فعالیت کند که این پیشنهاد با موافقت اعضای هیات رییسه روبرو شد.

علی کفاشیان اما پس از جلسه اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال با کروش در این مورد گفت:

«از کروش خواهش کردیم که پیروانی در کنار تیم باشد و مدیریت اجرایی تیم ملی را برعهده بگیرد. کارهایی مثل تشریفات بین المللی و مذاکره با تیم های مختلف برعهده پیروانی است. در اصل او پل ارتباطی کروش و فدراسیون خواهد بود. قبلا نبی این کار را انجام می داد.»

کفاشیان در پاسخ به این سوال که آیا پیروانی روی نیمکت تیم ملی خواهد نشست؟ گفت: «در این مورد کروش باید تصمیم بگیرد.»

خبرآنلاین؛

مهرگان: جواد نکونام و افشین پیروانی از جمله آگاهان ورزشی بودند که ادامه کار کی روش در تیم ملی را به نفع این تیم می دانستند.

14127574304152222222.jpg

کی‌روش سرانجام در ایران ماندنی شد

سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران بعد از نشست امروز در فدراسیون فوتبال برای ماندن در تیم کشورمان به توافق رسید تا به کار خود ادامه دهد. این توافق در شرایطی انجام شد که احتمال جدایی وی وجود داشت.

نشست کارلوس کی‌روش با علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال و رضا حسنی خو، نماینده تام الاختیار وزارت ورزش و جوانان در مذاکره با کی‌روش به ماندن سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران منجر شد.

این نشست ظهر امروز شنبه با حضور رئیس فدراسیون فوتبال، سرمربی تیم ملی و نماینده وزارت ورزش و جوانان در محل فدراسیون فوتبال برگزار شد و پس از بحث و تبادل نظری که در این مورد انجام شد، کی روش در تیم ملی فوتبال ایران ماند تا این تیم را برای حضور در مرحله مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا آماده کند.

کی‌روش: الان زمان متعهد شدن است

کارلوس کی‌روش بعد از جلسه با علی کفاشیان و رضا حسنی‌خو و امضا تفاهم‌نامه برای ادامه همکاری با تیم ملی ایران در جمع خبرنگاران گفت: جلسه خوبی را پشت سرگذاشتیم. همانطور که کفاشیان گفت نگاه ما مثبت است و نگاه امیدوارانه‌ای به آینده داریم.

کی‌روش ادامه داد: شکی نیست که ورود حسنی‌خو نگاه مثبت و خوشبینانه‌ای را وارد جلسه‌های ما کرد. یکبار دیگر هم باید تکرار کنیم که مهم‌ترین مساله‌ای که برای موفقیت و صعود تیم ملی به جام جهانی مهم است این است که امکانات مهیا باشد. همانطور که گفتم مهم ترین مساله این است که همگی باهم دست به دست هم بدهیم و بهترین راه‌حل‌ها را برای موفقیت و کمک به تیم ملی انتخاب کنیم.

سرمربی تیم ملی تصریح کرد: صعود تیم ملی به جام جهانی اولویت مهم و اولین هدف من در تیم ملی است و مطمئنم که خواسته هواداران و مسئولان هم همین است که تیم ملی به جام جهانی صعود کند ولی مهم‌ترین مساله این است که تنها با حمایت‌های خوب و بزرگ می‌توانیم به این مساله دست پیدا کنیم. مبنای موفقیت‌های بزرگ حمایت‌های بزرگ و خوب است.

کی‌روش افزود: الان زمان متعهد شدن است و اینکه قول‌ها عملی شود و بنا بر قول‌ها نمی‌توانیم موفق شویم و باید تعهد ایجاد شود تنها راه موفقیت ما این است که با تعهد بتوانیم راه موفقیت را پیدا کنیم. در حال حاضر همانطور که گفتم خوش‌ببین هستیم ولی زمان قول دادن ها تمام شده و زمان تعهد و پیدا کرده راهکارهای مناسب است. ان‌شالله بتوانیم متحد و دست به دست هم موفق شویم.

فرارو

16384512222.jpg

طبق آئین‌نامه خبری از پاداش نیست

خستگی بر تن کشتی‌گیران ماند!

در آیین نامه پاداش قهرمانان ورزشی ایران جایی برای افتخار آفرینان کشتی در رقابت‌های جام جهانی آمریکا وجود ندارد!

هنوز چند روزی از بازگشت کشتی گیران ایران و قهرمانی آنها در رقابت‌های جام جهانی کشتی آزاد در آمریکا نگذشته که این قهرمانان باید با واقعیتی تلخ روبرو شوند؛ واقعیتی که خستگی این رقابت‌های دشوار را بر تن آنها می گذارد و می‌تواند سبب کم‌رنگ شدن انگیزه‌ آنها برای رویدادهای بعدی باشد.

طبق این آئین‌نامه، جلوی نام جام جهانی لس آنجلس و در بخش پاداش، کلمه "تعلق نمی‌گیرد" ثبت شده و این در حالی است که معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در زمان بازگشت تیم ملی در فرودگاه اعلام کرد "قهرمانان کشتی طبق آئین‌نامه پاداش می‌گیرند."

اینکه یک ورزشکار دیگر باید به چه سطحی از موفقیت دست پیدا کند تا به او پاداش تعلق گیرد، سوالی است که بر اساس این آیین نامه مطرح می‌شود.

آیا قهرمانی در رقابت‌های کشتی آزاد در خاک آمریکا و پیروزی برابر کشور میزبان دلیلی برای دادن پاداش نمی‌شود؛ رقابتهای که مردم را خوشحال کرد و حتی پیام مقام معظم رهبری را هم در پی داشت.

درست حدود 15 ماه مانده تا بازی‌های المپیک 2016 ریو و 5 ماه دیگر کشتی‌گیران باید سهمیه های المپیک را کسب کنند اما این بی‌توجهی می‌تواند سبب لطمه خوردن ورزش اول ایران شود که البته شاید این اصطلاح "ورزش اول" تنها در لفظ درست است تا در عمل.

درست در روزهایی که در المپیک ریو به دنبال مدالهای کشتی خواهیم بود تا کاروان ایران دست خالی از مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان بازنگردد، به یاد بیاوریم روزهایی که به پرافتخارترین ورزش ایران بی توجهی شد.

دادن حواله خودرو به اعضای تیم ملی فوتبال برای حضور در جام جهانی و اعضای تیم ملی والیبال برای کسب رتبه چهارمی در لیگ جهانی این سوال را در ذهن مطرح می‌کند که افتخار آفرینان کشتی در کجای ورزش ایران قرار دارند و چرا ضوابط و آئین‌نامه شامل حال برخی رشته ها می‌شود و شامل حال برخی‌ دیگر، نه.

ایسنا

81575008-6394523.jpg

سعید معروف در صدر نظرسنجی برای انتخاب بهترین والیبالیست سال 2014جهان

میر سعید معروف ملی پوش ایرانی تیم زنیت کازان روسیه در نظر سنجی تارنمای ورلد واید جابز تاکنون با کسب 46درصد آراء در صدر بهترین والیبالیست سال 2014جهان قرار گرفته است.

میر سعید معروف تا لحظه ارسال خبر(صبح روز شنبه) با کسب 46درصد آرا و رای 652هزار و 214نفر وبا فاصله زیاد در صدر بهترین والیبالیست های جهان از نگاه مراجعه کنندگان به این سایت قرار گرفته است.

بعد ازمعروف، تیلو ساندر ازآمریکابا12درصد آرا(164484رای)،ماریوش ویازلی از لهستان با 10درصد آرا(138705رای) و گئورگی گروزر از آمریکا با 7درصد آراء( 95142رای )قرار دارند.

رده های بعدی به ترتیب به ایوان زایتسف از ایتالیا با 6درصد آرا(90763رای)، دیمیتری موسرسکی از روسیه با 5 درصد ( 71757رای) ، موریلو اندس از برزیل با 4درصد(54907) ، هکتور سوتو از پورتوریکو با 4درصد(53499رای) ، زوتان سوکولوف از بلغاستان با 4درصد( 51324رای) و الکساندر آتاناسیویچ از صربستان با 3درصد( 48796رای) اختصاص دارد.

علاقمندان می توانند با مراجعه به http://www.worldwidejobs.org.uk/volleyball-player-of-the-year/ در این رای گیری شرکت کنند.

این رای گیری از بین شرکت کنندگان در مسابقات قهرمانی مردان جهان در سال 2014انتخاب می شود.

سعید معروف متولد مهر ۱۳۶۴ در ارومیه با ۸۰ کیلوگرم وزن و ۱۸۹ سانتیمتر قد است که در سال 1380 وارد تیم نوجوانان و در سال ۸۴هم رسما عضو تیم ملی بزرگسالان (جانشین امیر حسینی) شد.

وی پیش از این در تیم شهرداری ارومیه بازی می کرد که امسال از این تیم جدا و راهی تیم والیبال زنیت کازان روسیه شد.

ایرنا

1428901400770_11136213_10153340835571980_8812184730699306384222222o.jpg

آمریکا مقابل ایران زانو زد / چهارمین قهرمانی متوالی کشتی آزاد در جام جهانی

تیم ملی کشتی آزاد ایران موفق شد تیم آمریکا را در خاک خودش به زانو درآورد و برای چهارمین بار پیاپی قهرمان جام جهانی کشتی آزاد شود.

دیدار فینال جام جهانی کشتی آزاد 2015 بین ایران و آمریکا در لس آنجلس برگزار شد که طی آن ایران موفق شد در حالی که داوری ها به سود میزبان بود، آمریکا را در خاک کشورش به زانو درآورد و برای چهارمین بار متوالی قهرمان جام جهانی شود.

ایران این مسابقه را 5 بر 3 از آمریکا برد. حسن رحیمی، بهنام احسانپور، حسن یزدانی، میثم مصطفی جوکار و کمیل قاسمی پنج برد ایران را رقم زدند و در مقابل، مسعود اسماعیل پور، مرتضی رضایی قلعه و محمدحسین محمدیان کشتی های خود را واگذار کردند.

دیدار فینال در حالی در سالن LA FORUM لس آنجلس برگزار شد که آمریکا از امتیاز میزبانی استفاده می کرد و داوری به سود آنها بود اما ایرانی ها تیم ملی را تنها نگذاشته بودند و تعداد طرفداران ایرانی حاضر در سالن بیشتر از آمریکایی ها بود. با این وجود داوری ها یک طرفه بود اما کشتی گیران ایران خصوصا احسانپور و حسن یزدانی با غیرت مبارزه کردند و داور و حریف را با هم شکست دادند. از کنار کشتی های خوب حسن رحیمی و میثم مصطفی جوکار هم نباید گذشت ضمن اینکه کمیل قاسمی اگر مبارزه سنگین وزن را می باخت ایران نایب قهرمان می شد اما کمیل ایرانی ها را ناامید نکرد و یک بار دیگر پایانی خوش برای کشتی ایران رقم زد.

این چهارمین قهرمانی متوالی ایران در جام جهانی کشتی آزاد بود ضمن اینکه ایران تا به حال شش بار قهرمان جام جهانی شده است.

در مسابقه رده بندی هم آذربایجان مقابل روسیه به برتری رسید و سوم شد. تیمهای بلاروس، مغولستان، کوبا و ترکیه هم در رده های پنجم تا هشتم قرار گرفتند.

نتایج و گزارش انفرادی دیدار فینال: ایران 5 - آمریکا 3

۵۷ کیلوگرم: حسن رحیمی 5 (برنده) - تونی راموس 5

رحیمی یک کشتی پر افت و خیز با کشتی گیر آماده آمریکایی داشت و هر دو کشتی گیر از هم امتیاز می گرفتند که رحیمی در نهایت به دلیل داشتن امتیازات درشت تر برنده کشتی شد و یک برد حساس را نصیب ایران کرد.

۶۱ کیلوگرم: بهنام احسان پور 9 - کلمن اسکات 7

در شروع کشتی احسان پور در سرپا رقیبش را به پل زد که حریفش هم رو کرد و احسان پور را به پل برد. داوران 4-4 دادند که آمریکایی ها اعتراض کردند و داوران در کمال تعجب امتیاز احسان پور را از او گرفتند و اسکات را 5 بر صفر پیش انداختند.

در ادامه احسان پور حریف را یک بار خاک کرد و یکبار هم خاک شد تا سه دقیقه اول 7 بر 2 تمام شود.

در دقیقه چهارم احسان پور از بالا حریفش را به پل زد اما داوران به جای 4 امتیاز، دو امتیاز به او دادند. در ادامه احسانپور یکبار هم حریفش را به بیرون برد و نتیجه 7-5 به سود اسکات شد.

اما احسان پور قصد تسلیم شدن نداشت و آنقدر حمله کرد تا دوبار حریف را در خاک نشاند و 9 بر 7 کشتی را به سود خود تمام کرد تا داوران هم حریف او نشوند.

۶۵ کیلو گرم: مسعود اسماعیل پور 1 - برنت متکالف 3

مسعود اسماعیل پور نتوانست انتظارات را برآورده کند و در حالیکه در س&#