lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

ksmir.jpg

یک فعال صنفی معلمان مطرح کرد؛

گسترش مشارکت مدنی با برگزاری مجامع عمومی تشکل‌های صنفی

یک فعال صنفی معلمان معتقد است: برگزاری آزادانه مجامع عمومی تشکل‌های صنفی به تقویت جامعه مدنی و گسترش روحیه مشارکتی می‌انجامد.

محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان در گفتگو با ایلنا با اشاره به برگزاری مجامع عمومی کانون‌های صنفی معلمان در برخی از استانها گفت: ده سال از برگزاری آخرین مجامع کانون‌های صنفی می‌گذرد. در طول این ده سال کانونهای صنفی معلمان با وجود مشکلات و فشارها، تلاش‌های موثری در پیگیری مطالبات صنفی از مجاری قانونی از خود نشان داده‌اند.

وی تاکید کرد: قطعا عدم برگزاری مجامع عمومی در سالهای گذشته، تاثیرات منفی زیادی در ایجاد انسجام تشکیلاتی و عضوگیری و ایجاد بستر مناسب فعالیت صنفی معلمان داشته است.

حبیبی ادامه داد: در آغاز سال جدید زمزمه صدور مجوز برگزاری مجامع به گوش رسید و پس از آن مجمع عمومی فرهنگیان خراسان شمالی، مجمع آذربایجان شرقی و بعد مجمع فرهنگیان گیلان با همکاری مسئولان استانی و به صورت رسمی برگزار شد و به این ترتیب، شرایطی فراهم شد تا نوعی نشاط در فعالیت‌های صنفی معلمان دیده شود.

این عضو کانون صنفی معلمان اظهار داشت: قطعا صدور مجوز برای برگزاری مجامع دیگر کانونها کمک می‌کند تا فعالیت صنفی شکل گسترده‌تر و مدنی‌تر به خود گیرد و روحیه مشارکت‌پذیری تقویت شود.

حبیبی افزود: قطعا یک تشکل صنفی متشکل از هیات مدیره برآمده از آرای عمومی بستر مناسبی است برای فعالیت‌های مدنی ودرنهایت به توسعه کنش‌مندی و مطالبه‌گری صنفی خواهد انجامید.

وی در پایان تاکید کرد: حال که شرایط برای چنین فعالیتی فراهم شده به نظر می‌رسد وظیفه دولت است که با خودداری از دخالت در برگزاری مجامع و حفظ استقلال تشکلهای صنفی به گسترش جامعه مدنی و قدرتمندتر شدن نهادهای مدنی کمک کند.

kanoon-Senfi-Moalleman-saham-news-e1424297805567400-2.jpg

دبیر کل کانون صنفی معلمان خوزستان:

"فعالیت کانون های صنفی جرم سیاسی تلقی نشود"

دبیر کانون صنفی معلمان خوزستان گفت: بسیاری از همکارانی که اعتراضات فرهنگیان را ساماندهی و خواسته‌های آنان را پیگیری می‌کنند، ممکن است به عنوان متهمان سیاسی شناخته ‌شوند اما خواسته ما این است که مسئولان فعالیت کانون‌های صنفی را جرم سیاسی تلقی نکنند.

پیروز نامی در گفت‌وگو با ایسنا؛ اظهار کرد: کانون صنفی معلمان برای بیان خواسته‌های اعضای خود ابتدا از طریق پیگیری قانونی و در صورت عدم دریافت نتیجه از طریق حقوق قانونی خود یعنی برگزاری تجمع وارد عمل می‌شود.

وی با بیان این‌که طبق اصل 27 قانون اساسی امکان برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز و بیان خواسته‌ها وجود دارد، عنوان کرد: سؤال این است که وقتی یک موضوع در قانون اساسی تصریح شده است، چرا در مواقعی اجرا نمی‌شود؟ من این موضوع را به استاندار فعلی گوشزد می‌کنم تا مدنظر خود قرار دهد.

دبیر کانون صنفی معلمان خوزستان با اشاره به تجمع عده‌ای از فرهنگیان استان در 2 سال گذشته، یادآور شد: دهم اسفند سال 93 طی نامه‌ای به استانداری خوزستان برای برگزاری یک تجمع قانونی درخواست مجوز شد و استاندار وقت این نامه را به فرمانداری ارجاع داد اما در نهایت هیچ پاسخی دریافت نشد.

نامی ادامه داد: در نهایت فرهنگیان این تجمع را با مسئولیت خود برگزار کردند که در نتیجه آن تعدادی از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند و به دنبال آن مشکلات زیادی برای آن معلمان ایجاد شد. اگر فرصتی برای بیان خواسته‌ها به مردم داده شود، نوعی سوپاپ اطمینان برای نظام بوده و حتی سبب قدرتمندتر شدن پایه‌های نظام می‌شود.

دبیر کانون صنفی معلمان خوزستان با بیان این‌که خواسته‌های فرهنگیان به 2 دسته خواسته‌های درون‌استانی و برون‌استانی تقسیم می‌شوند، گفت: مهم‌ترین خواسته فرهنگیان در آن تجمع رسیدگی به وضعیت معلمان استان، امکانات ضعیف رفاهی، وضعیت معیشتی معلمان و رسیدگی به وضعیت نابسامان حقوق معلمان و به‌ویژه بازنشستگان بود.

نامی گفت: یک‌شنبه هفته جاری نیز تعدادی از معلمان حق‌التدریسی مدارس غیرانتفاعی سراسر کشور در مقابل مجلس تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. این مطالبات شامل حقوق و مزایای این معلمان می‌شود چراکه آن‌ها در فصل تابستان و ایام تعطیل حقوقی دریافت نمی‌کنند.

وی افزود: همچنین مطالبه‌ی دیگر امکان جذب در بدنه‌ی آموزش‌وپرورش بود زیرا بر اساس قانون معلمان حق‌التدریس پس از چند سال تدریس می‌توانند جذب آموزش‌وپرورش شوند. تمام مربیان مهد‌های کودک و معلمان حق‌التدریس دچار چنین شرایطی هستند؛ در خوزستان نزدیک به 2 هزار و 500 معلم حق‌التدریس و مربی مهدکودک وجود دارد.

525.jpg

دبیر کل کانون صنفی معلمان:

دولت از رعایت قانون برای فرهنگیان سرباز می زند

اسماعیل عبدی، دبیرکل کانون صنفی معلمان به هشدارنیوز گفت: بخشی از مطالبات گسترده فرهنگیان از دولت ناشی از میزان انباشت شده بدهی های دولت گذشته است که به این دولت به ارث رسیده اما در این دولت نیز فکری برایش نشده است.

دانشجو آنلاین: به گفته عبدی بخشی از مطالبات فرهنگیان مربوط به قانون نظام هماهنگ خدمات کشوری است که باید برای تمام کارمندان دولت یکسان اجرا شود. به اعتقاد وی قانون مذکور برای فرهنگیان اجرا و رعایت نمی شود. به گونه ای که برای اجرای بند 5 قانون نظام هماهنگ خدمات کشوری، فرهنگیان به دیوان رجوع کرده و با شکایت دولت را وادار به ارتقای عدد فوق العاده فرهنگیان از 800 به 1300 کرده اند.

دبیرکل کانون صنفی معلمان همچنین افزود: بخش دیگری از مطالبات معلمان مربوط به مصوبات هیات وزیران است که این بخش نیز مورد توجه و حمایت دولت و مسئولان قرار نگرفته است.

به گفته عبدی هزینه های مربوط به ایاب و ذهاب، تهیه مسکن، حق هم طرازی برای مدرک معلمان و... از جمله مواردی است که در هیات وزیران به تصویب رسیده اما از اجرای آن سرباز زده می شود.

دبیرکل انجمن صنفی معلمان درخصوص پرداخت مطالبات بازنشستگان نیز گفت: حق بازنشستگی فرهنگیان با بهانه بودجه نداشتن دولت به ایشان پرداخت نمی شود.

وی همچنین با اشاره به طرح رتبه بندی فرهنگیان ادامه داد: این طرح از جانب دولت به طور کامل اجرا نشده است و برای همکارانی که اجرا شده نیز وقتی ایشان بازنشست شدند، طرح رتبه بندی هیچ تغییر خاصی را در حقوقایشان ایجاد نکرده است.

عبدی معتقد است که طرح رتبه بندی معلمان بیشتر مربوط به بحث کیفیت بخشی سیستم آموزش است و دردی را از معیشت معلمان دوا نمی کند اما دولت هربار به تمسک به چنین طرحی در برابر اعتراضات فرهنگیان بهانه می آورد.

به گفته وی اگر قانون نظام هماهنگ خدمات کشوری و مصوبات هیات وزیران برای فرهنگیان رعایت و اجرا شود، نیازی به طرح هایی همچون رتبه بندی معلمان که بیش از هرچیز فرار روبه جلوی دولت در رسیدگی به مشکلات این قشر است.»

-3-2.jpg

تجمع همزمان مربیان پیش دبستانی و فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت مقابل مجلس

امروز صبح، جمعی از مربیان پیش دبستانی و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت مقابل مجلس تجمع کردند.

تجمع همزمان مربیان پیش دبستانی و فارغ‌التحصیلان دانشگاه نفت مقابل مجلس

به گزارش ایلنا، امروز سه شنبه ( 26 مرداد) فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در اعتراض به خلف وعده وزارت نفت، برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند.

این معترضان از هفته پیش تا کنون چندین تجمع اعتراضی ترتیب داده‌اند.

در عین حال، صبح امروز جمعی از مربیان پیش دبستانی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی نیز در اعتراض به بی توجهی به مطالبات خود مقابل مجلس جمع شدند.

امروز سومین روز متوالی از تجمع آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی است که از سراسر کشور به تهران آمده‌اند.

45-6.jpg

صبح امروز در تهران؛

جمعی از معلمان بازنشسته مقابل مجلس تجمع کردند

صبح امروز جمعی از معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت نابسامان معیشتی، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش ایلنا، صبح امروز حدود صد نفر از معلمان بازنشسته مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان می‌گویند: با وجود سالها خدمت در آموزش و پرورش و برعهده داشتن وظیفه تعلیم و تربیت فرزندان این سرزمین، مستمری ما بسیار پایین‌تر از خط فقر است.

از قرار معلوم، بازنشستگان آموزش و پرورش خواستار اعمال افزایش عادلانه مستمری‌ها و اجرای قانون همسان سازی دریافتی بازنشستگان آموزش و پرورش با دیگر ارگان‌های دولتی هستند.

این چندمین تجمع اعتراضی فرهنگیان بازنشسته در ماههای اخیر است.

b0c851460bf67fdf42b3c39dece8846d_XL.jpg

فراخوان به تجمع بازنشستگان آموزش و پرورش در مقابل مجلس

روز سه شنبه 22 تیرماه 1395 بازنشستگان آموزش و پرورش برای احقاق حقوق خود جلوی مجلس گرد هم می آیند.

در فراخوان گردهمایی این تجمع آمده است:

بازنشستگان آموزش و پرورش از مظلومترین اقشار حقوق بگیر جامعه هستند که همواره با بی توجهی مسئولین مواجه بوده اند. به همین دلیل باردیگر بازنشستگان آموزش و پرورش با تجمعی دراعتراض به وضعیت خود سعی دارند. صدای مظلومیتشان را به گوش جامعه برسانند و از مسئولین بخواهند تا هرچه سریعتر به مطالباتشان رسیدگی کنند.

شایسته است که شاغلین آموزش و پرورش در این تجمع بازنشستگان را تنها نگذارند.

مکان تجمع: ﺩﺭﺏ ﺷﻤﺎﻝ ﺷﺮﻕ( ﺩﺭﺏ ﺷﻤﺎﺭﻩ 1) ﻣﺠﻠﺲ.

زﻣﺎﻥ : ﺳﻪ ﺷﻨﺒﻪ 22/ 4/ 95 - ﺳﺎﻋﺖ 10 ﺻﺒﺢ.

39-2.jpg

در تجمع امروز فرهنگیان بازنشسته؛ خبرنگار دستگیر شده با اعتراض فرهنگیان آزاد شد

جمعی از فرهنگیان بازنشسته در تهران صبح روز چهارشنبه 19خرداد در اعتراض به بی‌توجهی دولت به سطح نازل حقوق ها و بی‌توجهی به وضعیت معیشتی آنان، در مقابل ساختمان دیوان عدالت اداری در بزرگراه ستاری - بلوار مخبری- تقاطع ایران زمین, تجمع اعتراضی کردند.

در جریان این تجمع یک خانم خبرنگار که مشغول تهیه عکس و خبر از این تجمع بود توسط ماموران بازداشت شد اما با دخالت معلمان و با هورا کشیدن دسته جمعی آنان، ماموران مجبور شدند این خبرنگار را آزاد کنند.

13910211180528443400.jpg

یک فعال صنفی معلمان خبر داد:

سرگردانی معلمان آزاد میان وزارت کار و آموزش و پرورش

یک فعال صنفی معلمان معتقد است: وضعیت شغلی معلمان آزاد شاغل در مدارس غیر انتفاعی بسیار نابسامان است چرا که وزارت کار و وزارت آموزش و پرورش در این زمینه مسئولیتی بر عهده نمی گیرند.

«محمد حبیبی»، فعال صنفی معلمان در گفتگو با ایلنا با اشاره به بهره کشی از معلمان در بخش خصوصی گفت: اشتغال معلمان در مدارس خصوصی تا کنون سازماندهی نشده است.

وی افزود: میزان دستمزد و مزایای معلمان آزاد کاملا وابسته به شکل قرارداد و نوع نگاه سرمایه گذاران مدارس است و هیچ روال قانونی مشخصی ندارد.

حبیبی با بیان این مطلب که میزان پرداختی به معلمان مدارس خصوصی نسبت به شهریه های دریافتی بسیار پایین است گفت: این مدارس منابع درآمدزایی در سطح انبوه، برای صاحبان سرمایه محسوب می شونداما به نسبت سود انبوهی که نصیب آنها می شود بهره کادر آموزشی بسیار ناچیز است.

این عضو کانون صنفی معلمان با اشاره به این که حق بیمه معلمان آزاد توسط هیات مدیره مدارس غیرانتفاعی معمولا پرداخت نمی شود گفت: این معلمان از خدمات حمایتی محرومند و از پایین ترین سطح امنیت شغلی برخوردارند.

حبیبی تصریح کرد: از آنجا که قراردادهای این معلمان براساس قانون کار منعقد می شود، وزارت آموزش و پرورش مسئولیتی در قبال حقوق شغلی این معلمان برعهده نمی گیرد و این در حالیست که در وزارت آموزش و پرورش زیربخشی تحت عنوان سازمان نظارت بر مدارس غیر انتفاعی وجود دارد.

وی ادامه داد: از طرف دیگر وزارت کار نیز بر عملکرد مدارس غیر انتفاعی و نحوه انعقاد قرارداد با معلمان نظارت نمی کند و در عمل در بسیاری از موارد، این معلمان در شرایطی که هیچ حق اعتراضی ندارند، مجبور به امضای قراردادهای سفید می شوند.

این عضو کانون صنفی معلمان در پایان با تاکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت اشتغال معلمان آزاد گفت: خصوصی سازی های بی رویه سال های گذشته و عدم نظارت قانونی بر عملکرد مدارس بخش خصوصی، معلمان بخش خصوصی را به یکی از آسیب پذیرترین اقشار دستمزدبگیر مبدل نموده است.

ایلنا

tajamoe-moaleman-kermanshah.jpg

معلمان و فعالان فرهنگی، با تجمع سکوت در سراسر کشور با پیگیر مطالبات صنفی خود شدند.

به دنبال صدور اطلاعیهٔ شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان کشور مبنی بر برگزاری تجمع معلمان در سراسر کشور به منظور اعلام خواسته‌های صنفی و به بهانه روز جهانی معلم، معلمان سراسر کشور ازساعت ده صبح امروز پنجشنبه شانزدهم مهرماه در مقابل ادارات کل آموزش و پرورش مراکز استان‌ها و ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها برگزار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حقوق معلم و کارگر این تجمع سکوت در تهران، کردستان، کرمانشاه، همدان، مازندران، خوزستان و بسیاری از شهر‌ها و استانهای دیگر، علیرغم فشار‌ها و تهدیدهای متعدد از سوی نیروهای امنیتی، تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت. این تجمع با صدور قطع نامه ای از سوی شورای هماهنگی پایان یافت.

معلمان در قطع نامه ی خود خواستار رفع فضای امنیتی، آزادی معلمان دربند، رفع تبعیض، پایان اعمال فشارها و … شده اند.

شنبه ۱۱ مهرماه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در فراخوانی به مناسبت روز جهانی معلم، اعلام کرده بود که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی و به دور از هرگونه گرایش سیاسی، در تجمعی کاملا صنفی در قالب سکوت و با در دست داشتن پلاکارد به بیان خواسته‌های قانونی خود می‌پردازند.

تعدادی از معلمان حاضر در این تجمع با ارسال گزارش های شخصی خود فضای این تجمع را ترسیم کرده اند که با هم می خوانیم:

tehran400.jpgگزارش تجمع معلمان تهران، پنج شنبه 16 مهرماه

امروز شانزدم مهر ماه تجمع فرهنگیان شاغل و بازنشسته به مناسبت روز جهانی معلم و به جهت رساندن صدای حق طلبی فرهنگیان در اداره کل آموزش و پرورش استان تهران برگزار شد.

ساعت 9:30 که رسیدم تعدادی از همکاران خانم و آقا به طور پراکنده مقابل اداره بودند ولی تعداد لباس شخصی ها بیشتر از تجمع کننده ها بود .

تا ساعت 11 همکاران جمع شدند متاسفانه خلاف توقعی که داشتیم ، تعداد شرکت کنندگان چندان زیاد نبود که دلیلش هم جو امنیتی چند روز اخیر در تهران بود.

ساعت 11:30 جناب آقای چهاربند مدیر کل آموزش و پرورش به جمع ما آمدند و از همکاران دعوت کردند به داخل اداره بروند که همکاران امتناع کردند.

و البته باید اشاره کنم نیروی انتظامی هیچ برخوردی با همکاران نداشتند.

ساعت 11:45 اکثر همکاران با دعوت مجدد مدیر کل به داخل رفتند و از ایشان با آب پذیرایی شد و فرصتی برای بیان دوباره خواسته هاپیش آمد.

از میان آقایان ، همکارانی از جمله جناب علی اکبری و جناب جوانمرد صحبت کردند و از میان بانوان خانم سلیمی و بنده صحبت کردیم همه ما در وهله اول فقط آزادی همکاران دربند را خواستار شدیم و مشکلات آموزش و پرورش را یک به یک برشمردیم.

همکاران بسیار خوب مشکلات را مطرح نموده و مدیر کل نیز با صبر و حوصله و دقت تمام به سخنان ما گوش دادند.

جناب عبدی زحمت کشیده بیانیه تجمع امروز را قرائت کردند و در آخر جناب چهاربند در جمع همکاران صحبت نموده و قول همه نوع همکاری علی الخصوص در زمینه آزادی زندانیان فرهنگی را دادند. تجمع حدود ساعت 13:45 به پایان رسید.

حاشیه های این تجمع:

1- حضور پر رنگ لباس شخصی ها مانند برنامه های پیش و البته عدم دخالت ایشان

2- حضور بسیار کم رنگ همکاران عزیز به خصوص شاغلین گرامی که مایه تاثر بود که ان شاالله روز به روز همکاری ها بیشتر خواهد شد .

3- جمله بسیار زیبایی که خانم سلیمی در انتهای تجمع فرمودند و از نیروهای لباس شخصی بابت شرکتشان در تجمع که باعث بیشتر شدن تعداد شرکت کننده ها شده بود تشکر کردند .

4- صبر و حوصله و سعه صدر جناب چهاربند واقعا ستودنی بود و خودشان از همکاران دعوت به صحبت می کردند.

گزارش سارا ملک

timthumb-(1).jpgگزارش تحمع سکوت معلمان کردستان-سنندج به مناسبت روز جهانی معلم

شانزدهم مهرماه - از ساعت 9 و نیم روز پنج شنبه 16 مهر ماه همکاران سنندجی در محوطه اداره کل آموزش و پرورش کردستان به همدیگر می پیوستند تا اتحادشان را بار دیگر به نمایش بگذارند.جمعیت مملو بود از پیشکسوتان،جوان ها، شاغل وبازنشسته، مرد و زن.

معلمان سنندج، همراه با سایر معلمان کشور برای احقاق حقوق صنفی شان با سکوت خواسته هایشان را فریاد زدند. این خواسته ها بر روی پلاکارد هایی در دست همکاران، خودنمایی می کرد.علاوه بر این، متن تکثیر شده قطع نامه در بین همکاران توزیع شد و معلمان بصورت نمادین حلقه ای تشکیل داده و دور تا دور محوطه اداره کل آموزش و پرورش کردستان را چندین بار دور زدند.

تعدادی از مامورین ارگانهای امنیتی نیز حضور داشتند که از همه شعارها یک نسخه را تحویلشان دادیم تا شائبه غیر صنفی بودن تجمع در ذهنشان ایجاد نشود.

در پایان سخنرانی کوتاهی توسط آقای مهدی فتحی ایراد شد که در این سخنرانی به صنفی بودن حرکت و غیر سیاسی بودن آن اشاره شد و مشکلات معیشتی معلمان و بازنشستگان و همچنین مشکلات دانش آموزان نیز مطرح گشت.

در آخر با نام بردن از معلمان دربند و حمایت از آنها و با خواندن قطع نامه پایانی توسط یکی از همکاران تجمع راس ساعت 12به پایان رسید.

در تجمع امروز سنندج، جمعیتی بالغ بر 600 نفر شرکت داشتند.

گزارش مهدی فتحی

timthumb400).jpgپاسخ مثبت معلمان همدان به فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی در تجمع سکوت روز جهانی معلم

شانزدهم مهر ، فرهنگیان همدان همراه با سایر معلمان کشور، به مدنی ترین شکل ممکن به تبعیض و نابرابری حاکم بر نظام آموزشی کشور با سکوتشان اعتراض کردند.

راس ساعت ۱۰ صبح با تاخیری چند دقیقه ای دروازه ی اداره کل باز شد و همکاران به محوطه ی اداره کل وارد شدند. هر لحظه جمعیت بیشتر میشد، جمعیتی بالغ بر چهار صد نفر .

در این تجمع خواسته های صنفی و مطالبات فرهنگیان بر روی پلاکاردهایی نوشته شده بود که همکاران به دست گرفته بودند. خواسته هایی انباشته شده . کاملا صنفی که تا کنون دولت به آنها توجهی شایسته و درخور نداشته است.

حدود ساعت ۱۱ حلقه اتحاد انسانی در محوطه اداره کل شکل گرفت. در پایان نیز قطعنامه پایانی در بین همکاران توزیع گردید.

گفتنی است با وجود فشار هایی که برای عدم برگزاری این تجمع اعتراضی وجود داشت و با حضور نیروهای امنیتی، تجمع بدون هیچ گونه حاشیه ای به پایان رسید.

گزارش رضا مسلمی

kermanshahtajamo400.jpg

گزارش تحمع سکوت معلمان کرمانشاه به مناسبت روز جهانی معلم

شانزدهم مهرماه، از اولین ساعات پنج شنبه همکاران کرمانشاه به همدیگر می پیوستند تا اتحادشان را بار دیگر به نمایش بگذارند. حدود بیست دقیقه همکاران بیرون از اداره بودند.

به خاطر تبعیت از تصمیم شورای هماهنگی، معلمان به داخل اداره هدایت شدند. جمعیت مملو بود از پیشکسوتان صنف، تا جوان ها، شاغل وبازنشسته، مرد و زن.عده ای از بازنشستگان دلشکسته( بالغ بر ۱۵۰نفر) تا آخر بیرون از اداره ماندند ماندند و با هیچ ادله ای قانع نشدند که وارد اداره شوند.

معلمان کرمانشاه، همراه با سایر معلمان کشور برای احقاق حقوق صنفی شان با سکوت خواسته هایشان را فریاد زدند. این خواسته ها بر روی پلاکارد هایی در دست همکاران، خودنمایی می کرد.علاوه بر این، بروشوری تهیه شده بود که بین دوستان توزیع شد،بروشوری که ماحصل چندین جلسه بحث صنفی در کرمانشاه بود و خواسته های صنفی معلمان را بیان می کرد.

عکس ها که گرفته شد، مسئولین وارد جمع شدند

همکاران تصمیم گرفتند تا کار به سخنرانی نکشیده و جمعیت پراکنده نشده اند ، محل را ترک کنند.

در تجمع امروز کرمانشاه، جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ نفر شرکت داشتند.

در کرمانشاه شانزدهم با حواشی خاص خودش روزی شد به یاد ماندنی

گزارش از بابک دولتی

saghez400.jpgگزارش تجمع سکوت فرهنگیان سقز

تجمع سکوت فرهنگیان سقز امروز پنجشنبه ۱۶ مهرماه ۹۴ در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، همانند سایر شهر‌ها، ساعت ۱۰ تا ۱۲ در محوطه اداره آموزش و پرورش این شهرستان برگزار گردید.

با وجودی که از چند روز قبل، به طرق مختلف و با شایعه پراکنیهای هدفدار، سعی در ممانعت از مشارکت معلمان و حتی فعالان صنفی در این تجمع می‌شد، اما باز هم حدود ۲۵۰ نفر از معلمان حق طلب و عدالت خواه سقزی، با عزمی راسخ همچون همیشه، در حمایت از همکاران صنفی در بندشان و پیگیری مطالبات قبلی، با در دست داشتن پلاکاردهایی مرتبط با اهداف تجمع، بار دیگر نشان دادند که عدالتخواهی را نه در شعار که در عمل نیز باور دارند و در راه تحقق آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند نمود.

از آنجایی که شایعاتی مبنی بر سوء استفاده برخی جریانات قدرت، در به منحرف کشاندن این تجمع پخش شده بود، لذا در ابتدای مراسم بیانیه فراخوان شورای هماهنگی توسط یکی از همکاران قرائت شده و تاکید بر سکوت در این تجمع بار دیگر یادآوری شد. در پایان مراسم نیز قطعنامه سراسری، با صدای رسا و قاطع یکی از همکاران برای حاضران قرائت و همچنین نسخه‌های از این قطعنامه در بین همکاران توزیع گردید.

لازم به ذکر است که نیروهای امنیتی در نقاط مختلف داخل محوطه اداره مستقر بوده و برخی از آنان نیز در طول مدت مراسمبه تهیه فیلم و عکس مشغول بودند.

گزارش از طاهر قادرزاده

قطع نامه پایانی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان

امروز، ما فرهنگیان استان‌ها همراه و هماهنگ با معلمان سراسر کشور، طبق اصل ۲۷ قانون اساسی گردهم آمده‌ایم تا به بی‌توجی‌های دولت و مجلس به خواسته‌های فرهنگیان کشور و برخورد قهری قوه قضائیه با فعالان صنفی، با سکوت خود اعتراض کنیم.

با وجود پافشاری بخشی از بدنه آموزش و پرورش مبنی بر بزرگداشت روزجهانی معلم در دوشنبه ۱۳ مهر، تشکل‌های صنفی فرهنگیان، تصمیم گرفتند به منظور نشان دادن حسن نیت خود و جلو گیری از تعطیلی کلاس‌های درس، این مناسبت را با سه روز تاخیر، در روز پنجشنبه ۱۶ مهر برگزار نمایند.

در میان مطالبات متعددگروه‌ها، احزاب، جمعیت‌ها و اصناف، خواسته‌های عدالت خواهانهٔ صنفی، مطالبه‌ای بدیهی است که فلسفه حکومت‌ها براساس آن بنا می‌شود. بی‌توجهی به تنظیم، اجرا و نظارت بر قوانینی که نظامی عادلانه بر حقوق و مزایای عموم کارکنان دولت برقرار کند، توسط جامعه فرهنگیان کشور قابل اغماض و چشم پوشی نیست.

قوای سه گانه کشور هر کدام به شیوه‌ای به حاکمیت این روند تبعیض آلود و ناعادلانه کمک کرده‌اند، پر واضح است که این امر مسبوق به چندین دهه سابقه است و صرفا منحصر به این دولت نیست.

دولت فعلی که با شعارهایی نظیر تنش زدایی در روابط خارجی، مهار تورم، توجه به بخش آموزشی و بهداشت، میدان دادن به تشکلهای مدنی، حذف نگاه امنیتی به اعتراضات و انتقادات و… به روی کار آمد، در حوزه‌هایی که مربوط به جامعه فرهنگیان بود عملا ً تغییری را رقم نزد. افزایش ناچیز بودجه آموزش و پرورش، برقراری نگاه امنیتی به اعتراضات صنفی، ادامه روند محدود کردن فعالیت تشکل‌ها ی صنفی و فشار بر این فعلان، توسط نهادهای امنیتی وابسته به دولت و تعامل معامله گونه تیم مدیریتی وزارت متبوع با نمایندگان مجلس چهره‌ای مطلوب از دولت در بین فرهنگیان ترسیم نکرده است. در حالی که جامعه معلمان کشور پس از عبور از سال‌های سخت گذشته، به تدبیر این دولت امید‌ها بسته بودند.

این دولت نقشه راه و برنامه مشخصی برای برقراری عدالت در حقوق ومزایا و رفع تنگناهای فرهنگیان کشور ندارد. اجرای نظام رتبه بندی که با تبلیغات گسترده دولت همراه بود، علاوه بر اینکه درصد مهمی از فرهنگیان کشور را شامل نمی‌شود قابلیت رفع تبعیض در حقوق و مزایا بین سایر کارکنان دولت با فرهنگیان را ندارد.

انتظار جامعه فرهنگیان کشور از دولت این است که نظامی عادلانه برای حقوق و مزایای کلیه کارکنان دولت طراحی و اجرا کند، سپس رتبه بندی به عنوان یک امتیاز برای شغل معلمی در نظر گرفته شود تا ضمن جذب افراد توانمند به این شغل انگیزه مطالعه، تحقیق و تلاش را در بین آموزگاران تقویت نماید.

دولت یازدهم تا کنون دو لایحه بودجه به مجلس ارائه داده است که در هر دوی آن‌ها، بر خلاف وعده‌های رئیس جمهور محترم، نشانه‌ای از توجه ویژه به بخش آموزش دیده نمی‌شود. دولت در سال ۹۴ با وجودی که در برخی وزارت خانه‌ها، بودجه افزایشی ۷۰ درصدی را رقم زد در حوزه آموزش و پرورش سیاست دولت قبل را ادامه داد، به گونه‌ای که رشد بودجهٔ آموزش و پرورش کمتر از نرخ رشد تورم شد.

هم اینک دولت محترم در حال تدوین بودجه کشور برای سال آینده است. همچنانکه حمایت گسترده جامعه میلیونی فرهنگیان کشور در روی کار آمدن این دولت اثری تعیین کننده داشت، طبیعی است در صورت بی‌توجهی به حقوق مادی و معنوی ایشان، به ادامهٔ این روند تبعیض آلود رای نخواهند داد.

اغلب نمایندگان مجلس در این دوره و دوره‌های قبل در برابر تبعیض‌های ناروا که امروز نایب رئیس مجلس آن را بی‌عدالتی شفاف در حقوق فرهنگیان می‌دانند، سکوت کرده‌اند.

آن‌ها بار‌ها ضرب وشتم معلمانی را دیدند که برای دادخواهی به مجلس روی آورده بودند، اما متاسفانه با سکوتشان، سیاست‌های تبعیض آمیز قوه مجریه و قوه قضائیه را تأیید کردند و به معلمان کشور پیام دادند که در این خانه جایی برای شما نیست.

تقریبا جایی در جهان نمی‌توان یافت که افرادی را که به مدنی‌ترین شیوه ممکن اعتراض صنفی خود را اعلام می‌کنند، با برچسب اتهامات امنیتی بازداشت کنند و زندان‌های طویل المدت برای آن‌ها صادر نمایند.

رفتار قوه قضائیه با معلمان کشور، نه تنها در جهان بی‌بدیل است بلکه هیچ جایگاهی نیز در آموزه‌های دینی ندارد. جای بسی تاسف است که بد‌ترین برخورد با معلمان، در کشور ی صورت می‌گیرد که ارزشمند‌ترین و فاخر‌ترین توصیه‌های دینی در باب حفظ حرمت و جایگاه آن‌ها بیان شده است.

ظاهراً در این آب و خاک، اعتراض و انتقاد به عملکردهای ناصواب، گناهی نابخشودنی است. گویا در قوه قضائیه صدای مظلومیت فرهنگیان شنیده نمی‌شود، هر معلمی که بنابر وظیفهٔ ذاتی خود، از حقش دفاع کند، پاسخش را با آرای قضایی و زندان دریافت می‌کند.

قوهٔ قضائیه که باید دست ما را بگیرد و در برقراری عدالت یاریگر ما باشد و گرد ستم از چهرهٔ فرهنگ و فرهنگی بزداید، دست رد بر سینه آن‌ها می‌زند و در تکمیل عملکرد سایر قوا و نهاد نظامی خاص، در گوشه سلولمان می‌نشاند تا سزای عدالت خواهی را در این مملکت به همگان بنمایاند.

بر همین اساس و در جهت بهبود و اصلاح سیستم آموزشی کشور، اهم خواسته‌های جامعهٔ فرهنگیان به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

۱_ حق تحصیل رایگان طبق اصل سی قانون اساسی و توقف خصوصی سازی مدارس

۲_ رفع تبعیض‌های ناروا بین کارکنان آموزش و پرورش با سایر کارکنان دولت

۳_همترازی سطح حقوق بازنشستگان (بخصوص بازنشستگان سنوات قبل) با شاغلین

۴_ ارائه بیمه درمانی و تکمیلی در شأن جامعه فرهنگیان

۵_ رفع هرگونه تبعیض در اجرای دقیق و عملیاتی نظام هماهنگ پرداخت، ازجمله بند ۵ ماده ۶۸ قانون خدمات کشوری.

۶_ اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد فرهنگیان و پرداخت سریع و کامل پاداش بازنشستگی

۷_ رفع کلیه قوانین تبعیض آمیز علیه همکاران فرهنگی زن مانند حق عائله‌مندی

۸_ حذف فضای امنیتی از آموزش و پرورش کشور

۹_ پایان اعمال فشار علیه کانون‌های صنفی فرهنگیان و رفع موانع موجود در مسیر فعالیت کانون‌های صنفی معلمان و همکاری در جهت برگزاری هرچه سریع‌تر مجامع عمومی این تشکل‌ها

۱۰_ آزادی هرچه سریع‌تر فعالان صنفی آقایان: بداقی، عبدی، باغانی، هاشمی و بهشتی و توقف اجرای احکام صادر شده علیه ایشان

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان