lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

2020400.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته دوم اردیبهشت ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

اجرای برنامه خصوصی سازی و رواج قراردادهای موقت

چهاردهم اردیبهشت ماه-یکی از بدترین و غیرمنصفانه ترین مسائل موجود در بازار کار ایران، امضای قراردادهای سفید و صوری است که از دولت های گذشته رواج داشته و در دولت تدبیر و امید هم ادامه دارد. بیش از ۹۳ درصد کل شاغلان بازار کار ایران، قراردادی [ موقت ]هستند.

ژرفش شکاف بین مزد واقعی و تورم

چهاردهم اردیبهشت ماه-مجموع دریافتی امسال قریب به اتفاق مشمولان قانون کار به ۱.۵ میلیون تومان در ماه هم نخواهد رسید. بین مزد واقعی و تورم ایجاد شده در دهه های گذشته ۲۸.۵ درصد اختلاف وجود دارد.

اعتراض کارگران شهرداری به برنامه خصوصی سازی

چهاردهم اردیبهشت ماه- اکثریت قریب به اتفاق کارگران شهرداری حداقل بگیر هستند و هیچ مزایایی علاوه بر دستمزد مصوب شورای عالی کار به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.در شهرداری برای کارگرانی که سالهاست مشغول کارند، «نظام هماهنگ پرداخت» اجرا نمی‌شود. کارگران شهرداری ضمن اعتراض به خصوصی سازی خواهان تضمین امنیت شغلی‌ خود هستند.

اعتراض کارگران فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی- عسلویه

چهاردهم اردیبهشت ماه- با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از سال جدید، مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری فازهای ۲۰ و ۲۱ عسلویه همچنان پرداخت نشده باقی مانده است. دستمزد اسفند و فروردین ماه کارگران که تعداد آن‌ها تا چندصد نفر برآورد می‌شود، همچنان پرداخت نشده باقی مانده است.

همبستگی با معلمان دربند

چهاردهم اردیبهشت ماه-گروهی از فرهنگیان کشور اعلام کرده اند در همبستگی و حمایت از معلمان دربند که در اعتصاب غذا به سر می برند، روزهای سیزدهم و چهاردهم اردیبهشت ماه اعتصاب غذا خواهند کرد.

امنیت شغلی مطالبه کارگران استان ایلام

چهاردهم اردیبهشت ماه- علاوه بر اینکه یک سوم واحدهای صنعتی این استان تعطیل شده است بقیه واحد‌ها با کمتر از نیمی از ظرفیت مشغول به کار هستند. استان ایلام بالاترین آمار بیکاری را دارد. عده‌ای با رانت وبه سبب روابط خانوادگی ازبانک‌ها وام هایی با بهره پایین دریافت کردند اما به جای ایجاد اشتغال پول ها را خارج کردند.

اعتراض کارگران شهرداری مرکزی نیشاپور

چهاردهم اردیبهشت ماه- پرداخت حقوق حدود ۶۰ کارگر فضای سبز شهرداری مرکزی نیشاپور هر ماه با تاخیر پرداخت می‌شود.جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی کارگران، شهرداری نیشاپور وضعیت شغلی تعداد حدود ۱۵ کارگر فضای سبز را از قرار داد مستقیم به پیمانی تغییر داده است.

اعتراض کارگران کارخانه نساجی پاکان

چهاردهم اردیبهشت ماه- پرداخت دستمزد گروهی از کارگران کارخانه «نساجی پاکان» با سوابق ۱۵ تا ۲۰ سال کار ۴ماه به تاخیر افتاده است.علاوه بر دستمزد، ۶ ماه از حق بیمه کارگران به اداره تامین اجتماعی واریز نشده است. همچنین ۵۰ درصد از حق عیدی و پاداش پایان سال کارگران تا کنون پرداخت نشده است.

مطالبه کارگران ساختمانی در روز جهانی کارگر

چهاردهم اردیبهشت ماه- جمعی از انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی در بیانیه مشترک ، خواستار آن شدند تا به تمامی کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی از مزایای بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور و غرامت دستمزد حوادث کار تعلق بگیرد.

اعتراض کارگران سموم علف کش

سیزدهم اردیبهشت ماه- پرداخت معوقات حقوقی کارگران سموم علف کش از مرز پنج ماه گذشت و تاکنون هیچ اقدامی برای پرداخت معوقات حقوقی کارگران صورت نگرفته است. علاوه بر آن از ابتدای سال جاری حقوق فروردین ماه به مطالبات گذشته کارگران افزوده شده است.

اعتراض کارگران به آزاد سازی قیمت ها

سیزدهم اردیبهشت ماه- با افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید کارگران را پایین می‌آورند و در عمل اندک افزایش مزدی را به جیب صاحبان ثروت بازمی‌گردانند، واردات با دلار ارزان قیمت یکی دیگر از آسیب‌هایی است که بلای جان اقتصاد و معیشت کارگران شده است.

مبارزه کارگران برای دریافت حق سنوات

سیزدهم اردیبهشت ماه- یکی از تخلفاتی که کارفرمایان[ با حمایت دولت ]در رابطه با کارگران در خصوص پرداخت حقوق و مزایا مرتکب می شوند بحث مزایای پایان کار یا همان حق سنوات است.مطابق ماده ۲۴ قانون کار کارفرما مکلف است بر اساس آخرین حقوق، مبلغی معادل یک ماه حقوق به‌عنوان مزایای پایان کار به کارگر پرداخت نماید اما این قانون اجرا نمی شود.

اعتراض زحمتکشان به کاهش درآمد‌ها و نا امنی شغلی

سیزدهم اردیبهشت ماه- هم اکنون کارگران زیادی هستند که در کارخانه‌ها با مزد ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان کار می‌‌کنند. در عین حال موج بیکاری افزایش یافته و نا امنی شغلی و قراردادهای موقت افزایش یافته است.

اعتراض مجدد کارگران پیمانکاری بهشت زهرا

سیزدهم اردیبهشت ماه- کارگران راننده آمبولانس، فضای سبز و بخش کفن و دفن اموات این سازمان خواستار رسمی و مستقیم شدن قراردادهای، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، برخورداری از مزایای سختی کار و پرداخت شدن کامل حق بیمه‌ شدند.

اعتراض کارگران شهرستان اردبیل

سیزدهم اردیبهشت ماه -گروهیب از کارگران شهرستان اردبیل به سخنان وزیر کار که معتقد است نمی توان یکباره به کارفرمایان برای افزایش مزد فشار وارد کرد؛ اعتراض کردند.هم اکنون ۷ میلیون نفر ماهیانه تنها ۸۱۲ هزارتومان وکمتر از آن دریافتی دارند.

مطالبات کارگران شهرداری ‌تهران

دوازدهم اردیبهشت ماه- در شهرداری‌تهران مشکلاتی همچون عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران, همسان‌سازی حقوق و دستمزد و مسایل مرتبط با حقوق بازنشستگان حاکم است، تضمین امنیت شغلی‌ و کوتاه کردن دست پیمانکارن از خواسته‌های این زحمتکشان است.

خواست زحمتکشان افزایش دستمزد و حق مسکن است

دوازدهم اردیبهشت ماه- مطالبات کارگران تحت هیچ شرایطی محدود به افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن ماهیانه نمی‌شود چرا که اصولا هزینه‌های زندگی کارگران آنقدر بالاست که افزایش ۲۰ هزار تومانی دستمزد در برابر آن ناچیز است. با گذشت یک ماه و نیم از شروع سال جدید هنوزمصوبه افزایش حق مسکن ابلاغ نشده است.

مبارزه کارگران پلی اکریل اصفهان

دوازدهم اردیبهشت ماه- حدود ۷۰۰ نفر از کارگران شرکت پلی اکریل اصفهان در نامه‌ای خطاب به استاندار این استان از تعویق سه ماهه مطالبات مزدی خود انتقاد کردند و واگذاری به بخش خصوصی را ریشه اصلی مشکلات این واحد تولیدی قدیمی دانستند. در پایان این نامه، کارگران گفته‌اند: این ثروت ملی در حال نابودی و اشتغال حدود ۲۰۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۲۰۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم در معرض خطر قرار گرفته است.

تجمع اعتراضی کارکنان آموزشی نهضت سواد آموزی

دوازدهم اردیبهشت ماه- حدود ۲۰۰ نفر از آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در اعتراض به لغو قرارداد‌ها و بیکاری، مقابل مجلس تجمع کردند. تجمع کنندگان خواسته خود را عقد قرارداد تدریس عنوان کردند.

مطالبات کارگران معدن چادرملو در روز جهانی کارگر

دوازدهم اردیبهشت ماه- در معدن چادرملو مشکلات ریز و درشت بسیاری وجود دارد که یکی از مهمترین مسائل کارگران، قرارداد کار موقت است, مساله بعدی حق بیمه و بازنشستگی کارگران پیمانکاری است. کارگران همچنین اعتراض خود را نسبت به دستمزد مصوب شورای عالی کار اعلام کردند

اعتراض کارگران منطقه سه شهرداری اهواز

دوزدهم اردیبهشت ماه- حدود ۴۵۰ کارگر بخش خدماتی وفضای سبز منطقه سه شهرداری «اهواز» دستمزد اسفند ماه ۹۴ و فروردین سال جاری را دریافت نکرده‌اند. علاوه بر این حق بیمه این کارگران با تاخیر به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

اعتراض به کاهش دستمزد و عدم امنیت شغلی‌

دوازدهم اردیبهشت ماه- امنیت شغلی طبقه کارگر باید حفظ شود تا دیگر هیچ کارگری نگران اتمام قرارداد کار و تمدید دوباره قرارداد کوتاه مدت خود توسط کارفرما نباشد. ۸۱۲ هزار تومان حقوق بخش اعظمی از کارگران در کنار شغل رسمی خود به شغل غیر رسمی مشغولند و تلاش می کنند تا درآمدی به دست بیاورند و اجاره بهای مسکن یا هزینه‌های درمان خود را از طریق آن پوشش بدهند.

بیمه و حق بازنشستگی خواست زنان کارگر است

یازدهم اردیبهشت ماه- کارگران در کشور وضعیت مطلوبی ندارند و بیش از این زنان کارگر هستند که از این موضوع رنج می‌برند و مجبورند به صورت غیر رسمی کار کنند و در هیچ جا نه قراردادی به نامشان بسته می‌شود و نه بیمه‌ای به اسمشان وجود دارد. بر اساس یک تحقیق میدانی زنان کارگر یک‌هشتم حداقل حقوق قانونی را دریافت می‌کنند و در حال حاضر ۷۰ درصد کارگران نه بیمه دارند و نه قرارداد.

اعتراض زنان کارگر به عدم امنیت شغلی‌ و میزان دستمزد

یازدهم اردیبهشت ماه- زنان سرپرست خانوار فقدان امنیت شغلی را مهم‌ترین چالش پیش روی خود می‌دانند.زنان کارگر در عین تلاش برابر و حتا بیشتر نسبت به مردان و بازدهی بالا‌تر در بسیاری از واحد‌ها، کارگاه‌ها و شرکت‌ها حداقلهای دستمزدی و مزایای قانونی را دریافت می‌کنند.

هدفمندی یارانه ها و رواج قراردادهای موقت

یازدهم اردیبهشت ماه- هم اکنون ۴۹۰ هزار نفر در دستگاه های دولتی به دلیل قراردادهای معین امنیت شغلی ندارند و باید ۱.۲میلیون نفر با قرار دادهای حجمی را هم به آن اضافه کرد.

اعتراض و مطالبه کارگران در روز جهانی کارگر

یازدهم اردیبهشت ماه- کارگران ایران این روز را درحالی برگزار می کند که کارگران سراسر کشور در شرایط نامساعدی بسر برده و نبود امنیت شغلی، تکافو نداشتن مزد متناسب با معیشت، تامین اجتماعی، بیکاری، کوکان کار، زنان خود سرپرست و بی سرپرست از جمله مسائل حل نشده آنان است که هرساله نیز بر دامنه مشکل‌ها افزوده می شود. کارگران در این روز اعتراض خود را نسبت به قراردادهای موقت کار,اخراج کارگران و نیز تعویق طولانی مدت حقوق و همچنین اعتراض خود را نسبت به مصوبه مزد سال ۱۳۹۵ را اعلام کردند.

اعتراض متشکل گروهی از کارگران اخراجی صنایع

یازدهم اردیبهشت ماه- تعدادی از کارگران اخراج شده در مراسمی، تابلوی اعتراضی با خود حمل می کردند که بر روی آن نوشته شده بود `دیگر بابا نان ندارد.کارگرانی که چند سال است پشت درهای بسته کارخانه‌ها مانده اند.

مبارزه برای تامین امنیت شغلی‌

دهم اردیبهشت ماه- مشکل امروز کارگران نبود امنیت شغلی است و این فقدان امنیت در قالب تمدید نشدن قراردادهای موقت کار، جابجایی پیمانکار و یا تعطیلی واحدهای تولیدی است. خواست زحمتکشان تضمین امنیت شغلی‌ است.

مطالبات روزنامه نگاران

دهم اردیبهشت ماه- انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران در آستانه روز جهانی کارگر بیانیه‌ای صادر کرد که در بخشی از ان عنوان شده ؛ با کاهش روزافزون قدرت خرید نیمی از جامعه و برخوردارنبودن از تشکل‌های مستقل و کارآمد به منظورمشارکت در تصمیم گیری ها، بهبود وضعیت اقتصادی امکان پذیر نیست.

مطالبه کارگران کاشی ایرانا

نهم اردیبهشت ماه- کارخانه کاشی ایرانا از نیمه اسفند ماه سال گذشته تعطیل شده و به غیر از نیروهای ستادی بقیه کارگران اخراج شده‌اند.بیشتر کارگران کاشی و سرامیک ایرانا که در جال حاضر بیکار شده‌اند، سن بالایی دارند و دچار بیماری‌های ضمن کار شده‌اند.

اعتصاب کارگران کارخانه لومینیوم مهدی هرمز

نهم اردیبهشت ماه- بیش از ۸۰۰ کارگر این واحد تولیدی برای سومین روز متوالی در کارخانه تحصن کرده و خواستار بازگشت به کار کارگران اخراجی و پرداخت تمامی‌ مطالبات به تعویق افتاده شدند.کارگران این واحد در اعتراض به خصوصی سازی خواهان تضمین امنیت شغلی‌ ۲۴۰۰ کارگر این کارخانه شدند.

اعتراض کارگران شهرداری لوشان

نهم اردیبهشت ماه- دستمزد بهمن و اسفند سال گذشته حدود ۷۴ کارگر پیمانکاری شهرداری لوشان به همراه حقوق فروردین ماه سال جاری انان پرداخت نشده است. تعدادی از کارگران باسابقه به دلیل پرداخت نشدن سهم بیمه مشاغل سخت و زیان آور از شش ماه پیش منتظر حکم صدور بازنشستگی خود هستند.

افزایش تعداد زنان زحمتکش دست‌فروش

هشتم اردیبهشت ماه- پدیده دست‌فروشی محصول اقتصاد بیماری است که شغل ایجاد نمی‌کند. اقتصادی که در آن ثروت‌های ملی عادلانه توزیع نمی‌شود.دست‌فروشی زنان واقعیتی‌ست که در بازارِ کارِ بیمار این روزها انکار شدنی نیست. براساس جدیدترین اطلاعات مرکز آمار ایران، بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله معادل ۲۶.۱ درصد است. سهم مردان از این آمار بیکاری ۲۲.۳ و زنان ۴۲.۸ درصد است.

اعتراض کارگران پیمانکاری فاز ۱۹ پارس جنوبی- عسلویه

هشتم اردیبهشت ماه- شمار کارگرانی که هنوز بابت مطالبات مزدی خود از پیمانکار فاز ۱۹ بستانکارند تا نزدیک به ۲۰۰ نفر افزایش یافته است. کارگران بابت معوقات بهمن و اسفند سال۹۴ و نیز عیدی پایان سال از کارفرما طلبکارند.

خواست کارگران کارخانه لوله و قطعات بتنی گیلان

هشتم اردیبهشت ماه- با گذشت بیش از یک ماه از اخراج کارگران کارفرما هنوز عیدی وسنوات سال ۹۴ آنان را پرداخت نکرده است. کارگران خواستار اقدامی فوری برای رفع مشکلات موجود وبازگشایی کارخانه شدند.

کارگران صنعت خودرو سازی ایران و خواست امنیت شغلی

هشتم اردیبهشت ماه - گروهی از کارگران صنعت خودرو سازی خواستار تعطیلی رسمی روز جهانی کارگر وانعقاد قراردادهای دایم و تامین امنیت شغلی شدند.

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

۱۳۹۵/۰۲/۱۵

اتحاد کارگر

11065400.jpg

کارگران پتروشیمی ایلام خواستار کاهش ساعات کار شدند

به دنبال وقوع دو مورد حادثه منجر به فوت برای کارگران واحد الفین پتروشیمی ایلام، کارگران این بخش خواستار بازبینی شرایط و کاهش ساعات کار روزانه خود شدند.

منابع خبری ایلنا در پتروشیمی ایلام با اعلام این خبر افزودند: در حال حاضر عمده‌ترین خواسته صنفی کارگران واحد الفین پتروشیمی کاهش ساعات روزانه کار است و در همین رابطه در روزهای اخیر گروه‌هایی از کارگران از طریق اجتماع صنفی این موضوع را مطرح کرده‌اند.

براساس اطلاعاتی که به نقل از کارگران پتروشیمی ایلام بدست آمده است دست‌کم تا پیش از حوادث جداگانه‌ای که در روزهای یازدهم و دوازدهم اردیبهشت ماه سال جاری، منجر به فوت دو نفر از کارگران این مجتمع پتروشیمی شد، ساعت روزانه کار کارگران این مجتمع از حوالی ۷ صبح تا ۷ عصر بوده است.

برابر اطلاعاتی که به صورت رسمی از سوی پتروشیمی ایلام منتشر شده است در حادثه روز ۱۱ اردیبهشت ماه مرادجان قبادی از کارگران پیمانکاری و باسابقه داربست‌زن واحد الفین هنگام کار براثر سقوط از ارتفاع مجروح و به فاصله یک روز براثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست می‌دهد، همچنین در حادثه دوم که به فاصله یک روز بعد در همین واحد رخ می‌دهد، یکی دیگر از کارگران پیمانکاری جوشکار به نام علی کاظمی براثر سقوط از ارتفاع جان خود را از دست می‌دهد.

از قرار معلوم پس از این حوادث، ساعت کار روزانه گروهی از این کارگران با دو ساعت کاهش از ساعت ۷ صبح تا ۵ عصر تغییر کرده است و در همین رابطه باقی کارگران پتروشیمی ایلام نیز خواستار کاهش ساعات کار روزانه خود هستند.

به گفته مدیریت پتروشیمی ایلام، این واحد صنعتی که از سال ۹۲ وارد فاز تولید شده است حدود ۲ هزار کارگر دارد و بهره برداری از واحد الفین آن نیز تا پایان سال جاری به صورت کامل انجام خواهد شد.

کارگران پتروشمی ایلام می‌گویند با توجه به شرایط سخت کاری آن‌ها چنانچه در ساعات کار روزانه و زمان استراحت و امکانات رفاهی آن‌ها بازنگری صورت بگیرد، قطعا دیگر حوادثی مانند آنچه که در روزهای گذشته اتفاق افتاد، رخ نخواهد داد.

ایلنا

b303e5446400.jpg

اعتراض معلمان نهضت سواد آموزی در مقابل مجلس

بر اساس گزارش دریافتی از تهران از صبح روز یکشنبه 12اردیبهشت 95 جمعی از معلمان زن نهضت سواد آموزی در مقابل مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواهان استخدام رسمی و پرداخت شدن حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی روی آن نوشته بودند:

- ”تکلیف آموزش دهندگان را روشن کنید“

-”آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی“

دانشجو آنلاین

92400-2.jpg

ممانعت پلیس از حضور اعضای سندیکای شرکت واحد در مراسم روز جهانی کارگر

تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد در مراسم روز جهانی کارگر که در خیابان طالقانی برگزار شد با شعارهای مستقل خودشان حضور یافتند و پلاکاردهایی که آرم سندیکا همراه با شعارهای دستمزد عادلانه حق مسلم ماست، کارگر زندانی آزاد باید گردد، سندیکا حق مسلم ماست در آن درج شده بود را همراه با کارگران و دانشجویان حاضر در مراسم روز کارگر در دست گرفتند.

دقایقی بعد ماموران پلیس امنیت با یورش به جمعیت پلاکاردها از آنها گرفتند و دو تن از اعضاء سندیکا آقایان سید رسول طالب مقدم و ناصر محرم زاده دستگیر و در ون نیروی انتظامی بازداشت شدند. نامبردگان بعد از اتمام مراسم روز کارگر در خیابان های اطراف آزاد شدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه گردهمایی و اعتراض در روز جهانی کارگر را حق مسلم همه کارگران می داند و برخوردهای پلیسی، امنیتی و قضایی با شرکت کنندگان در مراسم روز جهانی کارگر را محکوم می کند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

222222.--5.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته اول اردیبهشت ماه

“طرح‌های خصوصی سازی در کشورها یک پسرفت است. اوایل بیشترین حملات روی بخش‌های استراتژیک اقتصادی و رو به رشد، مانند بخش انرژی و ارتباطات بود، درواقع این خصوصی سازی‌ها انتقال این بخش‌ها از انحصار دولت به انحصار شرکت‌های انحصاری بود که باعث انباشت عظیم سود به نفع سهامداران- که اغلب شرکت‌های خارجی هستند- بود. در حالیکه توده مردم درگیر افزایش نرخ بهره، کاهش و تخریب کیفیت خدمات بودند.”

“فراخوان فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری علیه سیاست ویرانگر خصوصی سازی‌روز جهانی مبارزه علیه خصوصی سازی”

نقش تشکلهای زرد حکومتی

هفتم اردیبهشت ماه- رئیس کانون عالی شوراهای کار در سومین روز از هفته کارگر سال ۹۵ اعلام کرد ؛تشکلهای کارگری مطیع رهبری هستند و سیاست های کلی تشکلات کارگری اطاعت از رهبری وحمایت از دولتهاست.

دروغ پردازی وزیر کار

هفتم اردیبهشت ماه-وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفتگوی خبری به کارگران وعده داد اگر به سمت رونق اقتصادی پیش برویم تلاش می کنیم از این ناحیه چند درصد به دستمزدها اضافه کنیم.

مبارزه برای افزایش دستمزد ها

هفتم اردیبهشت ماه- در حال حاضر درآمد ۳۵ درصد از کارگران تنها کفاف خوراک آن‌ها را می‌دهد و برای امور دیگر زندگی آن‌ها کفایت ندارد.

اعتصاب کارگران کارخانه پارس سرام

هفتم اردیبهشت ماه- ۲۵۰کارگر قرار دادی کارخانه «پارس سرام» در منطقه قرچک شهرستان ورامین از کار اخراج شدند. کارفرما بعد از اخراج ۲۵۰ کارگر به کارگران باقی مانده رسمی اطلاع داده است که به دلیل مشکلات مالی حداقل تا پایان فروردین ماه فعالیت تولیدی ندارد. بعد از اعلام تعطیلی کارخانه کارگران رسمی برای مشخص شدن وضعیت شغلیشان در محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

اخراج دستجمعی کارگران قند ورامین

هفتم اردیبهشت ماه-کارخانه قند ورامین به طور کامل تعطیل شدوحدود ۲۸۵کارگررسمی وقرار دادی آن بیکار شدند.

خصوصی‌سازی و تمرد از قانون کار

هفتم اردیبهشت ماه- انعقاد قرارداد های موقت و سفید امضا در کارهایی که ماهیت مستمر و دائم دارند ؛عمده تخلفات دولت ها ست و در حال حاضر نیز پیمانکاران با تمرد از قانون کار کارگران را به شکل موقت و قراردادی به کار می گیرند. به تبعیت از دولت کارفرمایان بخش خصوصی هم به انواع مختلف از انعقاد قراردادهای مستمر با کارگران خودداری می کنند.

مخالفت کارگران با خصوصی‌سازی بخش‌هایی از اتوبوسرانی شهر تهران

هفتم اردیبهشت ماه-خصوصی‌سازی بخش‌هایی از اتوبوسرانی شهر تهران با مخالفت کارگران و فعالان کارگری روبرو شده است. این مساله جزو سیاست‌های مصوب شورای‌شهر است که مشکلاتی دارد.

زنان کارگر و مطالبات آنان

هفتم اردیبهشت ماه- هم اکنون بخش عمده‌ای از زنان کارگر در بخشهای غیر رسمی اقتصاد مشغول کار هستند و از حداقل حقوق و مزایا بی‌بهره‌اند لذا از محاسبه در بسیاری از آمارهای رسمی باز می مانند. از جمله چالشهای پیش روی زنان را می‌‌توان دریافت دستمزد کمتر نسبت به مردان در شرایط کار مساوی، نبود امنیت شغلی، مرخصی بارداری، مرخصی زایمان بدون اطمینان از بازگشت به کار و ساعات کار طولانی عنوان کرد.

شکاف دستمزد -هزینه

هفتم اردیبهشت ماه- بیش از ۶۰ درصد کارگران بازنشسته و ۸۵ درصد کارگران کشور حداقل دستمزد را دریافت می کنند. شکاف دستمزد -هزینه در چند سال اخیر رشد داشته است.

اعتراض کارگران کارخانه ایستک کردستان

هفتم اردیبهشت ماه-شرکت تولیدی و صنعتی خورشید زریوار که تولید کننده ماء الشعیر گازدار بدون الکل است به همت گروه سرمایه گذاری ایستک در سنندج احداث شد ولی هم اکنون تعطیل شده است.۱۰۰ کرگر این واحد صنعتی بیکار شدند.

اعتراضات و مطالبات بر حق زحمتکشان

ششتم اردیبهشت ماه- دستمزدی که کارگران دریافت می‌کنند تنها ۱۳ روز از زندگی آنها را تامین می‌کند. خواست فوری و بر حق زحمتکشان افزایش دستمزد‌ها مطابق با تورم واقعا موجود در کشور است.

اعتراض زنان زحمتکش به تبعیض جنسیتی

ششم اردیبهشت ماه- شرکت ایرانی کاریابی تلنت به تازگی در پژوهشی که انجام داد به این نتیجه رسید دریافتی زنان ایرانی در سمت های مشابه ٢۹ درصد کمتر از مردان ایرانی است. پایین بودن دستمزد‌ها در ایران برای بسیاری از شرکت های بین المللی مزییتی محسوب می شود.

افزایش بیکاری و عدم امنیت شغلی‌ جوانان

ششم اردیبهشت ماه- از طرف برخی مقامات دولتی تعداد بیکاران تا سال‌های آینده حتی ۱۳ میلیون نفر نیز برآورد شده است؛ بنابراین در چنین فضایی حتی امکان اتخاذ تصمیمات نیز درباره آینده شغلی جوانان وجود ندارد چه رسد به اینکه امیدوار باشیم واقعا شغلی هم ایجاد شود.

زنان کارگر امنیت شغلی ندارند

ششم اردیبهشت ماه- بیش از ۲۵۰۰ هزار زن به دنبال فراهم کردن ایجاد شرایط کار هستند و از این که نمی توانند کاری انجام دهند از فقر و بدبختی رنج می برند.نداشتن امنیت شغلی دغدغه اصلی زنان کارگر کشور است.

اعتراض کارگران و زحمتکشان در استان اردبیل

ششم اردیبهشت ماه- شمار شکایت کارگران از کارفرماها رقم قابل‌توجهی دارد.سال گذشته پنج هزار فقره شکایت از کارفرمایان به وزارت کار استان اردبیل ارسال شده است که بیشترین میزان آن به اتمام مدت قرارداد و عدم تمدید قرارداد کار و در عین حال پرداخت نشدن مطالبات برمی‌گردد.از دیگر مصادیق عدم رعایت قوانین و مقررات کار در استان را قراردادهای سفید تاریخ، سفید مبلغ و سفید امضا می‌‌توان عنوان کرد.

اعتراض زحمتکشان به افزایش بیکاری

پنجم اردیبهشت ماه- بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور را کارگران تشکیل می‌دهند، در جهت حفظ امنیت شغلی کارگران مصوبه‌ای تصویب نشده ، نرخ بیکاری افزایش یافته و بیکاری زنان و جوانان دو برابر شده است.

اعتراض زحمتکشان به کاهش درآمد ها

پنجم اردیبهشت ماه- در حالی متوسط هزینه‌های خانوار شهری به قیمت پارسال ۳۸ میلیون تومان است که متوسط دریافتی امسال مشمولان قانون کار در بهترین حالت رقمی بین ۱۸ میلیون و ۹۰۰ تا ۲۱ میلیون تومان خواهد بود.این رقم در حال حاضر، نصف ارقام ماهیانه مورد نیاز زندگی در کلانشهرهایی مانند تهران است.

اعتراض کارگران شاغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

پنجم اردیبهشت ماه- واقعیتی که پنهان مانده این است که در سالهای اخیر کارگران زیادی به نام ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از چتر حمایت‌های قانون کار بیرون افتاده‌اند . کارگران هموراه با مشکل نبود امنیت شغلی و معاش دست بگریبان بوده‌اند.

اعتراض کارگران خدماتی شاغل درفرودگاه مهرآباد

پنجم اردیبهشت ماه- طی چند سال گذشته کارگران واحد چرخ دستی فرودگاه مهر آباد تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری فعالیت می‌کرد ه‌اند و در عین حال بخشی از مطالبات این کارگران در زمان هر یک از این پیمانکاران پرداخت نشده است. کارگران دو ماه دستمزد ماهای تیر ومرداد سال ۹۳ به همراه سنوات وبخشی از عیدی دو سال ۹۳ و ۹۴ خود را هنوز دریافت نکرده‌اند. ر حق این زحمتکشان است.

اعتراض کارگران شهرداری هویزه

پنجم اردیبهشت ماه- حدود ۱۷۰کارگرشاغل در مجموعه‌های شهرداری هویزه وسازمان‌های وابسته به آن هنوز دستمزد ماه‌های اسفند ۹۴ و فروردین سال جاری خود را دریافت نکرده‌اند و و علاوه بر این عیدی و مزایای پایان سال ۹۴این کارگران نیز پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران شاغل در بهشت زهرا

پنجم اردیبهشت ماه- بیشتر کارگرانی که در بخش خدماتی و برای یک شرکت خصوصی کار می‌‌کنند،قرار داد ندارند و مسئول غسالخانه زنان و سرپرست این کارگران می‌گوید؛ ۱۵ سال سابقه کار دارد که ۸ سال آن بیمه نبوده است.اصلا تعطیلات نداریم، حوادث شغلی و بیماری‌های عفونی زیاد است, اجرایی نشدن آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور برای کارگران غسال از مهمترین مشکلات ما است.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی معدن چشمه پودنه

چهارم اردیبهشت ماه- دست‌کم حدود ۲۰۰ نفر از کارگران اخراجی معدن چشمه پودنه به دلیل بی‌‌نتیجه ماندن پیگیری و مذاکره برای وصول خواسته‌های خود در اطراف محل کارشان تجمع اعتراضی بر پا کردند. کارگران خواستار دریافت معوقات مزدی سال ۹۴ و بازگشایی معدن و بازگشت به کار با تضمین امنیت شغلی‌ هستند.

اعتراض کارگری معدن چادرملو

چهارم اردیبهشت ماه- با وجود گذشت بیش از دو ماه از زمان برگزاری انتخابات، اعتبارنامه‌های اعضای انتخابی انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو در استان یزد هنوز صادر نشده است. انتخابات بیستم بهمن ماه سال گذشته برگزار شده است و علیرغم اینکه طبق قانون حداکثر پس از ۲۰ روز باید اعتبارنامه‌ها توسط اداره کار صادر شود، اداره کار استان یزد همچنان از صدور این مدارک خودداری می‌کند.

اعتراض کارگران صنعت کاشی و سرامیک

چهارم اردیبهشت ماه- وضعیت آشفته ‌ای که بر این صنعت حاکم است معلول بی‌توجهی دولت به بیکاری‌های ناشی از ورشکستگی‌ صنایع است. انجمن‌ صنفی کارفرمایان صنعت کاشی در مواجه با رکود ایجاد شده درصدد است تا از طریق نشان دادن چراغ سبز تعدیل[اخراج] صورت مسئله را پاک کند.

اعتراض کارگران خرم آباد در آستانه روز جهانی کارگر

چهارم اردیبهشت ماه- جمعی از کارگران خرم آباد در آستانه روز جهانی کارگر با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به تعدیل‌های گسترده، تعطیلی واحدهای تولیدی و حداقل دستمزد زیر خط فقر اعتراض کرده ، و اعلام کرده‌اند ، ما امروز هم صدا و هم گام با سایر کارگران خواستار تعیین دستمزد عادلانه با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور بوده و بر زندگی بهتر اصرار داریم.

خواست کارگران معدن طزره

چهارم اردیبهشت ماه- کارگران این معدن در حال حاضر به غیر از دو ماه معوقات مزدی مربوط به اسفند سال ۹۴ وفروردین ماه سال جاری، بابت عیدی و ۱۶ ماه حق بیمه نیز از کارفرما طلبکارند.

اعتراض کارگران دو کارخانه تولی پرس وبسته بندی البرز

چهارم اردیبهشت ماه -۳۵ کارگر این دو کارخانه که تحت مدیریت یک کارفرما فعالیت دارند، در تاریخ ۱۴فرودین ماه سال جاری اخراج شدند.این اخراج ها باعث شده است تا همکاران باقیمانده آنها از بابت امنیت شغلی خود احساس خطر کنند. کارگران اخراج شده هر یک تا نزدیک به ۱۴ سال سابقه کاری دارند.

ادامه اعتراضات کارگران فاز ۱۹ پارس جنوبی – عسلویه

سوم اردیبهشت ماه- باوجود وعده‌ای که از سوی کارفرما به ۲۸۰ کارگر پیمانکاری فاز ۱۹ عسلویه در خصوص پرداخت معوقات مزدی آنها تا عصر روز چهار شنبه (اول اردیبشهت ماه) داده بود،در نهایت تنها ۲۰ نفر از این کارگران موفق به دریافت مبلغ کمی‌ از معوقات مزدی خود شدند.

اعتراض کارگران کارخانه قطعات بتنی گیلان

سوم اردیبهشت ماه- کارخانه قطعات بتنی گیلان به دلیل آنچه از سوی کارفرما کمبود مواد اولیه تولید و بحران در منابع مالی عنوان می‌شود، از اول فروردین ماه موقتا تعطیل اعلام شده است و۱۷۰ کارگر شاغل در این واحد تولیدی بدون دریافت عیدی وسنوات سال ۹۴ و ۹۳ از کار اخراج شدند. جهت همبستگی‌ با کارگران اخراج شده ۱۵ کارگری که مسئولیت نگهداری ماشین آلات کارخانه را بر عهده دارند نیز حاضر به ادامه کار نشدند.

مطالبات کارگران بازنشسته

اول اردیبهشت ماه- کارگران بازنشسته مطالبات زیادی از سازمان تامین اجتماعی و دولت دارند اما دو مطالبه برای آن‌ها از اولویت بیشتری برخوردار است، یکی میزان مستمری و دیگری بحث درمان بازنشستگان است که باید در هر دو بازبینی‌هایی صورت گیرد.بعد از انتخابات، شورای عالی کار میزان مزد را حدود۸۱۲ هزار تومان اعلام کرد که با وعده‌های پیش از انتخابات بسیار فاصله داشت.

۱۳۹۵/۰۲/۰۸

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

اتحاد گارگر

-400-17.jpg

پس از اعتراضات متعدد اتفاق افتاد؛

کارگران اخراجی معدن چشمه پونه جاده را بستند

دست‌کم حدود ۲۰۰ نفر از کارگران اخراجی معدن چشمه پونه به دلیل بی‌‌نتیجه ماندن پیگیری و مذاکره برای وصول خواسته‌های صنفی خود امروز صبح در اطراف محل کارشان تجمع کردند.

تعدادی از کارگران این معدن درتماس‌های جداگانه به ایلنا گفتند همه ما خواهان دریافت معوقات مزدی سال ۹۴ و بازگشایی معدن هستیم.

از قرار معلوم این کارگران پس از بی‌نتیجه بودن مذاکراتی که در روزهای گذشته با مدیران اداری شهرستان و استان کرمان داشته‌اند تصمیم به برپایی اجتماع صنفی امروز گرفتند.

معترضان مدعی هستند که تا این لحظه مسئولان مربوطه آنطور که باید به خواسته‌های قانونی آنها توجه نشده است.

آنها یادآور می‌شوند که در سال ۹۴ و درست در زمانی که هنوز فعالیت معدن چشمه پودنه متوقف نشده بود نیز برای پیگیری معوقات مزدی خود حرکت‌های صنفی انجام داده بودند اما که در نهایت به اخراج دست کم یک نفر از همکاران متخصص آنها منجر شده بود.

ایلنا:

635735263843434308400.jpg

نائب رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران شهر تهران:

سقف پوشش خدمات درمانی بازنشستگان نیاز به افزایش دارد

.

یک فعال صنفی کارگران بازنشسته گفت:سازمان تامین اجتماعی در رأس امور خود به بحث افزایش عادلانه مستمری بازنشستگان و درمان آنها بپردازد.

«علی دهقان کیا» نائب رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران شهر تهران باتوجه به نزدیک شدن به مناسبت روز کارگر به ایلنا گفت: ۱۱ اردیبهشت به نام روز کارگر در جهان نام گذاری شده است و به همین مناسبت جامعه کارگری انتظار دارد مسئولین و دولت به حقوق کارگران و بازنشستگان کارگری احترام گذاشته و خبرهای خوشی برای جامعه کارگری داشته باشد.

دهقان کیا افزود: کارگران بازنشسته مطالبات زیادی از سازمان تامین اجتماعی و دولت دارند اما دو مطالبه برای آن‌ها از اولویت بیشتری برخوردار است، یکی میزان مستمری و دیگری بحث درمان بازنشستگان است که باید در هر دو بازبینی‌هایی صورت گیرد.

این فعال صنفی کارگران بازنشسته گفت: دولت به عنوان اداره کننده سازمان تامین اجتماعی و شرکت‌های شستا به نوعی کارفرمای بازنشستگان است که مستمری و درمان کارگران بازنشسته را برعهده دارد و بازنشستگان توقع دارند پس از سال‌ها پرداخت حق بیمه اکنون از شرایط بهتری برخوردار شوند.

وی گفت: دولت ۲۲ گروه اجتماعی از جمله تاکسی داران و قالیبافان را به سازمان تامین اجتماعی تحمیل کرده و در مقابل خودش بی‌آنکه به تعهدات قانونی خود در خصوص پرداخت مطالبات بیمه شدگان عمل کند، مدیریت این سازمان را برعهده گرفته است.

نائب رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران شهر تهران افزود: اکنون پس از سال‌ها تعداد زیادی از کارگران گروه‌های تحمیل شده از مستمری بازنشستگی، ازکار افتادگی و درمان سازمان تامین اجتماعی برخوردارند اما دولت به عنوان کارفرما به تعهدات خود عمل نمی‌کند و سهم خود را از بیمه به سازمان نمی‌پردازد.

دهقان کیا ادامه داد: حدود ۳ میلیون و چهارصد هزار نفر مهمان ناخوانده با سهم پرداختی ۷ درصد در حالی بر سر سفره تامین اجتماعی آمده‌اند و در اموال کارگران شریک شده اند وشرایط شان را برای ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار کارگر بازنشسته که سال‌ها ۳۰ درصد حق بیمه پرداخته‌اند، سخت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: این امر در حالی صورت می‌گیرد که صندوق سازمان تامین اجتماعی از وضعیت خوبی برخوردار نیست و چون درگیر این حاشیه‌ها شده است از ارائه خدمات مناسب به صاحبان اصلی خود با مشکلاتی روبرو شده است.

این فعال صنفی کارگران بازنشسته گفت: بازنشستگان برای درمان خود با وجود داشتن دفترچه بیمه درمانی و بیمه مکمل باز هم مبالغ هنگفتی می‌پردازند که برای بازنشستگان که مستمری شان حداقلی است این فراهم کردن این هزینه‌ها سخت و گاهی غیر ممکن است که منجر می‌شود از ادامه درمان خود سرباز زنند.

دهقان کیا ادامه داد: اکنون به مناسبت روز کارگر از دولت می‌خواهیم با عمل به تعهدات خود باعث افزایش بهره وری در کارگران شود تا چرخه اقتصاد به گردش درآید و با پویایی اقتصاد موانع افزایش مزد از میان برود.

نائب رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران شهر تهران گفت: قبل از انتخابات وعده افزایش مزد از ۷۱۲ هزار تومان به یک میلیون و پنجاه هزار تومان داده شده بود اما بعد از انتخابات، شورای عالی کار میزان مزد را حدود۸۱۲ هزار تومان اعلام کرد که با وعده‌های پیش از انتخابات بسیار فاصله داشت.

وی با اشاره به اینکه فروردین ماه به پایان رسید و هزینه‌های حمل و نقل و اقلام مصرفی افزایش یافت اما همچنان خبری حتی از میزان افزایش مستمری‌های بازنشستگان تامین اجتماعی نشده است، گفت: سازمان تامین اجتماعی سازمان فقیری نیست که نتواند از پس هزینه‌های بازنشستگان خود برآید، این سازمان نهاد عمومی غیر دولتی است که متاسفانه بر اساس قوانین دولتی اداره می‌شود که همین امر باعث بروز مشکلات شده است.

این فعال صنفی کارگران بازنشسته ادامه داد: حیات سازمان تامین اجتماعی به دست کارگران است زیرا این کارگران زحمتکش هستند که تمام اموال و شرکت‌های شستا را با حاصل دسترنج خود بنا نهاده که این به موقعیت کنونی رسیده است، اکنون اداره شرکتهای شستا به دست دولت است و بازنشستگان هیچ نظارتی بر این شرکت‌ها ندارند.

با اشاره به مسابقه عکس سلفی من با پدر و مادر کارگرم که از طرف سازمان تامین اجتماعی برگزار شده است، گفت: سازمان تامین اجتماعی به جای پرداختن به مسائلی که نتیجه‌ای برای جامعه کارگری درپی ندارد بهتر است به اصل موجودیت کارگران خصوصا بازنشستگان این قشر توجه کند.

ایلنا

81844816400-3.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته چهارم فروردین ماه

“فراخوان فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری علیه سیاست ویرانگر خصوصی سازی - روز جهانی مبارزه علیه خصوصی سازی”

خصوصی سازی سر لوحه برنامه دولت است

سی‌‌ ویک فروردین ماه-وزیر اقتصاد تاکید کرد: باید موجبات حضور هرچه بیشتر مردم و بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی فراهم و اقدامات از دولت به مردم واگذار شود٬در همه برنامه ریزی هایی که برای اصلاح ساختار صورت گرفته بهبود محیط کسب و کار و تقویت بخش خصوصی به عنوان هدف اصلی انتخاب شده اند.

بهبود فضای کسب و کار یا نابودی امنیت شغلی زحمتکشان

سی‌‌ و یک فروردین ماه-معاون وزیر کار با تاکید بر اینکه قوانین و مقررات نیازمند اصلاح هستند، گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی، نگرش‌ها باید تغییر و بهبود فضای کسب و کار محقق شود.خصوصی سازی باید به معنای واقعی در کشور اتفاق بیافتد.

مطالبات بازنشستگان راه آهن

سی‌ ویکم فروردین ماه- با گذشت یک ماه از سال جدید، عیدی ۵۲ هزار بازنشسته شرکت راه آهن هنوز پرداخت نشده است. بازنشستگان بعد از سال‌ها خدمت در دوران بازنشستگی، از پرداخت به موقع مزایا و عیدی محروم هستند. حجم عیدی پرداختی به بازنشستگان راه‌آهن ۳۰ میلیارد تومان است.

اعتراض زحمتکشان به کاهش درآمد ها

سی‌ و یکم فروردین ماه- قیمت‌ها با شروع سال جدید افزایش یافته و در برخی بخش‌ها مانند حمل و نقل، خوراک و اقلام پُرمصرف خانوار تغییراتی ایجاد شده که به معنی افزایش هزینه‌های خانوار و کاهش دوباره قدرت خرید است.

مطالبات طراحان گرافیک ایران

سی و یکم فروردین ماه- بزرگترین مشکل انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران نقدینگی است و مهمترین مسئله طلب های مالی از وزارت ارشاد و سازمان زیباسازی شهرداری است .

مطالبات بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

سی‌ ویکم فروردین ماه- مستمری فروردین ماه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در حالی بدون افزایش پرداخت شد که دولت افزایش قیمت‌ها را در بسیاری از بخش‌ها اعمال کرده است.نمی‌توان با عرضه تسهیلاتی مانند کارا کارت قدرت خرید کارگران بازنشسته را افزایش داد.

افزایش بیکاری در پایان سال گذشته

سی‌‌ام فروردین ماه- آمارها نشان می‌دهند در فاصله پاییز تا زمستان ۹۴ اوضاع بازار کار بدتر شده و با افزایش ۱.۱ درصدی نرخ بیکاری، ۲۴۰ هزار نفر در شب عید شغل خود را از دست داده و به آمار بیکاران افزوده شده‌اند.

ادامه تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد

سی‌ام فروردین ماه- بیش از ۵۰۰ نفر از بازنشستگان صنعت فولاد از سراسر کشور در اعتراض به معوقات حقوق بازنشستگی و عدم دریافت آن در زمان مقرربرای دومین‌بار مقابل مجلس تجمع کردند.

اعتراض کارگران کارخانه لوازم خانگی ارج

سی‌ام فروردین ماه- خط تولید لوازم خانگی ارج از ابتدای سال جدید تعطیل است .با حدود دویست کارگر باسابقه در بهمن و اسفند سال گذشته تسویه حساب شده است و فقط حدود نیمی از آن‌ها توانسته‌اند بیمه بیکاری بگیرند

خواست کارگران بخش پیمانکاری شهرداری دزفول

سی‌ام فروردین ماه- پس از سیلاب اخیر ناشی از طغیان رودخانه دز, پیمانکار شهرداری دزفول ۲ هزار نفر از کارگران این بخش را از کار بیکار کرده است.خواست کارگران تضمین امنیت شغلی‌ و دریافت تمام و کمال حقوق و تمام مزایای شغلی‌ به هنگام فجایا و بلایای طبیعی است.

اعتراض کارگران کارخانه عرف ایران

سی‌ام فروردین ماه- کارفرمای این کارخانه ۳۰ کارگر دیگر را اخراج کرده است و حق بن سال ۹۴ را هم هنوز نپرداخته است.خواست این زحمتکشان تضمین امنیت شغلی‌ و پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده است.

هدفمندی یارانه ها وکاهش قدرت کارگران

بیست و نهم فروردین ماه-فعالیت بخش خصوصی و خصوصی‌سازی در کشور گسترش یافته ولی کماکان شاهد سرکوب دستمزد و نرساندن آن به سطح واقعی هستیم، سرکوب دستمزد در این سال‌ها به حدی بود که در مقابل جهش قیمت‌ها در اجرای هدفمندی یارانه ها، مزدبگیران را یا وادار به از جیب خوردن و تاراج اندک پس اندازشان برای روزهای مبادا نمود.

مبارزه کارگران کارخانه کاشی و سرامیک ایرانا

بیست و نهم فروردین ماه- کارفرمای کارخانه کاشی و سرامیک ایرانا از ۱۵ اسفند ۹۴ کلیه خطوط تولید را تعطیل و ۳۸۰ نفر از کارگران قراردادی کارخانه را اخراج کرده است. قراردارد ۸۲ کارگر تا پایان اردیبهشت اعتبار دارد.خواست کارگران تضمین امنیت شغلی‌ است.

قطع مزایای رفاهی کارگران

بیست و نهم فروردین ماه-عدم احیای ماده ۴۱ قانون کار باعث ادامه روند «سرکوب دستمزدی» و حذف مزایای رفاهی نیروی کار شده است. قطع مزایای رفاهی، حقوق قانونی (سرویس ایاب و ذهاب، صبحانه، نهار، البسه، وسایل حفاظت فردی، معاینات دوره ای و…)،باعث سقوط بیش از پیش قدرت خرید کارگران شده است.

ادامه اعتراضات کارگران فاز ۱۹ عسلویه

بیست و نهم فروردین ماه- این اعتصاب که با حضور حدود ۲۰۰ کارگر بستانکار برپا شده در ادامه تجمعی است که از بامداد پنجشنبه ۲۶ فروردین ماه برگزار شده بود. کارگران معترض خواستار پرداخت شدن حدود ۴ ماه معوقات مزدی خود توسط پیمانکار پروژه هستند.

مطالبات زحمتکشان بازنشسته

بیست و نهم فروردین ماه- بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان با سختی و مشقت زندگی می‌کنند ، بجای خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان، بیمه تکمیلی را برای آن‌ها اجبار و ارائه خدمات درمانی بیشتر را منوط به داشتن بیمه تکمیلی و با هزینه جیب خود کارگران کرده‌اند.

دستمزد هنرمندان را پرداخت نمی‌کنند

بیست و نهم فروردین ماه-رئیس انجمن مجسمه‌سازان به معوقات مالی هنرمندان از سازمان زیباسازی شهرداری اشاره کرد و گفت: این مشکل همه هنرمندان در رشته‌های مختلف هنری است که پس از اتمام کار خود با بدقولی‌ از طرف سازمان‌ها و ارگان‌های طرف قرارداد مواجه می‌شوند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان صندوق فولاد

بیست و نهم فروردین ماه- بیش از سه هزار نفر از بازنشستگان صندوق فولاد در اعتراض به تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر پرداخت هزار و هشتصد میلیارد تومان به جای ۲ هزار پانصد میلیارد تومان برای پرداخت حقوق سال ۹۵ بیش از ۸۵ هزار نفر از بازنشستگان فولاد, مقابل مجلس تجمع اعتراضی بر پا کرده و خواستار پرداخت کامل حقوق اسفند ۹۴ و برطرف ساختن مشکلات بیه خدمات درمانی شدند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آلومینیوم مهدی هرمزگان

بیست وهشتم فروردین ماه- بیش از ۶۰۰ تن از کارگران اخراجی کارخانه آلومینیوم مهدی استان هرمزگان در اعتراض به اخراج دستجمعی خود در مقابل درب این واحد صنعتی تجمع کردند.

برخوردهای امنیتی و پلیسی با فعالان سندیکایی

بیست وهشتم فروردین ماه-ابراهیم مددی عضو هیئت مدیره و نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد به جرم اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی در دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ محاکمه شد.سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با انتشار بیانیه ای این اقدام را محکوم کرد

مبارزه برای احیای حقوق سندیکایی

بیست وهشتم فروردین ماه-آزادی تشکل‌های کارگری باید اصلی ترین خواسته کارگران در روز جهانی کارگر باشد. آنچه که کارگران می‌یبینند کوچک تر شدن سفره ‌شان است.

ادامه اعتراضات کارگران معدن چشمه پودنه

بیست و هشتم فروردین ماه- بیش از ۷۰ کارگر معدن به دلیل عمل نکردن کارفرمای معدن چشمه پودنه به تعهدات خود از جمله پرداخت مطالبات کارگران و بازگشایی معدن مقابل استانداری استان کرمان تجمع اعتراضی بر پا کردند.

اعتراض کارگران کوره پزخانه‌های یافت آباد

بیست و هشتم فروردین ماه- نظارتی بر عملکرد کارفرمایان کوره‌های آجرپزی وجود ندارد. کارفرمایان حق بیمه کارگران را به صورت مرتب پرداخت نمی کنند. کارگرانی هستند که با بیش از بیست سال سابقه کار، کمتر از پنج سال سابقه بیمه دارند و هرگز به سن بازنشستگی نمی رسند.

تجمع اعتراضی هنرمندان و فعالان فرهنگی اهواز

بیست و هشتم فروردین ماه- یک هفته پس از تجمع اعتراضی گروهی از هنرمندان در مقابل موزه معاصر تهران,هنرمندان اهواز در اعتراض به ‌واگذاری موزه هنرهای معاصر اهواز به بخش خصوصی در مقابل موزه هنرهای معاصر تجمع اعتراضی بر پا کردند.

تجمع اعتراضی کارگران سدید ریخته گر

بیست و هشتم فروردین ماه- کارگران این کارخانه در اعتراض به تعویق ۱۲ ماه حقوق و مشخص نشدن وضعیت شغلیشان در یکسال گذشته مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند. خواست کارگران در این تجمع اعتراضی،تضمین امنیت شغلی‌،پایان دادن به اخراج‌ها و پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده است.

آزاد سازی قیت ها و کاهش دستمزد

بیست و هشتم فروردین ماه- دولت در مذاکرات مزدی براساس پیش بینی تورم انتظاری ده درصدی برای سال ۹۵،به صورت مدیریت شده دستمزد کارگران را فقط ۱۴ درصد افزایش داد . تصمیم نمایندگان مجلس برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی با این پیش بینی‌ها و وعده‌های دولت مبنی بر کنترل نرخ تورم منافات دارد.

مطالبات کارکنان آتش نشانی سردشت

بیست وهشتم فروردین ماه- با وجود اینکه فروردین ماه نیز در حال به پایان رسیدن است، عیدی سال گذشته و چندین ماه مطالبات مزدی این زحمتکشان علیرغم پیگیری‌های بسیار همچنان پرداخت نشده باقی مانده است.

اعتراض کارگران سنگ بر

بیست و هشتم فروردین ماه- به دلیل عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان وصادرکنندگان بیشترین فشار حاصله از مشکلات اقتصادی به صورت تعدیل نیرو ،کاهش مزد و نبود امنیت شغلی و رعایت نکات ایمنی که مستقیما با جان کارگران در ارتباط است بر دوش کارگران گذاشته می شود.عدم امنیت شغلی و قراردادهای موقت باعث شده بسیاری از کارفرمایان نه تنها در صنعت سنگ بلکه در بسیاری از صنایع و کارخانجات دست به اخراج‌های وسیع بزنند.

مبارزه کارگران کارخانه کاشی گلچین

بیست و هفتم فروردین ماه- کارفرمای این کارخانه در فاصله زمانی یک سال گذشته, کارگران را به تدریج اخراج کرده و اول فرودین ماه سال جاری نیز ۱۰۰ کارگر دیگر را هم مجددا اخراج کرده است.ضمن اعتراض به این اخراج‌ها ،کارگران این واحد صنعتی خواستار تضمین امنیت شغلی‌ خود هستند.

اعتراض زحمتکشان به کاهش دستمزد ها

بیست و هفتم فروردین ماه- دستمزد کارگران به گواه آمارهای بانک مرکزی در خوشبینانه‌ترین حالت تنها ۵۰ درصد هزینه های ماهیانه خانوار کارگری را تامین می کند و قدرت خرید چندانی ندارد.

اعتراض کارگران بازنشسته

بیست و ششم فروردین ماه- کافی نبودن مستمری بازنشستگان باعث شده قریب به اتفاق بازنشستگان با آنکه پس از سال‌ها تلاش به استراحت و آرامش نیاز دارند ،در مشاغل دوم و بعضا سوم مشغول به کار شوند تا شاید بتوانند بخشی از نیازهای خانواده خود را مرتفع سازند.و بالا بودن هزینه درمان باعث شده آنها از درمان خود چشم بپوشند.

ادامه اعتراضات کارگران فاز‌۱۹ پارس جنوبی

بیست و ششم فروردین ماه- نزدیک به ۲۰۰ نفر از کارکنان پیمانکاری شرکت بلندطبقه در فاز‌ ۱۹ عسلویه به دلیل معوقات مزدی و بی‌پاسخ ماندن خواسته‌هایشان تجمع برپا کردند.

مطالبات بر حق کارگران نانوا

بیست و پنجم فروردین ماه- اکثریت قاطع دستمزدبگیران زیر خط فقر به سر می برند و یک کارگر خباز ۱۶ ساعت در روز پای تنور کار می کند و همان ۱۴ درصد افزایش مزدی هم در مورد خبازان اعمال نشده است.

اعتراض مجدد کارگران کارخانه تبریز کف

بیست و پنجم فروردین ماه- با گذشت بیش از چهار ماه از تعطیلی کارخانه تبریز کف هنوز مطالبات کارگران این کارخانه پرداخت نشده است. کارفرمای کارخانه در مهر ماه تولید را متوقف و در دی ماه کارخانه را با ۱۸۶ کارگر به طور کامل تعطیل کرد.

اعتراض کارگران شهرداری سردشت

بیست و پنجم فروردین ماه- کارگران شهرداری سردشت حدود ۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. سه نفر از این کارگران به دلیل پیگیری مطالبات اخراج شده‌اند. همچنین عیدی این کارگران نیز در سال گذشته پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران شهرداری امیدیه

بیست و پنجم فروردین ماه- کارگرانی که در شهرداری امیدیه به صورت پیمانی وقراردادی مشغول کارند؛ ۵ ماه حقوق معوقه طلب دارند. علاوه بر این عیدی سال ۹۵ حدود ۲۰۰ نفر از کارگران پرداخت نشده است. همچنین پیمانکار شهرداری امیدیه در پرداخت حق سنوات سال ۹۲به همراه حق مرخصی ویک ماه حقوق فروردین ماه سال ۹۳ به ۶۴ کارگر بدهکار است.

عدم امنیت شغلی‌ و افزایش بیکاری

بیست و پنجم فروردین ماه- حجم بیکاری در کشور به گونه‌‌ای از محدوده پیش بینی‌ها خارج شده که ادارات کار و صندوق بیمه بیکاری قادر به پاسخگویی به حجم عظیم مراجعات کارگران صنایع ورشکسته نیستند. فشار واردات و وارد‌کننده‌هایی که از رانت برخوردارند صنایع را به ورشکستگی کشانده و باعث بیکاری‌های گسترده شده است.

۱۳۹۵/۰۲/۰۱

اتحاد کارگر

tajalo-400.jpg

برای روز دوم؛

جمعی از بازنشستگان فولاد مقابل مجلس تجمع کردند

تعدادی از بازنشستگان صنعت فولاد کشور در اعتراض به وضعیت حقوقی خود برای دومین‌بار مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

بیش از ۵۰۰ نفر از بازنشستگان صنعت فولاد از سراسر کشور در اعتراض به معوقات حقوق بازنشستگی و عدم دریافت آن در زمان مقرر مقابل مجلس شورای اسامی تجمع کردند.

این بازنشستگان سالخورده پیش از این نیز یک‌بار دیگر در اعتراض به عدم پرداخت معوقات حقوقی با تجمع در مقابل درب ورودی مجلس، خواستار توجه دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به رفع مشکلاتشان شده‌بودند.

این تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهای دریافت حقوق در زمان مشخص، تکمیل احکام سال ۹۱ و رفع مشکلات درمانی و خدماتی‌شان را به‌عنوان بخشی از مشکلات خود اعلام کردند و در حالی که فریاد الله اکبر سر می‌دادند، از نمایندگان مجلس خواستند هر چه سریع‌تر به مشکلاتشان رسیدگی شود.

روز گذشته نیز بازنشستگان فولاد مقابل مجلس تجمع کرده بودند.

ایلنا،

vatankhah03400.jpg

یک فعال صنفی کارگری با اشاره به روز کارگر:

آزادی تشکل‌یابی اصلی‌ترین خواسته جامعه کارگری است

یک فعال صنفی کارگری اعتقاد دارد که کارگران به مسائلشان نگاه صنفی دارند و نباید با نگاه امنیتی

آنها را از حقوق ابتدایی محروم ساخت.

عبدالـله وطن خواه در گفتگو با ایلنا با تاکید بر اینکه آزادی تشکل‌های کارگری باید اصلی ترین خواسته کارگران در روز جهانی کارگر باشد، اظهار داشت: بدون آزادی تشکل‌های کارگری نمی‌توان سایر مطالبات را پیگیری کرد از این رو باید اصلاح فصل ششم قانون کار در اولویت دولتمردانی باشد که با شعار حمایت از جامعه کارگری بر سر کار آمده‌اند.

عضو هیات مدیره مجمع نمایندگان کارگری تهران با اشاره به اینکه هرگونه اصلاح در قانون کار منوط به مشارکت و نظرجویی از تشکلات کارگری است، گفت: در غیر این صورت مدیریت دولتی که این روزها نگاه کارفرمایی بر آن همچنان حاکم است با تعدیل همین اندک قوانین حمایتی از نیروی کار موافقت می‌کند.

وطن خواه افزود: امنیت شغلی خواسته دیگر جامعه کارگری است که متاسفانه مدیران دولتی از زمان خاتمه جنگ تحمیلی نسبت به آن احساس مسئولیت نمی‌کنند و با توجیه ضرروت ایجاد رونق اقتصادی دست کارفرمایان را برای انعقاد هر نوع قراردادی که نگاه ضد کارگری دارد باز گذاشتند.

این فعال صنفی کارگری در خصوص افزایش 14 درصدی دستمزد که انتظارات جامعه کارگری را برآورده نکرد، گفت: آنچه که کارگران می‌یبینند کوچک تر شدن سفره ‌شان است، اما کارفرمایان که از پشتیبانی دولت برخوردارند با نفوذی که دارند القا می کنند که این افزایش دستمزد بیشتر از اینها بوده است.

عضو هیات مدیره مجمع نمایندگان کارگری تهران ادامه داد: کارفرمایان در حالی ورشکسته شدن صنایع را به گردن افزایش دستمزد کارگران می‌اندازند که به سبب منافعشان عواملی مثل تاثیر تحریم‌های اقتصادی، بهره بانکی و بالا رفتن نرخ مواد اولیه را در نظر نمی‌گیرند.

این فعال صنفی کارگری افزود: به نظر من اگر قرار است گفتگو و مذاکره با شرکای اجتماعی مبنای افزایش حداقل مزد باشد باید ابتدا زمینه شکل گیری آزاد نهادهای صنفی مستقل کارگری در کشور فراهم شود.

ایلنا

171537400.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته سوم فروردین ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

تصویب کلیات بودجه و آزاد سازی قیمت ها

بیست و چهارم فروردین ماه-کلیات لایحه بودجه سال جاری در حالی تصویب شد.منابع موردنیاز[دولت ] از محل افزایش ۵ درصد به قیمت هر لیتر فرآورده‌های نفتی شامل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره، گاز مایع و سوخت هواپیما تامین می شود.

دستمزد کارگران و گرانی‌ آغاز سال

بیست و چهارم فروردین ماه-تورم قیمتی سبد مصرفی خانوار از همین نخستین ماه سال خود را نشان داده و قیمت انواع لبنیات، برنج و قند و شکر افزایش یافته است.همه چیز دست به دست هم داده تا گرانی‌های محسوس و نامحسوس گریبانگیر سبدهای هزینه‌ای خانوارهای ایرانی باشد و همین امر، زمینه را مهیای کاهش قدرت خرید مردم کند.

اعتراض کارگران شرکت حمل و نقل ریلی راه آهن

بیست و چهارم فروردین ماه- پیمانکاران از کارگران قرارداد سفید امضا می‌‌گیرند، پرداخت حق بیمه و دستمزدها با تأخیر انجام می‌‌گیرد. خواست کارگران تضمین امنیت شغلی‌ و اعتراض آنها نسبت به خصوصی سازی و اخراج‌ها است.

اعتصاب کارگران معدن زغال سنگ پرورده طبس

بیست و چهارم فروردین ماه- در اعتراض به تعویق حدود سه ماه دستمزد و تحمیل قرار داد‌های کوتاه مدت سه ماهه حدود ۳۰۰ کارگر این واحد معدنی دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی بر پا کردند.

تامین امنیت شغلی مطالبه زحمتکشان است

بیست و چهارم فروردین ماه-کارگران بدون برخورداری از امنیت شغلی قادر به ایجاد تشکل‌های قوی به منظور پیگیری مطالباتشان نیستند. عده‌ای افزایش دستمزد کارگران را دستاویزی برای تعطیلی کارخانه ها قرار می‌دهند.

اقتصاد مقاومتی؛ برنامه ششم توسعه و حقوق کارگران

بیست و چهارم فروردین ماه-براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه قرار است؛هزینه‌ها [دولت ]از محل درآمد‌ها دنبال شود.اصلاح قیمت ها و انعطاف در بازار کار اولویت کاری دولت است.

هدفمندی یارانه‌ها و شکاف هزینه- دستمزد

بیست و چهارم فروردین ماه- سازمان مدیریت و برنامه ریزی، هدفمندی یارانه ها را با ۲ طرح و ۱۰ پروژه پیشنهادی طراحی کرد. این برنامه در راستای اجرای بند ۴ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی است.اصلاح قیمت حامل های انرژی، آب، گندم و نان…[آزاد سازی دستمزد ها ] محور این طرح است.

اعتراض کارگران کارخانه سیمان قاین

بیست و چهارم فروردین ماه- کارگران پیمانکاری بخش بارگیرخانه کارخانه سیمان قاین به مدت ۲ سال است که از دستمزد و مزایای قانونی برخوردار نیستند. در سال گذشته که حداقل مزد کارگران ۷۱۲ هزار تومان تعیین شده بود به کارگران سیمان قاین ماهانه ۵۰۰ هزار تومان به عنوان حداقل مزد پرداخت می‌شده است.

اعتراض کارگران کارخانه رادیاتور ایساتیس

بیست و چهارم فروردین ماه- تعداد ۱۵۰کارگر قرار دادی این کارخانه با میانگین سوابق کاریک تا ۵ سال پس از خاتمه قرارداد موقت کارشان اخراج شده‌اند. کارفرما بعد از اخراج ۱۵۰ کارگر به کارگران باقی مانده اطلاع داده است که دیگر بر سر کار خود حاضر نشوند. دستمزد کارگران اخراجی وشاغل این واحد تولید کننده انواع رادیاتور در ماهای بهمن واسفند سال ۹۴ به همراه عیدی سال ۹۵ پرداخت نشده است.

ادامه اعتراض کارگران معدن پابدانای جنوبی

بیست و چهارم فروردین ماه- در پی‌ تجمع اعتراضی کارگران در روز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه, فعالیت تونل شماره ۶ معدن پابدانای جنوبی با ۲۸۰ کارگر متوقف شد. این اقدام از طرف کارفرما در حالی‌ صورت می‌‌گیرد که کارفرما ۴ ماه مزد سال ۹۴ و عیدی پایان سال کارگران را هنوز پرداخت نکرده است.

اعتراض کارگر رسمی چاپخانه مجاب

بیست و چهارم فروردین ماه- کارگران این واحد انتشاراتی بصورت میانگین بین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار رسمی داشتند که از روز چهاردهم فروردین کارفرما با متوقف کردن فعالیت این چاپخانه از ورود آنان به محل کارشان خوداری کرده است. کارفرما هنوز حقوق اسفند ۹۴ وعیدی ۹۵ را پرداخت نکرده است.

کارگران سنگ بر خواستار امنیت شغلی هستند

بیست و چهارم فروردین ماه- از دو سال گذشته تاکنون حدود ۳۰ درصد واحدهای سنگ‌بری کشور تعطیل‌ شده و مابقی نیز زیر ظرفیت یعنی کمتر از ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند و طی این دو سال حدود ۲۵ هزار نفر اخراج شده اند.

افزایش بیکاری و عدم تامین امنیت شغلی‌

بیست و چهارم فروردین ماه- معاون وزیر کار گفت؛ تعداد بیکاران کشور به دلیل فقدان مهارت به ۳ میلیون و پانصد هزار نفر رسیده است. رئیس اتاق بازرگانی در روزهای گذشته تعداد بیکاران را ۵ میلیون نفراعلام داشته است .

اعتراض کارگزاران بیمه کشاورزی

بیست و سوم فروردین ماه- جمعی از کارگزاران بیمه کشاورزی در سراسر کشور در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت استخدامی خود مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند و خواستار تسریع در تصویب طرح استخدامی خود توسط مجلس شدند.

اعتراض کارگران شهرداری سی سخت

بیست و سوم فروردین ماه- بیش از ۵ ماه از مطالبات معوقه حدود ۱۲۰ کارگر شهرداری سی سخت که مربوط به سال۹۳ می‌شود، تاکنون پرداخت نشده است. علاوه بر این کارفرما سنوات پایان سال ۹۴ وعیدی سال ۹۵ کارگران را پرداخت نکرده است.

مطالبه تهیه کنندگان و مستندسازان سینما

بیست و سوم فروردین ماه-پرداخت مطالبات مستندسازان وحق تالیف آنها تاکنون با تاخیر روبرو شده است. مستندسازان سینما و نیز صداوسیما خواستار پرداخت مطالبات و امضاء قراردادهای رسمی و عادلانه هستند.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی فولاد زاگرس در استان کردستان

بیست و سوم فروردین ماه- کارگران اخراجی فولاد زاگرس در استان کردستان،در اعتراض به تعطیلی این واحد تولیدی، مقابل ساختمان فرمانداری قروه تجمع کردند. مطالبه اصلی کارگران احیاء کارخانه و بازگشت به کار است.

اعتراض کارگران شاغل در شرکت تعاونی تاکسیرانی تهران

بیست و سوم فروردین ماه- این کارگران که شمار آنها دست‌کم از ۱۰۰ کارگر بیشتر است در قسمت‌های مختلف شرکت تعاونی تاکسیرانی مانند دفتر مرکزی، تعمیرگاه و فرودگاه مشغول کارند بابت حق بیمه ماه‌های خرداد، مرداد، مهر، بهمن و اسفند سال گذشته بستانکار هستند و با مشکل تمدید دفترچه بیمه و استفاده از خدمات درمانی این سازمان مواجه شده‌اند.

خواست کارگران ساختمانی،برخورداری از خدمات بیمه‌

بیست و سوم فروردین ماه- با توجه به رکود ساخت و ساز در سالهای گذشته و بیکاری گسترده کارگران ساختمانی، سهمیه بندی بیمه ظلم مضاعفی است که به این کارگران اعمال می شود. خواسته برحق این است که همه واجدین شرایط بدون در نظر گرفتن سهمیه، بیمه شوند.

ادامه اعتراضات کارگران معدن زغال سنگ چشمه پودنه

بیست و سوم فروردین ماه- با گذشت دو روز از سررسید نوبت سوم کارفرما هنوز به تعهد خود در خصوص پرداخت ۲۰ درصد باقیمانده طلب کارگران عمل نکرده است. همچنین در نوبت‌های قبلی نیز کارفرما بصورت کامل مطالبات کارگران را پرداخت نکرده است.

دریافت حق بیمه از بن نقدی سال ۹۵ کارگران

بیست و سوم فروردین ماه- با تصمیم جدید تامین اجتماعی برای دریافت حق بیمه از بن نقدی ۱۱۰ هزار تومانی سال ۹۵ کارگران، مبلغ بن امسال به ماهیانه ۱۰۲۳۰۰ تومان کاهش یافت.

زنان کارگر و خواست تامین امنیت شغلی‌

بیست و دوم فروردین ماه- در بازار کاری که دچار بیکاری سرسام آور است، چنین لوایحی( لایحه کاهش ساعات اشتغال زنان با شرایط خاص ) نمی تواند به ایفاء حق و حقوق کارگران بیانجامد و بیشتر زنان را از بازار کار دور می سازد.

اعتراض زحمتکشان به کاهش دستمزدها

بیست و دوم فروردین ماه- با افزایش نیافتن دستمزد کارگران متناسب با تورم واقعی, معاش کارگران شدیدا تحت تاثیر افزایش افسار گسیخته قیمت اقلام مصرفی افول کرده است، کارفرمایان تصور می‌کنند که کارگران از آنها ارتزاق می‌کنند این در حالی است که مزد کارگر تنها ۴ درصد از هزینه‌های کارفرما را شامل می‌شود.

تجمع اعتراضی کارگران معادن زغال سنگ پابدانای جنوبی

بیست و دوم فروردین ماه- صبح روز۲۲ فروردین در دو نقطه جداگانه از معادن زغال سنگ پابدانای جنوبی تعدادی از کارگران معدنچی در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی خود تجمع کردند.

اعتراض فرهنگیان بازنشسته تاکستان

بیست و دوم فروردین ماه- فرهنگیان بازنشته استان قزوین با امضای نامه‌ای به رییس‌جمهور، خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی خود شدند و خواستار آنند که دولت به این سوال یک پاسخ قانع‌کننده بدهد که با یک میلیون تومان چگونه می‌توان هزینه یک ماه یک خانواده ۴ نفری که بعضا در میان آن جوانان دانشجو ، دانش ٱموز و دم بخت وجود دارد را اداره کرد؟

اعتراض کارگران معدن زغال سنگ ملچ آرام

بیست و دوم فروردین ماه- علاوه بر تعویق حدود ۶ ماه دستمزد کارگران در سه ماهه پایانی سال‌های ۹۳ و ۹۴، حق بیمه ۴۵ کارگر این واحد معدنی با تاخیر چند ماهه به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و به تبع آن دفترچه‌های درمانی کارگران فاقد اعتبار است.

تجمع اعتراضی رانندگان معدن گل گهر

بیست و دوم فروردین ماه- حدود ۲۰۰ راننده که از معدن گل گهر بارگیری می‌کنند؛ در اعتراض به کاهش کرایه بار در ابتدای مسیر ورودی جاده گلگهر تجمع کردند. کارگران در بیان اعتراضشان می‌‌گویند: درحالی که قیمت گازوئیل، روغن ماشین، هزینه بیمه، هزینه کمیسیون و هزینه استهلاک ماشین در طول سال دائما رو به افزایش است، اما مسئولان گلگهر بدون علت منطقی؛ قیمت هزینه حمل بار رانندگان را کاهش داده‌اند.

ادامه اعتراضات کارگران شرکت‌های پیمانکاری شاغل در فاز ۱۹ پارس جنوبی

بیست و دوم فروردین ماه- اعتراض کارگران شاغل در پروژه‌های فاز ۱۹ عسلویه که از روز شنبه ۲۱ فروردین ماه آغاز شده بود تا بامداد امروز نیز ادامه یافته‌است. بیش از ۲۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های پیمانکاری شاغل در فاز ۱۹ عسلویه در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی خود مقابل در اصلی مجتمع دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان ذوب آهن اصفهان

بیست و دوم فروردین ماه- بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در اعتراض به قطع بیمه‌های درمانی مقابل بیمارستان این مجموعه در فولادشهر تجمع کردند. خواسته اصلی شرکت کنندگان در این تجمع، برقراری مجدد بیمه درمانی حدود ۴۶ هزار نفر بازنشسته ذوب آهن است.

اعتراض معلمان حق التدریس

بیست و دوم فروردین ماه- این معلمان با مشکلات مختلف از قبیل بیمه‌های درمانی نامناسب ،عدم اطمینان شغلی ،عدم دریافت دستمزد در روزهای تعطیل و تعطیلات تابستانی روبرو هستند ،همین حداقل دستمزد دریافتی هم به این معلمان پرداخت نمی شود.

اعتراض کارگران پیمانکاری شهرداری بروجرد

بیست و دوم فروردین ماه- با گذشت سه هفته از آغاز سال جدید، دستمزد بهمن و اسفند این کارگران که تعداد آنها حدود هزار نفر است، همچنان پرداخت نشده باقی مانده است.

اعتراض کارگران آبفای اهواز

بیست و دوم فروردین ماه- با گذشت بیست و دو روز از شروع سال جدید، هنوز دستمزد بهمن و اسفند سال ۹۴کارگران پرداخت نشده و علاوه بر همه این‌ها هنوز عیدی سال ۹۴ و ۹۵ را به همراه سنوات پایان سال نگرفته‌اند. افزایش بدهی‌های کارفرما به اداره تامین اجتماعی باعث شده است تا تامین اجتماعی در برخی از ماههای سال از تمدید دفترچه‌های کارگران خوداری کند.

اعتراض مجدد کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس

بیست و یکم فروردین ماه- با گذشت بیش از بیست روز از آغاز سال جدید، دستمزد بهمن و اسفند بیش از هزار کارگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس پرداخت نشده است. خواست کارگران پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده است.

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری در فاز ۱۹ پارس جنوبی

بیست و یکم فروردین ماه- بامداد روز شنبه بیست و یک فروردین ماه نزدیک به ۲۰۰ نفر از کارکنان پیمانکاری شاغل در پروژه‌های فاز‌ ۱۹ عسلویه به دلیل پنج ماه معوقات حقوقی تجمع اعتراضی بر پا کردند.

اعتراض کارگران نساجی دراستان خراسان رضوی

بیست و یکم فروردین ماه- در نتیجه تعطیلی سه واحد نساجی دست‌کم ۱۵۰۰ کارگر بیکار شده‌اند. واردات بی‌رویه منسوجات خارجی باعث تعطیلی این کارخانه‌ها شده است. قیمت نخ وارداتی آنقدر پایین است که نصف قیمت نخ تولید شده در کارخانه‌های داخل است. بخش قابل توجهی از نخ مورد نیاز کشور از کشور انگلستان و هندوستان وارد می‌شود.

اعتراض کارگران کارخانه یخچال سازی زاگرس

بیست و یکم فروردین ماه- از مجموع حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه یخچال سازی زاگرس حدود ۵۰ نفر با وجود داشتن قرار داد کاراخراج شده اند. کارگران اخراج شده بصورت میانگین ۵ سال سابقه کاری داشته‌اند.

اعتراض کارگران کارخانه کارگلاس

بیست و یکم فروردین ماه- جدا از معوقات مزدی هنوز عیدی کارگران کارخانه «کارگلاس» پرداخت نشده است.از حدود دو سال قبل کارفرما در تامین لباس و کفش کار به وظایف خود عمل نکرده است.

ادامه اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

بیست و یکم فروردین ماه- صبح روز شنبه ۲۱ فروردین ماه کارگران معترض که از بخش‌های مختلف مجتمع نیشکر هفت‌تپه به شرکت در این تجمع اعتراضی می‌‌پیوستند علاوه بر پیگیری معوقات مزدی پرداخت نشده، بار دیگر نگرانی خود را از واگذاری مدیریت و مالکیت مجتمع نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی اعلام کردند.

ادامه اعتراضات رانندگان تاکسی

بیست و یکم فروردین ماه- مشکلات بیمه‌ای رانندگان تاکسی همچنان ادامه دارد .در برخی از شعب با رانندگان مراجعه کننده, بدون ارجاع دادن به شعب و کارگزاری, قرارداد بیمه بسته شده است و در تعدادی دیگر از شعب تامین اجتماعی پس از اخذ حق العمل, رانندگان را به کارگزاری‌های طرف قرارداد این سازمان معرفی و از آنجا نیز برای انجام آزمایشات پزشکی ارجاع داده اند.

اعتراض کارگران سه واحد نساجی قدیمی در مشهد

بیستم فروردین ماه- تعطیلی سه واحد تولیدی نساجی با ۴۰ سال سابقه فعالیت در مشهد به بیکاری ۱۲۰۰ کارگر انجامیده است و فقط تعدادی از کارگران در بخش‌های نگهبانی، حسابداری و مالی مشغو ل به کار هستند.

اقتصاد مقاومتی و ضدیت آن با تولیدت داخلی‌

بیستم فروردین ماه- به میزان ۲۰ میلیارد دلار کالاهای مشابه تولید داخل،وارد کشور شده است .جلوگیری از واردات مشابه با تولید داخل و افزایش توجه به بخش تولید در دستور کار نیست.

هنرمندان و مبارزه علیه خصوصی سازی موزه هنرهای معاصر تهران

نوزدهم فروردین ماه-گروهی از هنرمندان با انتشار فراخوانی خواستار برپایی تجمع به منظور مخالفت با خصوصی سازی موزه هنرهای معاصر تهران شدند.واگذاری موزه هنرهای معاصر تهران علاوه بر تبعات منفی فرهنگی موجب نابودی امنیت شغلی هنرمندان و کارکنان موزه می گردد.

تجمع اعتراضی کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه

نوزدهم فروردین ماه- کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه صبح روز پنجشنبه ۱۹ فروردین در واکنش به عملی نشدن وعده پرداخت حق پاداش وبهر ه برداری خود، در محوطه کارخانه تجمع کردند و خواستار پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تأخیر افتاده شدند.

مطالبات پرداخت نشده بازنشستگان

نوزدهم فروردین ماه- با توجه به اینکه تعداد شرکت‌های مخابرات در استان‌ها و شرکت‌های تابعه آن‌ها در طیف وسیعی قرار دارند و صندوق بازنشستگی کشوری در ۱۳ استان کشور سیستم پرداخت مستقیم حقوق راه‌اندازی کرده است، در هیچ یک از این استان‌ها تاکنون چک یا مبلغی بابت عیدی بازنشستگان شرکت‌های مخابرات استانی به صندوق بازنشستگی کشوری داده نشده است.

اعتراض کارگران کارخانه سپهر اطلس نگین نیشاپور

نوزدهم فروردین ماه- پس از گذشت سه ماه از اعلام توقف فعالیت کارخانه و اخراج کارگران هنوز ۶ ماه مزایای مزدی معوقه و سه ماه بیمه کارگران پرداخت نشده است. هرکدام از کارگران این کارخانه به همراه عیدی و پاداش سال ۹۴ به‌صورت میانگین حدود ۶ تا ۷ میلیون تومان از کارفرماطلب کارند.

تجمع اعتراضی مجدد کارگران مجتمع مس میدوک

هجدهم فروردین ماه- استفاده از مزایایی همچون برابری پاداش، حق طرح طبقه بندی مشاغل ، آزادی کارگران بازداشت شده و برخوداری از امنیت شغلی از جمله خواسته‌های معترضان بوده است.

تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوس شرکت سامان سیر مشهد

هجدهم فروردین ماه- حدود ۲۰۰ نفر از رانندگان اتوبوس شرکت سامان سیر مشهد در اعتراض به شرایط شغلی خود مقابل استانداری خراسان تجمع کردند.دستمزد اسفندماه و عیدی این رانندگان در سال گذشته پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران شرکت تولیدی سموم علف کش ساوه

هجدهم فروردین ماه- با توقف فعالیت تولیدی این کارخانه، حدود ۲۵ کارگر با سابقه در بلاتکلیفی به سر می‌برند و در عین حال هنوز بابت ۴ ماه مزایای مزدی وبیمه‌ای معوقه وعیدی سال ۹۵طلبکارند.

اتحلد کارگر

eteraz3512400.jpg

امروز هم ادامه یافت؛

تجمع صنفی کارگران نیشکر هفت تپه در محوطه کارخانه

در ادامه از سرگیری اعتراضات صنفی کارگران مجتمع «نیشکر هفت تپه »در روزهای گذشته، بار دیگر صبح امروز گروهی از این کارگران در محوطه این مجتمع صنعتی تجمع کردند.

تعدادی از کارگران این واحد صنعتی در تماس با ایلنا افزودند: در جریان این اجتماع صنفی امروز نیشکر هفت‌تپه، دست‌کم حدود 700 نفر از همکاران آنها حضور داشتند.

از قرار معلوم در جریان این اجتماع صنفی کارگران معترض که از بخش‌های مختلف مجتمع نیشکر هفت‌تپه آمده بودند علاوه بر پیگیری معوقات مزدی پرداخت نشده، بار دیگر نگرانی خود را از واگذاری مدیریت و مالکیت مجتمع نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی اعلام کرده‌اند.

این کارگران می‌گویند چند سال است که کارفرمای دولتی مجتمع نی شکر هفت تپه به بهانه شرایط بد اقتصادی، دستمزد و بیمه آنان را با تاخیر پرداخت کرده است و همزمان شدن این اتفاق با خصوصی سازی این واحد صنعتی باعث تشدید نگرانی‌های آنها شده است.

منابع ایلنا می‌گویند: در حال حاضر استمرار وضعیت نامعلوم کنونی دغدغه‌های فکری کارگران بخش‌های مختلف نیشکر هفت تپه را تشدید کرده و دست‌کم باعث شده است تا کارگران نی‌بر و کارگران حمل و تخلیه به جای فعالیت عادی در این اجتماع صنفی شرکت کنند.

ایلنا

20400-4.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته دوم فروردین ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

اقتصاد مقاومتی و اجرای برنامه خصوصی سازی

هفدهم فروردین ماه-اصلاح و حذف مقررات زائد در ارتباط با اقتصاد غیر دولتی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است.سپردن کار اقتصاد به مردم [بخش خصوصی]محوریت اقتصاد مقاومتی وشاه بیت آن است.

تمدید برنامه پنجم توسعه و طرح اصلاح قانون کار

هفدهم فروردین ماه -برنامه های چهارم و پنجم توسعه بر اصلاح قانون کار و تامین اجتماعی تاکید دارد. قانون کار و تامین اجتماعی ابتدا باید به شکل سه جانبه بررسی شود و سپس از سوی نمایندگان منتخب کارگران[تشکل های زرد حکومتی ] در مجلس مورد پیگیری قرار گیرد.

بازداشت کارگران مجتمع مس میدوک

هفدهم فروردین ماه -پانزده تن از کارگران فعال در تجمع ۱۵ فروردین مقابل مجتمع مس میدوک واقع در شهربابک بازداشت شدند.حضور در تجمع صنفی علت این دستگیری هاست.

افزایش بیکاری در استان کرمانشاه

هفدهم فروردین ماه- از نظر اشتغال در استان کرمانشاه باید ۳۵۰ هزار بیمه شده وجود داشته باشد در حالی که فقط ۲۵۰ هزار نفر بیمه شده اند، در نتیجه آمار نشان می دهد که یکصد هزار نفر بیکار داریم.

مبارزه برای افزایش حقوق بازنشستگی

هفدهم فروردین ماه- در حال حاضر کف حقوق برای بخشی از بازنشستگان کشوری ۷۵۰ هزار تومان است. بودجه به صورت دو دوازدهم تصویب شده وافزایش حقوق بازنشستگان منتفی است.

اعتصاب کارگران کارخانه لاستیک خوزستان

شانزدهم فروردین ماه- بیش از ۱۰۰ کارگربخش های مختلف لاستیک خوزستان در مخالفت با اخراج،کوتاه ترشدن دوره قراردادهای کاری وعدم پرداخت سه ماه حقوق وعیدی اعتصاب کردند.

اعتراض کارگران شرکت معدنی زغال سنگ معدن جو

شانزدهم فروردین ماه- از مجموع حدود هزارو صد کارگر این واحد معدنی تعداد ۱۸۰ کارگر در دی ماه و۱۰۰کارگر دیگر در اسفند ماه سال ۹۴تعدیل[ اخراج ] شده بودند اما به تازگی (اول فروردین ماه ۹۵) نزدیک به ۱۵۰ کارگر دیگر نیزکه بین ۲ تا ۱۴ سال سابقه کاری دارند به جمع اخراجی ها اضافه شده‌اند.

خواست کارگران نانوا

شانزدهم فروردین ماه- افزایش دستمزد خبازان نباید به افزایش قیمت نان بستگی داشته باشد. افزایش قیمت نان از چند جهت به ضرر خبازان است. بی‌توجهی مسئولان هیچ چشم انداز روشنی باقی نگذاشته است.

اعتراض کارگران کارخانه ستبر گرانول

شانزدهم فروردین ماه- کارگران اخراج شده بصورت میانگین بین ۱۵ سال سابقه کار دارند. کارگران در اعتراض به عدم تامین امنیت شغلی‌ و تعطیلی غیر موجه کارخانه می‌‌گویند: کارخانه ستبر گرانول شهرستان تاکستان پیش از تعطیلی توان تولید روزانه ۷۲۰ و سالانه ۰۰۰ ۲۵۰تن گرانول بدنه کاشی را داشت.

تامین امنیت شغلی‌ خواست زنان زحمتکش است

شانزدهم فروردین ماه- بر اساس لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای شرایط خاص, کدام کارفرمایی حاضر است به کارمندی که کمتر کار می‌کند حقوق برابر بدهد؟ اجرای این لایحه در عمل به ضرر زنان شاغل و حذف بیشتر زنان از بازار کار منجر خواهد شد.

خواست کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی

شانزدهم فروردین ماه- کارگران این معدن به غیر از دو ماه معوقات مزدی مربوط به بهمن واسفند ماه سال ۹۴و عیدی سال ۹۵ بابت ۱۶ ماه حق بیمه نیز از کارفرما طلبکارند.

خواست کارگران واحد‌های صنعتی و تولیدی استان سمنان

شانزدهم فروردین ماه- تعداد واحد‌های صنعتی و تولیدی استان هم اکنون یک هزار و ۷۹۲واحد است که از این بین۶۲۱واحد یا ۳۳درصد، به دلیل مشکل نقدینگی تعطیل هستند. در صورت حمایت از تولیدات داخلی‌ می‌‌توان ۷۰هزار ردیف شغلی را مجدا به استان بازگرداند.

اعتصاب کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک

پانزدهم فروردین ماه- حدود ۸۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک در اعتراض به شرایط نابرابر مزدی که میان آنها و دیگر همکارانشان وجود دارد ، مقابل درب ورودی مجتمع میدوک تجمع کردند.

خواست کارگران ساختمانی

پانزدهم فروردین ماه- کارگران ساختمانی در سراسر کشوردر فصول مختلف سال بسته به شرایط مختلف آب و هوایی با مشکل بیکاری فصلی درگیر هستند.در چنین شرایطی ایجاد یک صندوق برای پرداخت بیمه بیکاری به کارگران ساختمانی باید در اولویت قرار بگیرد.

اعتراض کارگران درشهرک صنعتی خیام نیشابور

پانزدهم فروردین ماه- با گذشت ۱۵ روز از آغاز سال جدید و علی رغم وعده‌های داده شده در خصوص کمک دولت یازدهم به واحدهای تولیدی مناطق کم‌توسعه ،هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته و در این شرایط کارگران که اکثر آنان دارای سوابق بالای کاری هستند از بابت امنیت شغلی خود احساس خطر می‌‌کنند.

اعتراض کارگران کارخانه نساجی بروجرد

پانزدهم فروردین ماه- از فروردین ماه امسال قرارداد کار حدود ۵۰۰ کارگر قرار دادی و باسابقه کارخانه «نساجی بروجرد» در سال ۹۵ تمدید نشد. کارگران با سابقه ۱۰ سال کار در اعتراض به این اخراج ها، خواستار امنیت شغلی‌ خود شدند.

اعتراض کارگران پیمانکاری فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی -عسلویه

پانزدهم فروردین ماه- مطالبات مزدی سال گذشته و عیدی کارگران پیمانکاری فازهای ۲۰ و ۲۱ عسلویه هنوز پرداخت نشده است. در اعتراض به این مساله ،کارگران خواستار پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تأخیر افتاده هستند.

مبارزه کارگران کارخانه کشتی سازی ایران صدرا

پانزدهم فروردین ماه- کارگران کارخانه «کشتی سازی ایران صدرا» بهشهردر استان مازندران بابت ۴ ماه دستمزد و عیدی سال۹۵ از کارفرمای خود طلبکارند. کارگران ضمن اعتراض به عدم تمدید دفترچه‌های بیمه‌ و اخراج کارگران،خواستار تامین امنیت شغلی‌ و پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده هستند.

پسابرجام و اقتصاد مقاومتی

پانزدهم فروردین ماه- دستمزد ۸۱۲ هزارتومانی غیرقانونی تعیین شده است چرا که شیوه تعیین آن هم بر خلاف نص صریح قانون کار است و هم مقاوله نامه‌های بین المللی را زیر پا گذاشته است.

اعتراض رانندگان تاکسی

چهاردهم فروردین ماه- دست کم ۵۰ هزار راننده تاکسی حق بیمه ۴ ماه( آبان و سه ماه زمستان سال ۹۴ ) را به کارگزاری مورد تایید سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده‌اند اما در نهایت دفترچه بیمه‌های آنها هنوز تمدید نشده است.

اعتراض کارگران کارخانه فولاد لوشان

چهاردهم فروردین ماه- ۵۲ کارگر این واحد صنعتی با نزدیک به ۵ سال سابقه کاری از کار اخراج شده‌اند . کارگران در اعتراض به این اقدام کارفرما خواستار تامین امنیت شغلی‌ و پرداخت مطالبات به تعویق افتاده هستند.

اعتراض زحمتکشان به دستمزد ۸۱۲ هزار تومانی

چهاردهم فروردین ماه- در اعتراض به به اظهارات وزیر کار مبنی بر عادلانه بودن افزایش ۱۴ درصدی دستمزد و غیرمنصف خواندن منتقدان اعلام شد در حال حاضر، طبق آمارها نزدیک به ۷۰ درصد مزدبگیران زیرخط فقر هستند. کاهش دستمزد و افزایش بیکاری نتیجه استمرار سیاست‌های تعدیل اقتصادی است که در همه دولت‌های پس ازجنگ صرفنظر از تفاوت‌های سیاسی آنها، تداوم داشته است.

اعتراض کارگران نساجی مازنداران

چهاردهم فروردین ماه- کارگران این کارخانه در اعتراض به تحمیل قرارداد‌های موقت و کار روز مزدی مقابل ساختمان فرمانداری قائم شهرتجمع کردند. بیشتر کارگران اخراج شده تا حدود ۱۶ سال سابقه کار دارند.

اقتصاد مقاومتی و سرمایه گزاران خارجی‌

سیزدهم فروردین ماه- مطابق سیاست کلی اقتصاد مقاومتی باید موانع و مشکلات را از سر راه سرمایه گذاران خارجی برداشت تا راه ورود آنان باز شود . مالیاتهای مضاعف٬ قوانین دست و پاگیر[ قانون کار ] از جمله این موانع است.بازار کار ایران بهشتی برای شرکت های خارجی‌ محسوب می‌‌شود.

اعتراض زحمتکشان به کاهش دستمزد ها

سیزدهم فروردین ماه- در ظاهر اینطور است که افزایش مزد از نرخ تورم بالا‌تر بوده است اما در واقعیت اقتصاد و هزینه سبد معیشت خانوار کارگری این امر فریبی بیش نیست.میزان تورم برای کارگران بسیار بالا‌تر از میزان اعلام شده است.

اعتراض کارگران اخراجی سیمان ارتا

دوازدهم فروردین ماه- کارگران اخراجی سیمان ارتا در استان اردبیل در اعتراض به اخراج و بیکارسازی کارگران، مقابل ساختمان کارخانه تجمع کردند.

مبارزه برای تامین امنیت شغلی‌

یازدهم فروردین ماه- با واردات بی‌رویه کالا‌های خارجی‌ و ناتوانی دولت‌ در حمایت از تولید داخلی؛ امنیت شغلی‌ زحمتکشان به نابودی کشیده شده است.

اتحاد کارگر

vatankhah02.jpg

یک فعال صنفی کارگری:

غیرمنصف خواندن منتقدان مزد بی‌انصافی‌است

یک فعال صنفی کارگری می گوید: به حداقل دستمزد 95 و شیوه غیرقانونی تعیین آن، معترضیم چرا که این دستمزد بر خلاف موازین قانون کار و مقاوله نامه های بین المللی تعیین شده است.

«عبدالـله وطنخواه»، نایب رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در گفتگو با ایلنا با اشاره به اظهارات وزیر کار مبنی بر عادلانه بودن افزایش 14 درصدی حداقل دستمزد و غیرمنصف خواندن منتقدین گفت: فعالان جامعه کارگری منتقد نیستند بلکه به طور رسمی به حداقل دستمزد تعیین شده اعتراض دارند.

وی افزود: غیر منصف خواندن کنشگران و فعالان دلسوز، بی انصافی است.

این فعال کارگری ادامه داد: دستمزد 812 هزارتومانی غیرقانونی تعیین شده است چرا که شیوه تعیین آن هم بر خلاف نص صریح قانون کار است و هم مقاوله نامه های بین المللی را زیر پا گذاشته است.

وطنخواه در ادامه با بیان این مطلب که شیوه تعیین دستمزد در ایران تقلید کور از نظام های سرمایه داری جهانی است، افزود: این تقلید کور منطبق با الگوی سیستم نئولیبرالیستی نیز نیست چرا که در کشورهای نئولیبرال نیز تشکل های زرد در مذاکرات سه جانبه و چانه زنی های مزدی مشارکت دارند و نظرات و محاسبات آنها در تعیین دستمزد نقش دارد.

وی ادامه داد: حال آن که در ساختار معیوب سه جانبه گرایی ایران همین تشکل های رسمی را نیز برنمی تابند و اعضای آنها نمی توانند آزادانه در مذاکرات مزدی شرکت داشته باشند.

وطنخواه افزود: دخالت دولت در امور تشکل ها در مذاکرات مزدی 95 به اوج خود رسید. از یک طرف با وجود موافقت قبلی با تعریف رسمی سبد معیشت، در آخرین جلسات، بند دوم ماده 41 قانون کار و محاسبات دقیق سبد معیشت توسط گروه کارگری بار دیگر به دست فراموشی سپرده شد و از طرف دیگر با گزینش انتخابی اعضای گروه کارگری، دولت اصل استقلال تشکل ها را زیر سوال برد.

این فعال کارگری ادامه داد: متاسفانه باید گفت کارگران به دلیل فشارهای متعدد و فضای بسته موجود، تشکل های مستقل ندارند و نمی توانند از مطالبات حداقلی خود دفاع کنند و این در حالیست که تشکل های رسمی نیز بازه عمل محدودی دارند و از قدرت چانه زنی چندانی برخوردار نیستند.

نایب رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در ادامه با اشاره به از دستور کار خارج شدن سبد معیشت در مذاکرات مزدی گفت: باید گفت محاسبه حداقل دستمزد بر اساس تورم به نفع دولت و کارفرمایان است چرا که هرساله در زمان تعیین دستمزد نرخ تورم رسمی را از بام اقتصاد به پایین پرتاب می کنند و آن را عامدانه کاهش می دهند.

وطنخواه در پایان با اشاره به محقق نشدن وعده های انتخاباتی دولت و برآورده نشدن انتظارات کارگران پس از لغو تحریم ها تاکید کرد: همه نگرانی جامعه کارگری این است که در پسابرجام با سرکوب مزدی و زیر پا گذاشتن حقوق کارگران برای سرمایه گذاران خارجی فرش قرمز پهن نشود.

ایلنا

12-2.jpg

تجمع معادن مس شهربابک برای تبدیل وضعیت استخدامی

ساعت ۸ صبح دیروز یکشنبه (۱۵ فروردین) حدود ۸۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک در اعتراض به شرایط نابرابر مزدی که میان آنها و دیگر همکارانشان وجود دارد ، مقابل درب ورودی مجتمع میدوک تجمع کردند.

یکی از این کارگران در گفتگو با ایلنا، گفت: حدود ۸۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های معادن مس «میدوک» و «چاه فیروزه» شهربابک استان کرمان هستیم که صبح دیروز( یکشنبه ۱۵فروردین) نسبت به عمل نکردن مسئولان به وعده‌های داده شده مبنی بر همسان سازی حقوق ومزایای کارگران قرارداد موقت با دیگر کارگران تابع قرارداد موسوم به« ۲۴۳۰» مقابل درب ورودی مجتمع تجمع کردیم.

این کارگر افزود: همه ما از طریق شرکت‌های پیمانکاری مانند مبین، اولنگ و چاه فیروزه در استخدام مجتمع مس هستیم اما شرایط نابرابری که در پرداخت مزایای مزدی ما و دیگر کارگرانی که در نظام اداری مجتمع مس قرارداد آنها تبدیل وضعیت یافته و در حال حاضر تحت عنوان ۲۴۳۰ شاغل هستند، ناراضی هستیم.

از قرار معلوم این کارگران برای پیگیری‌ این خواسته خود در سال گذشته با مسئولین اداری استان کرمان مکاتباتی داشته‌اند که تا این لحظه نتیجه مشخصی به همراه نداشته است.

به گفته این کارگران ، از ماه‌ها پیش کارفرمایان این شرکت‌ها به کارگران خود وعده تغییر وضعیت از قرارداد موقت به وضعیت امن ۲۴۳۰ را داده بودند ،اما با گذشت بیش از دوهفته از سال ۹۵ تحقق این وعده‌ها مسکوت مانده است و همچنان آنها قرارداد موقت سه ماه بسته می‌شود.

ایلنا

razaghi-400.jpg

یک کارشناس اقتصادی:

کم درآمد ها قربانیان همیشگی تعدیل ساختاری

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: افزایش دستمزد براساس نرخ تورم رسمی و نادیده گرفتن سبد معیشت خانوار، در ادامه سیاست های تعدیلی سالهای گذشته و با رویکرد کاهش سطح زندگی اکثریت مردم انجام شده است.

«ابراهیم رزاقی»، کارشناس اقتصادی در گفتگو با ایلنا با اشاره به اظهارات وزیر کار مبنی بر عادلانه بودن افزایش 14 درصدی دستمزد و غیرمنصف خواندن منتقدان گفت: مسئولان یا اطلاعاتشان از چگونگی تامین معاش دهک‌های پایینی ناقص است و یا اهمیت مساله فقر را درک نمی کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، بر طبق آمارها نزدیک به 70 درصد دستمزدبگیران زیرخط فقر هستند و این باید یک زنگ خطر بزرگ اقتصادی و سیاسی تلقی شود.

این استاد دانشگاه با بیان این مطلب که میان واقعیت های ملموس مربوط به معیشت مردم و آمارهای فرمایشی تفاوت بسیار هست، افزود: افزایش دستمزد براساس نرخ تورم رسمی عادلانه نیست و منافع جمعی اکثریت مردم را زیر پا می گذارد.

وی افزود: چگونگی محاسبه نرخ این تورم رسمی جای سوال دارد و پرسش اساسی این است که که ضریب اهمیت ضروریات اصلی قشر کارگر از جمله اجاره مسکن آن هم در شرایطی که اکثریت قریب به اتفاق کارگران فاقد مسکن شخصی هستند، چگونه در نظر گرفته می شود.

رزاقی در ادامه گفت: حتی در کشورهای سرمایه داری با رویکردهای نئولیبرالیستی نیز مبنای مذاکرات مزدی، صرف محاسبات دولت نیست، در این کشورها هم ارقام و آمارهای ارائه شده توسط اتحادیه های کارگری و هم محاسبات دولت، در میز مذاکره برای چانه زنی مورد استناد قرار می گیرد.

وی ادامه داد: این در حالیست که در مذاکرات مزدی امسال گروه کارگری سبد معیشت خانوار را محاسبه کردند که متاسفانه این محاسبات حداقلی نیز از دستور کار خارج شد و تنها به آمارهای رسمی دولتی اکتفا گردید.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: همه این اتفاقات، نتیجه استمرار سیاست های تعدیل اقتصادی است که در همه دولت های پس ازجنگ صرفنظر از تفاوت های سیاسی آنها، تداوم داشته است.

وی افزود: هدف این سیاست ها، ایجاد یک طبقه ثروتمند است که متاسفانه فقط در دلالی و واردات سرمایه گذاری می‌کنند و مالیات هم نمی پردازند و با فربه تر شدن و عدم نظارت، در طول سالها به فاسدان اقتصادی تبدیل می شوند که در ساختار ناکارآمد بازار اقتصاد حل شده و هرگز معرفی هم نمی شوند.

وی با بیان این مطلب که تجدید نظر در سیاست های اقتصادی ضروری است، ادامه داد: قربانیان این سیاست ها، بیکاران، فقرا و کم درآمدها هستند که صدایشان به جایی نمی رسد و فرادستان توجهی به مطالبات آنها ندارند.

رزاقی در پایان تاکید کرد: عادلانه خواندن افزایش دستمزد 14 درصدی برای آینده کشور خطرناک است و استمرار این رویکردها، اقشاری را که امید آینده کشور هستند و قرار است این مرز و بوم را حفظ کنند، یعنی کارگران، معلمان و کارمندان را بی انگیزه، ناامید و مستاصل می‌سازد.

ایلنا:

946-p1.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری،هفته اول فروردین ماه

خبرها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل یا نابودی امنیت شغلی کارگران

دهم فروردین ماه‌مطابق ابلاغیه ولی فقیه در خصوص سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با صراحت برنامه هایی نظیر خصوصی سازی و آزاد سازی اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته است.در راستای اجرای این سیاست‌ها”تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد،اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها٬توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی کشور و توسعه کارآفرینی…”  [ مقررات زدایی از بازار کار و رواج قرارداد هایی موقت] انجام می پذیرد.

هدفمندی یارانه‌ها و اقتصاد مقاومتی

دهم فروردین ماه- برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید فضای کسب و کار موجود تغییر کند.اجرای هدفمندی یارانه‌ها سرعت بگیرد.طرح تحول اقتصادی که حدود۱۲ سال قبل طراحی شد، عملیاتی شود و هزینه کارفرمایان کاهش یابد.

طبقه کارگر و مبارزه برای عدالت اجتماعی

دهم فروردین ماه- بیم آن می‌رود که در شرایط پس ازتحریم واتخاذ سیاست‌های ورود بی‌رویه سرمایه‌گذاران خارجی در محیط نابرابر اقتصادی، باعث ایجاد ورود بیشتر کالاهای تولید خارج برای خوشایند دولتهای جهانی شود و اگر این شرایط پیش بیاید، آنچه در این میان قربانی خواهد شد اقتصاد ملی و اشتغال کارگر ایرانی است.

امنیت شغلی خواست فوری کارگران و زحمتکشان

نهم فروردین ماه- در دوران پسا تحریم باید دولت تامین امنیت نیروی کار کشور را فراهم کند.زندگی کارگران و خانواده آنان در گرو اشتغال و امنیت و معیشت آنان است.

تمدید برنامه پنجم و ادامه تعدیل ساختاری

هشتم فروردین ماه‌با توجه به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر تمدید برنامه پنجم برای یکسال٬وزارت کار در سال جدید با همراهی مجلس دهم در جهت اصلاح قانون کار و تامین اجتماعی گام بردارد.

اعتراض کارگران بخش خدمات قطار شهری تهران

هشتم فروردین ماه- بیش از۴۰۰ کارگر بخش خدمات قطار شهری تهران علاوه بر پرداخت نشدن عیدی ، ۷ ماه اضافه کاری، ۱۴ ماه سنوات، دوماه حق بیمه از کارفرمای این بخش طلبکارند. کارگران ضمن مخالفت با خصوصی سازی خواهان پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تأخیر افتاده و بر حقشان هستند.

خواست هنرمندان گرافیست

هشتم فروردین ماه- حمایتی که باید از طرف دولت صورت بگیرد، وجود نداشته است. علاوه بر این، هنرمندان گرافیست از وزارت ارشاد طلب مالی دارند که هنوز پرداخت نشده است. سازمان زیباسازی هم برای موزه گرافیک بدهی دارد که هنوز آن هم سرجایش است.

اعتراض کارگران نانوا

هشتم فروردین ماه- انجمنهای صنفی کارگران خباز سنندج و مریوان در استان کردستان با انتشار بیانیه هایی به پایین بودن حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار و همچنین روند افزایش دستمزد کارگران خباز براساس افزایش قیمت نان اعتراض کردند.

خواست کارگران ساختمانی

هفتم فروردین ماه- طبق قانون رفع موانع اجرایی بیمه کارگران ساختمانی باید بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی دیگر بیمه شوند، خواست کارگران با توجه به بالا بودن حوادث کار در این صنعت،بیمه همگانی و اجباری کارگران از طرف کارفرمایان است.

خواست کارگران شهرک‌های صنعتی منطقه پاکدشت

ششم فروردین ماه- در شهرک‌های صنعتی شهرستان پاکدشت حدود ۳ هزارو ۲۰۰ واحد تولید احداث شده بود که از این تعداد تقریبا ۷۰۰ واحد آن با حداقل ظرفیت تولید ونیروی کار(۳۰درصد) فعال هستند ومابقی تعطیل شده اند.

مطالبات کارگران استان ایلام

ششم فروردین ماه- بستر لازم برای تامین معیشت کارگران این استان وجود ندارد. اعتراض کارگران به پایین بودن سطح دستمزدها ،عدم تامین امنیت شغلی و نبودن قانون کاری مناسب در مناطق آزاد است که دست کارفرمایان را برای استثمار نیروی کار باز میگذارد،” افزایش” ۱۴درصدی دستمزد نتوانسته انتظارات کارگران را برآورده کند؛ خصوصا اینکه رقم تورم اعلام شده از سوی مراکز رسمی واقعی نیست و رقم تورم در سبد کالای کارگران بیشتر از ۶۰ درصد است.

ادامه اعتراض کارگران کارخانه تراکتور سازی تبریز

پنجم فروردین ماه- همزمان با آغاز سال نو گروهی از کارگران کارخانه تراکتور سازی تبریز نسبت به اخراج‌های دستجمعی در نخستین ماه سال جدید تحت پوشش کاهش هزینه واکنش نشان داده و خواستار تضمین امنیت شغلی خود شدند.

اقتصاد مقاومتی و برنامه اصلاح قانون کار

پنجم فروردین ماه‌معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: ساده سازی فضای کسب و کار[ اصلاح قانون کار و قوانین تامین اجتماعی ] در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبری از برنامه‌های دولت در سال جدید است.

اعتراض رانندگان زحمتکش اداره کار استان خوزستان

پنجم فروردین ماه- بیش از ۴۰ نفر از رانندگان استیجاری که با خودرو خود در اجاره اداره کار استان خوزستان هستند تاکنون مزد اسفند و عیدی پایان سال خود را دریافت نکرده اند.

خواست زنان کارگر و شاغل کشور

پنجم فروردین ماه- لایحه کاهش ساعت کار بانوان شاغل قرار است سال ۹۵ به صورت کامل اجرایی شود. بر این اساس ساعت کاری شاغلان زن رسمی، پیمانی و قراردادی دارای شرایط خاص از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت در هفته تقلیل پیدا خواهد کرد. خواست زنان کارگرافزایش دستمزد و حفظ تمامی حقوق و مزایایی است که با ۴۴ ساعت کار در هفته دریافت می کردند.

افزایش بیکاری در استان البرز

چهارم فروردین ماه- در شش ماهه اول سال ۹۴ تعداد بیکاران به ۱۱ هزار نفر می رسید ولی در نیمه دوم سال این تعداد به ۱۳ هزار نفر افزایش یافت. در حال حاضر سهم دستمزد در قیمت تمام شده تولید رقم اندکی است، کارفرمایان ۹۰ درصد هزینه کارگاه و واحد تولیدی خود را که شامل تامین مواد اولیه، نگهداری کالا، مالیات، برق و گاز است رها کرده اند و روی کمتر از ۱۰ درصد هزینه کارگری متمرکز شده اند.

مبارزه فرهنگیان علیه قراردادهای موقت

چهارم فروردین ماه‌وضعیت شغلی معلمان شاغل در مدارس غیر انتفاعی بسیار نابسامان است چرا که نه وزارت کار و نه وزارت آموزش و پرورش در این زمینه مسئولیتی بر عهده نمی گیرند.در بسیاری از موارد، این معلمان در شرایطی که هیچ حق اعتراضی ندارند، مجبور به امضای قراردادهای سفید می شوند.

اعتراض کارگران به پایین بودن دستمزدها

چهارم فروردین ماه- با “افزایش” ۱۴ درصدی مزد مشکلات اقتصادی کارگران همچنان ادامه دارد,از فردای اعلام مصوبات شورای عالی کار, کارگران با رشد قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید روبرو شدند.

تامین امنیت شغلی و افزایش دستمزد خواست کارگران است

سوم فروردین ماه- در بسیاری از کارخانجات و کارگاهها با کارگرانی که بیش از ۲۰ سال سابقه کار دارند و به شکل دائم و مستمر مشغول کارند، همچنان قرارداد موقت بسته می شود. با رواج قراردادهای موقت، بحث امنیت شغلی خدشه دار شده است.

اعتراض کارگران به تصمیمات شورای عالی کار

سوم فروردین ماه- طبقه کارگر ایران از اینکه ائتلاف کارفرمایان؛ دولت و بخش خصوصی در شورای عالی کار بدون در نظر گرفتن واقعیت‌های اقتصادی مزد سال ۹۵ را تصویب کردند عمیقا معترضند. این میزان افزایش مزد مفهوم بهره کشی از کارگران را به بالاترین سطح ممکن رسانده است.

تومار اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

سوم فروردین ماه‌گروهی از کارگران مجتمع نیشکر هفت ‌تپه با امضاء تومار به خصوصی سازی این واحد بزرگ صنعتی اعتراض نمودند.

اعتراض کارگران کوره پزخانه‌های اصفهان

دوم فوردین ماه- بالا بودن نرخ بیکاری کارگران ساختمان و کارگران کوره پزخانه ها, مشکلات بسیاری را برای این زحمتکشان ایجاد کرده است. فقدان بیمه و عدم تامین امنیت شغلی،عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، مستمری ناچیز و مزایای بازنشستگی اندک از جمله مشکلات مورد اعتراض این زحمتکشان است.

مناطق آزاد تجاری و حقوق زحمتکشان

دوم فروردین ماه‌ساختار بازار کار در مناطق آزاد بر محور سودجویی هرچه بیشتر پیمانکاران استوار است.در صورت عدم پرداخت معوقات مزدی، کارگران مناطق آزاد هیچ مرجع شکایت و دادخواهی ندارند.

ادامه هفته چهارم اسفند ماه پارسال؛

مطالبات معلمان حق التدریسی

بیست و نهم اسفند ماه- از مجموع ۶ ماه مزد پرداخت نشده تنها و در پایان سال فقط یک ماه دستمزد این زحمتکشان پرداخت شده است. معلمان حق التدریسی برخلاف همکاران رسمی خود از مزایای شغلی بسیار کمتری برخوردارند.

اعتراض کارگران پیمانکاری فاز ۱۹ پارس جنوبی- عسلویه

بیست و نهم اسفند ماه- با گذشت نزدیک به یک هفته هنوز طلب مزدی کارگران پرداخت نشده است. از طرف عوامل کارفرما سه نفر از کارگران این پروژه به دلیل مشارکت در برپایی تجمع اعتراضی اخراج شده اند.

اعتراض کارگران معدن چشمه پودنه

بیست و هشتم اسفند ماه- کارگران این معدن بابت دستمزدهای به تعویق افتاده حدود هفت میلیون تومان از کارفرما طلبکارند. خواست کارگران عمل کردن کارفرما به تعهداتش و پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده است.

اعتراض فرهنگیان بازنشسته سراسر کشور

بیست و هفتم اسفند ماه- حدود یک میلیون فرهنگی بازنشسته هنوز حقوق اسفند ماه خود را دریافت نکرده اند. این تاخیر بر مشکلات مالی معلمان بازنشستهای که طبق روال مرسوم امسال نیز در واپسین روزهای اسفند و آستانه شروع سال جدید منتظر دریافت مستمری‌های بوده اند؛ افزوده است.

اعتراض کارگران معدن البرز شرقی

بیست و هفتم اسفند ماه- در آستانه نوروز دستمزد بهمن، اسفند و عیدی کارگران پرداخت نشده است.کارگران پیش از این نیز بارها به دلیل پیگیری مطالبات صنفی خود تجمع اعتراضی بر پا کرده بودند.

اعتراض کارگران خدماتی فروشگاه رفاه

بیست و هفتم اسفند ماه- در ابتدای ماه جاری (اسفند ماه سال ۹۴) با کارگران قرارداد جدیدی منعقد شده است اما باتوجه به اینکه نحوه انعقاد قرارداد کار آنها با شرایط ماده ۱۰ قانون کار تفاوتهایی داشته است آنها از استمرار وضعیت شغلی خود برای سال ۹۵ مطمئن نیستند.

مطالبات کارگران کارخانه آب معدنی داماش

بیست و هفتم اسفند ماه- ۴۰ کارگر«آب معدنی داماش» درحالی به استقبال سال نو می روند که چهار ماه دستمزد و عیدی قانونی پایان سال خود را دریافت نکرده اند.

اعتراض کارگران شهرداری اندیمشک

بیست و هفتم اسفند ماه- کارگران شهرداری اندیمشک یازده ماه معوقات مزدی دارند. عیدی و مزایای پایان سال این کارگران نیز پرداخت نشده است. به همین دلیل روز گذشته ۲۶ اسفند ماه حدود صد نفر از این کارگران مقابل ساختمان شهرداری اندیمشک تجمع اعتراضی بر پا کردند.

احیای حقوق سندیکایی، ایجاد و احیای سندیکاهای واقعی و مستقل خواست طبقه کارگر ایران است!

اعتصاب حق سیاسی کارگران است!

هیچ کارگری را نمی‌توان به دلیل فعالیت؛ مبارزه سندیکایی و اعتصاب بازداشت یا از کار اخراج کرد!

کارگران و فعالان سندیکایی را آزاد کنید!

۱۳۹۵/۰۱/۱۱

اتحاد کارگر

 

koreh400.jpg

یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه ها:

مشاغل کاذب مقصد بعدی کارگران کوره های تعطیل

یک فعال صنفی کارگران کوره پزخانه ها می گوید: به دلیل رکود حکم بر فضای ساخت و ساز کوره های آجر پزی تعطیل می شوند و کارگران به مشاغل کاذب روی می آورند.

«جعفر قاسمیان مقدم»، رئیس انجمن صنفی کارگران کوره پزخانه های اصفهان در گفتگو با ایلنا با بیان این مطلب که در حال حاضر فقط یک سوم کوره های آجرپزی اصفهان فعال هستند گفت: رکود ساخت و ساز در سالهای اخیر، به تعطیلی کوره ها و بیکاری کارگران انجامیده است.

وی افزود: نرخ بیکاری کارگران ساختمان و به تبع آن بیکاری کارگران کوره پزخانه ها بالاست و این مساله مشکلات بسیاری ایجاد کرده است.

قاسمیان مقدم در ادامه گفت: تعدادی از کارگران بیکار شده، بیمه بیکاری دریافت می کنند ولی تعداد زیادی از آنها با فقدان حمایت های اجتماعی و فرصت های شغلی مواجهند و بنابراین به مشاغل کاذب و غیر رسمی روی می آورند.

این فعال صنفی کارگران کوره پزخانه ها عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای کارگران کوره پزخانه ها را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و افزود: سازمان تامین اجتماعی، دستمزد کارگران کوره پز را مقطوع در نظر می گیرد و درنتیجه بیمه این کارگران براساس حداقل دستمزد محاسبه می شود.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی حتی اگر یک کارگر کوره پز پس از سالهای طولانی کار همراه با وقفه های بیکاری گاه و بیگاه به سن بازنشستگی هم برسد، مستمری ناچیزی دریافت می کند و بنابراین این کارگران از مزایای بازنشستگی مناسب و درخور نیز محرومند.

ایلنا

reforma-400.jpg

یک فعال کارگری مناطق آزاد:

ساختار پیمانکاری مناطق آزاد در تعارض باحقوق کارگران است

یک فعال صنفی مناطق آزاد معتقد است: تعدد شرکت های پیمانکاری در مناطق آزاد، حقوق صنفی کارگران را به شیوه های مختلف نقض می کند.

«ناصر آغاجری»، فعال کارگری مناطق آزاد در گفتگو با ایلنا در ارتباط با مشکلات کارگران مناطق آزاد گفت:ساختار بازار کار در مناطق آزاد بر محور سودجویی هرچه بیشتر پیمانکاران استوار است.

وی افزود: کارگران مناطق آزاد علاوه بر این که از فقدان قوانین حمایتی رنج می برند، تحت فشارهای مضاعف شرکت های پیمانکاری نیز قرار دارند.

این فعال کارگری در تشریح این مساله گفت: هر شرکت پیمانکاری مادر، چندین شرکت پیمانکاری زیرشاخه دارد که کارفرمای مادر هیچ مسئولیتی در قبال نقض تعهدات این پیمانکاران برعهده نمی گیرد.

آغاجری ادامه داد: کارگران برای عقد قرارداد جدید نیازمند ارائه رضایت نامه شرکت قبلی هستند و در صورتی که شرکت قبلی به هردلیلی اعلام نکند از کارگر رضایت دارد، هیچ شرکت جدیدی با کارگر قرارداد نمی بندد و به اصطلاح کارگر در لیست سیاه قرار می گیرد و این مساله یکی از مهمترین عواملی است که قدرت اعتراض کارگران پیمانکار مناطق آزاد را محدود می کند.

این فعال کارگری مناطق آزاد تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران و گروگان گرفتن مطالبات مزدی آنها را یکی دیگر از مشکلات مناطق آزاد برشمرد و گفت: در صورت عدم پرداخت معوقات مزدی، کارگران مناطق آزاد هیچ مرجع شکایت و دادخواهی ندارند.

آغاجری افزود: کارگر می داند حتا اگر دادگاه ها هم بنفع او رای بدهد باز پیمانکاران می توانند طلب آنها را پرداخت نکنند، زیرا برای احقاق حقوق کارگران، احکام دادگاه ها قدرت اجرایی ندارند.

وی ادامه داد: اگر امروز در رسانه ها از کارگران مناطق آزاد استعلام شود که هرکس حکم دادگاه در دست دارد و به پولش نرسیده خود را به یک نهاد قضایی معرفی کند، شاهد صف های طولانی کارگرانی خواهیم بود که بیش از دوسال است ازاحکام دادگاهشان گذشته ولی به پولشان نرسیده اند.

ایلنا

tehad-kargar3002-2.jpg

چکیده گزارش های کارگری،هفته چهارم اسفند ماه

خبرها و گزارش های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته ای که گذشت؛

سبد غذایی خانوار کارگری در آستانه نوروز

بیست و ششم اسفند ماه-در حالی حداقل دستمزد سال آینده کارگران ۸۱۲ هزار تومان تعیین شده است که سبد غذایی یک ماهه خانوار ۴ نفره، حداقل ۵۳ درصد از حقوق سرپرست خانوار را می‌بلعد. در ماه‌های ابتدایی سال، قیمت‌ها رو به افزایش می‌گذارد و خود را در افزایش به خصوص کالاهای مورد نیاز سبد غذایی نشان می‌دهد.

وزرت کار و حرکت گام به گام به سوی آزاد سازی دستمزد ها

بیست و ششم اسفند ماه-وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور به جمع بندی مزد رسیدیم.در سه سال اخیر میزان افزایش مزد بر میزان تورم پیشی گرفته است. نمایندگان تشکل‌های” کارگری” و کارفرمایی شناخته شده و قانونی کشور در جلسه شورای عالی کار حضور داشتند وبا در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور به جمع بندی رسیدند.

حقوق کارگران و آزاد سازی قیمت ها در سال جدید

بیست و ششم اسفند ماه- رئیس اتاق بازرگانی در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اعلام کرد که بخش خصوصی توانایی افزایش پرداخت حقوق و دستمزد را ندارد.در چارچوب هدفندی یارانه ها با افزایش قیمت‌ها هزینه های بخش خصوصی جبران می گردد.

تشکل های زرد حکومتی و مصوبه شورای عالی کار

بیست و ششم اسفند ماه-مصوبه شورای عالی کار در مورد افزایش مزد سال ۱۳۹۵ به تصویب همه اعضای اصلی حاضر در این شورای عالی رسید.همه نماینده‌های کارگران[تشکل های زرد حکومتی] این صورت‌جلسه را امضا کرده‌اند.

الگوی محاسبه دستمزد و حمایت دولت از کارفرمایان

بیست و ششم اسفند ماه- دولت و کارفرما به هیچ عنوان حاضر نبودند رقم بیشتری به حداقل دستمزد بیفزایند و نمایندگان “کارگری” حتی اگر مخالفت هم می‌کردند نمی‌شد کاری را از پیش برد.دولت همواره از راه ابزار بودجه‌نویسی تلاش خود را از چند ماه مانده به پایان سال برای محدود کردن مزد کارگران به کار می‌گیرد. امسال هم دولت با پیش کشیدن این مساله که پیش‌بینی نرخ تورم برای سال آینده در حدود ۱۰ درصد است، مانع اصلی افزایش مزد شد.

اعتراض کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد

بیست و پنجم اسفند ماه-حدود صد نفر از کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد به نشانه اعتراض نسبت به پرداخت نکردن حقوق، مزایا و عیدی ، مقابل ورودی استانداری لرستان تجمع کردند.

تجمع اعتراضی کارگران معدن چشمه پودنه کرمان

بیست و پنجم اسفند ماه- بیش از ۳۰۰ کارگر معدن چشمه پودنه کرمان به دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی مقابل این واحد معدنی تجمع کردند. خواست بر حق کارگران پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده است.

مبارزه کارگران کارخانه سیمان دشستان

بیست و پنجم اسفند ماه- گروهی از کارگران قرارداد موقت کارخانه سیمان دشستان در مخالفت با عدم تمدید قرار دادهای خود توسط کارفرما دست به اعتصاب زدند.

دستکاری‌های آماری برای پایین نگه داشتن دستمزد ها

بیست و پنجم اسفند ماه- اعتراضات دامنه دار و نارضایتی به این خاطر است که روحانی قبل از انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود تفاوت تورم ودستمزد ۹۲ راکه ۱۵درصد محاسبه شده بود، در صورت رئیس جمهور شدن ترمیم نماید که نه تنها به این وعده عمل نکرد بلکه دولتش با دستکاری‌های آماری، تورم را پایین نشان داد.

خواست کارگران شرکت کشتی سازی صدرا

بیست و پنجم اسفند ماه- از ابتدای آبانماه سال جاری با تعطیلی شرکت کشتی سازی صدرا تمامی کارگران بیکار شده اند. اما هنوز بابت مزد مهرماه و مزایای عیدی و بیمه خود از کارفرما طلبکارند.خواست کارگران تامین امنیت شغلی‌ و پرداخت هرچه سریعتر مطالبات است.

سیاست دولت جلوگیری از افزایش دستمزد است

بیست و پنجم اسفند ماه- در جلسات شورای عالی کار به جای ۳۳۰ قلم کالای مورد اشاره بانک مرکزی، ۳۳ قلم کالای تاثیرگذار در نظر گرفته شد که بعدها به ۲۸ قلم کاهش یافت حتی تعداد اعضای خانوار را به جای ۴ نفر، ۳ نفر محاسبه کردند.

مرکز پژوهش‌های مجلس و طرح اصلاح قانون کار

بیست و پنجم اسفند ماه -در سال‌های اخیر سیاست‌های کلی و احکام قانونی متعددی برای بهبود محیط کسب‌و‌کار تصویب و ابلاغ شده است، آزاد کردن فعالیت اقتصادی برای عموم مردم[کلان سرمایه داران] … و تضمین واقعی و کامل مالکیت با تقویت همه جانبه دادسراها و خدمات انتظامی.

تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی در تهران

بیست وچهارم اسفند ماه-گروهی از رانندگان زحمتکش پایتخت که حق بیمه خود را به شرکت کارگزار پرداخت کرده اند در اعتراض به ثبت نشدن حق بیمه خود،مقابل شرکت تعاونی تاکسیرانی واقع در خیابان ملک تهران اجتماع کردند.

اصلاح قانون کار در مجلس دهم

بیست وچهارم اسفند ماه-باید به دنبال اصلاح قانون کار برای تغییر ماده ۴۱ و وضع دستمزدها در مجلس دهم بود.پیش‌نویس‌های متعددی برای اصلاح قانون کار وجود دارد که مجلس می‌تواند تک تک آنها را بررسی و اصلاح کند.ضمن آنکه برنامه پنجم توسعه نیز یک سال دیگر تمدید شد و در آن بر لزوم اصلاح قانون کار تاکید شده است.

نقش کانون شوراهای اسلامی کار در شورای عالی کار

بیست وچهارم اسفند ماه-ساختارتشکل‌های کارگری در ایران ضعیف است.شورای عالی کار تجربه سال گذشته را داشت. لذا همان نمایندگان کانون شوراهای اسلامی کار را به شورای عالی کار دعوت کرده بودند تا موضوع دستمزد زودتر به نتیجه برسد.

فرهنگیان بازنشسته و خدمات بیمه درمانی

بیست وچهارم اسفند ماه-وزارت آموزش و پرورش مسئولیت بیمه بازنشستگان فرهنگی را نمی پذیرد و صندوق بازنشستگی نیز پرداخت تمام هزینه آنها را متقبل نمی شود. بیمه فرهنگیان همواره نارضایتی معلمان را به دنبال دارد. قردادهای بیمه نسبت به سال گذشته بدون توجه به مشکلات و گرفتاری های بازنشستگان تغییر کرده و مشکلات مالی فرهنگیان بازنشسته بیشتر شده است.

امنیت شغلی خواست فیلم‌سازان کشور

بیست وچهارم اسفند ماه-اراده‌ای برای حذف حضور فیلمسازان مستقل از جرگه تصمیم‌گیری‌های عرصه تولید و نمایش درحال شکل گرفتن است.اگر این جریان،توسط خود صنف تحلیل و کنترل نشود، بزودی رده‌های میانی فیلمسازان، چه در بخش تولید و ساخت فیلم‌های مستقل یا از سینما حذف خواهند شد و یا بشدت تضعیف می‌شوند.

اعتراض مجدد کارگران کارخانه واگن پارس اراک

بیست وچهارم اسفند ماه-گروهی از کارگران کارخانه واگن پارس واقع درشهر اراک ،در اعتراض به عدم پرداخت به موقع دستمزد و شرایط سخت کار در مقابل درب این واحد صنعتی تجمع کردند.

اعتراض کارگران شرکت فولاد زاگرس (ذوب آهن کردستان)

بیست و چهارم اسفند ماه- ۵ ماه مطالبات مزدی ۲۸ کارگر باقیمانده این شرکت ذوب آهن و ۱۱ ماه حق بیمه آن‌ها پرداخت نشده است.کارگران این شرکت از شرایط به وجود آمده ابراز نارضایتی کردند و گفتند: اوضاع به گونه‌ای پیش رفته است که وضعیت شغلی و معیشتی ما نابسامان است و در بلاتکلیفی به سر می‌بریم.

اعتراض کارگران شرکت پلی اکریل

بیست و چهارم اسفند ماه- قطب نساجی کشور در رکود به سر می‌‌برد و سطح تولید کاهش یافته است وبه تبع آن مشکلات کارگران با مشکلات متعدد از جمله تاخیر‌های متداول در پرداخت مطالبات مزدی نیز روبرو هستند.

اعتراض انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران

بیست وچهارم اسفند ماه-انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران با انتشار بیانیه ای به مصوبه حداقل دستمزد سال آینده اعتراض کرد.در بخشی از این بیانیه آمده است : روند تعیین مزد سال ۹۵، به نسبت سال گذشته ناعادلانه تر بود…حداقل دستمزد پایین موجب افت کیفیت زندگی روزنامه نگاران می شود… تا جایی که به وضعیت دستمزد و بیمه آن ها مربوط است بسیاری از آن ها فاقد بیمه و از لحاظ مزدی حداقل بگیر هستند.

اعتراض کارگران شهرداری گرگان

بیست و چهارم اسفند ماه – حدود ۳۰ نفر از کارگران پیمانکاری شهرداری گرگان چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. عدم پرداخت دستمزدها کارگران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

تجمع اعتراضی مجدد کارگران فاز‌های ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی -عسلویه

بیست و سوم اسفند ماه- حدود ۴۷۰ کارگر پیمانکاری فازهای ۲۰ و ۲۱ عسلویه در اعتراض به معوقات مزدی در محوطه کارگاه تجمع کردند. خواسته این کارگران ، پرداخت هرچه سریعتر کلیه معوقات مزدی است.

خواست پرستاران زحمتکش کشور

بیست و سوم اسفند ماه- به طور متوسط اکثر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از مرداد ماه و تعداد محدودی از بیمارستان‌ها از اسفندماه سال ۹۳ معوقات پرستاران را تا کنون پرداخت نکرده اند.خواست پرستارن پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده آنان است.

خواست کارگران کارخانه تراکتورسازی تبریز

بیست وسوم اسفند ماه -کارگران نسبت به خبر امکان تعطیلی این واحد تولیدی در آینده نزدیک به دلیل خرید تراکتور از کشورهای اتحادیه اروپا واکنش نشان دادند و به مدت چند ساعت دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه تجمع کردند.

اعتراض کارگران کارخانه نساجی بروجرد

بیست و دوم اسفند ماه- در اعتراض به تعویق در پرداخت دستمزد‌ها و آگاهی‌ یافتن از تصمیم کارفرما به اخراج کارگران با سابقه این کارخانه،کارگران ضمن مخالفت با تحمیل قرارداد‌های موقت ،خواهان تامین امنیت شغلی‌ خود شدند.

تجمع کارمندان بازنشسته شرکت مخابرات خوزستان

بیست و دوم اسفند ماه-گروهی از کارمندان بازنشسته شرکت مخابرات خوزستان نسبت به آنچه که عدم پرداخت پاداش خود عنوان می کنند در مقابل ساختمان این شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

دستمزد معوقه نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران

بیست و دوم اسفند ماه -حقوق بهمن و اسفند ماه نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران پرداخت نشده است.این هنرمندان هیچگاه حقوق کامل دریافت نکرده اند؛ آبان ماه حقوق سه هفته پرداخت شد، آذر ماه حقوق ۱۴ روز. درواقع هیچگاه حقوق کامل ۳۰ یا ۳۱ روز دریافت نشده است.

اعتراض کارگران شرکت معدنجو

بیست و دوم اسفند ماه – هفتصد کارگر این معدن در اعتراض به تعطیلی طولانی مدت این معدن،نگرانی خود را از عدم تامین امنیت شغلی‌ اعلام داشته و با بیان آنکه در یک سال گذشته مقرری بیمه بیکاری به هیچ وجه پاسخ گوی هزینه‌های زندگی کارگران بیکار شده معدنجو نبوده, خواستار بازگشت به کار شدند.

اعتراض مربیان حق التدریسی استان‌های مرکزی و خراسان رضوی

بیست و دوم اسفند ماه- حدود ۳ هزار مربی حق التدریسی شاغل در سازمان فنی و حرفه‌ای با وجود قبولی در آزمون کتبی، و مصاحبه هنوز تبدیل وضعیت استخدامی‌شان مشخص نیست. خواست این مربیان روشن شدن هرچه سریعتر تکلیف وضعیت استخدامی‌شان است.

شکاف ژرف میان مزد وهزینه‌

بیست و یکم اسفند ماه- مصوبه دستمزدهای سال ۹۵ حدود یک میلیون و صد هزار تومان است که این مبلغ به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی همخوانی ندارد. هم اکنون میان مزد وهزینه‌های زندگی یک شکاف ۶۰ تا ۷۰ درصدی ایجاد شده است.

خصوصی سازی آموزش و کاهش سطح دستمزد فرهنگیان

بیستم اسفند ماه- خیلی از معلمان مدارس غیردولتی از حقوقی که دریافت می کنند ناراضی هستند. آیین نامه صندوق حمایت و حقوق و دستمزد در مدارس غیردولتی[خصوصی] به زیان معلمان است.

مخالفت زحمتکشان با مصوبه شورای عالی کار

بیستم اسفند ماه- افزایش حدود ۱۰۰ هزار تومان به پایه دستمزد کارگران امسال هم نمایش همان بود و داستان، تکرار داستان‌های سال‌های پیش. ۱۳ میلیون کارگر سرنوشت تعیین حقوق و مزایای کاری‌شان هر ساله دست سه گروه است که گردهم جمع می شوند تا برای آنها تصمیم بگیرند. این میزان از افزایش دستمزد بسیار پایین تر از خط فقر است.

اعتراض به عدم افزایش دستمزد

بیستم اسفند ماه- کارفرمایان با حمایت دولت هم نظر و هم مسیر عمل کردند و امسال نیز به افزایش مزدی ناعادلانه رأی دادند.افزایش ۱۴ درصدی دستمزد مورد اعتراض کارگران است و دولت یازدهم در عمل شعارهای حمایتی خود از کارگران را برآورده نکرد.

اعتراض کارگران کاشی و سرامیک میبد

نوزدهم اسفند ماه- جمعی از کارگران کاشی و سرامیک میبد طی یک نامه سرگشاده خطاب به مدیران صنعت کاشی و سرامیک این شهرستان در مورد عدم امنیت شغلی خود ابراز نگرانی کردند . در پایان این نامه کارگران نسبت به تبعات اخراج کارگران و بیکاری هشدار داده‌اند.

خواست نانوایان استان تهران

نوزدهم اسفند ماه- بیش از هزار کارگر خباز در تهران وجود دارد که بیمه نشده‌اند، کارفرمایان در ارائه لیست بیمه انواع تخلفات را مرتکب می‌‌شوند.

ادامه اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

نوزدهم اسفند ماه- در پی تشدید اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه جمعی از کارگران «نی بر» در اعتراض به خصوصی سازی وعدم دریافت حقوق مقابل ساختمان اداری این مجتمع تجمع کرده‌اند.

اعتراض کارگران کارخانه نساجی الگانت سمنان

نوزدهم اسفند ماه- حدود ۳۰۰کارگر هر ماه حقوقشان با تاخیر سه تا چهار ماهه پرداخت می‌شود. خواست این زحمتکشان پرداخت هرچه سریعتر مطالبات بر حقشان است.

خواست کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس

نوزدهم اسفند ماه- دستمزد کارگران از دی ماه پرداخت نشده است و علاوه بر دستمزد، در روزهای پایانی سال، خواست کارگران دریافت هرچه سریعتر عیدی پایان سال است. کارگران در هفته‌های گذشته در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی، تجمعات اعتراضی ترتیب داده بودند.

تجمع کارگران کارخانه آلومینیوم هرمز

نوزدهم اسفند ماه- کارگران کارخانه هرمزآل در اعتراض به خصوصی سازی این واحد صنعتی در مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند.کارگران با امضای توماری خواستار رسیدگی به وضعیت این کارخانه شدند.

اعتراض دوباره کارگران کارخانه صابون سازی خرمشهر

نوزدهم اسفند ماه-حدود ۵۰ نفر از کارگران کارخانه تعطیل شده صابون سازی خرمشهر برای مطالبه حقوق خود، برای چندمین بار مقابل فرمانداری خرمشهر اجتماع اعتراضی بر پا کردند

۱۳۹۴/۱۲/۲۶

اتحاد کارگر

20130120-400.jpg

خاتمه نشست افزایش مزد؛

حداقل مزد سال ۹۵ به ۸۱۱ هزار تومان رسید

جلسه ۸ ساعته شورای عالی کار با افزایش ۱۴ درصدی مزد سال ۹۵ تمامی کارگران شاغل در رده‌های مختلف مزدی به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ براساس مصوبه‌ای که هم اکنون به امضا تمامی اعضای اصلی سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولتی شورای عالی کار رسیده است، حداقل مزد روزانه کارگران برای سال ۹۵ مبلغ ۲۷ هزار و ۷۲ تومان تعیین شده است.

بر این اساس کمترین مزدی (حداقل مزد) که باید در سال پیشرو بابت انجام یک ماه کار (۳۰روز ) به هر کارگر پرداخت شود مبلغی در حدود ۸۱۱ هزار و ۶۸۰ تومان خواهد بود.

بدین ترتیب در سال ۹۵ به تمامی کارگران دارای فرزند ماهانه معادل ۸۱ هزار تومان بابت حق اولاد هر فرزند (حداکثر ۱۶۲ هزار و ۴۳۳ تومان بابت دو فرزند) تعلق خواهد گرفت.

طبق این مصوبه که به امضا وزرای کار، صنعت و اقتصاد و رییس سازمان ملی استاندارد (گروه دولت)، احمد رضا معینی، هوشنگ درویش و ناصر برهانی (گروه کارگری) و جمال رازقی جهرمی، مرتضی رجبی و حسین سلاح ورزی(گروه کارفرمایی) شورای عالی کار رسیده است، دستمزد کارگران مشمول طرح طبقه بندی مشاغل (سایر سطوح مزدی) نیز نباید از سال ۹۵ به میزان کمتر از ۱۴ درصد افزایش یابد.

در مورد دیگر مزایای مزدی نیز ظاهرا طبق توافق بامداد امروزشورای عالی کار هیچ تغییری به نسبت مصوبه سال گذشته این شورای عالی صورت نگرفته است.

بر این اساس برای سال ۹۵ مزایای حق بن و کف پایه سنواتی کارگران به ترتیب همان مبالغ ۱۱۰ هزار تومان و ۳۰ هزار تومان در ماه باقی خواهد ماند.

در خصوص افزایش حق مسکن نیز که قطعی شدن آن منوط به تایید هیات دولت است،گفته می شود که از سوی گروه کارفرمایی و دولتی شورای عالی کار وعده ابلاغ مصوبه سال گذشته این شورای عالی در خصوص افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران داده شده است.

یادآوری می شود که سال گذشته در مصوبه نهایی جلسه افزایش مزد شورای عالی کار حق مسکن ماهانه هر کارگر به مبلغ ۴۰ هزار تومان در ماه رسیده بود که در نهایت به دلیل ممانعت هیلت دولت از ابلغ این افزایش کارگران در تمامی ۱۲ ماه سال جاری همان حق مسکن سال ۹۳ (۲۰ هزارتومان) را دریافت کردند.

برابر مقررات قانون کار تمامی مصوبات مربوط به تغییرات مزایای حق مسکن کارگران منوط به تصویب و ابلاغ رسمی هیات دولت است.

بااینن شرایط می توان چنین تفسیر کرد که در سال ۹۵ هر خانواده چهار نفره کارگری (به شرطی که الزاما دارای دو فرزند نابالغ و یا تحت تکفل باشد) حداقل ماهانه معادل مبلغ یک میلیون و ۱۳۴ هزار تومان درآمد خواهد داشت.

ایلنا

women-400.jpg

یک فعال کارگری:

زنان طبقات فرودست نیازمند حمایت هستند

یک فعال کارگری معتقد است: زنان کارگر و سرپرست خانوار از آسیب پذیرترین اقشار اجتماع هستند و بدون شک نیازمند حمایت های جدی دولت و مجلس هستند.

«اشرف بنایی»، فعال کارگری به مناسبت هشتم مارس روز جهانی زن در گفتگو با ایلنا گفت: مشکلات زنان طبقات فرودست متعدد است.

وی ادامه داد: از یک طرف مشکلات قانونگزاری و ضعف های قانونی را داریم که در عمل باید گفت: برخی از قوانین موضوعه، بازدارنده هستند و زنان را از صحنه اجتماع دور می کنند.

وی به عنوان نمونه به مرخصی نُه ماهه دوران بارداری زنان شاغل اشاره کرد و گفت: با وجود چنین قوانینی، کمتر کارفرمایی حاضر می شود زنان متاهل را استخدام کند و این یک عامل بازدارنده جدی است.

بنایی در ادامه گفت: از طرف دیگر با فقدان فرصت های شغلی مناسب برای زنان در جامعه روبرو هستیم.

وی در تشریح این مطلب گفت: در بسیاری از واحدهای تولیدی زنان استخدام نمی‌شوند و در بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی زنان کارگر استثمار می شوند و یا به عبارت دیگر تبعیض جنسیتی بر فضای کسب و کار سایه انداخته است.

این فعال کارگری در ادامه به فقدان حمایت های اجتماعی از زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: با وجود مشکلات اقتصادی فعلی و فضای مردسالار کسب و کار، زنان هر روز بیش از پیش به حاشیه رانده می شوند.

بنایی با بیان این مطلب که افزایش چشمگیر زنان خیابانی و کارتن خواب یکی از پیامدهای بارز همین فقدان حمایت های اجتماعی است گفت: وضعیت فعلی حیات اجتماعی زنان طبقات فرودست نیازمند سرمایه گذاری های درازمدت و اصولی اجتماعی و اقتصادی است.

این فعال کارگری در پایان اهتمام جدی دولت و مجلس در رفع مشکلات زنان را تنها راه حل ممکن خواند و گفت: هم نیازمند وضع قوانینی با سویه های حمایتی از زنان هستیم و هم دولت باید فضای کارآفرینی و اشتغال برای زنان را رونق بخشد

ایلنا

prolter-faghr400.jpg

تجمع اعتراضی کارگران نی‌شکر هفت‌تپه

صبح امروز شنبه (۱۵ اسفند ماه) بیش از هزار کارگر مجتمع نی شکر هفت تپه در واکنش به بی‌توجه‌ای مسئولان در خصوص واگذاری مجتمع و زمین‌های آن به بخش خصوصی صبح امروز بار دیگر در محوطه مجتمع تجمع کردند.

در این زمینه یکی از کارگران حاضر در تجمع با اعلام این خبر به ایلنا گفت: سازمان خصوصی سازی، اخیرا سهام مجتمع نی شکر هفت تپه را با همه مستغلات وزمین‌های تحت مالکیت به صورت ۹۵ درصدی به بخش خصوصی واگذار کرده است، این درحالیست علاوه بر آنکه این واگذاری بدون اطلاع کارگران صورت گرفته است در آن وضعیت شغلی ومطالبات کارگران دیده نشده است.

او با بیان اینکه کارگران مجتمع نی شکر هفت تپه مطالبات مزدی زیادی از کارفرمای سابق خود دارند افزود: اگر موضوع خصوصی سازی مجتمع به اطلاع کارگران می‌رسید بیش از هزارو ۵۰۰ کارگر شاغل می‌توانستند بجای مطالبات سنواتی خود بخشی از این مجتمع واملاک آن را با شرایطی که برای سرمایه گذار جدید در نظر گرفته شده است مطالبه کنند.

به گفته وی، با وجود آنکه در چندین نوبت از مسئولان استانی وشهرستانی از سوی کارگران خواسته شده است مانع خصوصی سازی این مجتمع کشاورزی وهکتار‌ها از زمینهای این واحد به بخش خصوصی شوند اما آنان نسبت به این موضوع بی‌توجه بوده وسکوت آنان موجب گسترش اعتراضات کارگری در این واحد شده است.

این کارگر مجتمع نی شکر هفت تپ در خاتمه تصریح کرد: این حق کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه است که بخواهند بابت وصول طلب خود مالک بخشی از کارخانه و این زمین‌ها باشند اما متاسفانه بدون اطلاع کارگران مراحل واگذاری کارخانه ومزارع نی شکر آن به بخش خصوصی درحال انجام است.

کلمه

946400-2.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته دوم اسفند ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

انتخابات٬برجام دوم و اجرای تعدیل ساختاری

دوازدهم اسفند ماه؛ دولت و مجلس و تمام دستگاه‌های ناظر، با به روز کردن قوانین قدیمی و لغو قوانین ناقض کسب و کار، شرایطی مساعد و مناسب را برای کسب و کار و فعالیت اقتصادی ایجاد کنند.در این حالت ضروری است ایران برنامه‌هایی برای اصلاحات ساختاری را در دستور کار قرار دهد.

مخالفت دولت و کارفرمایان با تشکل های مستقل سندیکایی

دوازدهم اسفند ماه-دولت و کارفرمایان هرگز تشکلات مستقل کارگری را در مذاکرات صنفی خصوصا جلسات تعیین مزد شرکت نداده‌اند، کارفرمایان دولتی و خصوصی با دخالت‌های آشکار و بر خلاف مقاوله نامه‌های بین المللی جلوی فعالیت چنین تشکل‌هایی را گرفته‌اند.

جهش هزینه خانوار و شکاف درآمدی

دوازدهم اسفند ماه-جدیدترین محاسبات از وضعیت دخل و خرج خانوار از افزایش هزینه خوراک ماهیانه به ۷۵۴ هزارتومان و عبور کل مخارج از ۳ میلیون و ۶۵ هزارتومان حکایت دارد.رکود اقتصادی، تورم و افزایش نرخ بیکاری به شکاف درآمدی دامن زده است.

رنگ‌وبوی اقتصادی انتخابات مجلس

دوازدهم اسفند ماه- انتخابات، ریسک سیاسی کشور را برای سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی خارجی کاهش می‌دهد و چراغ سبزی است برای جذب آنها.

دولت در برجام به دستمزد کارگران بی توجه است

دوازدهم اسفند ماه- کارفرمایان دولتی و خصوصی در پسا برجام به میزان مزد کارگران برخورد نکرده‌ و در تعیین مزد به روح ماده ۴۱ عمل نمی کنند.

صحنه سازی‌ دولت و کارفرمایان در شورای عالی کار

یازدهم اسفند ماه-بهره گیری مغشوش و ناکارآمد دولت و کارفرمایان از آمار‌ها، فقط صحنه سازی است.سبد معیشت حداقلی خانوار، ماهانه بیش از دو میلیون تومان هزینه در بردارد، تلاش کارفرمایان دولتی و خصوصی، پرهیز از قبول مسئولیت و سنگ اندازی در مسیر مذاکرات مزدی است.

کارگران صنعت خودرو سازی و آزاد سازی اقتصادی

یازدهم اسفند ماه-حسن روحانی در سومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو با اشاره به انتخابات ۷اسفند اظهار داشت:با اجرای برجام ما به تفاهمات، ‌توافقات و حتی قراردادهایی دست یافتیم … حمایت دولت از یک صنعت در برابر صنعت‌های بیرون کشور[ بخوان انحصارات فراملی] دورانی دارد که نمی‌تواند نامحدود باشد.از جمله این حمایت‌ها ممنوعیت واردات و در بعضی موارد تعرفه‌های سنگین بوده است، اما این حمایت دولت نمی‌تواند دائمی باشد. صنعت خودرو باید به طور کامل خصوصی سازی و رقابتی شود.

ماده ۴۱ قانون کار اجرا نمی شود

یازدهم اسفند ماه-سالهاست در شورای عالی کار فقط به تبصره یک ماده ۴۱ قانون کار که به افزایش مزد برمبنای تورم رسمی مربوط می‌شود توجه شده است؛ عملا تبصره دوم این ماده که به تغییرات سبد هزینه‌های زندگی یک خانواده متسوط مربوط می‌شود هرگز اجرا نشده است.

مبارزه فرهنگیان علیه خصوصی سازی آموزش

یازدهم اسفند ماه-به دنبال طرح واگذاری مدارس به بخش خصوصی و سخنان مدیرکل آموزش‌وپرورش استان ایلام مبنی بر اینکه آموزش و پرورش با منابع دولتی به جایی نمی‌رسد؛ گروهی از معلمان این استان با امضاء توماری مخالفت خود با خصوصی سازی آموزش را اعلام کردند.

سلطه گروه‌های کارفرمایی در شورای عالی کار

یازدهم اسفند ماه- کارفرمایان مخالف به رسمیت شناختن حق نهادهای صنفی کارگری در انتخاب آزادانه نمایندگان کارگری از میان افراد واجد شرایط هستند. این به منزله پذیرفتن سلطه و برتری گروه‌های کارفرمایی با حمایت دولت در شورای عالی کار است.

اعتراض به عدم افزایش دستمزد ها

یازدهم اسفند ماه- در واکنش (در اعتراض به تصمیمات شورای عالی کار) به احتمال تعیین حداقل مزد زیر یک میلیون تومان در سال ۹۵ اعلام شد؛مخارج‌ با درآمدها همخوانی ندارد و امروز دیگر نمی‌توان با درآمد زیر ۳میلیون تومان در ماه زندگی را اداره کرد.

خواست کارگران معادن ذغال سنگ زرند و کوهبنان

یازدهم اسفند ماه- کارگران این معدن درخواست خود برای افزایش دستمزد از شورای عالی کار را مطرح کردند: کارگران به دلیل پایین بودن مزد مجبورند با تمام خستگی پس از پایان ساعت کاری در معدن به مشاغل دیگری بپردازند.اگر میزان دستمزدی که به آن‌ها داده می‌شود کفاف معیشت خانوار آن‌ها را بدهد آنان دیگر مجبور نخواهند بود در پایان ساعات کاری با تنی فرسوده به کار دوم و بعضا سوم بپردازند.

حذف اعضای مشاور شورای عالی کار

یازدهم اسفند ماه- مسئولان وزارت کار تصمیم دارند در مذاکرات افزایش مزد از این پس ،تنها با حضور اعضای اصلی شورای عالی کار دنبال شود. بودن یا نبودن اعضای مشاور شورای عالی کار در جلسات تعیین مزد از این جهت دارای اهمیت است که تا پیش از این تمامی محاسبات مربوط به برآورد هزینه‌های معیشت توسط اعضای مشاور صورت گرفته است.

تجمع دوباره کارگران پروژه قطار شهری اهواز

یازدهم اسفند ماه- حدود ۱۰۰ نفر از کارگران اخراج شده پروژه قطار شهری اهواز در اعتراض به برقرار نشدن مقرری بیمه بیکاری خود از سوی اداره تامین اجتماعی اهواز، مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند. کارگران در زمان اخراج بطور میانگین ۶ سال سابقه پرداخت بیمه داشته‌اند.

مطالبات کارگران ذوب‌آهن اردبیل

یازدهم اسفند ماه- کارخانه ذوب آهن اردبیل با اخراج ۴۵ کارگر بعد از مدت‌ها تعطیلی مجددا و با سه شیفت کاری بازگشا‌یی‌ شد .مطالبات کارگران از عیدی سال‌های ۹۲ و ۹۳ و نزدیک به ۱۸ ماه حقوق پرداخت نشده است و تنها مبالغی اندک در این مدت پرداخت شده است.

ادامه مبارزه کارگران معدن ذغال سنگ طزره

یازدهم اسفند ماه- حدود ۱۸۳ نفر از کارگران معدن ذغال سنگ طزره واحد البرز شرقی جهت اعتراض مجدد،نمایندگان خود را به تهران فرستاده تا در تجمعی مقابل ساختمان شرکت ذوب آهن اصفهان در تهران،پیگیر مطالبات بر حق خود باشند.هر کدام از کارگران رسمی بابت سنوات پایان کار خود بصورت میانگین از ۹۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان و کارگران قراردادی بازنشسته نیز بین ۳۰ تا ۴۰میلیون تومان طلبکارند.

مبارزه کارگران اخراجی سپنتا بین الملل اهواز

یازدهم اسفند ماه-شرکت حفاری سپنتا بین الملل از آخر آبان ماه تعطیل شده است و با وجودی که قرارداد شغلی کارگران تا پایان امسال بوده است، این کارگران چند ماه است که بیکار شده‌اند. سه ماه معوقات مزدی این کارگران تاکنون پرداخت نشده است.

اعتراض کارگران شهرداری همدان

یازدهم اسفند ماه-کارگران شهرداری همدان ۴ ماه است که حقوق نگرفته اند.درایام پایانی سال کارگران شهرداری به سبب دریافت نکردن چند ماه از حقوق، در شرایط نامناسبی قرار دارند.

اعتصاب کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس

دهم اسفند ماه- حدود ۱۰۰۰ کارگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس که در شرکت‌های پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند، در اعتراض به چهار ماه مطالبات مزدی تجمعات اعتراضی ترتیب داده و اعتصاب کردند. این اعتصاب با پرداخت دو ماه از مطالبات مزدی پایان یافت.

خواسته‌های پرستاران کشور

دهم اسفند ماه- ایجاد شرایط مطلوب٬ افزایش دستمزد وامنیت شغلی از خواسته های پرستاران سراسر کشور است. پرستارانی که در قالب تبصره‌های ۳، ۴ و ۵ به صورت شرکتی و یا پیمانی استخدام شده‌اند دغدغه استخدام رسمی دارند، این افراد باید به ردیف استخدامی تبدیل شوند.

نابودی تولید ملی و افزیش شمار دستفروشان

دهم اسفند ماه- وقتی فرصتهای شغلی در بخشهای کشاورزی و صنعت از دست می روند عده‌ای ناچار می‌شوند در قالب دستفروشی امرار معاش کنند و این عده جزو اقتصاد غیررسمی هستند.گسترش پدیده دستفروشی ناشی از نبود اشتغال در بخش‌های صنعت و کشاورزی بوده و همچنین نشان دهنده بحران ساختاری در اقتصاد کشور است.

اعتراض کارگران قند فسا به اخراج های دستجمعی

دهم اسفند ماه- ۶۰۰ نفر از کارگران کارخانه اخراج و یا زودتر از موعد بازنشسته شده‌اند. در حال حاضر، فقط ۲۵ کارگر شرکتی در کارخانه مشغول به کارند که با تعطیلی کامل کارخانه، نگران از امنیت شغلی‌ خود هستند. طرح طبقه بندی کارگران کارخانه در طول سالهای گذشته به درستی اجرا نشده و دیده می‌شود کارگری که ۳۰ سال کار کرده فقط ۱۲ سال سابقه کار دارد.

مبارزه زحمتکشان برای افزایش دستمزد ادامه دارد

دهم اسفند ماه- یکی از نمایندگان کارفرمایی در جلسه روز۹ اسفند اصرار داشت که کارعلمی و کار‌شناسانه بر سر سبد معیشت امسال به نتیجه نمی‌رسد؛ و بهتر است امسال نیز با چانه زنی مزد سال آینده را مشخص کنیم! این ترفند کهنه کارفرمایان و صاحبان سرمایه است و مشخص است که می‌خواهند از افزایش عادلانه دستمزد‌ها جلوگیری کنند.

مبارزه کارگران فاز ۱۹ منطقه ویژه پارس جنوبی- عسلویه

دهم اسفند ماه- کارگران شاغل در پروژه‌های فاز ۱۹ منطقه ویژه عسلویه که حداقل تا سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده از پیمانکاری که در استخدام آن هستند طلبکارند, دست از کار کشیده و مجددا اعتصاب را از سر گرفتند.

اعتراض کارگران شرکت صنایع اسوه ایران

دهم اسفند ماه- شرکت صنایع اسوه ایران حدود ۱۲ کارگر قرارداد موقت دارد که در سه ماه گذشته دستمزد نگرفته‌اند. علاوه بر این سنوات وسهم ۴ درصدی مشاغل سخت وزیان آور هنوز از طرف کارفرما پرداخت نشده است.خواست کارگران این واحد پرداخت هرچه سریعتر مطالبات بر حقشان است.

هنرمندان عرصه موسیقی خواهان امنیت شغلی هستند

نهم اسفند ماه-هنرمندان و نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران بعد از یکسال هنوز قرارداد درستی در دست ندارد.ارکستر سمفونیک تهران در تمام ۱۲ ماه با مشکلات مختلف مالی روبرو است.تنها ۸۰۰ میلیون از پنج ونیم میلیارد بودجه مصوب دولت به حساب بنیاد رودکی واریز شده و همین مسئله باعث شده حقوق نوازندگان به تعویق بیافتد.

فاصله جدی بین حداقل دستمزد با خط فقر

نهم اسفند ماه- بحث های کمیته دستمزد شورای سه جانبه مشورت ملی (نهادی که با توافق شورای عالی کار تشکیل شده است) با استناد به جداول و داده های آماری از سبد هزینه های خانوار و میزان تورم هریک از اقلام این سبد و محاسبات و فرمول های اقتصادی همه نشان از فاصله جدی بین حداقل دستمزد کنونی با خط فقر مطق و نسبی دارد.

تمرکز مشاغل صنعتی در ۷ استان کشور

نهم اسفند ماه-مطابق بررسی مرکز آمار ایران تمرکز مشاغل صنعتی در ۷ استان کشور است؛ بررسی جداول آماری عملکرد استان ها در حوزه اشتغال صنعتی نشان می دهد که ۳۰.۴۶ درصد از کل اشتغال در کارگاه های ۵۰ نفر و بیشتر کارکن فقط در پایتخت متمرکز بوده و پس از آن نیز بیشترین درصد مربوط به استان اصفهان با ۱۱.۶۲ درصد کارگاه صنعتی بود.همچنین ۵.۰۹ درصد در استان آذربایجان شرقی، ۶.۷۹ درصد در خراسان رضوی، ۶.۰۲ درصد در خوزستان، ۵.۵۲ درصد در قزوین و ۶.۰۳ درصد نیز در استان مرکزی تمرکز دارند.

سنوات کارگران پرداخت نمی شود

نهم اسفند ماه-در برخی از بنگاه های خصوصی و بعضاً دولتی با انعقاد قراردادهایی کوتاه مدت برای کارهای بلندمدت، بدون توجه به جایگاه سنوات و تجربه در تعیین مزد منصفانه اقدام به پرداخت مزدهایی می کنند که علی الظاهر از هزینه های آنها می کاهد.

حمایت دولت از کارفرمایان در شورای عالی کار

نهم اسفند ماه-نمایندگان کارفرمایی در جلسات تعیین مزد ۹۵ در مورد محاسبه سبد معیشت کارگران از حمایت دولت برخوردار هستند.۶۳۰ هزار تومان اعلام شده توسط نمایندگان کارفرمایی فقط مربوط به هزینه‌های اقلام خوراکی سبد معیشت است و هزینه سبد جامع معیشت بسیار بیش از این مقدار است

اعتراض کارگران فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی-عسلویه

نهم اسفند ماه- بیش از هزار کارگر فاز‌های ۲۰ و ۲۱ که در شرکت‌های پیمانکاری مشغول به کار هستند، حداقل چهارماه معوقات مزدی دارند. پیمانکاران از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفته‌اند.این عدم پرداخت مطالبات کارگران در آستانه سال نو در شرایطی انجام می‌شود که کارگران پارس جنوبی -عسلویه از مزایای آخر سال مانند عیدی نیز محرومند.

مبارزه کارگران کارخانه کاشی کسری سنندج

نهم اسفند ماه- مدیریت کارخانه در ماه‌های گذشته مطالبات مزدی کارگران را به بهانه کمبود نقدینگی و کسادی بازار صادرات کاشی پرداخت نکرده و ۸۸ کارگر کاشی کسری در سنندج را از اول اسفندماه به مرخصی اجباری فرستاده است.

اعتصاب و ادامه اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه

نهم اسفند ماه- کارگران این مجتمع در ادامه اعتراضات هفته گذشته دوباره دست از کار کشیدند و در مقابل ساختمان اداری مجتمع تجمع کردند. کارگران معترض این کارخانه با بیان اینکه ما مخالف خصوصی سازی هستیم؛ معتقدند تا کنون این سیاست‌ها اثرات منفی بر وضعیت شغلی و معیشتی کارگران داشته است. کارفرما دستمزد ماه‌های دی و بهمن سال جاری و نیز پاداش پایان سال را به کارگران پرداخت نکرده است.

اعتراض کارگران کارخانه فولاد البرز

نهم اسفند ماه- قرارداد کار حدود ۵۵ تن از کارگران قرار دادی و باسابقه کارخانه فولاد البرز از ابتدای ماه جاری (اسفند ماه) تمدید نشده است. علاوه بر تعویق هشت ماه حقوق، از اردیبهشت ماه سال جاری حق بیمه کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده به طوریکه چهار الی ۵ ماه از سال دفترچه‌های درمانی خانواده‌های کارگران فاقد اعتبار است.

مطالبات کارگران معدن ذغال سنگ البرز شرقی

نهم اسفند ماه- بیش از هزار و ۴۰۰ نفر معدن کار در حال حاضر به غیر از دو ماه معوقات مزدی مربوط به دی وبهمن ماه، بابت ۱۶ ماه حق بیمه نیز از کارفرما طلبکارند. خواست کارگران پرداخت مطالبات به تأخیر افتاده و پرداخت عیدی تا ۲۵ اسفند ماه است.

تجمع اعتراضی کارگران فازهای ۱۴، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ منطقه ویژه عسلویه

هشتم اسفند ماه- در منطقه ویژه پارس جنوبی-عسلویه پیمانکاران هنوز از پرداخت مطالبات کارگران خوداری می کنند ؛به همین دلیل کارگران از روزهای گذشته برای دریافت معوقات مزدی خود تجمعات اعتراضی را برپا کرده‌ادند.

اعتراضی کارگران کارخانه نیک نخ سمنان

هشتم اسفند ماه- با گذشت دو سال از اخراج ۵۰ نفر از کارگران کارخانه نیک نخ سمنان، هنوز مطالبات حقوقی از جمله حق سنوات کارگران تعدیل شده پرداخت نشده است.کارفرما در زمان شروع به اخراج و تعطیلی کارخانه از کارگران برگه سفید امضای تسویه حساب دریافت کرده بود.

خواست کارگران ساختمانی شهریار

هشتم اسفند ماه- اداره بیمه تامین اجتماعی این شهرستان در مورد بکار گیری تشکلات صنفی کارگری ساختمانی برای اجرای صحیح قانون بیمه اجتماعی کارگران بخش ساختمان همکاری نمی‌کند. خواست این زحمتکشان بهبود مستمرمحیط کار و تامین امنیت شغلی‌ است.

مطالبات پرداخت نشده کارگران راه آهن

هشتم اسفند ماه- میزان معوقات مزدی کارگران پیمانکاری راه آهن – رجا- که در بخش‌های مختلف فنی و مهمانداری مشغول به کار هستند، بین دو تا چهار ماه متغیر است. آنها در این مدت دستمزدی دریافت نکرده اند.

مبارزه کارگران منطقه ویژه پارس جنوبی -عسلویه

ششم اسفند ماه- روز پنجشنبه ششم اسفند ماه جمعی از کارگران پیمانکاری شاغل در پروژه‌های فاز ۱۴ منطقه ویژه عسلویه در پی پرداخت نشدن معوقات مزدی، تجمع خود را از سر گرفتند. کارگران نزدیک به هشت ماه معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

ششم اسفند ماه- کانون صنفی معلمان ایران در ارتباط با صدور حکم سنگین زندان برای دبیر کل کانون اعلام کرد؛خواسته ی مشخص ما در حال حاضر تجدید نظر در احکام تمامی معلمان دربند، آزادی آنان و پایان دادن به برخوردهای فراقانونی نسبت به تمدید پروانه کانون است.

اعتراض کارگران کارخانه ذوب آهن غرب

پنجم اسفند ماه- پس از آنکه این کارخانه فعالیت خود را در بخش «گندله سازی» متوقف کرد؛ ۱۵۰کارگر در دو مرحله با یک ونیم ماه معوقات مزدی بیکار شدند.کارفرما هنوزسنوات سال ۹۳ تمامی کارگرانی که در آن زمان مشغول کار بودند را تسویه حساب نکرده است.

۱۳۹۴/۱۲/۱۲

اتحاد کارگر

36442222.jpg

یک مقام صنفی کارگری:

دولت در مقام محور شورای عالی کار واقعیت معیشت کارگران را بپذیرد

یک مقام صنفی کارگری معتقد است: دولت محور مذاکرات مزدی شورای عالی کار است و باید واقعیت دردناک معیشت نابسامان کارگران را بپذیرد در غیر این صورت مذاکرات نتیجه بخش نخواهد بود.

«غلامرضا عباسی»، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری ایران در گفتگو با ایلنا در ارتباط با مذاکرات مزدی در حال انجام گفت: دولت رکن اصلی مذاکرات مزدی است و باید واقعیت های معیشتی کارگران را بپذیرد.

وی ادامه داد: تنها راه حل ارائه یک برنامه زمانبندی برای جبران انباشت عقب ماندگی مزدی کارگران است و دولت باید این را بپذیرد و همین امسال این طرح پیاده شود .

عباسی افزود: تا زمانی که دولت واقعیت نیاز به تحول مزدی را نمی پذیرد طبیعی است که کارفرمایان نیز قبول نمی کنند.

این فعال صنفی در ادامه با بیان این مطلب که کارکرد دولت دو وجهی است گفت: دولت در حال حاضر یک وجه کارفرمایی دارد ولی نباید فراموش کنیم که در کنار آن یک وجه حاکمیتی نیز دارد که به همین دلیل، در قبال آحاد مردم و به طریق اولی جامعه کارگری مسئول است.

عباسی به شعارهای انتخاباتی دولت روحانی اشاره کرد و گفت: تحقق معیشت مردم، یکی از اصلی ترین شعارهای دولت یازدهم بود و به همین دلیل کارگران به این دولت رای دادند و باید بگوییم که تا کنون جامعه کارگری در انتظار تحقق این وعده ها بوده است و دولت باید بپذیرد که امسال با رفع تحریم ها و گشایش فضای اقتصادی، زمان عملی شدن شعارها فرا رسیده است .

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری ایران در پاسخ به این پرسش که دورنمای مذاکرات امسال را چگونه ارزیابی می نماید گفت: اگر اوضاع به همین شکل با همدستی دولت و کارفرمایان پیش برود ، بر طبق روال سالهای گذشته بازهم مطالبات جامعه کارگری برآورده نخواهد شد.

وی ادامه داد: این که هر سال معیشت کارگران فدای مصالح و منافع دیگران می شود جای تاسف دارد و واقعا باید بپرسیم زمان برقراری یک تحول مزدی اساسی کی فراخواهد رسید.

عباسی با یاداوری آینکه به موجب قانون کار نهادهای صنفی کارگری در ایران متنوع هستند، افزود: باید ترتیبی اتخاذ شود که همه تشکل های رسمی کارگری نمایندگان خود را به مذاکرات مزدی بفرستند و این که با خواهش و التماس به عنوان مشاور حضور داشته باشیم به هیچ وجه صحیح نیست.

ایلنا:

1768416400-6.jpgیک فعال کارگری:

دولت کارفرمایی مانع اصلی افزایش دستمزدهاست.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارگران چادرملو معتقد است: با وجود سنگ اندازی‌های دولت، امکان افزایش عادلانه دستمزد‌ها و اجرایی شدن ماده ۴۱ قانون کار وجود ندارد.

دولت کارفرمایی مانع اصلی افزایش دستمزدهاست.

«حسین جناحی» رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارگران چادرملو در گفتگو با ایلنا گفت: هرچه نمایندگان کارگری در کارگروه مزد تلاش می‌کنند بحث سبد معیشت را به کرسی بنشانند، نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود چرا که دولت کارفرمایی، مانع اصلی افزایش عادلانه دستمزدهاست.

وی ادامه داد: دولت از یک طرف مطابق قانون اساسی در برابر شهروندان دارای مسئولیت اجتماعی است و از سوی دیگر به عنوان بزرگ‌ترین کارفرما در جلسات مزدی آشکارا حامی کارفرمایان است و بنابراین با این شرایط بدیهی است که تلاش جامعه کارگری در پیگیری مطالبات، آب در هاون کوفتن به نظر برسد.

وی افزود: از تشکل‌های کارگری دست اندرکار مذاکرات مزدی قاطعانه درخواست می‌کنیم در مورد این موضع گیری دولت و ائتلافش با کارفرمایان واکنش نشان بدهند و نگذارند حق و حقوق کارگران ضایع شود.

جناحی با تاکید بر لزوم اتحاد و همدلی بدنه جامعه کارگری در پیگیری مطالبات مزدی گفت: اگر در جلسات مزدی نمایندگان کارگری با تکیه بر حمایت بدنه جامعه کارگری با استواری کامل نیاستند هرسال‌‌ همان اتفاق تاریخی تکرار خواهد شد و باز هم مطالبات جامعه کارگری پایمال خواهد شد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارگران چادرملو در ادامه با اشاره مجدد به همدستی کارفرمایان و دولت گفت: بحث‌هایی مانند رکود صنعتی یا عدم توانایی کارفرمایان مغلطه است و تنها بهانه‌ای است که ماده ۴۱ قانون کار اجرا نشود.

وی ادامه داد: نمی‌توان کتمان کرد که در حال حاضر اگر حداقل دستمزد بخواهد هزینه‌های سنگین معاش خانوارهای کارگری را تامین کند، باید حداقل ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کند که در حال حاضر حتی برنامه‌های درازمدت نیز برای جبران این عقب ماندگی در دستور کار نیست.

جناحی در پایان تاکید کرد: چانه زنی کارگران بدون حمایت دولت و بدون تشکل گرایی مستقل بی‌پشتوانه است و بعید می‌دانم به نتیجه مطلوب برسد.

ایلنا:

959131062350.jpg

یک سال حبس دیگر برای رضا شهابی فعال سندیکایی

رضا شهابی از اعضای هیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از سوی شعبه ۲۶دادگاه انقلاب به یکسال زندان تعزیری محکوم و این حکم دردادگاه تجدید نظر تایید شد.

رضا شهابی در آذر ماه سال ۹۳ ضمن اینکه در مرخصی پزشکی به سر می برد به دادسرای اوین احضار و به خاطر اعتراضات زندانیان بند ۳۵۰ اوین در ۲۸ فروردین ما سال ۹۳ مورد بازجویی قرار گرفت و پرونده ای در این رابطه تشکیل و به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ارسال شد. ایشان در اردیبهشت ماه سال ۹۴ محاکمه و به یک سال حبس تعزیری محکوم گردید. این حکم در شعبه ۲۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب در روز ۲۰آذر ماه سال ۹۴ تایید و برای اجرای حکم به اجرای احکام زندان اوین ارسال گردید.

رضا شهابی عضو هییت مدیره سندیکا از سال ۸۳ به عضویت هیات موسس سندیکای کارگران شرکت واحد در آمد و فعالیت سندیکایی خود را شروع کرد و در روز۱۳ خرداد ماه سال ۸۴ در انتخابات مجمع عمومی سندیکای کارگران شرکت واحد با رای کارگران به عنوان نماینده کارگران شرکت به عضو هییت مدیره سندیکا در آمد و به همراه دیگر اعضای سندیکا برای پیگیری مطالبات کارگران شرکت واحد تلاش کرد و بارها توسط عوامل امنیتی و اطلاعاتی و حراست شرکت واحد تهدید و دستگیر شد. شهابی در اعتصاب رانندگان شرکت واحد در سال ۸۴ در منطقه ۱۰ اتوبوسرانی دستگیر و بعد از آزادی از محل کار اخراج شد و در طول ۴ سال اخراج ضمن پیگیری بازگشت بکار خود و اعضای اخراجی همچنان به فعالیت سندیکای خود ادامه داد. ایشان با وکالت نامه ی محضری از رانندگان شرکت واحد که به بهانه های واهی اخراج می شدند در هیات های تشخیص و حل اختلاف اداره کار دفاع می کرد. شهابی با پیگیریهای مستمر به همراه دیگر اعضای اخراجی سندیکا از دیوان عدالت اداری رای بازگشت بکار گرفت و در تیرماه سال ۸۸ به محل بازگشت وهمچنان به فعالیت سندیکایی خود ادامه داد. مدیریت وقت شرکت واحد برای متوفف کردن فعالیت های رضا شهابی دائم مناطق و خطوط ایشان را جابجا می کرد و با پرونده سازی از جمله ادعای عدم انتقال اتوبوس بعد از پایان کار به توفقگاه با هماهنگی مدیریت وقت منطقه ۱۰ شرکت واحد و حراست و مدیریت مرکز قصد اخراج وی را داشتند.

شهابی بدلیل فعالیت سندیکایی و ارتباط با رانندگان و گفتگو و دعوت آنها به سندیکا و پیگیری مطالبات کارگران مورد غضب مدیریت و حراست شرکت واحد قرار گرفت و با پرونده سازی در روز ۲۲ خرداد ۸۹ توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در حین کار با اتوبوس شرکت واحد و در حضور بیش از ۳۰ تن ازمسافران با ضرب و شتم دستگیر و بعد از تفتیش منزل ایشان، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل و ۱۹ ماه در سلول انفرادی با قرار بازداشت موقت زیر سخت ترین فشارها زندانی شد. با جود اینکه شعبه ۲ دادسرای اوین ۶۰ میلیون تومان وثیقه برای آزادی وی تعیین کرده بود و خانواده وثیقه را تودیع کرده بودند اما با فشار نیروهای اطلاعاتی شهابی آزاد نشد. شهابی در این مدت از ناحیه مهره های گردن و کمر و سمت چپ بدن دچار اسیب شدید و بی حسی شد و در نهایت به دلیل عدم رسیدگی به وضعیت خودش دست به اعتصاب غذا زد و بعد از ۲۲ روز اعتصاب غذا به بیمارستان منتقل شد و ۳ مردادماه سال۹۱ از ناحیه مهره های گردن تحت عمل جراحی قرار گرفت و بعد از عمل به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد که بعد از چند روز محل جراحی عفونت کرد.

رضا شهابی در اسفند ماه سال ۹۰ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی، و اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام وتشکیل دسته و گروه بعد از ۲۲ ماه بلاتکلیفی و بازداشت موقت به شش سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت های سندیکایی و اجتماعی و هفت میلیون تومان جریمه نقدی محکوم گردید و این رای ۱۳ تیر ماه ۹۱ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر قطعی شد.

رضا شهابی به دلیل شرایط سخت و غیر قانونی زندان و عدم رسیدگی پزشکی در چند نوبت ۳۰،۲۰،۷ روزه و آخرین آن به علت تبعید غیر قانونی به زندان رجایی شهردر خرداد ماه سال ۹۴ که به مدت ۵۲ روز طول کشید دست به اعتصاب غذا زد. ایشان بعد از ۵۲ روز اعتصاب غذا و به خاطر وخامت وضعیت جسمی و افت فشارخون و ضعف شدید به بیمارستان هزار تخت خوابی تهران منتقل شد وپس از تثبیت شرایط عمومی جسمی اش در روز ۱۱ شهریور ماه ۹۳ از ناحیه کمر تحت عمل جراحی قرار گرفت.

رضا شهابی با وجود اینکه بدلیل دو عمل سنگین از ناحیه گردن و کمراز مهر ماه در مرخصی پزشکی بسر می برد، روز ۱۸ بهمن ماه ۹۴ به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار و بنا بر آنچه بازجوی وی ادعا کرده به دلیل مراجعه و اعتراض در وزارت کار و شهرداری و دریافت حق عضویت برای سندیکا از رانندگان و پخش پیک سندیکا و تحریک کارگران به اتهام اخلال در نظم عمومی و تشویش اذهان عمومی سه ساعت مورد بازجویی قرار گرفت و پرونده ی جدیدی برای ایشان تشکیل شد.

رضا شهابی در حال حاضر به دلیل تشخیص پزشکی قانونی کشور در مرخصی پزشکی به سر می برد و در حال حاضر به دلیل تحت فشار بودن و تهدیدها به اجبار در شهرستان و دور از همسر و فرزندان زندگی می کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد خواهان توقف اذیت و آزار رضا شهابی و آزادی فوری و بی قید و شرط او، بازگشت به کار و پرداخت خسارت به رضا شهابی بابت صدمات شدید جسمی در دوران حبس می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

2400-3.jpg

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته اول اسفند ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

مبارزه برای افزایش حداقل دستمزد

پنجم اسفند ماه- با اعلام نرخ تورم بهمن ماه که ملاک اصلی شورای عالی کار در تعیین میزان افزایش حداقل مزد سال آینده است، رشد پایه حقوق‌ها در سال ۹۵ رقمی بین ۸۴ تا ۱۰۷ هزار تومان خواهد بود.بررسی‌ها پیرامون وضعیت هزینه‌ها و معیشت خانوارهای کارگری کشور حاکی از ارقامی بین ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان به عنواه هزینه ماهیانه یک خانوار ۴ نفره است.

انتخابات٬ جلسه نهایی تعیین مزد و ترفند جمهوری اسلامی

پنجم اسفند ماه- دولت از ترس نارضایتی واعتراض کارگران برگزاری جلسه نهایی تعیین مزد در شورای عالی کار را به پس از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان موکول کرده است.

تورم ٬ خط فقر و حقوق کارگران

پنجم اسفند ماه- کارگران طی دو سال اخیر دارای ۲۲ درصد عقب افتادگی مزدی هستند. خط فقر امسال ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است در حالی که دستمزد کارگران ۷۱۲ هزار تومان است و این خود گویای فاصله زیاد درآمد و هزینه کارگران است.

برنامه‌های پسابرجام و امنیت شغلی زحمتکشان

پنجم اسفند ماه- به دلیل عدم اجرای قانونی و الزام آور ماده ۷ قانون کار و عدم تعریف مشاغلی با ماهیت دائم، کار به جائی رسیده که بنا به گفته وزارت کار، ۸۵ درصد قراردادها بین یکماهه تا حداکثر نه ماهه است.اصلاح قانون کار در دوران پسابرجام امنیت شغلی کارگران را نابود می سازد.

سبد معیشت خانوارهای کارگری و رشد فقر

پنجم اسفند ماه – سبد معیشت خانوار در این سال‌ها منجر به شاغلین فقیر گشته است.اجرای هدفمندی یارانه‌ها سبب جهش قیمت‌ها شد اما دستمزدها افزایش نیافت. در سالی که جهشی چند صد درصدی در هزینه‌ها داشتیم، دستمزدها یک رقمی افزایش داده شد.

خصوصی سازی و ایجاد نیروی کار ارزان

چهارم اسفند ماه- ۸۳ درصد اشتغال بازار کار ایران خصوصی شده است.کاهش ضریب امنیت شغلی و نوسانات شدید حقوق و دستمزد در بخش خصوصی٬ سبب شکل گیری نیروی کار بسیار ارزان در کشور شده است.

تجمع کارگران کارخانه واگن پارس اراک

چهارم اسفند ماه- کارگران کارخانه واگن پارس اراک که حدود ۵ ماه است حقوقی دریافت نکرده اند در مقابل مصلی شهرستان اراک تجمع کردند.کارخانه واگن پارس از سال ۱۳۸۳ به بخش خصوصی واگذار شد.کارگران مخالف این خصوصی سازی هستند.

ادامه اعتراضات کارگران منطقه ویژه پارس جنوبی -عسلویه

چهارم اسفند ماه- جمعی از کارگران شاغل در فازهای ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی – عسلویه در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی خود مقابل دفتر پیمانکار اصلی تجمع کردند.

اعتراض کارگران کارخانه کاشی آبنوس

چهارم اسفند ماه- پس از چند ماه کاهش در ظرفیت تولید، مدیریت کارخانه به صورت رسمی اعلام کرده است که خط تولید را به حالت معلق در می‌آورد و کارخانه تعطیل است. این تعطیلی منجر به بیکاری و بلاتکلیفی بیش از ۳۰ کارگر باسابقه این واحد تولیدی شده است.

اعتصاب کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد

چهارم اسفند ماه- کارگران کارخانه رینگ سازی مشهد برای پیگیری معوقات مزد خود اعتصاب کردند. علاوه بر تاخیر ۱۵ روزه در پرداخت دستمزد، ارزش ریالی برخی مزایای مربوط به حق افزایش تولید، آکورد، حق پاداش، بهره برداری و کمک‌های غیر نقدی که در سال‌های گذشته به آنها پرداخت می‌شد، کاهش و حتی در برخی موارد بطور کامل قطع شده است.

ادامه اعتراضات کارگران معدن طزره

چهارم اسفند ماه- کارگران این واحد معدنی ضمن درخواست باقی‌ مانده مطالبات خود ، خواهان آزادی هرچه فوری همکاران بازداشت شده هستند.در پی‌ اعتراضات چهار نفر از همکاران آن‌ها توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

مطالبات پرداخت نشده بازنشستگان

چهارم اسفند ماه- ۸۵ هزار بازنشسته صنعت فولاد سه ماه معوقات مزدی دارند. عیدی این بازنشستگان نیز هنوز پرداخت نشده است. پس از واگذاری صندوق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۹۲ وضعیت معیشتی و درمانی بازنشستگان صندوق فولاد تنزل یافته است.

اعتراض کارگران کارخانه ماشین آلات صنعتی تبریز

سوم اسفند ماه- پس از تجمعات اعتراضی در ماه‌های گذشته و تحقق نیافتن مطالبات،مجددا کارگران این واحد صنعتی با اعتراض به پرداخت نشدن ده ماه معوقات مزدی ، خواستار پرداخت هرچه سریعتر مطالبات به تعویق افتاده و تضمین امنیت شغلی‌ شدند.

تجمع کارگران کارخانه کنتورسازی ایران

سوم اسفند ماه- کارگران این واحد صنعتی به علت عدم پرداخت حقوق‌های خود از شهریورماه امسال تا کنون و نیز رفتار توهین آمیز مدیر کارخانه با کارگران دست به تجمع زدند.

اعتراض کارگران معدن ذغال سنگ کرمان

سوم اسفند ماه- تعویق ۲ماهه در پرداخت حقوق و مزایای بیش از سه هزارو ۸۰۰ نفر از کارگران شرکت معدنی ذغال سنگ کرمان و پرداخت نشدن سهم ۴ درصدی کارفرما در مشاغل سخت و زیان‌آور و عدم پرداخت این مبلغ به تامین اجتماعی، دلیل اصلی‌ اعتراضات است.

تجمع اعتراضی کارگران صنعتی مجتمع نی شکر هفت تپه

سوم اسفند ماه- تجمع اعتراضی کارگران صنعتی مجتمع نی شکر هفت تپه در واکنش به خصوصی سازی و همچنین پرداخت نشدن دستمزد ماه‌های دی و بهمن سال جاری و نیز پاداش پایان سال بیش از ۱۵۰۰ کارگر است.

خواست زحمتکشان افزایش دستمزد است

سوم اسفند ماه- بنا به گفته وزارت کار ۸۵ درصد قرارداد‌ها بین یکماهه تا حداکثر نه ماهه است. در حال حاضر قدرت خرید زحمتکشان اعم از شاغل و بازنشسته ۱۸۷ درصد کاهش یافته است.

تامین امنیت شغلی‌،خواست هنرمندان تئاتر

سوم اسفند ماه- امروز عده‌ای به اولگارشی تبدیل شده‌اند و با قوانین خودرو به دیگران اجحاف می‌کنند. هیچکس هم به فکر امنیت شغلی هنرمندان تئا‌تر نیست. وزیر فرهنگ و ارشاد امسال را «سال تئا‌تر» نامگذاری کرد، اما سوال این است که سهم اهالی هنرهای نمایشی از این نامگذاری‌ در عمل چه بود؟

افزایش بیکاری

دوم اسفند ماه – در حال حاضر علاوه بر معضل بیکاران با اشتغال ناقص هم مواجه هستیم و عده بسیاری از مردم به دلیل نداشتن شغل تمام وقت جزو بیکاران هستند. سالی یک میلیون نفر به شمار بیکاران کشور افزوده می‌‌شود.

خواست مربیان حق التدریس فنی و حرفه‌ای

دوم اسفند ماه -حقوق مربیان حق التدریس فنی و حرفه‌ای به حداقل حقوق وزارت کار هم نمی‌رسد و کسی با این حقوق اندک نمی‌تواند زندگی کند. مربیان فنی و حرفه‌ای نیز از مشکلات عدیده‌ای برخوردارند.

مطالبات هنرمندان تئاتر

دوم اسفند ماه- اگر قانون شهروندی به درستی رعایت می‌شد هنرمندان از بیمه تامین اجتماعی برخوردار می‌‌شدند و نیازی به طرح مسائلی مانند بیمه نبود. تنها کار دولت جدید این بود که بیمه هنرمندان تئاتر قطع شد.

اعتراض دوباره کارگران منطقه آزاد پارس جنوبی- عسلویه

دوم اسفند ماه- کارگران منطقه آزاد پارس جنوبی‌عسلویه با انتشار بیانیه‌ای اعتراض خود را نسبت به ساختار کلی اشتغال در مناطق آزاد اعلام کردند. در این بیانیه آماده است: دولت‌ها موظف هستند منافع همهٔ مردم را پاسداری کنند، نه فقط مدافع منافع سرمایه داران باشند. مناطق آزاد و تجاری – صنعتی از شمول قانون کار خارج است، کارگران خواستار قانون کار مترقی هستند که از حقوق آنان حمایت کند .

اعتراض کارگران معدن چشمه پودنه

دوم اسفند ماه- کارفرما هنوز از پرداخت معوقات مزدی و مقرری بیمه بیکاری ۲۵۷ کارگر این واحد معدنی خودداری می‌‌کند. هنوز از دستمزد پرداخت نشده ماه‌های مرداد، شهریور، مهر، آبان، آذر و باقیمانده مزد دی ماه سال جاری خبری نیست.

ادامه اعتراضات کارگران معدن ذغال سنگ طزره

دوم اسفند ماه- ۳ ونیم ماه پرداخت مزد معوق به همراه پرداخت نشدن ۱۶ ماه حق بیمه بیش از هزارو ۲۰۰ کارگر دلیل استمرار تجمع کارگران معدن البرز شرقی است.

اعتراض معلمان غیر رسمی‌ به وضعیت نامطلوب معیشتی

دوم اسفند ماه- گسترش خصوصی سازی به معنای بهره کشی بیشتر از معلمان است. دستمزد معلمان حق التدریس از اول مهرماه پرداخت نشده است؛ وضعیت بیمه این معلمان نیز نامشخص است. معلمان غیر رسمی در ماههای تعطیل تابستان دستمزد دریافت نمی کنند، بیمه‌ها به صورت ناقص اجرا می شود و در صورت اعتراض به راحتی اخراج می شوند .

هزینه خانوار کارگری در آستانه نوروز

اول اسفند ماه- با حقوق‌های ۷۱۲ هزار تا نهایتا۱.۲میلیون تومانی امکان تامین مخارج شب عید وجود ندارد.برهمین اساس، خانوارهای کارگری دراسفندماه یکبار دیگر مزه افت قدرت خرید را می‌چشند.شرایط کارگران برای خریدهای نوروزی بسیار بدتر هم خواهد شد

کارگران و مساله افزایش دستمزد

اول اسفند ماه – حقوق و دستمزدی که کارگران با شرایط فعلی می‌گیرند یک هفته هم دوام نمی‌آورد و تنها صرف هزینه‌های مسکن، خوراک و ایاب و ذهاب آنها می‌شود. بر اساس آمار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه, درآمد یک کارگر ایرانی( ارزان‌ترین نیروی کار بعد از کشور مکزیک ) ۱.۱۲ دلار در ساعت است.

اعتراض زحمتکشان با افزایش پلکانی دستمزد

اول اسفند ماه- اگر مزد نتواند هزینه‌های حداقلی سبد معیشت خانوار را تامین کند، خانوارهای کارگری بیش از پیش به سمت خط فقر مطلق هل داده می شوند. نباید هیچ برنامه پلکانی یا دراز مدت برای پرداخت این دیون در نظر گرفته شود.

اعتراض کارگران کاشی ایرانا به اخراج‌های دستجمعی

اول اسفند ماه- کارفرمایان برای کاهش هزینه‌های جاری، به فکر اخراج کارگران افتاده اند. انجمن‌های کارفرمایی معیشت کارگران را هدف گرفته‌اند و به این وسیله می‌خواهند از جیب کارگران سود صاحبان سرمایه را افزایش دهند. کارگران این صنعت در آستانه ورود به سال نو، بیش از پیش نگران عدم تمدید قرارداد و بیکاری جمعی هستند.

اعتصاب کارگران شرکت‌های پیمانکاری در فاز ۱۹ پارس جنوبی -عسلویه

اول اسفند ماه- گروهی از کارگران شرکت‌های پیمانکاری در فاز ۱۹ پارس جنوبی -عسلویه در پی تسویه نشدن معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در مقابل در ساختمان شرکت پیمانکار اصلی تجمع کردند.

ادامه اعتراضات کارگران فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی – عسلویه

سی‌‌ام بهمن ماه- در ادامه اعتراضات و اعتصابات کارگران پیمانکاری فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی – عسلویه, کارگران خواست اصلی خود یعنی پرداخت تمام مطالبات مزدی را طرح کردند.

اعتراض مجدد کارگران پروژه قطار شهری اهواز

بیست و نهم بهمن ماه- به گفته کارگران، بهانه تامین اجتماعی اهواز این است که شرایط اخراج ۳۸۰ کارگر تعدیل شده پروژه ‌قطار شهری اهواز با دستور العمل جدید مربوط به بیمه بیکاری مغایرت دارد به همین دلیل از برقراری مقرری بیمه بیکار ی آنها خود داری کرده است.