lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

1804753-2.jpgارتش سوریه از مرز جنوب غربی حلب گذشت

ارتش سوریه روز ۲۰ سپتامبر به شبه نظامیان گروهک جبهه النصره در منطقه حلب هجوم برده و عملیات ضد حمله را انجام داد.

ارتش سوریه روز ۲۰ سپتامبر به شبه نظامیان گروهک جبهه النصره در منطقه دانشکده نظامی و ۱۰۷۰ کیلومتری حلب هجوم برده و عملیات ضد حمله را انجام داد.

مرکز آشتی نیروهای مخالف در سوریه اعلام کرد: «در جریان این ضدحمله نیروهای سوری با حمایت نیروهای هوایی روسیه، گروهان پیشروی تروریست ها «جبهه النصره»، ۴تانک، ۳ ماشین زرهی پیاده نظام، ۹ ماشین شاسی بلند با توپخانه کالیبر بزرگ و ۱۰۰ شبه نظامی منهدم شدند.

81930487-2.jpg

یک جنگنده اف 16 و یک پهپاد جاسوسی متعلق به اسراییل را منهدم کردند

هواپیماهای اسراییل در ساعت یک نیمه شب به مواضع ارتش سوریه در القنیطر حمله کردند.

ژنرال سمیر سلیمان رییس دپارتمان اطلاعات فرماندهی ارتش سوریه به خبرنگار اسپوتنیک گفت که هواپیماهای اسراییل در ساعت یک نیمه شب به مواضع ارتش سوریه در القنیطر حمله کردند.

پدافند ضدموشکی سوریه نیز به این حملات واکنش نشان داده و جنگنده اف 16 اسراییل را در جنوب غرب القنیطر منهدم کرد و پهپاد را بر فراز سعسع منطقه ای در دمشق مورد هدف قرار داد.

وی همچنین افزود که هواپیماهای اسراییلی برای حمایت از نیروهای تروریستی داعش این کار را انجام دادند که متحمل تلفات سنگین در جنوب غرب کشور شده اند.

دشمن صهیونیست به گروه های داعش کمک های لجستیکی و انسانی می دهد و مراکز درمانی خود را برای مجروحین آنها باز گذاشته است در حالی که ارتش سوریه مشغول عملیات علیه شبه نظامیان در القنیطر است. تروریست ها دایما از سوی نیروهای هوایی اسراییل حمایت می شوند و از با توپخانه و ناوگان هوایی به مواضع ارتش ما حمله می کنند.

اسپوتنیک

central-Homs.jpg

اجرای مراحل کنترل کامل نظام سوریه بر حمص

شبکه الجزیره گزارش داد که نظام سوریه ۱۹۴ زندانی از جمله ۱۷ زن را در چارچوب تکمیل اجرای توافق خروج مخالفان از محله الوعر در حمص آزاد کرد که با تکمیل این توافق، آخرین محله تحت تصرف مخالفان در شهر حمص نیز تحت کنترل نظام سوریه قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، شبکه الجزیره با اعلام این مطلب گزارش داد مرحله دوم شامل این می‌شود که حدود 300 تن که مخالف توافقنامه بودند، از محله الوعر به سمت استان ادلب در شمال سوریه بروند.

در آینده نیز نشستی با مسئولان نظام سوریه برای بررسی اجرای کامل توافقنامه و آزادی فهرست بازداشت شدگان برگزار خواهد شد. این فهرست را مخالفان ارائه داده‌اند و در آن تعداد بازداشت شدگان 7573 تن اعلام شده است.

در اواخر اوت گذشته، اعلام شد که ساکنان محله الوعر به توافقی با نظام دست یافته‌اند که برای اجرای آن شروطی در پنج مرحله مطرح شده است.

مرحله نخست عبارت از این بوده است که 300 فرد مسلح به همراه خانواده‌هایشان به عنوان بخش نخست از الوعر به ادلب بروند و نظام در مقابل راه‌ها را باز کرده و مواد غذایی را به این محله برساند.

مرحله دوم نیز این بوده است که نظام 200 تن از ساکنان الوعر را آزاد کند که آنها را در زندان‌ها حبس کرده بود و در مقابل 500 تن از نیروهای مخالف مسلح با خانواده‌هایشان به سمت ادلب بروند.

مرحله سوم این بود که نظام سرنوشت زندانیانی را که بازداشت کرده است، بر اساس فهرست‌هایی که کمیته مذاکرات ارائه می‌دهد، مشخص کند و در مقابل 300 فرد مسلح مخالف به همراه خانواده‌هایشان خارج شوند.

مرحله چهارم عبارت از این بوده است که مخالفان پایگاه‌ها و نهادهای دولتی در این محله را تخلیه کنند و سایر مخالفان مسلح با خانواده‌هایشان از محله الوعر خارج شوند.

مرحله آخر نیز این بوده است که نظام سوریه این محله را کاملا از مخالفان تحویل بگیرد.

محله الوعر آخرین پایگاهی است که مخالفان مسلح در شهر حمص در آن حضور داشتند.

9138e955541a-2.jpgکمر اقتصادی داعش شکست

با انجام عملیات القیاره در جنوب موصل و خارج کردن کنترل حلقه چاه های این منطقه از دست داعش، این گروه تروریستی درآمد ماهانه بیش از یک میلیون دلار را که مهمترین منبع درآمد مالی اش بود، از دست داد.

سرلشکر نجم الجبوری فرمانده عملیات نینوا با اعلام این مطلب به ایرنا در اربیل گفت: بیش از نیمی از چاه های نفتی که در منطقه القیاره در کنترل داعش بود، هم اکنون از کنترل این گروه تروریستی و تکفیری خارج شده است و بدین ترتیب یکی از منابع مهم درآمدی این گروه تروریستی، بالغ بر ماهیانه یک میلیون دلار خشک شد.

وی افزود: بیش از 60 حلقه چاه نفتی به کنترل ارتش عراق درآمده که قبل از این در کنترل داعش بود و این گروه با استخراج و فروش نفت حاصل از این چاه ها ماهیانه یک میلیون دلار درآمد برای خود ایجاد می کرد.

فرمانده عملیات نینوا در ادامه افزود: با کنترل این چاه های نفتی مهمترین منبع درآمد مالی داعش از بین رفت و بزرگترین ضربه اقتصادی به این گروه تروریستی وارد شد.

منطقه القیاره واقع در 60 کیلومتری جنوب موصل مرکز استان نینوا، یکی از مهمترین مناطق نفتی در شمال عراق به شمار می رود که در دو سال گذشته در اشغال گروه تروریستی و تکفیری داعش بود.

139506191043589438604374.jpg

هلاکت چند سرکرده طراز اول جیش الفتح در حلب

گروه تروریستی جیش الفتح از هلاکت چندین سرکرده طراز اول خود در پی یک حمله هوایی در حلب خبر داد.

به گزارش تسنیم به نقل از المیادین، گروه تروریستی جیش‌الفتح از هلاکت ابوعمر سراقب فرمانده کل خود در جبهه موسوم به فتح الشام خبر داد.

بر اساس این گزارش، در پی یک حمله هوایی که نشست سرکرده‌های جیش الفتح را هدف قرار داده است، ابوعمر سراقب فرمانده کل جیش الفتح در جبهه موسوم به فتح الشام همراه با تعداد دیگری از سرکرده های این گروه تروریستی به هلاکت رسیده است.

جبهه موسوم به فتح الشام نیز از کشته شدن ابوعمر سراقب فرمانده کل خود در پی یک حمله هوایی به یکی از مراکز در حومه حلب، خبر داد.

این در حالی است که برخی از صفحات در شبکه‌های اجتماعی از هلاکت تعدادی از سرکرده‌های جیش الفتح که همراه با ابوعمر السراقب بودند از جمله ابومسلم الشامی فرمانده نیروی مرکزی در جبهه فتح الشام خبر دادند.

اطلاعات زیادی درباره ابوعمر سراقب وجود ندارد. اما بر اساس آنچه برخی از سایت‌های تکفیری اعلام کردند که وی اسامی دیگری همچون ابوهاجر الحمصی و ابو خالد لبنان دارد.

سراقب مهندس جیش الفتح و از فرماندهان سابق جبهه النصره است که در گذشته برای تاسیس شاخه النصره در قلمون فعالیت کرد. وی همچنین در گذشته قبل از رسیدن به منصب فرماندهی کل جیش الفتح در جبهه فتح الشام، مسئولیت آنچه امارت ادلب خوانده می شود را بر عهده داشت.

برخی از صفحات وابسته به معارضان سوری اعلام کردند که ابومسلم الشامی سرکرده نبرد فتح حلب است که توانست روزنه ای برای شکست محاصره محله‌های شرقی حلب در منطقه الراموسه باز کند.

با وجود اینکه تصاویر جسد الشمی منتشر شده است، اما برخی از سایت‌های وابسته به معارضان این خبر را تکذیب کردند و گفتند که الشامی کشته نشده بلکه وی زخمی شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله به نشست فرماندهان جیش الفتح را بر عهده نگرفته است.

page.jpg

اردوغان:

ترکیه بزرگترین عملیات تاریخ خود را علیه کردها آغاز کرده است

رییس‌جمهوری ترکیه روز پنجشنبه ۱۸ شهریور اعلام کرد که این کشور بزرگترین عملیات تاریخ خود را علیه شبه‌نظامیان کرد در جنوب شرقی ترکیه آغاز کرده است. همزمان گزارش شده که بیش از ۱۰ هزار معلم به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان از کار معلق شده‌اند.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان همچنین گفته که حذف کارکنان دولتی مرتبط با شبه‌نظامیان کردها نیز یک عامل کلیدی در این نبرد است.

رییس‌جمهوری ترکیه در سخنانی که در جمع استانداران ایراد کرد گفت گام‌هایی برای پاکسازی هواداران حزب کارگران کردستان (پ کا کا) از مراکز دولتی برداشته شده است.

او تاکید کرد که عملیات ارتش ترکیه در شمال عراق نیز ادامه خواهد یافت.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام ترک که نخواست نامش فاش شود خبر داد که بیش از ۱۰ هزار معلم به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان به طور موقت از کار معلق شده‌اند.

این اقدام درست یک هفته پیش از آغاز سال تحصیلی در ترکیه صورت می‌گیرد.

وی گفته است: «افراد مورد پرسش به طور موقت از کار تعلیق شده و به مرخصی با حقوق رفته‌اند تا تحقیقات رسمی در مورد آنها انجام شود».

این گزارش حاکی است که حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ آموزگار از سوی وزارت آموزش و پرورش ترکیه متهم شده‌اند در فعالیت‌هایی که مظنون به حمایت از این «سازمان تروریستی جدایی‌طلب و وابستگان آن» هستند مشارکت داشته‌اند.

پ کا کا که بیش از سه دهه است علیه حکومت مرکزی ترکیه می‌جنگد در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور و متحدان غربی آنکارا قرار دارد.

انتظار می‌رود که شمار آموزگاران از کار معلق شده به ۱۴ هزار نفر برسد. بنعالی ییلدریم نخست‌وزیر ترکیه این خبر را روز یکشنبه در بازدیدش از شهر عمدتا کردنشین دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه اعلام کرده بود.

بیش از ۸۵۰ هزار آموزگار در دستگاه‌های آموزشی ترکیه مشغول به کار هستند.

جنگ میان شبه‌نظامیان کرد و ارتش ترکیه سال گذشته و پس از پایان آتش‌بس شکننده میان طرفین از سر گرفته شد.

تصمیم تازه دولت ترکیه به پاکسازی آموزگاران متهم به ارتباط با پ کا کا پس از آن اجرا می‌شود که به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه در این کشور، دهها هزار نفر از کارکنان بخش آموزش از جمله آموزگاران و دانشگاهیان به اتهام هواداری از فتح‌الله گولن، واعظ مذهبی، تصفیه شدند.

آنکارا بارها آقای گولن را به برنامه‌ریزی و سازماندهی کودتا علیه رجب طیب اردوغان متهم کرده است. آقای گولن این اتهام‌ها را رد کرده و آنها را ساختگی خوانده است.

از زمان آغاز فعالیت‌های مسلحانه حزب کارگران کردستان در سال ۱۹۸۴ تاکنون دهها هزار نفر کشته شده‌اند. پ کا کا خواستار تشکیل یک دولت مستقل کرد در جنوب شرقی ترکیه است.

ملی مذهبی

250755_454.jpg

ارتش سوریه گردان پدافند هوایی را در «درعا» آزاد کرد

ارتش سوریه گردان پدافند هوایی را در حومه شمالی درعا واقع در جنوب سوریه از تروریست‌ها بازپس گرفت.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری العهد، ارتش سوریه گردان پدافند هوایی را بین دو شهرک «ابطع» و «داعل» در حومه شمالی درعا واقع در جنوب سوریه از تروریست‌ها بازپس گرفت.

گردان پدافند هوایی بر جاده بین المللی دمشق به دعا مشرف است و مساحت آن به 10 کیلومتر مربع می‌رسد.

این در حالی است که در چهارچوب مرحله توافق «المعظمیه» برخی از غیر نظامیان از شهرک المعظمیه واقع در حومه جنوبی حلب خارج شده‌اند.

در اولین مرحله 303 تن از اهالی «داریا» که به المعظمیه رفته بودند از این شهر خارج می‌شوند تا به مراکز اسکان موقت در «حرجله» انتقال داده شوند.

n00500788-b-3.jpg

مرد شماره ۲ داعش کشته شد

منابع خبری از کشته شدن دومین فرمانده ارشد گروه تروریستی داعش که سخنگویی این گروه تروریستی را نیز برعهده داشت، خبر دادند.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری اعماق که وابسته به داعش است و اخبار این گروه تروریستی را منتشر می‌کند، از کشته شدن ابومحمد العدنانی، دومین فرمانده ارشد داعش و سخنگوی رسمی آن خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری اعماق، مرد شماره دوی داعش که رهبری این گروه تروریستی را در سوریه بر عهده داشت، در جریان عملیاتی در حومه حلب کشته شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، بر اساس اعلام برخی منابع داخلی داعشی، العدنانی همچنین هماهنگ‌کننده اصلی داعش در حملات تروریستی این گروه در خارج از خاورمیانه بوده است.

2186325.jpg

                  ۷۰۰ فرد مسلح آماده خروج از داریا

                                  مسئول ارشد سوریه وارد شهر شد

صدها فرد مسلح در حالی آماده تسلیم سلاحهای خود و ترک داریا در حومه دمشق می شوند که یک مقام نظامی ارشد وارد این شهر شد تا پیگیری های لازم انجام شود.

به گزارش مهر به نقل از النشره، منابع سوری از شروع مقدمات لازم برای خروج ساکنان و افراد مسلح از شهر داریا در حومه دمشق خبر دادند و اعلام کردند: این روند احتمالا ۴ روز بر اساس امور لجستیک به طول می انجامد و ۴۷۰۰ نفر شامل ۷۰۰ فرد مسلح و ۴۰۰۰ غیرنظامی از این شهر خارج می شوند.

مسئولان ذی ربط امنیتی در حال ثبت اسامی و ساکنان هستند و این افراد مسلح به ادلب از طریق اتوبوسهای هلال احمر منتقل می شوند و غیرنظامیان نیز به مراکز اسکان در نزدیکی منطقه انتقال داده می شوند.

از سوی دیگر علی ایوب رئیس ستاد ارتش سوریه به داریا وارد شد تا روند خروج ساکنان و افراد مسلح از این منطقه را پیگیری کند.

همزمان مروان عبید شهردار داریا گفت: بر اساس توافق امضا شده، خانواده ها به مراکز اسکان موقت در برخی مناطق دمشق و حومه آن منتقل می شوند و ۷۰۰ فرد مسلح نیز پس از تسلیم سلاح سبک و سنگین خود به ارتش سوریه به ادلب می روند.

ارتش سوریه اخیرا در داریا ضربات مهلکی به گروههای مسلح وارد کرده بود.

139505260805542708394784.jpg

پیشروی نیروهای عراقی تا ۵۰۰ متری مرکز «القیاره»

به گزارش ایلنا به نقل از السومریه‌نیوز، سرتیپ «عبدالله الجبوری» فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد، نیروهای مشترک ارتش و گردان مبارزه با تروریسم، دوشنبه شب توانستند تا ۵۰۰ متری شهر القیاره (واقع در ۶۵ کیلومتری جنوب نینوا) برسند و کنترل چاه‌های نفتی این منطقه را به دست بگیرند.

الجبوری تصریح کرد، این نیروها از روز یکشنبه توانسته‌اند شش روستا را در اطراف شهر القیاره آزاد کنند که در جریان آن شمار زیادی از تروریست‌ها کشته شدند.

وی متذکر شد، چاه‌های نفتی القیاره اکنون در کنترل نیروهای ما است و داعش ده‌ها نفر از عناصر خود را به نبرد القیاره اعزام کرده است؛ زیرا نفت همان چیزی است که داعش به دنبال آن است.

نیروهای اتاق مشترک عملیات نینوا شامل نیروهای ارتش، پیشمرگه، و نیروهای مردمی، طی ماه‌های گذشته عملیات آزادسازی استان نینوا را از شهرستان «مخمور» در نزدیکی موصل آغاز کردند و تاکنون چندین منطقه از جمله پایگاه هوایی القیاره را در جنوب موصل به کنترل خود درآورده‌اند.

file-104.jpg

شکست طرح نفوذ تکفیری‌ها به محله‌های شرق حلب

ارتش سوریه تپه الصنوبرات را پس گرفت و توانست مسیری را که تکفیری‌ها به سمت محله‌های شرقی حلب باز کرده بودند، ببندد و تعدادی از سرکردگان گروه‌های تکفیری از جمله دو سعودی در حملاتی در جنوب و غرب حلب کشته شدند، این در حالی است که وزیر دفاع سوریه نیز وارد حلب شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری سوریه (سانا)،‌ نیروهای ارتش سوریه خطوط حمله را از طریق مسیری که تکفیری‌ها برای شکستن محاصره حلب از بخش شرقی شهر حلب در روز شنبه ایجاد کرده بودند، پس گرفتند.

دفتر مطبوعات نظامی دولت سوریه اعلام کرد، شکافی که شورشیان سوری و تکفیری‌ها در محور الراموسه به سمت محله‌های شرقی حلب باز کرده بودند را به طور کامل بستند.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اظهار داشت که نیروهای ارتش سوریه نتوانستند بر مسیر امدادرسانی که مخالفان سوری باز کرده‌ بودند تسلط یابند اما نیروهای دولتی و هم‌پیمانان‌شان با پشتیبانی هوایی پیشروی به سمت این مسیر داشتند و دیگر می‌توانند به این سمت تیراندازی کنند.

در این راستا سانا تصاویر ویدیویی از پرواز جنگنده‌های سوری را علیه گروه‌های تکفیری در جنوب حلب پخش کرد.

در این راستا فهد جاسم الفریج، وزیر دفاع سوریه نیز روز سه‌شنبه از مقرهای نیروهای سوری در حلب بازدید کرد.

فرماندهی کل ارتش سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد، وزیر دفاع سوریه یک بازدید میدانی در حلب داشت و با نیروهای فعال در حلب دیدار کرد.

فرماندهی کل ارتش سوریه افزود:‌ الفریج اظهارات فرماندهان میدانی را درباره ماهیت عملیات درگیری و مشکلات شنید و از سطح آمادگی این نیروها برای اجرای عملیات مطلع شد.

فرماندهی عملیات در پایان آورده است که نیروهای مبارز بر آمادگی خود برای دفاع از سوریه و ملت و رهبران در دستیابی به پیروزی و ساقط کردن طرح‌های استعماری تاکید کردند.

جنگنده‌های سوریه و روسیه روز سه‌شنبه ده‌ها حمله را به مقرها و خطوط امداد تکفیری‌های جیش الفتح وارد کردند که طی آن یکی از رهبران این گروه به نام احمد الحایک ملقب به ابومهند السلفی در جنوب حلب کشته شد.

همچنین تکفیری‌ها از کشته شدن کمال احمد ملقب به ابومعروف در درگیری با ارتش سوریه در جنوب حلب خبر دادند.

57330643.jpg

آغاز عملیات جدید تکفیری‌ها در حلب ؛

تغییر رئیس کمیته امنیتی شهر حلب

رسانه جنگ سوریه اعلام کرد که جیش الفتح بعد از شکست در گشودن گذرگاهی به سمت محله‌های شرقی حلب عملیات جدیدی را تحت عنوان " آزادی حلب" آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، گروه تکفیری جیش الفتح در بیانیه‌ای از آغاز فاز جدید عملیات نظامی خود برای کنترل بر کل شهر حلب خبر داد.

ائتلاف جیش الفتح در پی شکستن محاصره محله‌های شرقی حلب از آغاز عملیات "آزادسازی" کامل شهر حلب خبر داد.

این ائتلاف که دربرگیرنده گروه‌های تکفیری و شورشی است عصر یکشنبه ضمن اعلام این خبر افزود: ما در جیش الفتح یک هفته بعد از درگیری‌های مداوم مرحله جدیدی را برای آزادی کامل حلب اعلام می‌کنیم.

این ائتلاف شامل جبهه فتح الشام (جبهه النصره سابق) و دیگر گروه‌های تکفیری است.

در این بیانیه آمده است: ما به دو برابر شدن نیروهای‌مان برای عملیات آتی بشارت می‌دهیم و به یاری خدا تا برافراشته شدن پرچم پیروزی در قلعه حلب یک جا نمی‌نشینیم.

خبرنگار المیادین نیز گزارش داد که ارتش سوریه با توپخانه و موشک تجمع تکفیری‌ها را در المنصوره، الراشدین و خان العسل در حلب هدف گرفت.

این خبرنگار افزود: جنگنده‌های سوری ده‌ها حمله به مقرهای شورشیان را در ضهره عبد ربه در حلب داشتند.

درگیری‌ها از ۳۱ ژوئیه در جنوب غرب حلب بسیار شدید است و شدیدترین حملات در منطقه دانشکده‌های نظامی در روز جمعه و شنبه بود و نیروهای تکفیری توانستند منطقه الراموسه را تحت کنترل بگیرند و محاصره محله‌های شرقی را بشکنند.

این در حالی است که نظام سوریه معاون فرمانده نیروهای گارد ریاست جمهوری را به عنوان رئیس کمیته امنیتی در شهر حلب تعیین کرد تا فرماندهی عملیات نظامی در این شهر و حومه آن را برعهده بگیرد.

منابع نظامی سوری که خواستند نامشان فاش نشود، به خبرگزاری آلمان گفتند:‌ نظام سوریه روز یکشنبه سرلشکر زید صالح، معاون فرمانده گارد ریاست جمهوری را به عنوان رئیس کمیته امنیتی و نظامی شهر حلب تعیین کرد و سرلشکر ادیب محمد را از تمامی مسئولیت‌های نظامی‌اش در حلب برکنار کرد.

این منابع اخبار منتشر شده مبنی بر ترور سرهنگ ریاض عباس در درگیری‌های حلب را تکذیب کردند.

siria-militares-040113-ep.columnas_6.jpg

برای پنجمین بار؛

ارتش سوریه حمله تکفیری‌ها به جنوب غرب حلب را ناکام گذاشت؛

                                                                                هلاکت بیش از ۴۰۰ شورشی

برای پنجمین بار ارتش سوریه موفق شد حمله ‌تکفیری‌ها را در محور جنوب غربی حلب ناکام بگذارد. تکفیری‌ها در حمله خود برای تسلط بر دانشکده نظامی با هدف شکستن محاصره‌ای که ارتش سوریه علیه آنها اعمال کرده، ناکام‌ مانده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المنار، حمله افراد مسلح عصر جمعه به دانشکده نظامی کاملا شکست خورد و تروریست‌ها شکست سنگینی خوردند چرا که ارتش توانست بار دیگر مقرهای خود را به دست آورده و مناطق تحت کنترل خود را امن کند.

یک منبع نظامی از دانشکده نظامی گفت: ارتش سوریه حمله تکفیری‌ها را که پنجمین حمله آنها برای چهارمین روز پیاپی بود، ناکام گذاشت.

وی تاکید کرد که نیروهای سوریه امنیت دانشکده نظامی و منطقه اطراف آن را کاملا تقویت کرده‌اند.

این منبع خاطرنشان کرد که یگان‌های مدافع دانشکده سه خودروی بمب‌گذاری شده که آماده انفجار بود و نیز خودروهای دیگر را منهدم کردند.

این منبع نظامی تصریح کرد که نیروی هوایی ۲۳ حمله هوایی را به گروه‌های تروریستی طی ساعات گذشته داشت و حمله بازدارنده ارتش نیز موجب کشته شدن ده‌ها تکفیری شد.

در عین حال منابع مخالف سوریه عصر جمعه اعلام کردند که نیروهای دولتی دست به ضد حمله‌ای برای بازپس‌گیری مناطق گروه‌های مخالف در دانشکده نظامی در منطقه الراموسه در حلب زدند.

منابع میدانی پیشتر گفته بودند که گروه‌های شورشی و تکفیری این دانشکده را تحت کنترل داشته و به این ترتیب تنها چند متر با شکستن محاصره شرق حلب فاصله داشتند.

تسلط بر دانشکده نظامی گامی مهم برای شکستن محاصره مناطق شرقی حلب است اما گروه‌های شورشی موفق بدان نشدند.

رسانه جنگ سوریه نیز از کشته شدن بیش از ۴۰۰ تکفیری از گروه‌های شورشی مختلف از ابتدای عملیات در جنوب غرب حلب خبر داد.

بخش هماهنگی گروه‌های تکفیری نیز اذعان داشت که ۱۵۵ عضو جیش الفتح و ده‌ها تررویست خارجی از کشورهای مختلف در این حملات کشته ‌شده‌اند.

13950404142213527990584.jpg

شهر منبج سوریه به طور کامل آزاد شد

دیده‌ بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که نیروهای موسوم به "سوریه دموکرات" شهر منبج در شمال این کشور را به طور کامل آزاد کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، این نهاد حقوق بشری که مقر آن در لندن است و گزارش‌های خود را از منابع داخلی در سوریه تهیه می‌کند، امروز (شنبه) اعلام کرد که نیروهای سوریه دموکرات به طور کامل داعش را در شهر استراتژیک منبج شکست داده‌اند و کنترل آن را در دست گرفتند.

نیروهای سوریه دموکرات که بیشتر آنها را شبه نظامیان کرد تشکیل می‌دهند، بیش از دو ماه است عملیات گسترده‌ای را با پشتیبانی هوایی و اطلاعاتی آمریکا برای کنترل بر شهر منبج آغاز کرده‌اند؛ شهری که تنها راه باقی مانده برای ارتباط میان عناصر داعش در شرق حلب و مناطق میانی سوریه محسوب می‌شود.

شهر منبج از آنجا که در نزدیکی مرزهای ترکیه قرار دارد برای آنکارا نیز بسیار مهم است و دولت ترکیه پیشتر بارها هشدار داده بود که اجازه کنترل کردها بر این شهر را نخواهد داد.

2160708.jpg

هم اکنون در حلب چه می گذرد؛

نقشه نظامی حلب به نفع ارتش سوریه

گروه های مسلح که رویای شکست محاصره حلب و عقب راندن ارتش سوریه را داشتند در عمل نتوانستند در نقشه نظامی نبرد، کاری از پیش ببرند.

به گزارش مهر به نقل از روسیاالیوم، ارتش سوریه و نیروهای همپیمان آن امروز چهارشنبه از چندین محور در حومه جنوب غربی حلب دست به پیشروی زدند.

ارتش سوریه موفق به تسلط بر منطقه مناشر منیان، تلة الجمعیات و برخی مجتمع ها ساختمانی در الراموسه شدند و این مناطق را از جیش الفتح بازپس گرفتند.

منابع نظامی سوریه اعلام کردند: درگیری های سنگینی میان ارتش سوریه و تروریستهای جیش الفتح جریان دارد. پاتک ارتش سوریه از سمت آکادمی نظامی در کوی الحمدانیه به کشته و زخمی شدن شماری زیادی از تروریستها منجر شده است.

این منابع بیان کردند: ارتش سوریه با پوشش نیروی هوایی روسی-سوری به عملیات نظامی به سوی روستای العامریه و تل المحروقات در جنوب غربی حلب که جیش الفتح در آن هستند، ادامه می دهند.

درگیری های شدید هم اکنون در منطقه الراموسه در جنوب غرب استان حلب میان ارتش سوریه و تروریستها در جریان است.

بر اساس خبرهای دریافتی از حلب نبرد سنگین در چندین محور در حلب میان ارتش سوریه و تروریستهای ازبکی و جبهه النصره در جریان است.

ارتش سوریه شب گذشته بر تپه های مشرف به روستای الحویز مسلط شده بود و تنها دو روز پس از اینکه این روستا را از دست داد، امروز مجددا آنرا بازپس گرفت. تروریستهای فتح الشام(همان جبهه النصره سابق) یورشی را برای شکستن محاصره حلب شروع کرده بودند که در جریان آن این روستا را نیز به اشغال خود درآورده بودند.

در همین راستا بر اساس گزارش منابع محلی، 48 زن و کودک امروز منطقه شیخ سعید را در حلب ترک کردند. 12 فرد مسلح نیز امروز از طریق گذرگاه امن ایجاد شده از سوی نیروهای ارتش سوریه خودشان را به همراه سلاحشان تسلیم ارتش سوریه کردند.

آنچه از سوی گروههای مسلح حماسه حلب بزرگ حلب نامیده می شود با گذشت سه روز هیچ دستاورد خاصی برای آنها نداشته است و نقشه نظامی میان نیروهای دولتی و تروریستها تغییری نداشته است.

منطقه الراموسه در جنوب غرب حلب هدف اصلی گروههای مسلح برای شکستن محاصره شرق حلب است. گروههای مسلح بر منطقه الشرفه در نزدیکی دانشکده توپخانه و مناشیر منیان، کارخانه کارتون و تلة الحویز مسلط شده بودند و قصد داشتنند از العامریه به منطقه الراموسه برسند که با عملیات گسترده ارتش سوریه روبرو شدند و با حمایت هوایی مناطق مذکور بازپس گرفته شدند.

486664936.jpg

آزادسازی ۱۵۰ کیلومتر و کشته شدن ۱۸۰ داعشی در عملیات «جزیره الخالدیه»

وزارت کشور عراق اعلام کرد در جریان عملیات آزادسازی جزیره «الخالدیه» در استان الانبار، تاکنون ۱۵۰ کیلومتر آزاد و ۱۸۰ عنصر گروه تروریستی داعش کشته شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از اخبار العراق، «سعد معن» سخنگوی وزارت کشور عراق، در بیانیه‌ای از بازپس‌گیری ۱۵۰ کیلومتر و کشته شدن ۱۸۰ عنصر مسلح در نبردهای جزیره الخالدیه در استان الانبار خبر داد.

معن تصریح کرد، مناطقی که در جزیره الخالدیه آزاد شده‌اند شامل «الملاحمه»، «الکرابله»، «البوسوده»، «البوشهاب»، «الکرطان»، «البوعبید»، «البوهزیم»، «البوبالی» و همچنین مناطق حومه آنها هستند که در مجموع تاکنون بیش از ۱۵۰ کیلومتر آزاد شده است.

وی خاطرنشان کرد، نیروهای پلیس فدرال، طی سه روز گذشته موفق شدند ۱۸۰ عنصر داعشی را به قتل برسانند و همچنین تعدادی از خودروهای بمب‌گذاری شده توسط آنها را منهدم کنند.

477de279-bbb4-4754-9a74-1029c1631bea.jpg

۸۰۰ تروریست در عملیات مشترک روسیه و سوریه کشته شدند

ژنرال سرگئی رودسکوی رییس اداره عملیات ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که در چارچوب مقابله نظامیان سوری و بمب افکن های روسیدر برابر حمله گسترده واحدهای تروریستی در شبانه روز گذشته 800 تروریست در منطقه حلب سوریه کشته شدند.

به گزارش ایرنا، رودسکوی امروز (دوشنبه) اعلام کرد: واحدهای سازمان یافته از جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی دیروز به صورت هماهنگ با پنج هزار نیرو حمله گسترده ای را برای عقب راندن نظامیان سوری از اطراف حلب آغاز کردند که با واکنش سریع و پروازهای رزمی بمب افکن های روسی، شکست خوردند و افزون بر کشته شدن 800 تروریست، شمار زیادی از آنان نیز زخمی شدند.

خبر گزاری ایتارتاس گزارش داد: تروریست ها با فرماندهی جبهه النصره حمله در جبهه جنوب غربی حلب را با هدف شکستن حلقه محاصره پس از انجام چهار حمله انتحاری آغاز کردند که کاملا شکست خوردند.

رودسکوی گفت: تروریست ها در حمله شکست خورده خود 14 تانک، 10 نفر بر زرهی و بیش از 60 خودرو مجهز به سلاح سنگین را از دست دادند.

وی ادامه داد: نیروی هوافضای روسیه مانند قبل به پشتیبانی های گسترده خود از ارتش سوریه در برابر تروریست ها ادامه خواهد داد و این روند قطع نخواهد شد.

5342e8a7-4e05-4e80-8c07-2d3fbff0a676.jpg

دولت سوریه خطاب به نیروهای ائتلاف و تروریست ها:

قتل عام و تجاوزات علیه مردم بی گناه را متوقف کنید!

سوریه خواهان توقف حملات قتل عام و تجاوزات جنگنده های “ائتلاف بین المللی” و گروه های تروریستی علیه مردم بی گناه و مجازات مرتکبین آن شد

دولت جمهوری عربی سوریه هدف قرار دادن شهروندان بی گناه وزیر ساخت ها از سوری جنگنده های دشمنان موسوم به “ائتلاف بین المللی” ویا گروه های تروریستی محکوم کرد، وخواستار توقف حملات وقتل عام وتجاوزات ومجازات مرتکبین آن، شد.

همچنین تاکید کرد که تغییر گروه تروریستی “جبهه النصره” نام خود به جبهه فتح الشام ماهیت تروریستی این گروه با چنین اقدامی تغییر نمی‌یابد وچهره زشت افراطی‌گری و تروریسم را نمی‌توان با این اقدامات تطهیر نمود.

دولت سوریه خاطر نشان کرد که ادامه حمایت فرانسه وآمریکا وانگلستان وترکیه وعربستان سعودی وقطر از تروریست ها وپشتیبانی از گروه های تروریستی که به اصطلاح “مخالفان میانه رو” موسوم کرده بودند، در واقع یک حمایت مستقیم وآشکار این کشورها از تروریسم در سوریه ودر تمام کشورهای جهان می باشد.

5032171462016_13453700_1635539913432764_1167903982_n-(1).jpg

"مسیر امن" برای خروج از حلب

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه از آغاز عملیات انسان دوستانه در حلب بین روسیه و سوریه خبر داد

شویگو اعلام کرد که برای شهروندان گذرگاه‌هایی جهت خروج از شهر حلب در نظر گرفته‌اند.

وزیر دفاع روسیه همچنین گفت که برای خروج غیرنظامیان از شهر حلب ۳ گذرگاه و برای افراد مسلح که خواهان تسلیم شدن هستند، ۱ گذرگاه در نزدیکی جاده «کاستیلو» در نظر گرفته شده است.

سرگئی شویگو افزود، سازمان‌های حقوق بشری می‌توانند در این عملیات انسان دوستانه شرکت کنند.

وی اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه دستور اجرای این عملیات را داده است.

همچنین «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه امروز پنجشنبه فرمانی را برای عفو در این کشور صادر کرد.

به گزارش «سانا»؛ این فرمان شامل چهار بند است:

بند نخست؛ هر کسی که به هر دلیل سلاح در دست گرفته و یا در اختیار دارد و از دادگاه فرار کرده یا متواری شده است، زمانی که خود و سلاحش را تا سه ماه بعد از تاریخ صدور این فرمان به مقامات قضایی ذیربط تحویل دهد، کاملا عفو می‌شود.

بند دوم؛ هر کسی که شخص را ربوده و آن را بدون مبلغی آزاد کند، از مجازاتی که برای این افراد در نظر گرفته شده است، عفو خواهد شد.

بند سوم؛ این عفو بر دعاوی شخصی تأثیر ندارد و چنین دعاوی مختص به دادگاه است که مربوط به حقوق عمومی است و کسی که دعاوی شخصی دارد، باید دعوای خود را طی یک سال از زمان صدور این فرمان در دادگاه مطرح کند ولی پس از این مدت دیگر حق طرح چنین دعوایی را در دادگاه جزایی ندارد، بلکه فقط حق دارد آن را در دادگاه مدنی مربوط این مسائل مطرح کند.

بند چهارم؛ این فرمان، در روزنامه رسمی منتشر خواهد شد و از زمان انتشار لازم الاجراست.

در همین راستا، رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌و‌گو با شبکه «ای تی» یونان چهارشنبه گفت که به بازگشت تروریست‌ها به زندگی عادی خود تأکید دارد.

بشار اسد درباره امکان صدور عفو عمومی در صورت پیروزی‌ در جنگ گفت: «یک نکته مهم اینکه پیروزی من نه بلکه پیروزی مردم سوریه؛ چرا که این جنگ علیه مردم سوریه است؛ اما اگر بخواهم درباره عفو صحبت کنم، این چیزی است که در حال حاضر نیز وجود دارد و ما از ابتدای آغاز اقدامات تروریستی این گزینه را پیش روی تروریست‌ها قرار داده‌ایم».

او افزود: اگر آن‌ها بخواهند به زندگی عادی خود بازگردند و سلاح خود را تحویل دهند، در آن صورت مشمول عفو قرار خواهند گرفت و ما این کار را سه سال است که انجام می‌دهیم.

وی همچنین اظهار داشت: «عفو در حال حاضر اجرا می‌شود و گزینه مناسبی برای آن‌هایی است که سلاح در دست گرفته‌اند تا به زندگی عادی بازگردند؛ اگر استعدادش را دارند به فعالیت سیاسی بپردازند، برای انتخاب شدن از طریق صندوق‌های رأی اقدام کنند و کلا هر اقدام قانونی که در هر کشوری نیز وجود دارد را انجام دهند».

139504201425045678103624.jpg

ارتش سوریه خطاب به اهالی شرق حلب: از شهر خارج شوید

ارتش سوریه روز سه شنبه از ساکنان محله های شرق حلب خواست از شهر خارج شوند تا نیروهای سوری بتوانند تروریست ها را از این مناطق بیرون کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا ارتش سوریه با پخش اعلامیه و بورشور در مناطق شرق حلب از ساکنان این مناطق خواسته است در صورت تمایل از شهر خارج شده و برای بیرون راندن تررویست ها از این مناطق با نیروهای دولتی همکاری کنند.

ارتش سوریه همچنین برای خروج ساکنان مناطق شرقی حلب، گذرگاه های امن و مکان های موقتی برای اسکان آن ها در خارج از شهر در نظر گرفته است.

بخش های شرقی حلب تحت کنترل گروه های ترویستی است و نیروهای سوری قصد دارند تا به زودی این مناطق را از کنترل تروریست ها خارج کنند.

تروریست ها از اهالی بخش های شرقی حلب به عنوان سپر انسانی در مقابل نیروهای ارتش سوریه استفاده می کنند.

در همین حال ارتش و نیروهای مقاومت سوریه در ادامه درگیری ها در جبهه شمال حلب موفق شدند که بر مجتمع کاستیلو مسلط شده و این جاده را برای عبور تروریست ها قطع کنند.

تسلط ارتش سوریه بر جاده راهبردی «کاستیلو» به معنی بستن ورودی شمالی حلب از دو سمت می باشد: اول: مزارع الملاح، دوم: اللیرمون.

ارتش و نیروهای مقاومت سوریه در محور اللیرمون نیز با تروریست ها به شدت درگیر هستند و توانسته اند میدان اللیرمون واقع در شمال غرب را به کنترل خود درآورند و وارد ورودی شهر حلب از شمال شوند.

در درگیری های شمال حلب طی چند روز گذشته ده گروه تروریستی از جمله گروه های «نور الدین زنکی»، «احرار الشام»، «فیلق الشام»، «جیش العزه»، «الفرقه الساحلیه»، «جیش النصر» و «جیش التحریر» حضور دارند.

2135357.jpg

پیشروی های ارتش سوریه در حلب ادامه دارد

ارتش سوریه با تسلط برمناطق جدید در حلب همچنان به پیشرویهای خود در شمال این کشور ادامه می دهد

به گزارش مهر به نقل از شبکه روسیاالیوم، ارتش سوریه بر بخش اعظم منطقه المعامل در شهر حلب مسلط شد. این در حالی است که درگیری ها میان ارتش سوریه و تروریستها ادامه دارد.

منابع سوری گزارش دادند که ارتش سوریه در شهر حلب و اطراف جاده کاستیلو و منطقه اللیرمون به دستاوردهای مهمی دست یافته است و سیطره خود را بر بخش اعظم منطقه المعامل تکمیل کرده است.

ارتش سوریه بر ساختمانهای نزدیک جاده کاستیلو مسلط شده است. به این ترتیب محاصره مناطق شرقی حلب را قطعی تر کرده است. همچنین ارتش سوریه آتش خود را بر کوی بنی زید تشدید کرده است.

منابع سوری از تشدید درگیری ها میان ارتش و تروریستها در اطراف منطقه بنی زید و اطراف مناطق الملاح و اللیرمون و منطقه مجتمع کاستیلو و اطراف جاده کاستیلو در شمال شهر خبر دادند.

نیروهای ویژه ارتش سوریه موفق به بستن همه راههای منتهی به داخل شهر حلب و محاصره تروریستها پس از تسلط بر مجتمع کاستیلو در شمال شهر کردند تا جاده به طور کامل تحت نظارت آنها باشد.

منابع نظامی سوری گزارش دادند که ارتش سوریه ارتباط مناطق شرقی و مناطق کفرحمره،حریتان و عندان را به طور کامل قطع کرده است و در حال پیشروی از طریق محورهای الملاح و اللیرمون است.

ارتش سوریه با تسلط بر مجتمع گردشگری کاستیلو، راه را برای قطع امدادرسانی تروریستها میان بنی زید و حومه شمالی هموار کرده است. ارتش سوریه بر تعدادی از کارخانه ها در منطقه اللیرمون مسلط شده است و با توجه به فروپاشی جبهه النصره به عمق مناطق نفوذ تروریستها رخنه کرده است.

ارتش سوریه دهها تروریست نوری الدین زنگی و جبهه النصره را به هلاکت رسانده است.

777.jpg

شورشیان سوری یک کودک فلسطینی را سر بریدند

نیروهای ارتش آزاد سوریه یک کودک فلسطینی را به اتهام جنگیدن در کنار ارتش سوریه در شمال حلب سر بریدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، رسانه‌ها و پایگاه‌های ارتباط اجتماعی تصاویر و ویدیویی را منتشر کردند که در آن شورشیان عضو گروه "نور الدین الزنکی" وابسته به ارتش آزاد سوریه در حال سر بریدن یک کودک ۱۱ ساله فلسطینی هستند.

به گفته منابع، این کودک به عضویت در گردان فلسطینی القدس که در اردوگاه آوارگان فلسطینی در حندرات می‌جنگد، متهم شده است. این گردان در کنار ارتش سوریه در شهر حلب و به ویژه در اطراف اردوگاه حندرات می‌جنگد.

در پی این جنایت، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، اگر گزارشات در خصوص سر بریدن یک فلسطینی توسط مخالفان سوری تایید شود، واشنگتن در وابستگی و حمایتش از مخالفان سوری تجدیدنظر می‌کند و اگر این فیلم‌های هولناک حقیقت داشته باشند مخالفان سوری عواقب این اقدام را خواهند دید.

به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: اگر بتوانیم حقیقت موضوع و دست داشتن گروه "الزنکی" در این رویداد هولناک را ثابت کنیم، هرگونه کمک یا همکاری‌مان را با مخالفان سوری متوقف خواهیم کرد.

با این حال تونر اعلام نکرد که اگر مشخص شود مخالفان سوری در سر بریدن این پسر فلسطینی دست داشته‌اند با چه عواقبی رو به رو خواهند شد.

وی گفت: نمی‌توانم با جزئیات بگویم که این عواقب چه خواهند بود اما قطعا باعث توقف همکاری‌ها یا وابستگی‌ها به این گروه و تجدیدنظر در همکاری‌ها با آن‌ها خواهد شد.

این واکنش واشنگتن به دو فیلم منتشر شده روز سه شنبه در فضای مجازی است که نشان می‌دهند پنج شبه نظامی از جنبش "نورالدین الزنکی" ابتدا این پسر فلسطینی را مورد تمسخر قرار داده و سپس سرش را از بدنش جدا می‌کنند.

ظاهرا یکی از شبه نظامیان این جنبش این پسر را از موهایش گرفته و وی را به طرف سطح مسطح وانت هل می‌دهد. سپس سر این پسر را با چاقو می‌برد. پس از این اقدام سر بریده شده این پسر را بالای سر می‌گیرد و فریاد شادی سر می‌دهد.

در یکی از این فیلم‌ها گفته می‌شود که این پسر فلسطینی یکی از اعضای گردان القدس است که یک گروه شبه نظامی فلسطینی حامی دولت محسوب می‌شود که در حال حاضر در نزدیکی شهر حلب سوریه فعالیت دارد.

ظاهرا این کشتار در اردوگاه حندرات واقع در شمال حلب رخ داده است. این مکان به میزبانی از کمپ غیررسمی آوارگان فلسطینی موسوم به "عین التل" معروف است.

این درحالی است که فرمانده کل جنبش "نورالدین الزنکی" ضمن محکوم کردن این کشتار گفت: این خشونت بیانگر موضع و نگرش کلی این جنبش نیست بلکه خطای فردی محسوب می‌شود.

به این ترتیب گروه نور الدین الزنکی که از سوی ترکیه و آمریکا حمایت می‌شود به طور ضمنی به سر بریدن کودک فلسطینی اذعان و تنها تأکید کرد که نقض صورت گرفته یک اشتباه فردی بوده و کمیته‌ قضایی برای تحقیقات در این خصوص تشکیل شده است.

666-4.jpg

گروه «الزنکی» چه کسانی هستند؟

گروه تروریستی «نورالدین الزنکی» که از سوی ترکیه و آمریکا حمایت می شود، بیش از پیش در صدد ایفای نقشی مخرب در سوریه است.

به گزارش مهر، شبکه لبنانی المنار در مطلبی به بررسی فعالیت ها و اقدامات تروریستی گروه تکفیری «نورالدین الزنکی» در سوریه و جنایات این گروه در حق مردم بی دفاع سوریه پرداخته است.

بر اساس این گزارش المنار در این رابطه نوشته است: گروه نورالدین الزنکی از طریق حمایت های ترکیه در میان گروه های مسلح در حومه حلب شناخته شد. این گروه از ابتدای شکل گیری خود ارتباطات مختلفی با گروه های تروریستی داشته است و وارد بسیاری از ائتلاف ها شده و سپس از آن خارج شده است. همچنین اخیرا نیز با جبهه النصره که شاخه القاعده در سوریه محسوب می شود، روابط خوبی پیدا کرده است.

المنار می افزاید: گروه نورالدین الزنکی مخالفت خود را با دولت سوریه از همان زمان آغاز حوادث در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد و درگیر شد. این گروه فعالیت های خود را در حومه غربی حلب و به طور خاص در روستای قبتان الجبل شروع کرد. در این زمان «توفیق شهاب الدین» سرکرده این گروه تروریستی بود و آن را فرماندهی می کرد که به تمایلات تکفیری شناخته شده بود. این گروه تروریستی در جولای ۲۰۱۲ به گروه موسوم به «التوحید» ملحق شد اما پس از مدتی با صرف نظر از اتحاد با این گروه از آن خارج شد و به گروه موسوم به «فاستقم کما امرت» ملحق شد ولی در ژوئن ۲۰۱۳ از اتحاد این گروه هم خارج شد. هدف از این پیوستن نورالدین الزنکی به این ۲ گروه تروریستی، جلب حمایت ترکیه بوده است. در همین راستا گروه نورالدین الزنکی در سال ۲۰۱۴ نیز به گروه موسوم به جیش المجاهدین پیوست و بعد از مدتی از اتحاد با این گروه نیز خارج شد.

در مطلب المنار تصریح شده است: اتاق عملیات «موک» که آمریکا و ترکیه آن را مدیریت می کنند، از گروه نورالدین الزنکی بسیار حمایت کرد. دولت آمریکا بر روی گروه نورالدین الزنکی بسیار حساب می کند و در صدد است تا آن را در مجامع بین المللی به عنوان گروهی میانه رو معرفی کند. گروه نورالدین الزنکی مدعی اعتدال اسلامی شده است تا بدین صورت بر روی تفکر تکفیری خود سرپوش بگذارد اما این موضوع اخیرا پس از اختلاف با جبهه النصره در مزارع الملاح آشکار شد. گروه نورالدین الزنکی در گلوله باران شهر حلب در ماه آوریل گذشته نیز دست داشته است که منجر به جان باختن و زخمی شدن صدها شهروند بی گناه شد. این گروه همچنین در گلوله باران روزانه شهر حلب نیز مشارکت دارد و تصاویر این اقدامات خود را در شبکه های اجتماعی منتشر می کند.

المنار در ادامه می نویسد: گروه نورالدین الزنکی یک بخش امنیتی دارد که حملات بسیاری را علیه سوری ها در مناطق تحت کنترل خود انجام داده است و به شرکت ها و مراکز تجاری یورش برده و اموال آنها را مصادره می کند؛ آنها علت این اقدامات خود را تعامل صاحبان این شرکت ها با کُردها و گروه موسوم به «جیش الثوار» عنوان کردند. گروه نورالدین الزنکی همچنین با اعمال محدودیت علیه اهالی حلب، از آنها مالیات دریافت می کند. از جمله آخرین جنایات گروه نورالدین الزنکی نیز سر بریدن یک کودک با کمتر از ۱۲ سال سن در اردوگاه پناهندگان فلسطینی در حندرات بوده که به تالاسمی مبتلا بوده است. عناصر تروریستی نورالدین الزنکی این نوجوان را متهم به حضور در گروه موسوم به «لواء القدس» و مقابله با آنها کرده اند.

این شبکه لبنانی در پایان تاکید می کند: سازمان عفو بین الملل در اقدامی کم نظیر در اوائل ماه جاری گزارشی از حملات گروه الزنکی به ساکنان حلب و ادلب منتشر کرد و در این گزارش به ربودن شهروندان و نوجوانان در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ از سوی این گروه تروریستی اشاره کرده است. همچنین این گروه تروریستی در روزهای اخیر یک نوجوان فلسطینی را ربود و وی را سر برید.

این در حالی است که تصاویر منتشر شده از سوی عناصر مسلح نشان می دهد این نوجوانِ مبتلا به تالاسمی در دستان خود سرم داشته است. این گروه تروریستی تنها یک نمونه از گروه های مسلح در سوریه است که از سوی ترکیه و آمریکا حمایت می شود و تجاوزات خطرناکی را به حقوق انسان ها و در رأس آن سلب حق حیات از افراد انجام می دهد.

a7ca3-iraqq.jpg

صلاح الدین و نینوا در محاصره ارتش عراق

در ادامه پیشروی های ارتش عراق در صلاح الدین مناطق الرمضانیات آزاد شد و نیروهای ارتش عراق همچنین به روستای العیثه در ولسوالی شرقاط نزدیک شدند.

به گزارش خبرگزاری آوا به نقل از منابع امنیتی، نیروهای مشترک عراقی به روستای العیثه در ولسوالی شرقاط نزدیک شدند و خانواده های داعشی ها از این دهات که یکی از پایگاه های مهم داعش در این منطقه به شمار می آید در حال فرار هستند.

نیروهای مشترک مناطق الرمضانیات را آزاد کرده اند.

نیروهای ارتش عراق همچنین منطقه القیاره را که منطقه ای نفت خیز در جنوب موصل محسوب می شود از سیطره گروه تکفیری صهیونیستی داعش آزاد کردند.

در عملیات ارتش عراق پایگاه هوایی القیاره در جنوب موصل و شمار زیادی از دهات های اطراف آن از سیطره سازمان تروریستی داعش آزاد شد.

در این عملیات دهها نفر از نیروهای داعش به دست نیروهای عراقی که از پشتیبانی هوایی ارتش عراق برخوردار بودند به هلاکت رسیدند.

سخنگوی نیروی بسیج ملی در ولایت نینوا با بیان اینکه پایگاه القیاره مرکز راهبردی بسیار مهم و کلید آزادی موصل محسوب می شود خاطر نشان ساخت: نیروهای عراقی اکنون به پنجاه کیلومتری شهر موصل مرکز ولایت نینوا رسیده اند.

اعضا و فرماندهان گروه داعش پس از تحمل شکست های پیاپی در شمال و غرب عراق قصد دارند از موصل به سمت رقه در سوریه فرار کنند.

گفتنی است: منطقه القیاره منبع اصلی تامین نفت خام مسروقه داعش است که با فروش آن هزینه خود را تامین می کند که صدور نفت داعش از عراق و سوریه به علت هدف قرار گرفتن مکرر تانکرهای حامل نفت، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

13950319400.jpg

پیشروی نیروهای سوری در حومه غربی رقه ؛

ارتش سوریه در 10 کیلومتری پایگاه نظامی "الطبقه"

ارتش سوریه روز یکشنبه به سمت پایگاه هوایی الطبقه واقع در منطقه تحت کنترل نیروهای داعش پیشروی کرد. نیروهای دولتی که اکنون در 10 کیلومتری این پایگاه هستند، تلاش می‌کنند داعش را از رقه، پایتخت خود خوانده خود بیرون کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المنار، نیروهای دولتی سوریه توانستند پیشروی جدیدی را در حومه غربی رقه رقم بزنند و میدان نفتی الثوره در کمتر از 10 کیلومتری این پایگاه را از دست داعش خارج کنند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه، ارتش این کشور تا هفت کیلومتری الطبقه پیشروی کرده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه افزود: به علت حملات افراطی‌ها ارتش سوریه بیش از یک هفته بود که در مسافت 15 کیلومتری این پایگاه نظامی باقی مانده بود اما حملات هوایی روسیه و تقویت یگان نخبگان گارد جمهوری سوریه اجازه این پیشروی را داد.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه در عین حال به درگیری‌های شدید که همچنان ادامه دارد و کشته شدن 9 تن از نیروهای ارتش سوریه اشاره کرد.

الطبقه در 45 کیلومتری رقه است و اهمیت استراتژیکی در حمله دولت علیه رقه دارد و آخرین مقری است که نیروهای دولتی در استان رقه قبل تسلط داعش بر آن در سال 2014 آن را از دست دادند. این شهر گذرگاه اصلی به کرانه رود فرات محسوب می‌شود و بازپس‌گیری آن به نیروهای سوریه اجازه می‌دهد که مسیر امدادرسانی داعشی‌ها را از سمت غرب قطع کنند.

داعش بر بخش اعظم استان رقه به استثنای دو شهر تل أبیض و عین عیسی تسلط دارد. این دو شهر توسط نیروهای دموکراتیک سوریه که اکثرا از شبه نظامیان کرد هستند از داعش پس گرفته شد.

در عین حال نیروهای تروریستی به کشته شدن 167 تن از اعضای خود در درگیری‌های با ارتش سوریه در حومه جنوبی حلب اعتراف کرده‌اند.

ارتش سوریه در عین حال در پی درگیری‌های شدید به مدرسه و برج البحاریه در شهرک البحاریه در غوطه شرقی دمشق تسلط یافته است.

نیروهای سوری همچنین حمله داعش به مسیر الشیخ هلال - اثریا را دفع کرده و تعدادی را به هلاکت رساندند.

1461913315111_1-836713.jpg

آمریکا 95 درصد تلفات غیرنظامی حملات خود علیه داعش را لاپوشانی می‌کند

گزارشی جدید فاش می‌کند، که شمار غیر نظامیانی که در حملات هوایی ائتلاف تحت امر آمریکا در سوریه و عراق کشته می‌شوند بسیار بیش از آن چیزی است که واشنگتن ادعا می‌کند و تقریبا 95 درصد تلفات لاپوشانی می‌شود.

گلوله‌باران مناطق مسکونی در حلب

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه گلوبال ریسرچ، گروه نظارتی "ایروارز" گزارش داد که ائتلاف تحت امر ایالات متحده آمریکا که مواضع داعش در عراق و سوریه را بمباران می‌کند، احتمالا 95 درصد از تلفات غیرنظامیان را اعلام نمی‌کند.

ائتلاف مذکور که شامل کشورهایی نظیر انگلیس، فرانسه و هلند است، از سال 2014 مواضع گروه داعش را در عراق و سوریه هدف می‌گیرد و بیش از 13 هزار و 121 حمله و یا به عبارتی روزانه 19 حمله انجام داده است. طبق گزارش ایروارز، اکثر حملات از سوی آمریکا انجام شده است؛ 68 درصد از حملات در عراق و 5 / 82 درصد از حملات در سوریه را نیروی هوایی آمریکا انجام می‌دهد. برآورد می‌شود که شمار تلفات غیرنظامیان در حملات مذکور دست‌کم 1312 تن باشد.

براساس گزارش این گروه نظارتی، شرایط در شش ماه گذشته وخیم‌تر هم شده است و بین دسامبر و مه سال جاری، در عراق و سوریه شمار حملاتی که به کشته شدن غیرنظامیان انجامیده، رشد کرده است.

در این گزارش آمده است: در عراق بین 297 تا 518 غیرنظامی در همین بازه زمانی در جریان حملات هوایی نیروهای ائتلاف کشته شده‌اند. در سوریه نیز بین 197 تا 518 غیرنظامی کشته شده‌اند که نسبت به شش ماه گذشته حدود 38 درصد رشد نشان می‌دهد.

این درحالی است که ایالات متحده آمریکا تنها به کشتن 20 غیر نظامی اقرار کرده است. متحدان آن هم مدعی هستند که تلفات غیرنظامی در حملاتشان نبوده است. در این گزارش آمده است: اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، مشخص می‌شود که ائتلاف مذکور احتمالا تلفات غیرنظامیان را تا 95 درصد گزارش نمی‌دهد.

بدترین واقعه برای غیرنظامیان در مارس امسال در شهر موصل تحت اشغال داعش رخ داد که دست‌کم 25 غیرنظامی بیگناه در حمله نیروهای ائتلاف به دانشگاه موصل در اواسط روز کشته شدند.

2109415-(1).jpg

سازمان ملل کمک کشورهای بزرگ برای آزادی ۳۲۰۰زن ایزدی را خواستار شد

سازمان ملل با صدور بیانیه ای از کشورهای بزرگ درخواست کرد که هزاران زن و دختر ایزدی در بند داعش در سوریه و عراق را نجات دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، سازمان ملل با صدور بیانیه ای از کشورهای بزرگ درخواست کرد که به جنایت علیه زنان ایزدی در سوریه و عراق، واکنش نشان دهند.

بر اساس این گزارش سازمان ملل در این بیانیه از کشورهای بزرگ درخواست کرده که ۳۲۰۰ زن و دختر ایزدی را که توسط گروه تروریستی-تکفیری داعش در سوریه و عراق اسیر شده اند، نجات دهند.

سازمان ملل همچنین اعلام کرده است که گروه تکفیری داعش جنایتی جمعی را علیه ایزدی ها در سوریه و عراق انجام می دهد و به آنها ظلم می کند.

شایان ذکر است آگوست سال ۲۰۱۴، تروریست‌های داعش به اراضی اطراف کوه «سنجار» در عراق حمله کردند، جایی که اقلیت ایزدی در آن زندگی می‌کنند. داعشی‌ها مردانی را که توان جنگیدن داشتند، قتل‌عام کردند، و زنان و کودکان آن‌ها را ربودند تا به عنوان برده بفروشند. خانواده‌ها را از هم جدا کردند و دختران جوان را برای التذاذ جنسی خود اسیر کردند. پسران جوان نیز مجبور شدند تحت آموزش‌های جنگی داعش قرار بگیرند و به نیروهای تروریستی تبدیل شوند.

017760745_40300.jpg

سفیر سوریه در روسیه اعلام کرد که رهبر داعش زخمی شده و به زودی کشته خواهد شد.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، ریاض حداد، سفیر سوریه در روسیه گفت: ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش زخمی شده و به زودی خواهد مرد.

پیشتر اخباری مبنی بر کشته شدن ابوبکر البغدادی در حمله هوایی ائتلاف آمریکا در استان رقه سوریه منتشر شده بود. برخی رسانه‌های وابسته به داعش این خبر را منتشر کرده بودند البته ارتش عراق و پنتاگون این گزارش را رد کردند.

با این حال سفیر سوریه در روسیه گفت: اطلاعات مشخصی درباره کشته شدن او وجود ندارد اما من به طور قطع از این مساله اطلاع دارم که رهبر داعش زخمی شده است.

وی ادامه داد: با این حال این مساله اهمیتی ندارد زیرا در آینده نزدیک نه تنها او بلکه سایر اعضای داعش نیز کشته خواهند شد.

این دیپلمات سوری با اشاره به اینکه وزرای دفاع روسیه و سوریه قرار است به زودی با یکدیگر دیدار کنند، گفت: مکان و تاریخ این دیدار هنوز مشخص نیست اما برنامه چنین دیداری وجود دارد.

در همین حال ریاض حداد خاطرنشان کرد، دمشق انتظار دارد استفان دی میستورا تاریخ‌ برگزاری دور جدید مذاکرات میان جناح‌های مختلف سوری در ژنو را اعلام کند.

وی تصریح کرد: دی میستورا مسئول مذاکرات میان سوری‌ها بوده و دور بعدی گفت‌وگوها را به تعویق انداخته است.

سفیر سوریه در روسیه گفت: لازم است مذاکرات میان جناح‌های مختلف سوری تا قبل از تدوین پیش‌نویس قانون اساسی جدید انجام شود و با توجه به این امر، ما منتظر اتخاذ تصمیم‌های مربوطه از سوی نماینده سازمان ملل متحد هستیم.

ایسنا

2a.jpg

نماینده حزب جمهوری خلق در پارلمان ترکیه:

رژیم ترکیه در روند راه حل سیاسی بحران سوریه مانع تراشی می کند

به گزارش سانا؛ فکری ساغلار نماینده حزب جمهوری خلق در پارلمان ترکیه تاکید کرد که رژیم ترکیه با حمایت از گروه های تروریستی، تسهیل روند عبور و مرور تروریست ها در مرز سوریه با ترکیه و نیز تجهیز آنها به سلاح، در روند راه حل سیاسی بحران سوریه مانع تراشی می کند.

نماینده حزب جمهوری خلق در پارلمان ترکیه گفت: همگان می دانند که طی پنج سال گذشته هزاران تروریست از طریق ترکیه، وارد سوریه شدند و به گروه های تروریستی” داعش”، “جبهه النصره” و دیگر گروه های تروریستی پیوستند.

38214.00.jpg

نیروهای عراقی در ۴۰۰ متری مرکز فلوجه همزمان با آغاز عملیاتی جدید در غرب این شهر

منابع عراقی اعلام کردند که نیروهای مبارزه با تروریسم تنها ۴۰۰ متر با مرکز شهر فلوجه فاصله دارند.

الرمادي و فلوجه

به گزارش شبکه خبری سومریه نیوز، سفیان العیثاوی، مشاور استاندار الانبار در امور عشایر اعلام کرد که روند عملیات آزادسازی شهر فلوجه طبق برنامه‌ریزی حیدر العبادی، نخست وزیر عراق پیش می‌رود اما مساله‌ای که عملیات نظامی را به تأخیر می‌اندازد وجود خانواده‌ها در این شهر است.

وی گفت که دستگاه مبارزه با تروریسم تنها 400 متر با مرکز شهر فاصله دارد و این تحول امنیتی بزرگی است.

سرلشکر اسماعیل المحلاوی، فرمانده عملیات الانبار نیز اعلام کرد که عملیات آزادسازی دو منطقه الفلاحات و الصبیحات در غرب فلوجه امروز (شنبه) آغاز شد و یگان هشتم ارتش با پشتیبانی ائتلاف آمریکایی و نیروهای عراقی عملیات نظامی گسترده‌ای را در این دو منطقه آغاز کردند.

المحلاوی افزود: عملیات با مشارکت عشایر داوطلب صورت گرفته است.

خبرنگار المیادین نیز اعلام کرد که نیروهای عراقی به خطوط دفاعی داعش در محله الشهداء الاول در جنوب فلجه رخنه کرده‌اند.

همچنین حاکم شرعی داعش در منطقه الجمهوریه و البو حصوه در جنوب صلاح الدین در حمله هوایی نیروهای عراقی کشته شده است.

یک منبع امنیتی صبح روز جمعه اعلام کرد که درگیری‌های بسیار شدیدی میان داعش و نیروهای عراقی در جنوب فلوجه رخ داده است و این نیروها به پیشروی خود به سمت مرکز شهر ادامه می‌دهند.

همچنین خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق به محور غربی شهر فلوجه رفته تا ناظر بر روند عملیات و پیشروی ارتش باشد.

از سوی دیگر برخی منابع اعلام کردند که داعش دست به کشتار عشایر البوصالح و البوحاتم در غرب فلوجه زده و به روی خانواده‌هایی که به سمت العامریه می‌رفتند، آتش گشود.

به گفته این منابع، بیشتر قربانیان زن و کودک هستند.

نیروهای عراقی از 23 مه گذشته عملیات "درهم شکستن تروریسم" را برای بازپس‌گیری فلوجه آغاز کردند. این شهر مقر اصلی داعش در غرب عراق است.

این نیروها مناطق گسترده‌ای را در اطراف فلوجه آزاد کردند اما با مقاومت شدید داعش در طول هفته گذشته مواجه شدند. مشکل اصلی که مانع پیشروی نیروهای عراقی می‌شود وجود تعداد زیادی از غیرنظامیانی است که داعش در فلوجه از آن‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

همزمان با ادامه عملیات نیروهای عراقی کوچ غیرنظامیان از منازلشان به دلیل درگیری‌ها ادامه دارد و سازمان ملل نیز از کمک به آن‌ها ناتوان است.

هزاران خانواده عراقی که در حال فرار از فلوجه هستند از کمبود شدید خدمات به ویژه غذا و شیر نوزادان و همچنین نبود اردوگاه‌های کافی شکایت دارند.

نهادهای محلی و بین‌المللی درخواست فوری را برای حمایت از آوارگان به ویژه با افزایش درجه حرارت ارائه کرده‌اند. این درحالی است که هیات کمکی سازمان ملل به آوارگان عراقی (یونامی) روز جمعه اعلام کرد که به دلیل نبود کمک مالی کافی از سوی کشورهای اهداکننده هیات سازمان ملل در عراق اموال لازم را برای کمک به آوارگان ندارد.

هماهنگ کننده عملیات انسانی سازمان ملل در عراق با بیان اینکه این سازمان اموال لازم را برای کمک به آوارگان ندارد، از تمامی کشورهای جهان خواست از سازمان ملل برای امدادرسانی به خانواده‌های آواره حمایت به عمل آورند.

سازمان ملل ماه گذشته میلادی اعلام کرده بود که حدود 50 هزار عراقی در شهر فلوجه گرفتار هستند.

صهیب الراوی، استاندار الانبار نیز اعلام کرد که صدها خانواده در فلوجه و مناطق اطراف آن مفقود شده‌اند.

الراوی ضمن متهم کردن نیروهای مردمی به نقض حقوق غیرنظامیان از حیدر العبادی خواست این نیروها را از اطراف فلوجه خارج کند.

از سوی دیگر حیدر العبادی در صفحه خود در پایگاه اجتماعی توییتر نوشت که داعش هیچ جایی در عراق ندارد و نیروهای قهرمان عراقی فلوجه و موصل را آزاد کرده و همگی این پیروزی را جشن خواهند گرفت.

وی همچنین با سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق دیدار و یا وی درباره تحولات سیاسی و امنیتی و جنگ علیه داعش بحث و گفتگو کرد.

الجبوری و العبادی بر لزوم اجرای اصلاحات و مبارزه با فساد در کنار عملیات آزادسازی مناطق عراق از چنگ داعش تأکید کردند.

ایسنا

146.jpg

با پیشروی کردها، ارتباط داعش با مرز ترکیه قطع شد

مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که راه‌های اصلی امدادرسانی داعش از ترکیه بسته شده است.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، دیده بان حقوق بشر سوریه امروز (جمعه) اعلام کرد که راه‌های اصلی امدادرسانی داعش از ترکیه بسته شده است.

این مهم پس از آن به دست آمد که گروه شبه نظامی موسوم به نیروهای سوریه دمکراتیک اعلام کردند که شهر استراتژیک منبج را به طور کامل محاصره کرده‌اند و راه ارتباطی داعش با شهر اعزاز در مرز با ترکیه را بسته‌اند.

با کنترل کردها بر راه‌های ارتباطی منبج عملا ارتباط داعش در مرکز سوریه با نیروهای این گروه در شمال حلب و مرز با ترکیه قطع شده و این گروه تروریستی از مناسب‌ترین راه جذب نیروی خارجی، فروش نفت و نقل و انتقال اعضای به خارج از سوریه که همان خاک ترکیه است، محروم شد.

در همین حال، خبرگزاری اسپوتنیک گزاراش داد که داعش دست به یک کشتار دسته جمعی در روستای الغندوره در شمال شرق منبج در حومه حلب زده است.

ایسنا

10-2.jpg

اسد خطاب به اردغان؛

حلب گورستانی است که رویاها و آمال این سفاح را دفن خواهد کرد.

رئیس جمهور دکتر بشار اسد: جنگ ما ضد تروریسم ادامه دارد و همانطور که تدمر آزاد کردیم همه سوریه را از دست تروریست ها آزاد خواهیم کرد و گزینه ای غیر از پیروزی در برابر ما نیست

رئیس جمهور دکتر بشار اسد در سخنرانی در برابر پارلمان سوریه تاکید کرد: ملت سوریه بار دیگر با مشارکت بی سابقه خود در انتخابات مجلس و انتخاب نمایندگانش جهان را غافلگیر کرد.

دکتر بشار اسد، ابراز امیدواری کرد که سال آینده سالی سرشار از عافیت و سلامتی برای سوریه باشد.

رئیس جمهور در این نشست اشاره کرد که مشارکت گسترده ملت سوریه در انتخابات پارلمانی پیامی واضح برای جهان داشت که هر اندازه فشارها زیاد شود ملت سوریه بیشتر به استقلال خود پایبند است. این مجلس با مجالس سابق متفاوت است. رأی دهندگان در این دوره نامزدهایی را برگزیدند که از عمق رنج و محنت و در عین حال از روی سخاوت آمده اند.

در این پارلمان مادر شهید، هنرمند و پزشکی که مجانی بیماران را معالجه کرده است حضور دارند. در این پارلمان صدای زن و تعداد افرادی که دارای مدارک عالی هستند بالا رفته است.

رئیس جمهور اشاره کرد: هنگامی که با اخلاص و صدق برای وطن کار می کنیم برای خود نیست آنگاه رقابت شما در قوه مجریه فعال و واقعی می شود.

دکتر بشار اسد گفت: “درگیری‌های بین المللی باعث درگیری‌های منطقه‌ای شده است که به صورت مستقیم تاثیر خود را بر منطقه و به ویژه سوریه گذاشت”.

دکتر بشار اسد رئیس جمهور گفت: بر هیچ کس پنهان نیست که جوهره روند سیاسی از دید کشورهای حامی تروریست فقط برای هدف قرار دادن جوهره مفهوم میهن یعنی قانون اساسی است… بر این باور بودند که پس از شکست طرح تروریستی، اصل طرح سیاسی هدف قرار دادن قانون اساسی و در نتیجه ایجاد هرج و مرج است…طرح این بود که تروریسم آورده شود و به صورت کامل مسلط و سپس به آنان صفت میانه‌رو داده شود.

رئیس جمهور دکتر بشار اسد اشاره کرد: جغرافیا اساس وحدت ملت نیست؛ بلکه وحدت با شهروندان این کشور شروع می‌شود.

دکتر بشار اسد گفت: رژیم اردوغان فاشیسم بر حلب متمرکز شده است زیرا آخرین امید برای طرح وی است اما حلب گورستانی است که رویاها و آمال این سفاح را دفن خواهد کرد.فتنه در سوریه خفته نیست بلکه مُرده است و انفجارها نشان دهنده این است که ملت سوریه در مرگ و زندگی برادر هستند.

رئیس جمهور اشاره کرد: هر نوع روند سیاسی که با مبارزه با تروریسم آغاز نشود و همزمان با این مبارزه ادامه پیدا نکند و به نتیجه نرسد، بی معنی است و به نتایج مناسب نخواهد رسید.

دکتر بشار اسد با اشاره به اینکه در گفتمان کشورهای حامی تروریسم «اصطلاحات فرقه‌ای» بیشترین مکان را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: برخی از کشورهای سعی دارند از نظر طائفه‌ای شهروندان را تقسیم کنند. . نظام طایفه ای ، فرزندان یک کشور را به دشمن و رقیب یکدیگر تبدیل می کند…اینجاست که کشورهای استعمارگر خود را به عنوان وکیل گروه‌های داخل کشور معرفی می‌کنند… اتحاد نه با جغرافیا بلکه با اتحاد شهروندان صورت می‌گیرد و در هر مذاکره ای، اصول ضروری است؛ زیرا مرجع، مذاکره است.

رئیس جمهور دکتر بشار اسد تاکید کرد : همانطور که تدمر و پیش از آن بسیاری از مناطق سوریه را آزاد کردیم، سراسر خاک کشور را آزاد خواهیم کرد و گزینه ای جز پیروزی در برابر ما وجود ندارد.

دکتر بشار اسد رئیس جمهور سوریه افزود: تروریسم اقتصادی و تروریسم به شکل بمبگذاری یکی است. جنگ4 ما علیه تروریسم ادامه خواهد داشت. تنها زمانی خونریزی به پایان می‌رسد که ما تروریسم را ریشه‌کن کرده باشیم. ما همانطور که

تدمر را آزاد کردیم تمامی خاک سوریه را آزاد خواهیم کرد. هیچ گزینه‌ای پیش روی ما جز پیروزی نیست.

آتش‌بس موجب اجرای بسیاری از آشتی‌ها و کاهش خونریزی‌ها شده است. آتش‌بس همچنین به تمرکز تلاش‌های نظامی منجر شد؛ تلاش‌هایی که به آزادی تدمر و “القریتین” در غوطه انجامید. ما به سرعت پیروزی‌هایی را کسب کردیم و نمی‌توانیم دستاوردهای بزرگ را تکذیب کنیم. مشکل آتش‌بس این بود که آمریکا به آتش‌بس پایبند نیست و از عربستان و ترکیه و از اردوغانی که در خارج رسوا شده و حتی در داخل نیز تمامی اقداماتش فاش شده است، چشم‌پوشی کرد.

سانا

37-2.jpg

رأی الیوم تحلیل کرد؛

پیشروی ارتش سوریه تا ۳۰ کیلومتری فرودگاه نظامی الطبقه در الرقه

نیروهای ارتش سوریه با حمایت هوایی روسها موفق شدند که به سوی مرزهای اداری استان الرقه پیشروی کنند و به حدود ۳۰ کیلومتری فرودگاه نظامی الطبقه و ۲۵ کیلومتری دریاچه الفرات برسند.

به گزارش رأی الیوم، نیروهای دموکراتیک سوریه و ارتش سوریه به صورت همزمان در مبارزه با تروریست های داعش در الرقه شمال سوریه پیشروی داشته اند.

بر اساس این گزارش نیروهای ارتش سوریه روز دوشنبه در استان الرقه که یکی از مراکز اصلی داعش محسوب می شود، پیشروی داشتند. این در حالی است که نیروهای سوری دموکراتیک نیز در شهر منبج واقع در استان حلب پیشروی داشتند.

یک منبع سوری در همین راستا گفت: درگیری ها در اطراف منبج و پیشروی سریع نیروهای سوریه در الرقه حاکی از آن است که داعش در مقابله با آنها ناتوان است. نیروهای ارتش سوریه با حمایت هوایی روسیه موفق شدند که به سوی مرزهای اداری استان الرقه پیشروی کنند و به حدود ۳۰ کیلومتری فرودگاه نظامی الطبقه و ۲۵ کیلومتری دریاچه الفرات برسند.

وی در ادامه و در همین راستا افزود: این پیشروی به سمت مرکز استان الرقه برای نخستین بار طی دو سال اخیر صورت گرفت و بسیار شاخص بود. نیروهای سوری روز پنج شنبه حمله ای را به شهر الطبقه واقع در نزدیکی دریاچه الفرات در حدفاصل ۵۰ کیلومتری غرب شهر الرقه آغاز کردند. همچنین در حال حاضر نیروهای دموکراتیک سوریه در حدفاصل ۶۰ کیلومتری شمال شرق الطبقه حضور دارند. به علاوه درگیری اصلی در آزادسازی منبج در حومه شمال شرقی حلب است.

تشتت و از هم پاشیدگی داعش

رای الیوم در ادامه گزارش داد: نیروهای دموکراتیک سوریه در ادامه حمله ای که از هفته پیش آغاز کردند، روز دوشنبه درگیری های شدیدی را با تروریست ها در نزدیکی دروازه جنوب شرقی شهر منبج انجام دادند و همچنین به ۵ کیلومتری شهر منبج رسیده اند.

منبج در نزدیکی شهرهای الباب و جرابلس که با ترکیه هم مرز هستند، قرار دارد و یکی از مراکز اصلی داعش در حومه شمال شرقی حلب محسوب می شود. شهر منبج دارای اهمیت راهبردی است؛ به دلیل اینکه در خط امدادرسانی اصلی داعش میان الرقه در سوریه و مرزهای ترکیه واقع شده است. در طول هفته نیروهای دموکراتیک سوریه توانستند خطوط امدادرسانی میان الرقه و منبج را قطع کنند و بر ۴۲ روستا و زمین کشاوزی مسلط شدند.

یکی از کارشناسان در همین زمینه تصریح کرد: هدف نیروهای دموکراتیک سوریه از حمله به الطبقه تضعیف قدرت داعش در دفاع از منبج به عنوان نقطه اصلی تمرکز این گروه تروریستی است.

اتاق عملیات مشترک

رای الیوم نوشت: حملات گوناگون علیه داعش در شمال سوریه از حمایت هوایی روسیه و بعضا ائتلاف موسوم به ضد داعش به فرماندهی آمریکا برخوردار است. این اقدام در راستای هماهنگی بین المللی میان مسکو و واشنگتن صورت می گیرد.

در همین راستا یکی از منابع نزدیک به دولت سوریه عنوان کرد: امکان ندارد هیچ از یک طرفین بدون هماهنگی با طرف دیگر اقدام به حمله هوایی در جنگ الرقه کند. بر حملات بزرگ، اتاق عملیات مشترک سوری عراقی که از ماه ها پیش در بغداد فعالیت دارد، نظارت می کند و روسیه و آمریکا از آن حمایت می کنند.

حملات علیه تروریست ها در سوریه با حمله ارتش عراق علیه تکفیری های داعش در شهر فلوجه (واقع در غرب بغداد پایتخت عراق)به عنوان یکی از مراکز اصلی داعش در عراق همزمان شده است. نیروهای عراقی موفق به محاصره فلوجه و حمله به برخی نقاط آن شده اند.

رای الیوم به نقل از یکی از کارشناسان در همین زمینه عنوان کرد: انتظار می رود درگیری ها چندین ماه به طول انجامد و داعش تا آخرین لحظات از نقاط حساسش مانند منبج، الباب، گذرگاه های مرزی و شهر الرقه دفاع کند.

مهر

30-3.jpg

لاوروف:

روسیه حمایت هوایی از ارتش سوریه در حلب را گسترش می‌دهد

وزیر امور خارجه روسیه گفت نیروی هوایی این کشور حمایت هوایی از نیروهای دولتی سوریه در شهر حلب را گسترش می‌دهد.

به گزارش راشاتودی، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت نیروی هوایی این کشور حمایت هوایی از نیروهای دولتی سوریه در شهر حلب و اطراف آن را گسترش می‌دهد تا از تسخیر این شهر توسط گروه‌های تروریستی جلوگیری شود.

لاوروف پس از دیدار با همتای فنلاندی خود، گفت: «باتوجه به شرایط در رابطه با چگونکی فعالیت نیروی هوایی خود تصمیم می‌گیریم. این امر نباید آمریکایی‌ها را متعجب کند.»

وزیر امور خارجه روسیه اضافه کرد گروه‌های معارضانی که خود را از نیروهای جبهه النصره و داعش جدا نکرده‌اند، خود مقصر بوده و در حمله‌های هوایی روسیه هدف قرار خواهند گرفت.

ایلنا

298079-alexfas01-2.jpg

جنگنده‌های روسی تأسیسات نفت داعش را نابود کردند

وزارت دفاع روسیه از نابودی تأسیسات غیرقانونی تولید نفت داعش در نزدیکی «رقه» در حملات اخیر جنگنده‌های روسی در این منطقه خبر داد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، جنگنده‌های روسی 4 مورد از تأسیسات غیرقانونی تولید نفت گروه تروریستی داعش را نابود کرده‌اند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: جنگنده‌های نیروی هوایی روسیه با هدف گرفتن مواضع گروه تروریستی داعش در شمال غرب رقه، 4 مورد از تأسیسات استخراج غیرقانونی نفت را نابود کردند.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های سوخو-34 روسیه طی یک هفته گذشته یک سری حملات هوایی علیه عملیات استخراج و قاچاق نفت تروریست‌ها در سوریه انجام داده‌اند. در عملیات هوایی روز چهارشنبه تأسیسات نفت تحت تصرف داعش در الحسکه نابود شد و در روز سه‌شنبه نیز مجددا حملاتی در نزدیکی رقه انجام شده بود.

به گزارش فارس، بنا بر بیانیه وزارت دفاع روسیه، «رقه پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش است و گفته می‌شود که این منطقه گذرگاه اصلی قاچاق غیرقانونی نفت از سوریه به مرزهای ترکیه است».

آفتاب

2-11.jpg

چک محاصره اقتصادی اروپایی‌ها علیه سوریه را شکست

یک فروند هواپیمای چک که حامل کمک‌های انسانی است، امروز وارد فرودگاه دمشق خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، منابع موثق اعلام کردند، یک فروند هواپیمای چک که حامل کمک‌های انسانی است، امروز- یکشنبه- در فرودگاه بین‌المللی دمشق به زمین خواهد نشست.

این اولین هواپیمای اروپایی است که از زمان محاصره اقتصادی اروپا علیه سوریه وارد این کشور می‌شود.

طبق اعلام این منابع، یک هواپیمای چک دیگر نیز طی هفته جاری وارد سوریه خواهد شد و قرار است در فرودگاه دمشق به زمین بنشیند.

«فیصل المقداد» معاون وزیر خارجه سوریه، اوایل آوریل گذشته به «پراگ» پایتخت چک سفر کرده و با شماری از مقام‌های این کشور دیدار کرد.

این در حالی است که اتحادیه اروپا، ماه گذشته میلادی تحریم‌ها علیه سوریه را به مدت یک‌سال دیگر تمدید کرد.

ایلنا

su3518011454551462.jpg

مواضع داعش در رقه زیر بمباران سنگین هواپیماهای روسیه

بمب افکن های روسیه در چارچوب پشتیبانی هوایی از ارتش سوریه در عملیات آزاد سازی شهر رقه مرکز اصلی داعش، مواضع این گروه تروریستی را زیر شدیدترین بمباران ها قرار داده اند.

بمباران هوایی مواضع داعش توسط هواپیماهای روسی و عملیات زمینی گسترده نظامیان سوری و نیروهای مردمی که از روز پنجشنبه آغاز شده است، سبب شکسته شدن خطوط دفاعی تروریست های داعشی در مرزهای رقه شده است و پیشروی ها ارتش سوریه همزمان با فرار تروریست ها همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری روسیا سگودنیا با اعلام تداوم حمله های هوایی روسیه علیه داعش نوشته است: نیروهای سوری برای نخستین بار از سال 2014 تاکنون از مرزهای رقه گذر کرده اند و تروریست های داعش  هم در حال عقب نشینی هستند.

این خبرگزاری افزوده است: هدف این عملیات در مرحله کنونی آزاد سازی روستاها و همچنین شهر الطبقه در شرق رقه و سپس ادامه پیشروی ها اعلام شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز به نقل از یک مقام نظامی روسیه گزارش داده است: واحدهای ارتش سوریه با برخورداری از بمباران مواضع داعش توسط بمب افکن های روسی، روستای راهبردی ایلاج را آزاد کرده و در حال پیشروی به سوی مناطق از پیش بینی شده از جمله الطبقه هستند.

بنا به این گزارش، به دلیل همزمانی عملیات نیروی هوا فضای روسیه و همچنین ارتش سوریه، تروریست های در حال فرار تلفات سنگینی را متحمل شده اند و شمار زیادی از عناصر داعشی نیز به اسارت در آمده اند.

خبرگزاری اسپوتنیک در یک گزارش دیگر نیز نوشته است: ادامه عملیات آزادسازی رقه و عملیات جدید در منبج به سمت غرب رود فرات سبب شده است تا گروهک های مسلح تحت حمایت ترکیه دچار تلفات سنگینی شوند.

این رسانه افزود: هرچه شبه نظامیان داعش و جبهه النصره مواضع خود را در سوریه بیشتر از دست بدهند، به سمتی عقب نشینی خواهند کرد که منبع حمایت لجستیک آنها محسوب می شود که یعنی استان هاتای، انطاکیه، قازیان تپه و کیلیس در مرزهای ترکیه است و این روند بی شک تهدیدی جدی برای امنیت ملی ترکیه خواهد بود.

نیروهای سوری تلاش می کنند کنترل راه ارتباطی رقه – حلب را به دست گرفته و از این طریق گروه های تروریستی مستقر در استان حلب را نیز محاصره کنند.

روسیه با استفاده از فرودگاه نظامی حمیمیم و پروازهای پیاپی چندین فروند بمب افکن مستقر در سوریه، عملیات بمباران مواضع گروه های تروریستی ضد سوری را همچنان ادامه می دهد.

براساس توافق آتش بس در سوریه گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره شامل پیمان ترک مخاصمه نیستند و حمله به مواضع این دو گروه تروریستی همچنان ادامه دارد.

آتش بس سوریه از اسفند ماه گذشته با فشار روسیه و پذیرش آمریکا به درگیری های گسترده پایان داد و با پذیرش آن توسط 140 گروه، آرامش نسبی در این کشور برقرار شد.

بیش از پنج سال قبل آمریکا در راس گروهی از کشورهای غربی عربی بویژه عربستان سعودی، تندروترین تروریست ها از کشورهای مختلف جهان حتی اروپایی را در گروه های داعش، جبهه النصره، احرارالشام و جیش الاسلام با حمایت های مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی سازمان داد و برای جنگ شهرها به سوریه گسیل کرد که مرگ ده ها هزار نفر بویژه زنان و کودکان، آوارگی میلیون ها تن و نابودی تقریبا تمامی زیرساخت ها این کشور را در پی داشته است.

ایرنا

pishmarga.jpg

ادامه پیشروی نیروهای پیشمرگه در موصل

نماینده نیروهای پیشمرگه کرد اعلام کرد که این نیروها توانسته‌اند ۱۲۰ کیلومتر مربع از اراضی شرق موصل در عراق را از کنترل نیروهای داعش خارج کنند.

به گزارش اسپوتنیک، نمایندگانی از نیروهای پیشمرگه کرد اعلام کردند که این نیروها موفق به آزادسازی بیش از 120 کیلومتر مربع از مناطق شرق موصل از کنترل نیروهای داعش شده‌اند.

«امیر شریفی» در مصاحبه با خبرنگاران گفت:‌ «پس از سه روز نبرد، نیروهای پیشمرگه توانستند 120 کیلومتر مربع در شرق موصل که شامل 9 روستا است را به تصرف خود درآورند. »

طبق اعلام نظر حزب اتحاد میهنی کردستان، حدود پنج هزار مبارز کرد که به سلاح‌های با کالیبر بالا مجهز هستند، در این عملیات شرکت کرده اند.

موصل دومین شهر بزرگ عراق است که به تصرف نیروهای داعش در آمده است؛ گروهی که در بسیاری کشورها از جمله روسیه و انگلیس غیر قانونی اعلام شده است.

ایلنا

farhangnews_205826-568299-1464240965.jpg

آزادسازی محورهای وسیعی از فلوجه

پلیس فدرال عراق اعلام کرد که بیش از 28 منطقه از زمان آغاز عملیات آزادسازی فلوجه آزاد شده است، علاوه بر اینکه راه‌های امدادرسانی به داعش بسته و حلقه محاصره آن تنگ‌تر شده است.

به گزارش سایت شبکه سومریه نیوز عراق، رائد شوکت جودت،‌ فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کرد که تمامی شهرها، روستاها و شهرستان‌های اطراف شهر فلوجه پاکسازی شده که تعدادش به 28 منطقه می‌رسد و عروس این مناطق الکرمه است.

جودت افزود: حلقه محاصره شهر صد در صد تنگ‌تر شده و هیچ راه امدادرسانی به داعش وجود ندارد و بسیاری از افراد آن روحیه شکست خورده‌ای دارند و اطلاعات ما نشان می‌دهد که اعضای داعش دیگر نمی‌توانند برخورد تندی با شهروندان داشته باشند چون تسلط بر نیروهای خود را از دست داده‌اند و تنها تعداد اندک شبه نظامی عرب و غیرعرب برای آنها باقی مانده و بزودی در زمان آزادی شهر آنها نیز نابود خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: اعلامیه‌هایی در شهر انداخته شده و از شهروندان خواسته شده است که از نزدیک شدن به مناطق درگیری اجتناب کنند و ما تلاش می‌کنیم هیچ خسارتی به شهروندان وارد نشود.

پیشروی ارتش عراق در چند محور ادامه دارد و مسیرهای آزاد شده به نیروهای مبارزه با تروریسم اجازه می‌دهد که به مرکز شهر حمله کنند.

در عین نیروهای حشد شعبی اعلام کردند که توانسته‌اند بیش از 40 نقطه در اطراف و داخل شهر فلوجه را در چندین محور آزاد کنند که به شرح ذیل است:

محور الکرمه: مرکز الکرمه، مناطق اطراف آن از جمله مخازن الکرمة، روستای الرشاد، روستای آل بو خلیفة، جنابین، اللهیب، الصبیحات، العبادی، الشهابی الاول، جمیلة، الشهابی دوم، روستای السرابلة، الروفة، البو عیسی آزاد شده‌اند.

محور السجر: السجر، روستاهای آل بو سیفی، اللیفیة، آل بو عودة، المقبرة الاسلامیة، البو حدید البو ناصر آزاد و مسیر چهارراه السلام به سمت السجر تامین امنیت شده است.

محور البکارة: روستاهای آل بو سیفی، آل بو جاسم، آل بو سدیرة، آل بو جمیل، آل بو خنفر، الجعیفی، آل بو خنفر، الدوایة، الشیحة، غینان، منطقه العریمیه و العوینات نیز تحت کنترل است.

محور صنعتی در شرق فلوجه: کارخانه‌های سیمان، گچ، رنگ سازی، لاستیک سازی، چرم سازی آزاد شده‌اند.

محور شرق الفلوجه: آزادسازی حویجة البو شجل، منطقة الزغارید (شمال شرق الصقلاویة) و روستای المزرعة (جنوب شرق الفلوجة) آزاد شده‌اند.

محور جنوبی: آزادسازی النعیمیة، الزیدان، روستای سلیمان خلف و منطقه الشهداء.

همچنین گروه رسانه‌ای جنگ از کشته شدن مسئول بمب گذاری خودروها در تشکیلات داعش در غرب فلوجه خبر داد.

این گروه اعلام کرد که نیروهای مبارزه با تروریسم توانستند مسئول بمب گذاری خودروها را به نام ابوالحارث در فلوجه از پای درآورد.

همچنین نیروهای عراقی روز دوشنبه مرکز پلیس النعیمیه در جنوب فلوجه را آزاد کرده و پرچم عراق را بر فراز این مرکز به اهتزاز درآوردند.

به گزارش سومریه نیوز، نیروهای واکنش سریع توانستند پرچم عراق را بر فراز مرکز پلیس نعیمیه واقع در محور جنوبی فلوجه به اهتزاز درآورند.

نیروهای حشد شعبی نیز اعلام کردند، مسیرها برای خروج غیرنظامیان از داخل فلوجه و تحویل آنها به ارتش و پلیس فدرال تامین شده و حدود بیش از 2000 خانوار از این شهر خارج شده‌اند و به آنها کمک‌های انسانی شده و اکنون در مدرسه الکرمه اقامت دارند.

همچنین یکی از سران عشایر در فلوجه اعلام کرد که داعش 100 جوان از ساکنان فلوجه را به مکانی نامعلوم برده است.

مجید الجریصی یکی از سران عشایر شهر فلوجه گفت:‌ بیش از 20 خودروی داعش که در آن 150 نیروی داعشی بودند به منازل حمله و 100 جوان را اسیر کرده و به مکانی نامعلوم بردند.

این در حالی است که وزارت مهاجرت عراق اعلام کرد: ‌573 خانواده طی یک هفته از فلوجه گریخته‌اند.

ایسنا

n00.jpg

افزایش حملات روسیه به محل‌های استخراج غیرقانونی نفت در سوریه

روسیه از ۲۰ مه حملات خود را به محل‌های استخراج غیرقانونی نفت در سوریه و ابزار قاچاق محصولات نفتی به ترکیه شدت بخشیده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی رودسکوی، رئیس اداره کل عملیات ستاد ارتش روسیه ضمن اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: روسیه و آمریکا درباره ضرورت تاثیر گذاری بر امکانات اقتصادی گروه تروریستی داعش و گروه تروریستی دیگر موسوم به "جبهه النصره" تفاهم دارند.

رئیس اداره کل عملیات ستاد ارتش روسیه افزود: در سطح کارشناسان بحث‌های مفصلی درباره این موضوع صورت گرفته و از روز 20 مه به حملات به محل های استخراج غیرقانونی نفت در سوریه و وسایل قاچاق محصولات نفتی به ترکیه شدت بخشیده‌ایم.

رودسکوی درباره وضعیت جنگ در استان ادلب در شمال غرب سوریه که در کنترل جبهه النصره است نیز گفت: توقف حملات هوایی ما باعث شده النصره قدرت خود را بازیابی کنند. آنها از این فرصت برای سازماندهی مجدد نیرو و بالا بردن آمادگی خود برای حمله استفاده می‌کنند.

پیشتر آمریکا از روسیه خواسته بود تا زمانی که نتوان میان النصره و دیگر گروه‌های مخالف سوری تمایز قائل شد، حملات خود را به مواضع مخالفان به ویژه در ادلب متوقف کند.

ایسنا

111.jpg

شهر «الکرمه» در شرق فلوجه آزاد شد

فرمانده عملیات آزادسازی فلوجه از آزادسازی کامل شهر الکرمه در شرق فلوجه از اشغال گروه تروریستی داعش خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از السومریه‎نیوز، «عبدالوهاب الساعدی» فرمانده عملیات آزادسازی فلوجه، شامگاه دوشنبه اعلام کرد: «نیروهای امنیتی و نیروهای داوطلب مردمی (الحشد الشعبی) توانستند شهر الکرمه واقع در 13 کیلومتری شرق فلوجه را به طور کامل از اشغال تروریست‌های داعشی آزاد کنند و پرچم عراق را بر فراز ساختمان شورای شهرستان الکرمه به اهتزاز درآورند.»

الساعدی تصریح کرد: «عملیات آزادسازی بعد از کشته شدن ده‌ها داعشی توسط نیروهای عراقی انجام شد و بخش مهندسی نیروهای امنیتی عراق در حال پاک‌سازی کامل شهر از مین‌ها و بمب‌های کار گذاشته شده در معابر یا خانه‌ها هستند.»

پیش از این، «شاکر جودت» فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کرده بود که نیروهای امنیتی موفق شدند راه ارتباطی فلوجه با الکرمه را قطع و سه منطقه را در این شهر آزاد کنند.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، بامداد دوشنبه، آغاز عملیات آزادسازی شهر فلوجه در استان الانبار از اشغال گروه تروریستی داعش را اعلام کرد.

ایلنا

139.jpg

هلاکت بیش از ۱۰۰ تروریست در حومه‌ حماه

یک منبع نظامی از کشته شدن دست‌کم ۱۲۵ تروریست جبهه النصره و احرار الشام در حومه‌های جنوبی و شمالی حماه خبر داد. همزمان منابع از کشته شدن فرمانده نظامی برجسته احرار الشام در حومه لاذقیه خبر می‌دهند. درگیری‌های شدیدی نیز از یک سو میان جیش الاسلام با فیلق الرحمن و گروه جیش الفسطاط در جبهه مقابل جیش الاسلام در غوطه شرقی دمشق گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک منبع نظامی سوری عنوان داشت: در عملیات ویژه ارتش و نیروهای مسلح سوریه دست‌کم ۱۲۵ تن از نیروهای جبهه النصره و احرار الشام در حومه‌های جنوبی و شمالی حماه کشته شده و خودروها و تجهیزات مجهز آنها به مسلسل‌های سنگین منهدم شد.

این منبع گفت: نیروهای ارتش و نیروهای مسلح سوریه در این عملیات ویژه محاصره نیروگاه تولید برق الزاره را شکستند و گروه‌های تروریستی وابسته به جبهه النصره و احرار الشام را به عمق منطقه "حر بنفسه" در حومه جنوبی به عقب راندند.

وی تصریح کرد: این عملیات به کنترل یگان‌های ارتش بر تمامی پایگاه‌های مهم در شمال و شرق منطقه "حر بنفسه" انجامید.

هلاکت سرکرده برجسته احرار الشام در لاذقیه

در همین حال، خبرگزاری‌ها گزارش دادند که اسماعیل علی پاشا با کنیه ابو ضیاء بنش، فرمانده نظامی از احرار الشام در پی درگیری با نیروهای سوری در تپه الحداده در حومه لاذقیه به هلاکت رسیده است. در صفحه‌های نزدیک به گروه‌های تروریستی احرار الشام اطلاعاتی مبنی بر کشته شدن اسماعیل علی پاشا در حومه لاذقیه منتشر شده است.

نیروهای سوری عملیات نظامی مکرری را برای بازپس‌گیری تپه الحداده در حومه لاذقیه و پایان دادن به کنترل گروه‌های مخالف بر حومه شمالی لاذقیه ترتیب می‌دهند.

ارتش سوریه توانسته است بیشتر پایگاه‌ها را در آنجا به ویژه ربیعه و سلمی را بازپس بگیرد.

درگیری‌های شدید میان گروه‌های مسلح در غوطه شرقی

همزمان، شبکه المیادین گزارش داد که درگیری‌های شدیدی میان گروه‌های جیش‌الاسلام از یک سو با فیلق الرحمن و گروه جیش الفسطاط در بیت سویع در غوطه شرقی دمشق به وقوع پیوسته است.

این درگیری‌ها پس از شکست میانجیگری‌ها برای ائتلاف مجدد گروه‌های مسلح در غوطه شرقی دمشق صورت گرفته است که سقوط آتش‌بس میان این گروه‌ها را حتمی کرده است.

دو گروه جیش الفسطاط و فیلق الرحمن؛ جیش الاسلام را به خیانت به گروه‌ها و تحویل دادن غوطه جنوبی به ارتش سوریه در پی عقب‌نشینی نیروهای جیش الاسلام متهم می‌کنند.

نیروهای سوری توانسته‌اند پس از ورود به منطقه دیر العصافیر و عقب‌نشینی کامل نیروهای جیش الاسلام و گروه‌های هم‌پیمان با آن مناطق و روستاهایی را در بخش جنوبی غوطه شرقی دمشق تحت کنترل خود درآورند.

این در حالی است که 24 گروه شورشی در سوریه طرح 10 بندی برای توقف درگیری‌ها در غوطه شرقی ارائه دادند.

به موجب این طرح، باید درگیری‌ها متوقف،‌ راه‌ها باز و محاصره مناطق تحت محاصره شورشیان برداشته شود.

براساس این طرح، گروه‌های شورشی متعهد به تضمین عدم اعمال زور خواهند شد و باید تضمین‌های کتبی و کتبی نسبت به ایت طرح ارائه دهند.

پیشروی کردها در شمال شرق رقه

از سوی دیگر، یگان‌های حمایت مردمی کرد روستاهای الهیشه که حدود 45 کیلومتر از شمال شرق رقه فاصله دارد، بازپس گرفتند.

1461913315392400.jpg

عفو بین‌الملل:

شورشیان سوری مقصر جنایات جنگی در حلب هستند

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: گروه‌های مسلحی که منطقه شیخ مقصود را محاصره کرده‌اند، مکررا حملات کورکورانه‌ای علیه منازل غیرنظامیان، خیابان‌ها، فروشگاه‌ها و مساجد انجام می‌دهند که منجر به کشته و مجروح شدن غیر نظامیان می‌شود و نشان‌دهنده بی‌اعتنایی شرم‌آور نسبت به زندگی انسان‌هاست. این حملات در زمره جنایات جنگی محسوب می‌شود.

مدیر بخش خاورمیانه عفو بین‌الملل تاکید کرد: پرتاب مهمات انفجاری به سمت مناطق غیرنظامی در شیخ مقصود به دست گروه‌های مسلح، نقض وقیحانه قانون تمایز میان اهداف نظامی و غیر نظامی است که یک قانون دوستانه در قوانین بشردوستانه بین‌المللی محسوب می‌شود.

عفو بین‌الملل با ذکر شهادت شاهدان عینی و تصاویر ویدیویی، گفت که دست‌کم 83 غیرنظامی از جمله 30 کودک بین آوریل و فوریه در این منطقه کشته شده‌اند.

با پایان مهلت تمدید شده آتش‌بس در حلب، منابع محلی از بازگشت درگیری‌ها به دومین شهر پرجمعیت سوریه خبر دادند. آنگونه که مخالفان سوری می‌گویند، جنگنده‌های روسیه و سوریه بامداد روز پنجشنبه مواضع گروه‌های شورشی در حومه جنوبی و غربی حلب را بمباران کردند و درگیری‌ها با استفاده از خمپاره و توپخانه نیز از سرگرفته شده است.

آتش‌بس حلب که با تلاش‌های مشترک روسیه و آمریکا برقرار شده بود، چند بار تمدید شد که آخرین تمدید آن 48 ساعته بود و بامداد پنجشنبه مهلت آن به پایان رسید. پیشتر درگیری‌هایی در مناطق اطراف شهر حلب روی داده بود اما از سرگیری خشونت‌ها در داخل شهر اکنون شکل جدی به خود گرفته است.

ایسنا

1461400.jpg

داعش چند درصد از خاک عراق را در اختیار دارد؟

دولت عراق روز چهارشنبه اعلام کرد: حضور داعش در شهرها و استان های عراق پس از اشغال 40 درصد از خاک این کشور، اکنون به 14 درصد این مناطق کاهش یافته است.

به گزارش رویترز، «سعد الحدیثی» سخنگوی دولت عراق در بیانیه ای که از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد، تصریح کرد: عملیات های نظامی علیه گروه تروریستی داعش باعث بازپس گیری حدود دو سوم مناطق تحت اشغال این گروه شده است.

ارتش عراق با کمک نیروهای الحشد الشعبی (داوطلبان مردمی) و نیز پیشمرگ های کرد موفق به بازپس گیری این مناطق شده اند این در حالی است که همچنان انتقادهایی جدی از سوی شخصیت های عراقی و بین المللی و نیز ناظران تحولات میدانی جنگ بر نقش کمرنگ نیروهای موسوم به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش به رهبری آمریکا وارد است.

الرمادی، تکریت و بیجی از جمله مهمترین شهرهای عراق است که سال گذشته میلادی با همکاری نیروهای ارتش، الحشد الشعبی و پیشمرگ های کرد آزاد شد.

مسئولان عراقی می گویند در سال جاری میلادی شهر موصل (مقر خلافت خودخوانده داعش) را نیز از سیطره تروریست ها خارج خواهند کرد.

به نظر می رسد شکست های پی در پی تروریست های داعش که از سوی برخی کشورهای منطقه و جهان مورد حمایت قرار می گیرند باعث شده تا تغییرات تاکتیکی در نوع مواجهه آنان با نیروهای تحت لوای دولت عراق صورت گیرد. انفجارهای زنجیره ای اخیر بغداد در این چارچوب قابل بررسی است.

این انفجارها روز چهارشنبه تنها در شهرک صدر 52 کشته بر جای گذاشت و انفجار دو خودروی بمب گذاری شده در محله الکاظمیه شیعه نشین و نیز یک محله تجاری سنی نشین در غرب بغداد در مجموع 22 کشته و ده ها مجروح به جا گذاشت. داعش مسئولیت انفجار در شهرک صدر را بر عهده گرفت اما دو انفجار جدید (عصر چهارشنبه)را هنوز برعهده نگرفته است.

این برآورد دولت عراق درباره مناطق آزاد شده کمتر از آن چیزی است که اخیرا آمریکایی ها از زبان جان کری وزیر امورخارجه خود منتشر کردند. جان کری اخیرا به شبکه تلویزیونی الحره آمریکا گفته بود که 44 درصد از خاک عراق از اشغال داعش آزاد شده است.

همچنین همزمان با بازپس گیری مناطق تحت اشغال داعش، منابع مالی تروریست ها نیز که عمدتا از سرقت نفت و فروش آن یا غارت بانک ها و کمک های خارجی برخی طرف های منطقه ای حاصل می شد به شدت کاهش یافته است.

اسکای نیوز اعلام کرد: تروریست های داعش از این که حقوق ماهیانه شان از 100 دلار به 50دلار کاهش یافته ناخشنودند.

شبکه خبری اسکای نیوز امروز (چهارشنبه) به نقل از گروه موسوم به «دیده بان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد: نشانه هایی از اعتراض در میان تروریست های داعش در حومه دیرالزور مشاهده شده است و آنها از کاهش حقوق ماهیانه خود از 100 دلار به 50 دلار اظهار ناخشنودی کرده اند.

خبر اسکای نیوز درباره حقوق عناصر داعش در حالی بیان می شود که رسانه ها پیش از این حقوق ماهانه عناصر سوری گروهک تروریستی داعش را حداقل 300 دلار و حقوق عناصر خارجی این گروهک را بیش از یکهزار دلار اعلام کرده بودند.

بنابراین گزارش، تروریست های داعش علاوه بر این که از کاهش حقوق ماهیانه خود ناخشنودند از کاهش تخصیص غذای روزانه به کارگران از دو دلار به 50 سنت نیز اظهار نارضایتی کرده اند.

دیده بان حقوق بشر سوریه دلیل کم شدن حقوق ماهیانه عناصر گروهک تروریستی داعش را، کاهش شدید درآمدهای این گروهک پس از حملات هوایی بمب افکن های روسی از ماه سپتامبر 2014 به مواضع و تانکرهای نفت سرقتی داعش و شروع حملات زمینی نیروهای سوری و متحدان آن به مواضع داعش اعلام کرده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه به نسخه ای از اطلاعیه تروریست های داعش درباره دلایل کاهش حقوق عناصرش دست یافته که در آن آمده است: به دلایل وضعیت استثنایی مبالغی که به نیروها پرداخت می شد به نصف کاهش یافته است و هیچ استثنایی در این تصمیم وجود ندارد و توزیع مواد غذایی دو بار در ماه به طور معمول ادامه خواهد داشت.

دیده بان حقوق بشر یادآوری کرد که در ژانویه گذشته اعضای سوری داعش از این وضعیت اظهار نارضایتی کرده اند.

ناخشنودی آنان از این است که سرکردگان این گروه تروریستی با افزایش حقوق عرب ها و نیروهای خارجی حقوق نیروهای داخلی (سوری) را کاهش داده اند.

تروریست های داعش با تسلط بر بخش هایی از خاک سوریه و عراق از منابع نفتی این کشورها تامین مالی می شوند. تروریست های مستقر در لیبی نیز که بر شهر سرت مسلط هستند از چاه های نفت این کشور بهره برداری می کنند. این در حالی است که کشورهای غربی و اروپایی و همچنین برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله عربستان و ترکیه از نظر مالی و سلاح به تروریست های داعش کمک می کنند.

خبرآنلاین

norwaynato400.jpg

وزارت خارجه سوریه:

قصد نروژ برای اعزام نیرو به سوریه دخالت آشکار در این کشور است

وزارت خارجه سوریه با انتشار بیانیه ای اظهارات نخست وزیر نروژ مبنی بر قصد این کشور برای اعزام نیروی نظامی به سوریه را محکوم و آن را نقض قوانین بین الملل و دخالت آشکار در امور سوریه دانست.

به گزارش سانا، وزارت خارجه سوریه با صدور بیانیه ای اظهارات «ارنا سولبیرگ» نخست وزیر نروژ مبنی بر تصمیم دولت این کشور برای اعزام نیرو به سوریه را محکوم کرد.

بر اساس این گزارش در این بیانیه آمده است: دمشق اظهارات نخست وزیر نروژ مبنی بر قصد نروژ برای اعزام ۶۰ نظامی این کشور به سوریه به بهانه مبارزه با داعش را محکوم می کند.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: هرگونه تصمیم دولت نروژ در این خصوص با قطعنامه های شورای امنیت در رابطه با مبارزه با تروریسم و قوانین بین المللی تناقض دارد. زیرا در این قطعنامه ها تاکید شده است که برای مبارزه با گروه های تروریستی باید با دولت کشورهای دخیل در این جنگ همکاری گردد.

همچنین در این بیانیه عنوان شده است: این گونه تصمیم ها دخالت آشکار و غیر قابل قبول در امور کشورها و تجاوز آشکار به حاکمیت ملی، امنیت و ثبات آن کشور است و تا زمانی که با دولت سوریه در این زمینه هماهنگی صورت نگیرد، نمی توان آن را به بهانه مبارزه با تروریسم توجیه کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آورده شده است: کسی که واقعا خواهان مبارزه با داعش، جبهه النصره و گروه های تروریستی مرتبط با آنها است، نباید تروریست ها را به خوب و بد تقسیم کند. زیرا هر کسی که در سوریه سلاح را علیه مردم و دولت قانونی استفاده کند تروریست است و ارتباط گروه های تروریستی با یکدیگر از لحاظ لجستیکی، ایدئولوژیک و یارگیری در جریان سازوکارهای بحران سوریه اثبات شده است.

در پایان تصریح شده است: سوریه از جامعه بین المللی و افکار عمومی نروژ و جهان درخواست می کند که در برابر این گونه تصمیم های غیرمسئولانه که منجر به گسترش تروریسم در منطقه، جهان و مرکز اروپا می شود، بایستند و با آن مقابله کنند. همچنین برخی از کشورهای اروپایی سیاست های غیر متوازنی را در برابر بحران سوریه و در جنگ علیه تروریسم در پیش گرفته اند.

لازم به ذکر است پیش از این «ارنا سولبیرگ» نخست وزیر نروژ در سخنانی با محکوم کردن اقدامات گروه تروریستی داعش در سوریه اعلام کرد: نروژ در نظر دارد حدود ۶۰ نظامی از جمله نیروهای عملیات ویژه خود را به منظور آموزش و مبارزه با گروه تروریستی داعش روانه سوریه کند.

تصمیم دولت نروژ یک هفته بعد از آن گرفته شد که آمریکا از بالاترین افزایش شمار نیروهای زمینی خود در سوریه از زمان آغاز بحران این کشور در پنج سال پیش خبر داد.

مهر

America400.jpg

مسکو: 

ورود نیروهای آمریکایی به سوریه نقض حاکمیت دمشق است

روسیه نگرانی خود را نسبت به اقدام آمریکا در اعزام نیرو به سوریه ابراز و اعلام کرد که این اقدام نقض حاکمیت سوریه است.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه امروز (جمعه) در واکنش به ورود 150 نظامی آمریکایی به شهر رمیلان در شمال شرق سوریه گفت: اگر در مورد موضع وزارت خارجه روسیه صحبت کنیم طبیعتا نمی‌توانیم نسبت به عدم هماهنگی چنین اقداماتی از سوی دولت آمریکا با دولت قانونی سوریه نگران نباشیم. این اقدام نقض حاکمیت دمشق است.

پیشتر باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا امروز از اعزام 250 مستشار نظامی دیگر به سوریه خبر داد؛ اقدامی که همزمان با پیشروی کند آتش‌بس، کمک آمریکا به مخالفان سوری را تشدید می‌کند.

تاکنون 150 تن از این سربازان وارد سوریه شده‌اند.

وزارت خارجه سوریه نیز ورود نیروهای نظامی آمریکا به منطقه رمیلان در شمال شرق سوریه را نقض حاکمیت دولت سوریه و مسئله‌ای نگران‌کننده خوانده است.

این مقام سوری گفت، ورود سربازان آمریکایی به سوریه غیرقانونی بوده و بدون موافقت دولت سوریه صورت گرفته است.

ایسنا

Su-35-400-2.jpg

مسکو:

سوریه بزودی عملیات بزرگی را با پشتیبانی روسیه آغاز می‌کند

نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که ارتش سوریه برای حمله‌ نظامی گسترده‌ای در استان‌های دیر الزور و رقه آماده می‌شود و نیروی هوایی روسیه پشتیبانی هوایی این حملات را بر عهده خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری اسکای نیوز عربی، الکسی بورودافکین، نماینده دائم روسیه در مقر سازمان ملل در ژنو با اعلام این خبر پیشرفت در مذاکرات سیاسی را نیز بعید ندانست و گفت: مسکو پیش بینی می‌کند مذاکرات مستقیمی میان طرفین درگیر در سوریه در دور آتی صورت بگیرد.

همزمان وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو آماده است با سازمان ملل برای درج نام "احرار الشام" و "جیش الاسلام" به عنوان دو سازمان تروریستی همکاری کند. اقدامی که آمریکا با آن مخالفت می‌کند.

دو گروه تروریستی احرار الشام و جیش الاسلام مورد حمایت عربستان سعودی هستند و حتی یکی از رهبران برجسته گروه تروریستی جیش الاسلام با اعمال فشار عربستان به عنوان مذاکره کننده گروه ارشد مخالفان سوری انتخاب شده است.

ایسنا

44444400-2.jpg

حمله هواداران مقتدی صدر به ساختمان پارلمان عراق

شیعیان هوادار مقتدی صدر توانستند از سد موانع امنیتی گذشته و وارد ساختمان پارلمان عراق شوند. آن‌ها با نمایندگان درگیر شده و به خودروها و ساختمان مجلس آسیب رساندند. معترضان خواهان تشکیل کابینه‌ی جدیدی هستند.

معترضان شیعه مذهب در عراق روز شنبه (۳۰ آوریل/۱۱ اردیبهشت ماه) وارد ساختمان پارلمان عراق در "منطقه سبز" بغداد شدند و شعارهایی علیه دولت عراق سر دادند و خواهان تشکیل کابینه‌ای جدید در این کشور شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تقریبا همگی این معترضان از حامیان مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه هستند.

مقتدی صدر با کابینه حیدرعلی عبادی، نخست‌وزیر شیعه‌مذهب عراق، مخالف است و خواهان آن است که عبادی افرادی را در کابینه منصوب کند که وابستگی‌های حزبی ندارند.

به گزارش آسوشیتدپرس این اولین‌بار است که معترضان توانستند از سد دیوارها، سیم خاردارها و حفاظ‌های امنیتی "منطقه سبز" بغداد عبور کرده و خود را به ساختمان‌های مهم رسمی و دولتی برسانند. بیشتر وزارت‌خانه‌ها، سفارت‌خانه‌ها و ساختمان‌های دولتی عراق در منطقه سبز بغداد قرار گرفته است.

ویدئوهایی که معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند نشان می‌دهد که آن‌ها درحالی که پرچم عراق و تصاویری از مقتدی صدر را در دست دارند، با اشاره به تصاویر صدر فریاد می‌زنند:« ما همیشه کنار تو هستیم.»

در ویدئو دیگری چند معترض به یکی از نمایندگان مجلس که سعی دارد آن‌ها را آرام کند، حمله‌ور شده و او را کتک می‌زنند. برخی دیگر از معترضان نیز فریادزنان صندلی‌های پارلمان عراق را از جا کنده و به این سو و آن سو پرتاب می‌کنند.

برخی دیگر از معترضان نیز جلوی درب ورودی پارلمان ایستاده و خطاب به نمایندگانی که قصد خروج از ساختمان را دارند، فریاد می‌زنند:« ترسوها و بزدل‌ها فرار می‌کنند.»

به گزارش رسانه‌ها بیشتر معترضانی که وارد صحن مجلس شدند جوان یا نوجوان‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه معترضان به محل پارک خودروهای نمایندگان نیز حمله‌ور شده و به بسیاری از خودروها آسیب جدی زدند.

در ویدئو دیگری یک معترض جوان رو به دوربین فریاد می‌زند:« کشور را دیگر ما اداره می‌کنیم. دوران فساد تمام شد.»

معترضان بعد از آن با نیروهای محافظ "منطقه سبز" درگیر و وارد پارلمان شدند. نمایندگان بار دیگر در جلسه‌ی روز شنبه نتوانستند برای اختلاف‌ها چاره‌اندیشی کنند و به برخی از افراد پیشنهادی کابینه‌ی حیدر علی عبادی رای دهند.

هواداران مقتدی صدر در صحن مجلس عراق

مقتدی صدر پیش از این در ماه گذشته تهدید کرده بود که اگر عبادی نتواند دست به تغییرات اصلاحی اساسی در ترکیب کابینه دست بزند، از هواداران خود خواهد خواست تا تظاهرات و تحصن کنند.

عبادی نیز به نمایندگان پارلمان عراق هشدار داده بود که اگر رای اعتماد به کابینه پیشنهادی را باز هم به تاخیر بیندازند، در عمل جنگ با گروه تروریستی "دولت اسلامی" به بن‌بست می‌رسد و نمی‌توان برای پس گرفتن مناطق اشغالی عراق چاره‌اندیشی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز نیروهای ضدشورش عراق وارد منطقه‌ی سبز و ساختمان پارلمان شدند و زدوخورد میان آن‌ها و معترضان ادامه دارد.

هنوز به طور مشخص اعلام نشده که در زدوخورد میان دو طرف چه تعداد زخمی شده‌اند.

وزارت کشور عراق اعلام کرد که درب ورودی به منطقه سبز بغداد به طور موقت بسته شده و رفت‌وآمد در منطقه سبز به حالت معلق درآمده است. وزارت کشور همچنین اعلام کرد که تدابیر امنیتی در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و ساختمان بانک مرکزی عراق، تشدید شده است.

حمله معترضان به پارلمان عراق درحالی رخ داد که در صبح روز شنبه (۳۰ آوریل/۱۱ اردیبهشت) انفجار یک خودرو در منطقه‌ی نهروان بغداد نیز دست‌کم جان ۲۳ تن را گرفت و ۲۸ تن دیگر را مجروح کرد.

رادیو المان

3906065400.jpg

سازمان اطلاعات روسیه: داعش 33 هزار نیروی رزمی دارد

یک مسئول سازمان اطلاعات روسیه تعداد نیروهای داعش در خاورمیانه را 33 هزار تن عنوان کرد.

به گزارش سایت شبکه خبری المیادین، سرگئی آفاناسیو، معاون مدیر اداره اطلاعات روسیه در کنفرانس امنیتی مسکو عنوان کرد:‌ در صورتی که دو گروه تروریستی داعش و القاعده در شمال آفریقا با یکدیگر متحد شوند می‌توانند ثبات کل قاره آفریقا را به خطر بیندازند.

وی در ادامه افزود: داعش در خاورمیانه حدود 33 هزار نیرو از جمله 19 هزار در عراق و 14 هزار در سوریه دارد.

این مسئول روسی تاکید کرد: بیش از 800 تروریست از چهار سال قبل تا کنون وارد آلمان شده‌اند و داعش توانسته است بیش از 4 هزار نیرو از لیبی، مصر و تونس به نیروهای خود در لیبی اضافه کند.

وی در ادامه افزود: داعش تجهیزات مختلف از جمله تانک‌ها و سیستم‌های ضد زره و دفاع هوایی در اختیار دارد و تلاش می‌کند تا قبایل محلی را تحت سیطره خود در لیبی در آورد و دیگر کشورها را به درگیری بکشاند.

معاون مدیر اداره اطلاعات روسیه در کنفرانس امنیتی مسکو عنوان کرد: داعش توانسته کنترل 250 کیلومتر از سواحل دریای مدیترانه در شهر سرت واقع در لیبی را به دست بگیرد و تعداد نیروهای وابسته به داعش در آسیای میانه به 4500 تن می‌رسد.

آفاناسیو در ادامه افزود: درجه تهدیدات تروریستی علیه اروپا به میزان بسیار زیادی افزایش یافته چرا که شاهد بازگشت نیروهای تروریستی به سرزمین‌هایشان هستیم. آنها می‌خواهند مواضع خود را در آسیای میانه با استفاده از اختلافات قومی و مذهبی تقویت کنند.

وی همچنین تاکید کرد: رهبران داعش و گروه‌های تندرو به ارتش سوریه و مخالفان سوری حمله می‌برند تا آتش‌بس را در این کشور با مشکل روبرو کنند.

ایسنا

1751713222222-5.jpg

مخالفت آنکارا با استقرار ناظران بین المللی درمرزهای سوریه و ترکیه

سفیر ترکیه در مسکو اظهار داشت که کشورش استقرار ناظران بین المللی در مرزهای سوریه و ترکیه را ضروری نمی بیند.

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، «اومیت یاردیم» سفیر ترکیه در مسکو اعلام کرد که کشورش ضرورتی برای استقرار ناظران بین المللی در مرزهای خود با سوریه نمی بیند.

یاردیم روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در مسکو گفت: این موضوع جزو برنامه های ترکیه نیست و ضرورتی برای آن نمی بینیم.

مسکو بارها نسبت به عبور تروریست های مسلح از مرزهای ترکیه برای پیوستن به گروه های تروریستی فعال در سوریه ابراز نگرانی کرده و اتخاذ تدابیر فوری برای بستن مناطق مرزی که تروریست ها از طریق آن به خاک سوریه نفوذ می کنند را خواستار شده است.

لازم به ذکر است که «ویتالی چورکین» نماينده دائم روسيه در سازمان ملل متحد پیش از این بسته شدن مرزهای سوريه و تركيه برای جلوگيری از قاچاق نفت داعش و ورود تروريست ها و سلاح از آنکارا به سوريه را خواستار شده و پيشنهاد استقرار ناظران بين المللی در مرزهای دو کشور را ارايه كرد.

چورکین در سخنان خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: روسیه موضوع بستن مرزهای سوریه و ترکیه را برای جلوگیری از حمایت از تروریست ها ضروری می داند.

وی افزود: روسیه خواهان استقرار ناظران مستقل در این مرزها و در بندر جیهان ترکیه است.

مهر

14490991601429500.jpg

مخالفت آمریکا با گنجاندن احرارالشام و جیش الاسلام به لیست گروه‌های تروریستی

آمریکا با درخواست روسیه در خصوص گنجاندن نام دو گروه تروریستی به لیست گروه‌های تروریستی در سوریه مخالفت کرد.

به گزارش سایت شبکه خبری المیادین ،مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان داشت که این کشور با درخواست روسیه در شورای امنیت مبنی بر گنجاندن نام دو گروه تروریستی احرار الشام و جیش الاسلام در سوریه به لیست گروه‌های تروریستی مخالفت کرده است.

آمریکا اعلام کرد که این اقدام می‌تواند پیامدهای وخیمی در خصوص توقف درگیری‌ها در سوریه به دنبال داشته باشد.

پیشتر نماینده روسیه در سازمان ملل از شورای امنیت خواسته بود تا نام این دو گروه تروریستی را به لیست گروه‌های تروریستی اضافه کند.

با این اقدام دو گروه مذکور از آتش‌بس جاری در سوریه حذف می‌شوند که این مساله می‌تواند به انجام حملات علیه آنها کمک کند.

این درخواست وزارت دفاع روسیه پس از آن صورت گرفت که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد دو گروه تروریستی مذکور آتش‌بس را در سوریه به صورت پی در پی نقض می‌کنند.

ایسنا

2061448400.jpg

روسیه کنار گذاشتن "احرار الشام" و "جیش الاسلام" را از روند آتش‌بس خواستار شد

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد، مسکو از کمیته بین‌المللی مبارزه با تروریسم درخواست کرده که دو گروه احرار الشام و جیش الاسلام را در لیست تحریم‌ها قرار دهد

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، ویتالی چورکین، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در بیانیه‌ای مطبوعاتی اظهار داشت: هیات روسیه درخواستی را به کمیته مبارزه با تروریسم سازمان ملل که مسئول پیگیری تحریم‌ها علیه داعش و القاعده است ارائه کرد و از این کمیته خواسته دو گروه دیگر یعنی احرار الشام و جیش الاسلام نیز در لیست تحریم‌ها قرار گیرند.

چورکین افزود: این اقدام بنابر اطلاعاتی انجام شد که حاکی از ارتباط جدی و نزدیک دو گروه مذکور در سوریه با گروه‌های تروریستی چون داعش و القاعده است.

طبق این اطلاعات هر دو گروه احرار الشام و جیش الاسلام از داعش و القاعده حمایت‌های مالی، فنی، نظامی و ویژه‌ای دریافت می‌کنند.

این مسئول روس ادامه داد: مسکو مقدمات طرح این درخواست در کمیته مذکور را از چند ماه قبل آغاز کرده بود اما با آغاز دور جدیدی از مذاکرات صلح سوریه در ژنو تصمیم گرفت برای اینکه روند صلح و گفت‌وگو میان طرف‌های سوری که در واقع با مشکلات بسیاری مواجه هستند مختل نشود، ارائه این درخواست را به حالت تعلیق درآورد.

وی افزود: اما با توجه به موارد مکرر نقض آتش بس در سوریه از سوی این دو گروه در مرحله کنونی، روسیه تصمیم گرفته روند ارائه این درخواست را از سر بگیرد.

با درج دو گروه احرار الشام و جیش الاسلام در لیست تحریم‌ها، دو گروه مذکور از سیستم آتش بسی که در حال حاضر در سوریه برقرار است، بیرون شده و امکان هدف قرار گرفتن آنها درحملات مختلف فراهم می‌شود.

این درخواست با توجه به گزارش‌های دوره‌ای وزارت دفاع روسیه مبنی بر اینکه دو گروه یاد شده آتش بس را در سوریه نقض کرده و مناطق مسکونی این کشور را بمباران می‌کنند تنظیم شد.

ایسنا

54311400.jpg

آزادی یک حوزه نفتی در سوریه

نیروهای دمکراتیک سوریه که در ترکیب آن شبه نظامیان دفاع مردمی کرد هم شامل اند، موفق به آزادی حوزه نفتی "جوبیسه" که دو سال زیر کنترل داعش بود، شدند.

گزارش می شود که داعشیان نفت را به راقه انتقال داده، سپس در بدل دلار یا اسلحه در بازار ترکیه معامله می کردند. تیم فیلم برداری "راشا تودِی" توانست از حوزه نفتی آزاد شده بازدید کند.

حوزه نفتی "جوبیسه" دو سال در دست داعشیان بود. تجهیزات استخراج کاملاً از کار افتاده و حیف و میل شده است. نیروهای دمکراتیک سوریه این اراضی را از چنگ داعش آزاد کرده و امروز در تلاش تجدید کردن فعالیت چاه های نفتی هستند. هنگامیکه افراطگرایان مناطق "الشدادی" و "جوبیسه" تسخیر کرده بودند، چاه های نفتی را به دست اجیران خارجی افتاده بود.

قاضی حسین، یک ساکن بومی به تیم فیلم برداری "راشا تودی" اظهار کرد: "وقتیکه داعشیان این منطقه را زیر کنترل خود گرفتند، مزدوران خارجی داعش، نقت را به شهر راقه و سپس به پست مرزی "تِل — عبیاد" منتقل می کردند. در این پست نفت را به ترکیه می فروختند یا در بدل اسلحه معامله می کردند. در این بازار اشیای عتیقه هم خرید و فروش می شد".

داعشیان در شهر موصِ صد ها تانکر به غنیمت گرقته در حمل و نقل نفت از طریق شهر راقه به سوی مرز ترکیه از این خودروها استفاده می کردند.

امیر الحج، شاهد دیگر حوادث گذشته می گوید:

همه تانکر ها را از عراق می آوردند و با نفت از چاه های سوریه پر کرده به شهر راقه می بردند و سپس به مرز ترکیه انتقال می دادند. روزانه از چاه های حوزه نفتی "جوبیسه" دو میلیون و دویست هزار مکعب گاز و هشتاد هزار بشکه نفت خام استخراج می شد."

متین کارزیرو، سرباز نیروهای دمکراتیک سوریه می گوید:

ما داعشیان را از اینجا بیرون راندیم. می بینیم که آنها همه چیز را از بین بردند، نفت و بنزین را می دزدیدند. امروز ما به حیث نیروهای دمکراتیک سوریه آمدیم این جا برای حفاظت از معادن. بعد از بازسازی کشور از نفت در راه رفاع خلق سوریه بهره برداری خواهد شد."

امتداد لوله نفت بین "الشدادی" و پالایشگاه شهر حُمس برابر پنجصد کیلومتر است. نیروهای دمکراتیک سوریه در ماه فوریه موفق شدند لوله نفت را زیر کنترل خود بیاورند و حالا در فکر تجدید کار کردن چاه های نفت هستند.

منطقه نفت خیز "جوبیسه" یکی از خوزه های کلیدی نفتی داعش بوده و بهره کلان به جیب رهبرانشان سرازیر می شد. به احتمال قوی داعشیان نفت را از طریق راقه، مرکز خود برای فروش به ترکیه انتقال می دادند.

اسپوتنیک

13941228000276400.jpg

نیروهای عراقی وارد شهر دولاب در غرب الانبار شدند

نیروهای عراقی روز دوشنبه وارد شهر دولاب در غرب استان الانبار عراق شدند.

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز عراق، فرماندهی یگان هفتم نیروهای عراقی در استان الانبار افزود: نیروهای عراقی امروز روستای «دَولیه» و مركز پلیس شهر دولاب و میدان این شهر را آزاد و از عناصر گروهك تروریستی داعش پاكسازی كردند.

پیشتر نیز فرماندهی نیروهای عراقی اعلام كرده بود كه این نیروها توانسته اند راه ارتباطی دولاب – بغدادی در غرب شهرستان هیت را آزاد كنند.

نیروهای عراقی در عملیات پاكسازی منطقه دولاب و اطراف شهرستان هیت واقع در غرب استان الانبار، مقادیر زیادی از تجهیزات زرهی و نیز انبارهای مهمات گروهك تروریستی داعش را منهدم كردند.

روز گذشته نیز نیروهای عراقی منطقه «زخیخه» در منطقه دولاب را از عناصر گروهك تروریستی داعش پاكسازی كردند.

نیروهای مشترك عراقی از روز گذشته از سه محور با حمایت نیروی هوایی٬ عملیات آزاد سازی منطقه دولاب، زخیخه و راه ارتباطی میان منطقه البغدادی و شهرستان هیت در استان الانبار را آغاز كرده اند.

در همین حال شاهدان عینی از شهر موصل عراق گزارش دادند كه داعش كلیسای تاریخی «الساعه» در مركز شهر موصل را منهدم كرده است.

گروهك تروریستی داعش از اوایل سال 93 بخش هایی از عراق را اشغال كرده است.

این گروهك با حمایت برخی كشورهای منطقه دست به جنایت های بزرگی در عراق و سوریه زده است.

نیروهای عراقی در ماه های گذشته مناطقی در شمال و غرب عراق را از عناصر گروهك تروریستی داعش پاكسازی كرده اند.

به عقیده بسیاری از كارشناسان حمایت از دولت مركزی عراق تنها راه مبارزه با گروه های تروریستی در عراق است.

ایرنا

3141400.jpg

امضای توافق‌های 850 میلیون یورویی میان دمشق و مسکو برای اصلاح زیرساخت سوریه

نخست وزیر سوریه از امضای توافق‌هایی به ارزش 850 میلیون یورو برای اصلاح زیر ساخت در سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از وائل حلقی، نخست وزیر سوریه گزارش داد که دمشق و مسکو توافق‌نامه‌های به ارزش 850 میلیون یورو با هدف اصلاح زیر ساخت در سوریه امضا کردند.

حلقی گفت که طرف روسی از پیشنهاد اصلاح زیرساخت‌ها در سوریه استقبال کرد و سپس تعدادی توافق نامه امضا شد.

ایسنا

22310_172400.jpg

داعش 250 زن عراقی را اعدام کرد

یک مسئول کرد از اعدام 250 زن عراقی توسط نیروهای داعش در موصل خبر داد.

به نوشته روزنامه دیلی میل، سعید ماموزینی، یکی از مسئولان حزب دموکرات کردستان عراق عنوان داشت که گروه ترویستی داعش 250 زن را در شهر موصل واقع در شمال عراق اعدام کرد چرا که این زنان مخالفت خود را با اینکه توسط داعش به بردگی جنسی گرفته شوند اعلام کرده بودند.

وی در ادامه افزود: نیروهای داعش از این زنان خواسته بودند تا برای رفع نیازهای جنسی آنها به کار گرفته شوند اما این زنان با این اقدام مخالفت کردند.

روزنامه دیلی میل تاریخ وقوع این اعدام هولناک را اعلام نکرد اما گزارش داد که مخالفت زنان موصل با بردگی جنسی توسط نیروهای داعش به قیمت جان آنها تمام می‌شود.

ایسنا

1040722915400.jpg

یک مقام روسی:

اوباما مسئول وضع كنونی سوریه است

رییس كمیسیون امور بین المللی دومای روسیه با تاكید بر اینكه باراك اوباما مسئول وضع كنونی سوریه است، گفت: اقدام های كوركورانه آمریكا كه با هدف نهایی سرنگونی حكومت بشار اسد تنظیم شده بود، سبب ویرانی سوریه شد و 180 میلیارد دلار به این كشور آسیب زد.

آلكسی پوشكوف در مصاحبه با شبكه تلویزیونی راشا تودی افزود كه اقدام های ضد سوری آمریكا و گروه كشورهای همراه سبب شده كه سوریه برای بازسازی و بازگشت به شرایط زندگی برای مردم به 180 میلیار دلار نیاز داشته باشد.

وی افزود: سوری ها بر اثر پنج سال اقدام های آمریكا اكنون شاهد ویرانی كشورشان هستند كه چگونه سوریه آباد به یك ویرانه تبدیل شده است.

پوشكوف اظهار كرد: اكنون مانع بزرگ برای بازسازی سوریه محدودیت منابع مالی است كه بخشی از آن ناشی از سقوط بهای جهانی نفت می باشد.

وی تاكید كرد: در حالیكه رییس جمهوری آمریكا مسئول وضعیت كنونی سوریه است، اما نمی خواهد تقصیرات دولت خود را در این باره برعهده بگیرد.

ایرنا،

13940819000907400.jpg

زنگ خطر بحران انسانی در حلب به صدا درآمد؛

ارتش سوریه مسیر حلب - خناصر- دمشق را باز کرد

ارتش سوریه پس از درگیری‌ با تروریست‌های داعش در خناصر، مسیر حلب - خناصر- دمشق را پس از بسته شدن آن باز کرد.

در حالیکه نیروهای ارتش سوریه اخیرا از چند محور وارد جنگ بی‌امان علیه داعش و جبهه النصره در استان حلب در شمال این کشور شده‌اند، امروز (شنبه) از آزادسازی مسیر حلب - خناصر- دمشق خبر دادند.

خبرنگار النشره با اعلام این خبر گزارش داد که درگیری‌ها همچنان در حومه شرقی حلب میان ارتش سوریه و نیروهای داعش ادامه دارد و داعش در تعدادی از روستاهای اطراف خناصر و کویریس پیشروی داشته است.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که از چند روز پیش درگیری‌های شدیدی بین ارتش سوریه و داعش در شرق خناصر در حومه جنوب شرقی حلب رخ داده است. ارتش سوریه فوریه گذشته شهرک خناصر واقع در تنها خط امدادرسانی که حلب را به سایر مناطق مرتبط می‌سازد را از داعش پس گرفته بود.

اما مسیر خناصر - حلب به علت خمپاره‌های داعش بسته شده بود.

داعش در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، حوزه نفتی "دریهم" و تپه‌های اطراف آن را تا مسافت 65 کلیومتری جنوب شرق حلب را که مشرف بر شهرک خناصر است، تحت اختیار دارد.

از سوی دیگر درگیری‌هایی بین نیروهای سوریه از یک سو و جبهه النصره و گروه‌های افراطی هم‌پیمان آن از سوی دیگر در منطقه حندرات رخ داده است.

در حومه جنوبی حلب درگیری‌ها میان ارتش سوریه و النصره در اطراف شهرک استراتژیک العیس مشرف بر جاده بین‌المللی حلب و دمشق ادامه دارد و النصره ماه گذشته میلادی این شهرک را به دست گرفت و نیروهای سوری در حال آزاد سازی آن هستند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر، طی 48 ساعت گذشته 30 هزار تن از داعش فرار کرده‌اند.

النشره گزارش داد که ارتش سوریه مخفیگاه‌ها و تجهیزات داعش را در محله المریعیه و تل کروم در حومه دیر الزور منهدم کرد و نیروهای داعش را در اطراف فرودگاه الضمیر در قلمون شرقی هدف قرار داد.

در جبهه القلمون شرقی ارتش پیشروی‌هایی در اطراف فرودگاه نظامی الضمیر داشته است و به مسافت 700 متری کارخانه سیمان البادیه رسیده‌اند که داعش برای ربودن کارگران و غیرنظامیان در ابتدای ماه جاری میلادی از آن استفاده کرده بود. این پیشروی با هدف حفظ امنیت فرودگاه الضمیر در برابر حملات مکرر تروریست‌ها است.

در حالیکه همزمان با تشدید عملیات نظامی در جبهه‌های مختلف و عمیق‌تر شدن بحران انسانی در حلب مذاکرات ژنو از روز چهارشنبه برای بررسی جدی گذار سیاسی از سر گرفته شده است.

ایسنا

sepah400.jpg

افزایش کشته‌های ارتش ایران در حلب؛ ۱۰ هزار نیروی ایرانی در سوریه حضور دارند

با وجود ادامه یافتن مذاکرات صلح سوریه در ژنو، درگیری‌ها در جبهه استراتژیک جنوب شهر حلب همچنان ادامه دارد و علاوه بر سپاه پاسداران، نیروهای ارتش جمهوری اسلامی نیز به کمک نیروهای بشار اسد رفته‌اند. در حالی که امروز جنازه چند تن از نفرات ارتش ایران که در سوریه کشته شده اند، در ایران تشییع شد، آمار منتشر شده در رسانه‌های ایران از کشته شدن بیش از ۲۰ افسر ارتش این کشور در سوریه طی دو هفته گذشته حکایت می کند.

سایت خبری میدل ایست مونیتور، به نقل از منابعی در سوریه نوشت که شمار نیروهای ایرانی در سوریه به حدود ١٠ هزار نفر و تعداد نیروهای حزب الله لبنان در سوریه نیز به ٤ هزار نفر می رسد.

همچنین خبرگزاری فرانسه از بیروت به نقل از سازمان ناظران حقوق بشر سوری گزارش داده که از روز یکشنبه گذشته، درگیری‌ها در "العیس" و "خان تومان" در جنوب حلب، موجب کشته شدن ٦١ شورشی و عضو جبهه النصره، شاخه سوری القاعده، و همچنین ٥٠ سرباز و شبه نظامی رژیم سوریه شده است.

شدت این درگیری ها به حدی بوده که فقط طی یک روز ٤٢ عضو جبهه النصره و ٣٤ هوادار رژیم سوریه جان خود را از دست دادند.

نیروهای رژیم سوریه تلاش می کنند تا منطقه العیس را که کنترل آن در دست جبهه النصره است از آن خود کنند. در مقابل، نیروهای جبهه النصره نیز در تلاش هستند تا خان تومان را از کنترل رژیم سوریه خارج کنند.

این درگیری‌های خشونت‌بار درحالی است که مذاکرات غیرمستقیم صلح سوریه زیر نظر سازمان ملل متحد در ژنو در حال برگزاری است و از شش هفته گذشته نیز آتش بس شکننده ای در سوریه با وساطت روسیه و آمریکا برقرار شده است.

روز دوشنبه، دولت آمریکا اعلام کرد که حمله رژیم سوریه علیه جبهه النصره در حلب موجب نقض آتش بس نخواهد شد و تلاش ها در ژنو را از بین نخواهد برد.

رادیو فرانسه

9a81fb9a400.jpg

انتخابات پارلمانی از روز چهارشنبه در سوریه آغاز می شود

انتخابات در الرقه و ادلب به صورت کامل برگزار نمی گردد و کمیته عالی قضائی انتخابات اعلام کرده که شماری از مراکز در حلب و دیگر اماکن برای رأی دهندگان در ادلب و الرقه آماده شده تا نمایندگان خود را انتخاب کنند. مناطق دیگر نیز که در کنترل ارتش سوریه هستند، شاهد برگزاری انتخابات هستند.

انتخابات پارلمانی در سوریه برگزار می شود

منابع رسانه ای اعلام کردند که در شرایط آتش بس در سوریه و نزدیک شدن به برگزاری دور جدید مذاکرات صلح این کشور، انتخابات پارلمانی در استان های مختلف این کشور برگزار می گردد.

به گزارش مهر به نقل از النشره، همزمان با آتش بس در سوریه و نزدیک شدن به دور جدید مذاکرات صلح سوریه در ژنو، انتخابات پارلمانی سوریه از روز چهارشنبه در بیشتر استان های این کشور آغاز می شود.

بر اساس این گزارش در این انتخابات بیش از ۱۱ هزار نامزد برای تصدی ۲۵۰ کرسی پارلمان سوریه رقابت می کنند و پس از اعلام لیست وحدت ملی به رهبری حزب بعث و دیگر احزاب به همراه شماری از نامزدهای مستقل، تعدادی از نامزدها انصراف دادند و شمار آنها کاهش یافت.

فضای انتخابات در سوریه قابل قبول است و در صورتی که مذاکرات ژنو به توافق بر راهکار سیاسی و برگزاری انتخابات و قانون اساسی جدید منتهی شود، انتظار می رود که دوره این پارلمان بیش از یک سال به طول نینجامد.

خیابان ها در بیشتر شهرهای سوریه به استثنای ۲ استان الرقه و ادلب از پلاکاردها و شعارها و تصاویر نامزدها پوشیده شده است.

انتخابات در الرقه و ادلب به صورت کامل برگزار نمی گردد و کمیته عالی قضائی انتخابات اعلام کرده که شماری از مراکز در حلب و دیگر اماکن برای رأی دهندگان در ادلب و الرقه آماده شده تا نمایندگان خود را انتخاب کنند. مناطق دیگر نیز که در کنترل ارتش سوریه هستند، شاهد برگزاری انتخابات هستند.

صدها نفر از خبرنگاران عربی و خارجی به همراه ده ها رسانه عرب زبان و خارجی این انتخابات را پوشش خبری می دهند و در رابطه با اوضاع سوریه در حالت آتش بس و بازپس گیری شهرهای القریتین و تدمر اطلاع رسانی می کنند.

مهر

112648400.jpg

ارسال هزاران تن تسلیحات از آمریکا برای القاعده و شورشیان سوری

به رغم ادعاهای مکرر مقامات آمریکا درباره تلاش این کشور برای جنگ علیه تروریسم، افشاگری‌های سرویس اطلاع رسانی ارتش انگلیس نشان داد آمریکا از طریق آژانس اطلاعات مرکزی‌اش همچنان هزاران تن تسلیحات اضافی به القاعده و دیگر گروه‌های شورشی در سوریه ارسال می‌کند.

به گزارش وب سایت خبری "زیرو هج"، سرویس اطلاع رسانی ارتش انگلیس موسوم به "گروه اطلاعات جینز" درخواست انتقال این محموله‌ها را در وب سایت دولتی “Fed Bizops.gov” آمریکا کشف کرد.

گروه اطلاعات جینز فاش کرد: وب سایت FBO در ماه‌های اخیر دو درخواست منتشر کرده و در آن‌ها به دنبال شرکت‌های حمل و نقل برای ارسال مواد منفجره از شرق اروپا به بندر "عقبه" اردن از طرف فرماندهی نقل وانتقالات نظامی نیروی دریایی آمریکا بوده است.

براساس افشاگری‌های این گروه، نخستین درخواست که در تاریخ سوم نوامبر سال 2015 میلادی منتشر شده به دنبال مقاطعه کاری برای جابه جایی 81 کانتینر محموله شامل مواد منفجره از شهر بندری "کونستانسا" در رومانی به بندر عقبه در اردن بود.

محموله ذکر شده در این سند شامل تفنگ‌های کلاشنیکف، مسلسل‌های PKM، مسلسل‌های سنگین DShk، راکت اندازهای RPG-7 و سیستم‌های تسلیحات هدایت شونده ضد تانک 9K111M Faktoria بوده است.

گفته می‌شود یک کشتی حامل نزدیک به 1000 تن تسلیحات و مهمات پنج دسامبر سال گذشته میلادی بندر کونستانسا در رومانی را ترک کرد. این تسلیحات از بلغارستان، کرواسی و رومانی تامین شده‌اند. این کشتی به روستای "آقالار" در ترکیه که یک اسکله نظامی است حرکت کرد و سپس رهسپار بندر عقبه در اردن شد.

کشتی دیگری با بیش از 2000 تن تسلیحات و مهمات اواخر مارس سال گذشته میلادی همین مسیر را طی کرد و آخرین بار چهار آوریل سال گذشته میلادی در بندر عقبه نامش ثبت شده است.

گروه اطلاعات جینز در ادامه نوشت: ما در حال حاضر می‌دانیم که مخالفان سوری در زمان آتش‌بس مقدار زیادی تسلیحات دریافت کردند. ما همچنین می‌دانیم که مخالفان معمولا نیمی از تسلیحات خود را از طریق ترکیه و اردن به القاعده در سوریه ارسال می‌کنند.

آمریکا و ترکیه مخالفان سوری را که در حمله اخیر در "تل العیس" علیه نیروهای دولت دمشق شرکت داشتند، حمایت کردند. این حمله توسط سه عامل انتحاری القاعده در سوریه صورت گرفت. این حمله نقض فاحش توافقنامه آتش بس مذاکره شده میان آمریکا و روسیه بود. به احتمال زیاد برخی از تسلیحات و مهماتی که آمریکا در دسامبر ارسال کرده در این حمله استفاده شده است.

میلیون‌ها تفنگ، مسلسل، خمپاره، هزاران تسلیحات جدید سبک و سنگین و صدها موشک ضد تانک جدید توسط آمریکا ارسال شده است. ترکیه و اردن از سلاح‌های ساخت شوروی استفاده نمی‌کنند. این سلاح‌ها به سوریه می‌روند و همانطور که سال‌ها از سوی منابع مستقل مختلف گزارش شده، نیمی از این سلاح‌ها مستقیما به دست القاعده می‌رسد.

تجربه تاریخی نشان داده که پیامد این تجهیز و مسلح کردن افراط گرایان نه تنها به مرگ مردم خاورمیانه بلکه به حمله به مردم و منافع غربی نیز منجر می‌شود.

ایسنا

siria400-2.jpg

170 کارگر ربوده شده کارخانه سیمان دمشق آزاد شدند

حدود 170 کارگر از مجموع 300 کارگر ربوده شده یک کارخانه سیمان در حومه دمشق توسط گروه تروریستی داعش، روز جمعه با وساطت ریش‌سفیدان محلی آزاد شدند.

به گزارش 24 آی‌ای، گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» (وابسته به معارضان) اعلام کرد، از مجموع 300 کارگر یک کارخانه سیمان در حومه دمشق که دوشنبه گذشته توسط داعش ربوده شده بودند، 170 نفر با وساطت شخصیت‌ها و ریش‌سفیدان محلی آزاد شدند.

«رامی عبدالرحمان» مدیر این مرکز گفت: «نخستین گروه از کارگران آزاد شده وارد دمشق شدند.»

عبدالرحمن در عین حال گفت: «احتمال می‌رود، حدود 30 نفر از این کارگران، به دلیل حمایت از نظام بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه آزاد نشوند.»

تلویزیون سوریه، عصر پنجشنبه به نقل از وزارت صنعت این کشور اعلام کرد، 300 کارگر یک کارخانه سیمان در شهر «ضمیر» توسط داعش ربوده و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

داعش به دنبال شکست‌های متوالی از نیروهای ارتش سوریه طی هفته‌های گذشته و از دست دادن شهر تاریخی «پالمیرا» (تدمر) در حومه «حمص»، طی هفته گذشته علیه شهر ضمیر در 50 کیلومتری شرق دمشق دست به حمله زد.

ایلنا

635438724431106863-400-2.jpg

داعش 175 تن از کارگران کارخانه سیمان در سوریه را اعدام کرد

به گزارش راشا تودی، گروه تروریسیتی داعش در حمله به کارخانه سیمان واقع در 50 کیلومتری شرق دمشق، نزدیک به 300 کارگر این کارخانه را به اسارت گرفته بود.

ارتش سوریه امروز - جمعه - اعلام کرد داعش 175 تن از کارگران این کارخانه را اعدام کرده است.

خانواده‌های کارگران کارخانه «البادیه» اعلام کردند که از روز دوشنبه به کارگران این کارخانه دسترسی نداشته‌اند و به همین علت پیش‌بینی می‌شود که داعش روز دوشنبه به کارخانه سیمان البادیه حمله کرده و 300 کارگر این کارخانه را ربوده باشد.

ایلنا

18592400.jpg

تسلط ارتش بر منطقه «فلکة الساعة» در شهر هیت

«راجع العیساوی» عضو شورای الانبار از آزادسازی ۷۰ درصد از شهر «هیت» واقع در این استان در عملیات نیروهای امنیتی خبر داد.

به گزارش فرات نیوز، نظامیان ارتش عراق همچنان به پیشروی های گسترده خود در شهر «هیت» واقع در استان الانبار ادامه می دهند.

بر اساس این گزارش، در ادامه این پیشروی ها ارتش عراق موفق شد بر منطقه «فلکه الساعه» واقع در شهر هیت سیطره یابد.

در همین ارتباط، «راجع العیساوی» عضو شورای استانداری الانبار اعلام کرد که تاکنون ۷۰ درصد از شهر هیت توسط نیروهای امنیتی آزاد شده است.

وی همچنین تصریح کرد: نیروهای های عراقی همه راه های امداد رسانی داعش را قطع کرده اند.

پیشتر نیز، «محمد مهند الهیتی» رئیش شورای هیت نیز گفته بود: نیروهای امنیتی موفق به پاکسازی مناطق البصائر و المعلمین در مرکز هیت شدند.

الهیتی تاکید کرده بود: نیروهای عراقی پرچم عراق را بر بالای ساختمان های دولتی در منطقه المعلمین نصب کردند.

مهر

13941216000975400.jpg

شهر القریتین سوریه آزاد شد

ارتش و نیروهای مقاومت مردمی سوریه روز یکشنبه پس از درگیری های شدید با تروریست ها شهر «القریتین» در استان حمص را به طور کامل به کنترل خود در آوردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) یک منبع نظامی سوری گفت: یگان های ارتش و نیروهای مسلح موفق شدند در پی درگیری های شدید با تروریست های داعش در استان حمص مرکز سوریه، شهر «القریتین» را به طور کامل آزاد کنند.

به گفته این منبع که اشاره ای به نامش نشده است، نیروهای ارتش پس از نابود کردن آخرین مراکز و مخفیگاه های عناصر داعش در شهر «القریتین»، توانستند امنیت را به این شهر بازگردانند.

این در حالی است که نیروهای سوریه ساعاتی پیش پس از خنثی سازی شمار زیادی مین کار گذاشته شده از سوی تروریست ها در این شهر، از چند محور وارد «القریتین» شدند.

یگان های ارتش همچنین پس از ورود به شهر، شروع به تعقب تروریست های باقی مانده در «القریتین» کردند.

منابع آگاه نیز از وجود اختلافات و فروپاشی شدید در صفوف تروریست ها پس از تحمل شکست های پی در پی و سنگین از ارتش سوریه خبر دادند.

همچنین جنگنده های ارتش سوریه حملات سنگینی را به محورهای تحرکات و اماکن تجمع تروریست ها در شمال و شرق شهر تدمر و شمال و جنوب روستای «البصیری» انجام دادند که در اثر آن شماری زیادی از عناصر تروریستی کشته و زخمی شدند و تجهیزات و ادوات جنگی آنها منهدم شد.

در همین حال خبرنگار المیادین نیز گزارش داد ارتش سوریه در ادامه پیشروی های خود توانستند شهرک «نحشبا» و تپه های «رشا» و «رویسه الملک» در حومه شمالی لاذقیه را به کنترل خود در آوردند.

بر اساس این گزارش کمیته های دفاع مردمی سوریه نیز موفق شدند حمله تروریست های جبهه النصره و افراد مسلح به شهر «تل رفعت» در حومه شمالی حلب را دفع کنند.

ارتش سوریه بلافاصله پس از آزادسازی شهر تاریخی و راهبردی تدمر، عملیات آزاد سازی شهر «القریتین» که دارای اهمیت ارتباطی در مرکز سوریه است را آغاز کرد.

ارتش سوریه پس از گذشت بیش از 10 ماه از اشغال تدمر از سوی گروه تروریستی داعش، یکشنبه گذشته موفق شد شهر باستانی تدمر را با کمک یگان عملیاتی نیروی هوافضای روسیه از دست گروه تروریستی داعش آزاد کند.

نیروهای سوریه با حمایت و پشتیبانی هواپیماهای روسیه همچنان به پیشروی های خود علیه تروریست ها در نقاط مختلف سوریه ادامه می دهند.

ایرنا

air-force-400.jpg

حمله جنگنده‌های ارتش سوریه به نشست رهبران داعش در رقه

همزمان با حمله جنگنده‌های ارتش سوریه به نشست سرکردگان و رهبران داعش در ساختمان استانداری رقه، اخباری از کشته شدن "والی" این شهر نیز منتشر شد.

به گزارش شبکه خبری المنار، منابع آگاه اعلام کردند که جنگنده‌های ارتش سوریه نشست رهبران داعش در ساختمان استانداری شهر رقه، مقر اصلی و پایتخت خلافت خود خوانده داعش در سوریه را بمباران کردند.

به گفته منابع، اخباری از کشته شدن ابومجاهد اللیبی، "والی" این شهر نیز منتشر شده است.

ارتش سوریه اخیرا شهر باستانی تدمر در استان حمص را آزاد کرد و اکنون آماده است تا مقر اصلی داعش یعنی شهر رقه را از چنگال تروریست‌ها آزاد کند.

ایسنا

03133703400.jpg

رییس جمهوری چچن:

بیشتر تروریست های چچنی داعش به هلاکت رسیده اند

«رمضان قادراف» رییس جمهوری چچن اعلام کرد: بیشتر چچن هایی که برای جنگیدن در صفوف گروه تروریستی داعش به سوریه رفته بودند کشته شده اند و فقط حدود 200 نفر از آنها زنده مانده اند.

قادراف روز جمعه در گفت و گو با خبرگزاری روسیا سگودنیا در مورد علت اصلی مرگ بسیاری از چچن های تروریست در صفوف داعش، سوء استفاده تروریست های عرب از شجاعت چچن ها عنوان کرد و افزود: عرب ها و اقوام دیگری که صفوف داعش می جنگند چچن ها را در صفوف مقدم جنگ قرار داده و با ادعای این که چچن ها تجربه و تهور بیشتری دارند برای حمله تشویق کردند.

قادراف ادامه داد: حدود 200 چچنی تبار در صفوف داعش در سوریه مانده است که بسیاری از آنها از کشورهای اروپایی به سوریه رفته اند. این تروریست ها در گروه های 20 تا 30 نفری گروه بندی شده اند.

وی با بیان این که سازمان های اطلاعاتی غربی از چچن های مهاجر در کشورهای اروپایی برای اهداف تروریستی استفاده می کنند، اظهار داشت: آنها این افراد را مخصوصا در کشورهای اروپایی نگه می دارند و بسیاری از چچن ها در اروپا با سازمان های اطلاعاتی مرتبط هستند.

وی ادامه داد: هزاران نفر از چچن ها در کشورهای اروپایی، ترکیه و اوکراین زندگی می کنند و به بسیاری از آنها سلاح داده می شود و برای موارد لازم آنها را آموزش می دهند.

قادراف همچنین گفت که به ندرت افرادی پیدا می شوند که از جمهوری چچن بطور مستقیم برای فعالیت های تروریستی به سوریه عزیمت کنند. سازمان های امنیتی جمهوری چچن در این مورد کنترل شدید اعمال می کند.

وی در همین حال خاطرنشان کرد پس از آغاز عملیات ضدتروریستی روسیه در سوریه شمار افرادی که از جمهوری چچن و مناطق دیگر روسیه برای جنگیدن در صفوف گروه های تروریستی به سوریه می روند به شدت کاهش یافته است.

حضور صدها چچنی در صفوف گروه داعش به مساله نگران کننده برای مقام های روسیه تبدیل شده است و حتی در سطح رئیس جمهور روسیه بارها این مساله مطرح و بررسی شده است.

فرمانده نیروهای روسیه در سوریه به تازگی در این رابطه اعلام کرد: در جریان عملیات نظامی ضدتروریستی در سوریه بیش از دو هزار تبعه روس عضو گروه های تروریستی به هلاکت رسیده اند.

به نوشته روزنامه روسی ماسکوفسکی کامسامولتس، ژنرال آلکساندر دوورنیکوف گفت: در جریان عملیات نظامی در سوریه بیش از دو هزار تبعه روس عضو گروه های تروریستی کشته شده اند که 17 نفر از آنها فرمانده تروریست ها بودند.

دوورنیکوف در مورد مرگ این افراد خاطرنشان کرد که این امر ضامن امنیت روسیه است.

مقامهای امنیتی ارشد روسیه بارها از وجود چند هزار نفر از اتباع روسیه و جمهوری های شوروی سابق در بین گروه های تروریستی فعال در سوریه خبر داده و این مساله را تهدیدی برای امنیت کشور خود دانسته بودند.

رییس جمهوری چچن اخیر اعلام کرد: مقامهای قضایی این جمهوری 311 داعشی چچنی را تحت تعقیب قرار داده و علیه آنها پرونده کیفری تشکیل داده اند.

در ماههای اخیر دهها نفر از اعضای گروه تروریستی داعش در مسکو و مناطق مختلف روسیه دستگیر و شماری نیز به هلاکت رسیده اند.

آخرین مورد دستگیری این افراد دو روز پیش در مسکو رخ داد و ماموران سازمان امنیت فدرال روسیه 18 نفر از عناصر داعش را که به یارگیری برای این گروه تروریستی می پرداختند دستگیر کردند.

ایرنا

23124400.jpg

رویترز مدعی شد:

میزان حضور نظامی روسیه در سوریه در حال افزایش است

رویترز در گزارشی مدعی شد با وجود دستور «پوتین» مبنی بر خروج بخش های از نیروهای روسیه از سوریه این کشور در حال ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به سوریه است.

خبرگزاری انگلیسی رویترز با نتشار گزارشی مدعی شد که با وجود دستور «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه برای خروج بخشی از تسلیحات این کشور از سوریه، این کشور در حال ارسال تجهیزات بیشتری به سوریه است.

در این گزارش آمده است انتظار می‌رفت بعد از صدور دستور خروج نیروهای روسی از سوریه توسط پوتین کشتی یخ‌شکن «یائوزا» که وظیفه اصلی آن پشتیبانی نیروهای روس است، به بندر اصلی خود در اقیانوس منجمد شمالی بازگردد، اما این کشتی سه روز بعد از دستور پوتین به جای برگشت به اقیانوس منجمد شمالی بندر «نوروسیسک» در دریای سیاه را به مقصد بندر طرطوس سوریه ترک کرد.

در این گزارش آمده است مشخص نیست بار این کشتی چه چیزی بوده است، اما بار آن به قدری سنگین بوده که موجب شده است که کشتی با سرعت کم حرکت کند و رد حاصل از حرکت آن به ندرت قابل تشخیص باشد.

رویترز با اشاره به مورد مذکور و تحرکات ناوگان روسیه مدعی شده است که در دو هفته‌ای که از بیانیه پوتین می‌گذرد، روسیه بیش از آنکه تجهیزات از سوریه خارج کرده باشد، تجهیزات جدیدی را وارد این کشور کرده است.

همچنین در این گزارش ادعا شده است معلوم نیست هواپیماهای باری روسیه چه تجهیزات و چه میزان تجهیزات را به همره جنگنده هایی که در حال برگشت هستند به سوریه وارد کرده اند.

در این گزارش ادعا شده است روسها مرتبا در حال تلاش برای حفظ زیر ساخت های حضور نظامی خود در سوریه هستند.

این خبرگزاری با بیان اینکه مشخص نیست که چه تجهیزاتی به سوریه منتقل شده، نوشته است که به هر حال این تحرکات نشان می‌دهد که روسیه همچنان به شدت در تلاش است تا زیرساخت‌های نظامی خود را در سوریه حفظ کرده و از ارتش سوریه پشتیبانی کند تا در صورت نیاز بتواند به سرعت بار دیگر توان نظامی خود را در این کشور افزایش دهد.

رویترز با اشاره به اظهارات پوتنی که گفته بود روسیه در صورت لزوم می توان بلافاصله در سوریه حضور نظامی مجددد پیدا کند نوشته است که به خطر افتادن پایگاه‌های نظامی روسیه در سوریه و تضعیف جایگاه بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه می‌تواند مسکو را به بازگشت به سوریه وادارد.

مهر

qusayr35400.jpg

جزئیات بیشتری از:

افسری که مانند یک قهرمان کشته شد

یک افسر روسی درحالیکه اطلاعات مهم نظامی داعش را برای حملات هوایی در اختیار هواپیماهای جنگی روسیه می گذاشت، کشته شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این افسر به مدت یک هفته در منطقه به شناسایی اهداف مهم نظامی داعش و ارسال مختصات دقیق محل آن ها به هواپیماهای جنگی مشغول بوده است.

طبق گفته سخنگوی نظامی این افسر مانند یک قهرمان کشته شد.

او هنگامی که مورد شناسایی واقع گردید و محاصره شد، هواپیماهای جنگی را به طرف محل خود هدایت کرد

aftonbladet

Bankimoon-400-2.jpg

تقدیر بان کی مون از دولت و ارتش سوریه

دبیرکل سازمان ملل متحد، از عملیات ارتش سوریه در بازستاندن شهر تاریخی و باستانی تدمر استقبال کرد

به گزارش خبرگزاری آوا "بان کی مون" در کنفرانس مطبوعاتی در امان گفت: بیانیه ارتش سوریه درباره بازستاندن شهر تدمر و بیرون راندن گروه داعش از این شهر ما را خوشحال کرد و بر عزم ما افزود، و (ارتش سوریه) اکنون از این میراث بشریت محافظت و پاسداری می کند.

وی افزود، داعش و افراطی ها و تروریستها فقط انسانها را وحشیانه نمی کشند، بلکه میراث و تمدن‌های بشری را که هزاران سال عمر دارند ویران می‌کنند، درحالیکه این میراث مشترک بشریت است.

فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح ارتش سوریه روز یکشنبه اعلام کرد که شهر باستانی تدمر را کاملا تحت کنترل خود درآورده است.

بان کی مون همچنین از بیانیه دولت سوریه درخصوص تصمیم برای بازسازی آثار تاریخی شهر تدمر استقبال کرد.

وی افزود: خوشحال شدم که شنیدم آنها فقط از این شهر محافظ نمی‌کنند، بلکه تلاش دارند آن را ترمیم کنند .. امیدوارم که بتوانند این کار را انجام دهند.

بان کی مون پس از دیدار با پادشاه اردن، از اردوگاه "الزعتری" که محل اسکان آوارگان سوری است، بازدید کرد.

صدای افغان

145630919469400-2.jpg

تبریک پوتین به اسد به مناسبت بازپس‌گیری پالمیرا از تروریست‌ها

رئیس جمهوری روسیه تماس تلفنی با همتای سوری خود برقرار کرد که در این تماس به وی به مناسب بازپس‌گیری شهر پالمیرا از تروریست‌ها تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در این تماس تلفنی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با وی برقرار ساخت، عنوان داشت، اراده ارتش سوریه برای بازپس‌گیری این شهر از تروریست‌ها و همچنین حمایت کارآمد نیروهای هوایی روسیه به تحقق این دستاورد بزرگ برای سوریه و بشریت انجامید.

اسد گفت: پالمیرا ظرف قرن‌های گذشته چندین بار تخریب شد و همانطور که در گذشته بازسازی و ترمیم شد، ما مجددا آن را ترمیم خواهیم کرد تا گنج و میراثی تمدنی برای جهان باشد.

ولادیمیر پوتین نیز به مناسب بازپس‌گیری شهر پالمیرا از تروریست‌ها به اسد تبریک گفت و تاکید کرد که ارتش روسیه به حمایت از سوریه در مبارزه با تروریسم ادامه می‌دهد.

ایسنا

025400.jpg

تدمر ( پالمیرا) آزاد شد

ارتش و نیروهای مقاومت سوریه امروز یکشنبه شهر تاریخی تدمر را به طور کامل از چنگال گروه تروریستی تکفیری داعش آزاد کردند.

به گزارش شبکه خبری المیادین، نیروهای ارتش سوریه پس از چند روز درگیری در این منطقه ٬ موفق شدند این شهر را از اشغال داعش آزاد کنند.

شهر تدمر سوریه در ماه مه 2015 (اردیبهشت1394) به اشغال تروریست های داعش درآمد.

سقوط این شهر باعث نگرانی شدید جامعه جهانی در خصوص آثار باستانی این شهر شد که قدمت آن بیش از دو هزار سال است زیرا داعش پیش از آن بسیاری از موزه های عراق و سوریه را غارت کرده و آثار باستانی آن را نابود کرده بود.

تدمر یا همان شهر پالمیرا به مروارید صحرا نیز مشهور است و این شهر به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای تاریخی جهانی به ثبت رسیده است .

ارتش و نیروهای مردمی سوریه پنجشنبه گذشته وارد محدوده شهر تدمر شدند.

تروریست ها ده ها اثر تاریخی و هنری ارزشمند این شهر باستانی را از زمان اشغال آن تخریب کرده اند.

نهاد علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل (یونسکو) روز گذشته و همزمان با خبر آزادسازی قریب الوقوع تدمر، از این دستاورد ارتش سوریه استقبال کرد و شهر تدمر (پالمیرا) را 'حامل خاطرات ملت سوریه و ارزش های تنوع فرهنگی، آشتی و آزادی دانست که این منطقه را به گهواره تمدن تبدیل کرده بود.'

یونسکو از تخریب آثار باستانی توسط تروریست ها به عنوان جنایت جنگی یاد کرده بود.

ایرنا

132506400.jpg

نیروی هوافضای روسیه طی شبانه روز گذشته بیش از 100 موضع تروریست ها در پالمیرا را منهدم کرد

نیروی هوافضای روسیه طی شبانه روز گذشته با انجام 40 پرواز رزمی به شهر پالمیرا و اطراف آن، 158 موضع تروریست ها در این منطقه را هدف قرار داد.

این مطلب را مرکز روسیه برای آشتی طرف های درگیر در سوریه گزارش داده است.

بنا به گزارش این مرکز که در سایت رسمی وزارت دفاع روسیه منتشر شد، در این حملات چهار تانک، سه سامانه توپخانه، چهار انبار مهمات و پنج دستگاه خودروی نظامی منهدم شده اند.

تلفات تروریست ها در این حملات 100 نفر گزارش شده است.

اینک سومین روز است که نبردهای شدیدی در شهر پالمیرا و اطراف آن جریان دارد.

روز جمعه ارتش سوریه به همراه نیروی مردمی موسوم به "شاهین های صحرا" موفق شد قلعه فخرالدین مانی را که همچنین قلعه پالمیرا نامیده می شود، از تروریست ها بازپس گرفته و تحت کنترل خود قرار دهد.

اسپوتنیک

2015-Jan21400.jpg

نیروهای عراقی ده روستا را در جنوب موصل آزاد کردند

استاندار نینوا امروز (شنبه) اعلام کرد که نیروهای عراقی در ادامه عملیات آزادسازی استان نینوا تا کنون ده روستا را در حد فاصل منطقه قیاره – شهرستان مخمور واقع در جنوب موصل، از چنگال عناصر گروه تروریستی داعش آزاد و پاکسازی کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری السومریه نیوز ، «نوفل عاکوب» استاندار نینوا افزود: تعداد اندکی از روستاهای این منطقه هنوز در کنترل داعش است.

وی در ادامه گفت: بیشتر ساکنان روستاهای منطقه قیاره به شهرستان مخمور کوچ کرده اند.

در همین حال «نجم عیدالله جبوری» فرمانده عملیات موصل گفت: نیروهای عراقی ده ها تروریست انتحاری را در روستا های آزاد شده جنوب شرق موصل به هلاکت رسانده اند.

وی با اشاره به اینکه عناصر داعش تلاش می کردند بار دیگر به مناطق آزاد شده حمله کنند ٬ گفت: نیروهای عراقی با دفع حملات تروریست های داعشی ٬ شماری از این عناصر تروریستی را به هلاکت رساندند.

پیشتر نیز منابع خبری از آزادسازی 153 خانواده در منطقه مخمور در استان نینوا خبر داده بودند.

عملیات آزاد سازی استان نینوا تحت عنوان عملیات الفتح توسط فرماندهی عملیات نینوا و با مشارکت نیروهای عراقی از پنجشنبه گذشته آغاز شده و زیر نظر فرماندهی عملیات مشترک در حال انجام است.

عراق از خرداد ماه سال 1393شمسی تاکنون با بحران سختی ناشی از اشغال مناطق زیادی از شهرهای شمال و غرب خود توسط گروهک تروریستی داعش مواجه است.

نیروهای مردمی و ارتش عراق در چند ماه اخیر موفق شده اند چند شهر این کشور از جمله رمادی و تکریت را از چنگال تروریست های تکفیری داعش آزاد کنند.

ایرنا

635582271933224588.jpg

شمار قربانیان حمله تروریستی به ورزشگاه اسکندریه عراق به 41 نفر افزایش یافت

مقام های عراقی اعلام کردند شمار قربانیان بمب گذاری انتحاری در ورزشگاه شهر اسکندریه به 41 کشته و 105 زخمی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام های بهداشتی و امنیتی عراق امروز (شنبه) اعلام کردند که شمار کشته های حمله تروریستی انتحاری به ورزشگاه شهر اسکندریه در استان بابل عراق ٬ به 41 نفر افزایش یافت.

این حمله انتحاری جمعه شب و در جریان مسابقه فوتبال در استادیوم کوچک شهر اسکندریه واقع در 50 کیلومتری بغداد رخ داد.

گروه تروریستی- تکفیری داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و اعلام کرد که هدف این حمله گروه های مقاومت مردمی بوده اند.

احمد الخفاجی بخشدار اسکندریه و حسون حسین مسئول جنبش عصائب اهل الحق در اسکندریه از جمله قربانیان این حمله تروریستی بودند .

داعش طی ماه های اخیر و در نتیجه عملیات نظامی ارتش و نیروهای دفاع مردمی، بسیاری از مواضع خود را در عراق و سوریه از دست داده است اما حمله های این گروه تروریستی علیه غیرنظامیان ادامه دارد.

داعش همچنین مسئولیت حمله های تروریستی هفته قبل به فرودگاه و مترو شهر بروکسل بلژیک را نیز بر عهده گرفت. این حمله ها 31 کشته بر جا گذاشت.

گروه تکفیری تروریستی داعش از ژوئن 2014 (خرداد 93) بخش هایی از پنج استان عراق را به تصرف درآورد و از آن هنگام تاکنون صدها هزار شیعه، کرد، ایزدی ، شبک، ترکمن و اهل سنت منطقه را به قتل رسانده است.

این گروه تکفیری همچنین زنان بسیاری از این اقوام و فرقه ها را به بردگی برده و به فروش رسانده و یا در اختیار نیروهایش قرار داده است .

ایرنا

1321791400.jpg

ارتش سوریه قلعه پالمیرا را تحت کنترل خود قرار داد

نیروهای مسلح سوریه به همراه نیروهای بسیج مردمی این کشور قلعه مشهور فخر الدین المانی شهر پالمیرا را تحت کنترل خود قرار دادند.

یک منبع نظامی شرکت کننده در عملیات آزاد سازی پالمیرا از داعشی ها به خبرگزاری "اسپوتنیک" اعلام کرد سربازان ارتش دولتی سوریه قلعه فخرالدین مانی را که همچنین قلعه پالمیرا نامیده می شود ، بازپس گرفته اند.

به گفته این منبع پس از عملیات بزرگ و پیشروی گسترده از سه طرف، شهر پالمیرا در آینده نزدیک بطور کامل آزاد خواهد شد

اسپوتنیگ

2014611212947853129001_-.jpg

کشته شدن ده‌ها داعشی در مرحله نخست عملیات آزادسازی نینوا

در سایه آغاز مرحله نخست عملیات "الفتح" برای آزادسازی استان نینوا نیروهای هوایی ارتش عراق مواضع داعش را در موصل بمباران کرده و ده‌ها تن از تروریستها را به هلاکت رساندند.

جنگنده‌های عراقی مواضع نیروهای تروریستی داعش را در شهر موصل مرکز استان نینوا و تجهیزات نظامی آنها در منطقه الحویجه واقع در جنوب غرب کرکوک را مورد هدف قرار دادند که در جریان آن ده‌ها تن از تروریستها به هلاکت رسیدند.

بخش اطلاع رسانی اخبار جنگ ارتش عراق اعلام کرد که نیروهای عراقی مواضع داعش در منطقه العبور واقع در شهر موصل را بمباران کردند و در جریان حملات این نیروها علیه تروریستها در روستای حمضه العلیا واقع در شمال عراق 20 تروریست کشته شدند.

تلویزیون عراق روز پنجشنبه بر اساس بیانیه‌ای از سوی ارتش عراق اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور به مخفیگاه‌های گروه تروریستی داعش در اطراف شهر موصل حمله کرده و آنها را از تعدادی از روستاهای این مناطق بیرون راندند.

در بیانیه ارتش عراق آمده بود که بخش اول عملیات "الفتح" برای آزادسازی استان نینوا روز پنجشنبه با آزادسازی تعدادی از روستاها و برافراشتن پرچم عراق آغاز شده است.

ارتش عراق توانست با حمله به جنوب غربی شهر مخمور واقع در 50 کیلومتری موصل و از مناطق تحت کنترل داعش ، کنترل دو روستای "کرمردی" و "کودیله" را دست بگیرد.

موصل پایتخت نینوا و از بزرگترین شهرهای شمال عراق است که از دو سال پیش به کنترل گروه تروریستی داعش درآمد.

ایسنا

1985535400.jpg

پایان مذاکرات سوری - سوری در ژنو و ارائه پیش‌نویس سند مشترک به طرفین درگیر

درپایان دور اول مذاکرات غیرمستقیم بین دولت و مخالفان سوری در ژنو، استفان دی‌مستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در سوریه روز پنجشنبه پیش‌نویس سند مشترکی را به طرفین ارائه کرد که در آن بر ضرورت احترام طرف‌های درگیر در سوریه به حفظ یکپارچگی اراضی و حاکمیت این کشور تاکید شده است.

به گزارش روسیا الیوم، بنا بر اعلام رسانه‌ها این سند محتوی 12 بند اصلی است که طرف‌ها باید مواضع یکپارچه‌ای در قبال آن داشته باشند.

هم‌چنین درپیش‌نویس این سند آمده است که سوریه دولتی سکولار به شمار می‌رود که نمی‌توان بر اساس اصول طایفه‌ای آن را تقسیم کرد.

بنابر اعلام رسانه‌ها دی‌مستورا هم‌چنین در این سند پیشنهاد کرد که زنان حداقل یک سوم کرسی‌ها را در دولت انتقالی و دولت بعد از دولت انتقالی در اختیار داشته باشند.

اصلاح مؤسسات حکومتی بر طبق معیارهای بین‌المللی، بازسازی ارتش سوریه بر طبق معیارهای ملی و حضور گروههای مسلح در داخل آن، آماده‌سازی شرایط برای بازگشت پناهجویان و آوارگان سوری، دلجویی و حمایت از تمامی کسانی که از جنگ سوریه آسیب دیده‌اند، حفظ تمامیت ارضی سوریه بر تمامی مناطق، رد هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی سوریه، سکولار و غیرطایفی بودن حکومت سوریه، حق حضور 30 درصدی زنان در پارلمان سوریه، اجرای قطعنامه 2254 و 2015 شورای امنیت که انتقال سیاسی را نیز شامل می‌شود، حفظ امنیت در دوره انتقالی و جلوگیری از بروز اقدامات انتقام‌جویانه از مفاد مندرج در این پیش نویس به شمار می‌روند.

بشار الجعفری، رئیس هیأت مذاکره کننده دولت سوریه در ژنو گفت که بسته پیشنهادی دی میستورا را دریافت کرده است و در مذاکرات آتی پاسخ آن را می‌دهد اما وی روز گذشته پس از دیدار با فدریکا موگرینی گفت که تا قبل از انتخابات پارلمانی 13 آوریل نمی‌تواند در مذاکرات حضور یابد. بنابراین پاسخ به پیشنهادات دی میستورا به بعد از این تاریخ موکول شد.

ایسنا

1113525400-2.jpg

یک افسر روسیه در سوریه کشته شد

یکی از مقامات نظامی روسیه از کشته شدن یک افسر یگان نیروهای ویژه این کشور در عملیات رزمی در نزدیکی تدمر (پالمیرا) سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام روسی در پایگاه هوایی روسیه در استان لاذقیه سوریه روز پنجشنبه گفت: یکی از افسران یگان نیروهای ویژه روسیه به هنگام هدایت حملات هوایی روسیه علیه مواضع تروریست ها کشته شد.

نیروهای دولت سوریه با پشتیبانی هوایی جنگنده های روسیه روز پنجشنبه موفق شدند وارد تدمر شوند.

گروه تروریستی داعش در مه 2015 تدمر را به اشغال در آورد و باعث شد 11هزار شهروند سوری ساکن این شهر و روستاهای اطراف آن از این منطقه فرار کنند.

با توجه به وجود آثار باستانی در تدمر و سابقه غارت و تخریب آثار باستانی از سوی داعش در عراق و سوریه، سقوط این شهر باعث نگرانی شدید جامعه جهانی شد.

ایرنا

650946400.jpg

ارتش سوریه وارد تدمر شد

ارتش سوریه امروز (پنجشنبه) بعد از درگیری با نیروهای داعش توانست از سمت شرق وارد شهر باستانی تدمر شود.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که یگان‌های ارتش سوریه توانستند از سمت شرق وارد شهر باستانی پالمیرا(تدمر) شوند.

مجید یکی از فرماندهان گردان "کرکس‌های صحرا" گفت که تروریست‌ها به داخل بوستان‌ها و پارک‌های داخل شهر عقب‌نشینی کردند اما ما تحرکات آنها را از بالا رصد می‌کنیم چندین سرباز در حال انجام عملیات تهاجمی در مرکز شهر هستند.

وی ادامه داد: هم‌چنین چندین وسیله نقلیه نیز در حال حمل شبه نظامیانی است که شبانه به سمت رقه گریختند.

یکی دیگر از فرماندهان ارتش در گفت‌وگو با اسپوتنیک گفت که ارتش سوریه بخش تاریخی پالمیرا را از شبه نظامیان پس گرفته است.

تلویزیون رسمی سوریه دقایقی پیش (عصر پنجشنبه) اعلام کرد: نیروهای ارتش سوریه وارد قلب شهر باستانی تدمر( پالمیرا) شدند.

پیش از این یک منبع آگاه نظامی سوری گفته بود نیروهای دولتی سوریه کنترل بخش غربی تدمر را به دست گرفته اند و در چند ساعت آینده این شهر را از اشغال گروه تروریسنتی تکفیری داعش خارج می کنند.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه درخصوص بازپس گیری شهر تدمر بیان کرد که این اقدام راه را به سوی رقه و دیرالزور بازخواهد کرد و علاوه بر آن شرایط را برای کنترل بر مزرها با عراق فراهم می‌ کند.

منابع گوناگون خبری

1316927400-3.jpg

یک تایید دیگر بر همکاری نفتی داعش با ترکیه

شبکه تلویزیونی "راشا تودی" در سایت خود اسناد به دست آمده و گواهی سربازان اسیر داعش را در باره صادرات نفت این گروه تروریستی و همکاری آن با ترکیه منتشر کرد.

این اسناد را نیروهای پیشمرگه کرد سوریه در حین هجوم به شهر شدادی در استان حسکه واقع در شمال این کشور در اختیار گرفته و سپس آنها را به خبرنگاران روسی بازدیدکننده از این منطقه واگذار کردند. بعلاوه نیروهای کرد در حین این هجوم تعدادی شبه نظامیان اعزامی از ترکیه، عربستان و بعضی دیگر کشورها را به اسارت گرفته و از آنها اطلاعاتی در باره همکاری داعش با ترکیه به دست آورده اند.

برای مثال یک شبه نظامی ترک گفت که اکثر جهادگران از طریق ترکیه وارد سوریه می شوند و نیروهای ترکیه هیچ مانعی در تردد آنها ایجاد نمی کنند. وی اضافه کرد: "فرماندهمان به من گفت در صورتی که زخمی شوم و یا در محاصره بیفتم، باید به ترکیه فرار کنم".

بارنامه های استخراج نفت با مهر داعش در بالا که تروریست ها در شهر الشدادی جا گذاشتند

کردها در اثبات این سخنان گذرنامه های ضبط شده ازشبه نظامیان را در اختیار خبرنگاران قرار داده اند که این گذرنامه های کشورهای مختلف بوده ولی همه دارای مهم ورود به ترکیه بودند. گفتنی است تعدادی از این گذرنامه ها روسی بوده که هم برای مردان و هم برای زنان و عمدتا به نام افراد ساکن داغستان، استان وولگاگراد و بعضی مناطق دیگرصادر شده اند.

1316957400.jpg

این شبه نظامی ترک در ادامه سخنان خود گفت داعش نفت استخراج شده را به ترکیه می فروشد و حجم این تجارت "به قدری زیاد است که ترکیه نمی تواند از آن بی اطلاع باشد".

"راشا تودی" اسناد اغتنامی مربوط به استخراج و صادرات نفتی داعش را در اختیار گرفته که حکایت از دامنه بسیار گسترده و مدیریت فرایندی این کار می دهد. از جمله این اسناد میتوان فرم های پر شده اداره نفت و گاز وزارت منابع طبیعی دولت اسلامی را در باره بارگیری نفت در تانکرها در ماه ژانویه سال 2016 دید. بر اساس این فرم ها، رانندگان تانکرها در ماه ژانویه نفت را به قیمت 12 تا 26 دلار در ازای هر بشکه دریافت نمودند. بارگیری از میدان نفتی کبیبه واقع در شمال شرق شدادی و بعضی دیگر از میدان های نفتی تحت کنترل داعش به انجام رسید. تنها در یکی از این میدان ها طی چند روز در ماه ژانویه نفت به ارزش 5 هزار دلار فروخته شد.

یک سند دیگر نامه ای رسمی در باره استخدام دو مهندس جدید در اداره نفت و گاز داعش در ولایه البرکه است. در این نامه وظایف تخصصی این مهندسان به طور مفصل تشریح شده و گفته می شود آنها مسئول ترمیم تجهیزات نفتی آسیب دیده بر اثر حملات هوایی و کشیدن خط لوله های جدید هستند.

بر اساس اسناد به دست آمده، به طور کلی 17 نفر از جمله 5 سردسته در اداره نفت و گاز ولایه البرکه مشغول کار هستند.

                                                                                                                                                                   رسید های فروش نفت داعش

اسپوتنیک

1312186400.jpg

برادران انتحاری البرکاوی قصد داشتند نیروگاه اتمی بلژیک را منفجر کنند

ابراهیم و خالد البرکاوی که خود را در فرودگاه و مترو بروکسل منفجر کردند، قصد داشتند همچنین در نیروگاه اتمی بلژیک نیز عملیات انتحاری انجام دهند. این مطلب را روزنامه بلژیکی Derniere Heure گزارش داده است

پیشتر این روزنامه گزارش داده بود که پلیس بلژیک در یکی از عملیات خود در ماه دسامبر برای پیدا کردن عاملان و همدستان عملیات تروریستی 13 نوامبر در پاریس ویدئویی به مدت حداقل ده ساعت پیدا کرد. گزارش داده شد که دوربین مدار بسته به سوی در

واحد مسکونی مدیر برنامه مطالعات علمی هسته ای بلژیک در منطقه فلاندری بود. به گزارش Derniere Heure، دو فرد ناشناس مظنون که پلیس بلژیک به ارتباط آنها با گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی (داعش) شک ندارد، دوربین را از آنجا برداشته بودند.

به گزارش روزنامه بلژیکی، برادران البرکاوی این دوربین را برداشتند. به نوشته این روزنامه، پس از انتشار خبر خطر احتمالی برای نیروگاه های اتمی اروپایی، مقامات بلژیک 140 نظامی را برای تامین امنیت، در مقابل ورودی های تمام نیروگاه های اتمی در