lyssna_nu.png
رادیو علمی
خبرها

پایگاه هوایی حمیمیم سوریه در اختیار روسیه قرار می گیرد

بر اساس توافق انجام شده میان دو کشور روسیه و سوریه که امروز با امضای ولادیمیر پوتین نهایی شد، پایگاه هوایی حمیمیم در استان لاذقیه سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار می گیرد.

معاهده تاریخی صلح کلمبیا امضا شد

رئیس‌جمهوری کلمبیا و رهبر شورشیان چپ‌گرای فارک با امضای توافق صلح رسما به جنگ ۵۲ ساله‌ای که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشت، پایان دادند.

پوتین:

با اصلاحات می‌شد جلوی سقوط اتحاد شوروی را گرفت

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد، حزب کمونیست اتحاد شوروی سابق باید به جای آن که اجازه به سرنگونی شوروی بدهد این بلوک را تبدیل به یک نهاد دموکراتیک می کرد.

سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر: همه طرف‌ها بایستی به حاکمیت سوریه احترام بگذارند و مبارزه با تروریسم بهانه‌ای برای اجرای مانورهای سیاسی یا مهندسی مجدد نقشه جغرافیایی سیاسی به‌ویژه در شمال سوریه نباشد

پرهیز چند بانک ایرانی از معامله با قرارگاه خاتم‌الانبیا

روزنامه کیهان می‌نویسد برخی بانک‌های کشور در مسیر خودتحریمی افتاده‌ و در اجرای توافق FATF از راه‌اندازی کار اشخاص حقیقی و حقوقی تحریم شده طفره می‌روند.

جرمی کوبین: ناتو باید تعطیل شود

یک روزنامه نگار انگلیسی ویدئویی از رهبر فعلی حزب کارگر این کشور منتشر کرد که در آن وی خواهان تعطیل کردن ناتو و متوقف کردن فعالیت این ائتلاف نظامی شده است.

146182179425633400.jpg

رونمایی از نخستین لاله سفید کشور در البرز

استاندار البرز گفت: باید جایگاه البرز به‌عنوان مهد کشاورزی کشور حفظ شود

«سیدحمید طهائی» در مراسم افتتاحیه هجدهمین جشنواره لاله‌های استان روز(چهارشنبه هشتم اردیبهشت‌ماه)، در روستای(گرماب) گچسر اظهار کرد: استان البرز در زمینه کشاورزی ظرفیت‌های زیادی دارد که بخشی از آن به فعلیت نرسیده است.

وی افزود: باید توجه بیشتری به توسعه بخش کشاورزی در استان شود، چون این بخش نقش به‌ سزایی در رونق اقتصاد استان دارد.

طهایی خاطرنشان کرد: طرحی در استان درحال پیگیری است که از طریق آن بتوانیم جایگاه البرز را به‌عنوان مهد کشاورزی ایران حفظ کنیم.

استاندار البرز با اشاره به ثبت نخستین گل لاله سفید کشور در البرز خاطرنشان کرد: دیروز نخستین گل لاله سفید کشور به نام البرز به ثبت رسید که امید است پژوهشگران تحقیقات بیشتری در این رابطه داشته و به موفقیت‌های بیشتری دست یابند.

وی یادآور شد: می‌کوشیم باغ لاله‌های گچسر را به‌عنوان یک باغ موزه به مردم معرفی کنیم و از این طریق جایگاه این باغ را در کشور حفظ کنیم.

ایسنا

borna-ghasemi400.jpg

ضرورت احیای فضای سبز و حفظ اموال کاخ مروارید

معاون میراث فرهنگی البرز گفت: تا زمانی که تکلیف مالکیت کاخ مروارید مشخص نشود انجام عملیات مرمت منطقی به نظر نمی‌رسد.

مهناز طاهری در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، اظهار کرد: اولویت میراث فرهنگی در خصوص کاخ مروارید احیای فضای سبز و حفظ اموال موجود است.

وی خاطرنشان کرد: هنوز تکلیف مالکیت این کاخ مشخص نشده و تا زمانی که این مجموعه به طورکامل به میراث فرهنگی واگذار نشود انجام عملیات مرمت در آن سودی نخواهد داشت.

طاهری افزود: سال گذشته بیش از 50 میلیارد تومان برای احیای فضای سبز این کاخ هزینه شد ولی ازآنجایی که خسارات وارد شده به محوطه بیرونی و فضای سبز این مجموعه بسیار زیاد است، این هزینه کرد اصلا مشخص نیست .

وی درخصوص اهمیت حفظ اموال این کاخ توضیح داد: هرچند زمانی که میراث فرهنگی این کاخ را تحویل گرفت چیز زیادی از اموال آن باقی نمانده بود ولی مجموعه میراث تلاش دارد همین اموال باقی مانده را حفظ و مرمت کند.

طاهری ابراز کرد: بدون شک این کاخ بدون اشیاء و اموالی که ازآن سال ها باقی مانده و نماد زندگی اشرافی خاندان پهلوی است چندان جذاب نیست.

این مسئول ادامه داد: درمرحله اول اشیاء و اموال باقی مانده شناسنامه دار می شوند و پس از آن فرایند مرمت و بازسازی آنها آغاز می شود.

معاون میراث فرهنگی البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود بر ضرورت ایجاد موزه باستان شناسی در استان تاکید کرد و گفت: این که استانی با جمعیت سه میلیون نفر موزه باستانی شناسی نداشته باشد چیزی جر فاجعه فرهنگی نیست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بسیاری از استان های محروم کشور موزه باستان شناسی دارند ولی البرز علی رغم ویژگی‌های منحصر بفردی که دارد از داشتن این مجموعه محروم مانده است .

وی توضیح داد: مهترین مشکل برای ایجاد این موزه نبود زمین مناسب است چراکه جایی که موزه ساخته می شود باید از شرایط مناسبی برخوردار باشد تا تامین امنیت آن به راحتی صورت بگیرد.

این مسئول در پایان گفت: تا کنون چند زمین درمناطق مختلف استان برای ساخت موزه پیشنهاد شده ولی سازمان میراث فرهنگی تاکید دارد موزه باستان شناسی البرز باید در مرکز این استان ساخته شود.

ایسنا

1400-5.jpg

لاله واژگون، سر بازار دو هزار تومن!

پوشش گیاهی دره گردو اراک در معرض تخریب بسیار قرار دارد و در صورت بی‌توجهی به این مهم بانک ژنی ارزشمند منطقه آسیب خواهد دید.

مهندس مرادی معاون فنی منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران در خصوص حفاظت و حراست از عرصه‌های طبیعی و پوشش گیاهی افزود: براساس ماده سه قانون حفاظت از عرصه‌ها و مراتع به منظور حراست از گیاهان مرتعی و دارویی منطقه گردو ماموریت‌های پایشی در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به تخلفات اخیر در اراک گفت: در اواسط هفته گذشته در یکی از خیابان‌های اصلی شهر گیاه لاله‌ واژگون که یکی از گونه های بسیار ارزشمند گیاهی استان است همراه با پیاز آن به فروش می‌رسید که با اطلاع از این موضوع به سرعت مراتب قانونی و برخوردهای لازم صورت گرفت.

مرادی با بیان اینکه این گیاهان را شاخه‌ای هزار تا دو هزار تومان به فروش می‌رسانند، در صورتی که جریمه اینکار یک میلیون تومان است، گفت: این اتفاقات باعث شده است که مراتب حفاظتی خود را تشدید کنیم و با توجه به جمعیت فراوانی که وارد منطقه گردو و کوه‌سرخه می‌شود، پایش و حراست با قدرت بیشتری انجام ‌شود.

وی اضافه کرد: در روزهای پایانی هفته گذشته در میدان کوهنورد حجم بسیاری از کرفس کوهی که توسط مردم چیده شده بود، روی زمین ریخته شده بود، چنین اقداماتی خسارات بالایی به پوشش گیاهی منطقه می‌زند، این آسیب‌ها جدای از تخریب هایی است که تردد خودروها و گردشگران در منطقه ایجاد می‌کند.

معاون فنی منابع‌طبیعی استان مرکزی با تاکید بر لزوم حفظ بانک ژن موجود در این منطقه افزود: با توجه به از بین رفتن این بانک قیمتی در این منطقه که تهدیدی جدی برای منابع طبیعی استان و کشور محسوب می‌شود، برای حفظ پوشش طبیعی و گیاهان دارویی دره گردو با قدرت عمل اقدام خواهیم کرد.

ایسنا

000400-6.jpg

نقشه های روسیه و ایران

احیای راه باستانی تجاری « از وایکینگ ها تا ایرانیان» ممکن خواهد شد

مسکو و تهران در حال بررسی امکان ساخت کانالی بین دریای خزر و خلیج فارس هستند که کاملا در خاک ایران کشیده خواهد شد. کانال 700 کیلومتری می تواند راه باستانی تجاری « از وایکینگ ها بسوی ایرانی ها» را جان تازه بخشد. در این جا - تغییر جدی لجستیک ترانسپورتی در اورآسیا و درآمدهای میلیاردی تعدادی از کشورها و ضرر کشورهای دیگر - مطرح است. شما را با توضیحات مفصل در خصوص این طرح بلندپروازانه و عواقب احتمالی ژئوپلیتیکی آن آشنا می کنیم.

دخالت سیاست

پیداست همانا تشدید مناسبات با آنکارا به دلیل حادثه سوری، مسکو و تهران را وادار کرد به این طرح فراموش شده برگردند. ترکیه بخوبی از ورق برنده خود در صورت درگیری آشکار با روسیه آگاه است و از اینرو در مذاکرات دائما از این برگ برنده برای تهدید روسیه استفاده می کند. سلب چنین اهرم ژئولیتیکی از ترکیه بطور ریشه ای مناسبات روسیه — ترکیه را تغییر خواهد داد.

نتیجه دیگر آن، ساخت کانال قابل رقابت با کانال سوئر ، شاهرگ اصلی متصل کننده آسیا و اروپای غربی، خواهد بود.

ساخت کوتاه ترین راه آبی در حوضه اقیانوس هند از آتلانتیک شمالی در مسیر ولگا — بالتیک باعث احیای راه باستانی تجاری « از وایکینگ ها تا ایرانیان» خواهد شد و بطور ریشه ای لجستیک حمل ونقل اور آسیا را تغییر خواهد داد. در این رابطه حاشیه دریای خزر و سیستم کشتیرانی رودخانه ای روسیه از انگیزه قدرتمند رشد وتکامل برخوردار خواهد شد. روسیه و ایران نفوذ خود بر کشورهای منطقه — از جمله آذربایجان را افزایش خواهند داد که هم اکنون تا حد زیادی به ترکیه تکیه دارد.

کانال باعث افزایش تجارت بین بخش اروپایی روسیه و کشورهایی مانند هند و چین خواهد شد. بدین ترتیب آن را می توان « راه ابریشم آبی» نامید.

این پروژه به دلایل سیاسی با برخورد خصمانه کشورهای پادشاهی سنی خاور میانه و شرکای گرامی غربی ما روبرو خواهد شد. هیچ یک از این کشور ها نیازی به تلاش های روسیه و ایران ندارند. آری، کانال سوئز توسط مصر کنترل می شود اما هر دو خروجی این کانال به دریای سیاه و اقیانوس اطلس تحت کنترل کشورهای ناتو قرار دارد. در صورت تمایل، مرزبانان ترکیه، اسپانیا و یا انگلیس می توانند هرنوع باری که از کنار سواحل آنها رد شود را بازرسی کنند.

سودها و ضررها

آنچه به قیمت و زمان ساخت این کانال و سود احتمالی آن مربوط می شود، بهتر است به نمونه کانال سوئز توجه شود. هم اکنون حدود 7-5 میلیارد دلار در سال سود نصیب مصر می شود. در سال 2015 میلادی ساخت کانال « دوبلور» آن به درازای 70 کیلومتر به پایان رسید تا بتوان در آنجا حرکت کشتی ها در دو مسیر رفت و برگشت را بطور دائمی تأمین کرد. این طرح طی یکسال به پایان رسید و 4 میلیارد دلار خرج برداشت. دولت مصر امیدوار است که با مدرنیزه کردن این کانال ، کشور بتواند تا سال 2025 میلادی 13-10 میلیارد دلار در سال از راه ترانزیت درآمد کسب کند.

از آنجا که 450 از 700 کیلومتر کانال دریای خزر — خلیج فارس از راه رودخانه های موجود قابل کشتیرانی کشیده خواهد شد بنا براین فقط ساخت 250 کیلومتر باقی می ماند. شاید برای ساخت آن 15-10 میلیارد دلار ضروری باشد و سود آن حدود 3 میلیارد دلار در سال باشد. در اینصورت، این پروژه طی 5 سال سودآور خواهد بود.

برای مصر ساخت کانال جدید دریای خزر — خلیج فارس حاوی چنین دورنمای شادی نخواهد شد. برای ترکیه این یک فاجعه بزرگ خواهد بود، زیرا از بخش اعظم درآمد خود از طریق ترانزیت محروم خواهد شد.

کانال ترانس ایران ضربه شدیدی به بریتانیا و آمریکا خواهد زد که نفوذ جهانی آنها تا حد زیادی بر کنترل راه های اصلی تجاری استوار است: ساخت کانال ترانس ایران امکانات آنها در کنترل تجارت در منطقه را محدود خواهد کرد. هیچگونه شکی نیست که این طرح با مقاوت سرسختانه ای از سوی کشورهای غربی روبرو شود، درست به همان شکل که آمریکا منتها تلاش خود را می کند تا مانع از ساخت کانال نیکاراگوا شود که می تواند گزینه مسیر پاناما باشد که تا کنون عملا تحت کنترل آمریکا قرار دارد.

باید برای واکنش غرب آماده بود — به محض بررسی جزئیات ساخت کانال دریای خزر — خلیج فارس، از رسانه های غربی خیلی چیزها در باره آسیب شدید به محیط زیست خواهیم شنید و اینکه این کانال می تواند ضرر زیادی به طبیعت وارد آورد ، در باره ضررهای تجاری زیاد آن، در باره ضررهای وارده به دهقانان بیچاره ایران. آنها حتما دلایلی عنوان خواهند کرد که بر اثر ساخت این کانال دهقانان ایرانی دچار رنج و مشکلات زیادی خواهند شد.

از اینرو، مسکو و تهران برای نشان دادن تمام ورق های خود در این بازی آماده نیستند و سعی می کنند به ندرت در باره این موضوع صحبت کنند. نمونه نخست وزیر نیکاراگوآ گویاست. مقامات ایران و روسیه باید از قبل برای انتقادات و فشار فوق العاده شدید و خشن آماده بشوند. از سوی دیگر، چنین برخوردی برای مسکو و تهران تازگی ندارد. می توان امیدوار بود که اینبار طرح ساخت کانال دریای خزر — خلیج فارس اجرا بشود.

اتحاد شوروی در سال های گذشته هیچگونه توجهی به این طرح نشان نداد. آتاتورک مصلحت گرا سکولار بهتر از شاه ایران سودآوری ساخت کانال را درک کرده بود و مناسبات بین اتحاد شوروی و ترکیه دوستانه بود و دلیلی برای جستجوی گزینه گران قیمت بوسفور و داردانل وجود نداشت.

اسپوتنیک

zelzeleh.400jpg-2.jpg

نهادهای کمک‌رسان در زلزله به‌شدت آسیب‌پذیرند

اعترافی تکان‌دهنده درباره زلزله تهران

رئیس جمعیت هلال احمر در اعترافی تکان‌دهنده درباره زلزله تهران گفت: بسیاری از نهادهای کمک‌رسان در زلزله تهران به شدت آسیب پذیرند. به هر حال باید بیمارستان‌ها و مراکز آتش نشانی‌ سرپا باشد. حتی بعید می‌دانم ستاد مرکزی هلال احمر نیز آمادگی داشته باشد.

یک از نهادهای که باید در حوادثی چون زلزله آماده باشد هلال احمر است و این در حالی بود که هر زمان رئیس این جمعیت در جلساتی که خبرنگاران حضور داشتند و صحبت از زلزله تهران به میان می‌آمد بلندگو را خاموش می‌کرد به معنای اینکه این مطلب رسانه ای نشود.

ولی رئیس جمعیت هلال احمر در جلسه مهمی به صورت علنی با اظهار نظرهای خاصی، نوعی تهدید و یا به قول خودشان ترس مدیریت شده ای را به مردم درباره زلزله تهران مطرح کردند که در رابطه سید امیر محسن ضیایی درباره این موضع خود به تسنیم توضیحاتی ارائه کرد.

ضیایی: ایجاد نگرش وجود یک ترس مدیریت شده قابل قبول هست که این در واقع یک نوع حساس سازی جامعه است حساس سازی مسئولین هم است، زلزله بالاخره موضوع کاملاً روشنی است که از نظر مطالعات این اتفاق خواهد افتاد ولی زمانش را هیچ کس نمی‌تواند بگوید.

هر چه از زمانی هم که دوره اش پیش بینی شده می‌گذرد هم شدتش بیشتر می‌شود، ما هم که میزان آسیب پذیری خودمان را می‌دانیم و می‌دانیم که هر کاری که بخواهیم انجام دهیم زمان می‌برد و هر چه هم ما این زمان را از دست دهیم در آن تاریخی هم که نمی‌دانیم کی زلزله خواهد آمد طبیعی است که میزان آسیب ما نیز بالاتر خواهد رفت.

بنابراین آسیب پذیری بالاست، در شهر پر جمعیتی هم زندگی می‌کنیم و توان ما هم محدود است، بنابراین باید هشدار ما هشدار جدی باشد و در درجه اول مسئولین و تصمیم گیران و تصمیم سازان و بعد خود مردم به عنوان کسانی که باید مطالبه کنند مسائلی را رعایت کنند.

براین اساس این موارد را ما باید هم در دستورالعمل‌هایمان و هم در مقرراتمان از این به بعد ملاحظه کنیم. ما دیگر نباید شاهد این باشیم که شرایط غیر استاندارد در پایتخت ایجاد شود تا این که برگردیم، چون هر کاری کلی اعتبارات می‌خواهد، مثلاً همین مقاوم سازی کار خیلی ساده‌ای نیست و پول زیادی می‌خواهد.

از طرفی بسیاری از نهادهای که می‌خواهند کمک رسانی به مردم کنند خودشان به شدت آسیب‌پذیرند. این هم یک نکته دیگری است. به هر حال ما می‌خواهیم بیمارستان‌ها و مراکز آتش نشانی‌مان سرپا باشد. حتی ستاد مرکزی جمعیت هلال احمر واقعاً این آمادگی وجود دارد؟ به نظر من در حد قابل قبولی نیست و باید سعی بیشتری کنیم.

البته کارگروه زلزله تهران را از مهر سال گذشته فعال کردیم. جلسه دارند و گفتیم از صاحبنظران دانشگاهی هم استفاده کنند. حداقل پلن جمعیت هلال احمر برای این موضوع چیست؟ ما حداقل بدانیم کجای کاریم و وضعیت‌مان به چه صورت است و بعد سایر دستگاه‌ها هم با آنها کار کنیم.

بنده اصلاع دارم که فعالیت‌هایی در سایر بخش‌ها در حال انجام است؛ مثلاً سازمان مدیریت بحران شهر تهران مشغول است و فعالیت‌ها و همکاری با کشورهای دیگر مانند ژاپن دارد منتها کافی نیست. باید همه برای این موضوع کمک کنیم.

آفتاب:

1435130340814_IMAG400.jpg

ردپای مافیای قطع درختان در پایتخت؟!

هفته دوم نوروز امسال بود که رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر در گفت وگو با ایسنا از قطع شبانه درختان یک باغ در منطقه دروس پایتخت خبر داد و با وجود انکار مسئولان شهرداری؛ اما نه تنها باز هم عضو شورای شهر بر موضع خود مبنی بر قطع درختان باغی 5100 متری پافشاری کرد بلکه با بیان جزئیاتی از این اتفاق، در مورد نقش تعدادی مشخص در تخریب باغات تهران هشدار داد.

در جلسه علنی 17 فرودین ماه امسال، محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر با اشاره به ارائه گزارشی به وی در ایام نوروز مبنی بر قطع درختان باغ دروس که در ملکی در بلوار شهرزاد واقع شده بود و انکار مسئولان شهرداری تهران در خصوص عدم قطع این درختان، اظهار کرد: در این آدرس دو پلاک وجود دارد که در ملک 1200 متری قرار بود چهار درخت با مجوز شهرداری جابه‌جا شود اما مالک مابقی درختان را نیز بدون اجازه قطع کرده است. همچنین از طرف همسایگان باخبر شدیم که به دلیل عدم مقاوم‌سازی و نیلینگ، برخی از درختان دچار ریزش شده‌اند.

وی همچنین در ادامه سخنانش در صحن علنی شورا افزود: ما درختان شهر را از بین برده‌ایم و این جایی برای کتمان ندارد و متأسفانه هر دفعه نیز مدیریت شهری از افراد متخلف حمایت کرده است؛ چرا که در این ملک 144 درخت باید باشد، بروید ببینید من چه دروغی دارم به مردم بگویم و درخت‌ها را بشمارید که 47 اصله درخت از این تعداد وجود ندارد.

حقانی با بیان اینکه یک جمعیت 20 تا 30 نفری هستند که باغ‌های تهران را نابود می کنند، در بخش دیگری از سخنان خود در صحن شورای شهر، گفت: «فردی که اقدام به قطع درختان کرده با پنج بادیگارد در محله تردد داشته و این در حالیست که این فرد همان کسی است که درختان منطقه 4 را قطع کرده است و باید بگویم که تعدادی هستند که به جان باغات تهران افتاده‌اند.»

مافیای قطع درخت نداریم!

در مقابل این اظهارات مجتبی عبدالهی معاون خدمات شهری تهران در گفت وگو با خبرنگار شهری ایسنا با رد وجود مافیای قطع درختان در تهران، افزود: این موضوع صحت ندارد.

وی با بیان اینکه اگر این موضوع وجود دارد، مشخصات این افراد و یا شرکت مذکور را اعلام کنند تا مسئولان دستگاه قضایی با آنها برخورد کند گفت: ممکن است شرکتی در زمینه جابجایی درختان فعالیت تخصصی داشته باشد اما اینکه بگوییم در تهران مافیای قطع درخت وجود دارد این حرف درست نیست.

برغم تکذیب مافیای قطع درختان از سوی معاون شهرداری تهران، حقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران بار دیگر بر ادعای خود مبنی بر وجود مافیا در تخریب باغات تاکید کرد و به ایسنا گفت: تعدادی مشخص در تهران فعالیت کرده و به جان باغات پایتخت افتاده‌اند، بگونه‌ای که باغات را از افراد، نهادها و مردم خریداری کرده و با بی توجهی به باغ موجب از بین رفتن آن می‌شوند و پس از آن از شهرداری مجوز ساخت و ساز دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه این مافیا وجود دارد و اگر از تک تک این افراد اطلاعات دقیقی داشتم آنها را به قوه قضائیه معرفی می‌کردم ، گفت:‌ چرا که این افراد تحت عناوین مختلف و با شگردهای مختلف درختان را از بین می‌برند.

حقانی با بیان اینکه براساس قانون «حفظ و گسترش فضای سبز»، مسئولیت اداره باغ برعهده مالک است اما در صورت کوتاهی مالک، شهرداری باید نسبت به آبیاری و حفاظت از درختان اقدام کند، افزود: وظیفه شهرداری است که نسبت به صیانت از باغات اقدام کند اما این مهمم محقق نمی‌شود و جای سوال دارد؟ چراکه بر نحوه نگهداری باغات از سوی شهرداری ایراداتی وجود دارد و باید اصلاح شود تا باغات تخریب نشوند.

به گزارش ایسنا، اصرارها و انکارها به پای ثابت تمام بحث‌ها بدل شده است و این موضوع جدیدی نیست؛ اما آنچه برای همگان مسلم است اینکه عمر باغات تهران در حال کم شدن است و باید مسئولان امر در زمینه حفظ و نگهداشت این باغات اقدامی عملی کنند و شاید اصلاح و یا لغو مصوبه برج-باغ که بنا به گفته رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر در انتظار نظر «از ما بهتران» است مرهمی بر دل باغات تهران شود؛ چرا که شهری که روزگاری نه چندان دور به باغ شهر مشهور بود امروزه به برج شهر تبدیل شده است و باید برای نجات باغاتش فکری کرد.

ایسنا

karkheh400.jpg

آخرین وضعیت سدهای کشور بعد از بارندگی‌های اخیر

علیرضا دائمی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو درباره وضعیت سدهای کشور بعد از بارندگی‌های سیلابی چند روز اخیر گفت: با بارش‌های اخیر اکنون سدهای جنوبی در خوزستان مثل دز و چندین سد در مناطق غربی، لرستان و کرمانشاه کشور آبگیری و پر شدند.

وی افزود: در حال حاضر سد کرخه وضع بهتری پیدا کرده و ۳ و نیم میلیارد متر مکعب آب در مخزن دارد وسدهای خوزستان، کرمانشاه و لرستان نیز وضعیت خوبی دارند.

دائمی تصریح کرد: سدهای قسمت‌های شمالی کشور از گذشته هم وضعیت خوبی داشته‌اند و اکنون نیز سد سفیدرود از ۱۵ روز پیش سرریز شده و مخزن آن کامل پر شده است.

وی درباره خسارت احتمالی به سدها نیز اظهار داشت: تاکنون به هیچ یک از تاسیسات آبی خسارتی وارد نشده و بیشتر خسارات مربوط به تجهیزات وتاسیسات شهری بوده که توسط ستاد بحران و استانداری‌ها اعلام می‌شود.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: سدها وظیفه کنترل سیلاب را بخوبی انجام داده اند مثلا سد دز با دبی ۸ هزار متر مکعب در ثانیه باعث شد خسارت در پایین دست سد به حداقل برسد.

ایلنا

latian-4001.jpg

سد لتیان پُر شد

با بارندگی های اخیر و ورود روان آبها به سد لتیان، بیش از ۹۵ درصد از مخزن ۹۵ میلیون مترمکعبی سد لتیان پُر از آب شده است.

سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود با سطح حوزه آبریزی به مساحت ۶۹۸۰۰ کیلومتر مربع و با متوسط جریان آب سالانه به میزان ۳۵۰ میلیون مترمکعب در استان تهران و در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. این سد که در سال ۱۳۴۶ به بهره برداری رسیده؛ یکی از ۵ سد اصلی و مهم تأمین آب شرب استان تهران است.

با بارندگی های اخیر و ورود روان آبها به سد لتیان، بیش از ۹۵ درصد از مخزن۹۵ میلیون مترمکعبی سد لتیان پُر از آب شده و برای جلوگیری از سرریز این سد، دریچه های خروجی آب در بدنه سد لتیان باز شده اند و آب به پایین دست و مخزن سد ماملو هدایت می شود.

حدود ۳۰ درصد از آب شرب مردم تهران از ذخایر سد لتیان و ماملو تأمین می شود.

تسنیم

146070336080400.jpg

جزئیات مرگ دلخراش گوزن باردار

گوزن زرد ایرانی باردار در باغ‌وحش کاسیت خرم‌آباد که توسط بازدیدکنندگان هدف پرتاب سنگ قرار گرفته بود، در حین فرار به‌شدت به فنس برخورد کرده و دچار شکستگی گردن شده و تلف می‌شود.

ابراهیم توکلی مدیرکل دامپزشکی استان لرستان ضمن ابراز تاسف از مرگ این گوزن زرد گفت: گوزن زرد ایرانی باردار باغ‌وحش که توسط بازدیدکنندگان مورد پرتاب سنگ قرار گرفته بود، درحین فرار به شدت به فنس برخورد کرد و دچار شکستگی گردن شد که متاسفانه با تنفس مصنوعی هم نتوانستیم این‌گونه باارزش و در خطر انقراض و جنین نارسش را نجات دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا مسئولان سازمان محیط‌زیست، دامپزشکی استان را در این زمینه مقصر می‌دانند، گفت: شهرداری پس از گذشت یک‌ سال از ساخت باغ‌وحش کاسیت از اداره‌کردن این مرکز صرف‌نظر کرد و اداره این باغ‌وحش را به دانشکده دامپزشکی سپرد که به‌ دلیل بالابودن هزینه‌ها و مسئولیت سنگین نگهداری از حیوانات، نظارت بر این باغ‌وحش در‌ سال ٩١ به اداره کل دامپزشکی استان واگذار شد.

توکلی با تأیید وضع نامناسب جایگاه‌ها و شرایط غیراستاندارد باغ‌وحش کاسیت گفت: زمانی که این باغ‌وحش توسط شهرداری ساخته شد، هیچ‌گونه نظارتی از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست بر نحوه ساخت باغ‌وحش وجود نداشت و امروز که به ناچار مسئولیت نظارت بر این باغ‌وحش به عهده اداره دامپزشکی قرار گرفته است، ما را مقصر می‌دانند و هر از گاهی با ارسال نامه، خواستار افزایش مساحت جایگاه‌ها می‌شوند، آنچه نه میسر است و نه در حیطه اختیارات دامپزشکی.

او با اشاره به اینکه اداره کل دامپزشکی استان لرستان، به‌ دلیل شرایط نامناسب باغ‌وحش کاسیت، طی مکاتبات متعدد با استانداری خواهان واگذاری این باغ‌وحش به سازمان حفاظت محیط‌زیست شده است، گفت: اداره کل دامپزشکی، هزینه خوراک حیوانات باغ‌وحش کاسیت را که سالانه حدود ٢٠٠‌ میلیون تومان است، به ‌عهده گرفته، همچنین ٣ نگهبان تمام‌وقت و دو سرپرست که نیروهای دامپزشکی محسوب می‌شوند را برای رسیدگی به این باغ‌وحش اعزام کرده است، در حالی‌که نگهداری از گونه‌های حیات‌وحش درمحدوده وظایف دامپزشکی نیست! وظیفه دامپزشکی، تشخیص و درمان بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در خصوص جایگاهی به مساحت ٨٠ متر که ٩ شیر آفریقایی در آن نگهداری می‌شوند، گفت: جایگاهی که در آن ٩ شیر را نگهداری می‌کنیم، حتی برای نگهداری از یک شیر هم مناسب نیست چراکه برای نگهداری از هر شیر طبق دستورالعمل سازمان حفاظت محیط‌زیست ١٥٠ متر مربع فضا مورد نیاز است و باغ‌وحش کاسیت نیمی از آن را به ٩ شیر اختصاص داده است. به همین دلیل درخواست انتقال شیرها را به باغ‌وحش‌های دیگر به سازمان محیط‌زیست ارسال کرده‌ایم که هنوز پاسخی به دستمان نرسیده است.

1460703361023400.jpg

او گفت: بارها از سازمان حفاظت محیط‌زیست درخواست کردیم پس از بازرسی کارشناسان آن سازمان گونه‌های مورد نظرشان را از باغ‌وحش کاسیت خارج و به مراکز دیگر منتقل کنند یا با مکاتبه با استانداری، مقدمات تعطیلی این باغ‌وحش را فراهم آورند.

به گزارش ایسنا، مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست لرستان نیز از ارائه پیشنهاد تعطیلی باغ وحش خرم‌آباد به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم خبر داد.

فتحی بیرانوند در گفت‌وگو با «عصر ایران» گفت: بعد از این اتفاق با توجه به اینکه این باغ وحش زیر نظر سازمان دامپزشکی استان فعالیت می‌کرد از این سازمان خواستیم علت مرگ را اعلام کند.

وی افزود: دامپزشکی، علت تلف‌شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدیدکنندگان و واردشدن استرس به حیوان اعلام کرد.

بیرانوند گفت: بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان این گوزن زرد ایرانی به دلیل استرس، خود را به فنس‌های محل نگهداری کوبید و این امر موجب شکستگی گردن و تلف‌شدن آن شده است.

وی با بیان اینکه این باغ وحش استانداردهای لازم برای نگهداری از حیوانات را ندارد گفت: حداقل فضای مورد نیاز در قفس حیوانات در این باغ وحش رعایت نشده است به طور مثال حداقل مکان مورد نیاز برای نگهداری شیر در باغ وحش 25 متر است که در این باغ وحش برای 6 قلاده شیر 7 متر فضا در نظر گرفته بود.

مدیرکل محیط‌زیست استان لرستان با بیان اینکه سازمان دامپزشکی نیز تمایلی به اداره‌کردن این باغ وحش ندارد گفت: در جلسه‌ای که روز شنبه در استانداری برگزار خواهد شد در مورد وضعیت این باغ وحش تصمیم‌گیری می‌شود.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست استان پیشنهاد تعطیلی این باغ وحش را به دلیل عدم رعایت استانداردهای لازم ارائه داده است که موضوع تعطیلی یا واگذاری به بخش خصوصی دارای صلاحیت و امکانات استاندارد در این جلسه بررسی خواهد شد.

بیرانوند در مورد برخورد قانونی با عاملان این اتفاق نیز اظهار کرد: سازمان دامپزشکی علت مرگ این گوزن را «رم حیات وحش» اعلام کرده است ولی ما در نامه‌ای خواستار برخورد قانونی با عاملان این موضوع شدیم و موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

ایسنا

019189775400.jpg

احتمال بدترشدن وضعیت استان‌های سیل‌زده در ایران

ریزش باران در استان‌های سیل‌زده‌ همچنان ادامه دارد. به گفته مقامات مسئول تاکنون دستکم سه نفر کشته و شمار زیادی روستا دچار خسارت‌های جدی شده‌اند. معاون اول رئیس جمهور با دیگر مقامات مسئول نشستی اضطراری برگزار کرد.

طغیان یک رودخانه

در نشست اضطراری روز پنجشنبه (۲۶ فروردین / ۱۴ آوریل) اسحاق جهانگیری، وزیران کشور، نیرو، جهاد کشاورزی و همچنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، دبیر شورای عالی امنیت ملی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، رئیس سازمان هواشناسی و نماینده جمعیت هلال احمر شرکت داشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در این نشست آخرین وضعیت استان‌های سیل‌زده، به‌ویژه ایلام، خوزستان و لرستان تشریح شده است. در این راستا وزارت نیرو و سازمان مدیریت بحران کشور گزارشی از بسته‌شدن مسیرهای تردد، آب‌گرفتگی معابر و جاده‌ها، قطع برق و آب برخی شهرها و روستاها ارائه کرده‌اند.

اسحاق جهانگیری بر لزوم مدیریت دقیق خروجی سد دز توسط وزارت نیرو تاکید کرده و گفته است: ‌«باید ضمن اطلاع‌رسانی به موقع به مردم استان خوزستان به ویژه شهر اهواز، همه امکانات بسیج شود تا سیلاب‌های خروجی سد دز که به سمت اهواز در حال حرکت است، مدیریت شده و آسیبی به مردم شهرها و روستاهای مسیر سیلاب وارد نشود.»

معاون اول رئیس جمهور «با اشاره به تلاش‌های ارزنده وزارت نیرو در جهت مدیریت سد سازی کشور» اقدامات این وزارتخانه را مثبت و سازنده ارزیابی کرده است. به گفته جهانگیری «مدیریت وزارت نیرو و سدهای احداث شده نقش مهمی در کنترل سیلاب‌ها داشته است که اگر سدهای موجود وجود نداشت خسارات و آسیب‌ها به مراتب بیشتر و جدی‌تر بود.»

وزیر نیرو پس از پایان این نشست برای هماهنگ کردن فعالیت‌ها در خوزستان عازم این استان شده است.

قرار است که وزارت کشور نیز هماهنگی‌های لازم را با استان‌های همجوار استان‌های سیل‌زده انجام دهد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده که حجم آب در سد دز به ۴۰ برابر حد معمول رسیده اما این سد ترک برنداشته است. چنین حجمی از آب در پشت سد دز در ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته است.

مناطق اطراف رود و سد دز با خسارت زیادی مواجه شده‌اند. در برخی دیگر از نقاط استان خوزستان و به خصوص روستاها هم خسارت بالاست. بسیاری از روستاهای شمال خوزستان به ویژه در اطراف دزفول، اندیمشک و شوش تخلیه شده‌اند. مسئولان استان از سپاه و ارتش خواسته‌اند که وارد کمک‌رسانی شوند.

به شهروندان خوزستانی به‌ویژه اهوازی‌ها توصیه شده در ساعات آینده از نزدیک شدن به بلوارها و مناطق ساحلی019189769400.jpg و مجاور رودخانه‌ها جدا خودداری کنند.

مرگ سه نفر

محمد سلیمانی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام از مرگ یک زن جوان به دلیل سیل در میمک صالح‌آباد خبر داد. سلیمانی تاکید کرد که هنوز جسد این زن هنوز پیدا نشده است.

به گفته فرماندار دهلران پیکر بی‌جان یک راننده کامیون در شهرستان دهلران که روز چهارشنبه پس از جاری شدن سیل مفقود شده بود، کشف شده است.

خبرگزاری ایرنا هم گزارش داده که یک چوپان در ارتفاعات اطراف پلدختر به علت برخورد صاعقه کشته شده است.

جاری شدن سیل در استان‌های غربی ایران تاکنون خسارات مالی فراوانی به بار آورده است

وضعیت استان لرستان

به گفته رضا آریایی، مدیر کل مدیریت بحران لرستان راه‌های ارتباطی ۸۰ روستای این استان قطع شده است.

آریایی با بیان اینکه کار بازگشایی این محورهای روستایی در حال انجام است گفت: «هم اکنون این نیروها در حال راه‌سازی موقت و همچنین پل‌های موقت برای تردد در این روستاها هستند.»

محور خرم آباد به پلدختر و همچنین خط آهن سراسری شمال به جنوب مسدود است.

وضعیت استان ایلام

به گزارش تابناک بارش‌ باران در استان ایلام که روز یکشنبه آغاز شده، از همان ابتدا با اخطارهای هواشناسی و سازمان مدیریت بحران استان ایلام همراه بوده است. بر اساس این گزارش روز پنجشنبه بارش باران همچنان ادامه داشته، سیل بیشتر مناطق استان را در برگرفته و سهم شهرستان‌های مرزی مهران و دهلران بیش از همه بوده است.

باراش باران باعث طغیان رودخانه‌های سيمره، دويرج و كنجانچم و آب‌گرفتگي معابر شهری در این استان شده است.

تابناک می‌نویسد: «این بار هم نبود امکاناتی نظیر بالگرد در استان ایلام کاملا محسوس بود».

ریزش کوه

بارش‌ها در مسیر ایلام به صالح آباد، ایلام به سرابله و نیز در جاده مواصلاتی شهرستانهای آبدانان به دره شهر باعث ریزش کوه شد كه به گفته مقامات مسئول این مسیرها آزاد شده‌اند.

همچنین در مسیر آبدانان به شهرستان انديمشک بارش شدید باران باعث ريزش كوه شده که این مسیر نیز بازگشایی شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این سانحه طبیعی در استان‌های سیل‌زده ده‌ها نفر را زخی کرده و خسارات مالی فراوانی به‌بار آورده است.

رادیو آلمان

301166400.jpg

سر ریز شدن آب سد دز

آب رودخانه و سد "دز" در پی بارندگی های اخیر سر ریز شد

بارش شدید باران در چند روز اخیر موجب سر ریز شدن سد "دز" در خوزستان شده است.

به گزارش خبر گزاری صدا و سیما اقای شمسایی مدیر عامل آب و برق منطقه ای خوزستان گفت: به علت بارش باران در شهرهای الیگودرز و دورود آب این مناطق به خوزستان سرریز شده است. وموجب سرریز شدن آب سد دز شده است.

سد بتونی "دز" با ظرفیت بیش از 3 میلیارد متر مکعب آب، در 23 کیلومتری شمال شرقی اندیمشک واقع شده‌است.

وی افزود: 3 هزار متر مکعب آب دریچه های سد باز شده و 3 هزار متر مکعب دیگر نیز باز خواهد شد.

وی همچنین در خصوص تخلیه ساکنان مجاور رودخانه های کارون و عشایر هشدار داد و از مردم خواست هرچه سریع تر منطقه حواشی رودخانه کارون را ترک کنند.

همچنین ستاد بحران استان فعال شده و تمهیدات لازم برای پیشگیری از بحران های احتمالی در نظر گرفته شده است.

اسپوتنیک

13950126124825442750985400.jpg

جزئیات تازه از خسارت سیل در استان لرستان

روستاها در محاصره سیل و تخریب تاسیسات زیربنایی

بارش باران شدید در استان لرستان سبب طغیان رودخانه ها و محاصره روستاها در سیل شده است و تاسیسات زیرساختی در تعدادی زیادی از روستاها تخریب جدی شده است.

بارش شدید باران در 48 ساعت گذشته در استان لرستان خسارات زیادی به بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی و زیربنایی شهرهای مختلف استان به ویژه مناطق روستایی وارد کرده است و تیم‌های امدادی همچنان مشغول امدادرسانی به مناطق آسیب دیده هستند و تیم‌های اجرایی نیز در حال جمع بندی خسارات وارده هستند که تاکنون میزان دقیق آن مشخص نشده است.

اما آخرین خبرها از وارد شدن خسارات زیادی در استان حکایت دارد.

ریزش دوباره کوه در آزادراه پل زال- خرم‌آباد / تلاش برای بازگشایی مسیر

سرهنگ مرتضی چغلوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: در حال حاضر محور پلدختر به خرم‌آباد به دلیل آب‌گرفتگی مسدود است.

وی افزود: آب‌گرفتگی محور پلدختر- خرم‌آباد در چند قسمت بوده که در حال حاضر آب در چند نقطه فروکش کرده ولی در نقاط دیگر آب‌گرفتگی وجود دارد.

رئیس پلیس‌راه استان لرستان بابیان اینکه در حال حاضر این محور مسدود است عنوان کرد: محور پلدختر به خرم‌آباد از ساعت هفت صبح امروز تاکنون مسدود است و نیروهای پلیس‌راه استان در محل قرار دارند و تا یک ساعت دیگر احتمال باز شدن این محور وجود ندارد.

وی بیان کرد: در کیلومتر35 آزادراه پل زال- خرم‌آباد کوه دچار ریزش شده که در حال حاضر عوامل آزادراه استان در حال بازگشایی مسیر هستند.

بازگشایی محور پلدختر- خرم‌آباد / خسارت سنگین سیل به بخش کشاورزی

نورالدین درمنان فرماندار پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر، با اشاره به طغیان رودخانه کشکان براثر بارش شدید باران اظهار داشت: طغیان رودخانه سبب تا در دونقطه از جاده ترانزیتی به سمت پلدختر راه ارتباطی قطع شود که اکنون با فروکش کردن آب تردد حالت عادی پیداکرده است.

وی افزود: با مسدود شدن این مسیر تردد از سمت شمال به جنوب از طریق بزرگ‌راه پل زال انجام شد و اکنون نیز تردد در محور پلدختر- خرم‌آباد در حال تسهیل است.

فرماندار پلدختر عنوان کرد: سیلاب به بخش زیرساخت‌ها، بخش کشاورزی، معابر شهری و روستایی، تأسیسات آب روستایی و شهری و پل‌های ارتباطی خسارت زیادی وارد کرده است.

وی بیان کرد: شب گذشته برای جلوگیری از بروز اتفاق به مردم روستاهای حاشیه رودخانه هشدار داده شد تا منازل خود را تخلیه کنند که خوشبختانه خسارت جانی در این شهرستان نداشتیم.

درمنان با اشاره به اینکه دستگاه‌های خدمات رسان شهرستان پلدختر آماده خدمات‌رسانی هستند گفت: میزان خسارات سیلاب در این شهرستان پس بر1395012612473262075098400.jpgآورد دقیق اعلام می‌شود.

امداد رسانی به 1400 سیل‌زده در لرستان / اعزام 14 دستگاه آمبولانس به مناطق سیل‌زده

محمد دارایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به امدادرسانی انجام‌شده این سازمان از روز گذشته تاکنون اظهار داشت: در جهت امدادرسانی به سیل‌زدگان استان، 86 نفر نجات‌گر در قالب 28 تیم عملیاتی به مناطق سیل زده اعزام‌شده است.

وی افزود: آسیب دیدگان سیلاب اخیر 1400 نفر در قالب 298 خانوار بوده که تاکنون به هزار و 259 نفر امدادرسانی شده است.

معاون امداد و نجات هلال‌احمر استان لرستان با اشاره به اینکه تاکنون 16 مورد حادثه در راستای سیلاب اخیر در استان رخ‌داده عنوان کرد: تاکنون 64 نفر از آسیب دیدگان سیلاب اخیر توسط هلال‌احمر استان اسکان داده‌شده است.

وی بیان کرد: 14 دستگاه آمبولانس به مناطق سیل‌زده اعزام‌، شش نفر نیز مصدوم شده است که 3 نفر از آن‌ها انتقال داده‌شده است.

دارایی تصریح کرد: تاکنون 11 دستگاه موتورپمپ و لجن کش، یک مورد ست کوهستان، دو مورد ست سبک نجات، هفت‌دستگاه خودرو کمک سبک و یک دستگاه خودرو نجات تیپ یک و دو به مناطق سیل‌زده اعزام‌شده است.

آمادگی سپاه لرستان برای امدادرسانی به مناطق سیل‌زده /  سپاه با تمام تجهیزات آماده کمک‌رسانی است

سرهنگ علی حسین پازدار در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: سردار کشکولی فرمانده سپاه استان لرستان به فرماندهان نواحی بسیج استان ابلاغ کرد تا 200 نیرو برای کمک‌رسانی به مناطق سیل استان در حالت آماده‌باش باشند.

وی با اشاره به اینکه تمام امکانات سپاه برای کمک رسانی اماده است افزود: سپاه استان لرستان برای کمک‌رسانی به مناطق مختلف سیل‌زده استان با تمام تجهیزات آماده کمک‌رسانی است که در صورت لزوم نیروهای بسیج به مناطق اعزام می‌شوند.

15 روستای شهرستان سلسله در محاصره سیلاب

عباس ملکشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سلسله اظهار داشت: در حال حاضر حدود 15 روستای شهرستان سلسله در محاصره سیلاب و آب‌گرفتگی قرار گرفته که امدادرسانی به این روستاها انجام‌ می‌شود.

وی افزود: حدود پنج اکیپ به مناطق سیل‌زده اعزام‌شده و تاکنون اقداماتی در زمینهٔ تخلیه آب منازل این روستاها انجام‌شده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر سلسله عنوان کرد: تاکنون تخلیه آب حدود 30 منزل مسکونی در روستاهایی که دچار سیلاب شده‌اند انجام شده ولی به دلیل شدت بارندگی نتوانستیم اسکان سیل‌زدگان را داشته باشیم.

وی بیان کرد: نیروها و امکانات لازم ستاد بحران جهت بازگشایی راه‌های ارتباطی مسدود شده در حال فعالیت است

13950126124652496750983400.jpgخسارت 70 میلیارد تومانی سیلاب به شهرستان دلفان / روستاها همچنان در محاصره سیلاب

جعفر طولانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان اظهار داشت: دلفان شب گذشته به‌دلیل شدت باران دچار بحران شد به‌ طوری‌که طغیان تمام رودخانه‌های این شهرستان خسارت بسیار سنگینی به حوزه شهری و روستای کرد.

وی افزود: سیلاب خسارت زیادی به زیرساخت، ابنیه‌های شهری و روستایی، تأسیسات مخابراتی، برق، آب، پل‌ها، مزارع کشاورزی، راه‌های مواصلاتی و اموال مردم وارد کرده است.

فرماندار دلفان با اشاره به اینکه هنوز هم بسیاری از روستاهای شهرستان دلفان در محاصره سیلاب قرار دارند بیان کرد: در حال حاضر بخشی از مسیرها با امکانان دولتی و خصوصی بازگشایی‌شده اما با توجه به قطع شدن خطوط مخابراتی و فرستنده صداوسیما اطلاع دقیقی از وضعیت سایر روستاها در دست نیست.

وی عنوان کرد: بسیاری از پل‌های سطح شهر و جاده‌های موصلاتی تخریب و به‌ شدت آسیب‌دیده‌اند به‌ طوری‌که بخشی از دیواره ساحلی رودخانه اصلی شهر نیز ریزش کرد که در صورت ادامه بارندگی به‌طور یقین با مشکل جدی مواجه می‌شویم.

طولابی بابیان اینکه آب‌گرفتگی سبب تخریب برخی از منازل سطح روستاها شده است، گفت: خوشبختانه تاکنون خسارت جانی گزارش نشده و در حال حاضر تمام امکانات دولتی و خصوصی برای مهار آب‌گرفتگی به کار گرفته‌شده است.

وی با اشاره به اینکه هنوز اطلاع دقیقی از روستاهای دوردست شهرستان در دست نداریم اظهار داشت: با توجه به قطع بودن راه‌های ارتباطی اکنون برای مطلع شدن از آخرین وضعیت روستاها نیرو به‌صورت میدانی اعزام‌شده که هم اکنون نیز راه ارتباطی روستاهای بخش کاکاوند و حوزه میربگ جنوبی قطع و با مشکل جدی مواجه‌اند.

فرماندار دلفان برآورد اولیه خسارت سیلاب به شهرستان دلفان را حدود 70 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: میزان این خسارت به‌ طور یقین افزایش پیدا می‌کند چراکه برای برآورد دقیق نیازمند کار میدانی و کارشناسی دقیق هستیم.

وی با بیان اینکه شب گذشته برای جلوگیری از خسارت جدی، به مردم مناطق آسیب‌پذیر اطلاع‌رسانی انجام شد، عنوان کرد: اکنون نیازمند کمک و پشتیبانی ستاد حوادث استان هستیم چون با توجه به حجم بالای خسارت امکانات شهرستان محدود است و جوابگو نیست.

13950126125130553750989400.jpg50 روستای کوهدشت در محاصره سیلاب/ تلاش برای رفع انسداد محورهای روستایی ادامه دارد

احسان جهانیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت با اشاره به آخرین خسارات ناشی از سیلاب شبانه‌روز گذشته در این شهرستان اظهار داشت: با شدت گرفتن بارش‌های دیروز و ایجاد سیل در مناطق عشایری بخش مرکزی، از مناطق آسیب‌دیده بازدید به‌عمل‌آمده و از بخشداران مرکزی خواسته شد نسبت به اعلام خسارات وارده اقدام کنند.

وی با اشاره به خسارات وارده به محورهای تردد در این منطقه عنوان کرد: به مقدار 30‌کیلومتر آسفالت و شانه جاده خسارت‌دیده است و همچنین تعداد 11 دهنه پل و 5 آب‌نما بین 70 تا 100 درصد آسیب جدی دیده‌اند‌.

سرپرست فرمانداری کوهدشت بابیان اینکه در حال حاضر راه ارتباطی 50 روستای بخش مرکزی این شهرستان در اثر جاری شدن سیلاب قطع شده است، افزود: گروهی متشکل از دستگاه‌های خدماتی از جمله راه و شهرسازی تشکیل و به‌منطقه اعزام‌شده که انتظار می‌رود راه ارتباطی 28 روستای بخش مرکزی کوهدشت تا عصر امروز برقرار شود.

وی خاطرنشان کرد: با وقوع سیلاب برق چند روستا قطع شد که با اعزام نیروهای امدادی به منطقه تلاش برای برقراری برق این روستاها ادامه دارد.

جهانیان تصریح کرد: تمهیدات لازم به‌منظور رفع مشکلات و خدمات‌رسانی به مناطق آسیب‌دیده‌ اندیشیده شده که در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات اقدام خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به‌شدت بارش‌ها در چند روز گذشته و تداوم آن تا امشب به همه دستگاه‌های اجرایی اعلام آمادگی شده که آمادگی لازم برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی را داشته باشند.

13950126101203579750887400.jpgآبگرفتگی منازل مسکونی شهر خرم‌آباد بر اثر سیلاب / احتمال اعزام بالگرد به مناطق سیل‌زده

محمد دارایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، با بیان اینکه بر اثر بارش شدید باران منازل مسکونی میدان امام در شهر خرم‌آباد دچار آب‌گرفتگی شدید شده است، اظهار داشت: هم‌اکنون نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر، نیروهای آتش‌نشانی و شرکت آب و فاضلاب استان مشغول تخلیه آب از منازل مردم هستند.

معاون امداد و نجات استان لرستان از امدادرسانی به مردم سیلاب‌زده استان لرستان اشاره کرد و گفت: از روز گذشته تاکنون نیروهای جمعیت هلال‌احمر به مردم روستاهای کوهدشت، سلسله، دلفان و بخش‌های مختلف شهرستان خرم‌آباد مانند کاکا شرف و سپیددشت امدادرسانی کرده‌اند.

وی تصریح کرد: با توجه به عدم دسترسی به برخی از روستاهای استان، درصورت مساعد بودن هوا بالگرد جمعیت هلال احمر به این مناطق اعزام می‌شود.

سیلاب 300 میلیون ریال خسارت به شبکه برق پلدختر وارد کرد / برق 7 روستا قطع است

فخرالدین پناهنده رئیس اداره برق شهرستان پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: براثر سیلاب در شهرستان پلدختر در حال حاضر برق هفت روستای منطقه جنوب غربی این شهرستان قطع‌شده است.

وی افزود: براثر طغیان رودخانه کشکان شش تیر برق کنده و با سیلاب حمل شده ‌و دو تابلوی برق روستای چم مهر به زیرآب رفته است.

رئیس اداره برق شهرستان پلدختر عنوان کرد: برق هشت روستای منطقه کرکی بخش مرکزی دهستان قطع و تابلوی برق 20 روستا در بخش مرکزی و معمولان نیز به زیرآب رفته است.

وی بیان کرد: سیلاب بیش از 300 میلیون ریال به دستگاه‌های فشار متوسط و تیرهای برق این شهرستان خسارت وارد کرده است.

پناهنده تصریح کرد: تیم‌های اداره برق به روستاهایی که برق آن‌ها قطع‌شده است فرستاده و تلاش می‌شود برق این مناطق به‌ صورت موقت وصل شود.

13950126124621280750982400.jpgسیلاب محور پلدختر- خرم‌آباد را مسدود کرد

صفر عبدالوند فرمانده نیروی انتظامی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: جاده پلدختر -خرم‌آباد به دلیل طغیان رودخانه کشکان در تونل معمولان بسته شد.

وی با اشاره به اینکه این مسیر از 4 صبح تاکنون مسدود شده است افزود: بسته شدن این جاده سبب شده تا وسایل سبک و سنگینی در این محور بمانند.

فرمانده نیروی انتظامی پلدختر عنوان کرد: رانندگان می‌توانند از محورهای جایگزین خرم‌آباد- کوه دشت- پلدختر یا از محور آزادراه پل زال – خرم‌آباد تردد کنند.

وی با بیان اینکه مسدود شدن این مسیر در اثر سیل تلفات جانی نداشته است بیان کرد: به رانندگان توصیه می‌شود که با وسایل و تجهیزات کامل در این محورها عبور کنند.

مدارس شهرستان دلفان در تمام مقاطع تحصیلی تعطیل است

جعفر طولابی فرماندار شهرستان دلفان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان، اظهار داشت: مدارس شهرستان دلفان در شیفت صبح و در تمام مقاطع تحصیلی تعطیل هستند و باراش شدید باران در بخش‌های روستایی و شهر دلفان همچنان در حال بارش است و سبب جاری شدن سیلاب شده است.

طولابی با اشاره به اینکه سیلاب راه ارتباطی 10 روستا در دهستان میربگ جنوبی را قطع کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر تنها این محور خاکی که در مسیر دره و آبراهه قرار دارد مسدود شده، اما تردد در مابقی راه‌های شهرستان برقرار است.

فرماندار دلفان عنوان کرد: با توجه به حجم بارندگی به ابنیه شهری نیز خساراتی وارد شده که میزان خسارت آن پس از پایان بارندگی برآورد می‌شود.

وی آبگرفتی مزارع کشاورزی شهرستان دلفان را حدود سه هزار هکتار اعلام کرد و گفت: به جاده‌های بین مزارع، کانال‌های آب بر، قنوات و سدهای سنتی ذخیره آب کشاورزی نیز خساراتی وارد شده است.

13950126101512810750893400.jpg

طولابی تصریح کرد: درمجموع برآورد تقریبی خسارت بخش کشاورزی تا این لحظه حدود 25 تا 30 میلیارد تومان برآورد شده که با پایان بارندگی میزان دقیق بخش‌های مختلف برآورد و به ستاد بحران استان اعلام می‌شود.

وی بابیان اینکه تاکنون مشکل حادی در این شهرستان نداشته‌ایم، گفت: از ابتدای شروع بارندگی جلسه ستاد بحران در شهرستان دلفان تشکیل شد و اکنون نیز اعضای ستاد بحران تا پایان بارندگی در آماده‌باش کامل هستند.

به گزارش تسنیم، بارش باران که از چند روز پیش در شهرستان دلفان آغاز شده است سبب طغیان رودخانه شهر نورآباد شده است و برخی از مناطق شهر نورآباد که در معرض سیلاب قرار گرفته اند تخلیه شده است.

قطع شدن راه ارتباطی تعدادی از روستاهای بخش مرکزی پلدختر

کریم میرزایی بخشدار مرکزی پلدختر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر، با اشاره به وضعیت روستاهای پلدختر و میزان بارش باران در این شهرستان اظهار داشت: بارش شدید باران در شهرستان پلدخترهمچنان ادامه دارد به طوری که میزان بارش‌تا ساعت 20 امشب در پلدختر 135 میلی‌متر بوده است.

وی با اشاره به طغیان رودخانه کشکان افزود: به دلیل بارش شدید باران این رودخانه طغیان کرده است که برای روستاها و خانه‌های حاشیه آن خطر دارد و خسارات زیادی وارد کرده است.

بخشدار مرکزی پلدختر گفت: جاری شدن سیلاب در روستاهای بخش مرکزی خسارات زیادی به بخش کشاورزی این منطقه وارد کرده است که هنوز میزان دقیق آن مشخص نیست.

وی با اشاره به احتمال آب گرفتگی برخی روستاها بیان کرد:بر اثر طغیان رودخانه کشکان و شدت باران، روستاهای بابازید، چم محمد علی، خرسدر علیا، و پران پرویز در خطر آب گرفتگی هستند که به این روستاها هشدارهای لازم داده شده است.

میرزایی با اشاره به قطعی برق و نبود راه ارتباطی در برخی روستاهای پلدختر عنوان کرد: راه دسترسی منطقه کرکی تخریب و برق این منطقه قطع است و راه روستاهای چالکل و پران پرویز بر اثر بارندگی تخریب شده است.

بخشدار مرکزی پلدختر افزود: ستاد مدیریت بحران شهرستان پلدختر و تیم های امداد در حالت آماده باش کامل بوده و مشغول خدمت رسانی به مردم هستند.

آماده‌باش دستگاه‌های اجرایی و امدادی لرستان

13940429165900648572370400.jpg

رضا آریایی در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، در مورد میزان خسارات سیل در استان لرستان بر اثر بارش باران شدید اظهار داشت: باراش شدید باران در شب و روز گذشته در تمام نقاط استان جاری بوده و به علت طغیان رودخانه ها در برخی نقاط خساراتی نیز وارد کرده است.

وی در مورد میزان خسارات افزود: میزان خسارات ناشی از سیلاب معلوم نیست و هنوز جمع بندی در این مورد نشده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان گفت: متوسط بارندگی در استان تا این لحظه حدود 90 میلی متر بوده و تمام دستگاه‌ها در حالت آماده باش کامل هستند تا از خطرات احتمالی ممانعت کنند.

وی در مورد ادامه دار بودن باران ها تا ظهر فردا بیان کرد: اکنون بارش در خیلی از نقاط استان همچنان ادامه دارد و تنها در شهرستان کوهدشت بارش باران متوقف شده است.

آریایی با اشاره به طغیان رودخانه کشکان اظهار داشت: شدت و تداوم بارندگی، طغیان رودخانه کشکان و تعدادی از مسیل‌ها و آبراهه‌های اصلی و فرعی را به همراه داشته است و در مورد شهر معمولان نیز به خاطر موقعیت جغرافیایی این شهر نگرانی خاصی وجود ندارد

وی در مورد خروج قطار از ریل در مسیر لرستان بیان کرد: خروج قطار در مسیر راه‌آهن لرستان و محور شمال به جنوب را مسدود کرده است؛ این قطار محلی بوده و از نوع مسافربری دورود به اندیمشک از ریل خارج شده و سبب انسداد مسیر شده است.

آریایی با بیان اینکه این قطارساعت 18 به دلیل بارندگی بی سابقه و ریزش کوه در محل حد فاصل ایستگاه کشور و تنگ هفت از ریل خارج شد، تصریح کرد: خوشبختانه این حادثه هیچ‌گونه خسارت جانی نداشته است.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان عنوان کرد: تلاش برای بازگشایی مسیر همچنان ادامه دارد ولی با توجه به شدت بارندگی، امیدواریم هر چه سریعتر این مهم انجام شود ولی شاید بازگشایی تا صبح نیز ادامه داشته باشد.

شهر معمولان در لرستان در محاصره سیل قرار گرفت

139501261007199067508784.111111.jpg

مسعود شاکرمی شهردار معمولان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پلدختر اظهار داشت: بر اثر طغیان رودخانه کشکان در شهر معمولان وضعیت خوبی حاکم نیست و شهر در محاصره سیل قرار دارد که در صورت ادامه روند بارندگی تا یکی، دو ساعت دیگر پل ماشین‌روی جنب تونل معمولان تخریب می‌شود.

وی افزود: بخش غربی شهر معمولان به‌دلیل نداشتن دیواره ساحلی هرلحظه امکان فرورفتن به زیر آب می‌رود که در این راستا مأموران شهرداری با بلندگو به مردم هشدار دادند که منازل خود را ترک کنند و به محل‌ها و جاهای مطمئن پناه ببرند.

شهردار معمولان بیان کرد: تمام نیروهای شهرداری معمولان از ابتدای ساعات اولیه صبح برای مهار سیلاب احتمالی به حالت آماده‌باش کامل قرار دارند و هشدارهای لازم را به مردم داده‌اند.

وی عنوان کرد: تمام تلاش نیروهای شهرداری معمولان در واحدهای مختلف با موضوع سیل، جلوگیری و مقابله با بروز پدیده سیلاب است.

طغیان رودخانه کشکان لرستان بر اثر باران شدید

رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان در گفت‌ و‌گو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، در مورد بارندگی‌های امروز لرستان اظهار داشت: میزان بارش‌ها در استان لرستان تا ساعت 20 امشب در پلدختر 135 میلی‌متر، خرم‌آباد 111 میلی‌متر، رومشکان 107 میلی‌متر، سپید‌دشت 95 میلی‌متر، بروجرد 86 ملی‌متر و نورآباد 81 میلی‌متر بوده است.

وی افزود: میزان بارش در ایمان‌آباد در شرق خرم‌آباد 78 میلی‌متر، دورود 74 میلی‌متر، الشتر 72 ملی متر، ازنا 58 میلی‌متر کوهدشت 51 میلی‌متر، سیلاخور 51 میلی‌مترو الیگودرز 40 میلی‌متر بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان با اشاره به متوسط بارندگی در استان گفت: متوسط بارندگی در استان لرستان 80 میلی‌متر بوده ‌و شدت بارش‌ها تا ظهر فردا ادمه دارد.

آریایی عنوان کرد: شدت و تداوم بارندگی، طغیان رودخانه کشکان و تعدادی از مسیل‌ها و آبراهه‌های اصلی و فرعی را به همراه داشته است.

وی افزود: به علت خروج قطار محلی از خط، محور راه آهن نیز مسدود شده است که جراحاتی نداشته است.

خروج قطار از ریل در لرستان / محور شمال به جنوب مسدود شد

ماشاءالله نعمتی فرماندار دورود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دورود با بیان اینکه مسیر راه‌آهن سراسری شمال به جنوب به‌دلیل خروج واگن از ریل مسدود شد، اظهار داشت: عصر امروز قطار محلی مسافربری که از سمت دورود به اندیمشک در حال حرکت بود حدفاصل ایستگاه کشور و تنگ‌هفت از ریل خارج شد.

وی با اشاره به اینکه این حادثه خسارت جانی نداشته است، افزود: علت وقوع آن بارش شدید باران و ریزش کوه بوده است.

فرماندار دورود با اعلام اینکه هم‌اکنون این خط مسدود شده است، عنوان کرد: مدیرکل راه‌آهن استان لرستان برای نظارت بر بازگشایی این خط به مح13930728113749271388199400-2.jpgل اعزام‌ شده است.

خسارت شدید سیلاب در استان لرستان

رضا آریایی امشب در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز در استان لرستان شاهد وقوع سیلاب بودیم که خسارات زیادی به راه‌ها، ابنیه، پل‌ها، واحدهای مسکونی شهری و روستایی، معابر شهری و مغازه‌های مردم وارد شد، اظهار داشت: در جلسه ستاد بحران استان مقرر شد فرماندارهای لرستان تا روز دوشنبه سی‌ام فروردین ماه جمع‌بندی کاملی از میزان خسارت‌های وارده داشته باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان با بیان اینکه در بخش‌های مختلف درگیر سیلاب و امداد‌رسانی هستیم و اکنون امکان برآورد خسارت وجود ندارد، بیان کرد: پس از جمع‌بندی میزان خسارات سیلاب در استان لرستان، گزارش آن توسط استاندار برای تأمین به وزارت کشور ارسال می‌شود.

سیلاب راه ارتباطی 10 روستای شهرستان دلفان را قطع کرد / خسارت 30 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی

جعفر طولابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دلفان، اظهار داشت: بارش شدید باران در شهرستان دلفان سبب خسارت‌هایی در حوزه شهری و روستایی شده است.

وی با اشاره به اینکه سیلاب راه ارتباطی 10 روستا در دهستان میربگ جنوبی را قطع کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر تنها این محور خاکی که در مسیر دره و آبراهه قرار دارد مسدود شده، اما تردد در مابقی راه‌های شهرستان برقرار است.

فرماندار دلفان عنوان کرد: با توجه به حجم بارندگی به ابنیه شهری نیز خساراتی وارد شده که میزان خسارت آن پس از پایان بارندگی برآورد می‌شود.

وی آبگرفتی مزارع کشاورزی شهرستان دلفان را حدود سه هزار هکتار اعلام کرد و گفت: به جاده‌های بین مزارع، کانال‌های آب بر، قنوات و سدهای سنتی ذخیره آب کشاورزی نیز خساراتی وارد شده است.

طولابی تصریح کرد: درمجموع برآورد تقریبی خسارت بخش کشاورزی تا این لحظه حدود 25 تا 30 میلیارد تومان برآورد شده که با پایان بارندگی میزان دقیق بخش‌های مختلف برآورد و به ستاد بحران استان اعلام می‌شود.

وی بابیان اینکه تاکنون مشکل حادی در این شهرستان نداشته‌ایم، گفت: از ابتدای شروع بارندگی جلسه ستاد بحران در شهرستان دلفان تشکیل شد و اکنون نیز اعضای ستاد بحران تا پایان بارندگی در آماده‌باش کامل هستند.

13950126101242783750888400.jpg128 میلی‌متر بارندگی در ایستگاه هواشناسی"شول‌آباد" استان لرستان ثبت شد

رضا آریایی مدیرکل مدیریت بحران لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: میزان بارش‌های سامانه اخیر تا صبح امروز در شهرستان سلسله 62 میلی‌متر، ریمله در شمال خرم‌آباد 62 میلی‌متر، بروجرد 61 میلی‌متر، دورود 50 میلی‌متر، ایمان آباد خرم‌آباد 47 میلی‌متر، ازنا 42 میلی‌متر، الیگودرز 32 میلی‌متر و سیلاخور 30 میلی‌متر بوده است.

وی افزود: بیشترین میزان بارندگی سامانه اخیر در شول‌آباد 128 میلی‌متر، پلدختر 96 میلی‌متر، سپیددشت 81 میلی‌متر، خرم‌آباد 75 میلی‌متر و رومشکان 70 میلی‌متر بوده است.

مدیرکل مدیریت بحران لرستان عنوان کرد: بارش‌های استان تا فردا شب ادامه دارد و تمهیدات لازم جهت آماده‌باش کامل همه دستگاه‌های امدادی برای مقابله با سیلاب در دستور کار قرار گرفته است.

راه ارتباطی 8 روستای دوره چگنی بر اثر سیلاب مسدود شد

قدرت‌الله ترابی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: بارندگی در شهرستان دوره چگنی شدید است و مسیل‌ها و معابر این شهرستان دچار آب‌گرفتگی شده است.

وی با بیان اینکه به علت بارندگی شدید رودخانه‌ها طغیان کرده و خسارت‌هایی واردشده است افزود: پل‌های موقت این شهرستان تخریب و ارتباط تعدادی از روستاها قطع‌ شده است که در حال حاضر بارندگی اجازه باز شدن راه‌ها را نمی‌دهد.

فرماندار دوره چگنی عنوان کرد: در حال حاضر راه ارتباطی هشت روستای بخش شاهیوند مسدود شده که امکانات جهت بازگشایی راه‌ها به مناطق منتقل‌ شده اما بارندگی شدید اجازه بازگشایی نمی‌دهد.

وی بیان کرد: در مسیرهایی که پل‌ها تخریب‌ شده سطح آب بالا است و امکان بازگشایی وجود ندارد که باید بارندگی تمام و سطح آب پایین بیاید تا عملیات بازگشایی مسیرها انجام شود.

13950126100642497750876400.jpgبارش باران مدارس استان لرستان را تعطیل کرد

گودرز کریمی فر مدیر کل آموزش و پرورش لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به اینکه مدارس مقطع ابتدایی شش شهر استان لرستان به دلیل بارندگی شدید تعطیل شده است اظهار داشت: مدارس نوبت صبح شهرهای خرم‌آباد، دروه چگنی، بیرانشهر، معمولان، زاغه و ویسیان تعطیل شد.

وی افزود: با توجه به اینکه بارندگی‌های استان سبب آب‌گرفتگی در معابر برخی شهرستان‌ها شده است بنابراین مدارس ابتدایی نوبت صبح تعطیل اما تمام مدارس نوبت بعدازظهر در سطح استان لرستان برقرار است.

به گزارش تسنیم با توجه به اعلام هواشناسی استان بارندگی‌های استان به‌ صورت متناوب و رگبارهای تند و سیل‌آسا تا فردا شب ادامه دارد که آماده‌باش کامل دستگاه‌های اجرایی امدادی استان برای مقابله با سیلاب داده‌ شده است.

بارندگی‌ها در استان لرستان ادامه دارد / آماده‌باش دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با سیلاب

رضا آریایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد اظهار داشت: میزان بارش‌های سامانه اخیر در ریمله در شمال خرم‌آباد 50 میلی‌متر، دلفان 49 میلی‌متر، سلسله 48 میلی‌متر، دورود 40 میلی‌متر، ازنا 37 میلی‌متر، ایمان آباد در شرق خرم‌آباد 35 میلی‌متر، کوهدشت 32 میلی‌متر، الیگودرز 30 میلی‌متر و در سیلاخور 22 میلی‌متر بوده است.

وی افزود: بیشترین میزان بارندگی در سپیددشت با 75 میلی‌متر، پلدختر 66 میلی‌متر، خرم‌آباد 58 میلی‌متر، بروجرد 54 میلی‌متر و رومشکان 52 میلی‌متر بوده است.

مدیرکل بحران استان لرستان عنوان کرد: بارندگی‌های استان به‌ صورت متناوب و گاهی به شکل رگبارهای تند و سیل‌آسا تا فردا شب ادامه دارد.

وی بیان کرد: اطلاع‌رسانی به اعضای شورای مدیریت بحران شهرستان جهت آماده‌باش کامل در همه دستگاه‌های اجرایی امدادی برای مقابله با سیلاب در دستور کار قرار گیرد.

تسنیم

Denaltgh400.jpg

گزارشی تکان دهنده از وضعیت نابودی محیط زیست در استان کهگیلویه و بویراحمد

این روزها کوهی در شهرستانهای بویراحمد و دنا نیست که در طول روز بوته چینی را در خود ندیده باشد و بازاری در شهرهای استان و به خصوص یاسوج نیست که گیاهان خوراکی و دارویی دنا در آن به حراج گذاشته نشده باشد.

دیدن تصاویر نوجوانی که در یاسوج با چنگ و دندان در مقابل ماموران منابع طبیعی و شهرداری از گیاهان کوهی خود دفاع می کند تا با فروش آنها سودی کسب کند دیگر برای سخت دل ترین انسانها نیز ناراحت کننده است ، اما به راستی چه کسی مقصر است.

این روزها کوهی در شهرستانهای بویراحمد و دنا نیست که در طول روز بوته چینی را در خود ندیده باشد و بازاری در شهرهای استان و به خصوص یاسوج نیست که گیاهان خوراکی و دارویی دنا در آن به حراج گذاشته نشده باشد.

گیاهان دارویی و خوراکی بی نظیر کهگیلویه و بویراحمد در میدان ها و خیابان های مرکزی شهر در دست زنان، مردان و حتی کودکانی است که از روی طمع و یا از سرنداری، چوب حراج بر این ثروت سبز خدادادی می زنند.

خانواده هایی که مرد خانه گرفته تا زن و فرزند به دلیل بیکاری و نداشتن شغل و در آمد به فروختن گیاهان کوهی ومرتعی روی آورده اند،کسانی که فقر و بیکاری آنها را واداشته تا از سفره طبیعت بردارند و بر سفره خود بگذارند و زخمی بر دنا بزنند تا زخمهای نداری خود را درمان کنند.

1507888888400.jpg

"زرابی"، "کرفس"، "آنغوزه"، "لیزک"، "ریواس"، "بیلهر"، "تره"، "موسیر"و "جاشیر" برخی از گیاهان خوراکی و دارویی در این کوهها هستند که گل نداده و بهار ندیده معاش روستائیان و کالای پرقیمت بازارهای شهر می شوند.

1. به حال فروشندگان گیاهان کوهی باید گریست؟

این روزها اگر به چهار راه سبزی فروشان شهر یاسوج گذری داشته باشید افرادی را می بینید که با ترس و دلهره مشغول فروختن گیاهان کوهی هستند،ترس از رسیدن ماموران منابع طبیعی و شهرداری و ضبط کردن دسترنج های آنها ، ترسی که شاید هر چند ساعت به واقعیت بپیوندد و ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی و شهرداری فرا رسد و هرچه در بساط دارند را بگیرند و ببرند.

شاید بارها با صحنه گرفتن وضبط کردن گیاهان مرتعی از فروشندگان آنها در شهر یاسوج توسط ماموران حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد و با دیدن این تصاویر موجی از اندوه و غم برشما مستولی شود اما به راستی به حال کدام یک باید گریست؟.

نوجوانی که در یاسوج با چنگ و دندان در مقابل ماموران منابع طبیعی و شهرداری از گیاهان کوهی خود دفاع می کند تا با فروش آنها سودی کسب کند دیگر برای سخت دل ترین انسانها نیز ناراحت کننده است . اما به راستی چه کسی مقصر است. فقر اقتصادی، فقر فرهنگی.

به گفته محمد رحیم برزمند فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد در سال جاری 5تن گیاه مرتعی از متخلفان در استان کشف و ضبط شد.

1509199999400.jpg2. به حال فقر فرهنگی و اقتصادی باید گریست؟

ریشه کنی گیاهان در مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد که همه ساله با فصل بهار آغاز می شود از یک سو ناشی از فقر اقتصادی و از سوی دیگر فقرفرهنگی است که در این استان وجود دارد زیرا آگاهی بخشی در مورد اهمیت حفاظت از منابع طبیعی و توسعه پایدار به عنوان یک اصل مهم در این استان فراموش شده است و از سوی دیگر فقر و نداری مردم را به کوه ها و دشت های سرسبز کهگیلویه و بویراحمد می کشاند تا به ریشه کنی و نابودی طبیعت دامن بزنند.

3.به حال مسئولان و نوشداری بعداز مرگ سهراب باید گریست؟

اما اوج ناراحتی و اندوه از گیاهان ریشه کن شده را زمانی می توان درک کرد که ماموران حفاظت از منابع طبیعی فردی را که یک روز از وقت خود را در کوه به سر برده است تا با کوله باری از گیاهان کوهی به خانه برگردد و پس از آن نیز در شهر یاسوج آنها را به فروش برساند دستگیر کرده و زحمت کارش را به آب دهند.

به راستی ضبط گیاهانی که از ریشه قلع و قمع شده اند و ریختن آنها در رودخانه دیگر چه دردی دوا

می کند و آیا نوشداری بعد از مرگ سهراب باید هر روز در کهگیلویه و بویراحمد تکرار شود.

این تصاویر دیگر توضیحی برای نگارنده باقی نمی گذارد تا از طریق آن بتواند جفای برخی افراد به طبیعت کهگیلویه و بویراحمد که این روزها حال خوشی ندارد را برای مخاطب بازگو کند.

خبرآنلاین

hoze-soltan1406707400.jpg

در جلسه امروز شورای شهر تهران مطرح شد؛

دریاچه نمک "حوض سلطان" خطر بالقوه زیست‌محیطی برای تهران

معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران دریاچه نمک حوض سلطان را خطر بالقوه زیست‌محیطی برای شهر تهران اعلام کرد.

علیرضا جاوید در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران طی ارائه گزارشی در خصوص زیرساخت‌های مدیریت سیلاب شهر تهران تاکید کرد: باید از امروز برای سال 1430 شهر تهران فکر کنیم.

معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه در تهران چالش زیست‌محیطی بالقوه‌ای وجود دارد و آن دریاچه نمک حوض‌سلطان است، اظهار کرد: وسعت این دریاچه 240 کیلومتر مربع و طراز آن 710 است و نسبت به سطح آب‌های تهران 300 متر پایین‌تر قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر آب‌های جمع‌آوری شده از تهران به این دریاچه نریزد و این دریاچه نمناک نباشد تمام نمک انباشته شده در آن با وزش باد به سمت شهرهای قم، کاشان و تهران خواهد رفت و آینده زیست‌محیطی این شهرها دچار چالش می‌شود.

جاوید با تاکید براینکه بارندگی در شهرتهران حتی از سطح متوسط بارش کشور کمتر است اظهار کرد: شهر تهران در طی سال 40 تا 50 روز باران دارد و عموماً کم بارش است و روزهای پربارش برای این شهر به معنای خطر سیلاب است.

معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران جنگل‌کاری در حاشیه شهر تهران در یکی دو دهه اخیر را اقدامی مناسب خواند که از وقوع سیلاب در تهران جلوگیری می‌کند.

وی با اشاره به سیل‌های رخ داده در شهر تهران درطول تاریخ حیات این شهر اظهار کرد: برای شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی به دو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که اگر بخواهیم این شبکه را طی 10 سال راه‌اندازی و تکمیل کنیم به سالانه 200 میلیارد تومان اعتبار و اگر بخواهیم این اقدام را طی 5 سال انجام دهیم به سالانه 400 میلیارد تومان نیاز داریم.

جاوید با اشاره به اینکه شورای شهر سال گذشته حمایت خوبی را برای مقابله با سیلاب شهر تهران انجام داده است خواست این روند در بودجه سال 95 ادامه پیدا کند هرچند که اعتبارات این موضوع در بودجه سال 95 به 100 میلیارد تومان رسیده است.

ایلنا

555400.jpg

یک دریاچه فاجعه میان تپه ماهورهای نیشابور

دریاچه‌ای مصنوعی از فاضلاب شهرک صنعتی در میان تپه ماهورها -واقع در اسحاق آباد- خودنمایی می‌کند که برخی زمین‌های کشاورزی با آن آبیاری می‌شوند؛ معضل زیست محیطی که متأسفانه تا کنون مسؤولان نسبت به آن بی‌اعتنا بوده‌اند. ارمغان این دریاچه آلوده مرگ جانداران، بوی نامطبوع و مشکلات بسیار دیگری است.

این دریاچه که در مجاورت روستای اسحاق آباد شهرستان نیشابور قرار دارد، متأسفانه تهدیدی برای محیط زیست است؛ تهدیدی که تا کنون کسی از آن با خبر نبوده و یا نسبت به آن بی‌اعتنا بوده است.

برای اینکه از نزدیک این دریاچه سمی را ببینم به روستای اسحاق آباد می‌روم. به روستا که وارد می‌شوم مسیر دریاچه را از اهالی پرس‌و‌جو می‌کنم. از میان تپه ماهورها از یک جاده خاکی می‌گذرم. از دور یک آبگیر آرام و زیبا نمایان می‌شود و کم کم که نزدیک می‌شوم بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد. به دریاچه نزدیک می‌شوم و کنار آن می‌ایستم. اطراف دریاچه پرندگان، بی‌خبر از عاقبت خود جمع شده‌اند.

یکی از اهالی روستا می‌گوید: اینجا قبلاً آبگیر بود و چند سالی می‌شود که فاضلاب شهرک صنعتی را به اینجا می‌آورند. در حال حاضر این آب ساکن است؛ اگر یک باد بیاید بوی خیلی بدی فضا را پر می‌کند. چند وقت پیش تعدادی لک لک در همین‌جا از بین رفتند؛ پرندگان از کجا بدانند این دریاچه سمی است؟

من دوباره نگاهم به پرندگانی که در اطراف دریاچه جمع شده‌اند و یا بر فراز آن پرواز می‌کنند جلب می‌شود. پرندگانی که مشخص نیست چه عاقبتی در انتظار آن‌هاست. در ادامه از او می‌پرسم «آیا از این آب برای کشاورزی هم استفاده می‌شود» در پاسخ می‌گوید: تا قبل از این که به اینجا برسد وارد باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی برخی از کشاورزان اطراف این دریاچه می‌شود.

دورتادور دریاچه را نگاه می‌کنم. هیچ فنس و محافظی ندارد. حجم بزرگی از آب‌هایی که به اقرار خود مسؤولان سمی است، در میان تپه ماهورها خودنمایی می‌کند. باد ملایمی وزیدن می‌گیرد و بوی بد دریاچه کمی غلیظ‌تر می‌شود. از محل دور می‌شوم. رد پای حیوانات توجهم را جلب می‌کند. درباره ردپاها می‌پرسم و متوجه می‌شوم که رد پای روباه و گرگ است.

یکی از روستاییان می‌گوید: چند بار اهالی نسبت به این وضع اعتراض کرده‌اند ولی هیچ‌کس کاری برای آن‌ها نکرده است؛ اهالی دیگر به این وضعیت عادت کرده‌اند.

با یکی از فعالان محیط زیست صحبت می‌کنم. شاهین شفیعی، کارشناس ارشد کشاورزی است. او در گشت‌های زیست محیطی نیز حضور دارد و از فعالان محیط زیست شهرستان نیشابور است.

وی درباره این دریاچه سمی می‌گوید: در حین گشت که با کمک سازمان‌های مردم نهاد اتفاق می‌افتد، متوجه این قضیه شدیم؛ در حین گشت و بازدید از دریاچه فاضلاب شهرک صنعتی، فهمیدیم گویا آب این دریاچه از طریق لوله‌هایی به مزارع کشاورزی پایین‌دست دریاچه برای کشت ذرت و جو منتقل می‌شود و نکته جالب اینکه روی این خطوط انتقال آب نوشته شده است «خطر مرگ، آب سمی است».

شفیعی ادامه می‌دهد: منشأ این آب دریاچه‌ای است در میان تپه ماهورهای شمال غربی روستای اسحاق آباد. آب این دریاچه مصنوعی از طریق خطوط انتقال از شهرک صنعتی خیام به این محل منتقل می‌شود که دریاچه نسبتاً بزرگی از مواد آلاینده و سمی تشکیل داده است.

این فعال محیط زیست عنوان می‌کند: بررسی میدانی ما و مسیر لوله‌گذاری آب نشان می‌دهد که اراضی زراعی در شمال روستای اسحاق آباد و نوروزآباد احتمالاً با این منبع آبیاری می‌شوند.

من درباره آثار و مشکلات احتمالی این دریاچه و البته آبیاری‌هایی که قبلاً به آن اشاره شد، از وی می‌پرسم؛ او در پاسخ می‌گوید: آبیاری محصولات کشاورزی با آب فاضلاب چنانچه تصفیه آن رعایت شده باشد، فی‌نفسه بد نیست. آب‌های فاضلاب چنانچه تصفیه درست و اصولی شود می‌تواند به عنوان یک منبع آب کشاورزی مورد بهره‌برداری قرار گیرد؛ اما نکته اینجاست که هیچ‌کس نمی‌داند چه میزان از تصفیه روی این فاضلاب خطرناک صورت می‌گیرد؛ یا اساساً تصفیه‌ای انجام می‌شود یا خیر!

شفیعی ادامه می‌دهد: در بررسی میدانی انجام شده به نظر می‌رسید که این آب بدون کوچک‌ترین تصفیه‌ای به دریاچه و از آنجا به مزارع کشاورزی منتقل می‌شود. اهالی روستای اسحاق آباد اشاره داشتند که هیچ موجود زنده‌ای نمی‌تواند به این دریاچه نزدیک شود چرا که نزدیک شدن موجودات به آن و استفاده از آب این دریاچه برابر با مرگ است؛ در واقع چنانچه از آب این دریاچه جهت آشامیدن استفاده شود خطر مرگ حتمی است و مثال آن را چندین رأس دامی عنوان کردند که از این آب خورده و تلف شده‌اند! حالا شما ببینید این دریاچه سمی چه خطر بالقوه‌ای برای حیات وحش و محیط زیست پیرامونش است! ضمن اینکه خود ادارات مسؤولی که اقدام به انتقال آب به زمین‌های کشاورزی کرده‌اند به سمی بودن و خطر مرگ آن اشاره داشته‌اند! با توجه به تمام این‌ها این آب با این شرایط به هیچ عنوان مناسب آبیاری مزارع کشاورزی نیست و متأسفانه آبیاری محصولات مانند ذرت و جو با چنین آبی باعث انتقال فلزات سنگین و آلودگی میکروبی به گیاه و خاک و در نهایت چرخه زیست و مصرف انسانی می‌شود.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه متأسفانه تا امروز این موضوع رسانه‌ای نشده و کمتر کسی از وجود این دریاچه مرگبار و خطرات زیست محیطی آن اطلاع دارد، اذعان کرد: محل فعلی که دریاچه فاضلاب صنعتی شکل گرفته است، در گذشته‌ای نه چندان دور زیستگاه طبیعی برخی گونه‌های جانوری از جمله گرگ، کفتار، خرگوش، روباه، تشی، کوکر سینه سیاه و… بوده است ولی امروز این منطقه تبدیل به دریاچه‌ای پهناور از مواد سمی و خطرناک شده که حیات جانوری منطقه را به شدت تهدید می‌کند.

شفیعی می‌گوید: ورود تدریجی این آب سمی و خطرناک به سفره‌های آب زیرزمینی می‌تواند منابع آب‌های زیرزمینی شهرستان را نیز آلوده کند؛ ورود این آب به مزارع کشاورزی و زمین‌ها باعث آلودگی درازمدت خاک می‌شود و همه این‌ها نتیجه سوءمدیریت است که متأسفانه در بخش‌های دولتی و مراکز تصمیم‌سازی وجود دارد.

وی در ادامه بیان کرد: هرچه سریع‌تر باید نسبت به نمونه‌گیری از این آب و بررسی آلودگی‌های بیولوژیکی و شیمیایی (COD و BOD)، ارزیابی قرار گیرد؛ شهرک صنعتی خیام باید موظف به راه‌اندازی سیستم تصفیه فاضلاب شود و نظارت کافی از سوی مدیریت کلان شهرستان بر این معضل بزرگ و خطرناک زیست محیطی اعمال شود؛ متأسفانه همه از این موضوع چشمپوشی کرده‌اند حال آنکه خطر بزرگی بیخ گوش شهروندان نیشابوری است.

خلاصه اینکه این حجم آب سمی مدت‌هاست که در کنار روستاییان جا خوش کرده. مسؤولان مربوط بر لوله‌های انتقال آب از خطر مرگ و سمی بودن آب نوشته‌اند و از سویی از آن برای آبیاری در کشاورزی استفاده می‌شود.

این پرسش که جدال صنعت و محیط زیست تا کی باید ادامه یابد؟ چند پرنده دیگر مانند لک‌لک‌هایی که از بین رفتند باید تلف شوند؟ آیا سهم اهالی روستاهای اطراف از صنعت شهرشان همین بوی نامطبوع و تلف شدن دام‌هایشان است؟ و… .

خیام نیوز

abdolvahedmirzazadeh-400.jpg

کارت زرد برای وضعیت آبی تهران

با وجود مطلوب بودن بارندگی‌ها در اوایل سال 95، همچنان نسبت به میانگین درازمدت بارندگی‌ها فاصله داریم و نمی‌توان گفت که وضعیت آبی، سبز شده است.

بحرانی که روز به روز تشدید می‌یابد در روزهای آغازین سال جاری خبرهای خوشی را با خود به همراه آورده به طوری که اگر وضعیت بارش‌ها تا آخر فروردین به همین روال باشد می‌توان نسبت به سال آبی جاری در قیاس با دو سال گذشته امیدوار بود.

بر اساس آخرین آمار از ابتدای سال آبی جاری تا کنون میزان بارش‌ها در استان تهران به 195 میلی‌متر رسید در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 163 میلی‌متر و متوسط بارش‌های درازمدت 48 ساله در مدت مشابه 212 میلی‌متر بوده است.

همچنین با توجه به خشکسالی‌های شدید دوساله استان تهران در پایان سال آبی منتهی به مهرماه 1394 شاهد کاهش 30 درصدی بارش‌ها نسبت به زمان مشابه سال قبل آن بودیم که وضعیت فعلی تاحدی می‌تواند نویدبخش باشد.

علاوه بر این متوسط بارش‌های تهران در طول یکسال آبی طی 10 سال اخیر 330 میلی‌متر بوده در حالی که تا امروز 195 میلی‌متر بارش در سطح استان تهران در سال آبی جدید به ثبت رسیده است.

البته این در حالی است که به گفته خسرو ارتقایی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تهران در شرایط فعلی نمی‌توان در مورد مطلوب بودن بارش‌ها در سال آبی 1394 سخن گفت چراکه در اواخر فروردین‌ماه سال گذشته با باران‌های سیل‌آسایی روبه‌رو بوده‌ایم، لذا برای تخمین مطلوبیت سال آبی جاری باید منتظر مابقی سال بود، اما می‌توان گفت که در شرایط فعلی وضعیت نسبتا خوب بوده است.

وی در خصوص وضعیت سدهای تهران گفت: در حال حاضر در پشت سد لار 35 میلیون‌ مترمکعب معادل پنج درصد از حجم این سد، پشت سد لتیان 64 میلیون مترمکعب معادل 90 درصد حجم این سد، پشت سد طالقان 60 درصد حجم این سد، 254 میلیون مترمکعب معادل 60 درصد حجم این سد، پشت سد امیرکبیر 153 میلیون مترمکعب معادل 80 درصد حجم این سد و پشت سد ماملو 123 میلیون مترمکعب معادل 50 درصد حجم این سد آب ذخیره وجود دارد.

به طور کلی با توجه به بحران آب که 15 سال است گریبانگیر کشور شده است، نمی‌توان گفت که باران‌های زودگذر می‌تواند جبران‌کننده این معضل باشد تا جایی که به گفته علیرضا نوذری‌پور قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران باران‌های اخیر پاسخگوی مشکلات آبی تهران نیست و مشکل بحران آب از این مساله فراتر است.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در تهران اظهار کرد: علی‌رغم این‌که میزان بارش‌ها خوب بوده، اما هنوز نسبت به میانگین بلندمدت بارندگی ها با کاهش روبه‌رو هستیم.

قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران با بیان این‌که در حال حاضر منابع آب سطحی وضعیت خوبی دارند، ادامه داد: این در شرایطی است که همچنان وضعیت منابع آب زیرزمینی نگران‌کننده است به گونه‌ای که باران‌های زودگذر نمی‌تواند حلال بحران آب باشد.

نوذری پور با بیان این‌که سال‌ها از اتمام عمر منابع آب زیرزمینی می‌گذرد، تصریح کرد: در استان تهران با بحث فرونشست و افت سطح آب زیرزمینی مواجه هستیم که حل این موضوع نیازمند تدابیر اساسی است.

با در نظر گرفتن بحران آب کشور صیانت از آب های زیر زمینی و مدیریت آب های سطحی باید در الویت کاری وزارت نیرو و دیگر سازمان ها قرار بگیرد تا بتوان با یک بسیج همگانی این مایه گران بها را حفظ کرد.

ایسنا

1916348400-4.jpg

رنج‌های میراث ۳۰ ساله؛

دُمل چرکی «سراوان» در دل طبیعت گیلان شیرابه می‌زاید

محل دپوی زباله در سراوان گیلان که قدمتی بیش از ۳۰ سال دارد، بر پیشانی شهر رشت جا خوش کرده و میراثی جز شیرابه برای ساکنان منطقه و منابع آب زیر زمینی استان ندارد.

اعماق جنگل‌های سراوان در پیشانی شهر رشت مدفن میلیون‌ها تن زباله‌ای است که قدمت قدیمی ترینشان به بیش از ۳۰ سال رسیده و تا عمق ۵۰ متری زمین نفوذ کرده است.

جنگل‌هایی که هرچند سرسبزی آن‌ها در ورودی استان و شهر، گردشگران را مسحور می‌کند اما در عمق خود دملی چرکین نهفته دارد که بیش از دو هزار اصله از درختان این جنگل‌های انبوه را برای همیشه خشک کرده است.

تولید روزانه ۴۰۰ تن زباله در رشت

شهر یک میلیون نفری رشت در هر روز شاهد تولید ۴۰۰ تن زباله است که این زباله‌ها مدفنی جز سراوان نداشته و زباله‌های شهر رشت به همراه زباله‌های برخی از شهرهای گیلان مانند فومن، صومعه سرا، شفت و... همچنین ۱۵ دهیاری در اطراف منطقه، در سراوان دفن می‌شوند.

حجم شیرابه حاصل از این زباله‌ها در روزهای آفتابی سه لیتر بر ثانیه بوده که این مقدار در روزهای بارانی به ۱۰ تا ۱۲ لیتر بر ثانیه نیز می‌رسد و در قسمت پایین دست منطقه سراوان رودخانه‌ای از شیرابه تشکیل شده که نه تنها بر سر راه خود هرآنچه را که می‌تواند نابود می‌کند که در ‌‌نهایت مقصدی جز رودخانه‌های شهر رشت و در ‌‌نهایت تالاب انزلی ندارد.

در این میان حکایت مردمی که در جوار این منطقه زندگی می‌کنند، رنج‌ها و مشکلاتشان خود حکایتی دردناک اما شنیدنی دارد.

داستان پر غصه اهالی «جوکلبندان»

از رشت به طرف جاده تهران که می‌روی، ۵۰۰ متر بعد از پلیس راه رشت - تهران جاده‌ای فرعی است که پس از طی حدود یک کیلومتر مسیر جنگلی به روستای «جوکلبندان» می‌رسی. روستایی با چشم اندازی زیبا که غم‌های زیادی را در خود نهفته دارد.

از بین رفتن ۵۰ هکتار از زمین‌های زراعی روستا، از بین رفتن اکوسیستم منطقه، بیماری، آب شرب نا‌مطمئن، حضور پشه و مگس در فصل تابستان و از بین رفتن سیمای رودخانه جاری در میان این روستا، تنها بخش کوچکی از رنج‌هایی است که به واسطه همجواری این منطقه با محل دفن زباله سراوان مردم این روستا با آن مواجه هستند.

دهیار روستای «جوکلبندان» در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: قریب به ۳۰ سال است که زباله‌های شهر رشت به سراوان منتقل می‌شوند و شیرابه‌های حاصل از این زباله‌ها، وارد «سیاهرود» - رودخانه‌ای که از میان جوکلبندان می‌گذرد- می‌شود.

علی سمیع‌زاده می‌افزاید: اگر نگاهی به رودخانه بیندازید می‌بینید که آب رودخانه سیاه است و آب و شیرابه باهم در جریان هستند و رودخانه‌ای که تا ۵۰ سال پیش محل کسب درآمد مردمان منطقه از طریق ماهیگیری بوده، حالا فاقد هرگونه موجود زنده است.

2020449400..jpg

وی ادامه می‌دهد: ۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این منطقه لم یزرع شده‌اند و از ۵۰ خانواری که تا دهه ۷۰ در اینجا زندگی می‌کرده‌اند، تنها ۳۶ خانوار باقی مانده و بیشتر اهالی به دلیل اینکه درآمدزاییشان از طریق کشاورزی بوده و حالا دیگر قادر به ادامه آن نیستند، منطقه را ترک کرده و در مناطق دیگر مشغول کارگری هستند.

دهیار «جوکلبندان» از روزهایی می‌گوید که ۲۰۰ هزار قطعه ماهی در رودخانه «سیاهرود» تلف شدند و از شب‌هایی که پشه و مگس امانشان را می‌برد.

سمیع‌زاده توضیح می‌دهد: طبق آزمایشات به عمل آمده از آب رودخانه، وجود حجم بالای جیوه در آب رودخانه تایید شده که علت آن هم وجود برخی وسایل الکتریکی مثل لامپ در زباله‌های مدفون در سراوان است که به همراه شیرابه به مناطق پایین دست آمده و ایجاد آلودگی می‌کند.

وی می‌افزاید: به همین دلیل است که رودخانه سیاهرود که تا پیش از این محل ماهیگیری بود و حتی مردم منطقه از آب آن برای آشامیدن نیز استفاده می‌کردند و عبور آن از دل روستا تفرجگاهی زیبا را به وجود آورده بود، حالا دیگر فاقد هر موجود زنده‌ای شده و وجود آن در روستا نه تنها باعث سرسبزی و زیبایی و برکت نمی‌شود که به زخمی کهنه و دردناک در منطقه تبدیل شده است.

اعتراضی که راه به جایی نبرد

روستای «چکا» نیز یکی دیگر از روستاهای اطراف منطقه دفن زباله در سراوان است که معدود ساکنان باقی مانده در آن، سال‌ها است از مشکلات همجواری با این منطقه رنج می‌برند.

از جاده اصلی به سمت روستا که می‌آیی، برای رسیدن به منطقه مسکونی روستا باید از روی پلی رد شوی که زیرش رودخانه‌ای از شیرابه جاری است.

رودخانه‌ای که پهنای آن اگر چه برای یک رودخانه کم است اما برای رودی از شیرابه، وحشت آفرین است.

دهیار روستای «چکا» درباره این رود شیرابه به خبرنگار مهر می‌گوید: الان سال هاست که رود شیرابه از اینجا می‌گذرد و روزهای بارانی به حجم آن اضافه هم می‌شود.

احمدی از وجود پشه و مگس‌هایی که در فصل تابستان اهالی روستا را کلافه می‌کنند و آب نا‌مطمئنی که دام‌های روستا از آن می‌آشامند می‌گوید و توضیح می‌دهد: از ۳۰ خانوار ساکن در حاشیه رودخانه تنها سه خانوار مانده‌اند و ۲۰ هکتار از بهترین زمین‌های کشاورزی منطقه به دلیل وجود این رود شیرابه از بین رفته است.

وی می‌افزاید: برخی ساکنان روستا دچار بیماری‌های پوستی عجیبی شده‌اند اما همه می‌دانند که اعتراضشان راه به جایی ندارد.

202045400.jpg

احمدی به ماجرای عارض شدن اهالی روستا به محیط زیست اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در سال ۹۱ دهیاری روستا نامه‌ای را خطاب به محیط زیست ارسال کرد و در آن نامه خواسته شده بود تا به وضعیت مردم این منطقه و روستاهای همجوار با لندفیل سراوان رسیدگی شود اما در ‌‌نهایت با کش و قوس‌های فراوانی که به وجود آوردند، ماجرا به آنجا ختم شد که مردم روستا به این باور رسیدند که جانشان برای هیچ کدام از مسئولان استانی اهمیت ندارد.

دهیار «چکا» یادآور می شود: حجم زباله‌ای که هر روز در سراوان دفن می‌شود خیلی زیاد است و در نظر بگیرید که در طول سال چقدر به میزان این زباله‌ها و شیرابه حاصل از آن اضافه می‌شود.

احمدی می‌افزاید: مردم روستاهای اطراف سراوان باید تاوان زیبایی شهرهای رشت و صومعه سرا و فومن و... را بدهند هرچند که ورود شیرابه زباله‌ها به منابع زیرزمینی آب، به طور حتم کل مردم استان را درگیر می‌کند و اثرات این دمل چرکی در ‌‌نهایت دامان همه مردم گیلان را خواهد گرفت.

ساماندهی زباله نیازمند بسیج همگانی در استان

هرچند طی یکی دو سال گذشته اقداماتی در خصوص ساماندهی زباله در منطقه سراوان صورت گرفته اما به گفته مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند رشت، این مهم نیازمند بسیج همگانی در استان است.

مرتضی عاطفی با بیان اینکه موضوع ساماندهی زباله یک مسئله مهم و حیاتی در گیلان است به خبرنگار مهر می‌گوید: متاسفانه تولید زباله در شهر رشت و استان متوقف نمی‌شود بلکه این ما هستیم که باید سرعت اقدامات خود را به بالا‌ترین حد ممکن برسانیم.

وی می‌افزاید: این تصور که حل موضوع زباله مربوط به دستگاه و ارگان خاصی است یک تفکر اشتباه بوده و همه باید برای حل این موضوع که در ‌‌نهایت سلامت و بهداشت کل استان را تحت الشعاع قرار می‌دهد، اقدام کنیم.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند رشت تصریح می‌کند: هرچند اقدامات زیادی در خصوص فرهنگ سازی برای مدیریت پسماند در شهر رشت انجام شده اما باید به این مسئله واقف باشیم که فرهنگ سازی تنها بخشی از مدیریت پسماند بوده و در این زمینه کارهای اجرایی بزرگی نیاز است که این اقدامات از عهده یک ارگان خاص مثل شهرداری خارج بوده و نمی‌توان انتظار داشت که مثلا شهرداری یک تنه این مشکل را حل کند.

عاطفی همچنین به اهمیت نقش مردم به عنوان تولید کنندگان زباله در مدیریت پسماند اشاره می‌کند و می‌گوید: هرچقدر که ارگان‌های مربوطه برای ساماندهی وضعیت زباله تلاش کنند، تا زمانی که مردم در این امر مشارکت نداشته و خود تولید زباله‌هایشان را مدیریت نکنند، نمی‌توان به آینده امیدوار بود.

ماجرای پرغصه زباله در گیلان ادامه دار بوده و این روز‌ها با گذشت تعطیلات نوروز و هجوم مسافران نوروزی به این استان، حجم زباله‌های تولیدی به چندین برابر نیز رسیده است.

ماجرایی که شاید خیلی‌ها از کنار آن به سادگی عبور می‌کنند اما، سالهاست که برای مردم منطقه سراوان و روستاهای اطراف، داستان همیشه تکرار شده و همه آن‌ها به امید روزی که مسئولان استانی به فکر راه حلی اساسی و نه نمایشی برای از میان برداشتن این معضل باشند، روزگار سپری می‌کنند.

مهر

r_44_151204115632.jpg

به لطف بارش خوب:

رهاسازی ۷۵ میلیون مترمکعب از آب سد مهاباد به سمت دریاچه ارومیه

مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: ۷۵ میلیون مترمکعب از آب دریاچه سد مهاباد برای انتقال و کمک به احیای دریاچه ارومیه رهاسازی شده است.

محمد عبداللهی روز دوشنبه در نخستین جلسه شواری حفاظت منابع آب این شهرستان در سال 95 گفت: رهاسازی آب سد مهاباد از 18 اسفند ماه سال گذشته برای کمک به احیای دریاچه ارومیه آغاز شده و تاکنون بیش از 75 میلیون مترمکعب آب این سد رهاسازی شده است.

او گفت: سهمیه امسال میزان رهاسازی آب سد مهاباد برای کمک به احیای دریاچه ارومیه 40 میلیون مترمکعب بود اما به علت افزایش میزان آب ورودی و سرریز شدن سد، این میزان افزایش پیدا کرد.

عبداللهی گفت: روند رهاسازی از آب سد مهاباد همچنان با ظرفیت 40 متر مکعب بر ثانیه ادامه دارد.

مدیر امور آب شهرستان مهاباد گفت: میزان آب ذخیره شده در پشت سد مهاباد هم اکنون به 194 میلیون مترمکعب رسیده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 67 میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

عبداللهی تراز سطح آب دریاچه سد مهاباد را هم اکنون یک هزار و 358 متر اعلام کرد و گفت: این میزان به نسبت پارسال هفت متر افزایش یافته است.

مدیر امور آب مهاباد گفت: تداوم بارندگی های زمستان سال گذشته باعث ذخیره سازی خوبی در دریاچه پشت این سد شده و هم اکنون حجم برف بسیار خوبی نیز در مناطق بالا دست سد مهاباد ذخیره شده است.

او گفت: هم اکنون حجم ورودی آب به سد مهاباد 44 متر مکعب در ثانیه است که این میزان در مقایسه با پارسال چهار برابر شده است.

عبداللهی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 238 میلیون متر مکعب آب وارد مخزن دریاچه سد مهاباد شده که در مدت مشابه آن در سال قبل 97 میلیون متر مکعب بود.

معاون برنامه ریزی فرماندار مهاباد نیز در این جلسه گفت: دستگاه های اجرایی باید تلاش کنند که فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب در بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خانگی نهادینه شود.

هاشم کیانی گفت: دولت تمام تلاش خود را برای کمک به احیای دریاچه ارومیه به کار گرفته و مردم نیز می توانند با صرفه جویی در منابع آبی موجود، دولت را در جهت دستیابی به این امر یاری کنند.

وی با اشاره به وجود برخی مشکلات در هنگام رهاسازی آب از دریاچه سد مهاباد در مسیر رودخانه مهاباد اضافه کرد: لازم است هر گونه ساخت و ساز در حاشیه و حریم رودخانه مهاباد با هماهنگی و مجور امور آب این شهرستان انجام شود.

او گفت: قسمت هایی از ظرفیت مفید دریاچه سد مهاباد به علت انباشته شدن گل و آبرفت فرسایش خاک کاهش یافته و هر ساله نیز این روند در حال افزایش است.

سد مهاباد دارای 197 میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و 172 میلیون مترمکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب آشامیدنی شهر مهاباد، بیش از 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز زیر پوشش قرار می دهد.

سد مهاباد که در ضلع غربی این شهر احداث شده، تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیکترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می آید. این سد برای نخستین بار در هشت سال اخیر در سال جاری با پرشدن تمامی ظرفیت مخزن سرریز شد. شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و 116 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

خبرآنلاین

iran-jungles-zagros-400.jpg

یک مسئول:

جنگل‌های زاگرس در نظام آموزش عالی کشور جایگاه چندانی ندارند

‌عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: جنگل‌های زاگرس 40 درصد از سطح جنگل‌های کشور را تشکیل می‌دهد، اما در نظام آموزش عالی کشور جایگاه چندانی ندارند.

مجید توکلی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، منطقه لرستان، بیان کرد: ارتقاء آگاهی و باور برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران، بهره‌داران و مجریان به اهمیت و جایگاه جنگل‌های زاگرس الزامی است.

وی اضافه کرد: متأسفانه این جنگل‌ها با اینکه 40 درصد از سطح جنگل‌های کشور را تشکیل می‌دهند، در نظام آموزش عالی کشور جایگاه چندانی ندارند، لذا اختصاص سرفصل‌های درسی به صورت اجباری در نظام آموزش عالی کشور ضروری به نظر می‌رسد.

توکلی ادامه داد: همچنین برگزاری همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای اساتید، محققان، مدیران، کارشناسان، NGO‌ها، جوامع محلی و نیز اطلاع‌رسانی عمومی از طریق رسانه‌ها، دانشگاه‌ها، مساجد، مدارس، نماز‌جمعه، سازمان‌ها و ادارات می‌تواند در ایجاد حساسیت و اهمیت موضوع موثر باشد.

این پژوهشگر منابع طبیعی بیان کرد: در پژوهشی با عنوان عوامل موثر بر مشارکت روستائیان جنگل‌نشین در حفاظت از جنگل‌های شمال و غرب کشور نتیجه گرفته شد که بین متغیرهای مستقل سطح سواد، میزان آگاهی از اهمیت و فواید جنگل، شرکت در کلاس‌های آموزشی – ترویجی، استفاده از نشریات و مجلات ترویجی، فیلم‌های آموزشی، جلسات سخنرانی، دفعات تماس با مروجان و محافظان افتخاری و متغیر وابسته، میزان مشارکت، رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.

وی ادامه داد: این در حالیست که بین متغیرهای سن، تعداد دفعات بازدید و میزان آگاهی از قوانین مربوط به حفاظت و حمایت از جنگل‌ها و متغیر وابسته رابطه معناداری وجود ندارد.

ایسنا

zabol_-400.jpg

سیل در 11 استان 2 فوتی و یک مفقود بر جای گذاشت

سخنگوی سازمان امداد و نجات در تشریح عملیات امدادرسانی به استان‌های تحت تاثیر برف و کولاک و همچنین سیل و آبگرفتگی طی 72 ساعت گذشته، از امدادرسانی به 5560 تن در استان‌های گرفتار خبر داد و گفت: متاسفانه در جریان سیل و آبگرفتگی 11 استان کشور طی سه روز گذشته، دو نفر جان خود را از دست دادند و یک تن نیز مفقود است.

سیدمصطفی مرتضوی در توضیح عملیات برف و کولاک طی ٧٢ ساعت گذشته در هشت استان آذربایجان غربی، اصفهان، اردبیل، چهارمحال، زنجان، خوزستان، کردستان و مازندران گفت: در جریان برف و کولاک در استان‌های درگیر طی 72 ساعت گذشته، مجموعا 16 محور تحت امدادرسانی قرار گرفتند.

امدادرسانی به 1460 تن گرفتار در برف و کولاک

وی افزود: همچنین یکهزار و 460 نفر امدادرسانی شده و 239 نفر اسکان اضطراری یافتند. 193 خودرو از برف رهاسازی و یک تن از مصدومان نیز جهت دریافت خدمات لازم به مراکز درمانی منتقل شد.

مرتضوی ضمن اشاره به فعالیت 29 تیم عملیاتی شامل 111 نفر امدادگر و نجاتگر در عملیات برف و کولاک 72 ساعت گذشته، افزود: 159 تخته پتو، ١٠٨بسته غذایی، ٢٠٠بطری آب معدنی، ١٠٠قرص نان، 1٠٥ قوطی کنسروجات، ٢٠کیلوگرم خرما و ٧٠بسته بیسکوییت میان متاثران از برف و کولاک توزیع شد.

وی همچنین در توضیح عملیات برف و کولاک ٢٤ ساعت گذشته در دو استان اردبیل و کردستان گفت: در سه محور متاثر از برف و کولاک در این دو استان جمعا 218 نفر امدادرسانی شده و 118 تن اسکان اضطراری یافتند.

11 استان گرفتار سیل و آبگرفتگی و امدادرسانی به بیش از 4100 نفر

سخنگوی سازمان امداد و نجات به سیل و آبگرفتگی 11 استان آذریایجان غربی، ایلام، تهران، خوزستان، زنجان، فارس، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه، لرستان و مازندران طی 72 ساعت گذشته اشاره کرد و گفت: به دنبال سیل و آبگرفتگی 11 استان کشور، 38 شهر و روستا مورد امدادرسانی قرار گرفتند و به 4هزار و 100 تن نیز امدادرسانی شد. در ادامه امدادرسانی‌ها، 78 نفر به مناطق امن منتقل و 791 نفر اسکان اضطراری داده شدند. سه تن از مصدومان به صورت سرپایی درمان و 3 تن دیگر نیز جهت دریافت خدمات لازم به مراکز درمانی منتقل شدند.

وی با اشاره به رهاسازی 21 خودرو از مسیر سیلاب افزود: متاسفانه به دنبال سیل و آبگرفتگی 11 استان کشور طی 72 ساعت گذشته، دو نفر (در مریوان) جان خود را از دست دادند و یک تن نیز در شاهین دژ (روستای آغتپه - رودخانه سیمینه رود) مفقود است.

به گفته مرتضوی، در عملیات امدادرسانی به سیل و آبگرفتگی طی 72 ساعت گذشته، 73 تیم عملیاتی شامل 317 نفر امدادگر و نجاتگر فعالیت داشتند. همچنین 682 بسته غذایی، 740 بطری آب معدنی،٤١٠قوطی کنسروجات، 2200 قرص نان، 100 کیلوگرم خرما و 700 تخته پتو میان متاثران از سیل و آبگرفتگی توزیع شد.

توفان شن در اصفهان

وی همچنین در تشریح عملیات امدادرسانی در توفان شن طی ٢٤ ساعت گذشته گفت: متاسفانه استان اصفهان طی 24 ساعت گذشته تحت تاثیر توفان شن قرار داشت و بر همین اساس امدادرسانی‌های لازم بویژه در محور نایین - اصفهان از سوی امدادگران هلال احمر صورت گرفت. در جریان امدادرسانی به توفان شن در استان اصفهان، 52 نفر امدادرسانی و اسکان اضطراری داده شدند.

3900 عملیات امداد و نجات از 25 اسفند تا کنون

سخنگوی سازمان امداد و نجات در تشریح عملیات امداد و نجات از ٢٥ اسفند ماه تا کنون (از آغاز طرح امداد نوروزی)، گفت: در مجموع بیش از ٣٩٠٠ مورد عملیات از ابتدای طرح امداد و نجات نوروزی تا کنون ثبت شده است. در جریان این عملیات‌های امدادی جمعا به بیش از ٥٦ هزار نفر امداد رسانی شده و بیش از ٢٧٠٠ نفر از مرگ نجات یافتند.٣٢٠مورد عملیات رهاسازی صورت گرفته و بیش از یکهزار و 700 تن نیز به مراکز درمانی منتقل شدند. بیش از 24 هزار تن خدمات سرپایی دریافت کردند و بیش از یکهزار و 900 تن نیز اسکان اضطراری داده شدند.

ایسنا

1980797.400.jpg

زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۴.۱ ریشتر شهرستان نهاوند را لرزاند

زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۴.۱ ریشتر صبح امروز سه‌شنبه شهرستان نهاوند را لرزاند و باعث وحشت مردم شد.

این زمین‌لرزه در ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه و ۳ ثانیه در عمق ۸ کیلومتری زمین و در فاصله ۱۷ کیلومتری از شهرستان نهاوند به وقوع پیوست که به دلیل قدرت نسبتاً زیاد به‌خوبی احساس شد.

محمدتقی شهبازی رئیس هلال‌احمر شهرستان نهاوند در گفتگو با مهر گفت: این زلزله نسبتاً قوی در شهرهای استان لرستان نیز به‌خوبی احساس شده و هم‌اکنون تیم‌های امداد و نجات این جمعیت در حالت آماده‌باش هستند.

وی اظهار داشت: مرکز این زمین‌لرزه در حوالی روستاهای وراینه، ده حیدر و گل حیدر نهاوند بوده است و هم‌اکنون به همراه تیم جمعیت هلال‌احمر نهاوند برای ارزیابی منطقه در این روستاها قرار داریم.

رئیس جمعیت هلال‌احمر نهاوند گفت: در همه روستاهایی که دهیاری دارند تیم‌های امداد و نجات محلی ایجادشده است و آموزش‌های لازم برای انجام‌وظیفه در حوادث غیرمترقبه به آن‌ها داده‌شده است.

وی بیان داشت: خوشبختانه تاکنون گزارشی از خسارات جانی و مالی احتمالی دریافت نشده است.

زمین‌لرزه ۴.۱ ریشتری صبح امروز نهاوند در ۲۱ کیلومتری شهر الشتر لرستان و ۲۷ کیلومتری شهر فیروزآباد لرستان به وقوع پیوسته است

مهر

n00055068400.jpg

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر:

تهران شهری رو به احتضار/ شهرداری اقدامات بی‌نتیجه می‌کند

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر گفت: شرایط تهران از مرحله آسیب اجتماعی گذشته و به مرحله هشدار، اخطار و بحران اجتماعی رسیده است.

محمد حقانی درگفت‌و‌گو با ایلنا در خصوص عملکرد شهرداری تهران در جمع آوری معتادان منطقه هرندی با تاکید بر اینکه موضوع کارتن‌خوابان در شهر تهران موضوعی ساختاری و زیربنایی است و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، گفت: در قانون بحث متکدیان کارتن خوابان و معتادان با شهرداری نیست و شهرداری دراین زمینه وظیفه قانونی ندارد و توجه به این امور از وظایف سازمان بهزیستی است.

وی برخورد مقطعی و سلیقه‌ای با موضوع کارتن خوابان و معتادان را اشتباهی دانست که نتیجه‌ای از آن حاصل نمی‌شود و ادامه داد: اینکه معتادان و کارتن خوابان را در شرایط رفاهی اسکان دهیم و بعد از مدتی آن‌ها را دوباره در سطح شهر‌‌ رها کنیم اشتباه است و تنها نتیجه این نوع عملکرد افزایش این جمعیت در شهرتهران است به این شیوه که از تمام شهر‌ها افرادی با این شرایط به تهران می‌آیند تا از امکاناتی که در تهران در اختیارشان گذاشته می‌شود استفاده کنند.

حقانی با بیان اینکه شرایط تهران از مرحله آسیب اجتماعی گذشته وبه مرحله هشدار، اخطار و بحران اجتماعی رسیده است، اظهار کرد: اسکان و لباس دادن و اطعام صرف این افراد نتیجه‌ای ندارد بلکه آنان باید توانمند شده و برایشان ایجاد اشتغال شود و در مرحله بعد نیز نیازمند مسکن و سرپناه هستند.

مردم از تاسیس مجتمع‌های بهاران گلایه دارند

این عضو شورای شهربا اشاره به اینکه جای دادن این افراد در دل محلات پیش از رفع مشکل و توانمند سازی رهاسازی آنان باعث دلخوری و نگرانی و گله‌مندی مردم شده است، بیان کرد: این افراد باید در محل‌هایی خارج از شهر‌ها اسکان داده شوند زیرا باید ایزوله شده و بعد از رفع مشکلاتشان به دنبال بازپروری و اشتغال آنان باشیم.

وی عنوان کرد: درحال حاضر مردم محلات از تاسیس مجتمع‌های بهاران دردل محلات ناراضی هستند و شکایات بسیاری دراین زمینه به دست ما رسیده است زیرا معتادان با بافت محلات جفت و جور نیستند و به گفته مردم این افراد صبح‌ها در دل محلات‌‌ رها شده و به اقدامات نامطلوب خود ادامه می‌دهند و شب‌ها در مجتمع‌های بهاران اسکان داده می‌این درحالی است که این افراد باید بنا به شرایطشان تقسیم بندی شوند؛ بیماران به بیمارستان برده شده و آن‌ها که مشکلی نداشته و از شهرستان‌ها آمده‌اند به شهرهای خود عودت داده شوند و آن‌ها که نیازمند بازپروری هستند نیزتوسط بهزیستی که نیروی متخصص لازم رادارد مورد بازپروری قرار بگیرند.

حقانی با تاکید براینکه نباید این افراد سریع وارد جامعه شوند و تازمانی که توانایی برگشت به جامعه را داشته باشند لازم است تحت تدابیر شدید کنترلی باشند، خاطرنشان کرد: دولت باید تکلیف خود را با شهرداری تهران مشخص کند زیرا از برنامه سوم به بعد قرار شده دولت وظایفی را برعهده شهرداری و شورای شهر تهران بگذارد که مورد تاکید رئیس جمهوری فعلی نیز هست وشورای شهر به عنوان یک پارلمان محلی وظایفی را برعهده گرفته و شهرداری تهران بتواند با توجه به شرایط خاص اقلیمی، اجتماعی و سیاسی شهر تهران مسائل را حل و فصل کند.

منابع زیستی تهران تمام شده است

وی با اذعان براینکه بیش از ۳۰ درصد درآمد ملی کشور و ۴۰ درصد از تجارت کشور در شهر تهران بوده بیشترین دانشگاه‌ها و کارخانجات در شهر تهران قراردارند، تاکید کرد: افراد کارتن خواب و حاشیه نشین و معتاد هم شهروندان ما هستند و حق دارند از منابع شهر و کشور استفاده کنند. ما تمام جاذبه‌ها را در تهران متمرکز کردیم که نتیجه این اقدام وفور جمعیت در تهران است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر با بیان اینکه قرار بود سال ۱۴۰۴ جمعیت تهران به ۱۰ میلیون نفر برسد در حالیکه امروز جمعیت در تهران در طول روز بیش از این مقدار است، تصریح کرد: منابع زیستی طبیعی تهران تمام شده است ستون فقرات تهران طاقت ندارد تهران شهری رو به احتضار و موت شده است.

وی با بیان اینکه دولت باید وظیفه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را به شهرداری تهران بدهد، یادآور شد: در گذشته سازمان بهزیستی با ۱۸۰۰ نیروی متخصص خود به عنوان سازمان امور تربیتی، زیرنظر شهرداری فعالیت می‌کرد و بعد‌ها از شهرداری جدا شد.

حقانی افزود: اگر به دنبال مدیریت یکپارچه شهری هستیم که مجموعه شهر و حریم آن را در برمی گیرد باید این سازمان را به شهرداری بازگردانیم. زیرا مدیریت شهری تهران نمی‌تواند در برابر ناهنجاری‌های شهر تهران که به حد بحران رسیده است بی‌تفاوت باشد و ناچار است دراین زمینه دست به اقداماتی بزند.

این عضو شورای شهر از دولت خواست وظایفی را که در برنامه‌های مختلف و قوانین مقرر شده به شهرداری واگذار کند، تا شورای شهر و شهرداری اولویت‌ها را در بودجه سالانه منظور کرده و براساس آن عمل کنند.

وی با تصریح براینکه با وجود انواع آسیب‌ها و ناهنجاری در شهر نیازی به پل طبیعت و پل صدر نداریم، خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای شهر نمی‌تواند نسبت به آسیب‌های اجتماعی بی‌تفاوت بوده و ادعای موفق بودن داشته باشند.

شورای چهارم موفق نبوده است

حقانی گفت: با وجود این تعداد بالای معتادان در شهر ما هیچوقت موفق نبوده‌ایم. کار ما برای مردم است و اگر قرار باشد این تعداد از مردم در فقر و تنگدستی و ناهنجاری‌های اجتماعی به سر برند چه افتخاری می‌توانیم به خود داشته باشیم.

رئیس کمیته محیط زیست با اشاره به اینکه شهرداری مستمرا باغات شهر را می‌فروشد و کارهایی بی‌نتیجه می‌کند، اظهار کرد: مگر شهرداری نگفت که تعدادی از معتادان را جمع آوری کرده است اما هنوز هم تعداد بالایی از معتادان در محلات مختلف شهروجود دارند و دیوارهای سیاه شده نشان از حضور معتادان دارد کارتن خواب‌ها هم که به حال خود‌‌ رها شده‌اند ودولت و شهرداری باید فکری به حال این جمعیت کنند وگرنه چیزی برای آینده نداریم.

وی با تاکید براینکه محیط زیستمان تخریب شده، باغات تهران از بین رفته و فضاهای بازمان به فروش رسیده و عرصه‌های داخل شهری که تنفس‌گاه مردم هستند را بارگذاری کرده و فروخته‌ایم و ضرورت‌ها و اولویت‌ها را در پروژه‌ها در نظر نگرفته‌ایم، گفت: من شورای چهارم را شورای موفقی نمی‌دانم زیرا در این شورا به پروژه‌هایی بها داده شد که اولویت نداشتند به طرح هاو لوایحی رسیدگی کردند که از اولویت برخوردار نبودند و بودجه به جاهایی تخصیص داده شده که اهمیت نداشته است و افرادی همچون من هم دراقلیت هستند. آنچنانکه ناچار شدم درخصوص بودجه به فرمانداری شکایت کنم و از شورا در این خصوص شاکی هستم.

حقانی با بیان اینکه ما وکیل مردم هستیم نه وکیل الدوله و وکیل البلدیه، خاطرنشان کرد: هرتهرانی در سال ۶ میلیون تومان به صورت مستفیم و غیر مستقیم شارژ پرداخت می‌کند، یعنی یک خانواده ۵نفره در سال ۳۰ میلیون تومان شارژپرداخت می‌کند و در قبال آن انتظار دارد شهری با کیفیت و زیبا داشته باشد.

وی در پایان تاکید کرد: مردم باید در شهری زندگی کنند که احساس امنیت و آرامش داشته و احساس کنند که کیفیت زندگیشان هرروز رو به افرایش است که متاسفانه این طور نیست.

ملی مذهبی

Iranrud-400.jpg

آیا اتصال خزر به خلیج فارس شدنی است؟

به گزارش خبرگزاری شفاف، مقامات کشورمان از کلید خوردن پروژه اتصال دریای خزر به خلیج فارس خبر داده اند. این پروژه در چند مرحله انجام خواهد شد، شیرین سازی آب خزر توسط شرکت خاتم الانبیا وابسته به سپاه پاسداران که هزینه آن 2 میلیارد دلار اعلام شده است.

همچنین انتقال 500 میلیون متر مکعب آب به استانهای مرکزی ایران و نهایتا، تکمیل این پروژه با ایجاد کانالی برای اتصال دریای خزر به خلیج فارس که هزینه آن طبق اظهارات مجید نامجو وزیر انرژی ایران، تا 7 میلیارد دلار برآورد شده است. همچنین این کانال ارتباطی آبی قابل کشتیرانی خواهد بود.

یک نکته در اینجا وجود دارد؛ اینکه سطح دریای خزر 28 متر پایین تر از سطح آبهای آزاد (خلیج فارس) است و مسیر شمال-جنوب ایران با بیش از 2 هزار کیلومتر فاصله دارای پستیها و بلندیهای زیادی مانند ارتفاعات البرز و پستیهای دشت کویر و دشت لوت است.

دکتر اسماعیل کهرم، کارشناس ایرانی مسائل محیط زیست در گفتگو به خبرگزاری ترند گفته است که ایده اتصال دریای خزر به خلیج فارس، از زمان ناصر الدین شاه وجود داشته، در زمان هاشمی رفسنجانی نیز مطرح شده و تاکنون ادامه داشته، اما این پروژه تاکنون عملیاتی نشده و قابل اجرا نیز نیست. "ایده انتقال اب دریای خزر برای مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی به استانهای مرکزی از جمله سمنان هست، اخیرا مطرح شده، اما شوری آب دریاچه خزر 13 میلی گرم در هر لیتر است که قابل استفاده در این زمینه ها نیست، صرفه اقتصادی هم ندارد. از طرفی خاک سمنان و مناطق مرکزی قابل کشت نیست، کلا شن و خاک رس است. برای کدام مصارف کشاورزی و صنعتی قرار است این پروژه چند میلیاردی عظیم انجام شود؟".

وی به عملی نشدن پروژه انتقال آب خزر به دریاچه رو به خشک شدن ارومیه که هنوز هم روی کاغذ مانده و پروژه انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه اشاره و در خصوص پروژه کانال خزر-خلیج فارس اظهار ناامیدی کرد.

دکتر چنگیز اسماعیل اف، کارشناس علوم جغرافی و رئیس مرکز تحقیقات خزر در دانشگاه دولتی باکو نیز درباره این پروژه می گوید: که با توجه به پستی-بلندی های موجود در مسیر شمال-جنوب، ایران ناگزیر است در مسیر سربالایی این کانال در چندین منطقه آبگیرهای بزرگی احداث کند تا از سرریز شدن آب کانال جلوگیری کند.

مسیرهایی با این خصوصیات، مانند کناره های البرز انبوهی از جمعیت را در خود جای داده است که باید زمینها و خانه های اطراف پروژه تخلیه شود. "همچنین ایجاد آبگیر باعث افزایش خطر زلزله خواهد شد، مانند آنچه که در داغستان یا منطقه "مینگه چویر" قفقار اتفاق افتاد. در حالت عادی، ایجاد آبگیر باعث می شود سالانه تا 300 زمین لرزه با مقیاس پایین در منطقه اتفاق افتد، اگر این منطقه مانند مناطق شمالی ایران زلزله خیز نیز باشد، باید ریسکهای ایجاد آبگیرهای بزرگ به دقت در نظر گرفته شود.

بگفته وی، ایجاد یک کانال برای عبور کشتیهای کوچک حداقل 5 متر ارتفاع و 100 متر عرض لازم دارد و با توجه به طول این کانال که بیشتر از 2 هزار کیلومتر خواهد بود، نیاز به حداقل یک دهم حجم آب رودخانه ولگای روسیه که 85 درصد آب خزر را تامین می کند وجود دارد. آیا همسایه های شمالی ایران با این پروژه موافق خواهند بود؟ طبیعتا خیر.

اسپوتنیک

Fatos-que-mostram-que-algo-anormal400.jpg

به مناسبت روز جهانی آب؛

وضعیت بحرانی آب در 307 دشت کشور

بررسی ها نشان می دهد از 609 دشتی که در کشور وجود دارد، منابع آبی حدود 307 دشت ممنوعه یا بحرانی اعلام شده است که این نشان از وضعیت ناگوار منابع آبی به علت برداشت های بی رویه و مدیریت نادرست دارد.

کاهش منابع آبی از یک سو و آلوده شدن آن از سوی دیگر مشکلاتی را به وجود آورده که اگر مدیریت صحیحی بر آن اعمال نشود قطعا در آینده ای نه چندان دور دچار مشکلاتی خواهیم شد.

ایران کشوری با اقلیم خشک و نیمه خشک است که این موضوع خود به تنهایی دلیلی کافی برای تهدید منابع آبی است اما مصرف بی رویه و رشد سریع جمعیت، دیگر تهدیدات آب در کشور است، به اعتقاد کارشناسان در سال های اخیر رشد سریع جمعیت و مدیریت نادرست منابع آبی مهمترین عامل کاهش سرانه آب تجدید شونده کشور در قرن گذشته بوده است.

جمعیت ایران در هشت دهه گذشته از حدود 8 میلیون نفر به حدود 78 میلیون نفر تا پایان سال 1392 رسیده است، بر این اساس میزان سرانه آب تجدید پذیر کشور از میزان حدود 13 هزار متر مکعب به هزار و 400 متر مکعب کاهش یافته که در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب بدتر خواهد شد.

البته این شرایط جهانی است و فقط مختص کشور ما نیست، امروزه کشورهای زیادی مشکل کم آبی و کاهش منابع آبی دارند و دنیا به حفظ اهمیت این منابع پی برده است.

بر این اساس 22 مارس هر سال (امسال مصادف با سوم فروردین) از سوی سازمان ملل روز جهانی آب نامگذاری شد، روز جهانی آب اولین بار در سال 1992 میلادی، در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو کشور برزیل رسما مطرح شد.

در این کنفرانس از تمام کشورها خواسته شد تا در راستای اجرای بیانیه شماره 21 سازمان ملل، این روز را به عنوان روز ترویج و آگاه سازی مردم در مورد آب اختصاص دهند.

همچنین ایرینا بوکووا مدیرکل یونسکو در پیامی به مناسبت روز جهانی آب با اشاره به اینکه در بین سال های 1990 تا 2010 حدود 2.3 میلیارد نفر به منابع آب آشامیدنی سالم دسترسی پیدا کردند، گفت: هنوز بیش از 700 میلیون نفر به آب سالم، تمیز و مناسب برای یک زندگی سالم و بهداشتی دسترسی ندارند.

به گفته وی، گزارش جهانی توسعه آب سازمان ملل در سال 2016 تخمین زده است که حدود 2 میلیارد نفر در جهان همچنان نیازمند دسترسی به بهداشت مناسب هستند. بسیاری از کشورهای در حال توسعه در مناطق جغرافیایی قرار دارند که مشکل شدید آب دارند و در نتیجه بیش از مناطق دیگر تحت تاثیر تغییر اقلیم آسیب می بینند.

بوکووا خاطرنشان کرد: تقاضا برای آب رو به افزایش است، به ویژه در حوزه اقتصادهای در حال ظهور در نقاطی از جهان که کشاورزی، صنعت و شهرها با سرعت زیادی در حال رشد و توسعه هستند. تاوان زیادی باید پرداخت کرد به همین دلیل آب در راس دستور کار جدید توسعه پایدار 2030 قرار دارد.

مدیر کل یونسکو تصریح کرد: از میان 2.3 میلیون مرگ مرتبط با آب در سال، 17 درصد مربوط به بیماری های قابل انتقال و آب آشامیدنی ناسالم است به همین دلیل تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشت در محل کار باید به یک اولویت جهانی تبدیل شود.

همچنین محمد جواد سروش مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره به ایرنا گفت: ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و از سوی دیگر تغییر اقلیم ، موجب شد تا کشور در سالهای اخیر با تنش های آبی زیادی مواجه شود.

وی افزود: در سال های اخیر شاهد کاهش حجم روان آبهای سطحی و تجدید پذیر در کشور بوده ایم و میزان آبهای تجدید پذیر کشور به 120 میلیارد متر مکعب رسیده است.

سروش ادامه داد: در کنار کاهش کمی منابع آبی که ناشی از کاهش بارندگی، تغییر قلیم و از بین رفتن منابع تجدید پذیر است، بحث انتشار پساب های صنعتی، کشاورزی و شهری را هم داریم که با انواع آلودگی هایی که وجود دارد سهم بزرگی در تهدید کردن منابع آبی کشور دارند و این می تواند یک خطر بالقوه باشد.

وی افزود: هر چند در این سالها به دلیل حفاظت از کیفیت منابع آبی تصفیه خانه فاضلاب های شهری و صنعتی با شتاب زیادی در حال عملیاتی شدن هستند اما هنوز نتوانسته اند به حد ایده آل برسند.

سروش گفت: شعار امسال سال جهانی آب ' آب و مشاغل ' نامگذاری شده است که نشان از اهمیت صنایع در رابطه با نحوه استفاده از منابع آبی دارد و اینکه مدیریت صحیحی را در زمینه مصرف آب و افزایش بهره وری داشته باشند.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: برداشت های بی رویه از منابع آبی به جایی رسیده که از 609 دشتی که در کشور وجود دارد منابع آبی حدود 307 دشت ممنوعه یا بحرانی اعلام شده است.

وی افزود: برداشت های بی رویه موجب کاهش سطح آبهای زیر زمینی شده و این مساله علاوه بر اینکه منابع آبی را تحت الشعاع قرار داده بلکه موجب فرونشست دشت ها نیز شده است که امروزه دشت های زیادی در کشور با این خطر مواجه شده اند.

وی ادامه داد: همچنین حفر چاه های غیر مجاز و برداشت بیشتر از پروانه مجاز به علت عدم مدیریت صحیح ، موجب افت سطح آبهای زیر زمینی و کاهش کیفیت آن شده است.

سروش افزود: همچنین بسیاری از تالاب های کشور به علت دریافت نکردن حقابه زیست محیطی خشک شده اند، متاسفانه حقابه ها رعایت نمی شود و بر این اساس شاهد افت شدید آب در تالاب ها و کاهش کیفیت آب موجود در این حوضه های آبی هستیم.

وی تاکید کرد: وضعیت تالاب ها ناشی از اجرای طرح های مختلف مانند سد سازی، توسعه بی رویه در کشاورزی، برداشت آب از منابع سطحی و زیر زمینی خارج از ظرفیت اکوسیستم است.

سروش با بیان اینکه اکنون در زمینه منابع آبی دو بحث کمی و کیفی آب مطرح است، گفت: کمیت آب به هر صورت می تواند به هر طریقی تامین شود اما مساله مهم کیفیت آب است که امروزه به علت استفاده از آبهای نامتعارف ( آبهای شور، لب شور ( آب چاه) ) پساب ها، ورود آبهای آلوده و افزایش شوری که امروزه در بسیاری از منابع آبی دیده می شود که قطعا ادامه این روند عوارض جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت بنابراین باید مسائل کمی و کیفی منابع آبی به موازات هم دیده شود.

سروش گفت: اعداد و ارقام در زمینه سهم بخش های مختلف در استفاده از منابع آبی بسیار متفاوت است اما می گویند 90 درصد منابع آبی در بخش کشاورزی، 5 تا 6 درصد شرب و 4 تا 5 درصد در صنعت مصرف می شود.

وی افزود: اما آن چیزی که حائز اهمیت است این است که همه چه در بخش کشاورزی، صنعت و خانگی به آب به عنوان یک سرمایه ملی نگاه کنند زیرا آب شخصی نیست، اگر بتوانیم به دید یک امانت به آب نگاه کنیم و در حفاظت از آن کوشا باشیم و بتوانیم بازدهی مصرف خود را بالا ببریم با همین میزان منابعی که در کشور موجود است می توانیم توسعه پایدار داشته باشیم.

سروش تاکید کرد: با توجه اینکه در منطقه ای خاص واقع شده ایم، می طلبد که مدیریت خاص نیز داشته باشیم گذشته از اینکه به علت تغییر اقلیم وضعیت بحرانی در کشور وجود دارد کلا در دنیا ما یک کشور خشک و نیمه خشک و با میزان بارندگی کم هستیم.

وی افزود: بهترین حالت برای اینکه به یک توسعه پایدار برسیم و منابعی که متعلق به تمام نسل ها است را از بین نبریم و میزان آبی که ذخیره هزاران سال بوده ( آبهای تجدید ناپذیر یا استاتیک ) دست نخورد و برای نسل های آینده باقی بماند، بهترین کار داشتن مدیریت صحیح مصرف است.

سروش اظهار کرد: باید با برنامه ریزی،مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته، آبی را که به صورت پسماند یا پساب از چرخه خارج می شود دوباره به سیکل مصرف برگردانیم و می توانیم از آن در صنعت و کشاورزی استفاده کنیم.

وی گفت: منابع بسیار زیادی آب را در قالب پساب و فاضلاب از دست می دهیم اما اگر مدیریت مصرف داشته باشیم، ایجاب می کند که دوباره آنها را استفاده کنیم، قدر آب را باید بدانیم زیرا هر قطره آن یک دنیا ارزش دارد و می تواند آینده نسل ها را تامین کند.

ایرنا

1458140575691400.jpg

طبیعت آریزونا در ایران

گاهی به‌واسطه‌ی وسایل ارتباط جمعی چون تلویزیون و سینما، نسبت به ویژگی‌های طبیعی منطقه‌های بعضا بسیار دور از جایی که زندگی می‌کنیم، اطلاع دقیق‌تری داریم تا نسبت به مکان‌هایی در نزدیکی جایی که به‌دنیا آمده‌ایم و در آن زندگی می‌کنیم.

یکی از ویژگی‌های طبیعی و البته منحصربه‌فردی که در کشور خودمان وجود دارد و بسیار شبیه است به آن‌چه که در مدیوم‌های تصویری، از ایالت‌های آریزونا، نیومکزیکو یا دیگر نقطه‌های ایالات متحده‌یا حتا قاره‌ی آمریکا دیده‌ایم، مکانی است معروف به غار زینه‌گان (زینگان).

غار زینه‌گان یه به‌عبارت دقیق‌تر، تنگه‌ی زینگان، مکانی است در 50 کیلومتری شهر ایلام و از توابع شهرستان مهران در استان ایلام.

برای رسیدن به این ویژگی طبیعی که گاهی "عروس زاگرس" هم به آن گفته می‌شود، پس از طی مسافت حدود 50 کیلومتر، باید از روستای صالح‌آباد گذشت؛ که به‌واسطه‌ی امامزاده‌اش، محل رجوع بسیاری از مردم منطقه است. پس از آن، حدود 5 کیلومتر جاده‌ی خاکی مهارنشده، شما را به نقطه‌ای می‌رساند که طی مسیر پس از آن، با خودروی شخصی دیگر ممکن نیست. با این حال، جای نگرانی نیست، چون برخی افراد محلی با تراکتورهای خود در موسم‌های گردشگرپذیر، آن‌جا حضور دارند تا پس از گذشتن از یک سربالایی تند و نیز کرانه و بستر رودخانه، شما را به دهانه‌ی تنگه‌ای برسانند که با فرسایش مسیر رود، در دل محلی مرتفع پدید آمده است؛ فرسایشی که قطعا چندهزار سال به‌طول انجامیده است.

arizona-iran-400.jpg

در واقع غار زینگان، یک مسیر فرسایشی است که قدرت مستمر قطره‌های آب، در منطقه‌ای پدید آورده که به گرمای طاقت‌فرسا در فصل‌های گرم سال شهرت دارد؛ اما رفتن در دل تنگه، با توجه به اختلاف دمایی که گفته می‌شود گاه تا 20 درجه سانتی‌گراد نسبت به بیرون آن می‌رسد، لحظه‌های دل‌انگیزی را رقم می‌زند؛ خصوصا که در مسیر، جاهایی باید از درون آب گذشت که قطعا راه رفتن با پای برهنه در دل آب خنک را می‌طلبد.

این مسیر، حدود یک کیلومتر طول دارد و در جریان آن، دهلیزهای متعددی وجود دارد که قندیل‌ها و جلبک‌ها به آن رنگ و شکل خاصی داده‌اند. همچنین علاوه بر طول مسیر، در انتهای آن یا به‌عبارت دقیق‌تر، ابتدای مسیر فرسایشی از بالا، آبشاری پرخروش، علاقه‌مندان پای در راه نهاده را به‌سمت خویش فرا می‌خواند؛ تا با خنکای قطره‌های آب، خستگی ناشی از طی مسیر را برای آنان جبران کرده باشد.

تنگه‌ی زینگان به‌همراه قله‌ی کوه قلاقیران، از ویژگی‌های بکر و جالب استان ایلام در دل رشته‌کوه‌های زاگرس هستند.

علیرضا بهرامی

ایسنا

635600285118238381400.jpg

روایتی از آزادی محیط بان «غلامحسین خالدی»

بعد از نزدیک به 6 سال محیط‌بان خالدی دیشب در زندان یاسوج، آخرین چوب خط را زد و شاید تا صبحِ آزادی خواب به چشمش نیامده است.

برای «نازنین» این بهار، بهارِ سال‌های پیش نیست. در نبود پدرش که محیط‌بانِ دربند دناست، عید نوروز نه شیرینی داشت و نه لباس نو. مادر می‌گفت:«غلامحسین که نیست، چه عیدی؟» بعد از نزدیک به 6 سال محیط‌بان خالدی دیشب در زندان یاسوج، آخرین چوب خط را زد و شاید تا صبحِ آزادی خواب به چشمش نیامده است. او شبی از غم اسارت بی‌خواب بوده و حالا از شوق رهایی. هفته پیش که وجه المصالحه برای آزادی اسعد تقی زاده؛ محیط‌بان دربند دیگر دنا با کمک مردم جور شد و بعد از هشت سال آزگار از زندان بیرونش آوردند، دل خانواده خالدی هم قوت گرفت که آزادی نزدیک است و چه بهاری شود با او.

تابستان سال 89، بعد از اینکه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات چهار هزار متری دنا، سکوت کوه را شکست، غلامحسین خالدی محیط‌بان و سه همکار دیگرش با چهار شکارچی غیر مجاز رو به رو شدند که لاشه یک کل وحشی را با خود داشتند. ساعتی بعد حادثه اتفاق افتاده بود و در درگیری مسلحانه، یک شکارچی ناخواسته کشته و خالدی به عنوان عامل شلیک بازداشت شد، به «علم قاضی»، «احتمالاً» قاتل فرض شد و به اتهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم. با اعتراض وکیل مدافعش، دیوان عالی کشور تحقیقات دادگاه برای مجوز حمل سلاح و رعایت یا عدم رعایت قانون بکارگیری سلاح توسط متهم را ناقص و محتاج بررسی بیشتر اعلام کرد. در جلسات مختلف دادگاه کیفری، حکم اعدام او سه بار تکرار و هر سه بار از سوی دیوان عالی نقض شد تا اینکه در آخرین جلسه قاضی حکم به مصالحه داد و برای گرفتن رضایت از اولیای دم، امضای طرفین پای توافقی 750 میلیون تومانی نقش بست. در این سالها که خالدی در زندان یاسوج شب و روز می‌گذراند، امیدش برای جور شدن وجه المصالحه رنگ می باخت اما مردم از شهرها و کشورهای مختلف به حساب «گنجه پشتیبان زیست بوم ایران» کمک کردند و با بخشندگی گره از کار محیط‌بانان دربند گشودند.

چهارشنبه جلسه نفسگیری در دفتر نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد تا صورت‌جلسه بخشش و آزادی به امضا برسد. به جز ولی دم و ریش سفیدان محل، معاونت دادگستری استان، گروهی از اعضای «پویش حیات» هم حضور داشتند تا دست آخر پس از پنج ساعت چندین امضا پای برگه رضایتنامه آزادی خالدی نقش بست. جلسه صلح و بخششی که صبح امروز برگزار می شود، کلیدِ آزادی محیط‌بان خالدی است.

انتظارِ خوش

حال و هوای خانه روستایی خالدی در میمند، بهاری است؛ بهاری دیگر که نه نسیمش به بهار سالهای دیگر رفته و نه آفتابش. در مدام صدا می‌کند و مهمان پشت مهمان می آید برای عرض تبریک. فاطمه، همسر محیط بان خالدی از همسایه ها که برای خبر جستن آمده‌اند پذیرایی می کند، مثل شب های عید سالهای پیش. در صدایش بغض و شادمانی در هم است. «این سالهای سیاه، آرزوی روز آزادی را داشتم. 6 سال خیلی سخت گذشت. پدر غلامحسین از بس گریه کرد چشمش خیلی ضعیف شد. مادرش دیگر سخت راه می‌رود. معلوم نیست کِی از راه برسد. ما گوش به زنگیم و منتظر.»

بیماری قلبی، زخم معده و ناراحتی اعصابی که در این سالها فاطمه را دچار کرد، نگذاشت برای مراسم گلریزانی که هفته پیش برای آزادی خالدی برگزار شد سر برسد. «ای مشکل که سیمو پیش اومه، خیلی ناراحت آبیم. مریض بوم. الانم مریضُم. دکتر می‌گفت معده‌ت زخمه ناراحت نه‌آبو. والا نمی‌شد.» نا امید شده بودند، چطور می توانستند این همه پول جور کنند؟«عید که می شد نه لباس نو می پوشیدم و نه شیرینی می‌گرفتم. چه شیرینی؟ با این دردها فقط تلخی داشتیم. سه بچه از دست داده بودیم و شوهرم به زندان رفته بود. اما حالا فقط به خوشی آمدنش فکر می کنم. این انتظار خوش است.» توی خانه تلفن مدام زنگ می خورد و کسی آن طرف خط آزادی را شادباش می گوید.

شوق اولین پرواز

آخرین خاطره تنها دختر غلامحسین خالدی محیط‌بان از حضور پدر در خانه مال زمانی است که 9 ساله بود. پدر از راه رسیده بود و برایش بستنی آورده بود و با صدای بلند خندیده بودند. مزه شیرین بستنی اما کم کم از یادش رفت و بعد از آن هر بار نازنین را به گریه انداخت. او 15 ساله شده، خیلی بزرگ تر از پیش. قد کشیده، پوستش گندم گون است، چشم هایش از شوق برق می زند و شادی کودکانه اش مثل اشتیاق اولین پرواز پرنده‌هاست. با چنان ذوقی از آمدن همسایه ها می گوید که نفسش به شماره می‌افتد. « همین فردا میرویم یاسوج دنبال بابا. کاش هر چه زودتر صبح برسد.»

برای پدرش عالمی گل گرفته تا وقت آزادی به او بدهد. هفت سین خریده تا این عید دور هم باشند و لحظه ها را می شمارد که باز مثل قدیم سر به کوه و دشت بگذارند و پرنده‌ها را دید بزنند.« بابا زاده کوه است، کوه را که میدیدم غصه ام می شد که نیست. آروزی آن روزها را داشتم که با هم بیرون می‌رفتیم. این 13 به در مثل بچگی هام دستش را می گیرم و می رویم کوه. این عید فرق دارد.»

هر صبح با صدای خالدی بیدار می‌شدم

بهمن ایزدی، یکی از اعضای« گنجه زیست بوم ایران‌« است؛ حساب بانکی که برای جمع آوری وجه المصالحه محیط‌بانان به راه افتاد و بناست چاره بخشی از مشکلات محیط زیست کشور باشد. ایزدی چهار سال است که هر صبح با صدای دو محیط بان در بند بیدار شده. «دیگر عادت کرده ام. می دانم که هر صبح یا اسعد زنگ می زند یا غلامحسین.»

اما حالا لحظه به لحظه زمان آزادی دومین محیط‌بان نزدیک‌تر می‌شود. ساعت‌هایی نفس‌گیر که برای ایزدی یا در جلسات مصاحله گذشت یا در مراسم گلریزان برای جمع آوری کمک مردم. این ساعت‌ها محیط‌بانان از نقاط مختلف کشور با او تماس میگیرند و از اوضاع می‌پرسند و ایزدی بهشان جواب می دهد که مردم محیط‌بانان را باور کردند، آنها با دست یاری شان اسعد را نجات دادند و خالدی هم به زودی آزاد می شود. کار آزادی که تمام شد باید پیگیر مشکلات دیگر باشیم، ببینیم اشکال قانون کجاست و حلش کنیم.

می‌گوید که کاش همه باور کنند که محیط بانان برای حفظ سرمایه های مردم کار می‌کنند.«سرمایه محیط زیست که فقط کل و بز نیست. محیط بانان حافظ جنگل و مرتع و منابع آبند. با وجود خلا های قانونی، قصاص به جامعه محیط‌بانی آسیب میزند و به سرمایه های ما. محیط‌بانان باید بدانند که مردم قدردان تلاش آنها هستند و اگر مشکلی برایشان پیش بیاید برای گره گشایی به میدان می آیند. همین نجات یافته ها برای کشور بیشتر دل می سوزانند.

برای بهمن ایزدی وهمراهانش که پیگیر ماجرای حافظان دربند طبیعت بودند، آزادی آنها رنگ دیگری دارد. پیش از این چهره غمزده و رنگ پریده همسر اسعد دلگیرشان می‌کرد، چهره ای که روز آزادی گل انداخته بود و به قول ایزدی «چشمهایش می خندید.» حالا پایان دادن به چشم انتظاری خانواده خالدی آرزوی اوست.

مهتاب جودکی

خبرآنلاین

persian-gulf-400.jpg

سهم ایران از شیرین سازی آب دریای جنوب فقط دو درصد

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: سهم ایران از شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان فقط دو درصد است و تادیه حقابه ایران از این محل باید هر چه زودتر در دستور کار قرار گیرد.

«هدایت فهمی» امروز (چهارشنبه) در گفت وگو با ایرنا افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان تاکنون سهم بالایی از انتقال آب شیرین سازی شده این اکوسیستم های آبی را به خود اختصاص داده اند اما سهم ایران فقط دو درصد است.

وی ادامه داد: این مهم جزء حقابه های کشور است که باید هر چه زودتر پیگیری شود، زیرا شاید در سال های آینده با سختگیرانه تر شدن قوانین و مقررات بین المللی نتوان این کار را انجام داد.

فهمی گفت: نمک زدایی و شیرین سازی آب شور و انتقال آن به مناطق کم آب به شرط ریختن شورابه ها به دریا و برهم نخوردن اکوسیستم آبی، امری قابل اجرا از نظر فنی است.

وی افزود: وزارت نیرو آبی را که به این ترتیب شیرین شده است، با قیمت تضمینی و بر اساس تعرفه های توافقی خریداری می کند و در اختیار مصرف کننده قرار می دهد اما برای تامین آب مورد نیاز بخش صنعت به بخش خصوصی مجوز می دهد.

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو یادآور شد: تامین آب شرب سالم و بهداشتی جزء نخستین وظایف و ماموریت های قانونی وزارت نیرو است و بر این اساس، در مناطقی که دسترسی به آب وجود نداشته باشد، به ناچار از این طریق تامین آب انجام می شود.

وی درباره طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران گفت: این طرح اینک در 18 استان کشور کم آب در دست بررسی است که از جمله آنها خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد و کرمان است.

به گفته وی، در این طرح ابتدا شیوه تامین نیاز آب شرب هر منطقه از منابع مختلف سنجیده و در صورت نیاز از شیرین سازی استفاده می شود.

وی درباره نیاز آبی صنایع و معادن فراوان در استان کرمان گفت: مجوزهای لازم برای شیرین سازی آب خلیج فارس و دریای عمان و انتقال آنها به این صنایع به بخش خصوصی داده شده که در مرحله راه اندازی و تجهیز کارگاه است.

این مقام مسئول اضافه کرد: انجام این مهم منوط به سه شرط اساسی اخذ مجوز از وزارت نیرو و مشخص شدن حسابداری ملی آب، اخذ مجوزهای زیست محیطی و تضمین لطمه نزدن به اکوسیستم دریاها و همچنین رعایت قانون ضد انحصار (اینکه اجازه استفاده انحصاری از این آب ها به برخی شرکت های بزرگ داده نشود) است.

وی اضافه کرد: ظرفیت پیش بینی شده برای شیرین سازی آب دریا و استفاده از آن در بخش های شرب و صنعت، سالیانه یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب است که حداکثر تا پایان برنامه ششم توسعه محقق می شود؛ البته اجرای این مهم به فعالیت بخش خصوصی نیز وابسته است.

فهمی گفت: استفاده از این آب که دست کم با هزینه 30 هزار ریالی در هر مترمکعب به دست می آید، برای بخش کشاورزی که به پرداخت هزینه آب حداکثر 100 ریالی در هر مترمکعب عادت کرده است، مقرون به صرفه نیست.

وی تصریح کرد: بر پایه مطالعات اولیه، برای اجرای این طرح افزون بر 40 هزار میلیارد ریال هزینه برآورد شده است که در صورت عملیاتی و اجرایی شدن از این رقم بیشتر می شود.

معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تاکید کرد استفاده از آب شیرین سازی شده دریاها در کشوری همچون ایران که دچار کمبود آب است، به عنوان یک گزینه مطرح شده اما مدیریت مصرف آب در اولویت است و نمی توان این نسخه را برای هر نقطه پیشنهاد کرد.

پیشتر مدیرعامل آبفای کشور گفته بود، مطالعات برخی کریدورهای این طرح به پایان رسیده است. از آن جمله می توان به کریدور دریای عمان به شمال استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد که پایان یافته است.

به گفته «حمیدرضا جانباز»، کریدور انتقال آب به بخش هایی از کرمان و جنوب یزد نیز از سوی بخش خصوصی تمام شده و مراحل اجرایی آن آغاز شده است که البته در این زمینه وزارت نیرو به خرید آب اقدام می کند.

ایرنا

421545400.jpg

تالاب قره گل بوکان احیا شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از احیای تالاب قره گل این شهرستان خبر داد

محمد احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی بارش های مناسب برف در زمستان امسال و تداوم بارش باران در منطقه و سرشاخه های سیمینه رود در شهرستان های جنوب آذربایجان غربی، تالاب قره گل که جزء تالاب های فصلی این شهرستان است با بالاآمدن آب این رودخانه و تغذیه کانال مربوطه به طور کامل آبگیری شده است.

وی گفت: اکنون این تالاب به طور کامل آبگیری شده و در شرایط بسیار مطلوب آبی برای زیست پرندگان آبزی و کنار آبزی قرار دارد.

احمدی اضافه کرد: در سرشماری های اولیه و مشاهده های کارشناسان اداره محیط زیست بوکان، اکنون تعداد قابل توجهی از انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مانند اردک سرسبز، آنقوت، تنچه، خوتکا و باکلان نیز با احیای این تالاب در آن مشاهده شده است که خود را برای لانه گذاری در این منطقه آماده می کنند.

تالاب قره گل در 45 کیلومتری شمال غربی شهرستان بوکان واقع شده و از طریق کانال سنتی منشعب از سیمینه رود تغذیه و آبگیری می شود و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی است.

این تالاب دارای نیزار و پوشش گیاهی تالابی بوده و در سال های گذشته جز در فصل تابستان، در بقیه ماه های سال دارای آب بوده است.

افزوده شدن آثار پدیده آتشفشانی (خاکستر آتشفشانی) به خاک بستر تالاب، دور نمای سیاه رنگی به آب این تالاب بخشیده که به همین جهت به تالاب قره گل مشهور شده است.

تالاب قره گل با 300 هکتار وسعت در جوار روستایی به همین نام واقع شده و یکی از مهمترین مناطق تخم گذاری و زادآوری پرندگان آبزی و کنار آبزی در این شهرستان به شمار می رود.

شهرستان بوکان یکی از شهرهای جنوب استان آذربایجان غربی است که 225 هزار نفر جمعیت دارد.

ایرنا

13920316145532370400.jpg

در کندوان نفس عمیق بکشید...

گفته بودند اینجا که برسی هوا چنان مطبوع و تازه است که هوش از سر آدم می‌پراند؛ آهسته آهسته از راه صخره ای این روستا پایین می‌روم... می‌خواهم طعم آب خنک و گوارایی که تعریفش را شنیده بودم را نیز بچشم... برای چشیدن این آب باید به صف بیایستم... اینجا شلوغی عجیبی در جریان است؛ این روستای زیبا در نهایت کوچکی خود قشر عظیمی از مردم و گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود کشانده است.

کندوان روستایی صخره‌ای است که در دامنه‌های کوه‌های سهند و در شهرستان اسکو در استان آذربایجان‌شرقی قرار دارد؛ این روستا تشکیل یافته از جوش و خروش آتشفشانی کوه سهند است.

مناظر و خانه‌های تراشیده شده در دل این صخره‌ها، معماری جالب و همچنین خانه‌های کله قندی شکل این روستا توجه هر چشمی را به خود جلب و نگاه هر بیننده‌ای را خیره می‌کنند.

در بین روستا وجود گردشگران خارجی با چهره‌ای متعجب که به صخره‌های این روستا خیره شده‌اند، حاکی از شهرت کندوان و زیبایی‌های آن در سراسر جهان است؛ که این روستا را میزبان گردشگران از دورترین نقاط دنیا کرده است.

در خصوص قدمت خانه‌های این روستا آمار مشخصی در دست نیست؛ اما آن چیزی که عیان است، قدمت سه هزار ساله‌ی این روستاست که حتی از زیر شدیدترین زلزله های آذربایجان هم جان سالم به در برده است؛ این روستا با داشتن رودخانه و چشمه‌ی آب معدنی و همچنین مناظر طبیعی منحصر به فرد، از زیباترین و خوش آب و هواترین مناطق موجود در جهان است.

ir3215400.jpg

معماری صخره‌ای روستای کندوان چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب کرده و او را به تعجب وامی‌دارد؛ چرا که در نوع خود بسیار بی‌نظیر است؛ این نوع معماری بعد از روستای کندوان، تنها در دو منطقه‌ی "کاپادوکیه ترکیه" و "داکوتا آمریکا" وجود دارد که مردم ساکن شده در این روستاها در طول سالیان گذشته، دل صخره‌ها را تراشیده و برای خود مکانی دل‌چسب فراهم آورده‌اند که در تابستان‌ها دارای هوای خنک و در زمستان‌ها نیز دارای هوای نسبتا گرم می‌باشد.

نکته‌ی جالبی که به روستای کندوان روح و جان بخشیده است و او را متمایز از دو روستای صخره ای دیگر جهان کرده است؛ جاری بودن زندگی در بین صخره‌های این روستاست؛ چرا که در "کاپادوکیه ترکیه و داکوتا آمریکا" هیچ گونه آثار زندگی وجود ندارد.

شیوه بنای خانه‌های این روستا از نوع معماری صخره ای و به شکل مخروطی یا کله قندی می‌باشد. برخی از باستان شناسان قدمت این روستا را به دوره های پیش از اسلام نسبت می‌دهند.

در دل این تپه‌های بلند که ارتفاع بعضی از آنها به 40 متر می‌رسد صدها آغل، انبار و اتاقک حفر شده که بسیار دیدنی است. همچنین آب معدنی گوارایی از دل یکی از تپه های این روستا می جوشد که از شهرت فراوانی برخوردار است و برای امراض کلیوی بسیار مفید تشخیص داده شده است

آنچه به کندوان هویت باستانی داده وجود 117 خانوار و منزل مسکونی در درون توده های مخروطی و هرمی شکل صخره ای است. روستاییان کندوان داخل این توده ها برای خود خانه مسکونی، آغل، انبار و کارگاه ایجاد کرده‌اند.

به علت کثرت گردشگران و رفت و آمد زیاد مسافران در این روستا که حتی در سردترین روستای زمستان هم مهمان کندوان هستند، مردم بوم فرصت را غنیمت شمرده و بساط صنایع دستی خود را مثل گلیم، جاجیم، شال‌های رنگین و... در داخل خانه‌هایشان پهن کرده و همه روزه درب خانه‌های خود را به روی گردشگران می‌گشایند.

Kandovan-Village400-2.jpg

اما نکته‌ی مهمی که چشم هر بیننده‎ای را می‌آزارد؛ وجود خانه‎هایی به سبک جدید با آجر و سیمان در بین این خانه‌های صخره‌ای است، هر چند اکنون جلوی این کار گرفته می‌شود، اما برای من جای سوال است که چرا از ابتدا جواز ساخت چنین خانه‌هایی را آن هم در یکی از شاخص‌ترین مناطق باستانی جهان داده‌اند، آیا نمی‌شد این خانه‎های آجری را با فاصله از این صخره‌ها ساخت.

در دل این روستای کوهستانی چشمه‌ای نیز جریان دارد که علاوه زیبایی و طراوت خاصی که به این منطقه می‌بخشد دارای خاصیت درمانی نیز می‌باشد چرا که از آهک بسیار کمی نسبت به سایر آب‌های آشامیدنی برخوردار است، و برای بیماران کلیوی نیز بسیار مفید است.

در میان روستا هتل بین‌المللی لاله کندوان، همه روزه پذیرای گردشگران است، و در نوع خود، بین هتل‌های صخره‌ای موجود در جهان نیز، بی نظیر است.

کندوان به خاطر زیبایی‎های بی‌نظیر، قدمت و معماری منحصر به فرد آن، در تاریخ 15 اردیبهشت 1376با شمارهٔ ثبت 1857 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گفتنی است، روستای کندوان یکی از دیدنی‎ترین مناطق دنیا برای گردشگران است، که هر ساله مخصوصا در عید نوروز، توجه گردشگران و مسافران زیادی را به خود جلب می‌کند؛ چرا که دیدن مناظر زیبای این روستا حتی در تصویر، انسان را به تعجب وامی‌دارد پس چه بسا اعجابی که کسی بخواهد از نزدیک شاهد این خانه‌های کندویی شکل باشد.

یادداشت از: مهری هاشم زاده

ایسنا

talab-ramsar-site-400.jpg

75 درصد از تالاب‌های ایران در معرض خطر هستند

                                            عمدتا دلایل خشکی ‌تالاب ها عوامل انسانی است

مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران افزود: سوابق تاریخی هم نشان می‌دهد که برخی تالاب‌ها در گذشته، خشک شده و دوباره به حالت طبیعی بازگشته‌اند، اما در آن زمان عوامل طبیعی عامل خشکی و پر آبی بوده، اما در دوره ما عمدتا دلایل این خشکی‌ها عوامل انسانی است.

مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران گفت: 75 درصد از تالاب‌های ایران در معرض خطر هستند.

محسن سلیمانی روزبهانی در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد تعداد تالاب‌های در معرض خطر خشکسالی در کشور گفت: آماری که ما در بررسی‌هایمان به دست آوردیم، نشان می‌دهد که از میان 1000 تالاب موجود در کشور بر اساس تعریف کنوانسیون بین‌المللی رامسر، بین 70 تا 75 درصد از تالاب‌های کشور ما یا در وضعیت بحرانی هستند و یا در معرض خطر قرار دارند و این مساله به آن معناست که برخی از آنها کارکردهای خودشان را از دست داده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از تالاب‌های کشور به طور کلی خشک شده‌اند، اظهار کرد: تالاب‌ها اکوسیستم‌هایی هستند که ممکن است؛ در دوره‌هایی عرصه‌ای از آنها خشک شود و دوباره در دوره‌ای دیگر آب به بدنه آن‌ها بازگردد؛ به همین دلیل نمی‌توان به راحتی از واژه خشک شدن یا از بین رفتن برای تالاب استفاده کرد.

سلیمانی توضیح داد: برای نمونه در مورد تالاب‌ هامون شاهدیم، با وجود آنکه چند سال این تالاب خشک بوده، اما اکنون با ورود آب به هامون، کارکردهای آن دوباره احیا شد؛ بنابراین نمی‌توانیم به راحتی اظهار کنیم که یک تالاب به طور کل از بین رفته است.

مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران افزود: سوابق تاریخی هم نشان می‌دهد که برخی تالاب‌ها در گذشته، خشک شده و دوباره به حالت طبیعی بازگشته‌اند، اما در آن زمان عوامل طبیعی عامل خشکی و پر آبی بوده، اما در دوره ما عمدتا دلایل این خشکی‌ها عوامل انسانی است.

سلیمانی در مورد این عوامل انسانی توضیح داد: عوامل انسانی خشکی تالاب‌ها را می‌توان در عبارت توسعه ناپایدار در حوضه آبریز تالاب‌ها خلاصه کرد. تالاب‌ها معمولا در پایین دست حوضه‌های آبریز قرار دارند و زمانی که در بالادست حوضه آبریز، توسعه بخش کشاورزی، صنعت و یا طرح‌های استحصال منابع آب بدون توجه به رعایت حق‌آبه محیط‌زیستی پایین دست، رخ دهد؛ ما شاهد ایجاد شرایط ناگوار برای تالاب‌ها هستیم.

وی ادامه داد: البته این عوامل برای هر تالاب متفاوت است، به طور مثال در گاوخونی، هم عوامل بخش کشاورزی و هم بخش صنعت، حق‌آبه این تالاب را از آن می‌گیرند و یا در مورد دریاچه ارومیه بخش کشاورزی موجب بروز مشکلات شده است، اما در همه آنها شاهدیم که عدم مدیریت صحیح حوضه آبریز و منابع آبی آنها پایین دست خود را متاثر می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا تالابی در کشور وجود دارد که دیگر امیدی به احیا آن نباشد؛ گفت: 84 تالاب با اهمیت بین‌المللی در کشور وجود دارد و از این تعداد هیچ تالابی نیست که امیدی به احیای آن نباشد، اما ممکن است تالاب‌های محلی وجود داشته باشد که در گذشته خشک شده و به اراضی کشاورزی تغییر کاربری داده باشند.

سلیمانی در ارتباط با استان‌هایی که بیشترین مواجهه با خشکی تالاب‌ها را دارند، توضیح داد: ما در همه کشور با مشکل عدم مدیریت درست منابع آبی مواجه‌ایم، اما برخی استان‌ها نمود جدی‌تری در این زمینه داشته‌اند، برای نمونه در سیستان و بلوچستان و مجموعه تالاب‌های بین‌المللی هامون، در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، دریاچه ارومیه و در استان فارس بسیاری از تالاب‌های ارزشمند در شرایط بحرانی به سر می‌برند، همچنین در استان اصفهان هم این مشکلات نمود زیادی دارد. به طور کلی هر استانی که بیشتر با مشکل عدم مدیریت درست آب روبروست، بحث مشکل تالاب‌ها نیز در آن بیشتر است.

مدیر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در ارتباط با تالاب‌هایی که در الویت احیا قرار دارند، افزود: همه تالاب‌های کشور شرایط ویژه‌ای دارند و با توجه به اینکه هر کدام کارکرد خاص خود را دارد، باید به همه آنها توجه شود، اما ما در طرح حفاظت از تالاب‌ها 7 تالاب را در الویت قرار داده‌ایم که این تالاب‌ها عبارتند از؛ مجموعه تالاب‌های هامون در سیستان و بلوچستان، تالاب های آلا‌گل، آلماگل، آجی گل در استان گلستان، تالاب زریوار در کردستان، چغاخور در چهار محال و بختیاری، تالاب حله در استان بوشهر، تالاب حرای میناب در هرمزگان و تالاب میقان در استان مرکزی؛ البته تالاب‌های استان فارس نیز در شرایطی هستند که باید توجه بیشتری به آنها شود.

وی در پایان تصریح کرد: ما در طرح حفاظت از تالاب‌ها تلاش کردیم، این مساله را جا بیاندازیم که باید برای مواجهه باتالاب‌ها برنامه داشته باشیم و طبق برنامه پیش برویم و نکته دوم اینکه موضوع بهره‌برداری از تالاب‌ها فقط مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست نیست، بلکه بایستی کلیه ذی‌نفعان و دست اندرکاران در این امر مشارکت داشته باشند و ما تلاش کردیم که شرکت‌های آب منطقه‌ای، وزارت جهاد کشاورزی، جوامع محلی حاشیه تالاب‌ها، استانداری‌ها و ... را درگیر فرایند حفاظت مدیریت و بهره‌برداری پایدار از تالاب‌ها کنیم و در این بین برای 12 تالاب نیز برنامه عملیاتی تدوین کرده‌ایم.

فرارو

2268052400.jpg

کمی تأمل لطفا...

نصف کشور تشنه اند

"از مجموع ۱۲۴۳ شهر کشور در تابستان سال جاری 547 شهر با تنش آبی مواجه بودند". شاید گذر از این جمله ساده باشد؛ اما اگر بدانیم که تنش آبی به معنای کمبود آب آشامیدنی برای مردمان همین سرزمین است، شاید دقایقی ذهنمان به این موضوع مشغول شود.

بحران و تنش آبی که به طور مداوم از آن صحبت می شود حال تقریبا نیمی از کشور را فراگرفته به طوری که بر اساس گفته های مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور تابستان امسال شهر های زیادی با تنش آبی مواجه بوده اند.

شاید کلمه تنش آبی برای تهرانی ها و حتی شهرهایی که هر روز با بازکردن شیر آب منزل خود فوران آب را می بینند خیلی ملموس نباشد اما نمی توان این واقعیت را انکار کرد که مردمانی در این کشور برای تامین آب آشامیدنی با مشکلاتی روبرو هستند.

گرچه در این میان مسوولان آبی اقداماتی را انجام داده اند اما مشکل همیشگی منابع مالی سد بزرگی برای مسوولان آبی است اما با این وجود و بر اساس سناریوهای تنظیم شده قرار است که تعداد شهر های دارای تنش آبی در سال آینده به 392 شهر کاهش یابد.

از سوی دیگر میزان نزولات آسمانی نیز در حل این مساله نقش مهمی دارد و بر اساس آخرین آمار اعلام شده در این زمینه مجموع میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته 149 میلی‌متر بوده که نسبت به متوسط بلندمدت کاهشی 4.5 تا 5 درصدی داشته است، اما با این وجود و بر اساس اعلام مسوولان آبی تلاش می‌شود با مدیریت مصرف و مدیریت فشار در شهرهای کشور به‌جای جیره بندی، بتوانیم پیک مصرف آب سال آینده در تابستان 95 را بدون مشکل سپری کنیم.

همچنین بر اساس پیش بینی های صورت گرفته از مجموع مراکز استانهای کشور، در تابستان 95 شهرهای بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان با مشکل در تأمین آب و تنشهای آبی مواجه خواهند بود.

به طور کلی با توجه به شرایط بحرانی 15 ساله کشور به نظر می رسد که مدیریت مصرف دیگر وظیفه همه سازمان ها و حتی مردم باشد چرا که اگر مدیریت نحوه مصرف آب صورت نگیرد قطعا این تنش آبی تمام کشور را فرا خواهد گرفت لذا باید با ایجاد برنامه ریزی مدون و منسجم به فکر حل این شرایط بود.

ایسنا

135412400.jpg

لاله‌های واژگون چهارمحال و بختیاری در انتظار ثبت یونسکو

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: لاله‌های واژگون استان چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ثبتی یونسکو قرار گرفت.

«بهمن عسگری سوادجانی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران از تکمیل پرونده لاله‌های واژگون در استان در لیست انتظار ثبت یونسکو خبر داد و اظهار کرد: لاله‌های واژگون فیزیکی از گل‌‎های نادر در دنیاست که مشهورترین دشت آن در این استان با مساحت 379 هکتار در شهرستان کوهرنگ می‌باشد.

وی با بیان این‌که منظره طبیعی زیبا و استثنایی در دشتی وسیع است، افزود : این دشت مهم‌ترین زیستگاه طبیعی حفاظت از تنوع زیستی نیز به‌شمار می‎‌رود.

عسگری سوادجانی با اشاره به این‌که لاله‌های واژگون دربر گیرنده گونه‌های خاصی است که از لحاظ علمی و حفاظتی دارای ارزش جهانی می‌باشند، خاطرنشان کرد: این پرونده پس از بررسی و تکمیل شدن در فهرست موقت یونسکو برای ثبت قرار گرفت.

ایسنا

ghjfjfcfc5400.jpg

نماینده مردم تبریز:

دریاچه ارومیه بزودی خشک می شود

خانه ملت نوشت: نماینده مردم تبریز در مجلس با انتقاد از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: ادامه روند فعلی موجب خشکی کامل دریاچه در آینده نزدیک خواهد شد.

محمداسماعیل سعیدی در توضیح وضعیت دریاچه ارومیه و در واکنش به اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر افزایش 57 سانتی متری تراز آب دریاچه ارومیه، گفت: میزان ورودی آب به دریاچه ارومیه همراه با تبخیر صورت گرفته با گفته‌های رئیس سازمان حفاظت‌محیط زیست همخوانی ندارد؛ واقعیت آن است که افزایش چند سانتی‌متری تراز آب در مقایسه با کاهش 3 متری عمق آب دریاچه بسیار ناچیز است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای بررسی وضعیت دریاچه ارومیه باید میزان ورودی آب دریاچه همراه با میزان تبخیر محاسبه شود، تصریح کرد: برای احیا و پر شدن دریاچه ارومیه سالانه باید حداقل 3 میلیارد متر مکعب آب وارد دریاچه شود.

وی افزود: میزان تبخیر آب دریاچه ارومیه بیش از 1200 میلیارد مترمکعب در سال بوده این در حالی است که ورودی آب کمتر از 700 میلیارد مترمکعب است، لذا افزایش تراز آب ممکن نیست؛ در این زمینه اگر تمهیدات لازم اندیشیده نشود و آبها به سمت دریاچه سوق داده نشود احتمال احیای دریاچه ارومیه غیرممکن خواهد بود.

سعیدی با تایید اظهارات کارشناسان محیط زیست مبنی بر خشک شدن دریاچه ارومیه در آینده نزدیک، گفت: با ادامه وضعیت فعلی، دریاچه ارومیه خشک خواهد شد مگر آنکه میزان آب ورودی به دریاچه تقویت شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، درباره عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: ستاد احیا نتوانسته دریاچه ارومیه را از بحران نجات دهد، اقدامات ستاد به نسبت شرایط موجود مطلوب نیست، حفظ وضعیت موجود دریاچه ارومیه یکی از اقدامات مهمی بود که ستاد احیا از آن غفلت کرد.

وی با بیان اینکه کارشناسان داخلی و خارجی معتقدند دریاچه ارومیه اگر خشک شود، احیا آن غیرممکن خواهد بود، افزود: در حال حاضر انتقال آب رودخانه زاب باید با سرعت بیشتری ادامه یابد، مطالعات نهایی پروژه انتقال آب از رود ارس باید هر چه سریعتر نهایی شود همچنین نسبت به تکمیل شبکه فاضلاب شهرهای اطراف دریاچه هم باید اقدام شود.

سعیدی تاکید کرد: اقدامات مناسب و به‌هنگام در احیای دریاچه ارومیه می‌تواند تا 50 درصد از تبخیر آب جلوگیری کند، در این زمینه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه ارومیه به طور قطع موثر واقع خواهد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه مصوب سال 94 برای احیا دریاچه ارومیه به طور کامل اختصاص نیافته است، گفت: با توجه به نیاز مالی شدید جهت احیای دریاچه ارومیه برای سال 95 اعتبار ویژه منطبق با برنامه‌های احیا دریاچه باید پیش‌بینی شود، البته بودجه‌ای که بتوان آن را احصا کرد.

معصومه ابتکار طی روزهای اخیر از افزایش 57 سانتی متری تراز آب دریاچه ارومیه خبر داده است؛ در همین زمنیه اما کارشناسان محیط‌زیست معتقدند با ادامه وضعیت فعلی در سال 96 دریاچه ارومیه کاملا خشک خواهد شد.

خبر آنلاین

1339338400-2.jpgاستاد دانشگاه:

دریاچه ارومیه باوضع فعلی سال 96 خشک می شود

دانشیار رشته آبخیزداری دانشگاه ارومیه گفت:باتداوم وضعیت فعلی، دریاچه ارومیه در سال 96 به کلی خشک می شود.

ناصر آق روز چهارشنبه در دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه محقق اردبیلی افزود: در تابستان سال جاری کمتر از یک درصد از کل آب دریاچه ارومیه باقی بود که این میزان در سال آینده به نیم درصد کاهش می یابد.

وی بیان کرد: این دریاچه می توانست با مدیریت مناسب و جلوگیری از خشک شدن علاوه بر تثبیت اکوسیستم منطقه ، هزاران هزار گردشگر داخلی و خارجی را جذب کرده و درآمدزایی بسیاری برای کشور داشته باشد.

آق با اشاره به علل بروز خشک شدن دریاچه ارومیه افزود: تغییرات اقلیمی ، زیاد شدن دما ، عوامل انسانی ، برداشت بی رویه آب از ذخایر آبی و سطحی و توسعه صنعتی از جمله مهم ترین دلایل بروز خشکی دریاچه ارومیه می باشد.

وی ادامه داد: وسیع و کم عمق بودن دریاچه ارومیه از دیگر عواملی بود که باعث تبخیر زیاد آب در این دریاچه و خشک شدن آن بود.

دانشیار دانشگاه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه بزرگترین نعمت طبیعی برای منطقه آذربایجان بود که بر اثر بی توجهی بشر دچار مشکل زیست محیطی و خشکی شده است.

وی با اشاره به رسوب نمک در کف و اطراف دریاچه ارومیه گفت: خشک شدن دریاچه و پراکندگی گرد و غبار این نمک باعث بروز بسیاری از مشکلات زیست محیطی در منطقه خواهد شد.

دومین همایش ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست از امروز به مدت دو روز در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود.

ایرنا

635210944882076400.jpg

پس از سال‌ها اعتراض حامیان میراث فرهنگی؛

متروی اصفهان از میدان نقش‌جهان عبورنخواهد کرد

سرانجام با تفاهم سازمان میراث فرهنگی و مدیران استان اصفهان متروی اصفهان از میدان نقش جهان عبور نخواهد کرد.

مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، استان و همچنین مدیران دستگاه‌های ذی ربط در استان اصفهان با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و استاندار اصفهان بر سر مسئله تعیین مسیر خط 2 متروی اصفهان به تفاهم رسیدند، لذا بر این اساس خط 2 متروی اصفهان از میدان تاریخی نقش جهان عبور نخواهد کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی کشور در جلسه ای که عصر روز دوشنبه 10 اسفند ماه در دفتر ریاست سازمان میراث فرهنگی با حضور مسعود سطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،معاون میراث فرهنگی کشور، استاندار اصفهان، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان ، رییس شورای شهر اصفهان، شهردار اصفهان، مدیر عامل متروی اصفهان، مدیر کل دفتر پایگاه های جهانی، برگزار شد این تفاهم انجام و مکتوب شد .

بر اساس این گزارش ، با توجه به بررسی های به عمل آمده توسط گروه های مشاوره متروی اصفهان و جلسات فشرده و مکرر میان مسئولان ذی ربط و با توجه به اهمیت حفظ اماکن تاریخی و فرهنگی اصفهان و با توجه به تاکید رییس جمهور ، پس از بررسی های دقیق کارشناسی و در نظر گرفتن ملاحظات حفظ میراث فرهنگی و ضوابط حفاظتی یونسکو در جلسه مذکور مسئولان ذی ربط استان اصفهان و سازمان میراث فرهنگی، پس از گفتگوهای مفصل ، مقرر شد مسیر خط 2 مترو اصفهان از میدان تاریخی نقش جهان عبور نکرده و مسیر جدیدی که مورد مطالعه قرار گرفته مبنای عمل قرار گیرد. بر اساس این تفاهم، مسیر جدید هیچ تهدیدی متوجه هیچ یک از اماکن و بافتهای تاریخی و فرهنگی اصفهان نمی کند .

به گفته دکتر مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عملیات اجرایی مسیر جدید از اردیبهشت سال 95 آغاز خواهد شد . خط دو قطار شهری به مسافت 23.5 کیلومتر و با 22 ایستگاه قرار است شهرک امام حسین در شمال شرق اصفهان را پس از گذشتن از مرکز این کلانشهر به میدان شهدای خمینی شهر متصل کند .

شایان ذکر است انتشار خبرهای مبنی بر اینکه این خط از زیر میدان تاریخی نقش جهان خواهد گذشت واکنش گسترده طرفداران میراث فرهنگی کشور را برانگیخت. به دنبال آن با مخالفت صریح سازمان میراث فرهنگی، اجرای این پروژه تا تعیین تکلیف نهایی متوقف شده بود .

گفتنی است کمیته میراث جهانی یونسکو نیز در سی ونهمین اجلاس خود در تیرماه سال جاری در نامه‌ای هشدار داده بود که در صورت احداث مترو در مسیر محوطه تاریخی نقش جهان و دیگر آثار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان با خطر خروج از ثبت میراث جهانی رو به ‌رو خواهد شد . میدان عظیم و تاریخی امام (نقش جهان)، در قلب بافت تاریخی شهر اصفهان قرار گرفته و به عنوان بخشی از عظیم دولتخانه صفوی کاربرد داشت. بناهای تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عمارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه است.علاوه بر این بناها 200 حجره دو طبقه پیرامون این میدان واقع شده که اغلب جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان است .

میدان نقش جهان در هشتم بهمن سال ۱۳۱۳ به شماره ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت سال ۱۳۵۸ نیز به شماره ۱۱۵ جزو نخستین آثار ایرانی بود که در یونسکو به ثبت جهانی رسید .

خبر تفاهم قطعی مسئولان استان اصفهان و سازمان میراث فرهنگی کشور برای تغییر مسیر این خط متروی اصفهان ، می‌تواند نوید بخش حفظ این بنای تاریخی ثبت‌شده در یونسکو باشد . بر اساس قانون هرگونه ملاحظات و نظرات درباره مسیر متروی اصفهان باید به سازمان میراث فرهنگی ارجاع شد چراکه این سازمان به عنوان متولی و مرجع صلاحیت‌دار در این موضوع از طرف یونسکو معرفی شده است . طبیعی است که هرگونه اتفاقی که در عرصه و حریم های آثار ثبت شده جهانی رخ می دهد باید به سازمان میراث فرهنگی و یونسکو گزارش شود .

اکنون در پی مطالعات کارشناسی که توسط یونسکو انجام شده و تفاهم مسئولان ذی ربط مقرر گردید که به دلیل حساسیت های خاصی میراثی و لزوم حفظ میراث ارزشمند فرهنگی و تاریخی اصفهان، خط 2 مترو از مسیر دیگری که تهدیدی متوجه این آثار نکند عبور کند .

تفاهم انجام شده قفل یکی از کلیدی ترین پروژه های شهری اصفهان را پس از سال‌ها باز خواهد کرد. با انجام این تفاهم، این پروژه مهم عمرانی و رفاهی، از بلاتکلیفی چندین ساله رهایی خواهد یافت.

ایلنا،

635917356878553928400.jpg

خوزستان برای دومین روز متوالی تعطیل شد

برای دومین روز تمامی ادارات، مراکز آموزشی- درمانی و بانک‌های استان خوزستان به دلیل افزایش باد و گرد و غبار تعطیل شد.

در پی وزش باد و افزایش گرد و غبار روز گذشته (دوشنبه) تمامی ادارات و مدارس 15 شهرستان استان خوزستان تعطیل اعلام شد که با توجه به تداوم گرد و غبار و افزایش آن امروز (دوشنبه) نیز تمام ادارات، مراکز آموزشی- درمانی و بانک‌ها در این استان تعطیل شد.

یکی از شهروندان می‌گوید: گرد و غبار به شدت استان را فراگرفته است که در ساعات اولیه صبح

(8 تا 9.30) وضعیت هوا کمی بهتر است اما با آغاز وزش باد، گرد و غبار به شدت افزایش می‌یابد.

بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی خوزستان میزان ریزگردها روز شنبه در اهواز به ۹۹۷۳ (۶۶ برابر

حد مجاز) و در آبادان به ۱۰ هزار میکروگرم بر مترمکعب رسید.

همچنین میزان دید افقی در خوزستان امروز به ۱۰۰ متر کاهش خواهد یافت که این شرایط موجب کنسل شدن بسیاری از پروازهای فرودگاه بین المللی اهواز خواهد شد.

ظاهرا برای اعلام تعطیلی روز سه‌شنبه، امروز تصمیم گیری می شود و نتیجه آن متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

آنا،

018648657400-2.jpg

ضرر ۲۰۰ میلیارد دلاری ایران از خشکی دریاچه ارومیه

رئیس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که با استفاده از آب دریاچه ارومیه حدود دو میلیارد دلار کالا تولید شده است. به گفته او جلوی آبی که باید به این دریاچه ریخته می‌شد گرفته شد و در نتیجه ۲۰۰ میلیارد دلار خسارت وارد آمد.

خبرگزاری "خبرآنلاین" به نقل از محسن جلال‌پور، رئیس اتاق بازرگانی ایران گزارش داده است (۱۶ فوریه/ ۲۷ بهمن) که برای جبران خساراتی که در نتیجه خشکسالی دریاچه ارومیه بوجود آمده ایران باید حدود ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه کند. این مقام ایرانی انتقاد میکند که "به دلیل بی‌توجهی نسبت به دیپلماسی آب، اکوسیستم کشور دچار بحران شده است".

بسیاری از مسئولین محلی نیز از عملی نشدن وعده های رئیس جمهور برای احیای دریاچه ارومیه انتقاد می‌کنند.

کارشناسان و محققان امور دریاچه ارومیه سال هاست هشدار می‌دهند که یکی از عوامل اصلی خشکی دریاچه حفر چاه‌های غیر مجاز در اطراف آن بوده است. طبق آماری که مقامات ایرانی اعلام کرده‌اند از مجموع ۷۸۰ هزار حلقه چاه حفر شده در کشور تعداد ۳۰۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز هستند.

محمدحسین کریمی‌پور، مشاور عالی اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: «دولت زمانی که کار خود را آغاز کرد وعده داد که رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه را در اولویت برنامه خود قرار دهد. متاسفانه همچنان چاه‌های غیرمجاز این منطقه بسته نشده است.»

امید تازه برای نجات دریاچه ارومیه

از سوی دیگر پایگاه خبری "دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران" از آبگیری دریاچه ارومیه خبر داده است. این سایت با چاپ جدیدترین عکس ماهواره‌ای ناسا (۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ) اعلام کرده است که"با افزایش ۵۱ سانتی متری تراز سطح آب، تمام پهنه آبی دریاچه ارومیه آبگیری شد."

به نوشته این سایت افزایش تراز سطح آب دریاچه ارومیه به دنبال ادامه بارش‌های اخیر برف و باران در شمال غرب ایران و "انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه" بوده است.

سایت "ستاد احیای دریاچه ارومیه" نیز با چاپ تصاویر متعددی از قسمت‌های مختلف دریاچه ارومیه تائید کرده که تراز آب دریاچه ارومیه بالا آمده است. این سایت نوشته است: «علاوه بر بارندگی اخیر در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، اتمام پروژه های لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه، رهاسازی آب از سد بوکان و اتصال زرینه رود به سیمینه رود درکنار هم موجب بالا آمدن قابل توجه تراز آب دریاچه ارومیه و زیرآب رفتن ۷۰۰ کیلومتر مربع از دریاچه شده است.»

کارشناسان امور دریاچه ارومیه گرچه راهکارهای دولت را اقدامی مثبت می‌دانند ولی انتقاد می‌کنند که اقدام دولت برای نجات و احیای دریاچه با تاخیر و کندی پیش میرود و بر این باور هستند که دریاچه ارومیه زمان و فرصت زیادی ندارد.

رادیو آلمان

ezangan5400.jpg

بزنگان را قبل از خشک شدن و صرف هزینه‌های میلیاردی دریابیم

بزنگان، تنها دریاچه طبیعی شمال شرق کشور که مقصدی برای گردشگران است در آستانه خشک شدن قرار دارد و در یک قدمی تبدیل شدن به ارومیه‌ای دیگر است، دریاچه‌ای که قبل از خشکی کامل آن و صرف هزینه‌های میلیاردی باید برای نجاتش هر کاری انجام داد.

در بلندی‌های کپه داغ و در 130 کیلومتری جاده مشهد سرخس دریاچه آب شیرینی به وسعت حدود ۸۰ هکتار قرار دارد که همه ساله در فصل‌های پاییز و زمستان و اوایل بهار زیستگاه بسیار مناسبی جهت زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی است.

دریاچه بزنگان یا«کل‌بی‌بی» تنها آبگیر طبیعی و مهم‌ترین دریاچه در استان خراسان رضوی است که آب آن از بارندگی‌های سالانه و چشمه‌های کوچک یا چشمه‌های زیر دریاچه تامین می‌شود. اینگونه تامین شدن آب دریاچه باعث شده است که آب آن طعم کمی تلخ و شورمزه بدهد، البته این دریاچه مرکز پرورش ماهی قزل آلا بوده و در صورت برنامه‌ریزی صحیح از ویژگی‌های لازم برای جلب گردشگران برخوردار است.

سازمان حفاظت محیط زیست در جهت حفظ و بهره‌وری معقول از این پدیده طبیعی و با حفظ اصالت تعادل اکولوژیکی آن، ‌برنامه‌هایی در دست اقدام داشته و امید می‌رود که در آینده نزدیک این منطقه یکی از مراکز مهم علمی پژوهشی و تفرجگاهی شود، به همین منظور در کنار این دریاچه یک نمازخانه و چند سرویس بهداشتی و همچنین یک زمین برای بازی کودکان ساخته شده است.

همچنین در مورد موقعیت جغرافیایی این دریاچه باید گفت که بزنگان در موقعیت جغرافیایی E6029 N3618 در استان خراسان رضوی و در جنوب رشته کوه‌های هزار مسجد قرار گرفته است. عمق آب دریاچه حداکثر ۱۲ متر و حداقل ۹ متر است و تاکنون ۳۳ گونه فیتوپلانکتون جلبکی در آن شناسایی شده است البته ماهی بومی دریاچه از همان نوع شیرماهی موجود در دیگر رودخانه‌های استان خراسان است، اما بزنگان زیستگاه خوبی نیز برای چند نوع ماهی کپور است.

از عمده‌ترین خانواده‌های گیاهی منطقه بزنگان می‌توان کاسنی، (Compositae) غلات، (Gramineae) شب‌بو (Cruciferae) و چتریان (Umbelliferae) را نام برد. از نظر شکل زیستی 57 درصد گونه‌ها به تروفیت‌ها و 28 درصد به همی‌کریپتوفیت‌ها تعلق دارد و مطالعات کورولوژی نشان می‌‎دهد که بیش از 50 درصد گونه‌ها به منطقه رویشی ایران، توران و 30 درصد به ایران و توران اروپا سیبری تعلق دارد.

این دریاچه با دارا بودن ویژگی‌های خاص از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است که باعث شده به عنوان تنها « اثر طبیعی ملی » استان خراسان شناخته شود. اما این دریاچه در سال‌های اخیر به دلیل افزایش خشک سالی و کاهش عمق آب آن در عمیق‌ترین مکان به ۲متر رسیده است، نفس‌های بزنگان به شماره افتاده و زنگ‌ خطر برای این اثر طبیعی ملی زیبا و منحصر به فرد به صدا درآمده است.

این روند، حدود یک سال پیش وضعیت این اثر طبیعی ملی را به وضعیت خاصی رسانده بود که شاهد وقوع پدیده شکوفایی جلبک‌ها در آب دریاچه به دلیل کاهش چشمگیر سطح آب دریاچه بودیم، البته در این بین تصرف زمین‌های اطراف دریاچه به بهانه برخورداری از اسناد مالکیت قدیمی و حکم‌هایی که در تایید این اسناد مالکیت صادر می‌شود، زندگی گونه‌های جانوری کنار دریاچه را تهدید می‌کند به علاوه باید به شکارچیان غیرمجازی اشاره کرد که با اسلحه‌های خود تیر خلاص را به زیست گونه‌های جانوری این اثر طبیعی ملی وارد می‌کنند.

در نهایت باید گفت که خشکسالی و تبعات جبران ناپذیر آن برای این اثر، همه و همه باعث شده است نفس دریاچه به شمارش بیافتد، با اینکه همه مسوولان تاکید دارند که باید از خشک شدن دریاچه جلوگیری کرد، از آنجا که بزنگان در یک قدمی تبدیل شدن به ارومیه‌ای دیگر است، دریاچه‌ای که قبل از خشکی کامل آن و صرف هزینه‌های میلیاردی باید برای نجاتش هر کاری انجام داد، زیرا ایستادن قلب بزنگان به مثابه مرگ محیط زیست و حیاط وحش منطقه است.

همچنین در شش کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان « غار بزنگان » واقع شده که قدمت آن به لحاظ آثار به‌ دست آمده به دوران پیش از میلاد بر می‌گردد و با شماره 659 در زمره آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

ایسنا

38625400-2.jpg

تلاش سازمان ملل برای احیای هفت تالاب ایران

/ پروژه مناریت برای احیای تالاب هامون اجرا می شود

نماینده موقت مقیم سازمان ملل در ایران از تدوین و اجرایی شدن دو پروژه جاری در تالاب‌ها در طول هشت سال گذشته خبر داد و گفت: این پروژه‌ها در سه منطقه ارومیه، پریشان و شادگان صورت گرفته و اکنون بسیار خوشبختیم که اعلام کنیم تلاش‌های ما برای احیای هفت تالاب به نتیجه رسیده است.

امانیام مورالی صبح امروز (سه شنبه) در همایش روز جهانی تالاب‌ها که با شعار "تالاب‌ها برای آینده ما، معیشت پایدار" و با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور برگزار شد، گفت: 47 سال پیش افتتاح کنوانسیون رامسر در میان ترانه‌های مدیترانه در ایران جشن گرفته شد و در طول این مدت دولت ایران و سازمان محیط زیست این کشور به بخش قابل توجهی از تعهدات خود نسبت به این کنوانسیون (UNDP) پای‌بند بوده و کمال همکاری را داشته است.

وی با تأکید بر اینکه از روز نخست تشکیل کنوانسیون رامسر مسأله بهره‌برداری نامطلوب از تالاب‌ها دغدغه اصلی گردآورندگان بوده است، افزود: بسیار پیشتر از اهداف هزاره سوم و توسعه پایدار و حتی یک سال قبل از نشست معروف استکهلم، در رامسر این مسائل و دغدغه‌های زیست محیطی مورد توجه بوده‌اند.

نماینده موقت مقیم سازمان ملل در ایران با اعلام اینکه اکنون 168 کشور و بیش از 2000 تالاب تحت پوشش کنوانسیون رامسر قرار دارند، گفت: همه ما در پی انجام وظایف خود نسبت به تالاب‌ها هستیم و از این بابت لذت می‌بریم، با این وجود سؤال اساسی اینجاست که حسن حضور تالاب‌ها برای ما چیست؟

مورالی در پاسخ به این سؤال، تصریح کرد: تالاب‌ها آب را تصفیه کرده، از سیل و خشکسالی جلوگیری می‌کنند و فضای مناسب همه اهالی محلی و جانوران میهمان خود فراهم می‌کنند. لیست خدمات تالاب‌ها پایان‌ناپذیر است و به طور کلی آن‌ها قابلیت تأمین معیشت برای مردم محلی را دارند و از مهاجرت افراد ساکن به محیط‌های شهری و افزایش معضلات شهرنشینی جلوگیری می‌کنند.

وی با اعلام این هشدار که خشکی و گرما در اقلیم جهانی ایران را تهدید می‌کند، اضافه کرد: باید برای حفظ و صیانت از تالاب‌ها تلاش کرد، بر همین اساس و در راستای سابقه کاری طولانی دولت و سازمان محیط زیست ایران با UNDP قوانین و استراتژی‌های جدیدی برای حفاظت از تالاب‌ها از طریق تقویت حفظ مالکیت بر آن‌ها ایجاد شده است.

نماینده موقت مقیم سازمان ملل در ایران از تدوین و اجرایی شدن دو پروژه جاری در تالاب‌ها در طول هشت سال گذشته خبر داد و گفت: این پروژه‌ها در سه منطقه ارومیه، پریشان و چادگان صورت گرفته و اکنون بسیار خوشبختیم که اعلام کنیم تلاش‌های ما برای احیای هفت تالاب به نتیجه رسیده است.

مورالی همکاری دولت ژاپن برای برنامه‌ریزی جهت اجرای پروژه کشاورزی پایدار در راستای حفاظت و احیای دریاچه ارومیه را اقدامی سخاوتمندانه از سوی این کشور خواند و ادامه داد: علاوه بر این سطح گسترده‌ای از ذی‌نفعان حوضه آب و تالاب از جمله جوامع محلی، سازمان‌های مردم‌نهاد و رهبران مذهبی در ایران برای راه‌اندازی و تکمیل پروژه احیای تالاب‌ها در کنار یکدیگر بسیج شده‌اند.

وی در عین حال از اجرای پروژه مناریت در راستای توسعه مدیریت منابع طبیعی برای احیای هامون در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: همه باید در سطح کره زمین برای احیای تالاب‌ها، این اکوسیستم‌های مهم حیاتی در کنار یکدیگر و با هم تلاش کنیم.

ایسنا

016025857400.jpg

فاضلاب جنوب تهران، آلوده‌ترین آب دنیاست

به گفته رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی، فاضلاب جنوب شهر تهران آلوده‌ترین آب دنیاست. از این فاضلاب برای صیفی‌کاری و آبیاری زمین‌های کشاورزی این منطقه استفاده می‌شود.

محمداسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه شهید بهشتی در نشست خبری هفته سرطان گ